Van Aartsen 'verdrietig' over handelwijze Kok Greenpeace biedt groene stroom aan Binnenland Molukkers en Nederlanders naast elkaar CDA wil parlementaire enquête naar geldstromen in zorgsector Gewelddadig weekeinde Amsterdam PvdA-bestuur haalt bezem door partij Het Parool overweegt uit PCM te stappen rep net SELjt Honden trekken een slee door de bossen bij Eersel ■lijk oord-Brabant). Bij gebrek aan sneeuw gebruiken de deelne- >ute 'rs aan de internationale sledehonden-wedstrijden een soort titers op luchtbanden. Ruim duizend honden met 125 bege- ezv ders deden mee aan de wedstrijd, die over een parcours door ïlijk bossen liep. foto anp marcel antonisse in rand bij Afvalverwerking Rijnmond die iterdam Een brand bij de Afvalverwerking Rijnmond in het t ha dekgebied heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een iade van miljoenen guldens veroorzaakt. Enkele machines en n grote loods waar afval wordt gescheiden, zijn zwaar bescha- d. Het vuur ontstond in de loods, waar enkele honderden inen grof huishoudelijk afval lagen opgeslagen. Enige tijd be- ind het risico dat de brand zou overslaan naar andere lood- waar gevaarlijker spullen als lpg-tanks en oude batterijen la- ISÊ^00r was het vuur echter onder controle. )io ins Claus weer thuis i k haag Prins Claus is zaterdagmiddag teruggekeerd in Huis 1 Bosch. Hij verliet het ziekenhuis in Hamburg-Barmbek eer- op de dag. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) za- lag bekendgemaakt. De prins herstelde in Duitsland van een S15' ilogische ingreep die hij vorig weekeinde onderging. Hij ^erUeg een stoma nadat hij ernstige darmklachten had gehad. tiri|genS de RVD wil de prins de komende tijd gebruiken om aan del fpri-pn Peridi oring bij KPN-voicemail haag De helft van alle KPN-klanten die gebruik maken van run N-voicemail, hebben zaterdag van twaalf uur 's middags tot 70 t uur 's avonds geen berichten kunnen beluisteren. Oorzaak de storing in een van de twee voicemailmachines bleef on- end. Volgens een KPN-woordvoerder bedraagt het aantal slce! roffenen maximaal een miljoen. Door de storing konden n berichten worden ingesproken of afgeluisterd. d! lant laat klusser niet gaan am_? Een 27-jarige inwoner van Kaatsheuvel heeft zaterdag le" lerhalf uur opgesloten gezeten in een tuin in Chaam. De ei- stfl laar van het perceel weigerde de elektronisch bedienbare S Y irt open te doen, omdat hij ontevreden was over de deurtjes de klusjesman in zijn keuken had bevestigd. De boze op- iioei chtgever dacht de monteur door opsluiting alsnog tot vak- ik te bewegen. Deze weigerde. Toen de monteur na ander- 11 fuur in de tuin te hebben gezeten nog niets had gedaan, y id de poort toch maar geopend. De monteur heeft onmid- Ijk aangifte gedaan van wederrechtelijke vrijheidsberoving. dei nil liantie in actie tegen armoede 11i r haag Ruim dertig belangenorganisaties hebben vandaag krachten gebundeld om het armoedeprobleem in Neder- aan te pakken. Deze nieuwe 'Alliantie voor sociale recht- rdigheid' wil daartoe in overleg treden met het kabinet. Dat it in het 'Manifest tegen armoede en uitsluiting', dat FNV- tuurster Jongerius vanmiddag minister Vermeend (sociale tn) aanbood. De belangenorganisaties vinden dat het huidi- ageringsbeleid heeft gefaald. Naast de FNV zitten onder f; J"er de Raad van Kerken, CNV, Humanistisch Verbond, Forum lumanitas in het samenwerkiiigsverband. o id-KVP'er De Meijer overleden i «F Voormalig staatssecretaris dr. J. August de Meijer van so- ,0f|§e zaken en volksgezondheid is vorige week maandag in zijn inplaats Zeist overleden. Hij is 85 jaar geworden. Zijn familie ikte dat zaterdag bekend. August de Meijer was staatssecre- in de periode van november 1963 tot april 1976. Hij was hij als 48-jarige aantrad lid van de partijraad van de later in CDA opgegane KVP en onder meer curator van de Econo- che Hogeschool in Tilburg. 