Ajax krijgt te weinig in bleke topper "Je Groot: 'Met dit elftal redden we het niet' ijacied De Cler wellicht laar Germinal Beerschot In de HERHALING \ANDAG 30 OKTOBER 2000 )nderscheiding voor Eeke van Nes ietermeer Eeke van Nes heeft op de zevende Nederlandse de KNRB Prijs 2000 gewonnen. Zij kreeg de onderschei- ig niet alleen voor haar drie olympische medailles, maar loral ook wegens haar uitstraling, inzet en de wijze waarop ze t roeien heeft gepromoot. Eeke van Nes won met Piëta van lishoeck op de Olympische Spelen van Sydney zilver in de jbbeltwee en eveneens zilver met de Nederlandse vrouwen :ht. Bij de Olympische Spelen van Atlanta in 1996 won Eeke in Nes brons in de dubbeltwee met Irene Eijs. De 31-jarige leister van Die Leythe uit Leiden beëindigde na Sydney haar ieicarrière. odurain ontkent dopegebruik iDrid Miguel Indurain heeft zaterdag in een open brief in de iaanse krant Marca ontkend ooit verboden stimulerende mid den te hebben gebruikt. De vijfvoudig Tourwinnaar reageerde •ect p de aantijgingen van zijn vroegere ploegmaat bij Banesto, de n zransman Thomas Davy. Die noemde tijdens het Festina-pro- is in Lille ook Indurain als mogelijke gebruiker. ,,Ik heb alle re- els gerespecteerd en ik heb een gerust geweten", schreef Indu- lin. Hein Verbruggen wordt vandaag voor de rechtbank in Lille idervraagd over zijn rol in de Festina-affaire. De voorzitter van e internationale wielrenunie kreeg in de eerste week van het roces het verwijt dopingzaken in de doofpot te willen stoppen. 'ware loting waterpoloërs AZC phen aan den run» De waterpoloërs van AZC hebben het zwaar :troffen in de tweede ronde van de Champions League. De Al- henaren zijn ingedeeld met het Italiaanse Posillipo Napels, het longaarse Ferencvaros en Novaky uit Slowakije. Landskampi- en AZC plaatste zich afgelopen week bij de zestien beste Euro- ese clubteams door in Katwijk tweede te worden achter Real ladrid. De tweede ronde wordt in Napels verspeeld van 23 tot met 26 november. ïgina 23: Waardevoller dan een trainingskamp. laradona denkt weer aan spelen jenos aires Diego Maradona heeft in Cuba de therapie tegen jn drugsverslaving afgesloten. Hij keerde zaterdag terug in Ar- :ntinië en gaat in Buenos Aires als manager aan de slag bij eer- edivisieclub Almagro. Maradona zei zich goed te voelen en gebherweegt zelfs te gaan spelen voor Almagro, dat strijdt tegen a egradatie. Zijn artsen raden hem wel aan tot het einde van dit ar een ontwenningskuur te blijven volgen. pnju Rf Het mogelijke vertrek van De aan leefmans Cler, waarover "komende week uitsluitselover te verwachten Leidse Ajacied Tim de Cler valt, is onderdeel van een veel iagenoeg rond met Germinal grotere 'schoonmaak' bij Ajax. :rschot (GBA) uit Antwer- De aanvallers Kevin Bobson en De Cler (21) komt al een Brutil Hosé, die niet meer bij de niet meer aan spelen toe al selectie zitten, gaan vrijwel ze- hij wel wekelijks op de bank ker naar Haarlem. Met Haarlem de wisselspelers naast Co werkt Ajax samen en in GBA iaanse. Ook gisteren tegen heeft de club een minderheids- f zat er geen basisplaats in belang, ats r de verdediger. Bobson en Hosé zaten aan- ico ie Cler is bezig aan zijn vier- vankelijk wel bij de A-kern en tsh< seizoen in de selectie van de kregen ook kansen in het begin ensterdammers. Lange tijd van de competitie. Nu duidelijk 'eksid hij buitenspel door een is dat ze niet goed genoeg zijn os I nbreuk. Daarna vocht hij voor het eerste van Ajax, mogen terug, maar onder Adri- ze weg van Adriaanse. Nog ise is er geen plaats meer meer spelers mogen vertrekken, »-00 ir de Leidenaar in de hoofd- of op huurbasis of definitief cht. Bij de Belgische fusie- naar een andere club, liet de 3, uitkomend op het hoogste club inmiddels weten. Wie dat eau en daar als achtste ge- zijn, wil Ajax nog niet bekend- iseerd, ligt dat anders. maken. Een vijfde plaats, hooguit. Meer zit er dit seizoen voor Ajax niet