Failliet spookdorp voor happy few Trends Een tweede huis onder de Spaanse zon De ballpoint, de ritssluiting en zoveel andere nuttige zaken Verkeerde foto's DINSDAG 31 OKTOBER 2000 Fries doet zijn voordeel met succes Franse milieubeweging Op het hoogste punt stapt Jan Riedstra uit zijn Jeep. „Kijk, Saint-Tropez. Ais je hier straks aan het golfen bent kijk je zo de baai in." De ondernemer in onroerend goed heeft zijn slag geslagen aan de Cóte d'Azur. Daar verrijst nu zijn bunga lowpark voor de happy few. Geschatte waarde: bijna 350 miljoen gulden. Op zoek naar een tweede huis met zwembad, garages en zes duizend vierkante meter grond, voor 8 miljoen Franse francs? Te laat, verkocht. Dit is de we reld van dure cabrio's, haute couture en bruinverbrande li chamen, versierd met een Rolex of iets van Cartier. In de restau rantjes kun je zomaar Rod Ste wart tegenkomen, een Spice Girl, Melanie Griffith, Eddy Irvi ne of Richard Virenque. Saint-Tropez, wereldberoemd dankzij de sterren die er graag vertoeven. In hun kielzog de anonieme rijkaards, die met hun motorjachten in de oude haven liggen. De massa ver gaapt zich er elke dag aan, en vertoeft verder op de zonover goten stranden. Van die massa moet het super de luxe villapark van Jan Ried stra en enkele andere investeer ders het overduidelijk niet heb ben. Op het 110 hectare grote terrein verrijzen vakantiehuizen waar modale stervelingen slechts van kunnen dromen. Riedstra, handelaar in onroe rend goed uit het Friese Jelsum, werkt in relatieve rust aan de ontwikkeling van het park 'Golfe de Gassin et de Saint- Tropez', genoemd naar de twee plaatsen in de onmiddellijke nabijheid. Hij blikt tevreden over de heuvels met pijnbomen en mimosa. „Moet je kijken. Waar vind je nog zoiets, met vrij uitzicht op de baai van Saint- Tropez? Dit is het meest presti gieuze project aan de Cöte d'Azur, het laatste ook. Nie mand had gedacht dat het ons zou lukken." Wim Sleijfer, ad vocaat te Leeuwarden en één van de mede-investeerders, knikt. „Dik honderd hectare, in een gebied waar elke vierkante meter grond goud kost, dat is genieten." Ruim een maand ligt de crucia le datum van 15 september nu achter hen. Voor die datum moest de fundering van alle te bouwen woningen gelegd zijn. Riedstra presteerde wat weini gen voor mogelijk hielden: voor die datum lagen alle funderin gen in de grond, precies zoals de Franse bouwvergunning voorschrijft. Ondanks de bouw vak, ondanks de scepsis die de Friezen links en rechts ont moetten. In maart kreeg Riedstra, in Frankrijk al actief in onroerend goed, een tip. „Een Nederlan der die hier in projectontwikke ling zit, belde op en zei: er staat bij Saint-Tropez een golfbaan te koop. Op een zondag ben ik hierheen gereden en dacht: dit is zo mooi, zo'n stuk grond op een van de duurste plekjes in de wereld - wat zou hier aan de hand zijn?" Dat werd snel duidelijk: vakan tiepark Golfe de Saint-Tropez was één van de grootste flops aan de Franse zuidkust. Of, vanuit een ander standpunt ge redeneerd, één van de grootste successen van de milieubewe ging. Al in 1990 verrees een half dorp aan bungalows op het ter rein. Zweedse projectontwikke Het uitzicht op Saint-Tropez, vanuit Park Riedstra. laars hadden hun droomproject voor elkaar. Dachten ze. Het werd een nachtmerrie, waar ze financieel aan bezweken. Op het terrein mochten 460 bungalows gebouwd worden. De vergunning was er, maar de milieuactivisten trokken ten strijde. Veel te grootschalig voor de toch al door toerisme gete kende regio, betoogden ze. Een bedreiging voor de natuur. Het protest had succes: de rechter legde de bouw stil. „Moetje nagaan", grinnikt Riedstra, „toen hadden die Zweden al 140 bungalows ver kocht. Maar de contracten wer den ontbonden en de hele zaak was voorbij." In zijn Jeep rijdt hij langs de grotendeels afge bouwde bungalows, die tien jaar leeg hebben gestaan. Een spookdorp. Een groot leeg