Andere Ed na kapotte draadjes Geen zorgen over Maxim; iff, Gesprek van de Dag Record afdruk MAANDAG 30 OKTOBER 2000 Sommontaar Dopingproces Festina In het proces tegen de wielerploeg Festina in Lille blijkt dat het gebruik van verboden middelen in de jaren ne gentig steviger geworteld was dan werd verondersteld. De renners kregen cocktails van EPO, groeihormonen, anabolica en cortisonen, een levensgevaarlijke combi natie waarvan de gevolgen voor de gezondheid op lan gere termijn niet te overzien zijn. Om in het bezit te komen van deze producten, verza melden de renners hun prijzengeld in een zwarte kas. Volgens ex-verzorger Willy Voet was Richard Virenque de grote animator van de handel in stimulerende mid delen. Virenque gaf na ruim twee jaar toe dat hij net als de anderen EPO gebruikte, maar ontkende in Lille de intitiator te zijn van de handel in stimulerende midde len. Hij zei slechts een schaap te zijn geweest. Hij volg de de stalorders van de ploegleiding. Hij-moest wel mee in de dopingwedloop om te kunnen blijven con curreren met de rest. Om te kunnen schitteren in de bergetappes in de Tour. Uiteraard was Festina niet de enige ploeg die zich te buiten ging aan gebruik van doping. Oud-coureur Tho mas Davy, één van de getuigen, verklaarde dat hij in zijn tijd bij Banesto EPO kreeg. Banesto was de ploeg van vijfvoudig Tour de France-winnaar Miquel Indu- rain. Bovendien worden de verdachtmakingen in Italië tegen onder meer Rolf Sörensen, Claudio Chiappucci, Moreno Argentin en Gianni Bugno alsmede tegen de vermaarde professor Conconi steeds sterker. Bij Con- coni ging begin jaren negentig het halve peloton op consult. Conconi was in die periode nota bene voorzit ter van de medische commissie van de UCI, de inter nationale wielerfederatie. Als het om handel in drugs/doping gaat, is de Franse justitie veel feller dan in andere wielerlanden. Het Fes- tina-proces is een mooie gelegenheid dat weer eens aan te tonen. Kijk ons eens hard zijn tegen dopingzon- daars. De bekentenissen volgen elkaar in hoog tempo op. Van de grote schoonmaak waarvan de Franse justitie spreekt, is echter geen sprake. De rest van de wielerwe- reld wijst de renners van Festina na als de grote vervui lers van het peloton. Slechts een klein aantal coureurs draait er voor op. terwijl iedereen weet dat doping in het wielrennen zich niet beperkt to Festina. Doping in de wielersport is van alle tijden ei naliteiten. Zolang organisatoren, sponsors e verlangen dat wielrenners op één dag over 2 worden gevoerd, is het hypocriet te verlangen dat z dat zonder kunstmatige hulpmiddelen doen. 1 publiek s bergen IV visie Held Toen Wil nog kleine Willy was had de familie Buys een kat. Een stoere beer van een kater, zelfs. Het soort kater dat je 's ochtends wél op je hoofdkussen wilt voelen na een avondje stappen, want Piepje was een lief beest. Piepje had witte sokken. Maar meestal - hij was niet overdreven schoon op zichzelf - waren ze grijs. De smur rie tussen zijn tenen waste hij meestal keurig weg, maar dat kostte nogal wat tijd en dan had -ie geen zin meer in de rest van de voet. Piepje was een held. Toen Wil's kleine zusje nog in de box lag, kwam grote stoere Piepje, de schrik van de buurt, binnen met een dode muis. Die legde hij keurig in de box naast de jongste Buystelg en vervolgens ging hij op een afstandje zitten kijken of ze hem wel lekker vond. Piepje Buys werd uiti'oerig geprezen, de muis werd opgeruimd. Zusje vond 'm niet lekker. Later werd zusje Buys wat groter. Piepje hoefde geen muizen meer voor haar te vangen. Maar de band bleef. Zusje Buys, een jaar of zeven oud. was altijd bang in het donker. Vader Buys heeft haar eens midden in de nacht van een logeerpartij aan de andere kant van Nederland moeten ophalen, omdat de bomen