Expo grotendeels mislukt Gesprek van de Dag Prinses Marilène in verwachting Apenrots viert Halloween DINSDAG 31 OKTOBER 2000 152 Doorbraak euthanasie Voor de tweede keer zorgt een in Haarlem wonende arts voor een doorbraak in het euthanasiedebat. In 1994 had een rechtszaak tegen psychiater Chabot tot gevolg dat behalve een ongeneeslijke lichamelijke ziekte ook ondraaglijk psychisch lijden een recht vaardiging kan zijn voor hulp bij zelfdoding. Gisteren heeft de Haarlemse rechtbank bepaald dat de huis arts van oud-senator Brongersma diens lijden te recht als ondraaglijk en uitzichtloos heeft bestem peld. Brongersma was strikt genomen niet ziek. De rechtbank sluit daarmee aan bij de praktijk. Huis artsen bieden al hulp aan mensen die het leven niet meer aan kunnen. Meestal gaat het om oude, vaak zieke mensen. Hoewel hun lijden lang niet altijd een direct gevolg is van hun ziekte, grijpen artsen zo'n objectief medisch ijkpunt dankbaar aan. Bij het ont breken daarvan riskeren ze strafrechtelijke vervol ging, zoals in het geval van Brongersma is gebeurd. Brongersma's huisarts heeft naar het oordeel van de rechtbank volgens het boekje gehandeld. Hij heeft uitvoerig met zijn patiënt gepraat en collega's ge raadpleegd. De ondragelijkheid van het lijden kon hij niet onomstotelijk vaststellen, maar slechts 'invoe len'. Lijden is persoonlijk en niet te meten, stellen geraadpleegde deskundigen. Daar is de rechtbank in n>ee gegaan. Minister Korthals en de artsenorganisatie KNMG reageren onnodig geschokt op het vonnis. Zij sugge reren dat hiermee het begrip 'ondraaglijk lijden' sterk wordt opgerekt. Dat is echter niet het geval. Lij den als gevolg van een ziekte is immers net zo goed onmeetbaar. De rechtbank dicht de huisarts een centrale rol toe bij de vraag of lijden ondraaglijk is geworden. Dat is in overeenstemming met het beleid van het kabinet, dat voorstelt om ook euthanasie voor demente men sen mogelijk te maken. Het kabinet wil ook een ster kere rol voor regionale toetsingscommissies, en zet daarmee het openbaar ministerie op een afstand. Het rechterlijke vonnis in de zaak Brongersma kan de zorgvuldige werkwijze van huisarsten juist bevor deren. Artsen zullen euthanasie en hulp bij zelfdo ding vaker durven melden en openlijk durven dis cussiëren over de grenzen van hun handelen. Daar heeft iedereen baat bij. Warm wordt koud Was u gistermiddag laat langs mijn huis gelopen, dwars door die hagelbui met stenen zo groot als de wrat op mijn grootmoeders kin, met het laatste blaadje van de eerbiedwaardigste boom in de straat aan uw regenjas gekleefd, dan had u mij knus voorde tv kunnen zien zitten. Hoofdschuddend. Dat doe ik niet vaak, hoodschudden in m'n eentje. Moet je voor uitkijken. In jezelf praten, zomaar in la chen uitbarsten, hoofdschudden. Straks nodigen ze je nog uit voor de kerst. Punt was: ik zat te kijken naar het idiootste program ma dat ik in lange tijd heb gezien. En dat terwijl ik aan het begin nog in alle oprechtheid dacht: zie je wel, de wereld is goed. Toch. Ondanks alles. De verwarming was warm, net als de thee en de stem van Loretta Schrijver in Alle Dieren Tellen Mee. En het begon zo mooi. Met Bo en Lois, twee voor de poort van de hel wegesleepte beagle-puppies. Elf weken lang - de eerste elf van hun leven - moesten Bo en Lois hun kwipselstaartjes in bedwang houden, want ze hadden serieus werk te doen. Medicijnen slikken om te testen of u en ik daar later beter van worden. Het mooie was datBo en Lois niet, zoals veel lotgeno ten, na gedane arbeid voor altijd