Een cadeautje voor zijn schoonmoeder Nederland kan niet achterblijven Sport Samen Sterk gaat stevig aan de leiding Peter Reitsma staakt strijd na lekke band OQO Kasparov lijkt strijd op te gev< MAANDAG 30 OKTOBER 2000 Winst en gelijkspel voor schakers De Nederlandse r Leiderdorper Jeroen Piket, wonnen zaterdag op de Olym piade in de eerste ronde met 3.5-0.5 van Venezuela en speelden gisteren in de sterk ste opstelling teleurstellend Het Nederlandse drietal deed het beter in Istan- boel. De vrouwen wonnen hun openingsduel met 3-0 van Portugal en versloegen gisteren Australië met 2-1 Boogerd verslaat Brentjes in loodzware strandrace Na vier ronden van de landelij ke damcompetitie gaat Samen Sterk in de tweede klasse KNDB aan de leiding. Door zelf ruim van Middelburg te winnen (15-5) en doordat de concur rentie verloor, zijn de Hazers- woudenaren nu twee match- punten los. Door een degelijke voorberei ding van captain Raymond van Es is het iedere keer weer een aangename verrassing als hij de opstelling van de tegenstander op acht van de tien plaatsen juist heeft ingeschat. Mede hierdoor kwam de zege geen moment in gevaar. Aan de topborden waren Jo Fijen, Richard Meijer en Eric Hogendoorn zeer succesvol be zig. Aan de 'opdracht' werd ruimschoots voldaan: Fijen speelde remise. Meijer en Ho gendoorn trokken het spel naar zich toe en wonnen. Toen Van Es, na een rekenbeurt van twin tig minuten, een winnende doorbraak had gevonden, lie pen de Samen Sterkers ruim weg. Micha van Tol joeg zijn te genstander door de vlag en Cees de Gelder en Richard Treur toonden over een hoger niveau te beschikken. Dat Mar tin Out in een goede stelling blunderde en Bram Doeves in remise moest berusten, nam de Hazerswoudse pret niet weg. Ook het Rijnsburgse RDC heeft zich inmiddels aan de kop van de eerste klasse gemeld. Met twee degelijke invallers (Rinus en Mariëlle Kromhout) werd er met 8-12 gewonnen van het Nieuwegeinse Damgenoot- schap (NDG). Na een snelle zege van Eric- Jan van Reenen (al na twee speeluren) en een winst van Ri nus Kromhout (gemeen zetje), haalde RDC via een aantal re mises en een zege van Michiel Kloosterziel gevolgd door twee RDC-nederlagen onder tijds druk, een 7-9 voorsprong. Ri chard Kromhout liet een dam afpakken en was zo gelukkig om nog naar remise te ont snappen, maar Arjen de Mooij pakte in een spannende zes om zes de-volle winst en de team zege. Het Leids Damgenootschap verloor van het Rotterdamse Constant: 8-12. Constant is een ploeg die vooraf als titelkandi daat werd bestempeld, maar door afwezigheid van enkele topspelers nog geen enkele wedstrijd volledig was. LDG, met invallers, zag dit keer een sterke topman (Ben Smeenk) bij Constant aan het eerste bord en posteerde daar Evert Bronstring tegenover. Bronstring liet in deze inhouds volle partij een kansje laten lig gen, maar remiseerde nog. LDG werd op achterstand gezet door nederlagen van invaller Wim Kleijn (schijfverlies in een com binatie) en een nul voor captain André van de Kwartel, die een zet had overzien en een blokka de op de achtste lijn moest toe staan. Toen Arend van Beelen zich in een omklemming liet nemen (kettingstelling) en verloor, moesten Harry Dekker, Dick den Ouden en Henk Meester dit zien te nivelleren. Ze kwa men alle drie niet verder dan De RDC- sterke spelers afstaan aan het eerste team en verloren dan ook ruim (6-14) van de Vlaar- dingse Dam Vereniging (VDV). Er werd echter toch goed partij gegeven. Cees van der Bosch aan bord één en Arno Kooloos aan het tweede bord bezitten een goed damniveau en lieten