FIFA-voorzitter waarschuwt Brazilii Michael Owen, het idool van Anfield Road United en Arsenal blijven samen op kop Sport MAANDAG 30 OKTOBER 2000 992 Sterspeler Liverpool scoort niet in mooiste stadsderby van Engeland Het is niet de oudste, wel de mooiste stadsderby van Engeland: Liverpool tegen Everton. Een klassieker, al meer dan honderd jaar. Gistermiddag ston den de twee clubs tegenover elkaar in de machtsstrijd aan de Merseyside. Met het wonderkind Michael Owen (20) van Liverpool in het spectrum. Hij scoorde niet, maar zijn club won wel met 3-1. Hij is het idool van Anfield Road, het equivalent van David Beckham bij Manchester United. Ook een mega ster, mateloos populaif, alleen iets minder verwaand dan de Spice Boy. Overal waar Michael Owen gaat wordt hij gevolgd: op het veld door zijn te genstanders, op straat door zijn fans. Hij kan z'n gezicht niet laten zien, of hij wordt omringd door tientallen handtekeningenjagers. Soms tot in het absurde toe. Michael Owen (van 14 december 1979) is een ware volksheld. Niet al leen in Liverpool, in heel Engeland. De jongste international van de vorige eeuw in Engeland, die op 11 februari 1998 zijn debuut maakte op Wembley, tegen Chili. Elf maanden eerder en ze ventien jaar nog maar scoorde hij in z'n eerste wedstrijd voor Liverpool in Londen, tegen Wimbledon. Dat was op 6 mei 1997. Een jaar later kende de hele wereld hem. Alleen dank zij dat ene, magistra le doelpunt op het WK '98 in Saint Etienne tegen Argentinië. Vijf secon den, want langer duurde zijn slalom niet, katapulteerden Michael Owen tot sportieve faam en gaven hem de status van miljonair. Bij terugkeer in Enge land verdubbelde Liverpool meteen zijn salaris en stonden de reclamema kers in de rij om met hem tv-spotjes te maken. Hij ging er gretig op in. Het geld stroomde binnen, hij gaf het met even gulle hand uit en mat zich de status aan van de supervedet te. Nog maar net in het bezit van een rijbewijs schafte Michael Owen zich een splinternieuwe Jaguar aan en kocht hij en passant een renpaard (hij heeft er inmiddels twee), die hij, heel toepasselijk, Etienne Lady noemde. De supporters van Liverpool vinden het prachtig. Jaloezie bestaat niet in het land waar topvoetballers worden vereerd als helden en de fans er zelfs schande van spreken als een topspeler niet in een dure auto rijdt. Het par keerterrein op Melwood, het fraaie trainingscomplex van Liverpool, is een showroom voor autofreaks. Met de Ja guar van Owen als pronkstuk. Twee seizoenen achtereen maakte Mi chael Owen zijn sportieve status in Li verpool volledig waar en was hij met achttien competitietreffers twee keer gedeeld topscorer in de Premier Lea gue. Vorig seizoen kwam de klad erin. Hij was vijf maanden uit de roulatie door tal van blessures (vooral ham string) en keerde pas vlak voor het EK 2000 terug op de velden. Michael Owen is sindsdien niet lan ger het jochie van het WK in Frankrijk waarvan iedereen hoopte dat hij iets bijzonders zou laten zien. Hij is de man geworden van wie iedereen ver wacht dat hij zal uitblinken. De tegen standers kennen Engelands grootste belofte inmiddels van haver tot gort en laten hem niet meer door de achter hoede slalommen om de winnende goal te maken. Wat goed is komt snel. Maar werd Michael Owen niet te vroeg gebracht, zoals sommige trainers nu beweren? ,,Het was