.eiden Regio Sterrenkunde wil verhuizen Ik kan de deurbel weer horen Niemand neemt aanstoot aan de kinderkistjes Leids laken aan de Botermarkt Notarissen werken samen Studiefestival drukbezocht Stormachtig klusje BANDAG 30 OKTOBER 2000 rnstige mishandeling aan Haven ■iden Een 20-jarige man uit Leiderdorp is gisterochtend rond ijf uur zonder enige aanleiding ernstig mishandeld aan de Ha- en. Hij fietste daar samen met een vriend richting Lage Rijndijk >en het tweetal een groep van vijf jongens passeerde. De Lei erdorper werd van zijn fiets getrokken en geschopt en gesla- en. Ook de vriend kreeg klappen toen hij probeerde te helpen, an de daders ontbreekt elk spoor. Vechtpartij in snackbar iden In zijn woning pakte de politie zaterdagnacht een 34-ja- ge man uit Leiden op. De man had eerder op de avond in een tackbar aan de Lage Rijndijk ruzie gehad met een andere ant. Toen een derde man, een 39-jarige Leidenaar de zaak robeerde te sussen, werd hij door de 34-jarige in het gezicht eslagen. Daarop reed de dader weg. Hij kon worden achter- aald omdat het kenteken van zijn auto was genoteerd. Ipookrijder blijkt onder invloed iden Een 32-jarige Alphenaar die dronken in Leiden achter et stuur van zijn auto zat, is zondagochtend in Zoeterwoude angehouden. Agenten zaten vanaf de Hoge Rijndijk achter de kan aan, waarbij de Alphenaar een stukje 'spookreed'. Hier- por moesten drie automobilisten die in de andere richting re ien een goed heenkomen in de berm zoeken. Toen de man lerd aangehouden, bleek hij onder invloed van alcohol. aak in computerwinkel In een computerwinkel aan de Haarlemmerstraat is gis- ngebroken. De daders vernielden de etalageruit en gin- bn er met een aantal computers vandoor. Kort daarna hield de plitie een 37-jarige Leidenaar aan. De man werd door getuigen kn de diefstal echter niet herkend als één van de daders en is eer vrijgelaten. .ezing over leven met fibromyalgie iden Psycholoog F. Winter houdt zaterdag 4 november een zing over het leven met de pijn die hoort bij fibromyalgie. Dat een reumatische aandoening van de spieren, waardoor pati- ïten bij elke beweging pijn lijden. Toch is bewegen nodig, om voorkomen dat de spieren verstijven waardoor de kwaal ver- gert. De lezing van Winter wordt daarom gevolgd door uitleg rer 'fibrogym'. De bijeenkomst is belegd door de nationale ;reniging voor fibromyalgiepatiënten FES in Kerkelijk Cen- im De Regenboog aan de Watermolen 1. De lezing begint om 00 uur. Winter zal ook vragen beantwoorden. Speelnest open Speel-o-theek Het Speelnest in Leiden Zuid-West opent zaterdag 4 november het nieuwe onderkomen. Dat is geves- de Apolloschool aan de Donizettilaan. Een clown, ge- amd 'Smashy', zal ouders, kinderen, nieuwe leden en poten- vrijwilligers ontvangen. De opening begint om 10.30 uur en tot 12.00 uur. Om de uitleen van het speelgoed draaiende kunnen houden, is de speel-o-theek op zoek naar vrijwilli- De sterrenkundigen van de Leidse universiteit willen - bijna zonder uitzondering - af van het J.H. Oortgebouw, waar ze nu samen met de natuurkundefaculteit zijn ge huisvest. „Aan het Oortgebouw deugt helemaal niets", zegt sterrenkundige V. Icke. Een alternatieve huisvesting hebben de wetenschappers al geruime tijd op het oog: de gebouwen van de Sterrewacht in de binnenstad. De biologen die daar nu hun werk doen, zouden ook wel willen verhuizen: zij hebben gebrek aan praktijkruimte. leiden annet van aarsen De storm van het