Leiden Regio Trein zit tram dwars Bouwstop dreigt voor Bakkerij Deze zaak is tieel, heel triest' Toon is een getapte jongen Raadsels rond telefoonnummer taxibedrijf blijven Herdenking kristallnacht INSDAG 31 OKTOBER 2000 Inbrekers gepakt na achtervolging r£iDENDrie mannen uit Amsterdam werden gisteravond na een inbraak en een langdurige achtervolging door weilanden door de politie ingerekend. Toen de politie rond 19.00 uur, na een melding van een inbraak op de De Heyderweg kwam, zagen de agenten vier mannen in een auto springen. De politie zette een achtervolging in door het industriepark Roomburg die ren nend werd voortgezet toen de vermoedelijke inbrekers zich dem reden. Van het bedrijventerrein ging de vlucht door de vei landen, richting Roomburg, waar de agenten de mannen uit iet oog verloren. Bij het afzoeken van de omgeving zagen agen- en rond 22.00 uur bij een bushokje aan de Hoge Rijndijk drie van de vier mannen met natte kleren staan. Na een nieuwe ach- ervolging werden ze gegrepen. De vierde man is nog spoorloos, /olgens het bedrijf zijn er drie laptops gestolen. Bezwaarschrift buurvrouw niet in behandeling genomen 'eertien jaar geëist in Cronesteynmoord HAAG/LEIDEN )NNIE VAN UFFELEN li lordat officier van justitie R. js veertien jaar tegen de ex- Tiend van de in Cronesteyn rmoorde vrouw eiste, ging hij tvoerig in op wat er aan haar >od voorafging. Zo had de dachte naar eigen zeggen et de vrouw afgesproken om dinsdag 18 juli met hun ee zoontjes van zes en acht naar McDonald's te gaan. afspraak ging niet door, ïarna de Leidenaar volgens n collega verschillende keren oest' naar de vrouw belde. De lgende morgen om half elf !g het viertal alsnog op pad. et richting McDonald's maar lar de waterspeelplaats in onesteyn, omdat de kinderen it leuker vonden. Een passant zag dat de ou daar onenigheid met el- jar hadden. De vrouw weiger- R| rnet de man naar Curasao te an en zou hem hebben ver- Id dat haar moeder anders ar testament zou veranderen. )k zou de vrouw hebben ge- gd dat ze niet zwanger was. man wilde juist graag nog dochter. Sectie wees later hter uit dat de vrouw al drie anden in verwachting was. 7* Even verderop, op een smal uggetje, draaide de man zich stak de vrouw met zijn es, zo verklaarde hij later te- :nover de politie. De vrouw. iel waarna de man haar in pa- 2) pk in het water duwde en er hteraan sprong. De Leide- ar ontkende dit, maar zijn ontje verklaarde dit te heb- :n gezien vanaf zijn speelvlot. s messteken bleken uiteinde- 3" c fataal te zijn. De man vertelde zijn zoontjes hun moeder 'boodschap- in ging doen' en dat zij niets achten verder vertellen. Hij acht de kinderen naar een n onbekende vrouw en Ver- >een naar boven om zichzelf n het leven te beroven. Dat islukte, omdat de zoon van vrouw ingreep. Later deed verdachte nogmaals een Ifmoordpoging. Vlak na het misdrijf, rond aalf uur, vond een wande- irster het lichaam van de )uw in het vijvertje. Vier uur ighi later gaf de vader van het slachtoffer de vrouw als vermist op, omdat zij twee andere kin deren nog niet had opgehaald. Hetrecherchebijstandsteam van dertig man wist na de vondst van het lichaam meteen in welke richting het moest zoe ken. De politie was namelijk al verschillende keren ingescha keld bij problemen tussen het stel. Daarbij speelden de alco holverslaving en het drugsge bruik van de man een rol. Twee weken voor haar dood vroeg het slachtoffer de wijk agent nog om advies, omdat zij de omgang met de Leidenaar niet meer aankon. De agent raadde de vrouw aan een advo caat te nemen en de man per aangetekende brief te laten we ten dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Een vriendin van