Politiechef Weynschenk verlaat Alphens district Storm legt treinverkeer dag lam rijnwoude maakt rich zorgen over financieel beheer 'Elke week eerder aan het werk, is er één gewonnen' Rijn Veenstreek Getru verzet zich tegen verhuizing Hogeboom Cel en therapie geëist na ontucht met minderjarige \r ja de Boer volgt Daan de Looij op >lphen aan den run Arja de Boer is de nieuwe voorzitter van de Uphense winkeliersvereniging Hooftstraat/Koopstraat. Gisteren 4 ozen de winkeliers haar tot opvolger van Daan de Looij. De Joer is mede-eigenares van baby- en kinderwinkel Ketel. De loer draait sinds augustus mee in het bestuur van de winke- iersvereniging, die 65 leden telt. i ïazerwoudse ramt drie auto's iLPhen aan den rijn Een 43-jarige automobiliste uit Hazerswou- le-Rijndijk is gisteren op drie auto's gebotst. De auto's stonden lil voor een zebrapad op de Alphense Lijsterlaan omdat er ie- pi nand overstak. Dat zag de Hazerswoudse niet. Ze is met buik- j lachten naar het Rijnland Ziekenhuis gebracht, n ai Recordopbrengst muntjesactie o lphen aan den rijn De buitenlandse-muntjesactie in Alphen J( an den Rijn heeft dit jaar 42.463,79 gulden opgeleverd. Nooit ei der zamelde de groep van Mien Bosman zo veel geld in. De >pbrengst van 550 kilo munten uit 148 landen, bijeengebracht loor 27 scholen, komt ten goede aan de leprabestrijding. Appositie: 'Zo kan het niet langer' 1woude marieta kroft Uitstapje naar anti-agressieteam van NS alphen aan den run saskia buitelaar Districtschef Walter Weynschenk ver laat per 1 december het district Rijn en Aarlanden. Na acht jaar werken in Alphen en omgeving vertrekt Weyn schenk naar de Nederlandse Spoorwe gen. Daar stapt hij in een projectteam dat de agressie en onveiligheid in trei nen en op perrons gaat aanpakken. Over twee jaar wil hij terugkeren naar het politiekorps. Weynschenk (45) ziet zijn uitstapje naar de NS als een verrijking. „Je kunt eens in de keuken van een andere or ganisatie kijken. Daar word je nooit dommer van. Ze zochten voor dit pro jectteam speciaal iemand uit de poli- tie-organisatie met ervaring als dis trictschef. Ik denk dat ik voldoende ex pertise meebreng om een goede bij drage te leveren aan de problemen waar de NS tegenaan lopen. Ik neem enig risico, maar ik kom straks met een hoop extra ervaring terug." Dat hij na twee jaar terugkeert naar de politie, staat vast, want in die orga nisatie ligt zijn hart. Hij verwacht niet op dezelfde post terug te komen, maar denkt dat er tegen die tijd een andere geschikte functie is binnen het korps Hollands Midden. Dat staat de komen de jaren een reorganisatie te wachten, omdat de korpsleiding de acht distric ten wil samenvoegen tot vier. Rijn- en Aarlanden heeft een fusie met Rijn- en Braassem (Rijnwoude, Zoeterwoude, Jacobswoude, Alkemade en Leider dorp) in het vooruitzicht. Die laat Weynschenk aan zijn opvolger over. Plaatsvervangend districtschef J. van den Akker neemt Weynschenks functie voorlopig waar. Afhankelijk van de be slissing die het regionaal college van burgemeesters en het openbaar minis terie in januari nemen over de reorga nisatie, komt de vacature van districts chef vrij. Weynschenk kwam na dienstjaren in Delft en Leiden in 1992 naar Alphen. Daar werd hij een van de voortrekkers van de fusie van de gemeentepolitie in Alphen met de rijkspolitie Nieuwkoop. Die fusie leverde in 1994 het district Rijn- en Aarlanden op, waaronder ook Ter Aar en Liemeer vallen. Bij de rou- latieronde van districtschefs twee jaar geleden koos hij ervoor in Alphen te blijven. „We waren toen als eerste dis trict binnen het korps begonnen met het gebiedsgebonden werken. Toen wilde ik niet vertrekken. Nu is het aan anderen om te beoordelen hoe het district ervoor staat, maar ik denk dat het een goed moment is om met een gerust hart weg te gaan." Hij doet