zwembad ligt er totaal over woekerd. Een terreinwagen komt in dit ruige gebied goed van pas. Na jaren van juridische strijd rolde voor het park een com promis uit de bus. Geen 450 bungalows, maar 173. En niet voor de verhuur, maar voor de verkoop. „Terecht", zegt Ried stra. „Het oorspronkelijke plan was veel te grootschalig. Dat moet ik die milieujongens na geven." Nu worden zestig vrijstaande bungalows gebouwd op riante kavels van minstens 2000 vier kante meter. Het spookdorp wordt getransformeerd tot een sprookjespark, met 113 gescha kelde bungalows. „Allemaal met zwembad, dubbele garage en beveiliging. De eisen zijn heel streng. Er moeten allemaal authentieke materialen worden gebruikt." Het is een race tegen de klok geweest. „Toen ik hier in maart was wezen kijken, dacht ik: als dat werkelijk te koop is, wil ik het wel hebben. Inmiddels was het vakantieparkconcern Pierre et Vacances eigenaar van het complex geworden. Maar dat durfde het risico niet te nemen. Ze dachten: die deadline van 15 september komt wel heel snel. Het is een beursgenoteerd be drijf, dat mag ook geen grote ri sico's nemen." Riedstra durfde wel. „Ik heb het verhaal aangehoord, rondgeke ken en een bod gedaan. Met een cheque ben ik naar het hoofdkantoor van Pierre et Va cances in Parijs gegaan." De zaak werd beklonken. Hij bezit ruim 60 procent van de aandelen van de Franse BV, die eigenaar van het park is. De projectontwikkelaar wil het nu wel toegeven: toen hij de koop sloot was hij vergeten dat in Frankrijk in augustus bouwvak kers vakantie vieren. „Toen we de zaak kochten hadden we nog vier maanden tot half sep tember. Maar als augustus zou uitvallen, hadden we echt een probleem gehad. Maar we heb ben het gefixt." „Het geheim is: lokale mensen inschakelen. Een bouwbedrijf uit Saint-Tropez, de architect ook. Die heeft de oorspronkelij ke plannen nog getekend. Toen zei de burgemeester: ik heb er vertrouwen in en zal waar mo gelijk medewerking verlenen. Dat is belangrijk, want een bur gemeester heeft hier heel wat te vertellen. Begin september lag alles in de grond." Inmiddels is de verkoop begon nen. De prijzen passen bij de regio. Een geschakelde bunga low kost minstens 1,6 miljoen Franse francs. Wie op stand in REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-51 foto 0pd niels westra een vrijstaand huis wil wonen, moet daar tussen de 2,5 miljoen en 8 miljoen frames voor neer tellen. Nu melden de grote be leggers in onroerend goed zich massaal bij Riedstra. „Ik krijg elke dag wel een fax van een pensioenfonds of zo. Zeg maar wat het moet kosten, schrijven ze. Maar dat gaat natuurlijk niet door. Waar waren jullie toen het moeilijk was, denk ik dan. Nee, dit project is zo mooi, dat maken we zelf af." MAARTEN PENNEWAARD Een (tweede) eigen huis op een plek onder de Spaanse zon en altijd iemand in de buurt die van je houden kon. Dat lijkt al leen maar weggelegd voor mil jonairs en vermogenden. Maar met de groeiende welvaart zijn eenvoudiger woningen in een Spaanse residentie ook bereik baar voor mensen met twee maal modaal (een jaarinkomen van een ton) of voor hen die een leuk spaarcentje hebben. Voor iets meer dan twee ton kun je aan de zonovergoten Spaanse kust al een leuk op trekje kopen met eigen tuin of patio en (dak)terras. Voor wie minder te besteden heeft zijn er recht-toe-recht-aan apparte menten van 125.000 tot 150.000 gulden. Daarvoor bezit men dan een huis aan een Spaanse costa. Het gaat hierbij dus niet om 'timesharing', waarbij meerdere mensen deelnemen in één woning, die door onder verhuur moet worden uitgenut. Hoe het gekochte huis in Span je wordt gefinancierd, moet ie der zelf bepalen aan de hand van zijn budget. Minimaal wordt wel verwacht dat de helft aan eigen geld wordt inge bracht. De rest kan meestal probleemloos gefinancierd worden, omdat mensen vaak al een eigen huis met overwaarde in Nederland hebben. Hierbij