Doorbraak in strijd tegen dorstziekte Gedwongen verhuizing Chinees kruidenpreparaat helpt bij prostaatkanker Gezondheid Tekort aan hormoon 'Speld in hooiberg' Mountainbikers hebben last van hun scrotum Selectie van embryo's op wens van ouders i k ANDAG 30 OKTOBER 2000 Üs ik langs de oude woning van mevrouw De Winter rijd, 0 mooi gelegen in de dorpskern van de naburige gemeen- e, kan ik een licht gevoel van weemoed niet onderdrukken. Vandaag ga ik haar bezoeken in haar nieuwe appartement n het verzorgingshuis, waar ze vorige week naar toe ver- ïuisd is. Ze was altijd bevoorrecht: een gezellig huis uit het jegin van deze eeuw, met een prachtige tuin erachter. Tui- ïieren is haar hobby, alleen kwam daar de laatste jaren niet 'eel meer van. De tuin was te groot, zelf kreeg ze toene- nend last van haar gewrichten. Maar als ze aan de eettafel 'oor het raam zat, had ze toch nog steeds een prachtig uit- acht op de bloemen en planten en de oude bomen, waar le vogeltjes zo graag op afkwamen. "och heeft ze besloten te verhuizen; sinds een week woont e in het verzorgingshuis. Ik ben benieuwd hoe het haar be- ralt en samen met de verzorgende uit het nieuwe huis be- ;roet ik haar. 'Gefeliciteerd met Uw nieuwe woning', zeg ik ils ik haar de hand toe steek. Mevrouw De Winter kijkt me wat verdwaasd aan. „Daar ïoeft u me niet mee te feliciteren, ik kan hier maar moeilijk vennen", zegt ze. „Het is net alsof ik logeer op een hotelka- ner. Maar ja, de kinderen zeggen dat het wel wennen zal", k kijk om me heen. Gelukkig zie ik enkele vertrouwde din- ;en uit haar vorige woning terug in deze kamer. Opvallend het mooie tapijt en de vrolijke gordijnen. Ik maak daar en complimentje over. „Ja, mijn dochter heeft er werkelijk lies aan gedaan om me hier mooi te installeren", zegt ze. Ze zei nog dat ik die versleten gordijnen maar thuis moest iten, en ook mijn tafel heeft ze vervangen door een mooie- e. Het is werkelijk keurig, maar het voelt nog niet zo ei- pn". Iet ruikt ook allemaal nieuw, onwennig. Toch past alles leel aardig bij elkaar, alleen is het niet de sfeer, die ik aan- rof als ik mevrouw De Winter thuis bezocht. Ik probeer me oor de geest te halen hoe dat ook weer was. Meestal zat ze 1 haar stoel met hoge leuning onder de schemerlamp bij laar tafeltje, telefoon bij de hand voor het geval dat er ie- nand zou bellen. Meestal lag er een opengeslagen leesboek ip tafel, dat ze neerlegde op het moment dat de bel ging. uist omdat ze moeilijk ter been werd, had ze haar stoel oor de boekenkast gezet, zodat ze daar makkelijk bij kon. k zat dan in de andere stoel, die bij het tafeltje stond. Sa- nen namen we dan haar klachten door, die ze voor het ge- nak verzameld had op een blocnote, die ook op dat tafeltje ig- lu zit ze, bijna afstandelijk, wat van de eettafel af, alsof ze vil zeggen: ik heb niets om op te schrijven, heeft het nog vel zin om mijn klachten te uiten? Ik probeer haar te schet en dat ik juist die dingen mis die naar mijn mening zo be- ingrijk waren voor haar dagelijks bestaan. „Ik weet het iet, dokter," zegt ze, „het is nu eenmaal zoals het is. Ik kan r toch niets meer aan veranderen. Laat ik me maar niet echten aan die wereldse dingen. Bij een verhuizing moet me nu eenmaal neerleggen, want thuis ging het toch ook iet meer." >at is waar, ze heeft de laatste jaren een stille strijd gevoerd :gen haar eigen lichamelijke ongemakken, pn vaak kwam le hulpverlening een handje te kort, om haar een goede lorddwaliteit van leven te garanderen. Toch is het een hard ge- Jig nu deze overgang te zien. Ik probeer het weer. „Wellicht ■I B er toch nog iets waardoor u zich hier meer thuis gaat voe- %n". Je vertelt al nachten niet geslapen te hebben. Dat is niet zo ferwonderlijk; nieuwe geuren en geluiden hebben ervoor ezorgd dat ze blijft waken, tot ook die weer vertrouwd ge- lorden zijn. Een stukje van haar 'thuis' kan daar weer ver andering in brengen. Ze neemt zich in elk geval voor