afgelopen et maal is de druppel die de em mer deed overlopen. Op de hoogste etages van het Oortge bouw zijn door de harde wind stoten binnenmuren langs de werkkamers verschoven. Icke zag vanmorgen dat zijn kamer op de vierde etage minstens twintig centimeter breder was geworden. „We hebben een pracht van een Sterrewacht. Het staat er al sinds 1860 en er is nog nooit iets omgewaaid", zegt Icke. „Met het Oortgebouw heb ik het in ieder geval nu echt ge had. Vanaf de allereerste dag waren er al lekkages. Het water kwam langs de ramen zo mijn werkkamer binnen. En bene den in de hal staan - elke keer als het heeft geregend - grote plassen op de vloer. Die lekka ges zijn nooit opgelost." Hij is niet de enige die er zo over denkt. Bij de faculteit sterren kunde zou welgeteld één we tenschapper zich verzetten te gen een verhuizing. Maar zij is dan ook de enige die nauw sa menwerkt met de natuurkundi gen in het gebouw. Het J.H. Oortgebouw, dat nogal opvalt omdat het hellend is gebouwd, werd begin 1997 opgeleverd. Pas anderhalf jaar later volgde een feestelijke ope ning. Het weer had toen al flink zijn gang kunnen gaan met de schepping van de Rotterdamse architect Erick van Egeraat: langs de muren in de hal had het regenwater donkere sporen getrokken. Dit probleem en tal loze andere leverden het ge bouw, dat zo'n dertig miljoen gulden kostte, de bijnaam 'zin kend schip' op. In augustus vorig jaar schreef Icke het college van bestuur van de universiteit nog een noodkreet. De werkkamers lekken niet meer, maar nu blijken de bin nenmuren niet bestand tegen storm. De sterrenkundigen roe pen de bestuurders van de uni versiteit nu op tot een 'moedige beslissing'. „Geef de fouten van het bouwbeleid in het verleden nu eens toe en maak schoon schip", aldus Icke. Of die nood kreet gehoor krijgt, is onduide lijk. De bestuurders van de uni versiteit zijn er tot nu toe van uitgegaan dat gezamenlijke huisvesting van natuurkunde en sterrenkunde - vanwege de verwantschap tussen deze dis ciplines - ideaal is. De afdeling voorlichting van de universiteit kon vanmorgen geen medede lingen doen over de kwestie. Het hoofd van de afdeling vast goed was niet bereikbaar voor commentaar. leiden Wind en regen hielden wellicht nog meer thuisnaaisters van de straat. Maar organisator Salo Piller van de Stoffenbeurs hoor je niet klagen. Zo'n vijfduizend mensen slenterden gisteren op een storm achtige koopzondag langs de tachtig kramen van de eerste Leidse la- kenmarkt sinds jaren. Net als de handelaren kwamen veel klanten her en der uit het land. Sommige dames waren speciaal voor de stoffen beurs naar de Sleutelstad gereisd. Piller wordt door hen enthousiast begroet. „Ik sta elke maandag in Haarlem op de weekmarkt en daar hoor ik dikwijls zeggen dat er in Leiden niks meer is op stoffengebied. Kijk, wij gaan natuurlijk niet met een prikkertje de kaart af, we komen omdat er vraag naar is. Een stoffenmarkt is typisch Hollands, in Utrecht bestaat-ie al 700 jaar. Halverwege de jaren tachtig is het een beetje ingezakt, toen liep iedereen in goedkope confectie, maar te genwoordig vinden mensen het niet leuk als ze op een verjaardag al lemaal hetzelfde aanhebben. Dus gaan ze weer zelf kleding maken." Piller organiseert soortgelijke markten ook elders in het land. „In Bolsward en Bergen op Zoom was het een doorslaand succes, maar ja, wel met mooi weer. We kunnen nu wel naar een overdekte hal, maar dan sta je op een industrieterrein