beter geweest", denkt de trainer van Leicester City, Peter Taylor en toen coach van de ploeg onder 21 jaar, „als hij na het WK in Frankrijk was teruggekeerd naar Jong Engeland om eerst internationale ervaring op te doen. Als jeugdspeler was hij al in staat tegenstanders te passeren en te scoren, maai' op het hoogste niveau kwam hij plotseling tegenover man dekkers en ver teruggetrokken vrije verdedigers te staan." De frêle en lichtvoetige aanvaller moest daardoor al op vrij jonge leef tijd, onder zware druk, naar andere oplossingen en mogelijkheden zoeken om ruimte voor zichzelf te creëren om te kunnen scoren. „Sinds iedereen zijn speelstijl kent", zegt clubcoach en tij delijk bondscoach Taylor, „krijgt hij geen centimeter ruimte meer. Het zou daarom beter zijn geweest als hij dat soort dingen eerst in Jong Engeland had kunnen leren." Zijn zelfvertrouwen heeft niet gele den onder het blessureleed. Zijn ambi tie is enorm. De belangstelling van Real Madrid, dat deze zomer 90 mil joen gulden voor hem wilde betalen als opvolger van Anelka, heeft hem ge streeld maar niet van de wijs gebracht. Hij staat in Liverpool nog bijna drie jaar onder contract en heeft maar een wens: kampioen van Engeland worden met Liverpool. „Ik heb me nog nooit zo goed ge voeld als nu en speel beter dan twee jaar geleden". Zeven doelpunten in elf wedstrijden moeten zijn gelijk bewij zen. Liverpool-aanvalIer Robbie Fowler (links) tracht David Wier van ton te passeren. foto reuters ian Nilis bedankt fans voor steun eindhoven Voor het eerst sinds zijn vertrek naar Aston Villa was Luc Nilis terug bij de club waar zijn hart ligt, PSV. Nilis bedankte gisteren het publiek in de rust van PSV - Ajax voor de massale steunbetuigingen uit Neder land na een botsing met Ips wich Town-doelman Wright. De aanvaller liep daarbij een dubbele scheenbeenbreuk op en heeft inmiddels drie operaties ondergaan. Nilis, naast maatje Ruud van Ni- stelrooy op het ereterras, greep tijdens de rust de mi crofoon en sprak de suppor ters toe. „Het gaat goed met me, en het zal alleen maar beter gaan." foto anp Weah scoort nu voor Marseille parus Paris Saint-Germain heeft gisteren in de Franse compe titie een onverwachte nederlaag geleden. In de eigen stad ver loor de koploper van Bordeaux, 1-2. Lille en Sedan naderden PSG daardoor tot op twee punten. Pauletto zette Bordeaux met twee treffers op voorsprong. Pas in de slotminuut scoorde Dis tin voor Paris SG tegen. Bij Sedan waren N'Diaye en Brogno de doelpuntenmakers. Boutoille maakte het enige doelpunt in de door Lille gewonnen wedstrijd tegen Toulouse. Marseille speel de gelijk bij Strasbourg, 1-1. Opvallend was vooral de naam van de doelpuntenmaker: Weah. De voormalig voetballer van het jaar werd onlangs overgenomen van Manchester City. Olympi- que Lyon speelde gelijk tegen Auxerre, 2-2. Voor Lyon scoorde Govou de beide doelpunten. Rangers compleet van slag Glasgow Het blijft tobben met Glasgow Rangers. Na de neder laag in de Champions League bij Sturm Graz ging de ploeg za terdag op eigen veld met 3-0 onderuit tegen IGlmarnock. Celtic verspeelde twee punten. De koploper kwam gisteren bij Mo therwell niet verder dan 3-3. Het verschil tussen de rivalen be draagt nu dertien punten. Het was de derde nederlaag op rij voor Glasgow Rangers, de eerste dit seizoen in eigen stadion. Arthur Numan