6 HALEN 4 BETALEN 7.16 5.56 9.56 7.16 Nieuwe boulevardplannen Noordwijk Busondernemingen dreigen met boycot van Noordwijk 16 O uitser overleeft lachelijk avontuur oorhoutse zone-taxi ratis binnen dorp Duin Bollenstreek De Torren popelen torn te gaan optreden Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR f 41 00 BEL 071-5128030 Jjeïl iljacht vier dagen op drift ONDERWATER en 52-jarige Duitser heeft in e nacht van vrijdag op zater- w op het strand van Noord- ijk een hachelijk avontuur verleefd. De man was met jn losgeslagen zeiljacht REF istrand ter hoogte van de loordwijkse Koningin Astrid oulevard. Daar vandaan be- :ikte hij zwemmend de kust. Daarmee kwam een einde an een opmerkelijk verblijf p zee, dat vier dagen eerder 'as begonnen. De man was jjr hoogte van Hoek van Hol- ind voor anker gegaan. Door e harde wind waren de an- ers gaan 'krabben' en raakte et jacht op drift. De Duitser eschikte niet over een mari- ï|)on. Ook was het houten |,ORHOUT MONIQUE WITTEMAN Looppad, grastuinen of trappetjes jacht niet uitgerust met een radarreflector. Donderdag schoot de Duitser, toen een kotter hem van nabij passeer de, twee lichtkogels af. De be manning reageerde daar niet op. Vrijdag was hij de kust voor Katwijk genaderd en hij besloot nogmaals de aandacht op zich te vestigen. Die licht kogels werden gezien door de kustwacht van IJmuiden. Twee boten van de reddings maatschappij startten een zoekactie, maar het jacht van de Duitser werd niet gevon den. Uiteindelijk liep de Duit ser met zijn jacht vast voor de Noordwijkse kust en dook hij zelf maar van boord. Het jacht werd door de sterke branding volledig vernield. De aange spoelde restanten zijn inmid dels naar de sloop gebacht. ritje door het eigen dorp it de zone-taxi wordt binnen- jjrt voor Voorhoutse gehandi- j,)ten gratis. Ook blindegelei- ïonden mogen voortaan gra- mee. Voorts gaat Voorhout per voorlichting geven over bestaan en het gebruik van zone-taxi. Op die manier wil ,'orhout proberen het gebruik de zone-taxi te bevorderen, let gaat nu niet goed met de ie-taxi in Voorhout. Met de- taxi kunnen gehandicapten ouderen binnen Voorhout, ,|iar ook naar andere dorpen de Bollenstreek, Leiden en arlem reizen tegen een gere- ceerd tarief. Ook andere iprhouters mogen er gebruik maken, maar die betalen ;er. Slechts 6.890 mensen iben het afgelopen half jaar >ruik van gemaakt. De ge- :ente had berekend dat er 14.250 belangstellenden iden moeten zijn. De nieuwe atregelen moeten het ge- Ifl lik oppeppen. i^let is nog maar de vraag of 'afschaffen van het tarief van e gulden voor reizen binnen ,'Jjrhout voor gehandicapten en ouderen die onder de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) vallen, helpt. Gister avond waren de leden van commissie welzijn daar niet van overtuigd. Daey Ouwens (Voorhouts Belang) meldde gis teravond dat hij tijdens de afge lopen braderie veel oudere mensen heeft aangesproken om hen te wijzen op de moge lijkheden van de zone-taxi. De reactie die hij in het overgrote deel van de gevallen kreeg, was dat de mensen heel goed wis ten wat dit voor een soort ver- voer was. Wethouder Lucas legde uit dat er weliswaar geen systema tisch onderzoek naar het ge bruik van de zone-taxi in Voor hout is geweest, maar dat de in formatie aan de doelgroepen misschien toch te kort heeft ge schoten. „Als het niet lukt met extra promotie, dan moeten we er toch aan gaan denken om te stoppen met de zone-taxi", zei ze. Ze meldde er wel bij dat zij daar zelf geen voorstander van is. „Immers het afschaffen van het systeem houdt in dat we waarschijnlijk snel allerlei indi viduele vervoersverzoeken van de mensen krijgen." Een houten looppad bo ven de duinen, verhoogde grastuinen over de hele lengte van de boulevard of een boulevard die hele maal wordt aangepast aan het duinlandschap. Uit die drie ideeën moet de Noordwijkse politiek in de komende tijd een keuze gaan maken. Wat de ver schillende plannen gaan kosten, is niet duidelijk. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden voor de nieuwe Koningin Wilhel- minaboulevard eind 2001 gaan beginnen. NOORDWUK MARIJKE DEN HOLLANDER Noordwijk praat al jaren over de vernieuwing van de Konin gin Wilhelminaboulevard. Tot nog toe liepen alle plannen stuk op gebrek aan overeenstem ming of geldgebrek. Nu liggen er weer drie nieuwe ontwerpen die allemaal nog verder moeten uitgewerkt. Zo is er de Duinva riant, die als uitgangspunt heeft de specifieke eigenheid van de Noordwijkse boulevard, met zijn licht gebogen lijn en het kenmerkende hoogteverschil tussen het zuidelijke en noor delijke gedeelte van drieëneen halve meter, op stijlvolle en sierlijke manier uit te buiten en te versterken. Dat gebeurt door ,ar. rjThifl De Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk moet volgend jaar worden opgeknapt. foto dick hogewoninc juist die kenmerken te bena drukken en de duinen intact te laten. Hoge lichtmasten volgen de gebogen lijn als een lange ketting, net als het lange lint van vier meter brede treetjes die het hoogteverschil van de boulevard gaan overbruggen. Wie ter hoogte van de Vuurto ren staat moet als vanzelf die kenmerkende lijn herkennen en in de verte het lager gelegen Pa- laceplein zien liggen. Aan de zeezijde wordt het looppad ver hoogd uitgevoerd, zodat de wandelaars zicht op zee krijgen. De rijbaan wordt versmald en parkeren kan op enkele plaat sen in schuin geplaatste vak ken. In de tweede variant wordt de breedte van de boulevard benut en blijven de duinen niet onge moeid. Belangrijkste kenmerk voor dit ontwerp zijn grastui nen over de gehele lengte van de boulevard, aangelegd in vier meter hoge bakken. De inspira tie hiervoor kwam uit de gras vakken voor de Hotels van Oranje, al is de uitvoering niet vergelijkbaar. Het derde, meest in het oog springende ontwerp, is de zogeheten boardwalkvari- ant. In dit plan komt er een houten looppad boven de dui nen te zweven, parallel aan de boulevard. Tussen het pad en de rest van de boulevard blijft het duinlandschap onveran derd. De varianten zijn gemaakt door architectenbureau Khan- dekar in samenwerking met bu reau Van Empelen en Van Aal- derep. Khandekar zelf heeft een voorkeur voor de eerste variant waarbij de duinen niet worden aangetast. „Daar wordt de ei genheid van de boulevard met die karakteristieke kenmerken zoals de gebogen lijn en het hoogteverschil, naar mijn idee het beste uitgewerkt. Zeker ook door de traptreden als sierlijke elementen." Volgens hem blijft de boulevard ook begaanbaar voor mensen die minder goed ter been zijn. Naast de traptre den kunnen hellingbanen wor den aangelegd. Er blijft ook ge noeg loopruimte over. Khandekar moest zich bij de ontwerpen houden aan de eer der door Noordwijk vastgestel de uitgangspunten. Een daar van was dat de boulevard voor auto's toegankelijk moest blij ven, parkeerruimte moest blij ven maar ook uitzicht op zee. Hij heeft de lijst van achttien voorwaarden niet als een knel lend keurslijf ervaren. „Als je een vrijbrief krijgt dan kun je natuurlijk volgens je eigen idee- en aan de gang. Maar ben je dan eenmaal klaar, dan begint het gedonder alsnog. In dit ge val was die lijst een belangrijk houvast voor ons, al sloten de punten natuurlijk wel een aan tal mogelijkheden uit." De ar chitect vindt de auto geen be lemmering voor een fraaie bou levard. „Als je de auto verbant, dan zal het op heel veel dagen angstig stil zijn op de boule vard", oordeelt hij. „En daar zit toch ook niemand op te wach ten. Wel zou het op zichzelf heel aardig zijn als alle marke ringen in het nieuwe ontwerp zouden ontbreken. Zodat, op dagen dat de auto's er niet op mogen, je als het ware in een grote lege ruimte komt te lo pen." Wat de inrichtingsplannen precies gaan kosten, is nog niet bekend. Volgens Khandekar komt dat pas aan de orde bij de verdere uitwerking. Het college van burgemeester en wethouders heeft er vertrou wen in dat de vernieuwings plannen voor de Koningin Wil helminaboulevard dit keer wel lukken. Het vorige plan waarbij sprake was van de aanleg van duintuinen, sneuvelde toen de benodigde subsidie uit Den Haag achterwege bleef. Volgens wethouder Van Nes is dat debè- cle maar ook het jaren praten over de vernieuwing van de boulevard, niet voor niets ge