de vrouw verklaar de dat het slachtoffer vier da gen voor het misdrijf nog had gezegd dat de man haar had bedreigd. Ook zou de man heb ben rondverteld dat hij de wouw en haar kinderen zou vermoorden en daarna zelf moord zou plegen. Een getuige meldde dat de verdachte hem anderhalf jaar geleden een pis tool had laten zien waarmee hij zijn ex zou 'vermoorden'. De Leidenaar ontkende: ,,Ik heb nog nooit een pistool gezien." Ook ontkende hij de wouw te hebben uitgescholden en van de trap te hebben gegooid. Advocaat Evers pleitte voor wijspraak van moord. Hij vond het niet aannemelijk dat er sprake was geweest van 'kalm overleg'. De man zou na ont vangst van een ontslagbrief en de afwijzing van de wouw juist emotioneel zijn geworden en 'spontaan en impulsief hebben gehandeld. De man zou ook niet in de gaten hebben gehad dat hij het mes nog in zijn jas had zitten. Een mes dat hij ooit had gevonden en voor zijn schilderswerk gebruikte. „Ik verzet me hevig tegen het neer zetten van mijn cliënt als een agressief en primitief beest, dat er alleen maar op uit was om de wouw te pakkenzo zei Evers. „Deze zaak is heel, heel triest en kent alleen maar verliezers." De rechtbank doet op 13 no vember uitspraak. WIM KOEVOET Voor het diaconaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn dreigt een bouwstop. Tegen de verbouwingen is een bezwaar schrift ingediend door de 'buurwouw' van de Bakkerij, E. van Haastrecht. Om onduidelij ke redenen is haar protest niet ,in behandeling genomen. Ze heeft wel een ontvangstbevesti ging gekregen en telefonisch contact gehad met een ambte naar van de dienst bouwen en wonen. Verder is ze naar een vergadering verwezen van een commissie waarin haar be zwaarschrift helemaal niet aan de orde was. De provincie heeft de gemeente inmiddels op de vingers getikt vanwege de pro cedurefouten. De gemeente, de Gezamenlijke Diaconieën van de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk en Van Haastrecht zoeken momenteel naar een uitweg. Als Van Haast recht haar bezwaarschrift niet intrekt, behoort een bouwstop tot de mogelijkheden. Het bouwplan voor De Bak kerij, waarin onder meer het dienstencentrum voor dak- en thuislozen, het Meldpunt Dis criminatie Leiden en instellin gen die zich inzetten voor vluchtelingen zijn onderge bracht, voorziet in een glazen overkapping boven de binnen plaats. Alle toegangsdeuren moeten erop uitkomen zodat een centrale, overzichtelijke ontvangsruimte ontstaat en niet zomaar iedereen kan in- en uitlopen. Van Haastrecht meent dat de verbouwing niet alleen de over last voor de mensen die in De Bakkerij werken moet wegne men maar ook die voor de om wonenden. Ze klaagt al tijden steen en been over de bezoe kers van het dienstencentrum voor dak- en thuislozen die voor haar deur vechten, schreeuwen en drugs dealen. Ook kan ze soms haar eigen huis niet in of uit omdat er fiet sen tegen haar voordeur zijn gezet. Omdat de ovqrlast on danks tal van gesprekken eer der toe- dan affieemt, vindt ze dat nu De Bakkerij toch wordt verbouwd de huidige toegang voor de dak- en thuislozen moet worden verplaatst naar het poortje naast De Bakkerij. Daar, zegt ze, heeft niemand er last van. Van Haastrecht zegt dat het nooit haar bedoeling is geweest om 'dwars te liggen'. „Ik begrijp heel goed dat de diaconie een deel van haar centrum ter be schikking stelt voor de opvang van dak- en thuislozen. Maar echt, als je kijkt wat er zich hier dagelijks voor mijn ramen en deur afspeelt, dan is in één oog opslag duidelijk dat het sociale aspect is verdwenen. Er is veel agressie, er wordt gedronken en gedeald bij de vleet." „Ik kan alleen maar hopen dat er geen erge dingen