mochten gaan rus ten. Geen spuitje voor hen, maar een echt thuis met een lief baasje: toch nog een warm nest. Zie je wel, dacht ik. De wereld is goed, ondanks alles. Wat een hart-ver-war-mend programma. Oké, de herfst maakt me altijd weekhartig. Het laatste blaadje aan die hoogste tak dat bibberend naar beneden kijkt, daar ga ik m'n portemonnee van leegschudden in de koude hand van een zwerver buiten de super markt. Maar toch. Volgende shot. Een homp vlees meteen slager erach ter. Het tweede item op het programma bleek een snelcursus in het onderscheiden van haas-, rib-, schouder- en halskarbonaadjes. Opdat wij consu menten voortaan, aldus die slager, een 'verantwoord stukje vlees' kunnen herkennen als we het zien. Dat was dus het moment van het hoofdschudden. Daar hielp de schattige brulaapbaby in het Noorder dierenpark - mocht voor het eerst naar buiten! - niets meer aan. Alle Dieren Tellen Mee? Wat een idioot programma M'n thee was ineens koud. De verwarming ook. Net als de stem van Loretta. wil buys Een jonge gorilla probeert een pompoen gevuld met fruit open te bre ken. Dierenverzorgers van de dierentuin van Cincinnati (Verenigde Sb ten) hebben de grijnzende pompoenen uitgereikt ter gelegenheid van Halloween. Dit onheilspellende najaarsfeest, ter nagedachtenis aan de doden, wordt vandaag gevierd. foto ap tom uhum. Prinses Marilène, echt genote van prins Mau- rits, is in verwachting. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) gisteravond bekendge maakt. Marilène en Maurits verwachten hun eerste kind eind april 2001. Prinses Marilène, de dochter van ex-minister van buitenlandse zaken en ex-eurocommissaris Hans van den Broek, en Prins Maurits sloten op 29 mei 1998 het burger lijk huwelijk op Paleis Het Loo in Apeldoorn. Burgemeester Bruins Slot sloot het huwelijk. Een dag later, zaterdag 30 mei, werd het kerke lijk huwelijk ingezegd in de Grote Kerk in Apeldoorn. De oecu menische dienst werd geleid door dominee N. ter Linden en pater Do minicaan pastoor G. Oostvogel. Prins Mau rits is de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven. zich willen houden. De bekendmaking werd ontkoombaar, nadat het internetportal So nera Plaza gisteravond de Nederlandse pers tipte. Nu het toch al is uitgelekt, laat het paar weten zeer ingenomen te zijn met de aan staande gezinsuitbrei ding, aldus de RVD- woordvoerder. Het kind van prinses Marilène en prins Mau rits zou de eerste bore ling binnen de Oran jefamilie sinds 1975 zijn. Dat jaar kwam prins Floris ter wereld, de jongste zoon van prinses Margriet en Pie ter van Vollenhoven. De baby van Marilène en Maurits wordt hun eerste kleinkind. Prinses Margriet wordt niet de eerste oma van de vier dochters van prinses Juliana en prins Bernhard. Dat was prinses Irene. Haar zoon Carlos kreeg een buitenechtelijk kind in Nederland. Prinses Marilène en prins Maurits verwachten in april hun eerste kindje. foto anp archieffoto Bij de verloving van Marilène en Maurits was er sprake van dat eventuele kinderen uit hun huwelijk de naam Van Lippe-Biesterveld Van Vollenhoven zou den dragen, naar de fa milienaam van prins Bernhard sr. Een woordvoerder van de RVD zei gisteravond desgevraagd dat dit nog niet formeel vaststaat. Over de naamgeving moet nog overleg plaatsvinden, kondigt hij aan. Volgens de zegsman had het paar het heug lijke nieuws langer voor Nederlands paviljoen wel succesvol Het debacle rond de Expo 20Ö0 in Hannover komt vooral doordat de Duitse organisatie niet genoeg promotie heeft gemaakt. Dat zegt Hans Cornelissen (62), directeur van het overigens wel succesvolle Nederlandse paviljoen. „Ook al heb je iets moois, je moet het wel verkopen en dat heeft de organisa tie nagelaten", is zijn oordeel. Vandaag is de laatste dag van de wereldtentoonstelling. Lange rijen wachtenden bij het Nederlandse paviljoen op de Expo 2000 in Hannover. foto reuters fabrizio bensch De Expo stevent af op een ver lies van naar schatting bijna 2,9 miljard gulden. De bezoe kersteller blijft waarschijnlijk steken bij 18 miljoen, bij lange na niet de gehoopte 40 miljoen. Ondanks deze sombere gege vens, is de Nederlandse missie volgens Cornelissen meer dan geslaagd. Het Nederlandse pand met de bijnaam 'Dutch Burger' kreeg 2,8 miljoen men sen op bezoek. Dat is 300.000 mensen meer dan voorspeld. Van de gasten was ongeveer 15 procent Nederlands, de rest voornamelijk afkomstig uit Duitsland. Vijftien procent van alle bezoekers aan de Expo nam een kijkje in het Hollandse pand. Nederland deed dan ook alles om op te vallen en kwam dit keer niet met klompen, frau Antje of tulpen op de proppen. Onder het motto Holland Schept Ruimte werd een op merkelijk veertig meter hoog paviljoen (kosten: 60 miljoen gulden) uit de grond gestampt met vijf opengewerkte 'leefla- gen'. Meest in het oog sprin gend is het bos op de derde ver dieping. Het gebouw werd ont worpen door het Rotterdamse architecenbureau MVRDV dat mede daardoor volgende maand een belangrijke Duitse architectuurprijs overhandigd krijgt. ,,Door voor een bepaalde pro motiecampagne te kiezen, heb ben wij een grote mate van be kendheid gecreëerd", aldus Cornelissen die de afgelopen vijf maanden 1200 mediaverte genwoordigers over de vloer kreeg en 150 interviews gaf. „Negentig procent van de be zoekers van ons paviljoen had van tevoren al van ons gehoord. Als ik nu naar buiten kijk, zie ik nog steeds een rij voor de deur staan." Van tevoren werd bepaald dat de gemiddelde bezoeker, en dan vooral de doosnee-Duitser, het paviljoen 'verrassend, aan trekkelijk en verbazingwek kend' moest vinden. Uit de da gelijkse enquête onder de gas ten blijkt dat geslaagd, zo meldt Cornelissen. „Nederland staat in Duitsland bekend als voorspelbaar, een beetje grijs. Met molens en klompen hadden we slechts aan de verwachtingen voldaan. Nu was 60 procent van de be zoekers getroffen door het pand. Een kwart van de buiten landse bezoekers meldde zeker een keer in Nederland op va kantie te gaan terwijl 60 pro cent dat waarschijnlijk zal doen. We hebben denk ik op een aansprekende manier laten zien hoe wij met het begrip ruimte omspringen." Ondanks het succes is de voor malig directeur van het Neder lands Bureau voor Toerisme, inmiddels druk doende om het paviljoen voor het nageslacht te bewaren, blij dat de Expo erop zit. Het is volgens de voorman sinds de opening op 1 juni dag na dag druk geweest. Cornelis sen en zijn medewerkers be groetten de afgelopen vijf maanden alleen al pakweg 35.000 VIP's. Een kleine greep: koningin Bea trix, koningin Sylvia (Zweden) met dochter, de presidenten van Eritrea en enkele Russische republieken, premier Kok, mi nisters Netelenbos, Brinkhorst en Hermans, de voorzitter van de Belgische senaat, de burge meester van Berlijn, Peter Us tinov enzovoort. Het dak met de windmolens was al vier keer het decor voor clips van pop groepen. Volgens Cornelissen moet Ne derland zich echter beraden of het in de toekomst nog wel aan wereldtentoonstellingen als de ze wil deelnemen. Voor hem is het allemaal teveel 'fun' met te weinig diepgang. „Ik denk dat je je beter op een bepaald