moet worden aangetekend dat een tweede huis vanaf 2001 niet meer onder de aftrek voor hy potheekrente van de eigen wo ning valt. Ook mag niet vergeten worden dat naast de koopprijs, net als in Nederland, er ook jaarlijkse vaste lasten zijn voor lokale be lastingen, heffingen, verbruik van elektriciteit en water, servi cekosten en niet te vergeten de bijdrage voor het gemeen schappelijke zwembad. Ruw- yveg moet daarvoor 4000 tot 6000 gulden gerekend worden voor een woning van twee ton. Rotterdammer Jan Hilberding is in Nederland met zijn vrouw en zakenpartner Betty van der Zaal hoofdagent van de Brits- Nederlapdse groep Atlas Inter national, die aan de Spaanse Costa Blanca een grote rol speelt in de bemiddeling bij de aankoop van woningen. „In de goede zin is het een uit de hand gelopen activiteit geworden. Ik wist hoe ik een bloemetje moest verkopen, waarbij ik het hartstikke leuk vond als een klant tevreden naar huis ging. Bij deze huizenverkoop gaat het om hetzelfde principe", zegt de voormalige bloemist. Voordat hij met potentiële ko pers op stap gaat wil Hilberding weten wat hun minimale finan ciële mogelijkheden zijn. Ver volgens moeten ze voor hun definitieve kooptrip zelf de tic kets betalen. Alleen wie besluit tot aankoop krijgt de prijs van een of twee tickets terug. „Wij trekken vier dagen bijna dag en nacht met hen op. Het is echt geen vakantiereisje meer. Wij zijn een verkooporganisatie van huizen, geen touroperator." Dat leidt er toe dat hoog wordt gescoord. „Het afgelopen sei zoen hebben we uit 26 trips uit Nederland een gemiddelde ge haald van 76 procent." Bestaat niet het gevaar - zeker onder de Spaanse zon - dat mensen onder indruk van de mooie mogelijkheden ver over hun budget uit gaan? Hilber ding: „Dat zijn uitzonderingen. Over het algemeen zijn de men sen zelf verstandig genoeg, wijzen hun er ook op om ni meer te willen dan wat ze o een normale manier kunne opbrengen. Het tweede hui Spanje moet geen zware las worden." Adas richt zich v< namelijk op nieuwe huizen aanbouw. Bij aankoop gen de agenten van de vers lende projectontwikkelaars commissie over de kale kot prijs. Zo lijken zij en die pr< jectontwikkelaars twee han op één buik? Verkoopagent Joop Breedveld: „Wij krijge derdaad van de bouwer coi missie. Maar we werken ni( met één bouwer, maar met schillende. De ene bouwer taalt ook niet meer commis dan de ander. Het maakt o niet uit welk huis de menst kopen bij welke bouwer. W ten we zien dat er kwaliteit schillen zijn en wijzen we mensen ook op andere zak zoals de afstand naar het st en het vliegveld. Wat hebbt we er aan als we meer com sie vangen, maar de klant betalingen niet kan nakom Dan ben je nog verder van huis" Ook gaat nog steeds het vei dat je in de zuidelijke lande aan alle kanten moet oppa dat je niet wordt getild. „O rol is om dat te voorkomen zegt Hilberding. „Het zou negatief op ons terugslaan, maar eens naar de tik die t sharing heeft gekregen na terechte kritische publicite Wij gaan eerst goed na of c bouwer wel draagkrachtig hij alle vergunningen heeft kwaliteit levert en - heel be rijk - wel de eigenaar van d yj grond is waarop de compli worden gebouwd." De huizen die Atlas aanbie staan voornamelijk in nieu bouwwijken van plaatsen de Spaanse kust waarin na - lijks nog Spanjaarden te vi zijn. Zo gaan hele wijken o staan waar geen Spanjaard woont. Hilberding: „Dat is al jaren aan de gang. Het g heel goed. Je moet wel bed ken dat deze streken leven het toerisme. De mensen de costas zijn al veertig jaa wend om met andere Euro nen om te gaan." V' HANS ROODENBURG ace tegen de klok Projectontwikkelaar Jan Riedstra voor één van de zwembaden in zijn villapark in Saint Tropez. foto gpd niels westra Over het algemeen zi t de Belg Marcel Grauls de pier'. Hij bombardeerde zich met Van bankiers, aandeelhouders en De levensloop van veel uitvinders punt in en de regels voor hypo mp striid