Heideman is weer de vertrouwde leider Miriam Oremans grijpt weer naast toernooizege Sport aalvoetballers naar EK Vliet Hardy Talenten in de achterbak mee naar Denemarken' Nederland groeit in de breedte Mark Tuitert supersnel op 5 km Eiffel Towers wint Ricoh Cup BANDAG 30 OKTOBER 200098127 Nederlandse zaalvoetballers *en begin volgend jaar mee- p aan het Europees kampi- ischap in Rusland (20-28 fe- i). Oranje kwalificeerde gisteren door in de laatste lstrijd van de voorronde in 'ed gasüand Hongarije op [te houden. ;t zwaarbevochten gelijk- was na de zeges op Azer- :jan en Litouwen voldoen- oor de eerste plaats in de Irangschiking. De enige Ne- landse treffer werd gemaakt door Glenn Zeelig van de Hoornse club IT/SCN. Volgens bondscoach Nico Spreij was her bereiken van de eindronde terecht. „We hebben eigenlijk de hele wedstrijd te gen de Hongaren gecontroleerd maar maakten het onszelf moeilijk door te veel goede kan sen onbenut te laten. In mijn ogen zijn we de terechte win naar. Je hebt hier ook weer kunnen zien dat de top in het zaalvoetbal steeds breder wordt. Juist daarom ben ik heel blij dat we er in Rusland op het EK weer bij zijn", was de reactie van de bondscoach. Advies Incasso Gerechtsdeurwaarders Partners in financieel beheer en juridische ondersteuning Amsterdam Eiffel Towers uit Nijmegen, nieuwkomer in de eredivisie basketbal, heeft gisteren in de Apollohal in Amsterdam de finale van de strijd om de Ricoh Cup gewonnen. In de finale was de ploeg iets te sterk voor de thuisclub Astronauts: 74-71. In de halve finale had Eiffel Towers Weert met 90-73 uitgeschakeld. Astronauts won zaterdag met 72-59 van NAC uit Breda. Nijmegen mag als winnaar van het bekertoernooi in december meedoen aan het Holland Basketbal Week in Rotterdam. Tegen Amsterdam viel aanvankelijk vooral de veerkracht op toen Nijmegen een in het eerste kwart opge lopen 18-9 achterstand moeiteloos wegwerkte. Na een ferme tussensprint en twee driepunters van Pa trick Cortenraede was het Amsterdam dat bij 29-39 achter de feiten aanliep. Bij rust (36-40) was alles weer mogelijk. In de tweede helft kwam de favoriete thuisclub weer op voorsprong (54-53). Daarna moest Amsterdam opnieuw een uitlooppoging van de verrassende tegenstander ongedaan maken. Dat lukte pas op anderhalve minuut van het einde toen Chris McGuthrie met zijn derde rake driepunter, op twaalf pogingen, voor 71-71 zorgde. Dat Nijmegen, ondanks drie op vier gemiste vrije worpen van Chris Mims in die periode, de immense druk van de zinderende slotfase doorstond moet Van den Berg nog het meeste deugd hebben gedaan. De ontlading na de winnende vrije worpen van Keith Holdan was daarom net zo logisch als terecht. foto anp marco okhuizen a-mdbalsters grijpen net naast hoofdprijs in Holland-toernooi Geen medailles voor nationale ploeg op WK-baanrennen Zonder Leontien van Moorsel slaagde de Ne derlandse afvaardiging bij de wereldkampioen schappen baanwielrennen in Manchester er niet in een medaille te veroveren. Toch keek bondscoach Peter Pieters met een tevreden ge voel terug: „In de breedte zijn we sterker gewor den." Het dichtst bij het podium kwamen Danny Stam en Robert Slippens. Hun vierde plaats in de koppelkoers noemde de bondscoach 'naar behoren'. Het mislopen van medailles, net als vorig jaar in Berlijn, beschouwde Pieters niet als een ramp. „In het verleden wonnen we meestal wel een medaille, maar was het verder helemaal niets. Nu zitten er een paar tegenaan." Voor Pieters was de vijfde plaats van Slippens op de individuele achtervolging de grootste ver rassing. „Zeker omdat hij dat onderdeel er ei