daar lens over na te denken, een verlanglijstje van kleine spulle- |es van thuis te maken, haar vertrouwde theepot, eigen ussen, of haar stoel en wat boeken in een kleinere boeken- jast. |Mijn kinderen hebben erg hun best gedaan, ik hoop niet |at u een verkeerde indruk krijgt", zegt ze als ik afscheid Jan haar neem. Dat begrijp ik, en dat straalt er ook van af, haar het is nog zo steriel, er moet nog gewoond gaan wor- [en. .Ji hetzelfde huis bezoek ik nog een volgende patiënt. Me- [eer heeft in dezelfde week zijn appartement betrokken. Als J. binnen kom, zit hij in zijn vertrouwde leunstoel, op het afeltje naast zijn stoel ligt de krant van die dag, hij rookt en sigaartje. „Gezellig, dat u komt, dokter. Hoe vindt u hijn nieuwe appartement?", vraagt hij. Ik kijk rond, en (roef dat hij al aan het wennen is. „Ik geloof dat ik u mag iliciteren", zeg ik. „En dan ook nog zo'n prachtig uitzicht!" Hij knikt tevreden. „Ik heb er echt naar uitgekeken, en alle spulletjes meegeno men waar ik aan gehecht was. Er kon veel meer in mijn kamer dan ik dacht. Ik verheug me om hier nieuwe mensen te leren kennen. 'Wat een verschil met mevrouw De Winter', denk ik als ik naar buiten loop. Een goede voorbereiding is essentieel! MARIEKE VAN SCHIE, huisarts die lijden aan pros- er hebben baat bij een kruidenpreparaat. Uit nderzoek aan de Ameri- University of California dat een mengsel van acht kruiden het gehalte bepaalde eiwit in het dat verhoogd is bij pros- er-patiënten, omlaag Het preparaat is op de onder de naam 'PC PC staat voor 'prostate en spes is het Latijnse voor 'hoop', is met name werkzaam ostaatkanker die reageert hoeveelheid mannelijke oon testosteron in het Bij 80 procent van de pa die hun bloed lieten on- eken nadat ze de kruiden hadden ingenomen, was de hoeveelheid testosteron aan zienlijk gedaald. Bij 97 procent was ook de hoeveelheid pros taat-kanker eiwit verminderd. Wetenschappers denken dat het preparaat de werking van het vrouwelijke hormoon oes- trogeen imiteert, en daardoor het testoteron-gehalte verkleint. Het preparaat zou volgens de Amerikaanse onderzoekers goed gebruikt kunnen worden als de hormoon-therapie. De kruiden zouden echter wel bijverschijnselen hebben, zoals impotentie en een verlaagd libi do. In Nederland wordt PC Spes niet gefabriceerd, maar kan wel besteld worden. Ook via internet (www.botaniclab- .com) is het te krijgen. REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-5150261 Patiënten met diabetes insipidus drinken soms uit de sloot Medische onderzoekers van de Isala klinieken in Zwolle heb ben voor een doorbraak ge zorgd in de strijd tegen diabetes insipidus of de dorstziekte. Na uitgebreid onderzoek werd in het laboratorium een methode ontwikkeld die het in veel ge vallen mogelijk maakt met een simpele bloedafname uitkomst te brengen. Lijders aan de zeldzame ziekte diabetes insipidus hebben voortdurend ondraaglijke dorst. Die zorgt soms voor bizarre ta ferelen: een schooljongen die op de speelplaats met volle teu gen regenwater uit een plas drinkt, een automobilist die langs een bermsloot stopt en er handenvol water uit opslurpt. Voor patiënten met diabetes in sipidus is het de normaalste zaak van de wereld. Ze leven in de ban van de dorst en probe ren deze te lessen door steeds vocht tot zich te nemen. Ze vin den dat vaak zelf zo normaal dat ze het helemaal niet als een aandoening zien. Dat is het echter wel degelijk, met zelfs le vensgevaarlijke kantjes. Jan van Keulen (35) uit het Gel derse Hasselt wist z'n hele le ven eigenlijk niet beter. Zijn opa had het, z'n moeder, z'n oudste zus. Het was zo gewoon. 