Leidsch Dagblad Felicitas schrapt bijna 500 banen na verlies Oudedagsvoorzieningën in het nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. Van Aartsen wist wél van andere kandidaten 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Justitie: Mogelijk hoger beroep in euthanasiezaak INSDAG 31 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 16 Asielzoekers mogelijk vandaag weer terug naar AZC aan Zijldijk 17 Politiechef Weynschenk vertrekt bij Alphens district 20 Janis Ian maakt muziek om verliefd op te worden Tanker zinkt ['oor Franse kust ife Italiaanse chemische tan- levoli Sun met 6000 ton levaarlijke chemicaliën aan joord, is op 19 kilometer van let Kanaaleiland Alderney ge- Jonken. Dat heeft de sleper 1 beille Flandre vanmorgen la in weten. Het schip kwam tij- ens de storm van gisteren in ïoeilijkheden op 80 kilome- r van het eiland Batz voor de - oord-Bretonse kust. I )efensie eist geld an 'deskundigen' et ministerie van defensie st ongeveer 6 miljoen gulden in twee 'asbestdeskundigen' ie vorig jaar beweerden dat r hoge concentraties van het jinkerverwekkende blauwe «best aanwezig waren in de ederlandse legerplaats bij izren in Kosovo. Dat bleek elemaal niet zo te zijn. De- nsie nam het kamp voor mil- lenen guldens onder handen. DEN HAAG/LEIDEN Veertien jaar cel geëist voor moord in park Cronesteyn hem te beginnen in zijn ge boorteland Curasao. De Leide- naar beweerde dat hij plotse ling zijn mes in zijn jas voelde, waarmee hij de vrouw even la ter op een bruggetje stak en, volgens hem in paniek, in het water duwde. Daarna heeft hij tot drie keer toe een zelfmoord poging gedaan. Twee dagen na de dood van de vrouw is hij aangehouden. De man hield gisteren voor de rechtbank vol dat hij een black-out had. Hij zou 'bezeten' zijn geweest door vreemde geesten. Een psycholoog con cludeerde echter dat de man de gebeurtenissen verdringt. De man zou ook volledig toereke ningsvatbaar zijn geweest. De Leidenaar werd eerder al ver oordeeld wegens mishandeling van zijn ex-vrouw. Drie weken voor haar dood had zij hem nog het huis uitgezet wegens bele diging, bedreiging en mishan deling. Pagina Leiden: 'Deze zaak is heel, heel triest' CONNIE VAN UFFELEN Tegen een 45-jarige Leidenaar is gisteren veertien jaar cel ge- eist wegens moord op zijn 41-jarige zwangere ex-vriendin in park Cronesteyn. Volgens de officier van justitie heeft de ver dachte de vrouw op woensdag 19 juli in het park 'na kalm be raad' van het leven beroofd door haar met een mes in haar borst en rug te steken en daar na in de vijver bij de water speelplaats te duwen. De Leide naar verklaarde gisteren dat hij in paniek was geweest en niet wist waarom hij een mes in zijn handen had. Zijn advocaat vond dan ook dat er geen be wijs was voor moord. Hij noemde de eis 'buitensporig hoog'. De man was met zijn ex-vriendin en hun twee zoon tjes in park Cronesteyn, toen hij ruzie met haar kreeg. Naar zijn zeggen knapte er iets in hem nadat zijn ex-vriendin had ge weigerd een nieuw leven met Personeel op hoofdkantoor in Alphen aan den Rijn aangeslagen Bij de felicitatiedienst Felicitas, met het hoofdkantoor in Alphen aan den Rijn, verdwijnen bijna vijfhonderd ba nen. Felicitas moet flink bezuinigen omdat drie van de vijf felicitatiediensten verlies lijden. Op het hoofdkantoor verdwijnen 55 van de 270 kantoorbanen. Van de 900 voornamelijk parttime hostesses die door heel Neder land felicitatiedozen aanbieden, is na 1 januari voor 430 geen werk meer. Ruijter van FNV Bondgenoten zijn alleen de onderdelen 'na de bevalling' en 'voor het huwelijk' winstgevend. Van de andere diensten worden de arbeids plaatsen opgeheven. Het streven is om zoveel mo gelijk hostesses te herplaatsen bij de andere onderdelen, maar De Ruijter betwijfelt of