genlijk zonder veel voorbereiding bij deed. Ook de achtste plaats van Teun Mulder bij het keirin sprong er voor mij uit. Slippens werd zaterdag vijfde in een Neder lands record: 4.28,887. De Noord-Hollander verloor zijn rit in de kwartfinales van de Brit Ro bert Hayles. De finale ging een dag later tussen de Duitsers Jens Lehmann en Stefan Steinweg. Lehmann pakte bij afwezigheid van zijn landge noot en olympisch kampioen Robert Bartko het goud. In Sydney was Lehmann winnaar van het zilver en maakte hij deel uit van de gouden ach- tervolgingsploeg. Hayles versloeg in de strijd om het brons de Fransman Moreau. Teun Mulder werd bij het keirin achtste door in de troostfinale de tweede plaats op te eisen. De renner uit Epe, 19 jaar pas, was er niet in ge slaagd zich bij de beste zes te scharen die de fi nale mochten rijden. Daarin was de Fransman Magné de sterktste. Hij werd op het podium vergezeld van de Duitser Fiedler en de Tsjech Buran. Meer succes voor de Franse afvaardiging was er zaterdag. De mannenploeg veroverde het goud op de olympische sprint. Het drietal Rousseau, Gane en Tournant was te sterk voor Groot-Brittannië. De Fransen klokten 44,427 se conden tegen 44,969 voor de Britten. Het brons was voor Spanje dat Japan met een verschil kleiner dan tweehonderdste van een seconde de baas bleef. In de afsluitende puntenkoers kwam Rabo- prof Matthé Pronk niet verder dan de elfde plaats nadat hij in de beginfase nog even alleen op kop had gereden. De zege ging naar de Spanjaard Juan LJaneras voor de Belg Matthew Gilmore en de Oostenrijker Franz Stocher. Bij de vrouwen waren er in het slotweekeinde nog twee gouden medailles te verdelen. Natalia Markovnitsjenko won in drie manches de mon diale sprinttitel. Het was haar tweede goud in Manchester. Eerder won de Wit-Russische al de 500 meter tijdrit. De Canadese Lori-Ann Muen- zer pakte op de sprint het zilver. In de troostfi nale versloeg de Duitse Katrin Meinke de Ame rikaanse Jennie Reed in twee manches. Yvonne McGregor deed de Britten op de tri bune juichen door goud te winnen op de indivi duele achtervolging. De 39-jarige veterane ver sloeg in de finale de Duitse Judith Arndt. Mc Gregor was in Sydney nog derde achter Van Moorsel en Marion Clignet. De Nederlandse drievoudig olympisch kampioene sloot haar seizoen in Sydney af. De Frangaise, wel aanwe zig, verloor in de strijd om het brons van de Russin Elena Tsjalik. Zwitser beste B-rijder center Ralf Zwitser heeft de derde wedstrijd om de KNSB- ro[up voor B-rijders op zijn naam geschreven. De 19-jarige Kat- ijker was afgelopen zaterdag in Deventer één van de vijftien uchters die het peloton dubbelden. Tijdens de vijf extra ron- en sprong hij weg uit een groepje dat zich had afgescheiden, ok Stompwijker Joost Juffermans behoorde tot de succesvolle iarathonschaatsers. Hij werd op het kunstijsovaal van De :heg elfde. Zwitser steeg door zijn overwinning naar de tweede J,n aats in het tussenklassement, dat wordt aangevoerd door Sa lierry Mijsters uit Marienheem. Juffermans staat negende. Jo- ('8ye nda van Goozen finishte bij de vrouwen na vijftig ronden als 53 ;sde. De voormalig Hoogmadese blijft daardoor zesde in de and. rtl en Maier eerste winnaars e ilden Hermann Maier ging gewoon verder waar hij vorige mee was gestopt. Martina Ertl behaalde haar eerste over- inning sinds 31 maanden. De Oostenrijker en de Duitse waren het weekeinde de eerste winnaars van het skiseizoen. Zij ze- j ïvierden in de reuzenslalom van de Rettenbach Gletsjer te Söl- n op 3000 meter Oostenrijkse hoogte. Voor de 27-jarige Duit- kwam de overwinning als een