'Als we op vakantie waren en naar bed gingen, namen we al tijd een teil water mee. Daar kwamen we het grootste deel van de nacht wel mee door. Ik ben grootgebracht met appel moes. Daar zat veel vocht in. Waren we dol op.' Toen hij verliefd, verloofd en getrouwd raakte met Alise was er even lichte twijfel. Zijn schoonfamilie vond z'n drink gewoonten vreemd, al was het alleen maar water, maar wel ruim zes liter per dag, terwijl de meeste mensen met twee vol staan. Jan wuifde de vragen weg. Ver telde verhalen over z'n opa, die op reis van Nijkerk naar Appel scha onderweg altijd een paar keer stopte om water uit een sloot te drinken. En zo waren er meer verhalen die in de familie de ronde deden, zoals die neef die op school niet mocht drin- Hoewel de naam wellicht anders doet vermoeden, heeft Dia betes insipidus niets te maken met suikerziekte. Het gaat om een probleem in de waterhuishouding. Je zou dus van water diabetes kunnen spreken. Diabetes insipidus is een afwijking waarbij het lichaam (de nieren) niet in staat is water vast te houden. 'Er is een relatief tekort aan het hormoon vasopres- sine dat de waterbalans regelt', legt internist Anton Franken uit. Dit tekort heeft tot gevolg dat er grote hoeveelheden uri ne worden geproduceerd. Er zijn gevallen bekend van wel twintig liter per dag. Het lijkt wel alsof het water rechtstreeks door het lichaam stroomt. Alles bij elkaar geeft dit de patiënt een gevoel van droogte en dorst. Hij of zij moet daar op reageren. Als de patiënt niet net zo veel drinkt als er uitgaat, leidt dat tot uitdroging en ernstige gezondheidsproblemen. 'Vooral bij kinderen en ouderen is het niet ongevaarlijk. Ze hebben vaak minder reserve', zegt kinderarts Erica van den Akker. 'Het gaat goed zolang de patiënt een dorstprikkel houdt en er voldoende water in de buurt is', aldus internist Anton Fran ken. Juist daarom is het van groot belang de ziekte vroegtij dig vast te stellen. Het medicijn dat de symptomen weg neemt is Minrin: een synthetisch vasopressine. ken en zich na de bel op de re genplassen stortte. Van Keulen wist zich ook altijd redelijk staande te houden. Zelfs tijdens zijn dienstplicht, al kostte het bij oefeningen in vorstperioden heel wat toeren om het broodnodige water vloeibaar te houden. 'Als toen al duidelijk was geweest dat ik Diabetes insipidus had, was ik zeker afgekeurd.' De geboorte van zoon Marco (nu 5) zorgde voor de omme keer. Als baby was het al duide lijk: een groot drinker was ge boren. Opnieuw niets aan de hand? Tot er gezondheids klachten optraden. Bij veel drinken, veel plassen maar wei nig eten is het moeilijk groot worden. Marco kreeg een groei achterstand, waarna Jan en Ali se zich radeloos bij de dokter meldden. Zo begon anderhalf jaar geleden een rondgang door de medische wereld, die tot een verrassende apotheose zou lei den. Kinderarts Erica van den Akker, nu verbonden aan het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, was destijds een van de eerste die de toen 2-jarige Marco on der ogen kreeg. Het duurde drie maanden voordat de diagnose was gesteld. 'Bij een groeiach terstand zijn er zo veel moge lijkheden en Diabetes insipidus staat daarbij ver onderaan, om dat het zeer zeldzaam is.' De overeenkomst in het drink gedrag van vader en zoon bracht de medici op het goede spoor. De traditionele dorst- proef wees uit dat het om insi pidus ging. Die dorstproef is echter een ware beproeving. In het geval van Marco betekende het dat hij 22 uur, onder stren ge medische bewaking in het ziekenhuis, niet mocht eten en drinken. Dat was voor het jochie een regelrechte nacht merrie, maar voor de medici nodig om urine en bloed te kunnen onderzoeken op spo ren van de ziekte. Aangezien het duidelijk om een erfelijke vorm van de ziekte moest gaan, werd in overleg met de familie besloten verder onderzoek te doen. Dat leidde na speurwerk van drie maan den tot de ontdekking van een nog niet eerder gevonden type fout in het genetisch materiaal van beide patiënten. 