uitbrei- ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Felicitas bezoekt ouders die een kind verwachten of net hebben gekregen, aanstaande huwe lijkspartners en mensen die gaan verhuizen of net zijn ver huisd, met aanbiedingen en gratis producten. Volgens W. de ding van die afdelingen moge lijk is. ,,Er is een goede markt voor, maar Felicitas is afhanke lijk van de te bezoeken adres sen die het krijgt. Het aantal huwelijken of bevallingen kun je moeilijk beïnvloeden." Voor de 55 werknemers in het Alphense hoofdkantoor pro beert de felicitatiedienst een andere betrekking te vinden binnen het uitgeversconcern VNU, sinds ruim een jaar eige naar van Felicitas. De Ruijter presenteert samen met de on dernemingsraad volgende week een sociaal plan, waarin de mo gelijkheid is opgenomen voor al het Felicitaspersoneel om met een stimuleringspremie te ver trekken. Hij hoopt dat het soci- Verlies World yinline stijgt iternetaanbieder World Onli- heeft het derde kwartaal n nettoverlies geleden van lim 223 miljoen gulden. Het tale verlies over de eerste gen maanden komt daar- ee op 706 miljoen. De omzet nn in vergelijking met het irige kwartaal met drie pro mt toe tot 125,4 miljoen, orld Online staat op het int te worden ingelijfd door jn Italiaanse branchegenoot scali. o astronauten zijn p weg naar ISS Russen Gidzenko en Kri- ïlvov en de Amerikaan Shep- ird zijn vanochtend vertrok- n naar het internationale imtestation ISS. Ze zijn van- de Russische basis Bajko- ler met een Sojoezcapsule tlanceerd. Enkele minuten de lancering bereikte de psule zijn baan om de Aar- Het drietal vormt vanaf mderdag de eerste vaste be- anning van het ruimtesta- in, dat overigens pas in 2005 lemaal klaar zal zijn. /eer kort geding :gen Robert Long inger/cabaretier Robert mg, die onlangs in een co- mn de Nederlandse varkens- kkerij vergeleek met de litse vernietigingskampen, ijgt een tweede kort geding n zijn broek. Behalve het vo- ;e week aangekondigde ge- ng van de agrarische belan- norganisatie LTO, dient bin- inkort in Den Bosch een ge- *ng namens tachtig onafhan- lijke varkensfokkers. Zij me- in dat er sprake is van laad. S|t' Agenten gewond bij ontruiming krakersbolwerk AMSTERDAM ANP Dertien agenten zijn vanoch tend licht gewond geraakt bij de ontruiming van het krakers bolwerk de Kalenderpanden aan het Entrepotdok in Amster dam. Drie krakers zijn gearres teerd wegens openlijke geweld pleging. Tegen zes uur kwam het bij het complex achter dierentuin Artis al tot een treffen tussen circa 150 krakers en de Mobiele Eenheid (ME). De krakers had den barricades opgeworpen en een groot vuur aangestoken. De krakers bekogelden de ME met stenen en ijzeren voorwerpen en bouten die ze uit nabijgele gen loodsen hadden gehaald. De politie schoot traangasgra naten af en zette een waterka non in. Om half acht, toen het licht werd, begon de politie met sho vels barricades weg te schuiven en het vuur te blussen. Rond acht uur trokken de krakers zich terug en verspreidden zich over de stad. De ME kon zich vervolgens snel meéster maken van het complex. De krakers waren verdwenen, maar de po litie trof wel vijf hangbuikzwijn tjes aan. De Kalenderpanden, ver noemd naar de maanden van het jaar, zijn de afgelopen jaren uitgegroeid tot een alternatief cultureel centrum. Sinds 1996 werd het complex bewoond door circa tweehonderd men sen. De gemeente had zich in 1996 verplicht de panden leeg op te leveren. Er moeten dure appartementen komen. Met een shovel baant de politie zich een weg door de barricades die de krakers van de Kalenderpanden aan het Entrepotdok in Amsterdam hadden opgeworpen. Vandaag worden nog vijf andere kraakpanden ontruimd. elikopter stort 4eer: zes doden het Italiaanse eilandje Ca- aia voor de kust van Tosca- is afgelopen