scoorde in eigen doel. Door een strafschop van Brannan, tien minuten voor tijd, voorkwam Celtic een neder laag bij Motherwell. In het boeiende duel behoorde bij Mother well ook Valgaeren tot de doelpuntenmakers. De Belg speelde het vorig seizoen nog bij Roda JC. Hibernian won door een late treffer van McManus van en bij Dundee United. Anderlecht verplettert Lokeren Brussel» De euforie bij Anderlecht duurt voort. Dinsdag ver sloeg de ploeg van coach Anthuenis Manchester United in de Champions League. In de eigen competitie was het zaterdag prijs tegen Lokeren. De Brusselaars wonnen met een monster score: 8-0. De Poolse Canadees Tomasz Radzinski was de top schutter met vier doelpunten, waarvan één van de strafschop stip. De Tsjech Koller scoorde tweemaal, Vanderhaeghe en Stoi- ca ieder één keer. Anderlecht liep niet verder in op Club Brugge. De koploper won opnieuw, nu bij Westerlo (2-0). Martens en Smolders scoorden, beiden in de laatste tien minuten. Club heeft na elf wedstrijden nog het maximale puntentotaal van 33. Anderlecht volgt op vier punten. Benfica heeft nieuwe voorzitter lissabon Benfica, dat nog 15 miljoen gulden aan Vitesse moet overmaken voor Pierre van Hooijdonk, heeft een nieuwe voor zitter. De 52-jarige Manuel Vilarinho versloeg de zittende preses Joao Vale Azevedo in een reguliere verkiezing. De nieuwe man beloofde de kiezers op korte termijn de aankoop van de spits Jardel. Deze Braziliaan scoorde tot vorig seizoen veel in Portu gal voor FC Porto en speelt nu bij Galatasary in Istanbul. Blatter dreigt nationale voetbalploeg uit te sluiten van WK FIFA's voorzitter Blatter dreigt Brazilië uit te sluiten van de wereldtitelstrijd in 2002. Aanleiding zijn bemoeienis sen van de regering met de nationale voetbalcompetitie. klaarde Blatter. De regering gelastte onlangs een onderzoek naar de stand van zaken. Daarvoor waren meerdere aanleidingen: een toenemende geruchtenstroom over corruptie, grote financiële problemen bij diverse clubs, rio de janeiro rtr Blatter deed zijn uitspraken in het magazine Epoca. „Het is duidelijk zichtbaar dat er in de competitie sprake is van inter ventie van buitenaf. Voor ons volstrekt ontoelaatbaar", ver een ware exodus van topspelers naar het buitenland. Verder wordt van overheidswege geke ken naar de relatie tussen de voetbalbond en de grootste sponsor, Nike. Brazilië is viervoudig wereld kampioen en ontbrak nooit op een WK. „Mogelijk doet het land nu niet mee aan de we reldtitelstrijd in Japan en Korea (2002), aan het WK onder ze ventien, aan het WK voor vrou wen en een groot zaaltoernooi in Guatemala, eind dit jaar", zei Blatter. Hij vervolgde: „Brazilië kan bovendien niet deelnemen aan grote evenementen in Zuid- Amerika en de scheidsrechters uit het land worden niet meer internationaal ingeschakeld. Daarnaast komt er mogelijk een verbod van transfers van Brazi liaanse spelers naar het buiten land." Blatter zei dat de dreigemen ten van de FIFA uiterst serieus moeten worden genomen. Hij heeft ze persoonlijk overge bracht aan de voorzitter van de Braziliaanse voetbalbond, Ri- cardo Teixeira. „Wie zich niet aan onze reglementen houdt, krijgt deze straf. Het maakt in zo'n geval niet uit om welk land het gaat." Vreemd genoeg is het ri ringsonderzoek door het bliek en de media in Bra i van harte ondersteund. Me i het gedoe zat. De