Soepel over naar euro met chipkaart Irak houdt vast aan euro's voor olie Uitverkoop van een superproduct: Twaron Banken mede schuldig laan verrijking Soeharto' Economie Op weg naar Noordzee 'Laurus-supers hebben geen eigen gezicht' BA hoopvol over rentree Concorde /IAANDAG 30 OKTOBER 2000 TO Uitzendsector betaalt toch hoger loon Amsterdam De uitzendsector geeft toe anderhalve maand lang 000 tot 10.000 uitzendkrachten bij de TNT Post Groep te wei- i nig te hebben betaald. Uitzendbureau's als Randstad, Adecco en Manpower onthielden de gedupeerden de 3,9 procent loons- 0l-7( verhoging die de nieuwe uitzend-CAO voorschrijft. FNV Bond- 2, li genoten kwam bij toeval achter de misstand. De uitzendbran- o.sjche ontkende in eerste instantie dat er iets mis was, maar ging afgelopen week alsnog door de bocht. De reparatie kost de uit- cüizendbureau's 1,6 miljoen gulden. ^Shell tekent miljardencontract China 2 0 peking Shell heeft afgelopen zaterdag in Peking een contract ter o!s waarde van 10,4 miljard gulden ondertekend voor de bouw van 4.4 een petrochemisch complex in het zuiden van China, niet ver 3;0 van Hong Kong. Het project is een joint venture met het Chine- 18.7 se oliebedrijf Cnooc, zo maakten Cnooc-president Liucheng en algemeen directeur Henkes van Shell Chemicals bekend. Vanaf 5 3 2005 zal het complex 2,3 ton petrochemische producten per 2.5 aar leveren. Dat is tweederde van de huidige Chinese invoer n'i yan die producten. Hoofdproduct wordt ethyleen, de grondstof til roor plastic. 3.6 jsKans op fusie Deutsche Bank-Lazards L| ondenDe Deutsche Bank onderhandelt met de Franse zaken- 19 jank Lazards over een mogelijke fusie. Volgens de Britse zaken- ï.o crant Sunday Business dringen vooral belangrijke zakenpartners 3 ran Lazards aan op minimaal nauwe samenwerking. Lazards- iX5 opman David-Weill staat al enige tijd onder druk van oudge- 4.7 iienden binnen de bank en partners zoals de Brits-Amerikaan- i'g ;e bank UBS Warburg. Zij willen dat Lazards zijn organisatie 2]5itroomlijnt. David-Weill zou vervolgens hebben geconcludeerd lat er geen zelfstandige toekomst is voor de 152 jaar oude za- 2^2 cenbank. o!ö u Expo kost DB honderden miljoenen 2.9 lERLUN De geringe belangstelling voor de Expo in Hannover ïeeft Deutsche Bahn (DB) een gevoelig verlies bezorgd. Door co iet debacle van de wereldtentoonstelling loopt het Duitse L| poorbedrijf bijna 310 miljoen gulden inkomsten mis. DB be- i g'estigde gisteren berichten in het Duitse weekblad Focus dat de 6.6nkomsten van het spoorbedrijf dit jaar al 4,3 procent beneden Ie verwachtigingen liggen. Bijna de helft van de tegenvaller 1.6 omt voor rekening van de Expo. DB dacht aan het treinvervoer o.giaar de wereldtentoonstelling 450 miljoen binnen te halen. De j Uiteindelijke inkomsten komen nauwelijks boven de 142 mil- (Xtjoen uit. DB startte met dagelijks 120 treinen naar Hannover. 0 |)at aantal werd al snel met de helft ingekrompen. peilingen: Selectie appels op kwaliteit d Ieldermalsen Nederlandse, Belgische en Duitse fruitveilingen 5,Qiieden geen appels van tweede keus meer aan. Ze hebben dat Afgesproken in verband met het grote aanbod. Directeur Kamp- 2jchoër van Fruitmasters hoopt dat de prijzen die de telers krij- j-ïen hierdoor zullen stijgen. Hogere prijzen voor de consument ijfcht Fruitmasters niet waarschijnlijk, omdat het leeuwendeel ïiean de consumentenprijs wordt bepaald door de marges van de 2|4ankelier. De afgekeurde appelen vallen onder de EU-regeling Aoor doorgedraaid fruit. Telers krijgen-er 21,7 cent per kilo voor. 1 .