nacht in een rm een helikopter van de D üiaanse militaire politie ergestort. Zes van de acht zittenden kwamen om, de ee anderen worden nog ver- ist. Een van de vermisten is n gevangene die van Capraia lege ar Livorno werd gebracht, ■•ar hij vandaag voor de rech- moest verschijnen. Motorrijder uit Leiden verongelukt bleef ongedeerd. Volgens een woordvoerder van de politie reden beide man nen in de richting van Katwijk. De aanrijding ontstond doordat het voorwiel van de motor van de Leidenaar het achterwiel van de Leiderdorper raakte. „Ze re den te dicht op elkaar conclu deert de politie. De botsing ont regelde de ochtendspits van Katwijk naar Leiden. Er ont stonden in beide richtingen lange files. VALKENBURG PETER BLOK Een 26-jarige motorrijder uit Leiden is vanmorgen op de Ir. G. Tjalmaweg (N206) ter hoogte van Valkenburg om het leven gekomen, nadat hij tegen een andere motorrijder was gebotst. Het slachtoffer verloor de macht over het stuur, raakte van de weg en botste op een verkeerspaal. De man was op slag dood. De andere motorrij der, een 21-jarige Leiderdorper, Belastingdienst Leuker kunnen wc 'i niet maken. Wel makkelijker. Tweede Kamer eist brief kabinet over kwestie-Lubbers DEN HAAG GPD VANDAAG 22 PAGINA'S rnnenland itenland 1 iltuuren Kunst onomie doof en Samenleving ïsprek van de Dag 13,15,16,17,19 irijvende lezers ort levisieprogramma's nds Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) wist al begin oktober dat VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan op zoek was naar andere Nederlandse kandidaten voor de topfunctie bij Unhcr. Dat schrijft Van Aartsen in een gisteravond uitgegeven verklaring. Dat is opmerkelijk omdat vrijdag het beeld ontstond dat premier Kok hem niet verteld zou hebben dat oud-premier Lub bers kans maakte op de baan, in plaats van minister Pronk, om uitlekken van dat nieuws te voorkomen. Daarmee wekte hij de indruk dat hij de minister niet zou ver trouwen. Van Aartsen poogt dat beeld in de verklaring recht te zetten. Omdat de kandidatuur van Lubbers voor iedereen als een volslagen verrassing kwam 'ben ik er dan ook van uitgegaan dat op merkingen over vroegtijdig uitlekken mij zelf niet konden betreffen', schrijft» Van Aartsen. Kok heeft hem laten weten dat hij het 'betreurt' als die indruk 'onbedoeld' ontstaan zou zijn, aldus de verklaring. Waarmee de premier voor de tweede keer in korte tijd noodgedwongen zijn excuses aanbiedt aan de minister. De Tweede Kamer is echter niet tevreden met de verklaring van Van Aartsen. Het ka binet moet een brief naar de Kamer sturen over de kwestie-Lubbers. De Kamer wil nu eindelijk eens weten wie nu wat precies wanneer wist. Van Aartsen legt in twee kantjes uit dat hij al sinds begin oktober wist dat behalve regeringskandidaat Pronk andere Neder landers bij de VN genoemd werden als Ho ge Commissaris voor de Vluchtelingen. Na een gesprek met Annan meldde hij dat op 6 oktober ook aan Kok. Toen Kok dus op 13 oktober van Annan hoorde dat Lubbers bovenaan diens lijstje stond, hechtte Van Aartsen daar 'geen speciale be tekenis aan'. Volgens Kok mag ondanks het gedoe rond de benoeming niet gesteld worden dat het 'schuurt' tussen hem en Van Aartsen. ,,We moeten oppassen om aan en kele gebeurtenissen die zich kunnen voor doen een structuur te ontlenen." HAARLEM PAULINE VAN DER MUE Minister Korthals van justitie laat waarschijnlijk hoger beroep instellen tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank in de zaak-Brongersma. De recht bank heeft de Overveense huis arts gisteren ontslagen van alle rechtsvervolging. Het openbaar ministerie had drie maanden voorwaardelijk tegen hem ge- eist wegens hulp bij zelfdoding van de vroegere PvdA-senator. Ook de artsenorganisatie KN- MG is verontrust over het von