dat overigens niet omdat hij is uitgekeken op zijn district. „Ik geniet nog elke dag van Alphen. Maar het ge vaar van routine sluipt erin, ook al is mijn functie in de loop van de jaren veranderd. In het belang van de orga nisatie en van mijzelf is het goed om wat anders te gaan doen." oppositiepartijen SGP/RPF D66 maken zich zorgen over Financieel management van gemeente Rijnwoude. Vooral t feit dat ze pas eind vorige 'ek werden geconfronteerd t een voorstel van burge- eifeester en wethouders om nderdag tijdens de begro- gsbehandeling een half mil- •n gulden beschikbaar te stel- om personeelsproblemen te lossen, is reden voor forse tiek. „Het geeft ons het ge- 1 dat u kennelijk het over- ht kwijt bent en dat is voor teken dat het zo niet jTiger kan", schrijft de P/RPF in haar algemene be- ïouwingen op de begroting or 2001. D66 heeft de indruk het Financieel management aconisch' wordt, 'e collegepartijen CDA, WD PvdA schrijven nog niets r het recente voorstel waar- or de OZB geen 10,6 maar ,7 procent zou kunnen gaan Alleen de SGP/RPF Ift al aan niet met deze stij- ig akkoord te gaan. De partij dt dat het college maar moet zuinigen. Net als het CDA wil ippositieparti'j' dé'aarifëg éan vrachtwagenparkeerplaats 'appen. tie gemeente' Rijn- ude bespaart dan ruim vier i. De WD twijfelt nog en D66 't er niets over. Alleen de g iA volhardt in haar stand- j nt om de parkeerplaats toch te leggen. )p het CDA na gaan alle par- in hun algemene beschou- ïgen kort in op de proble- 'n die er zijn op de afdeling anciën. Een extern bureau derzoekt de oorzaak. De PvdA vermoedt dat het ook op andere afdelingen een chaos is. De WD hamert op eèn open bare bespreking van de resulta ten van het onderzoek. De PvdA wil helemaal af van besloten vergaderingen. Veel aandacht schenken de raadsfracties aan de verkeers problematiek in hun gemeente. Ze hameren vooral op de komst van de Beatrixbrug, maar ook de ondertunneling van de Ge- meneweg in Hazerswoude- Dorp krijgt de aandacht. Het CDA en de SGP/RPF opperen een alternatief voor de tunnel: de aanleg van een rondweg in Hazerswoude-Dorp. Het vele vrachtverkeer dat door Koudekerk aan den Rijn rijdt is alle fracties behalve D66 opgevallen. Sinds het begin van de aanleg van de HSL bij Lei derdorp is dat alleen maar erger geworden, constateren de PvdA en het CDA. De WD vindt het hoog tijd worden voor een ge sprek hierover met de provincie Zuid-Holland. De PvdA stelt voor om de Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp tussen 19 en 7 uur tot ver boden gebied te verklaren voor vrachtwagens. Datzelfde moet rijdëhS de SpitsuVeri gelden voor de Hoogewaard en de Dorps1 sfraaï' 'in''JKoudekerkaan den Rijn. Verder wordt het volgens alle partijen de hoogste tijd, dat de gemeente de digitale snelweg opgaat. Het CDA stelt voor om een prijsvraag uit te schrijven: 'Wie ontwerpt de mooiste web site voor Rijnwoude'. Burgemeester en wethouders reageren donderdagavond tij den» het eerste deel van de be grotingsbehandeling. - .<•- - 1 --• Door een kapotte bovenleiding strandde de trein van Alphen naar Leiden ter hoogte van Hazerswoude gistermiddag midden in het weiland. FOTO HENK BOUWMAN Kghelhreuk bij Ifazgrswoude geeft spoorwegen handenvol werk hazerswoude Een gebroken bovenleiding heeft het treinverkeer tussen Al phen aan den Rijn en Leiden Lammenschans bijna een dag lamgelegd. Vermoedelijk door de storm knapten gisteren rond het middaguur kabels, waar door een trein ter hoogte van Hazerswoude midden in het weiland tot stilstand kwam. Treinverkeer in beide richtin gen was vanaf dat ogenblik on mogelijk. Pas vanmorgen om kwart voor vijf was de storing verholpen en kwam het trein verkeer weer aarzelend op gang. Treinreizigers moesten nog rekening houden met ver traging. De Nederlandse Spoorwegen zetten gisteren bussen in om