|e worden verwerkt tot appelmoes of aan varkens gevoerd. IPG werkt samen met Luxemburgers 2Amsterdam TNT Post Groep (TPG) slaat zijn vleugels uit naar 9iuxemburg. De post- en pakjesbesteller gaat samenwerken met |-4et staatsbedrijf P&TLuxembourg. Via een joint venture willen 3^eide partijen express- en koeriersdiensten aanbieden van en 4,qaar het groothertogdom. De onderneming begint haar activi teiten volgend jaar en mikt op een omzet van 11 miljoen gul- oiJen. Het nieuwe bedrijf gaat vijftig mensen werk bieden. "Onderzoeker George Aditjondro: 15^/ersum ANP j jMerlandse banken hebben de nöjonesische oud-president to^eharto toegestaan zich Jjcbrm te verrijken. Hij gebruik- io/(\BN Amro, Mees Pierson en finger de Beaufort als finan- 106(ringsmaatschappij voor pro logen waarin hij of zijn naaste J^ldestanders grote belangen loodden. Ook fungeerden de 104iken als tussenstation voor jq| wegsluizen van Soeharto- 9ad naar het Caribisch gebied, het kon worden witgewas- 9Ï' 6(fot die stelling komt de Indo- |$ische wetenschapper Geor- Aditjondro, die jarenlang idie heeft gedaan naar het fi- riciële imperium van Soehar- ,Aditjondro verklaarde zater- in het tv-programma 2 idaag dat het voormalige atshoofd ook wereldwijd ■te bezittingen heeft in on- rend goed. Deskundigen atten dat Soeharto in de 32 dat hij Indonesië leidde op gale wijze een vermogen van :a 100 miljard gulden heeft ;ebouwd. li' oeharto voerde de verrij- T gsoperatie niet alleen uit. directe familie en naaste nden vormden een clan die onesië uitzogen. Bij elk President Nederlandsche Bank Wellink bepleit massaal gebruik elektronische portemonnee De omschakeling van de gulden naar de euro verloopt stukken soepeler als de Nederlander straks massaal de chipkaart en de pinpas gebruikt. De elektronische porte monnee biedt de consument in de eerste weken van de introductie meer duidelijkheid dan de beurs vol met ou de Hollandse en nieuwe Europese munten. voor het chippen. Deze wijze van betaling, vooral bedacht om kleine bedragen elektro nisch af te rekenen, heeft niet de populariteit amsterdam anp President Wellink van De Ne derlandsche Bank hield van ochtend voor de Commerciële Club Leeuwarden een pleidooi op vooral de banken hadden gerekend. De afgelopen jaren hebben de banken Nederland volgezet met de benodigde ap paraten voor Chipknip en Chip per (alleen al voor de Chipknip van de gewone banken 144.000 stuks), maar het publiek loopt er met een grote boog omheen. In de aanloop naar de euro, die over veertien maanden de nationale munteenheden in de meeste lidstaten van de EU gaat vervangen, krijgen de betrok ken partijen een fraaie moge lijkheid de voordelen van het chippen uit te buiten, zo be toogde Wellink. Het gaat om veiligheid en souplesse. ,,We kunnen twee vliegen in een klap slaan." Als de koper elektronisch be taalt, is immers geen contant geld nodig. Juist de beschik baarheid van eurobiljetten en - munten is kort na de omscha keling op nieuwjaarsdag 2002 de grootste kopzorg van zowel de bankwereld als de midden stand. Winkeliers vrezen de eer ste dagen aan de toonbank te kampen met een schrijnend te kort aan eurowisselgeld en een onveilig groot overschot aan guldens. „Chippen is met name ge schikt voor de betalingen waar de nadelen van het muntge- bruik het grootst zijn, zoals in parkeer-, frisdrank- en snoep automaten en in telefooncel len", zo hield Wellink zijn ge hoor voor. Rotterdam Het afgelopen weekeinde is ondanks de harde wind het 3.650.000 kilo zware gasproductieplatform aan boord gehesen