meeste d r ontaarden in ordinaire sch partijen, afgewerkt in nagen lege stadions. Door het giga i sche aantal nationale tram is er bij voortduring sprake competitievervalsing. Edgar Davids ontmoet de paus rome» Edgar Davids kuste gisteren in het Olympisch Stadion van Rome de ring van paus Johannes Paulus. Davids deed in een wereldselectie van in de Serie A spelende buitenlanders mee tegen het Italiaanse nationale team. Na afloop van het duel ontmoette de Nederlander de paus. De wedstrijd, die twee keer een half uur duurde, leverde geen doelpunten op. Toch genoot de paus - als jongetje was hij een enthousiast doelman - zicht baar en met hem een stadion vol pelgrims. Het treffen was on derdeel van een 'dag van de sport' ter gelegenheid van het Hei lig Jubeljaar. De paus riep in de mis die aan de wedstrijd vooraf ging, alle sportmensen ter wereld op een voorbeeld voor de jeugd te zijn. Ook bepleitte hij sportiviteit en afzien van doping- gebruik. foto ap andrew medichini BE Charleroi - La Louviere 2-1, Beverei Germinal 2-1, Anderlecht - Lokeren 0, St.Truiden - Mechelen 1-0, GenlÊ Gent 1-1, Westerlo - Brugge 0-2, Ai[ werp - Standard 1-2, Harelbeke - Ai( 2-4. Stand aan kop: Brugge 11-33 Charleroi Anderlecht 11-29 Moeskroen Standard 11-25 Lierse Arsenal - Manchester City 5-0, Che - Tottenham 3-0, West Ham - Newc 1-0, Ipswich - Middlesbrough 2-1 ton Villa - Charlton 2-1, Manchester United-Southampton 5-0, Sunderli Coventry 1-0, Leicester - Derby 2 verpool - Everton 3-1, Bradford - Li 1-1. Stand: Man.United 11-24 Charlton Arsenal 11-24 Tottenham Liverpool 11-21 Man.City Leicester 11-19 Everton Ipswich 11-18 West Ham Aston Villa 10-15 Coventry Chelsea 11-16 Middlesbr. Newcastle 11-16 Southampt. Sunderland 11-16 Bradford Leeds 10-15 Derby FRAN! Strasbourg - Marseille 1-1, Lyon Auxerre 2-2, Metz - Lens 2-1, Pari- Bordeaux 1-2, Troyes - Monaco 1-r Rennes - Guingamp 1-2, Sedan - P tes 2-0, Lille - Toulouse 1-0, BastiJ St.Etienne 0-0. Stand aan kop: PansSG 13-24 Bordeaux Lille 13-22 Troyes Sedan 13-22 Monaco Bastia 13-21 Nantes Guingamp 13-21 Metz Amadora - Farense 1-2, Beira Mar Sporting 0-1, Aves- Gil Vicente 1 Benfica - Campomaiorense 2-0, L< Guimaraes 1-1, Belenenses - Ferre1 Stand aan kop: Porto 8-21 Belenenses Braga 9-20 Boavista Sporting 9-19 Benfica Salgueiros 9-18 Ferreira Dunfermline - Dundee 1-0, Hearts Johnstone 0-3, Rangers - Kilmarnt 3, St. Mirren - Aberdeen 2-0, Duni Utd - Hibernian 0-1, Motherwell -I 3-3. Stand aan kop: Celtic 13-35 Johnstone Hibernian 13-32 Dundee Kilmarnock 13-26 Hearts Rangers 12-22 Dunferml. Kampioen Manchester United en Arsenal blijven samen op kop in de Premier League. Uni ted won op Old Trafford met 5- 0 van het laaggeklasseerde Sou thampton. De Londenaren hadden weinig moete met Manchester City, eveneens 5-0. Voor Arsenal maakte Bergkamp de tweede treffer. United heeft een beter doelsaldo dan de 'Gunners'. Liverpool volgt als nummer drie op drie punten van het fa voriete tweetal. De club won gisteren de Merseyside-derby van stadgenoot Everton, 3-1 (verslag zie elders op deze pagi na). Hasselbaink was opnieuw trefzeker voor Chelsea tegen Tottenham Hotspur: 3-0. De spits scoorde 1-0 en 3-0, een treffer kwam uit een strafschop. De topscorer van de Premier League staat op tien doelpun ten. In het doel van Chelsea speelde De Goey uitstekend. Hij redde