Euthanasie mag bij dementerenden A 'Zelfbeschikking over einde van je leven is een recht' 'Geld moet je niet achterna, maar tegemoet lopen' Binnenland Brandweer dooft torenhoge vlam CDA: Wat vindt kabinet nu van vader Maxima? Armoede blijft gelijk ondanks goede economie DINSDAG 31 OKTOBER 2000 Strengere regels legionella buitenland den haag Nederlandse reisorganisaties zullen geen mensen on derbrengen in hotels, appartementen of campings elders in Eu ropa, die na een legionellabesmetting te weinig doen om herha ling te voorkomen. Dit schrijft minister Borst van volksgezond heid in een brief aan de Tweede Kamer. Wanneer binnen twee jaar tweemaal over dezelfde accommodatie een melding binnen komt, wordt in Nederland de reisbrancheorganisatie ANVR op de hoogte gesteld. Het betrokken hotel of appartement wordt gevraagd aan te tonen dat het maatregelen heeft genomen. Wei gert dat mee te werken, dan geeft de ANVR aangesloten reisor ganisaties die daar mensen hebben ondergebracht het advies de toeristen ander onderdak te bieden. De strengere procedure geldt vanaf 1 oktober. On veiligheidsgevoel subjectief i Rotterdam Dat steeds meer Rotterdammers zich onveilig voe- I len in hun stad, wil nog niet zeggen dat zij massaal bang zijn I vermoord, beroofd of beschoten te worden. Veiligheid is een 1 breed begrip en kent vele onderdelen. Volgens hoogleraar rechtspsychologie D. Hessing van de Erasmus Universiteit in Rotterdam worden deze aspecten teri onrechte nogal eens op één hoop gegooid. Ongeveer de helft van de Rotterdammers zegt zich onveilig te voelen in de stad, blijkt uit de gisteren ge presenteerde veiligheidsmonitor. Aangezien dit onveiligheids- gevoel verschillende aspecten in zich draagt, is het volgens Hes sing onmogelijk om hieruit conclusies te trekken dan wel beleid te bepalen. „Het veiligheidsgevoel is zeer subjectief', aldus Hessing. Gevraagd naar de grootste bron van ergernis, noemen de Rotterdammers bovenal hondenpoep en lawaai. Limburgers: 'minder kans op boete' Maastricht Limburgers menen minder snel een bekeuring te zullen krijgen dan andere Nederlanders. Maar dit is volstrekt ten onrechte. Uit een gisteren gepresenteerd periodiek Regio naal Onderzoek Verkeersveiligheid Limburg blijkt dat Limbur gers de pakkans bij te hard rijden lager inschatten dan de rest van Nederland. In werkelijkheid worden Limburgers echter even vaak bekeurd. Limburgers rijden wel minder hard op de snelweg dan andere Nederlanders en ook rijden ze niet zo vaak door rood. Daar staat tegenover dat Limburgers in de bebouw de kom, en dan met name in 30 km/uur-gebieden, harder rij den dan de overige Nederlanders. Herfkens: kritiek onterecht den haag Minister Herfkens (ontwikkelingssamenwerking) vindt de kritiek van GroenLinks niet terecht dat ze te weinig doet aan conflictpreventie in ontwikkelingslanden. Herfkens zei dat gisteren toen ze een notitie van GroenLinks kreeg aangebo den waarin de partij de terughoudende rol van Nederland op dit terrein bekritiseert. In de notitie 'Met alle geweld voorko men' stelt GroenLinks dat Nederland veel meer kan doen om conflicten te voorkomen in het Midden-Oosten, op de Balkan en in Afrika. De partij pleit voor een betere samenwerking tus sen Herfkens en haar collega Van Aartsen (buitenlandse zaken). Volgens fractievoorzitter Rosenmöller moet conflictbestrijding het belangrijkste onderdeel van het buitenlands beleid worden. Hij zei teleurgesteld te zijn in het huidige overheidsbeleid. Paspoorten gestolen uit ambassade den haag Onbekenden zijn in de nacht van zaterdag op zondag binnengedrongen in Nederlandse ambassade in België. Zij heb ben een brandkast meegenomen met ongeveer tien blanco pas poorten en vijftig laisser passers, reisdocumenten die in geval van nood kunnen worden uitgegeven. Twee auto's, die ook wa ren gestolen, zijn inmiddels leeg teruggevonden in Anderlecht, een voorstad van Brussel, zo heeft een woordvoerder van het i ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteren ver gaard. Hoe de dader(s) zijn binnengekomen, is niet bekend. Politie treft zeven illegale Polen aan eindhoven De Eindhovense politie heeft gistermiddag in de kelder van een Italiaans restaurant zeven illegale Polen aange troffen. De politie was getipt dat ze daar onder slechte omstan digheden verbleven. De vier vrouwen eri drie mannen, in leef tijd variërend van 24 tot 53 jaar, sliepen op matrassen op de loer. Het zevental is vorige week in Nederland aangekomen om te werken in de landbouw. Eenmaal in Eindhoven, kregen ze te horen dat er tijdelijk voor hen geen werk was. De politie onderzoekt nog of er een professionele organisatie achter de mensensmokkel zit. Tegen de eigenaar van het restaurant is proces-verbaal opgemaakt. De illegalen worden teruggestuurd Polen. Rivierpaling bevat te veel dioxine den haag Paling uit de grote rivieren kan te veel dioxine bevat ten en mag daarom niet worden verkocht. IJsselmeerpaling.en gekweekte paling blijven over het algemeen onder de norm van maximaal 8 picogram dioxine of dioxineachtige PCB's per gram paling. Consumptie daarvan levert ook voor de echte liefhebber die een maal per week paling eet, geen risico op. Dit schrijft mi nister Brinkhorst van landbouw aan de Tweede Kamer. Het ka binet waarschuwde verleden maand voor het eten van paling uit zowel de grote rivieren als hetljsselmeer. Nederlander voert vredesmissie aan new york De Nederlandse brigade-generaal P. Cammaert is door VN-secretaris-generaal Kofi Annan benoemd tot comman dant van de vredesmissie aan de grens tussen Ethiopië en Eri trea. In een brief aan de Veiligheidsraad die gisteren werd vrij gegeven maakte Annan bekend dat de benoeming ingaat op 1 november en dat Cammaert zijn taak halverwege de maand zal opvatten. Cammaert staat sinds december aan het hoofd van de Standby Forces High-Readiness Brigade, een snelle- interven tiemacht waar twaalf landen manschappen aan leveren. De vre desmacht voor Ethiopië en Eritrea waar de Veiligheidsraad het vorige maand over eens werd zal 4.200 manschappen tellen. Zelf een hypotheek samenstellen én online afsluiten Geen afsluitprovisie Rente behorend tot de laagste in Nederland Offerte mogelijk binnen 15 minuten Doe wat vele Nederlanders al geheel vrijblijvend hebben c Ga naar WWW.EUBOS.NL en ontdek dat i besparen op uw hypotheek. Door uw hypotheek totaal onafhankelijk en in alle vrijheid zelf online samen te stellen én af te sluiten. Op uw gemak thuis. Ontdek vandaag de goedkope en volstrekt veilige financiële wereld van EUBOS.NL BANK OF SCOTLAND ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens Kabinet: Arts beslist over doodswens Het kabinet vindt dat ook dementerenden recht hebben op euthanasie. Zij moeten dan wel van tevoren een dui delijke schriftelijke wilsverklaring hebben opgesteld waarin zij aangeven in welke situatie zij niet willen blij ven leven. Bovendien moet de arts dan op dat moment alsnog tot de overtuiging komen dat er sprake is van uit zichtloos en ondraaglijk lijden. ken. „Het is dan aan de arts om dat te bepalen. En die doet dat in overleg met de familie en verzorgenden." Borst en minister Korthals van justitie vinden geestelijke den haag anp Minister Borst van volksge zondheid erkent dat het bijzon der moeilijk is te bepalen wan neer dat moment is aangebro- aftakeling op zich geen reden voor euthanasie. Dat mag al leen als er tegelijkertijd sprake is van ernstig lijden. Maar hier over verschillen deskundigen sterk van mening. Veel verpleeghuisartsen stel len dat dementerenden zich niet bewust zijn van hun slech te situatie, maar anderen zien wel degelijk signalen hiervoor. „Mensen met bijvoorbeeld Alz heimer stoppen met eten en drinken. Ze slaan het bord weg", zei Borst gisteren in de Gaat u een huis kopen? Zorg dat u ruimte overhoudt om prettig te leven. Informeer dan in ieder geval bij de Rabobank. Dat kan u veel voordeel