van het gigantische kraanschip Thialf, eigendom van het Leidse offshore-bedrijf Heerema. Het schip ligt op dit ogenblik in het Calandkanaal bij Rotterdam. Het kraanschip vervoert het booreiland binnenkort naar de Noordzee waar het een plekje krijgt op het Nederlandse deel van het Continentaal Plat. Het boorplatform moet straks per etmaal zes miljoen kuub aardgas kunnen winnen. FOTO WFA INGRID VAN BEEK In dit verband noemde hij te vens kantines, bibliotheken en openbaar vervoer als lokaties waar de chipkaart iedereen ge mak kan bezorgen. Voor De Nederlandsche Bank betekent minder contant geld- gebruik overigens wel minder winst, zo besloot de DNB-presi- dent. „Maar wij brengen graag offers. En als dat de overgang naar de euro vlotter laat verlo pen, doen we het nog met ple zier ook." londen rtr/afp/dpa British Airways denkt dat zijn Concordes over enkele maan den weer de lucht in kunnen. Een anonieme functionaris van de luchtvaartmaatschappij sprak tegen de Britse krant Sun day Telegraph de hoop uit op een rentree 'in april, misschien zelfs maart'. BA temperde direct een mo gelijk te groot optimisme. „Wij hebben er vertrouwen in dat de Concorde op niet al te lange termijn zijn vluchten kan her vatten", aldus een woorvoer- der. „Maar we nemen de Con corde alleen in bedrijf als wij en de autoriteiten overtuigd zijn van de veiligheid van het toe stel." Air France wilde gisteren geen datum geven voor her nieuwde Concorde-vluchten. „Dat is een zaak van de autori teiten", liet een woordvoerder weten. De twaalf Concordes (zeven van BA, vijf van Air France) staan sinds half augustus aan de grond. De maatregel is een uitvloeisel van het ongeval met een van de supersonische toe stellen, waarbij op 25 juli bij Pa rijs 113 mensen om het leven kwamen. De ramp werd veroor zaakt door een klapband. Van de Britse en Franse luchtvaart autoriteiten mag de Concorde pas weer de lucht in als vol doende maatregelen tegen het onstaan van een klapband zijn genomen. den haag gpd groot project in de archipel eis te de Soeharto-clan een finan cieel belang of een geldelijke vergoeding op. Aditjondro vindt dat geld van Soeharto dat nog op Nederlandse bankrekenin gen staat, moet worden bevro ren. In afwachting van een de- fintieve regeling moet een trust het geld beheren. Uiteindelijk zou het aan Indonesië moeten worden teruggegeven. ABN Amro en Mees Pierson willen een zakelijke band met Soeharto niet bevestigen. ABN Amro beklemtoont wel dat toe komstige zakelijke relaties nog zorgvuldiger zullen worden ge toetst. Mees Pierson laat zich in soortgelijke bewoordingen uit. PvdA-Kamerlid Koenders zegt dat de werkwijze van de banken aantoont dat er een sterkere na tionale en internationale con trole moet komen. Verder pleit hij voor een gedragscode waar in de banken zich vérplichten tot maatschappelijk verant woord opereren. Indonesië-kenner prof. Bre- man (Universiteit van Amster dam) noemt de reactie van de banken ongeloofwaardig. Zij weten heel goed waar het geld op bepaalde rekeningen van daan komt, aldus de weten schapper. De meeste supermarkten van Laurus zijn 'onduidelijk en kleurloos'.Alleen Konmar en Lekker Laag zijn herkenbaar voor de consument. Dit blijkt uit onderzoek van het Britse bureau Added Value, zo meldt het nieuwsblad voor super markten, Distrifood. Het onder zoek werd gedaan in opdracht van Laurus. De uitkomsten werden vorige week gepresenteerd tijdens een besloten bijeenkomst van Lau rus. Volgens de aanwezigen le verde het onderzoek 'geen ver rassingen' op. Onder de formu les van