'Niet wachten hiet plan voor Zuid-West' Buurt en gemeente botsen over Bos van Bosman Leiden Nieuwbouw Die Leythe begint in december Leiden Regio Storm in Leiden Viering Dag van de Mantelzorg Ld nn£ 1?9 «DINSDAG 31 OKTOBER 2000 Omwonenden vinden dat de gemeente bij de verbeterings plannen voor het Bos van Bos nian te veel uitgaat van het cul tuurhistorische karakter van het natuurgebiedje. Ze zou meer h naar de gevolgen voor de na- Pa, tuur moeten kijken. Daarom vinden de meeste bewoners het a, voorbarig om in te stemmen j0met een kapvergunning voor tit, een aantal bomen, terwijl de j plannen nog niet definitief zijn. tse. Dat bleek gisteravond tijdens :eki ded I.eiden eric-jan berendsen een bijeenkomst in het Pedolo gisch Instituut aan de Wasse- naarseweg. Daar konden bewo ners van de Vogelwijk meepra ten over de plannen voor 'hun' bos. De gemeente wil het gebied tussen Rijnsburgerweg, Blauwe Vogelweg en Wassenaarseweg opknappen. Daarmee moet in het voorjaar van 2001 worden begonnen. Het in 1920 aange legde bos is danig in verval ge raakt. Door ophoging van de grond voor de bouw van ver pleegstersflat Nieuweroord (nu asielzoekerscentrum) in het be gin van de jaren zeventig, is de waterhuishouding verstoord. Bomen zijn weggerot door het hoge grondwaterpeil. Boven dien is er sprake van achterstal lig onderhoud. Daaraan heeft de gemeente overigens geen schuld omdat ze pas sinds kort eigenaar is van de grond. Uitgangspunt van het verbe teringsplan is het oorspronke lijke ontwerp van tuinarchitect L. Springer uit 1920. De origine le waterhuishouding moet wor den hersteld en het park moet zijn oude pracht en praal terug krijgen, inclusief Engelse door kijkjes en exotische bomen. Ook moet er in het midden weer een open veld komen. Daarvoor moet echter een nog onbekend aantal bomen worden gekapt. Deels om het huidige bomenbestand uit te dunnen en deels om ruimte te maken voor het doortrekken van de sloten in het gebied waardoor de waterhuishouding zou worden hersteld. Bij dat laatste punt plaatsten de meeste aanwezigen vraagte kens. Het is in hun ogen uiterst twijfelachtig dat dan die water huishouding daadwerkelijk ver betert. Ze vinden het praten over een kapvergunning daar om wel erg prematuur. Overigens bleek de buurt ver deeld. Want één van de bewo ners die al jaren rondleidingen verzorgt in het bos is van me ning dat de tijd van praten voorbij is. „Als er niet snel iets gebeurt, hoeft er niet eens meer een kapvergunning te worden aangevraagd. Dan bezwijken de bomen door de te hoge grond waterstand." Hij wees er verder op dat niet het gemeentelijk verbeteringsplan slecht is voor het Bos van Bosman maar bouwactiviteiten in de omge ving. „Als in het Annapark hui zen worden gebouwd en op Po mona het Zeehospitium komt, kunnen we de vogels in het Bos van Bosman wel gedag zeg gen." Een vertegenwoordiger van de gemeente liet weten dat alle reacties worden meegenomen en afgewogen voor er een be sluit valt. a ons doel wil aandacht voor 'vergeten wijk' is heel goed mogelijk om ook voor Leiden Zuid-West jdj ien zogenaamd wijkontwikkelingsplan te maken. In feite jite itaat zo'n plan waarvan een wijk in al zijn facetten sterk 'du opknapt, al in de steigers. Dat zegt M. Glaser, directeur van woningstichting Ons Doel. leiden wim koevoet l\) en haar collega van Portaal eiden hebben onlangs met ethouder Hillebrand (PvdA- 'olkshuisvesting) een begin maakt met de besprekingen ter Zuid-West. Volgens Glaser in in Zuid-West al in de eerste >lft van volgend jaar een 'wijk- ilanachtige ontwikkeling' in ;ang worden gezet. De wijk loeft niet op Leiden-Noord, vaar een