opleveren. Wat dacht u bijvoorbeeld van een spaarhypotheek, 5 jaar vast voor maar 5,9rente? Dat is 0,6 lager dan het marktgemiddelde! Uw rentevoordeel over een hypotheekbedrag van f350.000,-?Maar liefst f 10.500,-in 5 jaar tijd! Dus als u nu op zoek bent naar een (nieuwe) hypotheek ga dan langs bij de Rabobank, bel 0800-0502. Of reken op Internet www.rabobank.nl/wonen uw eigen situatie door. Tweede Kamer tijdens een de bat over de nieuwe euthanasie wet. Beide bewindslieden vinden dat een vooraf opgestelde wils verklaring dezelfde status moet krijgen als een mondeling ver zoek aan een arts. ,*,De arts moet de geschreven verklaring opvatten als een concreet ver zoek, maar hij hoeft het niet zonder meer in te willigen. Ook aan de overige zorgvuldigheids eisen moet worden voldaan", aldus Korthals. In de Kamer bestaat verwar ring over de status van de ge schreven verklaring als een pa tiënt wilsonbekwaam wordt en zijn doodswens niet opnieuw kan verwoorden. De coalitie partijen menen dat de patiënt nog steeds te weinig zekerheid heeft, omdat een arts een ver zoek toch nog naast zich neer kan leggen. Juist bij dementie vindt de Kamer dat belangrijk, omdat veel mensen bang zijn voor aftakeling. Volgens een onderzoek zou de helft van de den haag anp Wat vindt het kabinet nu eigen lijk van de vader van Maxima Zorreguieta? Tweede-Kamerlid Hillen van het CDA wil ophel dering van premier Kok en stelt vandaag hem daarover schrifte lijke vragen. Aanleiding zijn uitspraken van minister Zalm (financiën) gisteravond in het televisiepro gramma Barend en Van Dorp. Zalm zei dat Jorge Zorreguieta niet deugt, omdat hij in een re gering zat die niet deugde. Zalm reageerde daarmee op uitspraken van T. van Boven, hoogleraar internationaal recht aan de Universiteit van Maas tricht. Die stelde dat het kabi net officieel afstand moet ne men van Maxima's vader. Premier Kok heeft zich tot nog toe niet uitgelaten over de kwestie omdat er nog geen offi ciële trouwplannen zijn van prins Willem-Alexander en de dochter van de voormalige Ar gentijnse minister van land bouw. De vraag is of de vader van Maxima aanwezig mag zijn op het huwelijk, als dat er komt. Zorreguieta maakte deel uit van het regime van generaal Videla, dat tussen de 10.000 en 30.000 mensen deed verdwijnen. Zor reguieta gaf vorige week in het Argentijnse weekblad Notocias te kennen 'zijn functie in het proces van nationale reorgani satie' niet te willen afzweren. Het CDA vindt dat politici zich van commentaar moeten onthouden op de relatie tussen Willem-Alexander en Maxima zolang nog geen sprake is van een huwelijk. Fractieleider De Hoop Scheffer noemde het vo rig jaar september al zeer ver bazingwekkend dat een aantal Kamerleden dat toch deed. PvdA-Kamerlid De Boer zei on langs nog dat Jorge Zorreguieta niet welkom is bij een eventueel huwelijk. Ik ben geen junkie. Ik ben verslaafd aan sport. www.watbenik.nl bergen op zoom Uit een grondfakkel spuugt een dertig meter hoge vlam. De brandweer van Bergen op Zoom oefende gisteravond op de bestrijding van branden bij pijpleidingen met brandbare stoffen. De oefe ning werd gehouden in samenwerking met de coördinator pijpleidingen van Shell. FOTO ANP GERRIT DE HEUS DEN HAAG GPD Vijf jaar armoedebestrijding hebben weinig opgeleverd. Het beleid van het kabinet en de bloeiende economie hebben niet gezorgd voor een daling van de armoede in Nederland. In tegendeel, tussen 1990 en 1998 is het aantal huishoudens met een minimuminkomen (vaak een bijstandsuitkering) juist gestegen van 606.000 naar 673.000. Omdat het aantal huis houdens in die periode ook toenam, is het armoedecijfer echter relatief gelijk gebleven. Dat staat in het rapport Ba lans van het Armoedebeleid, dat is opgesteld door onderzoe kers van de Erasmus Universi teit en het Sociaal Cultureel Planbureau. Het wordt vanmid dag aangeboden aan minister van sociale zaken Vermeend. Wel nam tussen 1990 en 1998 het aantal huishoudens met