Laurus die niet herken baar zijn, zitten onder andere Super De Boer, Edah, Groen- woudt, Nieuwe Weme en Spar. Deze winkels zitten volgens de consument in het 'grote grij ze middenveld' en hebben geen onderscheidend vermogen. Van de grote supermarkten heeft al leen Konmar een duidelijke for mule, net als concurrent Albert Heijn. De vijf 'onduidelijke' for mules van Laurus zijn op dit ogenblik goed voor een markt aandeel van 22,7 procent. Afge lopen zomer werd bekend dat Laurus er slecht voor staat. Het resultaat van de keten daalde in de eerste zes maanden van dit jaar met 19 procent. Volgens Distrifood waar schuwde topman Ole van der Straaten op basis van de uit komsten van het onderzoek geen conclusies te trekken. Bin nen zeven weken worden er volgens de topman knopen doorgehakt over de formules. Een andere formule van Lau rus, Basismarkt, startte afgelo pen week een prijsoffensief. Van tientallen producten zijn de prijzen blijvend verlaagd. De supermarkt wil hiermee een 'signaal' afgeven dat Basismarkt een voordelige kruidenier is. Begin dit jaar sprak het Laurus- concern nog de hoop uit dat er snel een einde zou komen aan de prijzenslag tussen super markten. Door de prijzen van een aantal producten te verho gen, wilde het concern destijds 'een signaal afgeven' aan de concurrent. bagdad afp/anp/rtr Irak wil- vanaf vanaf woensdag zijn olie verkopen afrekenen in euro's. De Europe se munt neemt de plaats in van de Ameri kaanse dollar, dat Irak als het geld van de vijand beschouwt. De dollar geldt als hèt betaalmiddel op de internationale olie- markt. Olieminister Rashid verklaarde in het Iraakse parlement dat drie permanente leden van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties (Frankrijk, Rusland, China) de Iraakse stap steunen. Bagdad vroeg vo rige week de Verenigde Naties al om zijn olie-export te mogen afrekenen in euro's. Het sanctiecomité van de VN vergadert vandaag over een nieuwe verlenging van het oüe-voor-voedselprogramma. Dat biedt Irak sinds de Golfoorlog de moge lijkheid een bepaalde hoeveelheid olie te exporteren en van de opbrengst voedsel en medicijnen te kopen. Het comité moet nu dus ook beslissen of Irak in euro's kan worden uitbetaald. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken liet vrijdag al doorschemeren dat Parijs niet afwijzend tegenover de Iraakse plannen staat. Rashid weigerde te bevestigen dat Irak de olie-export stopt als het zijn zin niet krijgt. Iraakse regeringsfunctionarissen zinspeelden daar eerder op. Bagdad zegt dat de stap noodzakelijk is om de Ameri kaanse greep op de internationale olie- markt te doorbreken. Washington ge bruikt vooral zijn partner Saudi-Arabië om de eensgezindheid binnen het oliekartel OPEC te ondermijnen, aldus Rashid. „Irak is voor een redelijke olieprijs die zowel de belangen van producenten als consumenten respecteert." De Iraakse leider Saddam Hussein lijkt met zijn olie-euro's ook een verdere wig te willen drijven tussen enkele Europese landen en de Verenigde Staten. Zo pleitte Frankrijk al herhaaldelijk voor een ver lichting van de sancties tegen Bagdad, tol onvrede van de VS. De Iraakse minister van financiën en vi ce-premier Ibrahim probeerden gisteren dat vuurtje op te stoken. Volgens hem i; een sterkere positie van de euro ten op zichte van de dollar in het belang van de hele Europese Unie. De Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) spraken gisteren juist hun steun uit aan Saudi-Arabië. Nel als de grootste olieproducent binnen de OPEC pleiten de emiraten voor een