Zege voor gematigden in Kosovo Vlak voor de eindstreep wordt Gore vals Buitenland Laatste eer voor bemanning Koersk Britten geschokt door nieuwe sterfgevallen Leger Israël wil actie in Libanon Crisis in Noord-Ierland na nieuwe eisen Trimble lassagraf Ivoorkust pekt onrust oppositie AAN DAG 30 OKTOBER 2000 Bh vergroot kans op borstkanker' ■Onden Een groep Britse wetenschappers heeft ontdekt dat het dragen van een bh de kans op borstkanker mogelijk kan vergro- :en. Ook kan het langdurig dragen van de bustehouder chroni- iche borstpijn en cystes veroorzaken, zo meldde de Britse krant The Sunday Telegraph gisteren. Wetenschappers onderzochten ie negatieve bijwerkingen van bh's in opdracht van de zender Channel 4. De onderzoekers vermoeden nu een verband tussen )h's en borstkanker. Er zou echter meer onderzoek nodig zijn oordat werkelijk kan worden gezegd dat vrouwen geen bh's neer moeten dragen. Duidelijk is wel dat er een relatie is tussen )h's en chronische pijn in de borst, waarvan zo'n veertig pro ent van bh-dragende vrouwen last heeft. Peruaanse muiters gijzelen generaal ■ima Muitende militairen hebben in Peru een onbekend aantal nensen in gijzeling genomen, onder wie een generaal. De mili- airen zijn uit de zuidelijke stad Toquepala vertrokken, die ze erder met zestig man hadden ingenomen. De soldaten weige ren gehoorzaamheid aan president Fujimori. De muiterij volgt ip het ontslag van vier generaals, die hechte contacten hadden net de omstreden oud-chef van de geheime dienst Montesinos. "'e commandant van de muiters zegt de wapens alleen te zullen leerleggen als 'de commandostructuur weer wordt hersteld' en ir een president is die door het volk is gekozen. De rebellen lij- ;en niet te handelen uit steun voor Montesinos. ïelgië overweegt vreemdelingenlegioen Brussel De Belgische minister van defensie, Flahaut, speelt met He gedachte militairen te werven in andere lidstaten van de Eu- jopese Unie en zelfs daarbuiten. Ze zouden kunnen gaan die nen in regimenten naar het model van het Franse Vreemdelin genlegioen. Het leger heeft moeite recruten binnen te halen. Dat zegt Flahaut in de krant La Dernière Heure van gisteren, boldaten van buiten de unie zouden hun diensttijd kunnen be- chouwen als een 'toegangsticket' om op den duur de Belgische nationaliteit te krijgen. Experts zien grote moeilijkheden om dit blan uit te voeren. Militairen moeten nu de Belgische nationali- jeit al hebben, en bovendien de drie landstalen machtig zijn. lobieltje redt migranten op vlot c3mtjECCE Een groep van 32 mensen is zaterdag op de Adriatische .ee voor de kust van Italië door de kustwacht opgepikt. De ngedroeP> kennelijk Albanese migranten uit Kosovo of Albanië, zat ~ip een rubber vlot dat langzaam aan het kapotgaan was. Vol- ens berichten hadden ze zeven uur op het vlot doorgebracht. )e opvarenden hebben hun redding te danken aan het feit dat en van de opvarenden een mobiele telefoon bij zich had. )aarmee namen ze contact op met de Albanese marine, die op aar beurt de Italiaanse kustwacht inschakelde. Degral acobaf tgang 'oetin sluit 'integratie' in EU niet uit kosKQUDe Russische president Poetin sluit niet uit dat Rus- nd in de toekomst toetreedt tot de Europese Unie. Hij zei dit [isteren in een tv-interview. Op dit moment is Rusland volgens [oetin vooral op economisch gebied nog niet klaar voor de EU, paar in de toekomst zou dat anders kunen zijn. „Rusland is een Europees land door haar mentaliteit, haar cultuur" zei Poetin, lie benadrukte dat nu al eenderde van de buitenlandse handel net de EU wordt gevoerd. De president is in Parijs voor een top Lissen Rusland en de EU, die vandaag begint. De gesprekken llen vooral gaan over economische samenwerking en de