Paviljoens asielzoeker* weer veilig Humoristischtoegankelijk en niet te formeel tfötcL Q Paniek in AZC bij windkracht 9 6.74 Regio Huize Liduina bestudeert bouw bij Mariënstaete Visser 't Hooft vraagt bedrijven om computer 2?i DINSDAG 31 OKTOBER 2000 973 Verkoop van handwerk in 'Vroenhor warmond De vrouwenvereniging Tesselschade-Arbeid Adelt houdt dinsdag 7 en woensdag 8 november weer haar najaars- verkoopdagen in Warmond. Er is een ruime keuze aan met de hand gemaakte artikelen zoals baby- en kinderkleding en be schilderde voorwerpen. De verkoop is in 'Vroenhofhet huis van de familie Van Bolhuis aan de Herenweg 52 in Warmond, op dinsdag van 13.30 uur tot 17.30 uur en op woensdag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Twintig jaar ouderenwerk Wassenaar wassenaar De Stichting Welzijn Ouderen Wassenaar viert vrij dag 3 november haar twintigjarig bestaan. In de loop der jaren zijn veel mensen als vrijwilliger of bestuurslid actief geweest voor de stichting, die in 1980 werd opgericht onder de naam Stichting Samenwerking Bejaardenwerk Wassenaar. Zij zijn van 16.00 tot 18.00 uur welkom in cultureel centium Warenar, Kerk straat 75 in Wassenaar. Warmond pakt 'langparkeerders' aan warmond De politie in Warmond begint morgen op verzoek van het gemeentebestuur met een intensieve controle om het 'langparkeren' van caravans, aanhangwagens of boottrailers op de openbare weg tegen te gaan. Tegen eigenaren die hun aan hangers niet naar een stalling brengen wordt opgetreden. De kosten van het verslepen en opslaan komen ten laste van de ei genaar. Huurdersvereniging zoekt leden oegstgeest De huurdersvereniging in oprichting van de Oegst- geestse woningbouwvereniging Buitenlust gaat de komende weken actief leden werven. Door middel van een nieuwsbrief en waarschijnlijk een behoeftenonderzoek wil de vereniging de animo onder de ruim twaalfhonderd huurders peilen. Als de huurders enthousiast reageren op de belangenvereniging is de organisatie in januari een feit. Huurders betalen waarschijnlijk een tientje contributie aan de nieuwe organisatie. Profielschets voor nieuwe burgemeester Voorschoten voorschoten jan preenen De nieuwe burgemeester van Voor schoten moet enthousiast, inspire rend, toegankelijk, humoristisch en niet te formeel zijn. Hij of zij moet de gemeente groen en zelfstandig hou den, een 'bruggenbouwer' zijn naar de regio en beschikken over uitstekende sociale vaardigheden en contacten. Deze 'teamspeler' dient 'uiteraard' bo ven de partijen te staan, maar ook midden tussen de mensen. Zo ziet de door de gemeenteraad ge wenste opvolger van burgemeester Cannegieter eruit. Officieel legt Canne- gieter zijn functie op 1 maart volgend jaar neer. In de praktijk gebeurt dat waarschijnlijk al op 1 februari. Hoewel de commissaris van de koningin de vacature vermoedelijk pas half decem ber openstelt, omdat het kabinet ver moedelijk nog anderhalve maand wacht met een beslissing over mogelij ke herindeling in de regio, is Voor schoten al begonnen met een pro fielschets. Voor de meeste partijen maakt het niet uit of de nieuwe burgemeester een man of een vrouw is en van welke partij hij of zij lid is. Kwaliteit staat voor WD, CDA, PvdA en D66 voorop. Bij 'gelijke geschiktheid' gaat de voor keur van de PvdA uit naar een vrouw. GroenLinks gaat veel verder. Voor deze partij moet de nieuwe burgemeester 'gewoon een vrouw' zijn en liefst lid zijn van GroenLinks. ,,In elk geval wil len we geen regentesk type, zoals Bram Peper of Spar van de Hoek die in Middelburg is weggestuurd, omdat hij alles op z'n eigen houtje regelde. We willen geen starre figuren van de PvdA of het CDA", aldus fractievoorzitter