zich niet verrassen. Zij speelden remise. De overige acht borden kwamen niet verder dan vier re mises van Jan Schijff, Casper Vroegop, Piet van Egmond en Gera Hol. Arie Schoneveld in een 'Molimard'-variant, invaller Sietze de Leeuw, Nico Mul in een spectaculaire partij met een 'Springer'-doorstoot en een on gelukkige Fons van der Plas ver loren. Harde wind, neerslag en een verraderlijk strand maakten de zesde editie van de Beach Classic tot een memorabele. Onder condities waarin slechts de sterkste coureurs overle ven, toonden Michael Boogerd en Bart Brentjens gisteren hun uitzonderlijke klasse. De wegrenner en de moutainbiker waren op de Scheveningse boulevard eikaars concurrent in de strijd om de winst. De cou reur uit de Rabobank- ploeg bleef voor eigen pu bliek zijn medevluchter voor. Tot grote teleurstel ling van Brentjen; het overkwam hem in de grootste strandrace van Nederland al drie keer. SCHEVENINGEN Het podium had er bij de man nen na 56 kilometer anders uit kunnen zien. Woeste golven en stormachtige wind uit het zuid westen vormden voor Patrick Tolhoek immers geen aanlei ding behoudend van start te gaan. Met een stevige bries in de rug reed hij direct weg uit de kop van het veld. „Dat is zelf moord", oordeelde Brentjens na afloop. „Rijd je op de terug weg alleen, met windje tegen, dan red je het niet. Ik heb het zelf ook wel eens geprobeerd." Tolhoek had er lak aan. Hij wil de er in zijn laatste wedstrijd op het hoogste niveau een mooi afscheid van maken. De ervaren mountainbiker uit Yerseke soleerde in een strak tempo door en liet ter hoogte van Katwijk een voorsprong van 45 seconden klokken. Achter hem reed een groepje van vier: Boogerd, Brentjens, Jan Wee vers en veteraan Ed Scholte. Maar even later sloeg het nood lot toe. De ontketende eenling maakte een spectaculaire buite ling, met een gebroken voor wiel als resultaat. „Ik reed in een diep gat met water. Ik zag het wel aankomen, maar met een snelheid van vijftig km in het uur heb je nauwelijks een kans om zoiets te ontwijken. Het was even schrikken, want ik ging koppie onder. Met m'n voeten heb ik het wiel weer wat recht gebogen." De omstandigheden w« Het jagende kwartet passeer de de pechvogel, die toch weer de aansluiting forceerde - on danks een aanlopend wiel. „Na een korte adempauze heb ik een trimmer aangeschoten. Voordat hij het wist was hij zijn voorwiel kwijt. Maar die achter stand kon ik niet meer goedma ken." Terwijl de Zeeuw zich liet te rugzakken, plaatste Boogerd - volgens Brentjens Verrassend sterk op de loopstukken' - in de Noordwijkse duinen zijn eerste van een serie demarrages. Brentjens pareerde met gemak, maar Scholte en later Weevers werden slachtoffer van de tem poversnellingen van de gedre ven Hagenaar. Eenmaal terug op de Scheve ningse boulevard maakte Brentjens een kostbare fout. Na een sur place zette hij als eerste aan, maar moest vervolgens weer in de remmen. „Op 200 r tijdens de Beach Classic. FOTO ANP GOVERT COE f De regionale deelnemers aan de Isostar Beach Classic hebben zich niet kunnen mengen in de strijd om de ereplaatsen. De beste prestatie kwam op naam van de 19- jarige Simon Apperloo. De Noordwijker eindigde gisteren als 33ste in het wed strijd veld van licentiehouders. Hij verbe terde in Scheveningen niet alleen zijn per soonlijke recordtijd, maar ook zijn beste klassering (45ste in 1999). Daarbij moet worden, aangetekend dat er tijdens deze zesde editie veel meer top pers meestreden én dat de weersomstan digheden beduidend slechter waren. Top tienkandidaat Peter Reitsma (32) had