vei- jgheidspolitiek van de unie. Poetin sloot in dat laatste verband en verdere oostwaartse uitbreiding van de NAVO uit. )uitse neonazi's vallen Turken aan imbergen Een groep neonazi's heeft zaterdagnacht in het luitse Himbergen het huis van een Turks gezin aangevallen, tirca twintig rechts-extremisten probeerden het huis binnen te ingen. Ze riepen leuzen als 'Sieg Heil'. De bewoners, die al ja- in Duitsland wonen, waarschuwden de politie en verweer- len zich tegen de indringers. Een bewoner zou lichtgewond ijn geraakt. De politie heeft zeven verdachten opgepakt. Eerder terdag demonstreerden in Düsseldorf zo'n 30.000 mensen te rn het toenemende geweld van extreemrechts. |Bouterse zet aan tot criminaliteit' iRAMaribo De Surinaamse regering krijgt signalen dat ex-le- rleider Bouterse uit is op het uitlokken van 'criminaliteit'. Dat :i president Venetiaan gisteren. „Laat hij ervoor zorgen dat hij r blijft van elke aanzet tot criminaliteit", aldus de president, [enetiaan garandeerde dat niet alleen de decembermoorden !m 1982, maar ook alle andere schendingen van mensenrech- :n tijdens het bewind-Bouterse zullen worden onderzocht, outerse komt vandaag op een persconferentie met de 'defini- eve versie' van zijn verhaal over wat in december 1982 gebeur- e. Hij zegt niet zelf aan de moord op vijftien tegenstanders te ebben deelgenomen, en er geen opdracht toe te hebben gege- n. Er loopt inmiddels een onderzoek tegen hem fn verband iet de moorden. eider Wit-Rusland wil macht delen insk» De autoritaire leider van Wit-Rusland, Aleksandr oekasjenko, overweegt een deel van zijn macht te 'delen' met et parlement en de regering. Loekasjenko zei dat gisteren na- at hij zijn stem had uitgebracht in de tweede ronde van de .arlementsverkiezingen. De Wit-Russische president heeft de gelopen jaren het parlement naar huis gestuurd en vervangen oor zelfbenoemde ja-knikkers. De oppositie is monddood ge laakt. Volgens Loekasjenko is de periode van anarchie en cha- die hem had genoopt dictatoriale macht te vergaren, voorbij, e verkiezingen zijn door internationale organisaties als onde- ocratisch en oneerlijk bestempeld. rORIA EELCO VAN DER LINDEN 1respondent vondst van een massagraf zestig lijken in Abidjan, de otste stad van Ivoorkust, pt een ander licht op de ontane volksrevolutie' die ige week het West-Afrikaan and bevrijdde van generaal )ert Guei. De slachtoffers 01 ^en vooral aanhangers te van Lassane Ouattara, de angrijkste oppositieleider. gevonden lichamen, allen jongemannen, waren niet Ischaars gekleed. De lijken loonden kogelgaten, wat op cutie lijkt te duiden. De vrij- gevormde regering van pre- ïnt Laurent Gbagbo beloof- gisteren opheldering te ver leken en de daders streng te ffen, maar kon daarmee de - hang van Ouattara niet ge- iu u'steHen- lrlAWlbagbo greep de macht na- jgerlaai de door dictator Guei geor- 371 -523 iseerde presidentsverkiezin- waren geëindigd in chaos, ihangers van Gbagbo gingen straat op nadat Güei de Vrees voor geweld neemt toe De partij van de voormalige Kosovaarse guerrillaleider Hashim Tha^i, de PLK, heeft een zware nederlaag gele den in de plaatselijke verkiezingen van afgelopen week einde. Hoewel de formele uitslag pas in de loop van de week bekend wordt, lijkt de oud-leider van het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) niet meer dan een kwart van de stemmen te hebben vergaard. De grote winnaar is de ge matigde LDK van Ibrahim Rugova. PRISTINA CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De vernietigende nederlaag van Tha^i voedt de vrees voor een gewelddadig naspel. Thagi's mannen maakten zich in juni 1999, toen het Servische leger de aftocht blies, meester van vele belangrijke functies. De vraag is of zij bereid zijn