Leidsch Dagblad Leiderdorp evacueert asielzoekers Halfjaarcijfers KLM gestolen Politie arresteert Leidenaar in moordzaak Stevenshof Opnieuw vertragingen bij treinverkeer in Randstad Je blijft douchen 99 Brussel werkt aan nieuw paspoort in blauw Personeel KPN gelaten over grote reorganisatie 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD - \NDAC 30 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 ;orog, bier 3"Slovenië, lakmaker ifé Zoop 13 Arnon Grunberg wint AKO-prijs achter computer in New York Ivier miljoen !te Schiphol iter Netelenbos heeft ihol tot nu toe vier mil- gulden boete opgelegd ns overschrijding van de dsnormen. De luchtha- leeft de afgelopen weken er plaatsen acht keer de i overtreden. Dat was bij aagbaan en bij de Aals- baan. De problemen voor hol duren nog tot en met ag. Woensdag begint het te 'geluidsjaar' en begint ichthaven weer met een lei. enman lonkt r Martinair Hilversumse zakenman er Vegt heeft interesse in ver name van Martinair. luchtvaartmaatschappij 'erlies en is op zoek naar partner. Aandeelhouder bevestigt dat er een ge- is geweest met Van der over mogelijke overname e aandelen Martinair. De inian zou een aantal we ileden concrete voorstel- dienen, maar dat is nog gebeurd. Martinair zelf ouwt de plannen van de rsummer als 'de grootst ijke onzin'. „De man niet met ons gesproken", 'oordvoerder U.Buys. perrechter in r drid gedood buitenwijk van Madrid nmorgen een autobom ft. Zeker drie mensen :n om. Het gaat om een van het hooggerechts- zijn lijfwacht en zijn eur. Ten minste tien n raakten gewond. De se autoriteiten vermoe- at de Baskische afschei- leweging ETA achter de ig zit. Enkele tientallen stonden na de explosie nd. enpeace biedt ;ne stroom aan peace biedt op haar milieuvriendelijke aan. Op die manier de milieuorganisatie de tmarkt open te breken, is de organisatie houden ebedrijven de prijs voor groene stroom natig hoger dan die van e stroom. A-bestuur ïieuwt partij ictuur en de cultuur van A gaan flink op de Er komt een Politiek dat zo'n drie keer per jeen komt om PvdA-le- mogelijkheid tot in- te geven en parie eden verantwoording te fleggen. Met deze par- ieuwing heeft het dage- istuur van de PvdA in- id. DAAG 30 PAGINA'S land 3 and 5 ren Kunst 13,16 lie 6,7 en Samenleving 10 k van de Dag 2 Iheid 29 9,11,12,14 17 t/m 27 16 Cocktail: toppaarden voortopprijzen in Avifauna r- -Q -O- NR. 42453 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Agressief Noordwijk overklast Quick Boys 22 Hockeyers Forescate boeken zege op Asvion 23 Michael Boogerd verslaat Brentjes in loodzware strandrace VRAGEN leiden herman joustra De politie heeft een 35-jarige Leide naar aangehouden die ervan wordt verdacht op 13 februari 1998 Marian ne van der Graaf om het leven te heb ben gebracht in de Beppy Nooijstraat. Hij moet vandaag verschijnen voor de rechter-commissaris in Den Haag. Hoe de politie de verdachte op het spoor is gekomen, wil zij in het belang van het onderzoek niet zeggen. De verdachte was in elk geval niet benaderd om mee te werken aan een DNA-onderzoek dat afgelopen maand is uitgevoerd. Hiervoor is van tiental len mensen, op vrijwillige basis, een monster van het wangslijmvlies geno men. Het stoffelijk overschot van de 43-jarige werd in haar woning in de Beppy Nooijstraat in de Stevenshof gevonden. Onderzoek wees uit dat zij slachtoffer was van een misdrijf. Dui delijk was verder dat de vrouw enige tijd gegijzeld is geweest voordat ze werd vermoord. In haar huis werden verschillende DNA-sporen aangetroffen op spullen die waarschijnlijk niet van de vrouw zelf waren, maar van de dader. Zo vond de politie onder meer een ski jack, operatiehandschoenen, een was lijn, een elektriciteitssnoer, twee mes jes en een rol tape. amstelveen richard mooyman De KLM en accountant KPMG zijn ernstig in verlegen heid gebracht door de diefstal van nog vertrouwelijke halfjaarcijfers van de luchtvaartmaatschappij. De resul