pech. Nabij het keerpunt, de Langevelder- slag ten noorden van Noordwijk, reed de ervaren Hillegommer lek. Hij staakte de strijd. Sterk was de start van Swift-renster Su zanne de Goede. De pas 16-jarige Zot woudse reed lange tijd in gezelschap Dijkstra op de derde/vierde plaats ir wedstrijd. Maar ook voor haar wa: gevelderslag scherprechter. De Goede: „Ik reed door een plasje iets dieper was dan ik dacht. Mijn hari gleden van het stuur en ik sloeg kop. Ik had last van mijn knie en ben ab stapt." meter voor de streep was er een knik in het parcours. Ik dacht dat die knik pas na de finish kwam." Boogerd draaide nu als eerste het laatste rechte stuk op en stond die positie niet meer af. „Ik was sterk tijdens het WK en kon mijn vorm in de Ronde van Lombardije doortrekken," glundere de winnaar. .Afgelo pen week heb ik nog wat door- getraind voor deze wedstrijd. De geulen in het zand vond ik link en met de technische stuk ken had ik wat moeite. Maar deze overwinning is een mooi cadeautje voor mijn schoon moeder die vandaag 50 jaar is geworden." Bij de vrouwen ging de zege naar Daphny van den Brand, die concurrente Corine Dor- land voor bleef. Veterane Lenie Dijkstra legde beslag op de der de plaats. Ook meervoudig olympisch kampioene Leontien Zijlaard-van Moorsel gaf giste ren acte dé pre'sence, maar zij speelde geen rol van betekenis. „Ik ga vandaag niet voor een prestatie", sprak ze voo^1 start. „Ik ben hier gekome wat uit te rijden n; gingen en officiële gebeu sen. Volgende week ga ik op vakantie. Daarna ons richten op het nie zoen, waarin de wereldtitef rijden en het werelduurrj10 mijn voornaamste doelen J Succesvolle Paralympics enorme impuls voor gehandicaptensport Veel rolstoelen en veel halve le dematen. Veel vrolijke deelne mers en heel veel toeschou wers. De Paralympische Spelen in Sydney waren van het begin tot het einde één groot feest. Maar ze toonden ook aan dat Nederland moet gaan naden ken wat het nu wil met gehan dicaptensport. Een kleine twee weken sport wedstrijden 'voor mensen met een beperking', zoals de correc te omschrijving moet luiden volgens de Australische media gids. Wie nog nooit gehandi captensport van nabij heeft be keken, verbaast zich over het professionalisme. De meeste deelnemers nemen hun sport erieus als de deel de Olympische Spelen. Ze trainen hard en ge bruiken het modernste materi aal. Mooi meegenomen voor de sporters was de massale be langstelling van het Australi sche publiek. Meer dan een miljoen mensen kwamen op het evenement af, veel meer dan de organisatie had ver wacht. Dagelijks bevolkten vele duizenden schoolkinderen het olympisch park, maar ook veel gezinnen en andere geïnteres seerden stonden in de rij. Het gaat te ver om te conclu deren dat de Paralympics een evenement is geworden dat nauwelijks verschilt van de Olympische Spelen. Om bij de toeschouwers te blijven -velen van hen hadden niets speciaals met gehandicaptensport. „We hebben wel zin in een leuk dag je uit", verklaarden ze hun be langstelling. Veel bezoekers hadden de Olympische Spelen gemist of waren in die periode zelfs hun eigen stad ontvlucht. Nu grepen ze de kans om te ge nieten van de massale ope nings- en sluitingsceremonie of om voor een prikje met een dagkaart het olympisch park te bekijken. Niet elke sport was ook even interessant voor het publiek. Tegenover spectaculaire spor ten als rolstoelbasketbal of rol- stoeltennis staat bijvoorbeeld het saaie goalbal voor slecht zienden en blinden. Je kunt je zelfs afvragen of het wel een pa ralympische sport is. En er werd wel