dip uitvinders vaak vooruitziende hlik tot monsieur Bic. journalisten moest de eieenwiize ba- wordt echter getekend door tegen- en rente waren te ingewikkeld. Door een misgreep zijn op'fd pagina Gezondheid van gi ren tot onze spijt verkeerd to's terecht gekomen, waa de bijschriften onbegrijpel werden. Bij het verhaal ov< ziekelijke dorst had niet h< £e Zwolse onderzoeksteam n ten staan (dat een remedie gen deze kwaal heeft gevo n- maar een afbeelding van kende koeien. Sommige lij aan de dorstziekte lessen i mers hun dorst zo uit de s of plas. Daar verwees het schrift dan ook naar. Bij het bericht over de sert problemen van mountainl had uiteraard een foto van mountainbikers moeten st )0 en niet de ook al bij de TV gramma's afgedrukte foto het echtpaar Hans en Sytsljo Overmars op fietstocht. Alleen al in Europa en Amerika wor den elk jaar 160.000 vondsten voor een patent voorgedragen. Slechts een minderheid daarvan komt op de markt en nog minder worden een succes. Zelfs eenvoudige maar bril jante vondsten als de paperclip, de lucifer, het koffiefilter en de wc heb ben een lange en soms moeizame voorgeschiedenis achter de rug. Met mislukte experimenten en eindeloos uitproberen. Het leven van hun geestelijke vaders is evenzeer verbonden met tragiek, stom geluk, domme pech, onbegrip en vooral ook bedrog en verraad. In het onlangs verschenen boek 'Uit vinders van het dagelijks leven' be schrijft de Belg Marcel Grauls de eenzame strijd die uitvinders vaak moesten leveren, voordat de inmid dels zo vanzelfsprekende dagelijkse producten in onze keuken en huis kamer terechtkwamen. De Franse baron Marcel Bich was een eigenzinnig heerschap. In een tijd dat schrijfmateriaal vooral duur zaam moest zijn, zag hij juist in dat er een fortuin te verdienen viel met goedkope wegwërppennen. Welis waar was Bich niet de uitvinder van de balpen, maar met de perfectione ring van de vlekkende pennen uit de jaren veertig dacht hij de wereld te kunnen verlossen van 'de hele rom mel van pennen, inkt en vloeipa pier'. Hij bombardeerde zich met vooruitziende blik tot monsieur Bic, wetend dat Bich in het Engels als bitch (kreng) zou worden uitgespro ken. Het verzet van onderwijzers tegen de balpen was echter groot en banken beschouwden een balpenhandteke ning lange tijd als ongeldig. Toch werd de Bic een ongehoord succes (huidige verkoop drie miljard stuks per jaar), mede doordat Bich stelsel matig meer dan tien procent van zijn omzet in reclame investeerde. Later vertaalde hij de Bic-filosofie naar wegwerpaanstekers, wegwerp- scheermesjes en (de mislukte) 'weg- werpparfums'. Van bankiers, aandeelhouders en journalisten moest de eigenwijze ba ron niets hebben. 'Succes vereist een totale vrijheid van beweging', luidde zijn motto. Natuurlijk is elke uitvinder weer an ders, maar Bichs levensverhaal illu streert wel dat het bij nieuwigheden niet altijd gaat om genialiteit, maar des te meer om doorzettingsvermo gen en slimme marketingvondsten. Of, zoals William Wrigley jr. het for muleerde: 'Kauwgom maken kan ie dereen, alleen verkopen is het pro bleem'. Voor hem niet, want hij ver overde de markt als één van de eer sten door middel van veel weggever tjes. De levensloop van veel uitvinders wordt echter getekend door tegen slag, miskenning en bedrog. De Zweed Sundback worstelde acht jaar met een ritssluiting die het niet deed, cornflakeskoning W.K. Kellogg werd jarenlang met processen door zijn rancuneuze broer achtervolgd en zelfs het vermaarde Monopoly van de werkloze verwarmingsmon teur Charles B. Darrow leek een mis kleun te worden. Fabrikant Parker Brothers oordeelde aanvankelijk dat het spel een reeks basisregels van een gezelschapsspel overtrad: het duurde geen 45 minuten, maar de spelers bleven eindeloos rondjes draaien, er zat geen duidelijk eind punt in en de regels voor hypotheek en rente waren te ingewikkeld. Alles bij elkaar zaten er niet minder dan 52 fouten in. Toen Darrow op eigen rekening een aantal borden liet ma ken, sloeg Monopoly toch aan en hapte Parker alsnog toe. Darrow en Kellogg stierven als miljo nair, anderen verging het tragischer. De excentrieke Brit Baird overleed straatarm, hoewel hij toch de televi sie had uitgevonden. Anderen bena men zich het leven, zoals de depres sieve nylon-bedenker Carothers en rolfilm-ontwikkelaar Eastman. Deze teruggetrokken vrijgezel besliste na 78 jaar dat het genoeg was. 