gestrande reizigers te vervoe ren. Het oponthoud voor de pechvogels duurde volgens een woordvoerder van de NS an derhalf uur. De rest van de dag reden bussen af en aan om rei zigers tussen de stations van Al phen en Leiden Lammen schans te vervoeren. Tussen Leiden Lammen schans en Leiden Centraal re den pendeltreinen. FysioSpoil consultant Van Ommen helpt arbeidsongeschikten weer op de been aan den rijn cia buitelaar y nigheid is uit. In deze tijd economische voorspoed is begrip onder een laag stof dwenen. Behalve op één ge- d: een gezond lichaam, daar je niet zuinig genoeg op i. Daarvan worden ook J kgevers zich steeds meer rnst. Want hoe krapper de lidsmarkt, hoe belangrijker is om de werknemers die je >t gezond te houden. Voor laid van Ommen is er daar- werk genoeg aan de winkel. Alphenaar is FysioSport isultant, een mooie naam iemand die arbeidsonge- ikten weer op de been helpt, kost een paar duizend gul- i, maar daar draaien werkge- hun hand niet voor om, A ikt Van Ommen. „Als je na- t wat het de baas kost als werknemer in de wao raakt, >nze bedrijfsreïntegratie on- aalbaar." inds vier maanden is Van imen, verbonden aan de Al- :nse praktijk voor fysiothera- Van der Berg Hillebrand, met dit nieuwe project ir arbeidsongeschikten. Sa ri met zijn collega Joyce van ik heeft hij inmiddels drie ers weer aan het werk ge pen, van wie één gedeelte- Het is niet eenvoudig, be lt het uitgestippelde traject, cliënten moeten er circa maanden hard voor wer- Eerst in privétrainingen de 'super-fysio', later in epjes met drie of vier ande- ie persoonlijke benadering odig. zegt Van Ommen, om doel te bereiken: de algehe- belastbaarheid vergroten, is heel wat anders dan wat wone fysiotherapeut doet. hij uit met een voorbeeld een timmerman met chro- e schouderklachten. „Die Ronald van Ommen: „Of je nu voor een slechte knie thuiszit of vanwege rugproblemen, het gaat je niet in de koude kleren zitten." FOTO TACO VAN DER EB man zit al achttien maanden ziek thuis en heeft allerlei fysio- en caesartherapieën gehad. Die waren er allemaal op gericht om zijn klacht te verhelpen." Voor het moment heeft hij daar baat bij, maar om opnieuw en zonder problemen aan het werk te kunnen is méér nodig. Van Ommen: „Simpel gezegd zullen wij deze man anders moeten leren timmeren. We trainen niet alleen de schouder- spier, maar gaan hem ook an ders leren tillen, zijn conditie verbeteren en zijn weerstand vergroten. We hebben daarvoor drie bedrijfsfysiotherapeuten in dienst, die met zo ipmand een dag meegaan naar de werkplek om te kijken welke aanpak voor hem of haar nodig is." De reïntegratietrainingen zijn niet alleen bedoeld voor tim merlui en bouwvakkers. Van Ommen verwacht ook veel werknemers uit de gezond heidszorg in zijn sportzaal te ontvangen, maar evengoed mensen die voor hun werk veel moeten zitten. Rugklachten zijn in al die gevallen het meest ge hoord. En op termijn denkt hij dat zijn hulp bij de terugkeer naar het arbeidsproces óok wordt ingeroepen voor mensen met burn out, die overwerkt thuiszitten. Want ook de psychische klachten tellen mee bij bedrijfs reïntegratie. Van Ommen: „Het is achterhaald om te denken dat arbeidsongeschiktheid puur om lichamelijke problemen gaat. Bij RSI (een muisarm) dachten we ook heel lang dat het een kwestie was van het beeldscherm goed op het bu reau neerzetten. Maar hoe komt het dan dat van de tien mensen met precies dezelfde werkplek, er negen geen RSI krijgen? Dan blijkt vaak toch een gespannen thuissituatie mee te spelen, of een baas die te weinig complimenten geeft." Daarnaast, vindt de thera peut, kun je niet voorbijgaan aan de psychische klap die mensen krijgen als ze niet meer Winnaar ondernemersprijs Alkemade spekt pastorie Castelijn Projektmeubelen in Roelofarendsveen heeft gister avond de Ondernemersprijs van de Ondernemers