zich bij de wil van de kiezer neer te leg gen. Rugova, die jaren een cam pagne van lijdzaam verzet te gen de Serviërs leidde, heeft meer dan de helft van de stem men gekregen, zo zeggen bron nen bij de internationale troe penmacht KFOR. Aanhangers van Rugova's LDK waren tijdens de campag ne al het mikpunt van kogels en granaten. Nu zij hebben geze gevierd, is er een gerede kans dat ze vaker het doelwit wor den. Daan Everts, die in Kosovo de missie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) leidt, poogde die vrees in het week einde weg te nemen. „De kans op geweld is groter als er een wolk van twijfel boven verkie zingen hangt", zei hij. „Maar deze verkiezingen waren per fect georganiseerd." Na de oorlog tussen de NAVO en Joegoslavië in het voorjaar van 1999 namen de Verenigde Naties het bestuur over de pro vincie op zich. VN-functionaris- sen moesten echter vaststellen dat het lokale bestuur in veel plaatsen al was overgenomen door de mannen van Thagi toen de KFOR-troepen arriveer den. Thagi's guerrillabeweging U£K hief zichzelf formeel op, en leverde 10.000 wapens, 27.000 granaten en 5,5 miljoen kogels in. UQK-leden maakten er echter nauwelijks een ge heim van dat dit maar een frac tie was van hetgeen ze bezaten. Rugova's rol leek na de oor log uitgespeeld, omdat hij op het verkeerde paard had gewed. Maar kort voor de verkiezingen bleek zijn populariteit ver bo ven die van Thagi te zijn uitge stegen. Diens PLK zou veel haar aanvankelijke populariteit heb ben verspeeld door zich in te laten met criminele praktijken. LONDEN DPA-Rtr-ANP Onthullingen over recente sterfgevallen door een nieuwe variant van de menselijke vorm van de gekke-koeienziekte (BSE) hebben in Groot-Brittan- nië voor opschudding en ont hutsing gezorgd. Zaterdag be vestigde het BSE-bureau in Edinburgh dat voor het eerst een Brit van boven de 55 jaar is gestorven aan de nieuwe vorm van de' ziekte van Creutzfeldt- Jakob (N-CJD). Later werd bekend dat een meisje van veertien jaar was be zweken aan de dodelijke ziekte. De Britse televisie zond eerder deze week beelden uit van de zieke Zoe Jeffries uit Wigan bij Manchester om aandacht te vragen voor de lijdensweg van patiënten en hun familie. Giste ren zei Zoe's moeder dat ze vindt dat haar kind is 'ver moord', omdat de overheid in gebreke is gebleven bij de be strijding van de ziekte. De dood van een 74-jarige man schokte ook BSE-experts. Die waren er tot nu toe van uit gegaan dat de incubatietijd niet zo lang was dat iemand van bo ven de 55 de ziekte nog zou kunnen krijgen. Maar nu slui ten zij niet uit dat er veel meer doden vallen, omdat er moge lijk nog veel meer ouderen in het verleden zijn besmet. Het aantal mensen dat in Groot- Brittannië aan N-CJD is overle den, bedraagt nu 82. Van tien anderen is zeker dat ze eraan zullen sterven. Donderdag werd een vernie tigend rapport vrijgegeven. Het rapport beschrijft hoe de toen malige Conservatieve regering bij het begin van de crisis op kwam voor de vleesexport en het behoud van het vertrouwen van de consument, zonder zich te verdiepen in de mogelijke ge volgen van BSE. Deze kramp achtige politiek werd volgehou den tot de regering in 1996 er kende dat de ziekte waarschijn lijk was overgedragen naar mensen. De crisis die daarop volgde, was verwoestend voor de Britse veeteelt en kostte de regering miljarden aan schade vergoedingen. severomqrskFamilieleden van een van de overleden opvarenden van de verongelukte Russische atoomonderzeeër Koersk rouwen in de Noord-Russische havenstad Severomorsk. Daar woonden dui zenden mensen gisteren een rechtstreeks op tv uitgezonden herdenkingsdienst voor de 118 doden bij. Minister van defensie Sergejev vroeg nogmaals om vergiffenis. Ruim twee