God op het Web Geloof Samenleving Even een minuutje stilte voor de vlucht 'Joden zouden zich moeten distantiëren van apartheid' Symposium over dood in Leids stiltecentrum DINSDAG 31 OKTOBER 2000 VANDAAG ^Vandaag 483 jaar geleden, op 31 oktober 1517, zou de hervormer Maarten Luther zijn 95 stellin gen aan de deur van de slotkerk in Wittenberg (Duitsland) hebben genageld. Vandaar dat van daag één van de weinige protestantenfeestdagen is; de zo geheten reformatiedag. Historici zijn het er niet over eens of Luther zijn stellingen daadwerkelijk op deze manier be kend heeft gemaakt. De 95 stellingen waren eigenlijk be doeld als houvast tijdens een academisch dispuut. Hoe dan ook: in de stellingen uit Luther kritiek op de rooms-katho- lieke leer en politiek. Hij keerde zich vooral tegen 'aflaten', waarmee mensen kwijtschelding van straffen in het vage vuur konden kopen. In Zuid-Duitsland, Oostenrijk en Hongarije eren rooms-katholieken vandaag hun heilige Wolfgang van Re gensburg (924-994): een bisschop die het kluizenaarsbe staan in moest vanwege zijn rol in een ruzie tussen twee keizers. Nieuwe hulpbisschop voor Willemstad Willemstad Pastoor Luis Secco is zaterdag op Curasao gewijd tot hulpbisschop (coadjutor) van Willemstad. Hij zal bisschop Ellis tot zijn pensionering bijstaan en hem in oktober 2001 op volgen. Ellis (74) is 26 jaar bisschop van Willemstad. Paus Jo hannes Paulus II heeft 's mans verzoek afgewezen om wegens gezondheidsredenen eerder te mogen terugtreden. Ellis krijgt nu als tegemoetkoming een hulpbisschop naast zich. Het bis dom Willemstad omvat de Nederlandse Antillen en Aruba en telt 41 parochies. Secco (53) is in Italië geboren en werkte onder meer in Venezuela en op Curasao. Hij was jarenlang pastor in een Cura^aose parochie en spreekt vloeiend Papiamento. Oproep Schotse kardinaal tegen klonen londen Aartsbisschop Winning van Glasgow heeft alle Schotse leden van het Britse Lagerhuis per brief gevraagd tegen het wetsvoorstel te stemmen dat het klonen van cellen uit menselij ke embryo's toestaat. Het zogeheten therapeutisch klonen komt volgens de kardinaal neer op misbruik van menselijke wezens 'in het meest kwetsbare stadium van hun leven'. Winning zegt dat het voorstel niets anders betekent dan het doden van em bryo's die van bepaalde lichaamscellen worden 'beroofd'. We tenschappers willen uit gekloonde cellen organen voor trans plantatieweefsel kweken om bijvoorbeeld Alzheimer- en Parkin- sonpatiënten te helpen. Wordt het wetsvoorstel aangenomen, dan dreigt volgens Winning 'ons land een veilige haven voor moreel dubieus onderzoek te worden'. Luchthavenpastoraat bestaat kwart eeuw schiphol joke korving Voor een gezelschap moslims op pelgrimage naar het oosten was Schiphol de laatste tussen stop. Ze moesten 'rein' in Mek ka arriveren. Vandaar dat ze, voordat zij het volgende vlieg tuig zouden instappen, in de gebedsruimte van het luchtha venpastoraat de dagelijkse kle ding verruilden voor een wit ge waad. Dominee A. van der Hart die net een kerkdienst leidde, keek enigszins verbaasd naar de ver kleedpartij, maar betrok de mannen ai snel in haar religieu ze bijeenkomst. ,,Na afloop kwam de leider van de groep naar me toe", vertelt ze. ,,Hij bedankte me voor de gastvrij heid en de mooie woorden die ik had gesproken. En dat terwijl deze gelovigen toch helemaal niet gewend zijn aan een vrou welijke voorganger." Het luchthavenpastoraat van Schiphol viert op 8 november zijn 25-jarige jubileum. Dat ge beurt met de opening van een nieuw stiltecentrum, de presen tatie van een jubileumboek en een symposium. Bij de opening van het nieuwe stiltecentrum zijn vertegenwoordigers van de protestantse, rooms-katholieke, joodse, islamitische en hindoeï stische gemeenschappen be trokken. Dominee Van der Hart en Pater Van Broekhoven en zijn collega dominee Van der Hart zijn al res pectievelijk tien en vier jaar verbonden aan het