een laag inkomen af van 15 naar 14,3 procent. Het gaat daarbij om een niveau net bo ven de bijstand. De groep men sen die het langer dan drie jaar met een minimuminkomen moeten doen bleef met 240.000 huishoudens gelijk. Opmerkelijk is dat door de ja ren heen vooral de samenstel ling van de groep armen veran derde. Het gaat nu vooral om eenoudergezinnen met kinde ren en jongeren. Minder getrof fen zijn ouderen die, zo conclu deren de onderzoekers, het meest hebben geprofiteerd van maatregelen van het kabinet te gen armoede. De onderzoekers waarschu wen voor de snel groeiende groep kinderen en pubers in ouderen niet meer verder wil len leven als deze ziekte krijgen. Het wetsvoorstel houdt in dal een arts niet meer vervolgd wordt voor euthanasie als dat zorgvuldig gebeurt. Hij moet zijn handelwijze melden bij een toetsingscommissie die bij twij fel justitie inschakelt. De coali tie en GroenLinks steunen de voorstellen op hoofdlijnen. CDA, SP en klein-christelijk zijn fel tegen de nieuwe wet. Bin nenkort praat de Kamer verder met de ministers. Je kent me niet. Ik ben een goede vriend. www.watbenik.nl eenoudergezinnen die het met weinig inkomen moeten stellen en hun leven daarom beginnen met een flinke achterstand. Daarnaast wijzen ze op een nieuw fenomeen: armen met werk. Het gaat om uitkerings trekkers die een baan vonden, maar er vanwege wegvallende subsidies nauwelijks in inko men op vooruit gingen. Dit zijn vooral veel alleenstaande moe ders met laagbetaald parttime werk. Dit is een snel groeiende groep, waarop de omschrijving 'feminisering van de armoede' van toepassing is. Hoewel historische gegevens ontbreken, kan ook gesproken worden van de 'allochtonise- ring van armoede' omdat er meer arme allochtonen zijn dan arme autochtonen. Van de autochtone huishoudens moet 12 procent het met een mini muminkomen doen, tegen 30 procent van de Surinamers en 43 procent van de Marokkanen. Vooral Nederlandse, Turkse en Antilliaanse armen die mee werkten aan het onderzoek zei den hun inkomen op te krikken door er zwart bij te werken of op een andere manier te frau deren. Het paarse kabinet heeft de afgelopen vijf jaai; ongeveer een miljard gulden uitgegeven aan armoedebestrijding. Belangrijke onderdelen van dat beleid, de Melkertbanen en de jeugdwerk garantieplaatsen, hebben slechts geringe resultaten opge leverd. De onderzoekers den ken dat 150.000 minima hier door een baan hebben gekre gen, maar slechts 40.000 van hen slaagden er in boven de ar moedegrens uit te komen. Netelenbos eist 65 miljoen van spoorwegen den haag anp Minister Netelenbos (ver keer) heeft gisteren per aangetekende brief 65 mil joen gulden teruggevorderd van de NS. Het gaat om een deel van de subsidie die het Rijk heeft verstrekt voor de aanleg van de Schipholtun- nel. Netelenbos wil het geld binnen acht weken terug zien. De NS schakelden voor de aanleg de Hollandsche Beton Groep (HBG) en de eigen dochter Strukton in, verenigd in de Kommissie Schipholspoortunnel (KSS). Tegen KSS loopt een straf rechtelijk vooronderzoek wegens vermeende fraude bij de aanleg van de tunnel. Netelenbos heeft geconclu deerd dat er zich 'ernstige onregelmatigheden' heb ben voorgedaan. KSS werkte met valse fac turen om bovenmatige winst aan het zicht te ont trekken, zo bleek eerder uit onderzoek van KPMG. De aannemers haalden een rendement van 18,9 pro cent, terwijl het contract 2,65 procent toestond. Na het zien van deze cijfers concludeerde Netelenbos dat ze te diep in de buidel had getast. Ze becijferde dat het om 65 miljoen gaat. In totaal verstrekte de mi nister 1,17 miljard gulden subsidie. Netelenbos riep de NS op voor 1 juni aan te geven hoe ze de 65 miljoen zou den gaan terugbetalen. De spoorwegen voelden daar niets voor en opperden een bemiddelaar in te schake len. Het bedrijf wees alle betrokkenheid van de hand. Netelenbos vindt dat de NS wel mede-verant woordelijk waren en wijst in de brief eerder deze maand