heel veel gezwom men. Het programma was zo afgeladen dat je je soms afvroeg of de organisatie niet per onge luk het hele schema dubbel liet zwemmen teneinde de deelne mers een extra medaillekans te gunnen. Doordat het zwemmen is ver deeld in vele verschillende klas sen, variërend van bijna valide tot zwaar gehandicapt, zijn de slotceremonie van de Paralym pics. FOTO REUTERS DAVID GRAY verschillen tussen deelnemers heel groot. Hoe moet je iemand die met een rolstoel tot de rand van het zwembad wordt gere den, daar in het water wordt geholpen en vervolgens met twee half geamputeerde armen en zonder benen de 100 meter 'vlinderslag' zwemt vergelijken met een zwemmer die enkel een onderbeen mist? De klassen bij het zwemmen vormen een goed voorbeeld van de twee kanten die er zitten aan de Paralympics: die van topsport en die van 'meedoen is al mooi genoeg'. Hoewel er nog steeds mensen zijn die elke gehandicapte in sporttenue een held vinden, zoals in Sydney een enkele hysterische Ameri kaanse journalist, neemt de se rieuze benadering van de zwemsport voor gehandicapten toe. Er gaan al stemmen op om flink te snoeien in het aantal klassen. De Paralympische Spelen zijn volop in beweging. Ondertus sen heeft de Nederlandse ploeg moeite de veranderingen bij te houden. Niet voor niets scoor de Oranje in Sydney veel slech ter in het medailleklassement dan vier jaar geleden in Atlanta. De Nederlandse gehandicap tensport wil graag professioneel gevonden worden, maar is dat nog lang niet altijd. Soms lijkt het succes meer een kwestie van geluk. Hoe kan het bijvoorbeeld dat de Neder landse ster van de Paralympics, de verstandelijk gehandicapte zwemmer Alwin Houtsma, zijn vracht medailles zonder noe menswaardige training bin nensleepte? Hoe kan het dat de 'gouden' paardrijder Joop Stok- kel nog maar enkele jaren gele den kampioen was op de zwemnummers? Deze Paralympics hebben duidelijk gemaakt dat je het niet meer redt door te vertrou wen op talent of geluk. De con currentie groeit. Als Nederland op paralympisch niveau inter nationaal wil blijven meetellen, moeten de organisaties van de gehandicaptensport inspelen op de veranderingen. De aan gekondigde samenwerking met sportkoepel NOC*NSF komt op een goed moment. Maar snelle actie is nodig. De succesvolle Paralympics in Sydney hebben een enorme impuls gegeven aan de gehandicaptensport. Daardoor zullen vele landen meer gaan investeren. Neder land kan niet achterblijven. •De elfde Paralympics zijn be ëindigd. Gisteravond om 20.31 uur sprak Robert Steadward, de voorzitter van het Interna tionaal Paralympisch Comité, in het bijzijn van 100.000 toe schouwers in het Olympisch Stadion de slotwoorden bij de Olympische Spelen voor ge handicapte topsporters. Kort voordien zei de Canadees dat dit „de beste Paralympische Spelen ooit" waren. De vol gende Paralympics zijn in Athene 2004. Thuisland Au stralië was het succesvolst met 63 gouden, 39 zilveren en 47 bronzen medailles. Groot-Brit- tannië (41-43-47) en Spanje (39-30-38) volgden op de plaatsen twee en drie. Nederland heeft de Paralym pische Spelen gisteren afgeslo ten op de vijftiende plaats in het medailleklassement. Op de laatste dag kwam alleen whee ler Iwan van Breemen nog in actie voor Oranje. Hij eindigde in de marathon op de dertigste plaats. De Nederlandse ploeg moest het in totaal doen met twaalf gouden, negen zilveren en negen bronzen plakken. Dit resultaat is beduidend minder dan dat van vier jaar geleden in Atlanta. Toen won Oranje vijfenveertig medailles. Toch toonde de Nederlandse chef de mission