in, denkt Co Adriaanse, de trainer. Maar welke clubs zijn dan beter in een competitie die het predikaat middelmaat gistermiddag in Eindhoven nog eens illu streerde in een topper die alleen op papier een topper was? Feyenoord en PSV, misschien Vitesse, maar voor de rest? PSV en Ajax hielden elkaar in evenwicht (1-1), maar de Amsterdammers hadden meer verdiend. Doet Adriaanse aan doemden ken of is hij een realist, zoals hij steeds beweert? „Er komt een tijd", zei de trainer een etmaal voor de brunchwedstrijd, in het Brabantse land „dat Ajax ook weer beter zal zijn da$i PSV." Dat gelooft hij niet alleen, 'dat weet ik zeker'. Hij hoefde niet lang te wachten, gisteren was Ajax beter. Nochtans meende Adriaanse na afloop dat de puntendeling een terechte uit slag was. Maar op basis waarvan ver diende PSV het gelijke spel dan? Ajax was gedurende grote delen van de wedstrijd beter. De ploeg oogde fitter, speelde ge- drevener en had veel meer drei ging voorin met Wamberto en vooral met Pius Ikedia. De Ni- geriaanse lichtgewicht bracht Heintze in de eerste helft regel matig tot wanhoop en passeer de de Deense veteraan links en rechts, binnendoor en buiten om. Het was daarom sneu voor hem dat uitgerekend hij twaalf minuten voor afloop de over treding op Kolkka beging waar uit Arnold Bruggink vanaf elf meter de ontgoocheling bij PSV kon beperken. De kleine Nigeriaan viel wei nig te verwijten. Veel meer in valler Arveladze, die vlak voor de 1-1 (vroege treffer Machlas) de 2-0 voor het inschieten had. Oog in oog met Waterreus, die ver uit z'n doel was gekomen, struikelde de Georgiër echter over z'n eigen benen. Drie mi nuten later, en pal na de 1-1, had Machlas Ajax aan de over winning kunnen helpen. Maar alleen voor Waterreus schoof de Griek de bal centimeters naast de paal. Drie dagen eer der tegen Lausanne kon de Am sterdamse ploeg de kansen ook al niet verzilveren. De hele en halve kansen die Ajax in beide speelhelften kreeg, daarvan kon PSV gister middag slechts dromen. De re gerend kampioen speelde voor spelbaar en maakte tot de ge lijkmaker een machteloze en troosteloze indruk. Daar kwam volgens trainer Eric Gerets ver andering in toen hij zijn ster aanvaller Kezman na een klein half uur naar de kant haalde. Noodgedwongen, vond hij, moest PSV zich aanpassen aan de tegenstander en verruilde Gerets de huisstijl (4-4-2) voor een driemansaanval, met de snelle Rommedahl als vervan ger van Kezman. Adriaanse noemde het een tac tisch slimme zet van Gerets ('Rommedahl is sneller dan Bergdolmo') die met die omzet ting echter alleen bereikte dat het evenwicht op het midden veld werd hersteld. Ajax kon daardoor wat minder druk zet ten dan daarvoor, het spel van PSV werd er geen haar beter van. De ploeg grossierde in bal verlies, het gros van de spelers was totaal zichzelf niet. Op het middenveld konden Van Bom mel en Vogel de wedstrijd nooit naar hun hand zetten. Ajax had de winst voor het grijpen, voor de eerste keer sinds zes jaar in Eindhoven. Maar de Ajacieden misten de scherpte en de koel bloedigheid voor het doel. Maar was het nou de zwakte van PSV of de verdienste van Ajax dat de ploeg van Adriaanse zo gemakkelijk overeind bleef? De wekelijkse volgers van Ajax steunen de trainer in zijn jam merklacht dat de Amsterdamse club nog een lange weg te gaan heeft om weer de beste club van Nederland te worden. Dat Nikos Machlas uit zijn teleurstelling omdat hij niet werd aangespeeld in kansrijkse positie. FOTO ANP COR MULDER/ROBERT VOS klopt. Maar zo slecht als 'Ko ning Co' het voorspiegelt, zo slecht is Ajax nou ook weer niet. Het is niet meer de wonder- ploeg van weleer, maar is PSV dat wel zonder Nilis en Van Ni- stelrooij? Adriaanse is en blijft een vreemde snoeshaan, maar hij is duidelijk en recht door zee. Heel rechtlijnig ook. Tot bijna ieders verbazing stond rechts buiten Van der Meyde tegen PSV rechtsback, hoewel hij donderdag tegen Lausanne niet