S. Harlaar. De andere partijen vielen meteen over hem heen. S. Holland van de WD: „Waarom deze beperking? We moeten toch niet bij voorbaat mensen uitsluiten? Ik hoop dat zo'n opmerking niet in de profielschets komt en dat GroenLinks alsnog van mening veran dert." De kans daarop lijkt echter klein. Harlaar: „Het gaat er toch niet om dat we vanavond al een eenheids worst op tafel leggen. We moeten voorkomen dat een van de mensen die ik noemde straks mee gaat solliciteren naar het burgemeesterschap in Voor schoten." Alle partijen zijn het er wel over eens dat de nieuwe burgemeester ten min ste zes jaar in Voorschoten moet blij ven en dat de gemeente 'echt geen eindstation' voor hem of haar hoeft te zijn. „De kandidaat moet wel bestuur lijke ervaring hebben." De WD vindt dat de opvolger van Cannegieter uit Voorschoten moet komen en goed op de hoogte moet zijn van alle ontwikke lingen. Voor de overige partijen is dat geen voorwaarde. De opmerkingen van de raadsleden sluiten aardig aan op de suggesties die drie burgers hebben aangedragen voor de profielschets. Zij willen een 'warm en sociaal persoon, een dynamise man of vrouw die communicatief 1 zonder sterk is en iemand die Voi schoten liefheeft'. De politieke partijen die erop hi ben aangedrongen dat Voorschotel ren kunnen meepraten over de p fielschets zijn teleurgesteld over de ringe respons. Zij hopen dat op 6 en november meer mensen naar de ra. zaal komen als de politiek verder o de schets praat. Een vertrouwensco missie met (waarschijnlijk) wethoui P. Verschoor als voorzitter en de fractievoorzitters voert de gespreki met de kandidaten en doet een vo dracht aan de commissaris van de I ningin. erna straatsma Huize Liduina onderzoekt de mogelijkheid van nieuwbouw op het terrein van zorgcentrum Mariënstaete in Warmond. Dit kan de sloop van het hoofdge bouw van Liduina mogelijk voorkomen. Over zes weken zijn de resultaten van het on derzoek bekend. Directeur M. Mornout houdt het onderzoek op verzoek van de Warmondse politiek. Die voelt weinig voor de huidige nieuwbouwplannen, die voor zien in sloop van het hoofdge bouw aan de Herenweg. Ook omwonenden hebben grote moeite met de grootschalige plannen. Hel gaat om een globaal 'haalbaarheidsonderzoek' waarbij een architectenbureau in samenspraak met een ste denbouwkundige van de ge meente kijkt naar de 'ruimtelij ke mogelijkheden' op het ter rein van Mariënstaete. Zorg centrum Mariënstaete, op het terrein van Mariënhaven, stelt daarbij als eis dat haar eigen nieuwbouwplannen geen hin der mogen ondervinden van eventuele nieuwbouw van Li duina. Mariënstaete studeert al geruime tijd op de bouw van luxe koopappartementen voor ouderen. De financiële haalbaarheid van nieuwbouw op het terrein van Mariënstaete vormt geen onderdeel van het onderzoek. „Dit is de eerste stap. Vanuit de politiek is heel duidelijk de vraag gesteld of dit mogelijk is. Als het kan weten we dat bin nen zes weken en moeten we verder kijken of zoiets haalbaar is. Daar zijn we nu nog niet mee bezig. Als het niet kan houdt het na dit onderzoek op. Maar dan hebben we het in ie der geval onderzocht en een ge degen antwoord op de vraag vanuit de politiek." Nieuwbouw van Liduina is noodzakelijk omdat de huidige accommodatie niet meer vol doet aan de eisen vai> deze tijd. Het huidige hoofdgebouw da teert uit 1930. Personeel en bewoners van Liduina zijn vanochtend inge licht over het onderzoek naar nieuwbouw op het terrein van Mariënstaete. FOTO HENK BOUWMAN Asielzoekers wachten in sporthal De Does op terugkeer naar het asielzoekerscentrum bij Driegatenbrug. 