Vereni ging Alkemade (OVA) gewon nen. De leiding van het win nende familiebedrijf schonk het bijbehorende geldbedrag meteen aan de noodlijdende pastorie Sint Petrus Banden in Roelofarendsveen. Volgens het OVA-bestuur had de jury het moeilijk om een keus te maken uit de drie genomineerden: ook fresiak weker Akerboom en het Be- drijfslaboratorium voor Weef selkweek hadden een spette rend promotieFilmpje. Uitein delijk presenteerde kantoor meubelverkoper Castelijn zich iets gemakkelijker, aldus be stuurslid E. Verpaalen: „Ze zijn op een goede manier ex travert." De twee broers en twee zus sen Castelijn, die samen de leiding van het bedrijf op zich nemen, zetten na de prijsuit reiking de Veense pastorie in de schijnwerpers. Van de hoofdprijs van duizend gul den maakten zij met zijn vie ren direct vijfduizend gulden. „Wij wilden een gebaar ma ken naar de Veen, maar dui zend gulden voor restauratie van de pastorie is natuurlijk niets", zegt Marieke Castelijn. „Daar moest een schepje bo venop." Geen ondernemer, maar toch een waardevolle groep mensen in de gemeente Al kemade, vond de jury de agra rische natuurvereniging VAN Ade. „Ze horen onder de aan dacht van de mensen ge bracht te worden", aldus Ver- paaien. Daarom kreeg die ver eniging een eervolle vermel ding. De ondernemersprijs wordt elke twee jaar uitge reikt. kunnen werken. „Het gaat na tuurlijk niet altijd op, maar ik denk dat iemand die chroni sche klachten heeft, een ver werkingsproces doormaakt. Of je nu voor een slechte knie thuiszit of vanwege rugproble men. het gaat je niet in de kou de kleren zitten." Het loopt nog niet storm, na vier maanden werk. Werkgevers moeten eerst wennen aan de mogelijkheid om zieke werkne mers naar de FysioSport con sultant te sturen, in plaats van hen een paar weken te laten uitzieken. Maar Van Ommen verwacht veel klandizie, nu hij contracten heeft afgesloten met twee grote arbo-diensten in de regio. De bedrijfsartsen die voor de Arbo-Unie Midden- Holland en de Arbo Groep wer ken, zullen de werkgevers op de nieuwe mogelijkheid moeten gaan wijzen. En op de 75 pro cent subsidie die de overheid daarvoor verschaft. Daar heeft niet alleen de baas baat bij, ook voor de werken den is de hulp van Van Ommen onmisbaar. „Acht van de tien mensen hebben rugklachten. En van die groep komt het bij tachtig procent van de gevallen terug. Vaak zijn er geen afwij kingen te vinden, maar hebben mensen wel veel pijn. Dan is het herstellen van de functie op onze manier goed te trainen." Uit een Zweeds onderzoek is gebleken dat bedrijfsreïntegra tie door een FysioSport consul tant ervoor kan zorgen dat zie ke werknemers vijf weken eer der terug zijn bij hun baas. Voor Van Ommen is het te vroeg om zulke conclusies te trekken. Maar een ding staat vast: iedere cliënt die hij uit de wao weer aan het werk kan hel pen. bespaart bedrijven han denvol geld. En elke week eer der, is er één gewonnen. Voor de baas én zijn personeel. alkemade janneke de jonge Transportbedrijf Getru in Roe lofarendsveen is tegen de vesti ging van transportbedrijf Arie Hogeboom aan de Ripselaan in Nieuwe Wetering. Het bedrijf vindt dat de gemeente, door daarvoor toestemming te ge ven, volkomen willekeurig han delt. Getru heeft voor het par keren van zijn vfachtwagens ruimte nodig, maar het bedrijf heeft volgens ambtenaar H. Dé- moed nooit aangegeven dat het ook een plek langs de Ripselaan wil hebben. Beide transportbedrijven hebben vervangende ruimte nodig in verband met de aanleg van de hogesnelheidslijn HSL. Hogeboom moet zijn totale be drijfsterrein inclusief woonhuis langs de Zuidweg in Rijpwete- ring inleveren. Getru raakt par keerruimte kwijt. Het HSL-pro- jectbureau heeft Getru vervan gende ruimte aangeboden op bedrijventerrein De Lasso, het terrein waar Getru nu al zetelt. Het bedrijf heeft