weest. „De lange voorgeschie denis heeft veel informatie op geleverd over wat er wel en juist niet wenselijk is op de boule vard", aldus Van Nes gisteren tijdens de presentatie van de plannen. VW denkt aan taxidienst vanaf 's-Gravendijck NOORDWUK ROB ONDERWATER Buitenlandse busondernemingen drei gen geen tochten meer naar Noord- wijk-Binnen te ondernemen, nu het college heeft besloten het parkeerver bod van touringcars binnen de be bouwde kom te handhaven. Namens de busondernemingen heeft de VW aan B en W gevraagd bussen op par keerterreinen aan de Johanna van Hoornstraat en Boekerslootlaan te mogen parkeren, maar het college ziet niets in die oplossing. Omwonenden hebben last van parkerende bussen en vrachtauto's en de gemeente zit niet op een klachtenregen te wachten. Noordwijk-Binnen trekt vooral in het voorseizoen veel gasten die afko men op de in bloei staande bollenvel den. Buschauffeurs moeten hun bus echter parkeren op een vrachtwagen parkeerterrein op het industrieterrein 's Gravendijck. Dat heeft de gemeente vorig jaar besloten. De parkeerterrei nen aan de Johanna van Hoornstraat, Boekerslootlaan en het tijdelijke ter rein aan De Krom werden als parkeer terrein voor vrachtwagens en touring cars gesloten. De buseigenaren vinden de afstan den naar het aangewezen parkeerter rein veel te groot en eisen maatregelen van de WV Noordwijk. Het parkeer terrein 's-Gravendijck ligt kilometers uit de bebouwde kom van Noordwijk. Binnen de bebouwde kom zijn er wel iswaar wel twee mogelijkheden om te parkeren: de Astrid Boulevard en het Wantveld, maar daar mogen alleen de bussen met bestemming Noordwijk aan Zee parkeren. VW-directeur Annemarie Gerards toonde zich gisteren erg teleurgesteld over het besluit van het college. „Noordwijk mag trots zijn op de hoe veelheid toeristen die hier in het voor seizoen komt. De cijfers zijn in verge lijking met andere kustplaatsen heel erg goed. Maar we moeten die bussen natuurlijk wel ergens kwijt. De moge lijkheden om te parkeren worden steeds schaarser. De VW heeft de ge meente gewaarschuwd dat ze wel de lusten, maar niet de lasten wil dragen van de toeristen. Busondernemers gaan volgens mij nu de mogelijkheden in andere plaatsen zoeken, waar ze hun bus in de buurt kunnen parke ren." Het college is van oordeel dat er geen vergunningen worden verstrekt aan vrachtwagens of touringcars bin nen de bebouwde kom. Het opheffen van de parkeerterreinen aan de Johan na van Hoornstraat, Boekerslootlaan en De Krom is gebeurd na klachten van omwonenden over geluidsover last. B en W zijn bang voor preceden ten als aan het verzoek van het VW wordt voldaan. Gerards werkt naarstig aan een oplos sing. „We moeten voor de buschauf feurs, die hun bus ver van de bebouw de kom moeten parkeren, maar een taxidienst gaan instellen. De VW zal er alles aan doen om de buitenlandse busondernemingen met dergelijke maatregelen tevreden te stellen, maar ideaal is deze situatie natuurlijk niet." DE BIJZONDERE KANT VAN DE BOLLENSTREEK. ONDER REDACTIE VAN ROB ONDERWATER, 071-5356457 leciaal voor de fotograaf wil- en de mannen wel even een wtje opvoeren. Het zee- u nslied Wieringen wordt uit le borst meegezongen. Diri- ït Ad Pronk zweept het koor tot enthousiasme. De heren gen de aanwijzingen keurig en bewegen ritmisch heen weer. Ach, dat niet alle no- even zuiver door de man- worden gezongen, geen in die daar naar kraait in het bhuis van de Lissese carna- svereniging De Gaapstokken, is de vijfde oefensessie van pas opgerichte Lissese intykoor De Torren. Veertig nnen hebben zich deze >nd verzameld om de zee- nsliederen onder de knie te gen. Het gros van de zingen- 3 heren heeft eenzelfde ach- jrond: de marine. Ze zijn lid de COM (Contact Oud Ma- ers) Duin- en Bollenstreek, vereniging van ex-mari- rs. De koorleden hebben dus imaal de 'zee gezien' en het et begrijpelijk dat ze er over eigen. man mengt zich in het ge ek. „Ik heet Piet Reemer. Dat rijf je met dubbel e. Net zo- die zangeres Sandra Ree mer. Daar ben ik een neef van. Echt waar hoor." Een ander koorlid zegt: „Die kan toch ook niet zingen, net als jij. Ha, ha." „Ach", zegt