wijkontwikkelings- ilan (WOP) in de maak is, te vachten, stelt ze. De uitlatingen van Glaser vol len op een pleidooi van CDA- ractievoorzitter De Jonge voor en WOP voor Zuid-West. De s- onge is kritisch over wat zij 'de lenzijdige aandacht voor Lei- len-Noord' noemt. „Neem nu iet gezondheidsproject van on- ler meer de GGD en de Leidse iVelzijnsorganisatie (LWO), waarbij mensen een gezondere levensstijl wordt bijgebracht. Daarvoor is geld beschikbaar lanwege het grotestedenbeleid Li en dan wordt direct gezegd: o, lat sluit mooi aan bij het WOP Leiden-Noord. Al het 'grote- tedengeld' wordt linea recta laar het noorden geschoven." „En dat", zegt ze, „terwijl de erschillen met Zuid-West lang iet zo groot zijn. In Leiden - loord wordt gesproken over de ndertunneling van de Willem e Zwijgerlaan. Nou, in Zuid west zorgt de Churchilllaan oor precies dezelfde proble- ïen. Je kunt tegen Zuid-West vel zeggen dat die wijk ook nog an de beurt komt, maar het ïaken van een wijkontwikke- ngsplan neemt vele jaren in eslag. De achterstand in Zuid west is straks te groot en valt an niet meer te repareren. W. Prud'homme van Reine, oorzitter van de wijkvereniging eefbaar Zuid-West, onder- chrijft de woorden van De Jon- ,Alle aandacht gaat uit naar oord. Alle energie wordt in die ijk gestopt. Toch weet ook de vdA, waarmee we zijn rondge- ïtst in de wijk - en dus ook het DA - van de problemen. Ze er- ennen ze ook. Maar de indruk hier toch dat Zuid-West een vergeten wijk is." Volgens Glaser van Ons Doel lopen er al tal van projecten in Zuid-West, net als in Noord, op het gebied van welzijn, volks huisvesting, veiligheid en wijk beheer. „Maar het zou goed zijn om al die projecten te bun delen en onder de paraplu van de gemeente te brengen." Volgens Glaser kan in Zuid- West worden geleerd van de fouten die in Noord zijn ge maakt. „Daar kwamen eerst de professionals aan het woord en die legden vervolgens een aan tal scenario's voor aan de be woners. De bewoners moeten dan nog beginnen met denken en komen daar niet aan toe omdat ze vol wantrouwen zit ten. Want die betaalde plan nenmakers komen hun wonin gen slopen. Dat is wat ze den ken." Glaser over hoe het wél moet: „Je moet de gesprekken begin nen met de vraag aan de bewo ners: wat verwachten jullie de komende tien jaar van jullie woonwijk? En je kinderen? Als het aan mij ligt beginnen we voor de zomer van 2001 met zulke gesprekken. Ik schat de bewoners heel hoog in, ook die van Zuid-West, zij zijn de beste adviseurs. En de architecten en de projectontwikkelaars die uit eindelijk de plannen gaan uit voeren moeten zelf ook willen wonen in wat ze bouwen. Zo niet, dan deugt het plan niet." Volgens Glaser onderschatten de huurders in Zuid-West hun eigen macht danig. Zij kunnen hun corporaties dwingen te in vesteren in hun wijk. Ze wijst erop dat in de meerjarenbegro ting van Ons Doel al rekening is gehouden met het opknappen van het woningbest-and in Zuid-West. „Maar huurders fo cussen zich al snel op dat nieu we keukenblok terwijl ze ook kunnen zeggen: ik wil kinder opvang, ik wil een sportschool en ik wil een wijkcafé. Je woon omgeving is net zo belangrijk als de woning zelf. Neem de Jordaan. De huizen daar deu gen van geen kant. Maar ieder een is dolgelukkig als hij daar een woning kan krijgen." leiden Fietsers proberen hun paraplu in toom te houden op de Blauwpoortsbrug in Leiden. De storm ging hard te keer, maar bij de politie zijn geen ongelukken bekend. De schade blijkt ook nogal mee te vallen. „Hier en daar viel er een boompje op een auto, maar verder is het allemaal rustig verlopen", aldus een voorlichter. De politie