the ma moet richten en daar meer mee moet doen dan nu ge beurt. Organiseer bijvoorbeeld conferenties met politici. Kom met verklaringen. Zet iets in be weging", zegt hij. Een wereldtentoonstelling in' Nederland wijst hij helemaal af. Daar heeft Nederland te weinig (financiële) ruimte voor. ANP Quiz wijst jonge Britten aan als 'domste generatie Het is treurig gesteld met de cultuur-historische kennis van jonge Britten. Een quiz onder duizend Britten boven de 18, uitgevoerd in opdracht van de krant The Guardian, laat zien dat met name jongeren tot 24 jaar zeer weinig weet hebben van hun geschiedenis en cul tuur. Zo kon 81 procent van d< ondervraagden niet de meer keuzevraag beantwoorden waarin gevraagd werd drie boi ken van Charles Dickens te he kennen. Tachtig procent weet niet dat Henry Purcell een con ponist was en Geoffry Chaucei de schrijver van Canterbury Ti les. Iets meer jongeren, 33 te gen 67 procent, konden drie tragedies van Shakespeare not men. Dode gouvernem lijkt senaatszetel te gaan winnen Een kandidaat voor de Ameri kaanse senaat die twee weken geleden omkwam bij een vlieg tuigongeluk, lijkt de senaatsze tel voor Missouri toch in de wacht te gaan slepen. Zijn we- duwe heeft aangekondigd dat zij bij winst de zetel in Was hington zal innemen. De Democraat Mei Carnahan, die gouverneur van Missouri was, kwam met zijn zoon en zijn campagneleider om bij ee vliegtuigcrash. Zijn naam kon niet meer van de stembiljettei worden gestreept en dus doet een dode kandidaat mee aan verkiezingen. Als Carnahan in derdaad wordt gekozen, magi nieuwe gouverneur Wilson ie mand kiezen die zijn plaats ka i innemen. Hij heeft al gezegd i dat hij in dat geval de weduwe I zal aanwijzen. i De Republikeinen hebben Wil son ervan beschuldigd de trag sche situatie uit te buiten ten gunste van de Democraten, dii de zetel van Missouri nodig I hebben om de meerderheid in de Senaat terug te krijgen. Vol- gens Wilson zijn dergelijke aan- tijgingen echter 'vernederend' voor de familie van Carnahan. Al voor zijn dood stond Cama han nipt voor op zijn tegen- J stander. Sinds de crash is die voorsprong gegroeid. Zijn cam pagneteam heeft 700.000 brie- ven verstuurd met de oproep om toch op de overledene te stemmen. Op campagnestic kers en buttons is te lezen 'Ik blijf bij Mei'. Hulststruik zie er op mijn fiets en in mijn besmeurde kledij pre cies uit als iemand die zojuist van de gemeente Am sterdam een openbare h ulststruik heeft gestolen. En realiseer me dat. Er zit geen prijsje op de struik. Ik beschik niet over een aankoopbewijs. Over twee maanden is het inderdaad kerst. Stel dat ik zou be weren, ondanks alle aanwijzingen voor het tegen deel, dat ik mijn struik legaal heb verkregen, dan is de volgende vraag wat iemand uit de binnenstad er toe brengt vijftien kilometer met een hulststruik te gaan fietsen, inclusief omweg door het Amsterdam se Bos. Nee, de zaak ligt volkomen duidelijk. De heer Van Oei heeft tijdens een van zijn zaterdagse voetbalsessies ergens in het Bos een interessante are aal van hulsstruiken ontdekt en wil nu zijn stadse balkontuin van winterbestendig groen voorzien. En daar fietst hij dan, licht gebukt om niet door de nieuw aanwinst geprikt te worden. Nu zijn er met name in de weekenden in het Amsterdamse Bos ex tra controles door de groen politie. Zeker de laatste tijd, want vanwege een popfestival is deze zomer een groot deel van de voetbalvelden vertrapt tot bie tenakker, en spelen op het nieuw aangeplante gras is nadrukkelijk nog niet toegestaan. Kortom. Twee boswachters in