luchthavenpastoraat op Schiphol. FOTO QPD MAURICE NELWAN haar collega pater W. van Broekhoven, die namens de kerken in Nederland op Schip hol werken, worden geregeld met verdriet en ontreddering geconfronteerd; van mensen van wie de partner tijdens een vakantie is overleden tot wan hopige arrestanten. Het 25-jarig bestaan wordt volgende week woensdag ge vierd. Ter ere van het jubileum houdt het pastoraat dan het symposium 'Uit de anonimi teit'. Een van de sprekers is pre sident-directeur G. Cerfontaine van Luchthaven Schiphol. Die dag wordt ook het nieuwe Stil tecentrum in gebruik genomen. Het centrum, gelegen in het centrale gedeelte van de termi nal, op de tweede verdieping van de verbindingsgang tussen Lounge Centraal en Lounge West, heeft drie ruimten. Er is een plek waar mensen terecht kunnen voor een persoonlijk gesprek en er is een inloop ruimte met documentatie over (religieuze) levensvragen. De leestafel nodigt bezoekers uit om met elkaar in gesprek te gaan of met medewerkers van het pastoraat. En dan is er de plek die nu nog gebedsruimte heet. In dat Stiltecentrum, waar de pastores elke zondag een viering hou den, kunnen mensen bidden, mediteren of rust vinden. Want ook aan dat laatste blijkt grote behoefte, weten Van Broekho ven en Van der Hart. ,,In de ge bedsruimte ligt een gastenboek waarin bezoekers schrijven wat hen bezighoudt. Vaak staat erin dat ze de ruimte als een gewel dige plek hebben ervaren om tot zichzelf te kunnen komen." Ook in het nieuwe Stiltecen trum bestaat er geen onder scheid in geloof. ,,Bij ons is al les mogelijk", zegt Van der Hart. ,,Het kan gebeuren dat een orthodoxe jood met zijn ge bedssjaal en gebedsriemen zit te bidden, terwijl tegelijk een moslim zich tot Mekka richt. En op datzelfde moment kunnen ernaast boeddhisten in hun oranje gewaad christenen aan het bidden zijn." Het luchthavenpastoraat is in 1975' opgericht door mgr. Zwartkruis, toenmalig bisschop van Haarlem. In de jaren dat op Schiphol aan geestelijke verzor ging wordt gedaan is het aantal passagiers gegroeid van 8 naar 39 miljoen passagiers per jaar. Van der Hart werkt er ruim vier jaar, van Broekhoven tien jaar. Zij worden bijgestaan door 23 vrijwillige medewerkers. Pleidooi Nederlandse imam inzake Israël: krabbendijke-amsterdam anp De joden in Nederland moe ten afstand nemen van het 'buitensporige geweld' van het Israëlische leger tegen de Palestijnen. Ze moeten duide lijk maken dat het 'apartheids- bewind' in Israël niet hun steun heeft. Dat vindt imam Abdullah Haselhoef. Haselhoef, een Nederlan der, was vrijdag aanwezig bij het gesprek tussen islamiti sche en joodse organisaties over het geweld in het Mid den-Oosten. Beide partijen beloofden hun achterbannen tot kalmte te manen en dis tantieerden zich van grieven de en beledigende uitingen. Haselhoef vindt de verkla ring naar aanleiding van het overleg een stap in de goede richting. Hij verwacht van zo wel joden als moslims echter meer zelfkritiek, aldus de imam gisteren. De imam is zelf de eerste om antisemitische leuzen tij dens pro-Palestijnse demon straties en geweldsexcessen aan Palestijnse kant te veroor delen, zegt hij. „Maar waar blijven de veroordelingen door vertegenwoordigers van de joodse organisaties in Ne derland van het buitensporige geweld van het Israëlische 1( ger tegen de Palestijnen?", dus de geestelijk verzorgt werkzaam in het Academie Ziekenhuis Rotterdam en hi psycho-medisch centrum Pa nassia in Den Haag. Haselhoef is blij met de at vertentie die ruim honderdje den vorige week onder de titi 'Een ander joods geluid' Het Parool lieten plaatsei Daarin hekelen onderteki naars als oud-minister Hed d'Ancona, programmamaal ster Hanneke Groenteman stand-up comedian Raoi Heertje het in hun ogen b tensporige geweld van het raëlische leger tegen de Pale tijnen. Zij pleiten voor ondi meer de stichting van een ft lestijnse staat en de status Jeruzalem