ontving wel veel telefoontjes over bomen die dreigden te breken en over rondvliegend bouwmateriaal. De brandweer heeft zestien keer moeten uitrukken en 'dat valt heel erg mee bij zo'n storm', zegt J. van Haastregt van de brandweermeldkamer. Het was niet nodig om extra personeel op te trommelen. foto henk bouwman WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl PANCRAS In de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 worden zaterdag en zondag boeken en cd's verkocht, die uit de collectie zijn verwijderd. Romans, jeugdboeken en informatieve boeken zijn voor 2,50 gulden en 5 gulden te koop, cd's ook voor 5 gulden. De verkoop wordt gehouden tijdens de openingsuren van de biblio theek: zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. FORTUINWIJK Onder leiding van een gediplomeerd docente kan er elke donderdagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur worden gegymd in Zorgcentrum Van der Willigenhof, Apollolaan 264. HOUTKWARTIER Postzegelvereniging Philatelica Leiden houdt za terdag van 10.00 tot 16.00 uur haar halfjaarlijkse ruilbeurs in de kantine van het Dr. Visser 't HoofÜyceum aan de Kagerstraat 1. NOORDERKWARTIER Verzamelaars van munten, postzegels, prentbriefkaarten, telefoonkaarten en andere zaken zijn vrijdag tussen 19.00 en 21.45 uur welkom in buurthuis 't Spoortje, Bern- hardkade 40. Ruilmateriaal meenemen. Entree voor niet-leden is 1,50 gulden en één gulden voor jeugd tot en met 15 jaar. Voor meer inlichtingen kan gebeld worden met telefoon 0252-230393. Aikidovereniging Shi Zen Ryu houdt van 3 tot 5 november een ai- kidostage onder leiding van Henry Kono, een leerling van O Sensei, stichter van de Japanse krijgskunst aikido. De lessen zijn voor alle niveaus. Informatie: Magali, telefoon 06-28451137 en Es ther, telefoon 06-20151122 of www.shizenryu.club.tip.nl De regio Leiden e.o. van de landelijke zelfhulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' houdt zaterdag in samenwerking met de regio Den Haag een contactmiddag in het beroepencollege 'Het Gilde', Boerhaavelaan 44. Alle ouders die een kind hebben verlo ren, ook al is dit al lang geleden, zijn van harte welkom. De werk groep 'Broers en Zussen' is aanwezig voor lotgenoten vanaf de leeftijd van ongeveer 15 jaar. Voor meer informatie kan gebeld worden naar de conctactpersoon in de regio, Hetty Bonte, telefoon 5760639. De Leidse Vereniging van Man- telzorgers (LVvM) houdt op de landelijke Dag van de Mantel zorg op vrijdag 10 november een viering in de Vredeskerk in Leiden. Het thema van de de dag is: 'zorg je voor een ander? Laat van je horen!' Het doel van de middag is om mantelzorgers hun wensen te laten uiten over de samenwerking met profes sionele zorginstellingen. Man telzorgers en vertegenwoordi gers van Leidse zorginstellingen kunnen met elkaar discussiëren over samenwerking en weder zijdse verwachtingen. De verschillende instellingen leggen de laatste tijd veel meer nadruk op samenwerking. Dat leidde in mei van dit jaar tot een overeenkomst van de LVvM en zes regionale zorginstellin gen waaronder de GGD-Zuid- Holland Noord en de Rijngeest- groep. Ze kunnen bijvoorbeeld afspraken maken over het con tact tussen mantelzorgers en professionele hulpverleners, of over tijdelijke overname van de mantelzorg. Mantelzorgers kunnen zelf, vaak vanuit hun jarenlange ervaring, goed ver tellen wat zij op dat gebied te wensen hebben. De samenwer- tot vier uur duurt. De middag king tussen hulpverlener en wordt afgesloten met een mantelzorger is nodig omdat ze drankje en live-muziek. De kerk volgens de LVvM niet zonder is te vinden aan de Van Vollen- elkaar kunnen. hovekade 21 en aanmelden kan Om twee uur opent wethou- via telefoonnummer 5128183 of der Buijing de bijeenkomst die 5177180. Remia Olijvonaise Naturel, met knoflook of met yoghurt. Pot 350 ml van 2.39 voor icojlt ot oerft. 