en we kiezen toch voor de stad, de gezelligheid. Het is de bedoeling dat we volgend voorjaar in Leiden terugkomen, op de koopzondag van 29 april, hoewel dat mis schien een beetje ongelukkig valt, zo pal voor Koninginnedag. Door het marktwezen van de gemeente Leiden zijn we in elk geval met open armen ontvangen, dat is echt super. Er is gewoon behoefte aan en wij zorgen dat er een zo breed mogelijk aanbod is. Daarom willen we binnenkort ook foto's en adressen van alle handelaren op onze in ternetsite - www.destoffenbeurs.nl - zodat klanten van tevoren kun nen zien wat er te krijgen is. Het moet voor de consument een feest zijn, dan is het voor ons ook een feest." foto taco van der eb shoortest en tal van nieuwe snufjes op Dag van het Oor o havermans rrouw Van Duin is een ge- cig mens. Sinds enkele inden heeft ze een appa- je in haar hoofd dat haar )t opnieuw te horen. Het ïheten Cochleair Implan- (CI) neemt de functie van ;intuigcellen in het binnen- over door de gehoorzenuw- :ls elektrisch te stimuleren. k kan de deurbel weer ho- En in winkels versta ik r wat mensen tegen me ;en", aldus Van Duin. Er t een vlaag van verbazing haar gezicht. „Zelfs telefo neren lukt, al vraag ik wel aan degene aan de andere kant van de lijn om in korte zinnetjes te praten. Maar het gaat." Mevrouw Van Duin is een van de anderhalf miljoen slechthorende Nederlanders. Ze was zaterdag op de Dag van het Oor naar de KNO-afdeling van het Leids Universitair Me disch Centrum gekomen om te vertellen over de behandeling die ze heeft ondergaan. Tot voor kort moest zij zich behel pen met liplezen. Zelfs met een krachtig hoortoestel was het moeilijk te verstaan wat ande ren tegen haar zeiden. Het Cl lijkt een sprong voowaarts voor slechthoren den, net als de andere techni sche snufjes, zoals de BAHA: een hoortoestel dat achter de oorschelp aan het schedelbeen wordt bevestigd. Ze helpen wel, maar de gebruiker moet min of meer opnieuw leren horen. Bij het Cl kost djtt algauw een jaar. Bovendien komt het gehoor nooit helemaal terug. Maar Van Duin toonde zich al heel tevre den dat ze weer wat meer pro fijt heeft van de televisie. „Ook durf ik weer met mijn auto op stap. Als er iets gebeurt, kan ik gewoon naar een praatpaal om hulp te vragen." Tijdens de open dag kregen belangstellenden een rondlei ding door het Audiologisch Centrum van het LUMC. Velen maakten gebruik van de moge lijkheid om een gehoortest te doen. Hoewel het vooral om oudere bezoekers ging, richt het Leidse centrum zich in zijn onderzoek ook nadrukkelijk op kinderen. Baby's die in het con sultatiebureau niet vlekkeloos door de gehoortest komen, worden hier nader onderzocht. Nu nog gaat het om kinderen van ongeveer negen maanden, maar inmiddels is er een me thode ontwikkeld om al kort na de geboorte het gehoor te tes- ms zeggen ze bij Van der Luit ;en elkaar dat ze 'lekker heb- n gewerkt'. Waarom ook ;t? In elk bedrijf spreekt het rsoneel zo nu en dan zijn Idoening uit, als een klus ar tevredenheid is geklaard, een... Van der Luit doet in grafenissen en crematies, is blijft altijd het gezicht in plooi. mand wil veel te maken bben met de dood. Maar we tkomen er geen van allen Dat besef lijkt ten grond- g te liggen aan de toenemen- belangstelling voor uitvaart rouwverwerking. De begra- lisondernemer staat allang :t meer in een donker hoekje' de samenleving, i der Luit stuurde zaterdag zelfs een opvallende zwarte rouwkoets met paarden de Leidse