enge sclwduwen maakten, het raam kraakte en omdat Piepje niet op haar benen lag. Als zusje Buys bang was, kwam Piepje haar troosten. In Villa Achterwerk kwam gisteren Nina in beeld, een meisje van een jaar of zeven. In het programma-onder- deel 'Held op sokken' vertellen kinderen waar ze bang voor zijn en Nina is bang in het donker. Dan roept ze om papa. Want haar knuffels maken enge schaduwen, de bureaustoel kraakt en Nina heeft nog nooit van Piep je Buys gehoord. Die zich bij het eerste flitsje onweer zo ver mogelijk on der het bed terugtrok en als een stoer, zacht bolletje el lende bleef liggen wachten tot de laatste donderslag meer dan een uur voorbij was. De held op grijze sokken. Bij het Grafisch Kunstcollectief Thoets in Amsterdam is gisteren de grootste linoleumafdruk ter wereld gemaakt. Daarmee komt het collectief in het Guinness Book of Records. De twintig meter lange afdruk is wekenlang bewerkt door schoolkinderen. Het kunstwerk is vervolgens geveild en de opbrengst is ten goede gekomen aan de Stichting Warchild, die kinderen in oorlogsgebieden helpt. FOTO GPD EVERT ELZINGA Niet Maxima Zorreguieta, maar oud-president Carlos Menem beheerst deze week de kolom men van de Argentijnse familie bladen. De vriendin van kroon prins Willem-Alexander is bij de meeste Argentijnen na enig aandringen wel bekend, maar zij speelt geen rol in het nieuws. „Er is hier in de familiebladen wel uitgebreid over geschre ven", meldt Hugo, een toneel speler. Maar Nederland is ver weg, en wordt alleen in verband gebracht met voetbal en Cruijff. Oud-president Menem mag vo rig jaar dan de Casa Rosada, het roze geverfde presidentieel pa leis, hebben verlaten, hij boekt nog steeds successen. En wel in de liefde. De 70-jarige vrouwen versierder heeft een 35 jaar jon ger oud-model en voormalige Miss aan de haak geslagen. De blonde Cecilia Bolocco siert met haar aanstaande de voor pagina's van de Argentijnse weekbladen. „Het is officieel, plannen voor een bruiloft!" meldt Cosa met grote letters. Dat tegelijkertijd het veel seri euzere Noticias opschudding veroorzaakt omdat daarin oud landbouwminister Jorge Zorre- guita zijn ambtsperiode onder de junta 'niet verloochent', gaat aan de Argentijnen voorbij. Dat in Nederland stemmen opgaan de man voor zijn rol in de mili taire regering te vervolgen, ont moet slechts onverschilligheid. Oud-juntaleider Videla loopt weer vrij rond. Hij heeft zijn straf uitgezeten. Honderden andere functionarissen uit de tijd van de militaire dictatuur, onder wie dus Maxima's vader, zijn nooit vervolgd. Argentinië heeft daar bewust voor geko zen, mede om de overgang van de een militaire regering naar een burgerbewind te vergemak kelijken. Over die tijd wordt niet meer gesproken. De 'dwaze moeders van de Plaza de Mayo' herinneren met hun wekelijkse protesten voor het presidentieel paleis aan de tienduizenden die tijdens de junta zijn 'verdwe nen' en vermoord, maar hun oproep tot gerechtigheid laat de meeste Argentijnen koud. Ze Bewoner wil vooral rust na verlaten Big Brotherhuis „Ik kan absoluut niet tegen onrechtvaardig heid", zegt Ed nadat hij zaterdag alsnog het Big Brotherhuis in Almere heeft verlaten. Bij het hek staan zijn vrouw Caroline met de pasgebo ren Lilly, zijn kinderen Jim en Nina en beste vriend Frank van der Laan. „Ik wilde een daad stellen, laten zien dat regels soms niet eerlijk zijn. En datje dan daartegen iets moet doen." Afgelopen donderdag besloot de 48-jarige Ed om niet uit het Big Brotherhuis te gaan nadat hij door het overgrote meren deel van het pubiiek was weg gestemd. Hij maakte dit besluit in de live-uitzending van Vero nica kenbaar. De bewoners, de BB-leiding en de kijkers kregen ineens te maken met een ande re Ed. Hoe kon het gebeuren dat het rebelse in hem wakker