onder meer twee keer zeer knap op een schot van Korsten. De oud-speler van Vi tesse stond zaterdag in de basis bij de Spurs, het team van coach Hoddle. Bij Chelsea deed ook Melchiot vanaf het begin mee. Voor nieuweling Bogarde, nog een aankoop van de ver trokken coach Vialli, was geen plaats ingeruimd. Bij Manchester United was international Sheringham de grote man. Hij maakte drie doelpunten, Andy Cole twee. Het elftal van Alex Ferguson herstelde zich goed van de af knapper in Brussel tegen An derlecht voor de Champions League. De geblesseerde Stam ontbrak nog. Voor Arsenal maakte de jonge verdediger Ashley Cole zijn tweede doelpunt dit seizoen. Hij deed dat kort nadat de scheidsrechter in de 43ste mi nuut Danny Tiatto van City uit het veld had gestuurd. Na de rust kwam Arsenal op toeren en liep via Bergkamp, Wiltord en twee keer Henry uit naar 5-0. Bergkamp verklaarde de ge sprekken met de club over een langer verblijf in Londen te hebben hervat. Afgelopen week sprak hij nog zijn grote zorg daarover uit. Coach Wenger zei te verwachten dat de Nederlan der nog voor het einde van dit jaar bijtekent. Doelman Lukic, bijna 40 jaar, was voor de eerste keer in 3,5 jaar terug in de Premier League. Hij verving bij Arsenal de ge blesseerde Seaman. Derby County blijft hekkensluiter door een 2-1-nederlaag bij subtop per Leicester City. Duitsland Hertha BSC is sinds gisteravond de nieuwe koploper van de Bundesliga. De club uit Berlijn achterhaalde Bayern München en Schalke door te winnen van 1860 München. Kampioen Bayem München liet zaterdag twee punten liggen bij Werder Bremen: 1-1. Schal ke '04 verzuimde de leiding over te nemen. De ploeg van Niels Oude Kamphuis van Schalke '04 werkt Ze Roberto van Bayer Leverkusen tegen de grond. De topper in de Bundesliga eindigde onbeslist. foto reuters ina fassbender trainer Huub Stevens speelde eveneens gelijk, tegen Bayer Le verkusen: 0-0. Er was sprake van een teleurstellend niveau in de topper. De overwinning van Hertha was geflatteerd. De eerste zege in twintig jaar bij 1860 kwam in de laatste minuut tot stand door een treffer van Sverrisson. Tot dan waren 'die Löwen', die hun vierde opeenvolgende ne derlaag leden, beter. Bij Hertha speelde de Nederlander Dick van Burik het hele duel mee. Roy kwam niet in actie. Trainer Hitzfeld zag Bayern het grootste deel van de wed strijd bij de aartsrivaal van wel eer domineren. Hij moest machteloos toezien hoe onder anderen Sergio en Eiber in het uitverkochte Weserstadion faal den in de afwerking. Internatio nal Scholl schoot ook nog een vrije trap op de lat. Zonder de geblesseerde spel maker Effenberg nam Bayern in de zesde minuut een voor sprong via Sergio. Volgens de thuisploeg was er sprake van buitenspel, maar de scheids rechter wilde daar niets van we ten. Vijf minuten later maakte Ailton uit een strafschop de ge lijkmaker. Doelman Kahn had Bode onderuit gehaald. De kampioen kwam in de tweede helft nog goed weg toen Bode op de lat kopte. Bij Werder ont brak Frank Verlaat. De 0-0 van Bayer Leverkusen bij Schalke, sinds de nederlaag bij Freiburg van vorige week koploper af, betekende voor Rudi Voller de eerste wedstrijd als coach die hij zonder over winning afsloot. Eerder won hij twee keer als verantwoordelijke man bij Leverkusen - hij volgde de vorige week opgestapte Daum op - en drie maal bij