Reemer, „ik heb een brede rug. Je kunt tegen mij alles zeggen." De sfeer is gemoedelijk in de oefenruimte. In de pauze is er tijd voor een gekkigheidje („Weet je wat wij zijn? Een stel letje ongemanierde oude man netjes"), maar als er gezongen moet worden, is iedereen zeer serieus. Als het aan de voorma lige zeebonken ligt, wordt er het liefst morgen opgetreden. „Wij vinden dat we kunnen zingen. We hebben al twee uitnodigin gen binnen, toch?" Koorleider Ad Pronk heeft daar zo zijn eigen gedachten over. „Het hoeft allemaal niet vier stemmig te zijn bij een shan- tykoor, maar we hebben nog wel even wat tijd nodig. Ik denk dat we half maart kunnen op treden." Pronk heeft zijn koor na vijf oefensessies zes zee mansliederen 'geleerd'. „Voor een echt optreden heb je toch wel achttien tot twintig liedjes nodig", zegt de dirigent. Gerard Minnee is de man die op het idee kwam een shan- Het Lissese shantykoor De Torren zingt uit volle borst. De ex-marinemannen willen zo snel mogelijk op treden, maar van dirigent Ad Pronk, zwaaiend met het stokje op de voorgrond, moeten ze nog even ge duld hebben. foto mark lamers tykoor te stichten. „Ik voer met een bootje door Warmond en hoorde daar het plaatselijke schipperskoor. Toen dacht ik: dat is wel wat voor ons." Via de mariniersvereniging en oproe pen in plaatselijke bladen wer den zanglustigen gevraagd zich aan te sluiten bij het koor. Op 28 juni beleefde het shantykoor de oprichting. Vanzelf ging het allemaal niet, want er moesten burgers worden gevraagd om dat er niet voldoende mensen voor het koor waren. Die bur gers zijn nu niet meer nodig. Voor hen is er een ledenstop. Mariniers zijn nog welkom, maar veel plek is er niet meer. De gemeente Lisse bemiddelde verder met het onderdak aan de Oranjelaan, de clubruimte van de carnavalsvereniging. Min nee: „Daarmee waren we er na tuurlijk toch niet, want bij een shantykoor hoort een accor deonist en een dirigent. De ac cordeonist hebben we via-via uit Sassenheim vandaan kun nen halen, dat ging heel gemak kelijk. De dirigent was een groot probleem. Uiteindelijk hebben we die uit Woerden ge haald, via een instantie in Utrecht die amateurdirigenten opleidt." Dirigent Pronk voelt zich na vijf oefensessies al helemaal thuis in Lisse. „Weet je hoe dat komt? Omdat ik ook bij de marine heb gediend. Ik was lichting 69-4, dat schept een band." Piet Ree mer geeft hem gelijk: „Eens een marinier, altijd een marinier." In de pauze worden de toe komstplannen met een biertje in de nabijheid besproken. Over de naam zijn ze het in middels eens: De Torren. Dat is vakjargon voor marinjers. Of er in marinierspak wordt opgetre den, is nog de vraag. Wel is de 'club' al aangesloten bij de IS- SA, de International Sea Song Association. Bij die club zijn al 170 koren uit binnen- en bui tenland aangesloten. De ISSA heeft een database met zee mansliederen, waaruit 'leden' kunnen putten. De koorleden en voorzitter Minnee kunnen niet wachten tot het moment suprème: „Het plan is om sa men met de marinierskapel te gaan optreden. Dat zou natuur lijk al direct een hoogtepunt zijn." Er wordt ook gediscussi eerd waar het eerste optreden gehouden zou moeten worden. „Als het maar geen bejaarden huis is", wordt er geroepen. Gerard Minnee heeft op de val reep een primeur. De mannen mogen het nog niet weten, maar hij heeft zojuist een eerste optreden geboekt. In een bejaardentehuis. ROB ONDERWATER Dubro citroen afwasmiddel Flacon a 500 ml 1.79 6 Flacons van 10.74 voor Actieprijs per liter f 2.39 Croma Bak Braad Pakje 200 gram 1.39 6 Pakjes van 8.34 voor Actieprijs per Icilo f 4,63 Mora snacks Verschillende smaken. In de diepvries. Bakje 160 gram 2.39.6 Bakjes van 14.34 voor Actieprijs per kilo f 9.96 Impulse, Vaseline of Dove deodorantspray Bus 150/100 ml 5.79 6 Bussen van 34.74 voor Actieprijs per liter f 25,73/38,60 Unox Uno Noodles Cup 80 gram 1.79 6 Cups van 10.74 voor Actieprijs per kilo f 14.92 Calvé snacksauzen Verschillende smaken. Statube 500 ml 2.99 6 Flessen van 17.94 voor Actieprijs per liter f 3,99 }{öoul£ TC dode /io -tr-ayn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19