taten zijn vanochtend door de KLM vervroegd naar bui ten gebracht omdat de koersgevoelige informatie moge lijk in handen is gevallen van derden. De cijfers zijn be ter dan verwacht. Volgens de KLM zijn zowel het persbericht als de cij fers zelf gestolen bij een van de externe KPMG-accoun- tants. KPMG heeft van de diefstal aangifte gedaan bij de politie. Een woordvoerder van KPMG weigert in te gaan op de vraag of er sprake is van een doelgerichte inbraak. „Ik kan daar helemaal niets over zeggen." De diefstal vond vrijdagavond plaats. Onduidelijk is of met de illegaal verkregen informatie nog kon worden ge handeld op de effectenbeurs in New York, waar het KLM-aandeel een stijging vertoonde. De KLM-koers ging vanochtend ook flink omhoog. Een woordvoerder van de KLM zegt de zaak zeer te betreuren. De cijfers, die woensdag zouden worden gepubliceerd, overtreffen de verwachtingen van analisten. De lucht vaartmaatschappij behaalde een nettowinst van 355 mil joen gulden over de periode april tot en met oktober. Dit is een stijging van 55 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1999, als buitengewone baten niet worden meegerekend. De nettowinst over het tweede kwartaal van het gebro ken boekjaar (juli tot en met september) kwam aanmer kelijk hoger uit dan analisten vorige week voorspelden. KLM-topman Van Wijk noemt de resultaten gezien de verder gestegen brandstofprijzen 'indrukwekkend'. De vliegmaatschappij verwacht voor de tweede helft van het boekjaar eveneens een 'substantiële verbetering' van het bedrijfsresultaat, maar minder dan in de eerste helft. Het resultaat over het gehele jaar zal meer dan verdubbelen, verwacht de KLM. Zware storm teistert grote delen van West-Europa Het Leiderdorpse asielzoe kerscentrum bij de Driega- tenbrug is vanmorgen vroeg ontruimd. Door de storm zijn stukken plafond van een paviljoentent naar beneden gekomen. Ook is er lichte stormschade aan de kantine van het AZC. Uit voorzorg zijn alle 575 bewoners geëvacueerd. De asielzoekers zijn voorlopig ondergebracht in sport complex De Does, de Mu- zenhof en in Leythenrode. leiderdorp/den haag eric went/anp Even na middernacht blies de wind een paar elektriciteitspa nelen uit het systeemplafond van de buitenste paviljoentent. Daarbij zijn geen gewonden ge vallen, maar de schrik was groot. Voor het haastig gefor meerde beleidsteam, onder lei ding van burgemeester Zonne- vylle, was dat het sein om on middellijk tot ontruiming van het beschadigde paviljoen over te gaan. Met bussen zijn de be woners naar het zwembad ver voerd. Daar stonden bedden voor ze klaar en was er medi sche en geestelijke opvang. Rond kwart voor drie werd ook een tweede paviljoen ont ruimd, omdat ook dat plafond niet bestand bleek tegen de zware windstoten. Drie uur la ter viel de beslissing om het asielzoekerscentrum 'uit voor zorg' volledig te ontruimen. Volgens de Leiderdorpse wet houder Molkenboer is de ope- Een brandweerman helpt bij de evacuatie van een gezin uit het asielzoekerscentrum in Leiderdorp. ratie rustig verlopen, en was er geen sprake van paniek „We beperken ons nu uitsluitend tot noodopvang. De asielzoekers kunnen voorlopig 24 uur in De Does terecht. In de loop van de dag praten we met het Centraal snel de bewoners weer naar Orgaan opvang Asielzoekers hun paviljoens kunnen terug- (COA), om te zien wat er verder keren." moet gebeuren. De tentenbou- In het Oortgebouw van de wer is om assistentie gevraagd. Universiteit Leiden raakten bin- Het hangt van het weer af hoe nenmuren ontzet als gevolg van FOTO HIELCO KUIPERS de storm. De wanden langs en kele werkkamers schoven meer dan twintig centimeter naar binnen. De ruiten in de boven lichten hingen los in de spon ningen. De technische dienst is ïatigden in ovo winnen raadsverkiezingen van n in Kosovo heeft de ge le Albanese leider Ibra- ugova de leiding geno- n haalde zijn radicale rever Hashim Tha9i hijnlijk niet meer dan vart