ver hoging van de productie met 500.000 va ten per dag, om zo de olieprijs omlaag te krijgen naar zo'n 25 dollar per vat. Vrijdag kostte een vat ruwe olie dik 32 dollar. De OPEC-olieministers komen op 12 novem ber bijeen om over een mogelijke aanpas sing van het productieniveau te praten. doorn gpd verwege de jaren zeventig ikte Akzo bekend dat het de eld ging veroveren met een ■i iwe supervezel. Op dat mo- pt was iedereen er binnen bedrijf van overtuigd dat iron - zoals de uitvinding d genoemd - een lucratieve rkt voor zich had. Het duur- chter bijna een kwart eeuw rdat er winst werd gemaakt, het zover is, gaat het Japan- ledrijf Teijin met de buit aan >aal. i het voorjaar van 1968 :g een van de toenmalige uursleden van Akzo een 4no waarin melding werd ge- van een interessante ■uvikkeling. Onderzoekers de afdeling research had den een nieuwe supersterke kunstvezel gemaakt en wilden graag een paar miljoen om het product verder te ontwikkelen. Er kwam een proeffabriekje in Arnhem waar de eerste ons jes Twaron - de naam van de vezel - werden 'gesponnen'. De boodschap van de makers was duidelijk: Twaron was het mooiste wat Akzo had gemaakt. Het was zo ficht als nylon en zo sterk als staal, nee nog beter: tests hadden uitgewezen dat Twaron wel vijf keer zo sterk was als staal. De toepassingen waren eindeloos. De toekomst van Akzo was veilig gesteld. Het duurde tot 1983 voordat de Aramide Maatschappij kon worden opgericht om in Em- men daadwerkelijk met de pro ductie van Twaron te beginnen. Maar pas na een verwoede De vezel was te duur en te spe- strijd om patenten en na een cialistisch. Er werden slechts handelsoorlog met de VS kon kleine winsten gemaakt. Intus- Twaron overal worden ver- sen had Akzo in 1997 zijn vezel- kocht. divisie verzelfstandigd tot Acor- Van een echte Twaron-door- dis. Voordat Acordis een eigen braak was echter geen sprake, notering aan de beurs kreeg Bescherming voor president Soldatenhelmen, kogelwerende vesten en de voering van de jas van de vroegere VS-president Ronald Reagan. Allemaal zijn ze versterkt met aramide-vezels. Of ze nu van Akzo (Twaron) of van Du Pont (Kevlar) komen, de wondervezels zorgen voor bescher ming tegen geweld van buitenaf. Maar er zijn ook vredelievender toepassingen. Zoals de rem- voeringen van auto's als vervanger van het gevaarlijke asbest. En veel zeilraces worden vandaag de dag gewonnen met boten die een met Twaron of Kevlar versterkte kiel hebben. De tuinman krijgt dankzij Twaron-handschoenen geen door nen meer in zijn vingers en de houthakker beschermt zijn be nen met Kevlar-scheenbeschermers. klopte CVC (Citicorp Venture Capital) op de deur. Een inves teringsbedrijf dat 'lelijke eend jes' opkoopt, er flink wat mil joenen insteekt om ze vervol gens na een paar jaar met winst te verkopen. CVC nam Acordis over voor 1,8 miljard gulden. Om te voor komen dat de investeerder zou overgaan tot 'uitverkoop' van de meest winstgevende onder delen moesten Akzo Nobel, vakbonden en Acordis een con venant tekenen. CVC denkt daar nu kennelijk anders over. Directievoorzitter Roily van Rappard heeft besloten om Twaron uit de boedel van Acor dis te halen en te verkopen aan het Japanse Teijin. Hij lijkt nu toch snel te willen 'cashen'. Voor velen binnen het che mieconcern komt de verkoop echter op een pijnlijk moment: want volgens hen staat de 'gou den draad' aan de vooravond van vette winsten. De Japan ners zien dat ook: ze zouden maar liefst 900 tot 1.200 miljoen over hebben voor de fabriek in Emmen. Dat de huidige Acordis-direc- tie