bevrijding. Het vorige seizoen Did zij tien tweede plaatsen geboekt maar geen enkele wed- rijd gewonnen. Hermann Maier verwierf de laatste twee sei- lenen de bijnaam 'Herminator' vanwege zijn suprematie bij mannen op de snelle latten. In Solden zette Maier een nieu- e aanzet tot overheersing. Hij versloeg zijn landgenoot Stefan jerharter en de Zweed Fredrik Nyberg met meer dan een volle Jconde. chalken niet door kwalificatie uttgart Sjeng Schalken kent hoogte- en dieptepunten in n tennisloopbaan. Na zijn succesvolle toernee door Azië, met ernooiwinst in Tokio en een verloren finale in Sjanghai, kwam dit weekeinde niet door de kwalificatie van het toernooi in uttgart (Masters Series). De Limburger verloor met 3-6 2-6 van Duitser Björn Phau. Richard Krajicek was direct toegelaten het hoofdschema. Hij treft de Spanjaard Alberto Martin. 'rustrerend slot voor golfer Lafeber Maarten Lafeber is gisteren in Pula als 39ste geëindigd in t toernooi om de open Italiaanse titel, onderdeel van de Eu- pese Tour. De 25-jarige Eindhovenaar had voor de slotronde slagen nodig en kwam tot een eindscore vari 278 slagen (71 67 70). Winnaar op de baan van Is Molas werd de Engelse butant Ian Poulter met 267. Dat was 21 onder par. Lafeber in ondanks zijn bescheiden klassering terugkijken op zijn bes seizoen als professional. Lafeber behield vrij eenvoudig zijn Vu urkaart. Na een moeilijke start met veel gemiste cuts stapte hij lanirrer naar de Deense coach Leif Nyholm. Die veranderde niet cud^ei aan Lafebers techniek, maar hij was met name sterk op entaal vlak. Miriam Oremans heeft gisteren ook haar vierde finale in het cir cuit van het vrouwentennis ver loren. De 28-jarige speelster, met Kristie Boogert goed voor olympisch zilver in het dubbel spel, ging in drie sets ten onder tegen de pas 17-jarige Tsjechi sche Daniela Bedanova: 1-6 7-5 3-6. Oremans heeft nog nooit een WTA-toernooi op haar naam kunnen schrijven. Twee keer was ze verliezend Analiste op het gras van Rosmalen (1997 en '98), in 1993 moest ze zich in Eastbourne (eveneens op gras) na een zege op onder anderen Martina Navratilova ook in de eindstrijd gewonnen geven. Voor Bedanova was de eerste finale meteen raak. De eerste set greep ze al na 24 minuten. Aan het slot van de tweede set kreeg de thuisspeelster een aanval van faalangst. Van 3-5 wist Oremans in een fase met veel fouten aan beide kanten toch nog terug te komen en een derde set te forceren (7-5). De Nederlandse nam vervolgens een voorsprong van 3-1, maar ging toen zelf aan de druk ten onder en greep geen game meer. Na honderd minuten was haar hoop op de eerste toer nooizege vervlogen. In Moskou werd behalve om veel geld gespeeld om twee Kremlin-bekers. Bij de mannen kwam die trofee haast als van zelfsprekend voor de vierde achtereenvolgende keer in han den van olympisch kampioen Jevgeni Kafelnikov. In de finale gaf hij David Prinosil geen kans: 6-2 7-5. De ongeplaatste Duit ser had een dag eerder favoriet Marat Safin de voet dwars ge zet: 6-7 6-3 6-3, waardoor een Russische onderonsje in de fi nale een utopie werd. Kafelni kov won in de halve finale met 4-6 6-2 7-5 van de Zwitser Mare Rosset. „Ik twijfelde er geen moment aan dat ik de finale ook zou winnen", sprak Kafel nikov zelfverzekerd. Bij de vrouwen zorgde Marti na Hingis er hoogstpersoonlijk voor dat de tweede Kremlin Cup niet ook in Moskou bleef. De Zwitserse nummer één van de wereld had maar drie kwar tier nodig om haar dubbelpart- ner Anna Koernikova met 6-3 6- 1 te verslaan. Daardoor bleef Koernikova ook in haar zeven tigste toernooi zonder hoofd prijs. Vier keer verloor de cover- girl