gebeu- geen klagen. Maar de leefbaar- ren en moet maar afwachten of heid van deze buurt holt ach- alles heel blijft. Elke dag moet teruit." de politie hier alles in goede ba- Woordvoerder A. Dronkers nen leiden. Als ik bel is die hier van de Bakkerij kan geen com- binnen drie minuten, daarover mentaar geven, zegt hij. Hij is net terug van vakantie en weet niet beter 'dan dat alles in goe de verstandverhoudingen' is geregeld. Bij de dienst bouwen en wonen was niemand bereik baar voor commentaar. lier heet de grootste Heine en. Daar Zlatorog. Het huis- nerk van Slovenië, de onbe- wiste marktleider van de bie- en in de Balkan, en sinds kort lok smaakmaker in café Zoop in de Pieterskerkchoorsteeg. Heen is het pittige Sloveense ilsje in de Leidse kroeg omge- loopt tot Toon Bronbier. Toon Bronbier', bekt lekker, iet? „En smaakt nog beter", olgens Zoopeigenaar Luc van liet. Toon is dan ook sinds wee maanden het enige pils at in Zoop wordt getapt. De alen Heineken zijn er de deur oor uit gerold. Niet omdat oop zo ontevreden is over h^t )p zich prima bier'. Maar een wijs man zei volgens Van Vliet ooit: „Goed bier komt niet al leen uit Zoeterwoude." Hij ver baast zich erover dat de horeca altijd voetstoots aanneemt dat je een gevestigde naam in je zaak tapt. „In Nederland is het haast een vanzelfsprekendheid dat je als horeca-ondernemer je bier af neemt van één van de vier gro te jongens: Heineken, Grolsch, Bavaria of Interbrew. Zo steken de contracten in elkaar. Het is alsof je een koelkast bij de Al- bert Heijn koopt op voorwaar de dat je de rest van je leven daar je boodschappen doet." En vrije jongens houden niet van gedwongen nering. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Dus moest' er gezocht worden naar een eigen eigenzinnig bier. Desnoods in het buiten land. Maar als de importmarkt dan ook nog eens voor 99 pro cent is dichtgetimmerd, dan moet je wel zelf op ontdek kingsreis. Luc van Vliet, broer Jos, John Spreeuw en Luc Lu cas, broeders in het bier met hun specifieke zakelijke talen ten, zijn door heel Europa op expeditie gegaan. Op zoek naar dat ene op maat gebrouwen gerstenat in één van die 50.000 bierbrouwerijen in Europa. De reizigers voor de goede zaak wilden een pils waar de grote wereldmerken zich niet mee bemoeien. Het moest op be hoorlijke schaal worden gepro duceerd, de import moest geen problemen opleveren en de brouwtechniek moest aan mo derne eisen voldoen. In Lasco, Slovenië, viel alles samen. Met als extraatje een brouwerij bo venop een echte bron. Dat bronwater blijkt op meerdere manieren heilzaam. Want in de twintig jaar dat het Sloveense bier meedoet aan het bierfesti- val in Brussel, heeft het tien keer het diplome d'honneur gewonnen. „En de reden dat dat maar tien keer is, is dat ze om het jaar meedoen." .Mies bij elkaar hebben de se lectie, de gesprekken, plannen en uitvoering twee jaar ge duurd. Nu zijn de vier onder nemers eigenaars en aandeel houders van Zlatorog/Toon in Nederland, dat de bierrandver schijnselen helemaal zelf ver- Luc van Vliet (links) van café Zoop en John Spreeuw, twee van de vier eigenaars van Toon Bronbier. FOTO HIELCO KUIPERS zorgt. Van het viltje tot de gla zen. Alleen de import wordt door Bier Co in Amsterdam gedaan. En dat terwijl ze van 'concullega's' meer dan eens hoorden dat ze gek waren. „Het zou ons nooit lukken. Ze dachten in eerste instantie dat we geintjes maakten. Dat we nog een kratje inheems bier uit Uruguay in een kofferbak had den staan. Maar toen ze merk ten dat het niet opraakte, wis ten ze wel dat het voor het echie is." Toon is nu al een behoorlijk ge tapte jongen. Cateringservice Spiekeria heeft het in zijn pak