10 4 ■/-con /jejcjcj&c 7u leiden willem-paul de mooij De bouw van de nieuwe socië teit van de vijfhonderd leden ellende Leidse Roei- en Zeilve- eniging Die Leythe begint in lecember. De definitieve af- praken met de aannemer zijn jj jemaakt en de begroting is. Jond. De nieuwbouw, die inclu- ief interieur ongeveer negen on kost, komt gedeeltelijk over iet water van de Rijn. Het complex zal met een in/i lalfronde glazen pui de vorm an een schip hebben en op alen een stuk boven het water leken. Er zijn veel meer facili- eiten dan in het oude gebouw, itt o komt er bijvoorbeeld een ge- isch landicaptenlift en een speciale teiger voor mensen die slecht a« er been zijn. Daarnaast ligt er een half jaar een houten vlot an ongeveer dertig meter lang, raaraan de roeiers kunnen anmeren. Die Leythe heeft 4,3 ton eigen eld dat in de loop van de jaren ijeen is gebracht met activitei- sn zoals verlotingen, fancyfairs n veilingen. Ook is er een le- ling van 3,5 ton afgesloten en ijn verschillende sponsors ge- trikt. Bovendien hebben de le ien een bedrag van 70 mille an de vereniging geleend. Om- lat de roeibond het complex traks als 'talentcentrum' wil ibruiken - waar regionale ta- De maquette van de nieuwe sociëteit van Die Leythe. lenten een verdere training kunnen krijgen - heeft de ver eniging ook het nodige geld ge kregen van NOC'NSF, het mi nisterie van VWS en het VSB- fonds. Er waren het afgelopen jaar voortdurend onderhandelingen met de aannemer om het be drag laag te houden. Erevoor zitter J. Gijsman vertelt over de eindeloze bezuinigingen die zijn gedaan door een leden commissie. „De commissie van Die Leythe heeft alles uitgekne pen wat ze konden." Het komt erop neer dat de leden zelf een aantal dingen gaan doen. „We hebben iemand in de vereni ging die de elektriciteit aanlegt en mensen die schilderen. Dat soort dingen scheelt duizenden guldens", zegt Gijsman. Voor de nieuwbouw zijn wel wat eisen door het hoogheem raadschap gesteld. Zo moest het deel boven het water daar zestig centimeter' boven 'zwe ven'. Volgens een woordvoer der van het hoogheemraad schap is dat nodig om de door stroom te garanderen en om er bovendien voor te zorgen dat er voldoende licht en lucht bij het water kan komen. Ook moeten er zogeheten 'floating islands' worden neergelegd. Dat zijn een soort kunststof eilandjes waarin planten zoals riet groei- foto dick hogewoning en. Deze eilandjes zijn bedoeld als vervanging voor het 'groen' dat door de bouw verloren is gegaan. Het huidige gebouw voldoet volgens de vereniging niet meer aan de moderne eisen van een sociëteit. De houten accommo datie heeft weinig faciliteiten en extra's. Na de bouw van het nieuwe complex zal het oude gaan functioneren als boten- loods. t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 31 October GEMENGD NIEUWS - De Schach van Perzie heeft 1500 kisten met allerlei voorwerpen en 106 rijwie len in Europa gekocht; vóór zijn vertrek uit Buda- Pesth werd een chèque van 100,000 pd. st. op de Bank te Téhéran te gelde gemaakt om nog een en ander te betalen; te voren had de Schach reeds drie chèques van gelijk bedrag op zijn reis uitgegeven-, berekent men wat de vorst aan juweelen en and.