'is litie vindt lijk jonge vrouw ssen len De politie heeft gisteren bij een spoorlijn in Heerlen stoffelijk overschot gevonden van een jonge vrouw. De iw is door een misdrijf om het leven gekomen. In de loop de dag hield de politie een 25-jarige inwoner van Echt aan. w wordt verdacht van betrokkenheid. Achttien rechercheurs *je ken aan de zaak. Vandaag of morgen wordt sectie op het I 0 lelijk overschot verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. l^nn lolitie wil de identiteit van de naar schatting twintigjarige iw nog niet prijsgeven. De politie verklaarde al wel dat de iw niet als prostituee werkzaam was. In Heerlen zijn de af- pen jaren enkele prostituees vermoord. ven doden in weekeindeverkeer ft)K Verkeersongevallen hebben het afgelopen weekeinde en levens geëist. Vier mensen raakten gewond. Vrijdagavond kwam een 55-jarige man uit Oss in Uden om het leven rdat hij met zijn auto tegen een boom botste. Ook een 75-ja- inwoner van Zwijndrecht vond vrijdagavond de dood door verkeersongeluk. In het Gelderse Neerijnen kwam zaterdag lE dn 22-jarige man uit Geldermalsen om het leven. Bij een aan- in de nacht van zaterdag op zondag in Middelburg is een b B« ar'ge bromfietser uit die plaats gestorven. Een nog onbe- le man overleed gisteren na een frontale botsing met zijn in 's Gravezande. In Hoog-Keppél overleden twee man- 19 en 20 jaar, uit Hengelo. Zij botsten met hun auto tegen boom. tslaande brand op industrieterrein pool =n. I Choten In een bedrijf op het industrieterrein De Kronkels kanj unschoten is afgelopen nacht een grote brand uitgebroken. gen irand woedt in een bedrijfsgebouw dat onlangs in handen rel(j fotoconcern Kodak was overgegaan en in november in ge- eend kzou worden genomen. Inwoners van de woonwijk achter zjjni industrieterrein worden opgeroepen om hun ramen en 3n m en dicht te houden. Bij de brand is de stof hydrochinon- genv lomethylether vrijgekomen, dat irritatie aan de ogen en iplai twegen kan veroorzaken. Verschillende omwonenden heb- zich inmiddels met klachten gemeld. derlandse toeriste verongelukt it uit »B'ESEen Nederlandse toeriste heeft tijdens een wande- e hai door het nationaal park Augrabies in Zuid-Afrika een dode- Bwijs val gemaakt. De 28-jarige vrouw ujt Venray was zaterdag- cjuse lag met haar vriend uit wandelen gegaan. Ze zijn daarbij ictioi waald en op een gegeven moment is zij op de gladde rotsen igleden en gevallen, aldus politiewoordvoerder Tony Mo les d< teêen het Zuid-Afrikaanse persbureau SAPA. De vriend ijdeit ide er pas gisterochtend in het kantoor van de parkbeheer- rdepe bereiken, lekke ?en Nederlands Persbure. Telefonisch onderhoud over nasleep benoeming Lubbers Premier Kok en minister Van Aartsen van buitenlandse zaken hebben gisteravond telefonisch gesproken over de nasleep rond de benoeming van oud-premier Lubbers tot Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN. In dat gesprek heeft Van Aartsen te kennen gegeven ver drietig te zijn over het feit dat Kok hem niet meteen heeft ingelicht dat niet minister Pronk maar oud-premier Lub bers naar de VN zou gaan. Later vandaag sturen Kok en Van Aartsen een brief naar de Tweede Kamer over de be noeming van Lubbers den haag anp Van Aartsen wil van Kok weten waarom hij de naam Lubbers geheim heeft gehouden en waarom hij dat vrijdag zo uitge breid heeft toegelicht in de we kelijkse persconferentie na de ministerraad. Kok zei vrijdag dat hij Van Aartsen niet had in gelicht uit vrees dat de naam Lubbers zou uitlekken. De woordvoerders van Kok en Van Aartsen bevestigden gis teravond dat de twee ministers elkaar gisteren telefonisch spra ken, maar weigerden in te gaan op details. Kok is in Ankara voor een officieel bezoek aan Turkije, Van Aartsen kwam za terdag terug van een bezoek aan de Antillen. Bij zijn terug komst op Schiphol, zaterdag, wilde hij niet reageren op be richten dat hij kwaad zou zijn over Koks optreden. Van Aartsen zei alleen dat hij heel blij was dat een Nederlander deze belangrijke post heeft ge kregen. Grootste oppositiepartij CDA vindt dat Kok zijn minister voor joker heeft gezet door hem niet te zeggen dat Annan Pronk niet wilde. Kok zei, nadat hij