werd? „Bij het feestje van vorige week had de geit de draadjes van onze zenders stuk gevreten. Wij, en ik dus ook, kregen daar voor in de dagboekkamer - uit het zicht van de kijkers - enorm op ons donder. Kijk, na die schreeuwsessie hebben ze ken nisgemaakt met een andere Ed. Ik kan daar niet tegen. Dan kom ik in opstand." Hij vervolgt: „Op een feestje in je eigen huis sneuvelt ook wel eens wat. Natuurlijk zijn wij wel zuinig op die spullen. Maar we hebben niet eens een goede schroevendraaier om het te re pareren." Dit is volgens de 48-jarige Ed een van de voorbeelden die de leiding van het Veronica-pro- gramma kan uithalen, zonder dat de BB-fan er iets van merkt. „Je zit 24 uur in het huis en er wordt maar een halfuur uitge zonden. In het huis laten de medebewoners ook niet voort durend hun echte emoties zien. Je gevoelens worden niet altijd even goed aan de kijker ge toond, maar daarop word je wel beoordeeld. Alleen als bewoner weet je hoe je je voelt." En daar kwam vorige week nog eens zijn nominatie bij. Hij werd door tweederde van de BB-kijkers naar huis gestuurd. „Ik vind het niet eerlijk dat een nieuwkomer zo makkelijk kan worden weggestuurd. Op die manier krijg je nooit de kans om te laten zien wie je bent. Ik wilde een eerlijke kans. Het on recht dat mij was aangedaan moest worden goedgemaakt." Het productieteam is blij dat Ed - die met zijn actie zorgde voor een 'wereldprimeur', want nog niet eerder was dit bij een van de buitenlandse Big Brothers gebeurd - vrijwillig vertrok. An ders, zo verzekerde hoofdre dacteur Hummie van de Ton- nekreek vrijdag, 'had internet op zwart gegaan en hadden we hem eruit gehaald'. Met dat 'op zwart' bedoelt Van de Tonne- kreek 'aan het zicht van de kij ker onttrokken'. Ed: „Ik liet me hierdoor niet intimideren en we hebben afgesproken dat ik een waardig afscheid zou krijgen. Bij het hek wilde ik alleen men sen van wie ik onvoorwaardelijk hou: mijn vrouw, kinderen en vriend." Thuis in Scheveningen gaat de telefoonstekker eruit. „Ik wil nu in alle rust genieten van mijn gezin", zegt Ed die na zijn 'vrij lating' veilig in de studio van Big Brother zit. „De spanning is de laatste twee dagen enorm geweest. Misschien was het blijven wel een onbezonnen daad, maar wel het beste wat ik ooit in mijn leven heb gedaan. Al is er maar één kijker die be grijpt dat je soms ergens voor moet staan. Ik droom dat die genen die mij snappen elkaar met een opgestoken duim be groeten, dan heb ik m'n doel bereikt." Ed's weigering is wel goed voor het programma geweest. Sinds donderdag zijn de kijkcijfers, die erg tegenvielen, enorm ge stegen. Ed was het gesprekson derwerp van de dag. De inter netsite www.big-brother.nl is enige tijd buiten dienst ge weest, omdat teveel internetters genstanders. Big Brother is in tegelijk wilden zien hoe het er- één klap weer populair. Alles voor stond. Ook de telefoon bij lijkt geoorloofd in de strijd om de commerciële omroep stond de kijkcijfers, al houden de om- roodgloeiend van voor- en te- roep en de producent John de Mol vol dat er 'niets maar dan ook niets' in scène is gezet. TIMOTHY BELDMAN zijn een toeristische attracj geworden. „Het is slechts een van de] problemen die we op dit m ment hebben, en zeker nia belangrijkste", aldus een\i bijganger. De wankele ecoi mie, de gebrekkige infrasQi tuur, de lijst is lang, en dei lopers in de dictatuur prijk niet bovenaan. De oproep van hoogleraar Boven, dat het Nederlands binet afstand moet nemen de uitspraken van Zorregui wordt dan ook niet begrepi „Het Nederlandse kabineti toch niet verantwoordelijk de junta?" Alleen computei grammeur Roberto vindt hi 'goed' dat Nederland bezw opwerpt tegen de mogelijki schoonvader van de kroon prins. „Maar, een vraag, \va heeft dat te maken met die Maxima? Zij