'Mogen we alstublieft weg, heb ik gesmeekt' leiderdorp eric went Zo gauw de wind aanwakkert tot windkracht negen, breekt er paniek uit onder de kinderen van het asielzoekerscentrum bij Driegatenbrug. „Al twee nach ten ligt iedereen klaarwakker, omdat alles knerst en klappert. Het is een oorverdovend la waai. Kinderen huilen hartver scheurend, bewoners lopen rusteloos over de gangen. Dit is geen doen meer. In de pavil joententen van Leiderdorp is het very bad to live", sombert S. Bakutiari. De Iraniër behoort tot de groep asielzoekers die tijdelijk onderdak heeft gekregen in De Does, nadat delen van het pla fond van een van de paviljoen tenten in de nacht van zondag op maandag naar beneden vie len door de wind. Het verblijf in de propvolle sporthal is geen pretje, maar dat is hij wel ge- Paulien Kolman knipt, rijgt en stikt zich al heel lang suf aan een onderwijsmaatpak voor Leiderdorp. Als dat kostuum straks nou nog maar in de mode is... In Zoeterwoude gaan stemmen op voor het aanstellen van dorpswachters. Maar burgemeester en wethouders willen Bromsnor helemaal niet terug. De Leiderdorpse jeugd heeft de toekomst. De fracties konden het afge lopen vrijdag, tijdens hun algemene beschouwingen, niet treffender zeg gen. Van alles ligt er in het verschiet. WD-wethouder Paulien Kolman (welzijn/onderwijs) kijkt veel verder dan haar neus lang is. Ze studeert zelfs al hard op 2015. Hoe ziet Lei derdorp er dan uit? Wij weten het niet. Zij binnenkort wel. I have a dream. Kolman is een ambitieus bestuur der, die hardop droomt van nieuwe, grote schoolgebouwen. Schitterende panden in de Vogelwijk en de Voor hof. Zo bleek althans uit een vorige week donderdag inderhaast ver spreid persbericht. Ze gaf daarmee een voorzet voor wat losse pols ideetjes die op 6 november aan de raad worden gepresenteerd. 'Op weg naar een onderwijsmaatpak in 2015', heet haar toekomstmuziek. Een verzameling dromen en sugges ties. Met als belangrijkste bood schap: 'aan het kostuum dat Leider dorp straks als gegoten zit, wordt keihard gewerkt'. Dat ze het weten. 'In de afgelopen jaren is veel geme ten, ontworpen en met rijgdraad in elkaar gezet'. En die jongerennota, die komt er ook echt snel. Tijdens het jeugdde- bat van twee weken geleden heeft Kolman bijzonder veel inspiratie op gedaan. Ze moet alleen nog even na denken over hoe het nou allemaal moet. Want welzijnswerk en onder wijs zijn gevoelszaken. Dan kun je niet zomaar, pats-boem, iets zeggen, of - nog erger - iets doen. Nee, wat dat betreft heeft haar collega Mol- kenboer het een stuk gemakkelijker met zaken als het centrumplan of de verkeersnota. Geduld is een schone zaak, vindt Kolman. Ze betreurt het dat de rest van de gemeenteraad haast wil ma ken met onderwijs- en jeugdbeleid. Is dat maatpak nou eindelijk eens klaar of niet? Horen we nog eens wat of hoe zit dat? Is het echt nodig om meer dan twee jaar te werken aan een maatpak? Als het nog even duurt is het maatpak alweer uit de mode als het klaar is. Het CDA deed vrijdag een wanhopi ge poging om Kolman tot spoed aan te zetten. Met het pleidooi voor een playpark voor 10- tot 13-jarigen en een herrieplek voor 14- tot 18-jari- gen. Een soort van disco. Als aanvul ling op de o zo succesvolle hang plekken, schijnbaar. Tja. De Leiderdorpse jeugd heeft de toe komst. En daar moeten ze het voor lopig even mee doen. Dorpswachters Door terug te gaan in de tijd had Zoeterwoude een grote sprong voor waarts kunnen maken. Maar helaas, burgemeester en wethouders heb ben in hun oneindige wijsheid be sloten een advies van het CDA niet op te volgen. Advies? Zeg maar ge rust gouden tip. De christen-democraten stellen in hun algemene beschouwingen voor om dorpswachters een kans te ge ven. Wil het