binnenstad in om recla me te maken voor de open dag van zijn rouwcentrum aan de Willem de Zwijgerlaan. Onge veer 150 mensen namen een kijkje tussen de kisten, zerken en bidprentjes. „Ik kom hier liever niet hoor", lacht een van de bezoekers, terwijl hij nieuwsgierig de aflegruimte in zich opneemt. „Je moet het werk niet mee naar huis nemen, dan ga je er aan onderdoor", weet Margrète van der Luit, commercieel di recteur van de bekende Leidse begrafenisonderneming en derde generatie in de zorg voor de allerlaatste gang. „Maar het is heel dankbaar werk. En ik De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad ben er mee vertrouwd. Vroeger woonden we boven het rouw centrum in Wassenaar. Als kind legde ik de bloemen die wer den bezorgd al binnen bij de kist." Begonnen als uitvaartleidster ('dat was toen nog heel onge bruikelijk voor een vrouw, mijn vader had nooit gedacht dat een van zijn dochters het van hem over zou nemen') heeft Margrète inmiddels de PR van het voormalige familiebedrijf in handen. De open dag is haar idee. „Tijdens rouwbezoek ho ren we zo vaak dat mensen ver rast zijn." In de drie aula's en de hal ma ken de bezoekers kennis met de vele mogelijkheden in steen of hout, maar ook met de nota ris en de uitvaartverzekeraar, want overlijden heeft onvermij delijk financiële consequenties. Het rouwcentrum fungeert voor deze ene dag tevens als expositieruimte over uitvaarten in heden en verleden. Grafmonumenten met lichtjes, een waterval of zelfs een video film van de overledene, kisten in soorten en maten met zacht- glanzende bekleding. Het kan Slemaal en niemand kijkt er nog van op. Niemand neemt aanstoot aan de kinderkistjes in zachte pasteltinten en een mandje in peuterformaat. De dood van kinderen, hoe bitter ook, hoort soms net zo goed bij het leven. Sinds de oprichting van Begra fenisonderneming Van der Luit, precies 65 jaar geleden, is 'in de branche' enorm veel ge beurd, stelt Margrète. „Het op- 4^ Ongeveer 150 mensen namen zaterdag bij Van der Luit een kijkje tussen kisten, zerken en andere attribu ten die een rol spelen bij uitvaarten. foto mark lamers vallendste is dat steeds meer mensen zelf meedenken en meehelpen. In het verleden werd de uitvaart voor 99 pro cent geregeld doo'r de pastor of de dominee. Het overkwam je. Nu willen veel mensen het an ders doen dan de rest. Jazz- bandjes, motorrijders, gekleur de kisten beschilderd door de kinderen... Vrijwel alles kan, al moeten we ons wel houden aan de Wet op de Lijkbezor ging. Zo moet iemand binnen vijf dagen worden begraven en zijn er grenzen aan de afmetin gen van de kist. Bij een crema tie moet hij wel de oven in kun nen. Maar we gaan heel ver mee met de mensen." Het vak is daardoor een stuk creatiever geworden. „Meestal komen de nabestaanden met een met hun wensen. Vaak heeft de overledene op zijn of haar ziekbed al een en ander vastgelegd, sommigen komen tijdens hun ziekte hierheen om hun eigen uitvaart voor te be reiden. Het is altijd spannend leiden wim koevoet Notarissen in Leiden en wijde omgeving gaan nauw samen werken. De 76 betrokken nota riskantoren behouden hun au tonomie en identiteit, verzekert notaris R. Meiners. Haar kan toor en dat van Brouwers Kroeks behoren tot de Leidse deelnemers. Leiderdorp is ver tegenwoordigd door Bakker Neve, Katwijk door Verhees van der Plas en Alphen aan den Rijn door Schmitz Wolterink. De nieuwe formule, die neer komt op franchising, is Netwerk