is het toch die die prins trouwt en niet har vader?" HANS JACOBS Nederlandse wereldkampio mmmikub De 25-jarige Carla van Peil Alphen aan den Rijn is gist in Parijs wereldkampioen mikub geworden. In de fin die gehouden werd op del toren, versloeg zij rivalen 1 pan, Israël en Polen doors te combineren en vooral v wachten. Want wachten, waar het om draait bij run kub. En natuurlijk het zos mogelijk dertig punten op leggen. Het opbouwen en berekei van goede cijfercombinati die dan in één beurt op tal leggen, is de enige manier wereldkampioen te worde weet Carla van Perlo. „Jei niet dat de tegenstanders deel hebben van jouw sta De beste tactiek is lang wï en dan in één keer uit", le kersverse wereldkampioa Een tactiek die ook risico' veel stress met zich meebi Zeker met de tijdslimiet vj minuut per beurt. De ham van de spelers flitsen bij de slissende minuut over det Het risico met een plankv stenen de boot in te gaa men de deelnemers voc „Het gaat immers in de plaats om het aantal ov« ningen", legt Van Perlo uil vier spelers die na de vr - den de meeste kruisjes hun naam hadden, kwalif den zich voor de finale. In eerste voorronde lootte V; Perlo zwaar; de Japanse Italiaanse kampioenen, tv toppers, zaten aan haar ta De Japanner won de eerst twee spellen, daarna sloej Italiaan toe maar het laats potje was voor Van Perlo. naaide daarmee de Japan die nog niet uit was gegaa oor aan: 200 strafpunten. 's Middags, aan een zwak tafel, won Van Perlo allev spellen en kwalificeerde z voor de finale. De Israëlis de Japanse en - verrassen 13-jarige Poolse kampioe den dat ook. Met weids op de skyline van Parijs b den zij elkaar. Ook hier \vt drievoudige Nederlandse pioen. Het wachten, uitlo en doorzien van de plann van tegenstanders („Den niertjes van anderen ken tussen wel") betaalden zi En toen was er de hoofdp een wereldreis. Een album vol röntgenkiekjes ken, dat ze na drie kwartier ruzie krijgen over wie er met z'n hoofd op de middenarmsteun van de achterbank mag liggen en dat mijn echt genote na een uur achterstevoren in haar stoel hangt om op hun gezichten de chocola van een onderlaag van kleverig lollysap te vegen. En ac cepteer ik dat deze uurcyclus zich herhaalt tot dat we op onze plek van bestemming zijn. Waar ze vervolgens binnen 48 uur rijp zijn voor een ritje naar de plaatselijke Eerste Hulp. Van onze kinderen hebben we inmiddels meer röntgenfoto's dan vakantiekiekjes. We zouden een macaber album kunnen samenstellen met opnamen van gebroken en gescheurde onderde len van het menselijk skelet. In de regel hebben wij die röntgenfoto's helemaal niet meer nodig om te constateren wat er loos is. Ervaringsdes kundigen, zijn we. 'Die precies weten hoe laat het is als ons zoontje na een val van de wip op een bepaalde manier naar zijn schouder grijpt, zijn arm de rest van de ochtend ontziet en blijft klagen over pijn vlakbij zijn nek. Tegen beter weten in brengen we nog een bezoek aan de Marksburg (de enige nog ongerepte burcht uit de dertiende eeuw langs de Rijn), waar we door de martelkerkers worden rondgeleid door ie mand met twee klompvoeten en een stok. die door mijn zoontje openhartig met Quasimodo wordt vergeleken. Die blijken ze ook in Duits land te kennen, zie ik aan het gezicht van onze gids. Ik vrees dan ook het ergste als de behandelend arts van het St. Elisabeth Krankenhaus in Lahn- stein - de volgende attractie in ons dagprogram ma - een negroïde man met een vriendelijke ge laatsuitdrukking blijkt te zijn. Onze jongste ont wikkelt sinds hij het Journaal kijkt interessante theorieën over het ontstaan van de verschillende rassen. ,,Van oorlog krijg je bruine mensen", is de meest recente die hij me voorlegde. Maar nu heeft hij het te druk. De arts kijkt met enige ver bazing naar het slachtojfer, dat