nis. Korthals vindt dat mensen die 'levensmoe' zijn geen hulp van de huisarts moeten krijgen om hun leven te beëindigen. Volgens Korthals speelde bij Brongersma het vooruitzicht op lijden een doorslaggevende rol, en dat kan niet als ondraaglijk worden opgevat. Ook de KNMG vindt dat de rechtbank het be grip 'ondraaglijk lijden' sterk heeft opgerekt. „Als iemand niet ziek is, wat voor een rol speelt de huisarts dan nog? Worden wij een doorgeefluik voor euthanasiemiddelen aan mensen die het leven niet meer zien zitten?" NR. 42454 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 21 Voetballers en bonden oneens over transfersysteem HET WOORD IS AAN Mare Callewaert Is dat niet gek: je krijgt meer geduld naarmate je ouder wordt en je dus eigenlijk niet veel tijd meer hebt. aal plan de pijn van de reorga nisatie wat verzacht. De bekendmaking gisteren in het Alphense Avifauna, waar personeel van het hoofdkan toor werd ingelicht, was vol gens de vakbondsman totaal onverwacht en kwam hard aan. „Naarmate de directeur zijn mededelingen vervolgde wer den de gezichten steeds witter. Het feit dat sommige mensen alleen konden huilen en geen vragen stelden, zegt iets over hoe hard de klap was. De directie van Felicitas kon vanmorgen geen reactie geven op het nieuws. Beide directeu ren lichtten in Zeist en Amers foort de hostesses in over de re organisatie. nog steeds- v'4 onstuimig^ FOTO ANP COR MULDER rSnTmSS? 6"/11° 5711° «711° 70% 50% 50% 5Ö5? 20% 30% 30% Overval Cl000 supermarkt in Zoeterwoude ZOETERWOUDE JAN PREENEN Drie mannen hebben vanmor gen om kwart over zeven een gewapende overval gepleegd op de supermarkt Cl 000 aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude- Dorp. Hoeveel geld zij hebben buitgemaakt, is niet bekend. Het drietal kwam de super markt binnen op het moment dat enkele medewerkers al aan wezig waren. Zij werden onder bedreiging van vuurwapens ge dwongen om geld uit de kassa te halen. Na de overval ver dween het drietal in een auto in de richting Stompwijk/Zoeter- meer. Een zoekactie van de politic in de omgeving van de Cl000 heeft tot nu toe niets opgele verd. De technische recherche begon direct na de overval met een sporenonderzoek. De me dewerkers is inmiddels slacht offerhulp aangeboden. Eige naar J. Versluis wilde vanmor gen geen informatie geven over de gebeurtenissen: „Mijn men sen zijn erg aangeslagen. Ik vind het belangrijker dat ik hén help." De supermarkt bleef aan van kelijk gesloten, maar zou in de loop van de dag weer opengaan voor het publiek. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. De huisarts beschouwde zichzelf zeker niet als doorgeef luik toen hij Brongersma ruim twee jaar geleden medicijnen gaf waarmee hij zijn leven kon beëindigen. Hij praatte vaak en lang met de man, die zijn doodswens al jaren eerder ken baar had gemaakt. Hij haalde er een collega-huisarts bij en een psychiater om na te gaan of er sprake was van een behandel bare depressie. Toen iedereen van oordeel bleek dat Brongers ma absoluut dood wilde en leed onder het leven, besloot de arts hem te helpen. De rechtbank vindt dat hij zorgvuldig te werk is gegaan, en accepteert dat er in dit geval sprake was van ondraaglijk en uitzichtloos lijden. Het open baar ministerie vond dat aan die laatste voorwaarde niet was voldaan. 'Gewone' ouderdoms- problemen zoals aftakeling, eenzaamheid en een gevoel van zinloosheid zijn niet genoeg om over ondraaglijk lijden te spre ken, zei officier van justitie Th. Bot. Hij had behoefte aan een objectieve medische maatstaf, die in dit geval ontbrak omdat Brongersma niet ziek was. Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Oagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneron vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1