ket, net als een café in Alkmaar en het Zeeland Hotel. Een paar cafés in Leiden denken er nog over om Toon in huis te ne men. En er kwam laatst zelfs een heerschap uit Berkel Ro denrijs zes doosjes ophalen. „Maar het moet niet te ver gaan. We willen en kunnen niet grootschalig verkopen. We richten ons alleen op de alter natieve eigenzinnige onderne mers." Maar ook bij de vastgeroeste bierdrinker die hartgrondig en onvermoeibaar zijn merkvast- heid met de mond belijdt, valt succes te bespeuren. De man die eerder zijn eigen tong door slikt dan een ander bier. „Gis teren nog hadden we zo n oude baas in de zaak, zon echte Lei denaar. Zegt ie: 'Geef mijn een Heinekes. Ik mot alleen maar Heinekes. Want van Amstel krijg ik koppijn en als ik Dom- melsch drink word ik agressief.' Ie zag zijn vrouw licht instem mend knikken. Ik zeg tegen die vent: 'Ik heb geen Heineken. Dit is het enige bier dat ik heb.' En zo'n man gaat natuurlijk geen frisdrank drinken, dus die moet wel. Of-ie het lekker vond, weet ik niet, maar hij heeft er daarna nog drie geno men." PABLO CABENDA Bmndbrief provincie naar Tweede Kamer De aanleg van de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram tussen Gouda en Leiden, is zinloos als de NS alle zeggenschap behouden over het spoor tussen Leiden en Utrecht. De stoptreinen tussen Leiden en Utrecht zitten dan straks de sneltram in de weg. Als het nu voorliggende prestatie contract met de NS van kracht wordt, is er helemaal geen ruimte meer voor een sneltram op het spoor. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland doen een dringend be roep op de Tweede Kamer om in te grijpen. De brandbrief aan het parlement is gistermiddag de deur uit gegaan. De politiek in Den Haag bespreekt morgen in de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat het prestatiecontract dat het kabi net en de spoorwegen hebben opgesteld. Provincie, gemeenten en het bedrijfsleven willen tussen Gouda, Alphen aan den Rijn, de Leidse binnenstad, het transfe rium en later ook Katwijk en Noordwijk vier tol acht trams per uur laten rijden. De tram rijdt tot aan Leiden Lammen schans over bestaand spoor. Funest voor de Rijn Gouwe Lijn is dat daarin staat dat het spoor tussen Leiden en Utrecht tot het hoofdrailnet, of het 'kern net' van de NS gaat behoren. Het bedrijf blijft dan de baas over het spoor en daarmee krijgt light-railvervoer 'geen reële kans', menen GS. De pro vincie en ook de Kamer van Koophandel voor Rijnland uit ten eerder al wel die zorg, maar vonden daarvoor tot nu toe geen gehoor. De beste oplossing is als het rijk het stuk spoor decentrali seert, net als in andere delen van het land, vindt het provin ciebestuur. Op die manier ver liezen NS een deel van hun zeg genschap, zodat er voldoende garanties gegeven kunnen wor den voor de Rijn Gouwe Lijn. „Wanneer u hiertoe niet wilt overgaan", schrijven GS, „zal er tenminste een regeling moeten komen voor het samen gebrui ken van het spoor. Zonder zicht op goede afspraken hierover zal de Rijn Gouwe Lijn mislukken." Het bizarre lijkt nu dat het er inmiddels naar uitziet dat de minister van verkeer en water staat wel voldoende geld vrij maakt voor de aanleg van het tracé van de light-railverbin- ding, maar vergeet er ruimte voor te maken. Dan zit het noorden van Zuid-Holland straks met een tram die niet kan rijden. In de brief aan de Tweede Ka mer vragen GS het prestatie contract aan te passen. GS doen zelfs voorstellen over hóe de tekst zou moeten verande ren. Daarmee garandeert het parlement uiteindelijk niet al leen de toekomst van de Rijn Gouwe Lijn, maar ook die van ander regionaal spoorvervoer in de Randstad, zeggen GS. Het contract