van de stemmen, emers vrezen nu dat aanhangers de macht inder slag of stoot uit zullen geven. Patiënten blijven zitten met vragen den haag anpkeld is, patiënten te gespannen zijn om de informatie van de Ruim een op de drie patiënten arts tot zich door te laten drin- verlaat de spreekkamer van de gen of omdat tijdens het huisarts of specialist met onbe- spreekuur niet al te veel tijd antwoorde vragen over zijn voor de patiënt kan worden uit ziekte of aandoening. Dat komt getrokken. Dat blijkt uit een on- omdat het onderwerp ingewik- derzoek van het NIPO. leiden'john oomkes Treinreizigers uit Leiden liepen in de ochtendspits forse vertra ging op in zowel de richting Haarlem als Amsterdam. Pro blemen van elektronische aard schopten vanmorgen het spoorverkeer rond Haarlem compleet in de war. De storing deed zich voor nadat het afge lopen weekeinde opnieuw was gewerkt aan vernieuwing van rails en wissels. Vorige week lie pen werkzaamheden ook al uit de hand. Tussen zeven uur en half acht lag het treinverkeer rond Haar lem vanochtend helemaal -stil en liepen duizenden vertragin gen op tot een uur. Na negen uur was de storing verholpen. De Nederlandse Spoorwegen slaagden er niet in vervangend busverkeer te regelen tussen Leiden en Haarlem. De vaste verbinding Den Haag-Haarlem- Amsterdam en Amsterdam- Haarlem-Breda werden tijdelijk omgeleid via Hoofddorp. Even na achten zorgde een defect aan een sneltrein komend van Leiden vlakbij Hoofddorp ech ter voor extra problemen. Volgens NS Verkeersleiding in Utrecht slaagden technici er vanmorgen vroeg niet in de noodzakelijke computerkoppe ling met het regionale verkeers leidingssysteem te leggen. Daardoor kan de verkeerslei ding niet zien of en zo ja, welke treinen zich waar op welk baanvak zich bevinden. Uit vei ligheidsoverwegingen wordt dan standaard al het. verkeer stilgelegd. Later slaagden de technici erin om de computer bewaking stapje voor stapje per baanvak te herstellen. De NS regelden wel snel bus sen op andere trajecten: tot ne gen uur ging het reizigersver- voer tussen Sloterdijk en Haar lem, Haarlem en Beverwijk over de weg. De verbinding tussen Haar lem en Zandvoort is tot ver na het middaguur met bussen on derhouden. Sanex douchegel 1.5 liter van 21.18 naar VOORDEEL FORMAAT INHOUD 1.5 LITER den haag gpd Waar haal je FrtC de energie vandaan? De grootscheepse reorganisatie bij KPN is door het personeel op het hoofdkantoor in Den Haag gelaten ontvangen. Van ochtend werden de managers ingelicht, vanmiddag was het overige personeel aan de beurt. De reacties varieerden van 'het lost zich vanzelf op' en 'we wachten het wel af tot en met 'het is misschien wel het beste voor het bedrijf, maar niet voor het personeel'. De vakbonden vrezen echter dat deze reorga nisatie ook slecht uitpakt voor het bedrijf zelf. „Het personeel is murw", zegt vakbond CFO. Veel KPN'ers weigerden com mentaar op de reorganisatie, die ze zaterdag uit de media brussel» hetty van roou correspondent De ellende rond het nieuwe Nederlandse paspoort ligt nog vers in het geheugen, maar in Brussel wordt alweer gewerkt aan een volgend model. Europees commissaris Vitorino, belast met justitie en binnenland se zaken, wil dat de burgers van alle EU- lidstaten paspoorten en identiteitskaarten krijgen die volgens hetzelfde ontwerp zijn gemaakt. Hij heeft al een kleur in gedach ten: het blauw van de Europese Unie. De invoering van een fraudebestendig paspoort liep in de jaren tachtig in Neder land zó dramatisch verkeerd dat staatsse cretaris Van der Linden en minister van Ee- kelen in 1988 moesten aftreden. Ook daar na bleef het aanmodderen. Dat trguma speelt voor Vitorino geen rol. Hij vindt dat Europeanen niet alleen herkenbaar moeten zijn als burgers van een land, maar ook als burgers van de Unie. Zijn ambtenaren werken aan twee ont werpen: een identiteitskaart van het 'cre ditcard-model' voor de inwoners van lan den die verplicht zijn