dat op 13 oktober van Annan had ge hoord, tegen Van Aartsen alleen dat er een andere Nederlandse kandidaat was. Het CDA spreekt van een bizarre ontwik keling en wil opheldering van Van Aartsen en mogelijk een spoeddebat met premier Kok. GroenLinks heeft om een brief gevraagd over alle commotie. Dat schrijven komt morgen middag. Bij Algemene Zaken en bij Buitenlandse Zaken wordt overigens gesteld dat 'alle op winding buiten de realiteit is'. Ingewijden stellen dat de pre mier Van Aartsen niets vertelde over de kandidatuur van Lub bers omdat hij per se Pronk op de hoge VN-post wilde en wei gerde de kaarten in te zetten op Lubbers. Kok ging gewoon door met lobbyen voor Pronk, gaf hij vrijdag toe, zelfs nadat Annan hem had gezegd dat Pronk niet goed lag. Nederland liep daar mee het gevaar dat Annan hele maal geen Nederlander meer zou willen, menen ingewijden. AMSTERDAM ANP Consumenten kunnen sinds gisteren zogeheten groene stroom aanvragen bij Green peace. De milieuorganisatie biedt de milieuvriendelijke stroom aan op haar website. Greenpeace wil met zijn nieuw opgerichte energiepoot Greenpeace Energy de markt voor schone stroom openbre ken, aldus een verklaring van de organisatie. De energiebe drijven houden de prijs van groene stroom kunstmatig ho ger dan die van gewone stroom, stelt Greenpeace. Door de ecotax hoeft groene stroom volgens de milieuorga nisatie niets meer te kosten dan normale stroom. Deze milieu belasting stijgt al jaren, terwijl de productie van wind- en zon- ne-energie alleen maar goedko per is geworden. Het Rijk heft geen ecotax op groene stroom. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) stelde vorige maand nog vast dat energiebe- westerbork Honderdvijftig Molukkers en Nederlanders hebben gistermiddag bij het terbork nam het initiatief voor de stille tocht om de betrokkenheid van Nederlanders Herinneringscentrum Kamp Westerbork een stille tocht gehouden om aandacht te vra- met de huidige problemen op de Molukken te vergroten. De tocht is de eerste van een gen voor het geweld tussen moslims en christenen op de Molukken. Bij het hek van het serie van drie. Op zondag 26 november en op tweede kerstdag vinden opnieuw tochten voormalig kamp hield de stoet een minuut stilte om de vierduizend doden en de vier- plaats. honderdduizend vluchtelingen op de eilandengroep te gedenken. De Appèlgroep Wes- foto anp koen verheyden drijven door een te geringe vraag veel van hun groene stroom niet kwijtraken. Veel Nederlanders weten volgens het bureau niet dat ze bij hun distributiebedrijf milieuvrien delijke stroom kunnen kopen. Het CBS verwacht wel dat volgend jaar de vraag sterk zal toenemen. Consumenten kun nen dan vrij kiezen bij welke distributeur zij hun stroom ko pen. Als ze dan groene stroom kopen bij de goedkoopste aan bieder zijn ze net zo veel kwijt als voor reguliere stroom. De energiebedrijven zien ook afzetmogelijkheden voor mi lieuvriendelijke electriciteit. Zo wil Essent het aantal huishou dens dat het van groene stroom voorziet, vergroten van 100.000 nu tot 400.000 over drie jaar. Momenteel gebruiken in Ne derland 155.000 huishoudens groene stroom. Vorig jaar bleek echter dat veertig procent van de huishoudens, ruim 2,5 mil joen, bereid te zijn milieuvrien delijke energie af te nemen. 'Turkije moet wachten op lidmaatschap' ankara anp Turkije mag er niet van uitgaan dat toetreding tot de Europese Unie hooguit een kwestie van enkele jaren is. Dat zei premier Kok gisteren in de aanloop naar zijn officiële bezoek aan Tur kije, dat vandaag is begonnen. Het bezoek van Kok is het eerste officiële bezoek van een regeringsleider van de Europe se Unie sinds Turkije in decem ber 1999 de status kandidaat-lid van de Unie kreeg. In Turkije zelf wordt sindsdien veel gespe culeerd over een spoedige toe treding, mogelijk al in 2004. Volgens Kok is dat echter niet realistisch. „De status van kandidaat-lid is het begin van een proces waarin van Turkije het een en ander wordt verwacht. Het land zal moeten voldoen aan alle