als hoofdstad va twee staten. Maai- ook van de religieu vertegenwoordigers van de j: den in Nederland verwad Haselhoef kritiek op de Israë sche regering. „Dat zou et positief en realistisch zijn naar de jeugdige moslim heethoofden in Nederlanddi alle joden binnen en buite Nederland over een kam schi ren." Echte loyaliteit jegens 1 raël betekent volgens hem oi kritiek uiten. Gospels zingen voor Roemenië alphen aan den run De Alphense stichting Local Gospel Projects organiseert voor de tweede keer een Black Gospel Project. De opbrengst hiervan is bestemd voor het echtpaar Verheij, dat naar Roemenië wil om zich in te zetten voor de straatjeugd in Oradea. Het Black Gospel Project streeft naar een koor van hon derd man. Iedereen die van zingen houdt is welkom. Deelname kost 32,50 per persoon. Een deel daarvan - tien gulden - gaat naar het echtpaar Verheij. De repetities zijn op 3, 10, 17 en 24 november om 19.30 uur in de Salvatorikerk. De laatste repetitie is op zaterdag 25 november om 15.00 uur. Diezelfde avond is in de kerk de uitvoering van tien songs. Aanmelden bij Dirk Ver burg, 0172-471483 of Klaas Vergunst, 0172-430149. leiden afke van der toolen Het Leidse stiltecentrum Jethro staat de hele maand november in det teken van een symposi um over de dood. Onder de titel Als de dood... je lief is wordt de dood vanuit een spirituele in valshoek belicht. Het symposi um opent morgen 1 november met het gezamenlijk leggen van een mandala. Voorts staan le zingen en workshops, maar ook een sjamanistisch rouwritueel en een dodenwake op het pro gramma, dat tot en met zondag 26 november duurt, en voorna melijk plaatsvindt in de week einden. Jethro pakt zo uit over dit thema omdat volgens het stilte centrum de laatste jaren be langrijke veranderingen plaats vinden in de beleving van de dood. 'Toenemend individua lisme' en medische vooruitgang nopen tot een nieuwe visie op sterven en rouwen, stellen de organisatoren van het symposi um. Jethro zoekt die nieuwe visie in een spiritualiteit die onder andere put uit oude culturen, astrologie, theater en healing. Elke weekeinde heeft een eigen thema. Het laatste weekeinde is dat rouwverwerking bij kinde ren. Informatie is te verkrijgen bij hetstiltecentrum Jethro aan de Cobetstraat 79 (071 - 5143291). WEEROVERZICHT BUITENLAND C O L Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Extreem onstuimig met dinsdag in het noorden nog storm. Verder veel buien, in het noorden over gaand in sneeuw. In het zuiden vooral woensdag ook zonnige mo menten. Maxima rond 0 in het noorden en 8 in het zuiden. Zweden: Onstuimig weer met in het noor den dinsdag kans op zware storm. Verder buien en in het zuiden de meeste kans op zon. Maxima in het noorden rond het vriespunt, in het zuiden ongeveer 10. Finland: Vooral dinsdag veel wind en pe rioden met regen, in het noorden voorafgegaan door sneeuw. Maxi ma in het zuiden 10 graden, in het noorden rond nul. Denemarken: Wisselend bewolkt en een harde wind. Tussendoor een beetje zon. Maxima ongeveer 10 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en buien, soms met onweer. Stevige wind, maar geen storm. Middagtempe- ratuur ongeveer 11 graden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en buien, soms met onweer. Stevige wind, maar geen storm. Middagtempe- ratuur ongeveer 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en buien, soms met onweer. Stevige wind. Woensdag minder buien en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Zuid-Frankrijk: Dinsdag buien met tussendoor wat zon. Kleine kans op onweer. Woensdag nog een enkele bui en perioden met zon. Maxima rond 16 graden. Spanje: Dinsdag stevige buien en kans op onweer. Natuurlijk ook zonnige momenten. Woensdag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima tussen 15 en 20 graden. Portugal: Dinsdag stevige buien en kans op onweer. Natuurlijk ook zonnige momenten. Woensdag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima tussen 15 en 20 gracfen. Mallorca, Ibiza, Menorca: Dinsdag stevige buien en kans op onweer. Natuurlijk ook zonnige momenten. Woensdag zonnige perioden en droog. Maxima 20 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, maar in het noorden enkele bui en. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Tunesië: Perioden met zon en woensdag enkele buien. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Madeira: Enkele wolkenvelden, maar ook zon. Maxima ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 25 graden. Duitsland: Stevige wind en pittige buien, soms met onweer. Tussendoor zonnige momenten. Maxima tus sen 10 en 14 graden. Oostenrijk: Perioden met regen, vanaf 2000m mogelijk sneeuw. Woens dag later op de dag opklaringen. Maxima rond 11 graden. Zwitserland: Dinsdag perioden met regen. Woensdag droger en geregeld zon. Maxima rond 11 graden. Polen: Vanuit het westen bewolkt en pe rioden met regen. Maxima tussen 10 en 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Vanuit het westen bewolkt en pe rioden met regen. Maxima tussen 10 en 14 graden. Hongarije: Vanuit het westen bewolkt en pe rioden met regen. Maxima tussen 10 en 14 graden. Italië: Perioden met zon, maar ook bui en. In het zuidoosten lang droog. Middagtemperatuur tussen 20 en 23 graden, rond 14 graden. Corsica en Sardinië: Dinsdag enkele buien, Woensdag droger en perioden met zon. Maxima ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en alleen in het wes ten kans op een bui. Maxima tus sen 19 en 24 graden. Malta: Vrij zonnig. Woensdag enkele buien. Maxima ongeveer 24 gra den. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Maxima tus sen 18 en 23 graden. WOENSDAG 1 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07 36 Zon onder 17.10 Maan op 12.41 Maan onder20.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.31 «02.46 6.04 2.19 Laag 18.45 14 35 18 26 «14.16 Weerrapporten 31 oktobe/r07.00 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam De Bilt Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen Barcelona Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg halt bew half bew. half bew. 26 12 0.0 23 10 0.0 24 15 0.0 W warmtefront V koufront L lagedruk windrichting H hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -1000— hect0 a) w Orleans half bew. 26 17 Zurich i Bangkok Buenos Aires i Casablanca i 16 3 0.2 TelAwv 32 - 0.1 Tokyo 20 16 1.0 Toronto 20 16 0.0 Tunis 23 16 0.0 Vancouve LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512; DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) f per kwartaal (acceptgiro) f per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstreï het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korihi betaling. VERZENDING PEP. POST Voor abonnementen die per post (binnenls worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAI Voor mensen die moeilijk lezen, slechtei hebben of blind zijn (of een ano leeshandicap hebben), is een sar van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gravt INTERNET: w.leidschdagblad.nl MAIL' redactie.ld@damiate.hdc.nl K N H U I Z E ONGEVALLEND1ENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Hoe zijn die beelden daar gekomen? Een verwonderde toerist vroeg zich dat af op Paaseiland. „Lopend natuurlijk", was het antwoord van de inheemse bewoners. Daar mee zijn uiteraard nog niet alle vragen over de mysterieuze basaltbeelden beantwoord. Welke religieuze functie vervulden de mooi, de geheimzinnige beelden op dit eiland in de Stille Oceaan? Of was het domweg verve ling die de eilandbewoners aan het hakken zette? Op de website Mysterious Places be licht fotograaf Cliff Wassmann de moai met hun massieve kinnebakken, kaarsrechte neuzen en diepliggende ogen. De standbeelden staan als schaakstukken verspreid op het kleine, rechthoekige eiland. Vulkanische oprispingen onder de