altijd een identiteits bewijs bij zich te hebben, en een 'gewoon' HET WOORD IS AAN Dolf Verspoor Hij heeft zijn gedachten er over laten gaan. Precies: de hele boel platgewalst. direct begonnen met het stut ten van de muren. In het J.H. Oortgebouw aan de Einstein- weg zijn de faculteiten sterren kunde en natuurkunde onder gebracht. Op Schiphol ondervonden vliegtuigen last van vertragin gen die opliepen tot twee uur. In Zeeland slaagden vier sleep boten erin afgelopen nacht bij hoog water de chemicaliën tan ker Flottbek van het strand tus sen Zoutelande en Westkapelle los te trekken. De slepers met de Flottbek arriveerden van ochtend veilig in de Vlissingse Sloehaven. Er was geen gevaar voor lekkage. Volgens verkeerscentrale TIC stonden er vanmorgen rond 8.00 uur vijftig files met een to tale lengte van 300 kilometer. Dat is twee keer zoveel als nor maal. De windstoten leidden vooralsnog niet tot ongelukken. Ook de schade lijkt mee te val len. Enkele polders op Ter schelling kampen met hoog wa ter en lopen onder. De zware storm die sinds gis teren over grote delen van Noord-West-Europa raast, bracht de scheepvaart en ander verkeer in de problemen. De storm veroorzaakte tot nu toe relaüef weinig schade. De enige dode viel in Groot-Brittannië, doordat een boom op twee au to's viel. Voor de kust van Frankrijk raakte vanochtend een Italiaanse tanker met een chemische lading in de proble men. In België zijn ferry's uit de vaart gehaald. Pagina 11: Tentenbouwer ga randeert veiligheid tot wind kracht 14 7711° 77-12° 7711° 70% 70% 60% 5S5S35? 20% 20% 30% Rotterdammer voelt zich niet veilig in stad rotterdam anp Meer en meer Rotterdammers zeggen zich in hun eigen stad onveilig te voelen. Bijna de helft van de Maasstedelingen krijgt een onprettig gevoel op straat. Dit blijkt uit de vandaag ge presenteerde veiligheidsmoni tor over 1999. Het aantal aangiften bij de politie is gestegen van 64.000 in 1998 tot 72.000 het afgelopen jaar. Het ging voornamelijk om fietsdiefstal en woninginbraak. Het aantal slachtoffers van geweldsdelicten is met twee procent gestegen tot 3.784. Uit de door drugsoverlast geteister de deelgemeente Delfshaven kwamen de meeste aangiftes van geweld. Rotterdam scoort met het percentage onveiligheidsgevoel het hoogst van de vier grote ste den. In Amsterdam en Den Haag voelt 39 procent van de bewoners zich onveilig, in Utrecht 41 procent. Landelijk ligt dit rond de 31 procent. Uit de enquête blijkt verder dat de Rotterdammers zich ver uit het meest ergeren aan la waai op straat, hondenpoep en vervuiling. Ja, ik wil een abonnement 1 op het Leidsch Dagblad. moesten vernemen. Vandaag werd het personeel officieel op de hoogte gesteld dat KPN de komende twee jaar 6.000 eigen arbeidsplaatsen en 2.000 banen van externe medewerkers schrapt. Het hoofdkantoor wordt flink afgeslankt en er wordt gesneden in de onderde len verkoop en vaste telefonie. De vakbond CFO vreest voor gedwongen ontslagen. „KPN heeft een boel werknemers wier werk zo is verouderd dat ze daar binnen het bedrijf niks meer mee kunnen. Maar ook in andere bedrijven staan ze niet te popelen om mensen wier kennis is verouderd over te ne men." Op de beurs liet het KPN-aandeel vanochtend een flinke veer. paspoort in de vorm van een boekje voor alle EU-burgers. Aan de gevoelige discussie of een identificatieplicht in de hele Unie moet worden ingevoerd, wil Vitorino zijn vingers niet branden. Momenteel regelen de lidstaten zelf het ontwerp en de beveiliging van hun pas poorten. Er is binnen Europa een vrijblij vende afspraak om te streven naar meer gelijkvormigheid, maar er ligt een lappen deken aan kleuren en vormen. Het 'euro- blauw' van Vitorino worden in december of januari besproken in het dagelijks bestuur van de Unie, de Europese Commissie. Voortetters: m/v Adres: Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Handtekonlng Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1