college dit ook, voegt de enige oppositiepartij van Zoeter woude eraan toe. Nee dus. Het col lege vindt 'aanstelling van een dorpswachter niet aan de orde'. Kennelijk roept zo'n Bromsnor-ach- tig type te veel associaties op met een veldwachter. En met zo iemand wil Zoeterwoude niet geassocieerd worden. Daarvoor heeft de naar ge biedsuitbreiding (Stompwijk) stre vende gemeente niet het dorpse van zich afgeschud. Daarvoor zijn paard en wagen niet vervangen door buurtbus en taxi. Alsof een dorpswachter met of zon der snor juist in deze tijd niet gewel dig werk zou kunnen doen. Vooral in het veld waar het 's nachts vol ligt met struikrovers en andere duistere figuren, die zich op een onverlichte weg als het Molenpad in hun ele ment voelen. Op deze verbindings weg tussen Zoetenvoude-Dorp en Zoeterwoude-Rijndijk vormen fiet sers in de donkere dagen voor kerst mis een gemakkelijk doelwit voor gespuis. Verlichting is er namelijk niet. Burgemeester en wethouders vinden een lint van lampjes niet passen in dit deel van het Groene Hart. Bovendien is het het college niet bekend dat op dit pad ooit iets onoirbaars is gebeuld. Wie zich 's avonds en 's nachts op de fiets op het Molenpad begeeft en niet wil kiezen voor een alternatieve route door het gehate Leiden loopt echter de kans besprongen te wor den en van de fiets te worden ge rukt, met alle gevolgen van dien voor fiets en gebruiker. Wat ligt dus meer voor de hand dan dat reizigers tijdens hun eenzame tocht voortaan een gewapende begeleider meekrij gen, zodat een nachtelijke expeditie niet langer een sprong in het duister is. Ongetwijfeld zullen B en W daar te gen inbrengen dat een dorps- en veldwachter geld kost. Weer zo'n kortzichtige benadering. Het moet toch duidelijk zijn dat zo'n nieuwe nachtwaker zichzelf terugverdient. Fietsers die voortaan zeker weten dat ze niet worden beroofd, zullen zo gelukkig zijn dat ze een deel van hun geld, dat nooit meer buit kan worden gemaakt, graag zullen af staan aan hun beschermer. erna straatsma jan preenen wend. In de paviljoens van het AZC is het immers ook niet al les. „Het tentdoek kleppert bij elke windvlaag, de tl-balken en elektriciteitsleidingen aan de plafonds zwiepen heen en weer. Als het stormt is het daar echt levensgevaarlijk. En overal om het terrein ligt water. Als er echt iets misgaat, dan kunnen we geen kant op." Ook de Bosniër S. Osmanovic heeft het helemaal gehad met de paviljoententen bij Driega tenbrug. „Ik heb eerder in Wer kendam en Brunssum gezeten, maar dit AZC is het slechtste van allemaal. Mijn kinderen doen geen oog dicht, er is veel stress en veel herrie. Zondag nacht om twee uur schreeuw den allebei mijn kinderen om hulp, boven het lawaai van de storm uit. Ik ben meteen naar de informatiebalie gegaan en heb om een andere verblijf plaats gevraagd. Alles beter dan dit. Mogen we alstublieft weg, heb ik gesmeekt. Maar ze doen niets voor me." De Tsjetsjeense S. Sjtein huilt zichzelf elke avond in slaap. Ze is zwanger, maar ziet zichzelf nog geen kind baren in de pa viljoententen bij Driegaten brug. „De kamers zijn winderig, het plafond is van papier. Het is er altijd koud en er is veel la waai. Omdat ik in verwachting ben, moet ik vijf keer per nacht naar het toilet, maar die zijn al tijd vies of bezet. Dit AZC is zeer vrouwonvriendelijk. Een stenen gebouw is de op lossing van alle ellende, vindt een Iraniër. „Met ramen die open kunnen. Mijn vrouw heeft astma en kan vaak niet goed ademen. Frisse lucht komt nau welijks binnen. En als naast ons iemand rookt, dan slaat dat via het systeemplafond bij ons de kamer in." De sporthal van De Does is zo'n stenen gebouw, maar in deze