Notarissen gedoopt. Onder de ze vlag werken per 1 november 119 notarissen, 162 kandidaat notarissen en 700 medewer kers. „Schaalvergroting is ook in het notariaat onvermijde lijk", zegt Meiners. „Het vak is zo ingewikkeld dat kleine units op de lange duur niet kunnen overleven. Maar zomaar alles aan elkaar plakken, werkt ook niet. De eerste mammoetorga nisaties vallen al uit elkaar. Ik denk dat we met deze formule precies goed zitten." De betrokken notarissen wer ken al tien jaar samen in acht regionale verbanden. Daarbij ging het om kennisuitwisseling en kwaliteitsverbetering. De sa menwerking had ook een vrij blijvender karakter dan Net werk Notarissen krijgt. In de nieuwe constellatie wordt sa men gewerkt aan nieuwe pro ducten, automatisering en een stijlstatuut voor notariële akten, die 'leesbaar en juridisch water dicht' moeten zijn. om zo'n uitvaart goed te laten verlopen. Wij houden van stijl vol, bijvoorbeeld dat de overle dene naar het graf wordt gedra gen en niet met een karretje ge reden. Je moet natuurlijk zo se cuur mogelijk werken. Een klei ne misstap kan grote gevolgen hebben op het emotionele vlak. En ook al gaat er buiten onze macht iets mis, wij zijn altijd verantwoordelijk. Je staat met gekromde tenen als het niet goed verloopt." onno havermans vrolijke noot met serieuze on dertoon, door vijf Leidse hoog leraren in een talkshow aan de tand te voelen over hun vak en hun drijfveren. Ook was er ca baret, muziek en een optreden van studentenband The Gold fish. Het Studiefestival is het begin van de jaarlijkse campagne om nieuwe studenten te werven. Over een maand organiseren de zeven faculteiten hun eigen open dagen. In maart volgt een tweede Studiefestival, waarna de faculteiten andermaal open huis houden. De Universiteit Leiden telt dit jaar 3111 eerste jaars. In vergelijking met vorig jaar is dat een stijging met zes procent. De universiteit hoopt dat de stijgende lijn zich door- leiden onno havermans Zo'n 2.500 vijfde- en zesdeklas- sers van het vwo drentelden za terdag door de Pieterskerk tij dens het Studiefestival van de- universiteit. De opkomst was volgens schattingen van de uni versiteit groter dan vorig jaar. Tientallen studenten in felge kleurde sweatshirts gaven de middelbare scholieren uitleg over studeren in Leiden. Elke faculteit had zijn eigen sector in de kerk, die was afgezet met grote kleurige vlakken. De stu denten droegen shirts in dezelf de kleur, met op hun rug voor de duidelijkheid nog eens de naam van de faculteit. In een tent op het Pieters kerkplein zorgde stand-up co median Raoul Heertje voor een leiden Losgewaaide dakbedek king en isolatieplaten die op het fietspad waren terechtgekomen, hebben vanochtend voor de no dig overlast gezorgd langs de Plesmanlaan. Het bouwmateriaal was afkomstig van de flats aan de Muiderkring waar momenteel on derhoudswerkzaamheden aan het dak worden uitgevoerd. Bouw vakkers waren vanochtend druk in de weer de dakbedekking met te gels te verzwaren en de isolatie platen weg te halen. Verder waaide aan de Herensin gel een linde om die een stuk van de kademuur en een elektriciteits kastje beschadigde. Aan de Mors- weg spleet de storm een boom, aan het Kwekerijplein bij de Waardstraat waaide een boom om en een ceder aan de Robert Kochstraat bij de Haarlemmerweg viel precies tussen twee gepar keerde auto's. v-y- - .V"! t 1. - 'T.M m M gft W CÏ4W® r'' -*■** 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9