maanden na de ramp is in Rusland de woede weer opgelaaid, nu blijkt dat een deel van de bemanning een langzame dood is ge storven. Eén van de twaalf inmiddels geborgen bemanningsleden was luitenant-kapitein Dimitri Ko- lesnikov, die tijdens de laatste uren van zijn leven een afscheidsbrief aan zijn familie schreef. Daaruit bleek dat zeker 23 opvarenden uren na de explosie aan boord nog in leven waren. De Russische marine heeft na de mislukte reddingsoperatie de indruk gewekt dat de bemanningsleden vrijwel onmiddellijk waren omgekomen. Vice-premier Klebanov beloofde gisteren dat de waarheid boven water zal komen. De slechte weersomstandigheden op de Barentsz Zee bemoeilijken momenteel de bergingsoperatie. foto reuters itar-tass tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische legerleiding wil dat de regering Syrië keihard duidelijk maakt dat het de redi- cale islamitische beweging Hez bollah in Libanon moet into men. Als de regering in Damas cus in gebreke blijft en er aan de Libaness-Israëlische grens doden vallen bij acties van de shi'itische verzetsbeweging, dan moet de Israëlische lucht macht onmiddellijk 'Syrische doelen en Syrische belangen in Libanon' kunnen aanvallen, et Israëlische dagblad Ha'aretz maakt vandaag melding van die opvatting van de Israëlische le gerleiding. De aanbeveling van het leger is een reactie op enkele recente schietpartijen aan de grens met Libanon. Ook wist daar een groep gewapende Palestijnen, volgens Israël met medewer king van Hezbollah, de grens- versperring te bereiken en het alarm in werking te stellen. Een Israëlische grenspatrouille schoot twee leden van de groep Palestijnen dood, de rest vluchtte. De Israëlische regering, die Hezbollah-Ieider Hassan Nas- rallah beschouwt als een veel slimmere vijand dan de Pales tijnse president Arafat, staat voor een dilemma. Ze vermoedt dat Hezbollah met de acties aan de grens een Israëlische lucht aanval probeert uit te lokken. Hezbollah zou dan op die luchtaanval kunnen reageren door vanaf Libanees grondge bied een massale aanval met Katjoesjaraketten te lanceren op dorpen en steden in het noorden van Israël. Nu het Isra ëlische leger niet langer in Zuid-Libanon verblijft, heeft de Hezbollah zijn raketten verder naar het zuiden kunnen ver plaatsen. Tot zover onze corres pondent. Vanochtend is een Israëlische militair gewond geraakt bij een explosie in de Gazastrook. In het zuiden van de Gazastrook ontplofte gisteravond ook een bom toen een Israëlische bus met kolonisten passeerde. Nie mand raakte gewond. De Palestijnse president Ara fat heeft gisteren opgeroepen tot voortzetting van het verzet tegen Israël 'tot de Palestijnse vlag wappert boven Jeruzalem'. Het geweld in de Palestijnse ge bieden ging in het weekeinde door. Daarbij kwamen zeker ze ven Palestijnen om. Er vielen tientallen gewonden. LONDEN HARM HARKEMA correspondent Het Noord-Ierse vredesproces stevent af op een nieuwe crisis door nieuwe, harde voor waarden van de unionistische leider en eerste minister David Trimble. Hij voerde zaterdag de druk op de nationalistische Sinn Féin en de IRA op om een daadwerke lijk begin te maken met ontwapenen. Tijdens een congres van zijn Ulster Unio nist Party (UUP) zei Trimble dat de IRA, de gewapende tak van Sinn Féin, vóór begin januari moet zijn begonnen met ontwape ning. De twee ministers van Sinn Féin in Trimble's kabinet mogen pas weer deelne men aan Iers/Noord-Ierse overlegorganen als de IRA contact heeft gezocht met de in ternationale ontwapeningscommissie. Worden deze nieuwe eisen niet ingewil ligd, aldus Trimble, dan trekken hij en zijn twee unionistische partijgenoten in de mi nisterraad zich zelf uit dergelijke overlegor ganen terug. Sinn Féin- leider