cri teria die voor het lidmaatschap van de Unie gelden. Dat zijn niet alleen economische criteria maar ook politieke. Daarbij gaat het ook over mensenrechten, democratie en de kwaliteit van de rechtstaat", aldus Kok. De premier snijdt daarom vandaag in de hoofdstad Anka ra de mensenrechten aan in ge sprekken met onder anderen premier Ecevit en president Sezer. Daarnaast verwacht de premier dat ook het Grieks- Turkse conflict over Cyprus tot de meer gevoelige gesprekson derwerpen zal behoren. Morgen bezoekt Kok onder meer het gebied waar in augus tus 1999 de grote aardbeving plaatsvond waarbij naar schat ting 17.000 mensen om het le ven kwamen. Twee mannen doodgeschotenvijf gewonden bij steekpartijen den haag anp De CDA-fractie in de Eerste Ka mer wil een parlementaire en quête naar de geldstromen in de gezondheidszorg. Partijvoor zitter Van Rij, die het initiatief heeft genomen, wil dat duide lijk in kaart wordt gebracht waar de miljarden terechtko men die jaarlijks aan de zorg sector worden uitgegeven. Hij stoort zich eraan dat mi nister Borst (volksgezondheid) geen prognoses kan geven over de kostenontwikkeling in de ge zondheidszorg. Van Rij wil de geldstromen inzichtelijk maken om de problemen van hoge kosten en lange wachttijden be ter te kunnen aanpakken. Als partijvoorzitter heeft hij daar belang bij, omdat hij de gegevens wil gebruiken tijdens het schrijven van de verkie zingscampagne. Het ministerie verschuilt zich onterecht achter het feit dat er veel onduidelijk heid bestaat over de cijfers van zorgverzekeraars, stelt hij. Ook fractievoorzitter Braks ziet het nut van een parlementaire en quête. Het voorstel wordt volgende week besproken binnen de CDA-ffactie. Indien de Eerste Kamer ermee instemt, zou het voor het eerst zijn dat dit insti tuut een parlementaire enquête uitvoert. De WD-fractie kan zorgen voor een meerderheid in de Kamer. De WD-zorgwoordvoerder in de Eerste Kamer was niet be reikbaar voor commentaar. Zijn partijgenote in de Tweede Ka mer Van Blerck staat niet te springen over het CDA-voor- stel. „Het lijkt me beter de be grotingsbehandeling over twee weken af te wachten. Boven dien vind ik dat er al veel meer duidelijkheid bestaat over de geldstromen dan een aantal ja ren geleden." amsterdam anp Bij twee schietpartijen in Amsterdam-Zuidoost zijn dit weekeinde twee mannen om het leven gekomen. In beide zaken zijn 19-jarige verdach ten aangehouden. Twee steekpartijen, een op een begraafplaats en een in een woning in Am sterdam-West leverden vijf gewonden op, onder wie een baby. Vrijdagavond overleed een 38-jarige man toen hij van dichtbij met meerdere kogels werd neer geschoten in een halletje van een restaurant op het Bijlmerplein. De politie zette direct tientallen rechercheurs op de zaak en slaagde erin nog de zelfde nacht twee mannen aan te houden. Een 40-jarige man werd na verhoor heengezonden. De ander, een 19-jarige jongen, zit nog vast. De avond daarna werd rond zes uur een ver moedelijk 36-jarige man in een woning in de wijk Grubbehoeve doodgeschoten. In de woning wa ren tijdens het incident ten minste drie mensen aanwezig. De vermoedelijke dader, ook een 19- jarigc, had vervolgens in Brussel een vliegtuig naar New York gepakt. Bij aankomst daar werd hij gisteren alsnog in de kraag gevat. Bij een steekpartij zaterdag in de aula van be graafplaats Westgaarde kreeg een 52-jarige man een mes in de nek en zijn 37-jarige echtgenote liep messteken in de rug op. De vermoedelijke dader is haar 50-jarige broer. Familieproblemen waren waarschijnlijk ook de aanleiding voor een bloederig incident in een woning in de Kanaalstraat in Amsterdam-West. Daar ging een 39-jarige vrouw haar negen maan den oude baby ophalen bij de 39-jarige vader van het kind. Wat er precies gebeurde, is nog onbe kend. Alle drie waren ze verwond door messte ken en per ambulance afgevoerd. De politie trof in de woning ook een vuurwapen aan. De structuur en de cultuur van de PvdA gaan flink op de schop. Er komt een Poli tiek Forum dat zo'n