'In het gen dat verantwoordelijk is voor de aanmaak van het hormoon dat de waterhuishou ding regelt in het menselijk li chaam, welke zich op chromo soom 20 bevindt, zat een fout je', vat klinisch chemicus Henk Engel de opzienbarende vondst in Ware taal samen. Het Zwolse team schreef daar mee, nota bene in een niet-aca- demisch ziekenhuis, geschiede nis. De eerste resultaten van het onderzoek zijn inmiddels gepu bliceerd in het toonaangevende Nederlandse Tijdschrift voor Geneeskunde. Aangezien vader en zoon exact dezelfde typefout lieten zien en het dus om een erfelijke afwij king ging. werd besloten de rest van de familie ook onder de loep te nemen. Tweehonderd familieleden stonden bloed af en van hen bleek de helft de zelfde afwijking te hebben. 'Twintig procent daarvan laat zich nu behandelen', meldt in ternist Anton Franken. Als de diagnose eenmaal is ge steld, kan het leven op vrij een voudige wijze in normale ba nen worden geleid. Al jaren be staat er een afdoend medicijn, Minrin, dat zowel in spray als tabletvorm verkrijgbaar is. Franken: 'Als we de hoeveelhe den die moeten worden toege diend, goed hebben bepaald, kan de patiënt daarmee prima uit de voeten'. Inmiddels zijn er nog drie fami lies in Nederland opgespoord (in Zeeland, op de Veluwe en in Enschede) die een erfelijke vari ant van insipidus voortbrengen. Dat heeft het onderzoeksteam danig verrast. 'Er was een fami lie bekend. We hadden gedacht, op basis van cijfers uit de rest van de wereld, dat het bij twee tot drie zou blijven. Nu zijn het er al vijf en het zouden er dus best nog veel meer kunnen zijn.' Wereldwijd zijn dertig fa milies met insipidus bekend met een mutatie die leidt tot Diabetes insipidus. Jan en Alise van Keulen zijn blij met de uitkomsten. Ze hebben er een ander kind voor terugge kregen. 'Je kent hem niet terug. Hij dronk het water uit de dou chekop. Likte druppels van au to's. De vaatdoek op het aan recht was niet veilig. Als hij hem te pakken kreeg, zoog hij hem leeg', vertelt Alise, die er vast van overtuigd is dat Marco het zonder medische hulp niet had gered. 'We hebben hem ook niet naar een peuterspeel zaal gedaan. Dat kon hij hele maal niet aan.' Voor Jan zelf, die moeiteloos zes liter water per dag dronk, is er ook veel veranderd. Hij kan weer hele nachten doorslapen, zonder gewekt te worden door dorst of de noodzaak om de paar uur te plassen. Het paar heeft zijn sociale leven terug. En er is nog iets veranderd. 'Als ik nu aan het werk ben, bijvoor beeld sta te spitten in de tuin, zweet ik me een ongeluk. Dat had ik nooit.' En belangrijker is misschien nog wel de verbete ring van de concentratie en het geheugen. 'Ik weet nu weer wat ik gisteren deed.' Wat precies de invloed is van insipidus op het geheugen wordt nog verder uitgezocht. Dat gebeurt in samenwerking met het Rudolf Magnus Insti tuut voor Neurowetenschappen in Utrecht. Onderzocht wordt ook waarom bij de één de ziek te veel erger is dan bij de ander en waarom het zich bij de ene patiënt eerder openbaart dan bij de ander. ANNE BOER* Wie zich na het lezen van dit verhaal ernstig afvraagt, of hij of zij lijdt aan diabetes insipi dus doet er verstandig aan de huisarts te raadplegen. Als er sprake lijkt te zijn van diabe tes insipidus kan deze door verwijzen naar het onder zoeksteam van de Isala klinie ken (locatie Sophia) in Zwolle, dat zich met deze ziekte bezig houdt. DNA bevindt zich in elke menselijke cel en bestaat uit zes miljard bouwstenen met erfelijke informatie. Het stukje DNA voor het hormoon vasopressine, dat de waterhuishouding in het menselijke lichaam regelt, ligt op chromosoom 20 en be staat uit ongeveer 600 bouwstenen. Bij de ziekte Diabetes in sipidus is één van deze 600 bouwstenen veranderd, waar door er een ander vasopressine wordt aangemaakt. 'Het was dus zoeken naar een speld in een hooiberg', aldus klinisch chemicus Henk Engel. Nu deze verandering bekend is, kan met een snelle en bo venal patiëntvriendelijke test het defect worden aangetoond en kunnen familieleden zich eenvoudig laten testen. Wie huivert bij het idee dat via de DNA-test iedere erfelijke ziekte kan worden voorspeld, kan volgens Erica van den Ak ker gerust zijn. 