noodopvang is de privacy ver te zoeken. Veel asielzoekers brengen de tijd slapend door op een veldbed, of hangen rond in de kantine van het complex. De flipperkast met de toepasse lijke naam Judgement Day draait overuren. Druk is het ook rond de rode springmatras, die in de hoek van de sporthal op de grond ligt. Kinderen van allerlei natio naliteiten maken er hun duike lingen, onder luide aanmoedi gen van een medewerker van het Rode Kruis. Wat deze kin deren betreft mag het herstel van de paviljoententen aan de Zijldijk nog wel even duren. Dan slapen ze eens een keer rustig. Want er wordt nog veel meer storm en regen voorspeld. De asielzoekers van Driegatenbrug keren mogelijk v* daag al terug naar het AZC aan de Leiderdorpse Zijldi ,,Alle problemen aan de dakconstructie zijn verholpei zegt W. Kroes van De Boer Tentenbouw. „Wat ons 1 treft is het centrum honderd procent veilig." leiderdorp eric went Tijdens de storm van zondag nacht kwam in een van de woonpaviljoens een aantal pla fondplaten naar beneden. De oorzaak was een te strakke ver binding tussen de binnen- en de buitentent. „Die constructie is in minimaal twee paviljoens niet conform de regels aange bracht", maakte burgemeester Zonnevylle gisteren bekend. Het is nog niet duidelijk wie verantwoordelijk is voor de constructiefouten. De Boer Tentenbouw schuift de schuld voorlopig af op de toeleveran cier van het systeemplafond. Wel is duidelijk dat de kosten van de evacuatie op de schuldi gen verhaald worden. „Maar op dit moment heeft dat nog niet onze prioriteit", aldus Zonne vylle. Vannacht hebben de geëva cueerde asielzoekers een rusti ge nacht gehad in twee nood- opvangcentra. Ruim 300 bewo ners hebben op brancards ge slapen in sporthal De Does. De overigen zijn gisteravond i De Muzenhof overgebra naar de Eendenkooi in Zoel woude. Het Leiderdorpse th ter bleek niet geschikt v langdurige opvang, omdat e; weinig sanitair is, en de ruit te klein is om veel bedden herbergen. In de Eendenk hadden de AZC-bewoners beschikking over de sportz; die werd ingericht als sla ruimte, en de recreatieruin „Om acht uur kwam de eei groep binnen, en drie uur 1< lag iedereen al te slapen", ali beheerder W. Helmus, die een 'geslaagde opera spreekt. In de loop van vandaag slist de gemeente Leiderd wanneer de asielzoekers wi naar het AZC kunnen terug ren. „Eerst worden de ten nogmaals geïnspecteerd d de brandweer en andere ij kundigen. Pas als iedereen' van overtuigd is dat het hl maal veilig is, kunnen de bei ners weer terug naar 1 woonunits." zen - heeft aangeschreven \i afgeschreven, maar nog bn bare exemplaren. De sch kan nog zeker tachtig com ters gebruiken met als minii le specificaties: Pentium 1 cessor, een intern geheu van 16 MB en een harde sc van 1 gigabyte. Volgens Dijk zit er niets anders op dan het bedrijfsleven aan te kl pen. „Het ministerie stelt 1 te weinig geld beschikbaar x ICT. Dat is de algemene kis in het onderwijs." De coördi tor is te bereiken is op telefo nummer 071 - 5890488. Het Visser 't Hooft Lyceum in Leiderdorp is op zoek naar computers. De school aan de Muzenlaan is bezig met het op zetten van een computernet werk en een mediatheek, maar beschikt niet over het geld om alle 150 werkplekken van nieu we computers te voorzien. Van daar dat coördinator Informa tie/Communicatie Technologie (ICT) van de school, G. Dijkstra, zo'n dertig grote bedrijven en instellingen - onder meer uni versiteit, politie en ziekenhui- tUJÜAWd f Dove wastabletten Ytfjove ™i!ZoV00eram Dot* Dove cream shower Regular of refreshing blue. Flacon 500 ml Nu 25% korting op alle Dove actieproducten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16