driemaal per jaar bij een zal komen om PvdA-leden de moge lijkheid tot inspraak te geven en om de volksvertegenwoordigers verantwoording te laten afleggen voor hun stellingnames. Met deze partijvernieuwing heeft het da gelijks bestuur van de PvdA ingestemd. De leden beslissen in maart bij een partij congres of ze qkkoord gaan met de grote verandering. Het partijbestuur reageert met de veran dering op voorstellen van de commissie- Brouwer die plannen heeft voorgelegd voor een vernieuwing. In de notitie 'Poli tiek is mensenwerk' beschrijft de com missie onder leiding van de Utrechtse burgemeester Brouwer dat in het nieuw op te richten Politiek Forum circa hon derd mensen zouden moeten zitten. Deze mensen moeten voor eenderde deel be staan uit regionaal afgevaardigden, voor eenderde deel uit mensen die actief zijn in de kenniscentra en voor eenderde deel uit mensen die actief zijn in maatschap pelijke organisaties. Doel van de interne veranderingen bij de PvdA is de onvrede bij de achterban weg te nemen over het gebrek aan inspraak. Het Politiek Forum draagt daartoe bij, meent tijdelijk partijvoorzitter Hamer. „Al is het niet het middel voor alle kwalen." Ze wijst erop dat ook actieve leden in de regio meer zullen worden ondersteund in de toekomst. Verder wordt het partijbe stuur in zijn huidige vorm opgeheven. Op korte termijn is verder besloten om 13 november een openbare bijeenkomst te houden over het aftreden van partijvoor zitter Van Hees. Zij legde begin september haar functie neer nadat was uitgelekt dat erg aan haar kwaliteiten werd getwijfeld. Naast de interne veranderingen bij de PvdA heeft het dagelijks bestuur zich vol* gens Hamer ook uitgesproken over de be ginselen waaraan de partij zich in de toe komst zou moeten houden. De PvdA-lei- ding heeft daartoe de voorstellen overge nomen van de PvdA-com missie die een nieuw beginselprogramma heeft geschre ven. Het vorige beginselprogramma da teert nog van 1977 en is volgens de PvdA- leden hopeloos verouderd. In het nieuwe programma dat de commissie onder lei ding van Eerste Kamerlid Witteveen heeft opgesteld, kan de PvdA-leiding zich goed vinden, aldus Hamer. Wel wil het dagelijks bestuur nog een apart stuk zien van twee leden van de commissie-Witteveen: directeur Kalma van de Wiarda Beckmanstichting en M. Hajer. Zij hebben laten weten het uitein delijke stuk van de commissie-Witteveen niet te willen ondertekenen. Ze missen in de nota 'Tussen droom en daad' een aan tal essentiële punten en noemen het stuk te vrijblijvend. De nota wordt volgens Ha mer desondanks ongewijzigd aan de ach terban voorgelegd. De notitie die Kalma en Hamer nog gaan schrijven zal worden bijgevoegd en ook aan de PvdA-leden worden voorgelegd. den haag gpd Stichting Het Parool, de groot ste aandeelhouder van PCM Uitgevers, onderzoekt of zij uit het concern kan treden. De stichting heeft adviseurs ge vraagd de mogelijkheden voor een bestaan buiten het kran tenconcern in kaart te brengen. PCM geeft naast Het Parool on der meer NRC Handelsblad, Algemeen Dagblad en Volks krant uit. De adviseurs richten zich op de vraag of een fusie van Het Parool met de Amsterdamse tv- zender AT 5 haalbaar is. Verder wordt bekeken of de krant zou kunnen samengaan in een clus ter met de regionale PCM-dag- bladen Rijn en Gouwe, de Dordtenaar en het Rotterdams Dagblad. Het niet-regionale nieuws zou dan worden betrok ken van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij ook deze krant is aangesloten. In dat geval zou de omvang van de Paroolredactie behoorlijk kun nen worden teruggebracht. Stichting Het Parool heeft een belang van ruim 57 procent in PCM Uitgevers. De waarde van dat pakket zou op zo'n 800 miljoen gulden uitkomen Aan leiding voor de studie is de on zekerheid over de toekomst. Begin oktober werd bekend dat Het Parool Weekmedia BV, waarin Het Parool en een aan tal Amsterdamse huis-aan- huisbladen zijn ondergebracht, zeker acht miljoen gulden moet bezuinigen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3