daar niet slechter van wordt (ze bezitten 15 procent van de aandelen), evenmin als de drie directeuren van CVC in Neder land (64 procent), speelt bij de verkoop geen rol, wordt gezegd. De bonden denken daar anders over. Ze beschuldigen het manage ment van zelfverrijking en vre zen dat het resterende deel van Acordis ondergaat in een sterf huis. BEN WOLDRING Leeftijd: 15 Beroep: internetondernemer en scholier Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: nee Auto: nee Hobby's: Tennissen, zeilen, pianospelen en zijn bedrijf JANNEKE WILLEMSE GPD Het gaat Ben Woldring (15) voor de wind. De jongste inter netondernemer van Nederland begon op zijn dertiende de site www.bellen.com. Daarop wor den de tarieven van verschillen de aanbieders vergeleken. In middels runt zijn bedrijfje Ben- Com al drie sites die gemiddeld door 5.000 mensen per dag worden bekeken. In november verschijnt Woldrings autobio grafie. Op het moment van het in terview zit de Groninger vwo- scholier in het zonnetje op een terras in Monaco. Daar heeft hij voor groot internationaal pu bliek van telecombazen een presentatie gegeven. Dat was best moeilijk in hét Engels. Ge lukkig kreeg hij positieve reac ties. „Er werd gezegd dat het de eerste keer was dat mensen lachten bij dit congres." Na de toespraak kon de jonge baas van BenCom nog enkele dagen met zijn ouders in Monaco blij ven. Daarvoor kreeg hij vrij van school. Niet zo vreemd, vindt Woldring. „Je moet het zo zien: een topsporter moet ook vaak weg." De laatste aankoop van Ben was een paar sportschoenen. Voor in de fitnessruimte van het hotel, waar je zonder sport schoenen niet in mag. „Ik had er helemaal niet op gerekend dat er zoiets zou zijn." Dus kocht hij voor 900 francs een paar Nikes. Dat is omgerekend bijna 300 gulden, denkt hij. „Dus niet duurder dan in Ne derland." Hij is blij dat hij het schoeisel heeft gekocht. Daar door kon hij fitnessen op com putergestuurde apparatuur. „Het was een computerspel. FOTO GPD JELTE OOSTERHUIS Om vooruit te komen met de raceauto moest je fietsen." Zijn beste aankoop, een lap top van Sony, heeft de whizzkid op zijn reis meegenomen. De computer, een van de snelste van het moment, kostte 12.000 gulden. „Dus aardig duur", zegt de jonge ondernemer. „Nor maal had ik het nooit gedaan." Maar de uitgave was noodzake lijk: „Ik had hiervoor zo'n hele goedkope van de Aldi. Maar als je presentaties moet geven moet je laptop niet de hele tijd vastlopen of heel langzaam zijn." Woldring heeft 'm met een maar goed verzekerd. „Voor als hij wordt gestolen. Dat gebeurt zó." Een draadloos netwerk om de vijf bedrijfscomputers bij hem thuis met elkaar en internet te verbinden was nogal een miskoop. „Ik moest vooraf be talen, dus dan weet je het wel." Na betaling van 5.000 gulden moest Ben een half jaar wach ten voor het netwerk er was. „En toen werkte het niet goed. Het bedrijf gaf hele slechte sup port, dus ik moest er zelf mee aan de slag." Gelukkig wilde een kennis het probleem wel oplossen. Uiteindelijk is de in ternetondernemer wel tevre den. „Als het eenmaal werkt is het echt mooi. Dan kun je ge woon met je laptop in de tuin het internet op." „Surf naar mijn sites om te zien hoe je het goedkoopst kunt bellen en internetten", zegt Woldring als hem naar een fi nanciële tip wordt gevraagd. Er is niet één telecombedrijf dat in alles het goedkoopst is. „Er zijn heel veel aanbieders. De ene is voor bellen naar het ene land goedkoper en de ander weer voor een ander land."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7