de nationale elf. Schalke speelde zaterdag met één Nederlander in de basis. Dat was ex-Twente naar Oude Kamphuis. Borussia Dortmund verloor dit seizoen voor de derde keer in het eigen Westfalenstadion, gevuld met 62.000 toeschou wers. Kaiserslautern won met 2-1 via Reich in de 88ste mi nuut. Christov bracht de gast- ploeg voor rust op voorsprong, maar de Braziliaan Evanilson maakte in de 62ste minuut de verdiende gelijkmaker voor Borussia. Het betekende de derde zege voor Kaiserslautern onder de nieuwe trainer Breh- me. Spanje FC Barcelona heeft zaterdag avond door een nederlaag bij Real Mallorca (0-2) weer terrein moeten prijsgeven in de Spaan se competitie. De ploeg van trainer Ferrer bleef op twaalf punten staan en is vooralsnog niet meer dan een subtopper. De tegenvaller kwam enkele da gen na de nagenoeg zekere uit schakeling in de Champions League, bij Leeds. Andere serieuze kandidaten voor de titel als Deportivo la Coruna, Real Madrid en Valen cia, wonnen wel. Deportivo deed dat bij Numancia met 2-1, Madrid bij Sociedad, 4-1. Alaves bleef door de winst bij Rayo Vallecano (1-0) op gelijke hoog te met Deportivo en Madrid. Bij Alaves speelde Jordi Cruijff, op de laatste zeven minuten na, de hele wedstrijd mee. Moreno was de doelpuntenmaker. Valencia nam de koppositie over door te winnen bij Osas- una. De Noor Carew maakte kort voor tijd het winnende doelpunt. Osasuna was al na vijf minuten door Matea op voorsprong gekomen. Crucha- ga maakte van elf meter gelijk. Valencia is over anderhalve week de tegenstander van Hee renveen in de Champions Lea gue. Barcelona keek al na elf mi nuten tegen een achterstand aan door een doelpunt van Eto'o. Vijf minuten na de pauze zorgde Ibagaza voor 2-0. De Nederlandse inbreng bij Barca was beperkt. Reiziger en Cocu stonden in de basis. Reiziger werd in de rust vervangen door Gerard. Titelverdediger La Coruna stond bij de rust al met 2-0 voor door een kopbal van Donato en een inzet van Fernando. Een kwartier na de hervatting zorg de Navarro voor een tegentref fer, waarna Numancia gevaar lijk kwam opzetten. Doelman Molina stond de gelijkmaker echter enkele keren in de weg. Bij Real liet Figo zien de hek senketel bij zijn oude club Bar celona, vorige week zaterdag, goed te hebben doorstaan. De Portugees behoorde, na een fraaie solo te hebben afgerond, tot de vier doelpuntenmakers bij de Koninklijke. De overige treffers kwamen op naam van Guti, Savio en Hierro. De laatste scoorde uit een strafschop. Zwitserland Basel, tegenstander van Feyen- oord in het toernooi om de UEFA-beker, won dit weekein de in de Zwitserse competitie van Yverdon, 2-1. Donderdag ging de club op eigen veld on deruit tegen de Rotterdammers. Voor de opponent van Ajax, Lausanne, was er minder suc ces. De formatie die de Amster dammers versloeg, verloor van St. Gallen, 2-0. St. Gallen is de nummer twee achter Lugano. Basel achterhaalde Lausanne op de ranglijst en staat nu vier de. Mallorca - Barcelona 2-0, bao 0-0, Numancia - Deportivo Palmas - Santander 2-1, laga 1-1, Osasuna - Valencia panyol - Oviedo 2-0, Celta - 2-1, Sociedad - Real Madrid 1-4, cano - Alaves 0-1. Stand aan kop: Valencia 7-16 Barcelona Real M. 7-14 Las Palmas Alaves 7-14 Villareal Deportivo 7-14 Valladolid Celta 7-13 Oviedo Vallecano 7-12 Malaga

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18