Cees Vervoorn zich niet ontevreden. „In At lanta waren verschillende lan den niet van de partij", stelde de oud-zwemmer. Maar ook Vervoorn moest toe geven dat sommige sporters ver onder hun niveau zijn ge bleven. In een samenwer kingsverband tussen NE- BAS/NSG en NOCNSF ziet hij voor Athene 2004 mogelijkhe den voor een verbetering van het eindresultaat. Vooral de zwemmers hebben sterk aan kracht ingeboet. Zij behaalden in Atlanta 27 plak ken en nu 14. Bovendien won de geestelijk gehandicapte Alwin Houtsma er in zijn eentje acht. Houtsma was daarmee de meest succes volle Nederlandse deelnemer. De Amerikaanse sprinter Bri an Frasure is bij de Paralympi sche Spelen positief bevonden op het gebruik van anabole steroïden. Hij won vorige woensdag zilver op de 200 me ter voor geamputeerden. In zijn urine trof de laboranten sporen van nandrolon aan. Frasure is het tiende geval van doping bij de Olympische Spe len voor gehandicapten. Eer der werden negen lèachtspor- ters betrapt bij out-of-compe- tition controles. De tien over treders van het dopingregle- ment mogen niet meedoen aan de Paralympics van Athe ne 2004. Het Olympic Park van Syd ney moet de campus van e|— universiteit worden. Dit is plan van Michael Knight, ka olympisch minister voor Af I stralië voor de Olympische Spelen en de Paralympics ij Sydney. In het Olympic Pat waar vijftien sporten plaatsen hadden, blijft ook topsport^ langrijk. Volgend jaar houc^0< ATP het WK tennis in de aqjj. commodatie die twintig kilt meter van Sydney verwij dea ligt. Het is de bedoeling gou kope hotelruimten neer ten. Met de toestroom v denten worden bars, restaiL rants en winkels geopend. Lj Sydney wil in het grote OlyLj pisch Stadion het olympisa vuur eeuwig laten brandenT Het Internationaal OlympiJ Comité moet er nog toestek ming voor geven. iel Gari Kasparov lijkt de hoop op behoud van zijn officieuze wereldtitel schaken te hebben opgege ven. De Rus, al jarenlang heerser in de schaakwe reld, ondernam zondag in de dertiende partij van zijn tweekamp met zijn landgenoot Vladimir Kramnik geen enkele poging iets aan de achter stand van twee punten te doen. Daardoor bleef de kloof met nog slechts drie duels te spelen be staan: 7 1/2-5 1/2 voor de uitdager. Zaterdag was de twaalfde partij, met de witte stukken voor Kramnik, na 33 zetten ook al in re mise geëindigd. Algemeen werd aangenomen dat Kasparov een dag later met wit alles op alles zou zetten om zijn laatste kans op titelbehoud te grij pen. Iedereen kwam bedrogen uit, want al na de veertiende zet en 75 minuten achter het bord stelde Kasparov zijn opponent voor het punt te delen. De gelatenheid van de anders zo taaie Kaspa rov, normaal de vechtlust zelve, verbaasde lijk. Tijdens de persconferentie kreeg de der dan ook de vraag wat er in hemelsna; hem aan de hand is. „Ik heb enkele prob gehad tijdens de match. Het is een lang Na de tweekamp zal ik er meer over vert< was het antwoord. Owen Williams, de zaakwaarnemer rov, zei geen idee te hebben wat er in de R varen is. Hij wist ook niet waarop de grootr ter doelde met zijn schimmige opmerking 1 parov reageerde wel met enige agressie vraag waarom hij 35 minuten had nag( over zijn elfde zet. „Dit spel verdient een sionele benadering. Dat geldt zelfs voor u Dinsdag staat de veertiende partij op 1 gramma. Bij winst is Kramnik zeker van reldtitel. Die heeft een officieuze status, de tweekamp buiten de wereldfederatie wordt gehouden. Er staat 2 miljoen dollar spel, tweederde is voo it, kit ilct tje m i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24