Gerry Adams reageerde gisteren furieus. Voor komende vrijdag staat een nieuw Iers/Noord-Iers overleg op de agenda. Adams staat er op dat ook een minister van zijn partij daarbij aanwezig is. Trimble formuleerde zijn eisen in een succesvolle poging om een nieuwe aanval op zijn part ij leiderschap af te wenden. In de verdeelde UUP heeft een grote minder heid geen goed woord over voor de samen werking met Sinn Féin. Velen stappen lie ver vandaag dan morgen uit de regering, omdat ze de nationalisten voor geen cent vertrouwen. Met zijn harde eisen haalde Trimble evenwel voldoende stemmen bin nen. Hij kreeg 445 congresgangers achter zich, zijn radicale tegenstrever Jeffrey Do naldson 374. Van de IRA is bekend dat die alleen op vrijwillige basis wil praten over 'het buiten gebruik stellen' van het wapenarsenaal. Ei sen tot ontwapening hebben vrijwel zeker een averechts effect. De unionisten op hun beurt hebben genoeg van het getalm van de IRA. Eerder dit jaar heeft de beweging enkele wapenopslagplaatsen afgesloten en laten controleren door internationale waar nemers. Vorige week hebben die opnieuw toe gang gekregen. Ze bevestigden dat er nie mand aan de wapens heeft gezeten. De unionisten noemen de controles echter een loos gebaar. jken van aanhangers Ouattara overwinning had geclaimd, on danks duidelijk bewijs van het tegendeel. Het leger koos snel voor Gbagbo, waarna Guei vluchtte naar het naburige Ben- Gbagbo omschreef zichzelf als president die een mandaat van het volk had gekregen, maar negeerde het feit dat hij als enige relatieve zwaargewicht had mogen meedoen aan de verkiezingen. De belangrijkste andere kandidaten, onder wie Ouattara, werden geboycot op basis van een nieuwe wet die voorschrijft dat alleen 'pure Ivorianen' president mogen worden. Een woordvoerder van de Re publikeinse Partij van Ouattara zei zaterdag al dat ten minste 155 aanhangers in Abidjan wer den vermoord op de dag dat de aanhangers van Gbagbo Guei verjoegen. Bewoners van de wijk waar Ouattara woont, be vestigden dat veel van diens aanhangers uit hun huizen werden gehaald en afgevoerd. Ouattara zelf moest vluchten naar de Duitse ambassade. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Met nog ruim een week te gaan tot de Amerikaanse presidents verkiezingen, halen de naaste medewerkers van de Democra tische vice-president Al Gore al les uit de kast om de nek-aan- nek-race tegen de Republikein se gouverneur George W. Bush in hun voordeel te beslissen. Het laatste offensief tegen de persoon Bush is dit weekeinde vol in gang gezet. Gore bewijst daarbij andermaal dat hij vals kan worden als hij op een cru ciaal moment met de rug tegen de muur staat. De vice-president, die herhaal delijk heeft gezworen dat hij geen negatieve campagne zal voeren, brak die belofte het af gelopen weekeinde. Hij lan ceerde een aantal venijnige ad vertentie- en telefooncampag nes. Die hebben met elkaar ge meen dat ze een beroep doen op primaire emoties van kijkers en luisteraars, zoals angst. „Ik geloof niet dat George Bush klaar is voor het ambt van pre sident", voegde Gore's rechter hand Joe Lieberman, kandidaat voor het vice-presidentschap, daar gisteren aan toe. Lieber man verkondigde die bood schap in de politieke talkshows van de drie grote omroepen ABC, CBS en NBC. „Let wel, we hebben het over de belangrijkste, ingewikkeldste Een ongewoon jolige Al Gore introduceert zijn vrouw Tipper op een bijeenkomst van zijn Democraten in Muskegon, Michigan, foto reu ters larry downing en machtigste politieke functie in de wereld", onderstreepte Lieberman. „Ieder van ons in de VS en talloze anderen over de hele wereld zijn ervan afhan kelijk. Kijk naar de ervaring van gouverneur Bush. Kijk naar zijn verrichtingen