-i - geschenken heeft meegebracht, dan kan zijn rei op een half millioen pd. st. (6 millioen gulden) worden berekend. En 't volgend jaar komt hij terug, om te Marienbad een kuur te volgen. Intusschen verzeker de een Weener koopman, dat de Schach, ondanks zijn geldversprlling, een verzameling simili- of val- sche diamanten kocht, om die aan de dames van zijn Hof te schenken. ZOETERWOUDE - Een algemeene vergadering van landbouwers, wonende in de Geer, Zuidbuurt, West- einde, Noordbuurt, Vliet en Haagweg, is belegd bij L. Angenent met het doel in deze gemeente een Boerenbond op te richten, in navolging van andere plaatsen, waar dergelijke vereeniging bestaat en heel gunstig werkt. ANNO 1975 WARMOND - Een in de herfstzon glanzende Volkswagen Polo stond vanochtend voor de woning van de familie Haverkort aan de Postdam 2 in Warmond. Leidsch Dagblad directeur, de heer G. Koopman, over handigde de puzzelaarster van de familie de sleutels van haar weekhoofdprijs in de puzzelactie van de re gionale dagbladen voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. „Puzzelen is een hobby van mij. Ik los alle puzzels die ik tegen kom op. Deze auto heb ik eigenlijk voor mijn man gewonnen. Hij is binnenkort jarig en nu heb ik meteen een mooi verjaardagscadeau foto archief leidsch dagblad Vrijdag 31 oktober LEIDEN - De heer F. de Nie, chef van de afdeling bouwzaken op het ministerie van onderwijs en we tenschappen, heeft gistermiddag de opening ver richt van het nieuwe gebouw voor de meao-school in CronestEijn aan het Lammenschanspark De heer De Nie noemde in zijn openingstoespraak Cro- nesteijn een reuze experiment, dat niet zonder mo te tot stand komt. „Bij ons heet Cronesteijn intussen dan ook Kreunesteijn" zei hij. De voorzitter van de Stichting Leidse schooi r meao, de heer S. Sannes, belichtte in een noted-»p de ontstaansgeschiedenis van de meao-school. Hij herinnerde er daarbij aan dat de samenwerking tus sen de openbare, de prot. chr. en de r.k. richtingen die in 1969 leidde tot de oprichting van de meao a menwerkingsschool, min of meer werd afgedwon gen. Dit omdat bij een afzonderlijke aanvraag door elk van de richtingen de norm voor de stichting van een dergelijke school niet gehaald werd. Toen de sa menwerking een feit was, werd de aanvraaag volgens Sannes wonderlijk snel gehonoreerd, zodat al snel met de school begonnen kon worden aan de Suma- trastraat. Later verhuisde de school naar de Hoóg- landsekerkgracht en kwamen er dependances bij aan de Zuidsingel, de Middelstegracht en de Haar lemmerstraat. De huisvestingssituatie gaf echter aanleiding tot frustraties en de emoties welden soms hoog op, zei de heer Sannes. In het najaar van 1972 leidde dit tot een demonstratie door de leerlingen, die net zat waren les te moeten krijgen in een ge brekkige behuizing. WARMOND Huize Narcis, huize Maria en de bol lenschuren van de firma De Vroomen aan de Oranje Nassaulaan moeten worden gesloopt om ruimte te maken voor de aanleg van de Schiphollijn. Dit is dui delijk geworden, toen op het Warmondse gemeente huis een tekening arriveerde van het Amersfoortse architekten bureau Articom b.v., waarop de defini tieve route van de lijn stond aangegeven. De eigena ren van de betrokken panden zijn nog niet officieel van een en ander op de hoogte gesteld. Wanneer met de sloop moet worden begonnen is niet bekend. Foto's In deze rubriek kui overschrijvingskaart) ter w Dagblad, i.a.v. Leidsch f.' iek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een i er waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij IH in zwart w in op Dagblad Archieven, postbus 54,23(X) AB leiden ui door contante betaling a Dagblad aan de Ron* i ingevulde cheque (geen e sturen naar hetLrldsch n de balie van hel Ix-idsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15