'We kijken specifiek naar dat ene gen dat Dia betes insipidus veroorzaakt.' De niet-erfelijke variant treedt vaak op na een ongeluk of hersenoperatie en is niet met een DNA-test aan te tonen. Hier vormt een beschadiging van de hypofyse, in het achter hoofd, dat het hormoon vasopressine afgeeft, de boosdoe ner. Al met al is het een zeldzame afwijking, die slechts onge veer 1 op de 25.000 mensen treft. Mannelijke fietsers die met hun mountainbikes of all terrain bikes op onverharde en slechte paden rijden kunnen proble men krijgen. Cysten aan hun scrotum, gezwollen teelballen en goedaardige tumoren kun nen het gevolg zijn van cyclo crossen. Zo blijkt uit een artikel in de New Scientist. Ferdinand Frauscher van het academisch ziekenhuis in het Oostenrijkse Innsbruck onder zocht 45 amateur wielrenners. Zij trainen gemiddeld twee uur per dag, zes dagen in de week, op ruw terrein. Er werden op namen gemaakt van de inhoud van hun scrotum via ultrage luid. Op die manier ontdekte hij bij 84 procent goedaardige ge zwellen, 49 procent had last van cystenvorming, waarin sperma zat, en 44 procent ondervond afzetting van kalk in de balzak, wat kan leiden tot zwelling en ontsteking. Van de onderzochte wielrenners vertoonde 96 pro cent pathologische afwijkingen, tegen slechts 16 procent bij mannen die niet fietsen. „Mountainbikers zouden meer Mountainbiken is niet goed voor het scrotum. beschermende maatregelen moeten nemen, zoals zachtere zadels of zadels met gaten er in", zegt Frauscher. Wielren ners die de verharde weg niet verlaten, hoeven zich volgens ARCHIEFFOTO RON RICHEL hem geen zorgen te maken. Dat blijkt uit een andere studie on der wegcoureurs. PETER DE JAEGER* Spaanse artsen van de Vrije Universiteit van Barcelona heb ben, als eersten, ivf-embryo's van aanstaande ouders geselec teerd op geslacht met het doel een erfelijke ziekte bij hun kleinkinderen te voorkomen. Het gaat om de bloederziekte of hemofilie. Dit is een geslachts gebonden, erfelijke afwijking, die recessief is. Dat betekent, dat de ziekte zich niet bij iedere drager van de erfelijke afwijking openbaart. Een erfelijke eigen schap wordt in het algemeen door twee (of een dubbel aan tal) genen bepaald. Is één van de twee genen afwijkend én re cessief, dan kan dat door het andere, normale gen worden 'gecompenseerd'. Bij hemofilie bevindt het afwij kende gen zich op het X-chro- mosoom. Vrouwen kunnen draagster van een hemofilie- gen zijn, zonder dat ze aan de bloederziekte lijden. Dat kan, omdat vrouwen twee X-chro- mosomen hebben. Het 'goede' gen op het ene chromosoom compenseert voor het 'foute' gen op het andere X-chromo- soom. Bloederziekte komt dan ook voornamelijk bij mannen voor. Mannen hebben een X- en een Y-chromosoom. Het af- p y wijkende gen op hun X-chro- mosoom wordt niet gecompen seerd door een normaal gen op het Y-chromosoom. Jongens kunnen de bloederziekte erven, wanneer de moeder draagster van de erfelijke afwijking is; meisjes wanneer bovendien de vader de ziekte heeft. In het geval van het Spaanse paar heeft de vader hemofilie, de moeder is geen draagster van een afwijkend gen. Eventu ele kinderen kunnen de ziekte niet krijgen, maar dochters kunnen wel, via de vader, draagster van het afwijkende gen worden. Een dochter met één afwijkend gen kan vervol gens dat foute gen doorgeven aan haar kinderen. Haar zoons hebben vervolgens een kans van 50 procent op hemofilie. Om die kans tot nul te reduce ren hebben deze Spaanse ou ders besloten tot pre-implanta tie diagnostiek. Daarbij worden in het achtcellige stadium van een via reageerbuisbevruchting ontstaan embryo (dat dan zo'n drie dagen oud is) twee cellen weggehaald voor genetisch on derzoek. Alleen embryo's met een X- en een Y-chromosoom (jongetjes, dus) zouden in de baarmoeder van de vrouw worden geïm planteerd. In dat geval is het ze ker, dat het X-chromosoom van de vrouw afkomstig is, de vader levert immers het Y-chromo soom. Alle drie de onderzochte embryo's