met de NS biedt tevens onvoldoende ruimte voor het Zuidvleugelnet tussen Haaglan den en Rotterdam, al zijn de ge volgen daar minder ernstig als het prestatiecontract ongewij zigd blijft. De Fabel van de illegaal is een antiracisme-organisatie die onder meer opkomt voor de be langen van mensen zonder ver blijfsvergunning. Deze organi satie streeft samen met het Meldpunt Discriminatie naar meer verzet tegen extreem rechts in Europa en Nederland. De wandeling begint om 17.30 uur bij de ingang van Leiden Centraal en duurt tot 19.30 uur. Daarna is er gelegenheid om te eten in eetcafé l.as Vegas in de Koppenhinksteeg 2c. Om 20.00 uur begint de informatieavond in het café. Het meldpunt discriminatie Leiden houdt samen met 'De Fabel van de illegaal' op don derdag 9 november een her denking van de 'Kristallnacht' in 1938. Dat is de nacht waarin de nazi's in Duitsland een mas sale klopjacht op de Joden hiel den. De herdenking zal bestaan uit een stadswandeling door Leiden langs historische plek ken uit de Tweede Wereldoor log en een informatieavond over de opkomst van extreem rechtse muziek. ROBBERT MINKHORST Het blijft voor KPN Telecom een raadsel waarom de Leidse taxicentrale De Ambassadeur op één plek in hét telefoonboek met een fout nummer staat ver meld. En een oplossing is ook niet zo gauw gevonden, want het boek komt maar een keer per jaar uit. De Ambassadeur is inmiddels volgens KPN Tele- cbm een aanbod gedaan, maar bij het bedrijf weet men van niets. Wie in Leiden een taxi zoekt en in het telefoonboek onder de T voor De Ambassadeur kiest, krijgt een ander bedrijfje aan de lijn. Het nummer is de woon huisaansluiting van de eigena ren van dat bedrijfje. Mede-ei genaar van De Ambassadeur Erwin van Eekhout beklaagde zich daarover eerder dit jaar, eerst bij KPN Telecom en later ook bij Telemedia, dat verant woordelijk is voor de opname van bedrijven in het boek. Van Eekhout schat dat hij door de fout in een jaar 100.000 gulden aan inkomsten misloopt. Telemedia heeft de foute ver melding op internet, in de CD- foongids (het telefoonboek van KPN op cd-rom) en bij 0900- 8008 verwijderd. Daar staat nu het juiste nummer. Sindsdien heeft De Ambassadeur herhaal delijk om een oplossing voor de verkeerde verwijzing in het tele foonboek gevraagd, maar steeds zonder resultaat. Dat laatste bevreemdt KPN Telecom. „We voelen ons ver antwoordelijk", laat een woord voerster weten. „Meneer Van Eekhout heeft in augustus een brief gehad met ons aanbod. Hij krijgt in het nieuwe tele foonboek van ons een vermel ding, kosteloos en met het logo van het bedrijf." De voorlichtster noemt het probleem van de taxionderne ming 'een opmerkelijk verhaal'. Het heeft volgens haar ook te maken met de opstelling van degene wiens nummer abusie velijk vermeld staat. Die voelt zich nauwelijks benadeeld en weigert afstand van het num mer te doen. Daardoor is de meest voor de hand liggende oplossing onmogelijk: het door KPN blokkeren van deze aan sluiting en het doorschakelen van alle gesprekken naar het goede nummer. Van Eekhout: „Ik weet niets van een aanbod. Hebben ze misschien het verkeerde num mer gedraaid? Ik zou het bod overigens niet accepteren. Het komt neer op ongeveer 5.000 gulden en dat is een twintigste van onze geschatte schade. Maar dat is een ander verhaal." „Als hij een schadevergoeding wil", reageert de KPN-woord- voerster, „dan moet hij een offi ciële klacht indienen. Daar zijn bij KPN gewoon procedures voor." Het nieuwe telefoonboek ver schijnt volgend jaar juli. Diaconaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn staat inmiddels in de steigers. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13