in de wachtka mer eigenhandig de speelgoedhoek aan het ver bouwen is en met een van pijn vertrokken ge zicht plastic boxen met houten speelgoed en do zen lego versjouwt. Met een hulpeloos gebaar maak ik de geneesheer duidelijk dat ik hem dat ook al een keer of tien tevergeefs heb afgeraden. Uit de foto's blijkt trouwens dat 'Er diesmal Gliick gehabt haf, zoals de in het Duits nage synchroniseerde arts het uitdrukt. Direct naast de breuk van de vorige keer zit een flinke zwel ling, maar gebroken is er niets. Omdat hij weet dat onze herfstvakantie net is begonnen, neemt de dokter met het vriendelijke gezicht afscheid van ons meteen oprecht hartelijk 'AufWiederse- hen'. Nog drie keer stuur ik in de dagen daarop bij het bordje 'Campingplatz' linksaf naar het 'Krankenhaus'. Niks aan de hand, hoor. Macht der gewoonte. Op de c 2 U2- album All that you can't leave behind staat een bijbelse verwij zing. De bandle den hebben de cover vlak voor het ter perse gaan van het album persoonlijk gewij zigd. Op de cover staat een foto van de band op het vliegveld Charles de Gaul le in Frankrijk. Op een bord in de ver trekhal, dat achter de bandleden staat afgebeeld, staat J33-3. Dit is een ver wijzing naar het boek Jeremiah, hoofdstuk 33, vers 3. In deze passage staat: ,,Roep mij en ik zal antwoorden en belangrijke en verborgen zaken ver tellen die je niet wist." Een woord voerder van de band kon niet zeggen wie de verandering op zijn geweten heeft. Hij kon wel bevestigen dat de tekens op het bord een directe verwij zing zijn naar de bijbelpassage. Op de oorspronkelijke foto stond het vertrek- nummer van een vliegtuig. enselijk De KANGOEROE dii heil zou hebben gez in het Londense Bei ham Park blijkt niet staan. 'Het Beest va1 Beckenham' is het»; van grappenmakers geruchten in de wei hielpen en zeer waa(, schijnlijk valse poot drukken maakten richten over de kar# lokten filmploegen!11 over de hele wereld f' het park. Vermeend pootafdrukken zijnU del ijk vergeleken m 11 drukken verkregen!I( opgezette exemplar D het Natural History um in de Britse hoo stad. „Alle mensen zeiden wat te hebbe zien, bleken dat uit tweede of derde ha' d hebben. Het bewi|S flinterdun", aldus« plaatselijke functie*H Ed sluit zijn gezin in zijn armen nadat hij zaterdag alsnog het Big Brotherhuis heeft verlaten. FOTO ANP 1 KASTERMANS Het is niet zo dat we er de stadjes speciaal op uitkiezen. Muur hel is wel mooi meegenomen als er direct onder het bordje 'Campingplatz' (naar rechts) ook een bordje 'Krankenhaus' (naar links) staat. Als een nazaat op de wip jeuk aan zijn neus krijgt, bijvoorbeeld, en één hand vrijmaakt om te krabben en anderhalve meter lager in het zand bijt, bovenop de plek waar hij vorig jaar (op een andere camping) een sleutelbeen brak toen hij de glijbaan op wil de lopen, in plaats van eraf te glijden. Er zijn kinderen die van zes hoog naar be neden vallen op een betonnen plaat, het stof van hun kleren slaan en vrolijk boodschappen gaan doen voor hun ouders. Die van ons kunnen van een rubberen tegel op een schapenvacht stappen en allebei hun armen en be nen breken (en boodschappen doen, ho maar). Waarom neem ik ze nog mee op va kantie?. vraag ik mij af, als ik weer eens een dinsdagmiddag verdoe in de wachtkamer van een lokaal ziekenhuis, dit keer in Lahnstein, aan de Rijn. Voor kleine huisdieren zijn in de regel prima opvangmogelijkheden, maar om de één of andere nog niet opgehelderde reden kan ik niet zonder m 'n nakomelingen op reis. Dus onderga ik dat ze net buiten de gemeentegren zen al informeren in welk land we zijn, dat ze na een kwartier (en nog zeker 400 kilometer te gaan) 'We zijn er bijna' beginnen te zingen, dat ze na een half uur gaan zeuren om eten en drin-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2