bleken van het man nelijke geslacht en werden te ruggeplaatst. De vrouw beviel ook van een drieling. De beslissing van de ouders tot deze opmerkelijke stap is waar schijnlijk ingegeven door het feit, dat de vader die vanwege zijn ziekte met bloedproducten moet worden behandeld, 18 jaar geleden door een bloed transfusie met het aids- en het hepatitis-C-virus werd besmet. Hij is drager van het hiv, maar heeft geen aids. Via een bepaal de methode is het tegenwoor dig goed mogelijk mannelijk zaad te ontdoen van het hiv, om te voorkómen dat zijn vrouw en kinderen met het aidsvirus worden besmet. De Spaanse Nationale Commissie aangaande moderne voortplan tingstechnieken heeft toestem ming voor deze behandeling gegeven. HENK HELLEMA HET WEER oord-min-een gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v rijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld orden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet de kruisende woorden.) ntaal: 1. Dwingeland; 4. in eigen huis; 7. de oudere; handgibbon; 11. doosvrucht; 12. kostuum; 13. mikpunt; erpkoord; 16. soort hert; 18. vis; 19. landbouwer 20. 22. kuur; 25. vorstentitel; 27. smerig; 28. golfterm; deskundige; 31. gesteente; 32. spekhuid; 34. puntig 35. schenker. 1. Vloed van woorden; 2. zangstem; 3. plooi; erm; 5. kunstschaatsterm; 6. geplaveide weg; 8. familielid; trekkelijk; 12. staatkundig; 14. jong schaap; 15. muil; 18. insnijding; 20. vogel; 21. afgelegen; 23. stad in 24. lange rij; 26. draaikolk; 29. overal; enderinhoud; 32. bron; 33. naaldboom. Storm en regen Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Plezier; 7. os; 8. Inn; 10. ut; 11. gnoom; 13. dur; 15. elf; 17. LeHavre; 18. ome; 19 esp, 21. papil; 25. zij; 26. rul; 27. le; 30. koekoek. VERTICAAL: 2. La; 3. Zeno; 4. ex; 5. bond; 6. stof; 8 in; 9. no; 11. greep; 12. merel; 14. Ulm; 16. les; 18. onze; 20. poes; 22. ar; 23. puik; 24. il; 28. zo; 29. ge Het weerbeeld is tijdens de af gelopen 24 uur danig verslech terd. De weersverslechtering werd veroorzaakt door een tweetal agressieve randstorin- gen die over de Britse eilanden naar de Noordzee koersten. De eerste storing veroorzaakte de afgelopen nacht op IJmuiden een zware zuidzuidwesterstorm (windkracht 10) met windsto ten tot 118 km/uur. Nummer twee, die nog agressiever oog de, trok van Wales via het mid den van Engeland naar de Noordzee. Tussen 4 en 7 uur daalde de barometer in Man chester met maar liefst 16 hPa. De storing wordt vanavond bij zuidelijk Noorwegen verwacht met een laagste kerndruk van mogelijk 948 hPa. Op de nadering van dit systeem nam de wind, die op IJmuiden pa 8 uren storm tot zware storm (van 23 tot en met 6 uur) was afgenomen tot stormachtig (windkracht 8), weer toe. Zeer veel regen viel er Engeland (Bracknell 41 mm) en in eigen land vooral op Texel waar Den Burg een etmaalsom aftapte van maar liefst 44 mm. Na een geringe windafhame gaat het aan de kust in de loop van de avond, de komende nacht en morgenochtend opnieuw stor men uit het zuiden tot zuidwes ten. Landinwaarts is de wind meest krachtig. Verder gaan er vooral morgen overdag weer buien vallen die van onweer en hagel vergezeld kunnen gaan. De temperatuur stijgt tot om streeks 11-12 graden. In de loop van dinsdagmiddag neemt de wind langzaam in kracht af. Met november op de kalender houdt het wisselvallige weer aan. Nieuwe storingen veroor zaken periodiek regen en soms veel wind. De temperaturen schommelen meest rond de 11- 12 graden. In het noorden van Scandinavië is het flink gaan winteren. In het Noorse Rustef- jelbma werd vanochtend -18,0 graad geregistreerd. Bij ons was het tijdens het afge lopen weekeinde op zaterdag miezerig weer. Gisteren vielen er buien die plaatselijk van on weer en hagel vergezeld gingen. De hoeveelheden neerslag voor oktober zijn inmiddels opgelo pen tot 140-150 mm, in Uit geest stond de teller zondag avond al op 210 mm.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29