dat aanbod echter afgeslagen. Getru wil niet op de zaak reageren. „Inderdaad zou je na het le zen van hun bezwaarschrift vermoeden dat ze ook naar de Ripselaan willen", zegt Dé- moed. „Dat zij op zoek zijn naar een andere plaats is hel der, maar over deze plek heb ben ze het nooit gehad." Behalve Getru heeft de Ver eniging Agrarisch Natuurbe heer Ade (VAN Ade) bezwaar gemaakt tegen het bouwplan. Beide partijen protesteren te gen het voorgenomen besluit omdat het gebied langs de Rip selaan eigenlijk bedoeld is voor agrarische bedrijven. Volgens hen tast het transportbedrijf het landelijke Groene Hart aan. Aanvankelijk vond de gemeente Alkemade dat ook, maar na toe stemming van minister Pronk zag het gemeentebestuur zich min of meer genoodzaakt ook toestemming te geven. Het vrachtwagenbedrijf van Hogeboom, langs de A4, moet daar zo snel mogelijk weg. Vol gens de gemeente is de beste nieuwe vestigingsplek het nieu we bedrijventerrein Veender- veld in Roelofarendsveen, maar de familie Hogeboom wil dat niet omdat ze niet op een be drijventerrein wil wonen. Nu Hogeboom toch naar de Ripse laan komt, bestaat er bij de ge meente de vrees voor prece denten. Ook is zij bang dat de hele driehoek tussen provincia le weg N445, de Ripselaan en de Korte Dwarsweg volgebouwd wordt met bedrijven. Het ge meentebestuur stelt echter dat het dat niet toestaat. Volgende week dinsdag mogen de be zwaarmakers hun standpunt duidelijk maken in de raads commissie ruimtelijke orde ning. Vervolgens neemt de raad een besluit. den haac/alphen aan den rijn maar vreemdgaan' had gehe ten. De ofFicier hield de man voor dat twaalfjarigen op seksueel gebied nog geen grenzen kun nen trekken. „Als je twaalf bent, moet je lekker buiten kunnen spelen of na schooltijd skeele ren of met een pop spelen", zei zij. Het kind slaapt nu echter slecht en durft niet alleen te zijn. Haar familie wilde daarom in eerste instantie 25.000 gul den smartengeld. „AI is het maar een gulden per dag, hij moet er elke dag aan denken verklaarde iemand namens de familie. connie van uffelen De ofFicier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren zes maanden gevange nisstraf geëist tegen een 33-jari- ge Alphenaar voor ontucht met een twaalfjarig meisje uit zijn woonplaats. Ook eiste zij een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden met een verplicht reclasseringscontact voor groepstherapie en 7500 gulden smartengeld. Daarnaast vindt zij dat de rechter een eer dere voorwaardelijke straf van twaalf maanden ten uitvoer moet leggen, omdat de ver dachte nog niet door zijn proef tijd heen was. De Alphenaar was een huis vriend van de ouders van het meisje en bekende diverse sek suele handelingen bij haar te hebben verricht. Volgens de man was het meisje 'nieuwsgie rig' en wilde hij voordoen hoe 'het' moest. Zijn vriendin had daarbij toegekeken. Ook had hij in sommige gevallen in het bij zijn van de nietsvermoedende ouders stiekem ontuchtige han delingen verricht. De man kwam pas later tot het besef dat hij vanwege de minderjarigheid van het meisje fout zat. In eer ste instantie wierp hij namelijk tegen dat als het meisje acht tien was geweest, het 'alleen De advocaat van de man wees erop dat zijn cliënt zich had laten meevoeren door de nieuwsgierigheid van het meis je. Juist omdat de Alphenaar - zoals een psycholoog conclu deerde - een 'onrijpe persoon lijkheid' had. De raadsman had bezwaar tegen de tenuitvoer legging van de eerdere voor waardelijke straf, omdat de man deze had gekregen voor een heel ander feit, namelijk ge weld. De ofFicier echter vond dat er in beide gevallen sprake was van bedreiging en druk. Wat haar betreft mocht de rechtbank de straf wel omzet ten in dienstverlening. De rechtbank doet uitspraak op 13 november.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17