'Waarom nog wachten?', schreef hij in zijn af scheidsbriefje. Grauls heeft de mens achter de 10 vinding centraal gesteld en daa is het een boeiend boek geworc Hij schetst ook een aardig tijdsl van de periode eind 19e-begin eeuw, waarin ons dagelijks leve 15 'uitgevonden' werd. De verhale!5 ven je iets om over na te denke '0 je de wc doortrekt, je jeans opti '0 en de rits sluit. JAN RUESINK De uitvinders van het dagelijks leven, door Marcel Grauls. Uitgeverij Balans, 203 bladzijden, prijs 39,50 gulden. HET WEER door Jar Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Sukkel - zeer droge streek in Afrika - garenwinder; 2. uitgestrekt - boordsel - nu nog; 3. grote drinkbeker - etensrestje - metaal; 4. voertuig - stad in Schotland - soort brandstof; 5. paar - handvat - uitgelezen; 6. slotwoord - overdreven voorliefde - bioscoop; 7. akelig - deel v.e. viool - stalen bekleedsel; 8. destijds - kortschrift - kompasstreek; 9. wagenvracht - gebladerte - lofwaardig; 10. insect - altijd - nooit. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Iran; 4. huis; 7. senor; 9. ar; 11. pel; 12. pa; 13. del; 15. boa; 16. elan; 18. eelt; 19. oer; 20. eter; 22. fats; 25. sir; 27. uil; 28. te; 29. lee; 31. ei; 32. woerd; 34. riem; 35. geer Verticaal: 1. Irade; 2. as; 3. nep; 4. hol; 5. Ur; 6. staat; 8. nee; 10. relatie; 12. politie; 14. la; 15. be; 17. nor; 18. erf; 20. ester; 21. er; 23. au; 24. slier; 26. nee; 29. lom; 30. erg; 32. we; 33. de. Aanhoudend onbestendig Nederland is gisteren een stormramp be spaard gebleven. Wanneer de depressie een iets zuidelijker koers had gevolgd had den we waarschijnlijk te maken gehad met een zeer zware storm. Nu stokten de wind meters op stormkracht 9. Slechts heel even (ergens tussen 11 en 12 uur) werd op IJmuiden windkracht 10 bereikt maar dat was te weinig om er een reguliere zware storm van te maken. Wel waren er tijdens buien orkaanvlagen. Later op de middag schoot de windmeter op IJmuiden zelfs uit tot 137 kilometer per uur. Ondertussen was de luchtdruk op het westelijk deel van de Noordzee gezalct tot 945 hectopascal (milli bar). Dat is voor dat gebied de laagste luchtdruk in oktober en zelfs november se dert tenminste 1931. De intense diepte van de depressie (moge lijk is het zelfs even 940 hPa geweest) kwam op volle zee tot uiting in orkaanwinden: een schip op 200 kilometer ten zuiden van de depressiekern maakte om 13 uur gewag van windkracht 12 met een gemiddelde windsnelheid van 176 kilometer per uur. Gisteravond was de zuid (west) kust van Noorwegen aan de beurt. De wind trok daar aan tot gemiddeld windkr acht 11. Naast het windgeweld is er gisteren veel re gen gevallen al vielen de hoeveelheden in onze regio in het niet bij wat gisternacht op de Waddeneilanden naar beneden is geko men. In Formerum op Terschelling werd maar liefst 91 millimeter opgevangen. In onze regio tapte Santpoort-Noord 15 meter af, Nieuw-Vennep 14 en Hoofd 12. De passage van het koufront verli< j* melijk spectaculair. Rond het middag kwam het tot slagregens, hagel en pla lijk ook onweer. Morgen wordt met een sterke zuidwe wind onstabiele lucht aangevoerd. Dj komen buien tot ontwikkeling die vai tig, over land vrij krachtig tot krachtig temperaturen blijven in de middag st jj bij maximaal 11 graden. Na morgen v een nieuwe golf randstoringen en dus10 houdend onbestendig weer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10