een finale. Hingis boekte na Filderstadt en Zürich haar der de toernooiwinst op rij en haar achtste dit jaar. In Basel moest Thomas Enq- vist hard werken voor de winst. In de finale, die over drie ge wonnen sets ging, zegevierde de als tweede geplaatste Zweed met 6-2 4-6 7-6 1-6 6-1 over de Zwitser Roger Federer. De partij vergde bijna drie uur. Het was de tweede overwinning dit jaar voor Enqvist en de zeventiende in totaal. Mark Tuitert lijkt klaar om in het tweede weekeinde van no vember tijdens de NK afstan den in Den Haag een aanval te doen op de gevestigde orde. Het schaatstalent uit de Spaar Select-ploeg knalde tijdens time trials in Calgary naar een tijd van 6.27,92 minuten op de 5000 meter. De pupil van trainer Pe ter Mueller haalde daarmee ruim vijf seconden van zijn per soonlijk record af. Behalve Tuitert liet ook Erben Wennemars zien dat er reke ning met hem moet worden ge houden op de 1500 meter. De sprinter dook op de mijl als eer ste dit seizoen onder de 1.47- grens. Wennemars liet de chro no's stilstaan op 1.46,83. Op de drie kilometer bleef Gianni Romme met 3.44,75 minuten slechts twee tellen verwijderd van zijn deze zomer gereden wereldrecord (3.42,75). Ook op de 1000 meter ging het super snel. Jae-Bong Choi klokte een winnende tijd van 1.09,13 mi nuten. Naast de Zuid-Koreaan doken ook de Fin Janne Hanni- nen (1.09,20) en de Rus Sergey Klevchenya (1.09,74) onder de 1.10. Bas Brusche bleef temid den van dit geweld knap over eind met een vijfde plaats in 1.11,71 minuten. Jan Maarten Heideman heeft zaterdag in Deventer de derde marathon in de strijd om de KNSB-Cup gewon nen. De schaatser uit Oldebroek maakte deel uit van een kopgroep van dertien man. In de sprint rekende hij af met Miel Rozendaal (tweede) en de Fransman Cédric Michaud, die na het bestuderen van de finishfoto als derde werd geklasseerd nadat hij nog als tweede was ge huldigd. winnaar van de laatste Elfste dentocht Henk Angenent ging als eerste op avontuur. Hij kreeg twaalf medevluchters mee, onder wie Heideman, Mi chaud, Rozendaal en Huize bosch. De kopgroep van dertien bereikte datgene waar men op uit was, een ronde voorsprong op het peloton. In de finale was Angenent kansloos. Hij eindigde als der tiende. „Ik had misschien te veel de aanval gekozen", zei hij. „Maar dat is de enige manier om Heideman te bestrijden. Ik heb er een bevredigend gevoel aan overgehouden." De vierde wedstrijd is zaterdag in Haar lem. Bij de vrouwen won Greta Smit voor de derde achtereen volgende keer in de KNSB-Cup. De rijdster uit Rouveen was ge beten op een nieuwe overwin ning omdat ze in december noodgedwongen enkele mara thons moet overslaan. Dan heeft ze het namelijk te druk met de verkoop van bloemen in de feestmaand. Haar zus Jenita Huizebosch-Smit werd tweede. De KNSB-competitie heeft in Heideman weer een vertrouw de leider. Heideman, vorig jaar goed voor vijftien overwinnin gen, nam met gemak de lei derspositie van Lankhaar over. De 'veelvraat' was opgetogen na zijn derde seizoenszege (twee KNSB-wedstrijden en de seizoensopening). „Voor eigen publiek winnen is het mooiste dat er is", zei hij. „Ik voelde de druk om te presteren enorm. Bovendien rijdt het hele pelo ton tegen me. Ik moest met elke ontsnapping mee. Ik vond het een voordeel dat ik vandaag niet in het oranje leiderspak reed. Nu kon ik onopvallend voor mijn thuispubliek schaat sen." De wedstrijd was zwaar. Door de hoge buitentemperatuur veranderde de bovenste ijslaag in schuurpapier. Desondanks leverden de schaatsers veel strijd. Na een handvol mislukte ontsnappingspogingen viel hal verwege de wedstrijd