in Texas, die niet goed zijn op de terreinen van gezondheidszorg, onderwijs en milieu. Kijk naar zijn plannen, die onze economie kreupel zul len maken en ons als natie weer zullen opzadelen met een schuldenlast. Kijk naar zijn idee om onze troepen uit de Balkan terug te trekken, een voorstel dat de NAVO en het bondge nootschap met onze Europese vrienden zal breken. Op grond van dit alles kan ik slechts con cluderen dat gouverneur Bush niet klaar is voor het president schap." Volgens de laatste peiling van ABC heeft Gore iets afgeknaagd van de voorsprong die Bush de laatste twee weken in vrijwel al le peilingen opbouwde. Volgens het kiezersonderzoek van ABC leidt Bush nu met 47 procent, tegen 46 procent voor Gore. In de jongste peiling van het weekblad Newsweek bedraagt de voorsprong van Bush 3 pro cent. Onder de respondenten die desgevraagd aangaven dat ze vrijwel zeker zullen stem men, is de voorsprong van Bush groter: 8 procent. De Groene kandidaat Ralph Nader staat in de meeste peilin gen op 4 procent. Weet Nader die aanhang vast te houden tot en met de verkiezingsdag, dan zou dit voor het eindresultaat van deze presidentsverkiezin gen de doorslag kunnen geven in het voordeel van Bush. Vrij wel elke stem op Nader, die zijn aanhang werft in de linkervleu gel van de Democratische par tij, gaat ten koste van Gore. Go- re's campagneteam rekent er echter op dat veel supporters van Nader op het ultieme mo ment toch voor de Democrati sche presidentskandidaat zul len kiezen, omdat verreweg de meeste Nader-fans gruwen bij de gedachte aan een nieuwe Bush in het Witte Huis. Bush heeft een comfortabele voorsprong van 10 procent on der de Amerikaanse mannen, die bij de laatste presidentsver kiezingen (1996) ook in meer derheid Republikeins stemden. Onder blanke protestanten be draagt zijn voorsprong op Gore liefst 22 procent. Gore weet zich vooralsnog verzekerd van de steun van de meeste Ameri kaanse vrouwen, al ligt Bush volgens een recente peiling van Newsweek bij die kiezersgroep niet meer dan 4 procent achter. Gore heeft een overweldigende meerderheid van de zwarte Amerikanen (87 procent) en de Latino's (66 procent) aan zijn zijde. Ook onder vakbondsle den (55 procent) heeft hij een ruime voorsprong. Veel hangt volgende week dins dag af van de vraag welke partij er het beste in slaagt om de ei gen aanhang naar de stembus te dirigeren. Daarnaast draait het als zo vaak om de vraag waartoe de zwevende kiezers besluiten, de kiezersgroep bij uitstek waarop Bush en Gore nu al maanden jacht maken. Verkiezingen deel Zanzibar zijn ongeldig DAR ES SALAAM AFP-Rtr De algemene verkiezingen van gisteren in Tanzania zijn niet vlekkeloos verlopen. Zoals ver wacht waren er problemen op de semi-autonome eilanden Pemba en Ugunja, beter be kend als Zanzibar. In zestien van de vijftig kiesdistricten werd daar de stembusgang on geldig verklaard. De kiescommissie gaf als re den dat in de betreffende re gio's te veel vertraging was ont staan. Stembriefjes waren zoek en ook waren er problemen met de registratie. Veel kiezers kregen te horen dat ze in het verkeerde district zaten. De Tanzanianen konden een nieuwe president en een nieuw parlement kiezen. De zittende president, Mkapa, lijkt zeker van een overwinning van zijn partij CCM, maar op Zanzibar ontlopen de CCM en de oppo sitiepartij CUM elkaar maar weinig. Sinds de laatste verkiezingen in 1995 heerst er politieke on rust op de eilanden. Tijdens die stembusgang beschuldigde de oppositie de regering van frau de, en gisteren was het niet veel anders. Het is niet bekend wan neer de kiezers op Zanzibar op nieuw de kans laijgen te gaan stemmen. Een datum werd niet genoemd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5