door de NS aange voerde tegenargumenten af. Ik breng het nieuws. Ik ben geen krantenjongen. www.watbenik.nl DEN HAAG FRANS VAN DEN HOUDT Een meerderheid van de Tweede Ka mer heeft gisteren in principe steun betuigd aan de nieuwe euthanasie wet. Door de wet lopen artsen min der risico strafrechtelijk vervolgd te worden als zij patiënten helpen bij de beëindiging van hun leven. Me vrouw De Hullu van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthana sie benadrukt dat dit 'voor een enor me rust zal zorgen bij doodzieke pa tiënten'. „Een wettelijke regeling voor eutha nasie is heel belangrijk voor zowel pa tiënt als arts. Het geeft artsen een gro tere zekerheid. Dat als ze heel zorg vuldig te werk gaan en iemand helpen bij het beëindigen van zijn leven, niet bang hoeven te zijn alsnog in het strafbankje terecht te komen. Voor de pdtiënt wordt het hierdoor minder moeilijk zijn huisarts te benaderen voor euthanasie. Als hij ziet dat de arts zonder angst voor rechtsvervol ging kan assisteren, zorgt dat voor een enorme rust bij die patiënt." Mevrouw De Hullu uit Capelle aan den IJssel, actief lid van de Neder landse Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie (NWE), kan uit ervaring ook aangeven wal het betekent als die hulp niet beschikbaar is. Toen een van haar dochters begin jaren zestig op zesjarige leeftijd aan kanker over leed, was euthanasie nog zo goed als onbespreekbaar. „Dus was ze ge dwongen een enorme lijdensweg te ondergaan. Tien maanden heeft dat geduurd. Voor mij en mijn man stond toen vast dat er een andere mogelijk heid gecreëerd moest worden om iets aan pijnbestrijding te doen." Zodra de NWE werd opgericht, meldden De Hullu en haar man zich aan en tekenden zij een euthanasie verklaring. Toen ze zich in hun nieu we woonplaats Capelle vestigden, polsten ze meteen hun huisarts, die positief bleek te staan tegenover een dergelijke wilsbeschikking. Jaren later, in 1991, toen bleek dat haar man aan kanker aan de dikke darm leed en ook elders in zijn lichaam uitzaaiingen werden aangetroffen, was de dokter meteen bereid mee te denken over euthanasie. „Het is niet zo dat een arts zomaar eventjes een spuitje geeft, ook voor hem is het een hele stap. Onze huisarts heeft er maanden met mijn man over gesproken en ook een tweede dokter geraadpleegd. Ik heb heel duidelijk gezien hoe geweldig emotioneel dit alles voor hem was", aldus De Hullu. Zij omschrijft het proces dat volgde als 'een onvergete lijke ervaring'. „Het was indrukwek kend te zien hoe mijn man met pijn en moeite, maar tevens in alle rust, zélf het moment kon bepalen om te zeggen, nu is het genoeg geweest, dit is geen leven meer. Dat recht op zelf beschikking vind ik erg belangrijk, want je kunt in Nederland over de gekste dingen beslissen, waarom dan niet over het einde van je leven?" Mevrouw De Hullu vindt het om die reden uitermate belangrijk dat de Tweede Kamer nu een handtekening zet onder de nieuwe euthanasiewet, die zij omschrijft als 'niet in alle op zichten ideaal, maar erg belangrijk'. „Het is niet zo dat wij willen dat zo maar iedereen moet kunnen zeggen, 'morgen wil ik geholpen worden' om morgenavond met hulp van een arts al uit het leven te kunnen stappen. Natuurlijk moet euthanasie met de grootst mogelijke zorgvuldigheid ge paard gaan. Maar als iemands be staan uitzichtloos is geworden - er hoeft naar mijn mening echt niet al tijd sprake te zijn van ondraaglijk lij den zoals nu in de wet staat - heeft een mens recht op zelfbeschikking." De Hullu verwacht niet dat als de wet eenmaal is aangenomen, het aantal euthanasiegevallen plots drastisch zal toenemen. „Wat ik hoop is dat men sen die nu op gruwelijke wijze een eind aan hun leven maken door van een flat of voor een trein te springen, dat niet zo gauw meer zullen doen. Als de nieuwe wet hen een betere uit weg biedt, hebben we een belangrijk winstpunt behaald."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3