over 100 ronden de beslissende slag. De Jan Maarten Heideman (startnummer 82) in een kopgroep van dertien man. foto gpd ronnagtzaam loo), 2. >oy (Alk eroam.GPD (Zaandê T arspel idscoach Bert Bouwer hoopt c(®deo®de talenten in zijn selectie iai|M êlne' mogelijk in het buiten- Ten HeiJ gaan handballen. De Ne- l^j^bndse competitie heeft (Eerbeflsters als Silvia Hofman en iike Turnhout te weinig te }en, liet hij na afloop van Holland-toernooi weten. IJSHAL liefst zou ik ze in de ach- ;n Derjak van Monique Feijen ivoerster Oranje, red.) zet- 'aalvolen Achting Denemarken en. En dan maakt het mij uit waar Monique ze afzet, et is de bondscoach duide- worirf 8eworden dat het niveau- ia MeiatJchil tussen de bij het Deen kuipers |OG Gudme spelende Saskia 'er, Monique Feijen, Nata- lurgers, Olga Assink en Elly- le Boer en de in Nederland nde internationals groeit, i- Brè verschil was er al, het is al ii 5-5,j groter geworden. Dat heeft ha'66 foordeel dat de ploeg als ge- ko 82 sterker wordt, maar nade erode Is ^at rest n'et 20 sne' lorColl i" Boys huwer constateerde dat de f groeit tijdens het Holland- - Zwaiiooi waarin Oranje net irteWoifh de hoofdprijs greep. Die nu naar Duitsland. De Ne- bers kndse vrouwen wonnen (Roemenië, Zweden en Tsje- en hadden zaterdag aan zege op Duitsland genoeg zich, net als in 1997, tot ïooiwinnaar te kronen. De Ibalsters gaven in de slotfa- ran het beslissende duel voorsprong van drie punten uit handen en wer de laatste jaren zit erin gesle pen. Daarom konden we dat ook weer snel oppakken. Als we elke twee maanden bij elkaar komen en trainen, blijft de her innering levend." Al besefte de bondscoach dat de automatis men vooral werden gevonden in het hart van het team, dat ge vormd wordt door de vijf Gud- me-speelsters. Door het uitvlie gen van de internationals is het Nederlands team volwassener geworden. Bouwer blijft de gro te aanjager, maar hij hoeft zijn speelsters niet alles meer te ver tellen. „We zijn lange tijd enorm ge stuurd, maar kunnen nu zelf si tuaties oplossen", constateerde aanvoerster Monique Feijen. „Als we vroeger een tijd lang niet scoorden, keken we naar Bert voor aanwijzingen. Nu ra ken we niet snel meer in pa niek. We bewaren de rust en zorgen dat de dekking goed blijft staan." Volgens Feijen is de progressie vooral te danken aan het spelen in de Deense competitie. „We doen daar enorm veel ervaring op. De druk is zo veel groter dan we gewend waren in de oefeninter lands." Over publieke belangstelling had het Holland-toernooi niet te klagen. Meer dan 7000 toe schouwers vonden de afgelo pen vijf dagen de weg naar het Topsportcentrum. Volgend jaar wordt dat aantal wellicht over troffen als publiekstrekker en olympisch kampioen Denemar ken acte de presence geeft in Rotterdam. foto anp arje kievit met elkaar, nu handballen ze bij een aantal 'satellietclubs' in binnen- en buitenland. Bouwer toonde zich tevreden over het spel van zijn meiden. „Ik had zorgen over hoe het team zou draaien nu we weer bijeen zijn, maar het werk van den in de laatste seconden zelfs verslagen: 21-22. Omdat Duits land gisteren eenvoudig van Roemenië won, was de slot wedstrijd van Oranje tegen Kro atië niet meer dan een demon stratiepartij, die Nederland met groot gemak naar zich toe trok: 35-20. Het Holland-toernooi, voor het eerst in het Rotterdamse Topsportcentrum na elf jaar Schiedam, was de eerste test voor het 'Oranjeplan nieuwe stijl'. Speelden en trainden de internationals voorheen alleen Silvia Hofman van Oranje schiet over een Kroatische verdedigster heen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27