een groen Golfje houden mij aan en hebben hun conclusie al getrokken. Ik begin te zwe ten en probeer het uit te leggen. Ik vertel dat Koen, een jongen met wie ik voetbal, cabaretier is en giste ren mijn goede raad nodig had. Eigenlijk had deze Koen mij iets anders iets willen geven, namelijk een fles whiskey, maar dat had mijn vrouw hem verbo den. Daarom had Koen op zaterdagmorgen een hulststruik gekocht, en die achterop de fiets naar het Amsterdamse Bos gebracht. Dat Koen en ik in de binnenstad maar vijfhonderd meter uit elkaar wo nen vertel ik de boswachters niet. Dat zou mijn ver haal té ongeloofivaardig maken. Ik moet in het Golfje stappen en de boswachters rijden mij naar de hulstplantages, waar inderdaad een vers gat in de grond zit. Want natuurlijk worden er uit het Am sterdamse Bos hulststruiken gestolen, zeker als de Kerst in zicht komt. En inderdaad is het zo dat 99,5 van alle fietsers die met een struik achterop het bos verlaten, die struik daar gestolen hebben. Nee. Niet waar. Geen boswachters. Geen verhoor. Geen taakstraf van 240 uur. Het was nog geen kilometer fietsen naar de verlossende uitgang van het Bos maar voelde als een ontsnapping van Duivelsei land. En zou ik hebben bekend? Ja, direct. Ze zijn terug alsof ze nooit zijn wegge weest. De nieuwe single van de SPICE GIRLS is wederom een hit geworden. Voor de negende keer kwam de groep in Groot- Brittannië op de eerste plaats. Nog nooit eerder heeft een vrouwengroep dat voor el kaar gekregen. De plaat Holler werd na een onderbreking van twee jaar uitgebracht. In de tussentijd waren de Spice Girls vooral met soloprojecten bezig. De succesvolle groep maakt sinds 1996 platen en heeft inmiddels 35 miljoen albums verkocht. Heeft de doorsnee BANK OVERVALLER genoeg aan ee bivakmuts om zijn identiteit maskeren? Criminelen met een sterke lichaamsgeur doe er goed aan een bad te neme voordat ze in actie komen. E( lokettiste van een bank in Sa Diego in California wist te vei tellen dat de man die zojuist haar bank had overvallen ont zettend stonk. De politie ver spreidde een signalement waarin melding werd gemaak van de slechte lichaamsgeur van de overvaller. Niet veell« ter belde een medewerker va een naburig motel de politie. Een man die nogal stonk had er een kamer genomen. De overvaller keek bij zijn aan houding niet vreemd op. Op de vraag van de politie of hij wist waarom ze hem zochten, antwoordde hij: ,,Ja, ik heb een bank overvallen." "rMissr, Ik ben autoriteitsgevoelig. En angstig van nature. Hoewel ik nog nooit met verboden middelen in mijn bagage heb gereisd, herinner ik me die twee keer dat ik alles uit moest pakken als een zweterige nachtmerrie. Ik kon bedenken dat ik niets te vrezen had, maar de angst wilde niet wijken. Zodra dat uniform in mijn rugzak ging wroeten, be gon ik mijzelfvan iets te verdenken. Waarvan dan toch? Geen idee, maar zodra een door de staat betaalde vinger naar mij wijst, voel ik mij schuldig. In de nabijheid van uni formen vertoon ik dan ook een knip messen-gedrag dat voor wie mij per soonlijk kent vaak verbazend is. Nu u dit alles van mij weet, over naar het volgende tafereel. Ik fiets met bemodderde benen en handen door het Amsterdamse Bos, met achterop en forse hulststruik waar van de kluit in een plastic zakje zit en tussen de snelbinders is geklemd. Pas na veel draaien en wrikken kon ik op het za del gaan zitten zonder voortdurend door de hulstbladeren in mijn nek te worden ge krast, de struik komt ruim boven mij uit. Ik

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2