zeebo dem hebben het op een goede dag boven het water uitgetild. Miljoenen jaren leefden er uitsluitend vogels en libelles. De vulkanen slapen al lang, en op de gestolde lavabuiten groeit nu gortdroog gras. Paaseiland is een van de meest geïsoleerde eilanden op de wereld. De eerste bewoners waren verdwaalde Polynesiërs die rond het jaar 400 per kano arriveerden. Tot de Neder lander Jakob Roggeveen in 1722 voet aan wal zette, leefden de Paaseilanders in vol strekte afzondering. Het is onduidelijk waarom ze .ooit begonnen zijn met de massaproductie van beelden. Blijkbaar was het hakken van beelden uit vulkaansteen het enige tijdverdrijf. Het beeldhouwen veranderde gaandeweg van een onderlinge wedstrijd in een obsessie. In totaal 887 stuks heeft deze plaatselijke hob by opgeleverd. De hoogste, El Gigante, is 21 meter en weegt 180 ton. Peinzend turen de beelden uit over de Stille Oceaan, met de handen in de zakken. Ande re hangen scheef naar voren, met hun neus op de bodem, het gras te bestuderen. Er zijn beelden die tot hun wangen in de bodem zijn weggezakt. Topzware beelden liggen op hun rug uit te rusten alsof ze proberen de 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma AJtavista geeft zes- .Ui en twintig miljoen verwijzingen naar pagina's waar Je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel ker kelijke organisaties als obscure religieuze groeperin gen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering de aanbidding van standbeelden op Paasei land. vormen in de wolken te raden. Beelden hakken is leuk, maar het verslepen ervan uit de steengroeve naar hun stand plaats is vast een rotklus. Bijna de helft van de Moai staat dus nog geduldig op vervoer te wachten in de groeve. Een op de tien beelden heeft onderweg de strijd tegen de zwaartekracht opgegeven en is ergens hal verwege gestrand. Slechts een derde van de beelden heeft het gered naar de sokkel. De meest opmerkelijke mogelijkheden zijn geopperd over de religieuze functie van de beelden, met UFO's en al. Tegenwoordig houden de moai-kenners het erop dat de beelden legendarische stamhoofden uit het verleden voorstellen. In steen vervullen die de rol van bemiddelaar tussen de eilanders en hun goden. Maar de godsdienst van het eiland raakte in verval. Met het hele eiland is het in de loop der jaren trouwens bergafwaarts gegaan. Troffen de eerste bewoners nog wuivende palmen aan, de bodem werd armer en ar mer. De eilandbewoners werden steeds meer veroordeeld tot hun driehoek van gras. Elke hoop op een ontsnapping per boot werd de grond ingeslagen door het totale gebrek aan hout. De grasbodem bracht af en toe een enkele kool of knol ter wereld om de bevolking te voeden. En vis vangen was een gevaarlijke sport in de wilde branding. De paaseilanders ontwikkelden in de loop der jaren een naargeestig spelletje om hun religieus leider aan te wijzen. Die droeg de naam 'Vogelman'. De titel ging elk jaar naaiu1 de eerste eilander die een onbeschadigd ei van de Sooty-vogel kon terugbrengen van een van de eilandjes voor de kust. Dat ver eiste een afdaling van de kraterrand, de rots wand af naar zee. gevolgd door een zwem partij tussen de haaien door. De Vogelman van het jaar genoot bijzondere privileges. De paaseilanders kregen de nekslag toen er een vloot slavenschepen arriveerde om even iedereen in te laden die nog enigszins ge zond was. Daarop volgden de missionaris sen en dat betekende het eind van de gods dienst van Paaseiland. De uitgeputte eilandbewoners waren aan het eind van hun latijn en niet moeilijk te bekeren. De missionarissen schaften de hei dense 'misstanden' af. Het was afgelopen met de tatoeages en het naaktlopen. De ste nen tabletten die nog enig licht zouden kun nen werpen op het hoe en "waarom van de beeldencultus, werden tot gruis geslagen of de zee in gefrisbeed. silvan schoonhoven

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14