eens tot de selectie behoorde. Vreemd? Nee hoor, zei Adriaan se. „Het was de straf voor zijn slechte houding in het veld, af gelopen maandagavond in het tweede elftal. Olde Riekerink heeft hem in de rust terecht ge wisseld. En zo'n speler neem je niet mee naar een Europa Cup wedstrijd." Zo simpel is dat voor Adriaanse. De mantel der liefde kent hij niet, ook al brengt dat onrust teweeg. Stoïcijns en uiterlijk on bewogen: „Dat hoort bij een re organisatie. Veranderingen roe pen weerstanden op, dan krijg je altijd een hele onrustige sfeer. Intern weet iedereen pre cies hoe ik er over denk. We gaan bij Ajax door op de weg die we zijn ingeslagen." Om van Ajax weer een topclub te maken. PSV: Waterreus; Ooijer, Nikiforov, Hofland en Heintze (69. Kolkka); Luci us (63. Van der Doelen). Van Bommel, Vogel en Ramzi; Bruggink en Kezman (24. Rommedahl). Ajax Grim; Van der Meyde (71. Ya- kubu), Chivu, Pasanen en Bergdolmo; Van der Vaart '65. Arveladze), Galasek en Winter; Ikedia. Machlas (82. Van der Gun) en Wamberto. Dudek was bijna verkocht aan Arsenal LONDEN GPO Arsenal-manager Arsene Wen- ger heeft spijt als haren op zijn hoofd dat hij een paar weken geleden Jurek Dudek niet heeft gekocht van Feyenoord. De Franse coach onthulde dit weekeinde in Londen dat hij op het punt stond de Pool voor bij na 20 miljoen gulden van Feyenoord te kopen, maar dat hij er op het laatste moment vanaf zag omdat hij dacht dat David Seaman het seizoen nog wel zou kunnen afmaken. Inmiddels is Seaman, 37 jaar, blessuregevoelig en lang niet meer de keeper van weleer, voor een aantal weken uitge schakeld. Ook de Oostenrijkse reservekeeper Alex Manninger is voor lange tijd niet beschik baar. Wenger: „Ik heb een kee perscrisis en ik geef toe dat ik een grote fout heb gemaakt door Dudek niet te kopen. Ik had hem op dit moment heel goed kunnen gebruiken. Maar wellicht verandert de situatie nog. Ik kijk deze situatie nog één of twee weken aan. Als Sea man en Manninger geblesseerd blijven, zal de club alsnog actie moeten ondernemen." Wenger verklapte op een persconferentie op het trai ningscomplex van Arsenal ook dat het zijn club heel makkelijk werd gemaakt om Dudek over te nemen van Feyenoord. Wen ger: „Hij werd ons aangebo den..." Het bestuur van Feyen oord heeft tot op heden steeds volgehouden dat het er alles aan doet om Dudek te behou den. Cruijff genoemd als bondscoach Engeland londen anp/rtr Johan Cruijff heeft de 'actieve aandacht' voor de baan van bondscoach van Engeland, zo meldt de Britse krant Sunday Times. Volgens 'welingevoerde bronnen' van de krant staat Cruijff op de lijst van vier kan didaten voor de baan. Verder worden Celtic-trainer Martin O'Neill, Arsene Wenger van Arsenal en Lazio-trainer Sven Goran Eriksson genoemd. De 53-jarige Cruijff, die vier Spaanse competitietitels op zijn conto kon schrijven als trainer van Barcelona, zou uitgebreid zijn besproken. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Om de beurt kijken tafeltenniscoach Gerard Bakker, volleyballer Peter Blangé, schaatsster Helen van Goozen en sportcommentator Albert Mantingh terug op hun sportmo- ment van de week. Vandaag zet Gerard Bakker het dopingpro- ces in Lille in de herhaling. Opvallend vond ik de afge lopen dagen dat het lijkt 'alsof er bijna alleen nog maar voetbal bestaat. Ik ben een voetbalfan, maar ik vind de hoeveelheid aandacht eigenlijk een beetje beschamend. Er zijn ook andere sporten die aan dacht verdienen. Op de Olym pische Spelen heb ik men sen zien win nen, die ab solute top sporters zijn. Die zeven keer per week trainen, en meer dan een uur per dag. Dat is een verschil met voetballers die twee ton per maand verdienen en soms zó arro gantzijn. Het tweede opvallende van de afge lopen week was het do- pingproces in Frankrijk. Wal gelijk. Eén grote schertsverto ning. Ik vergelijk het met vis sen met een hengel met tien haken. Als je dat doet, zwem men er automatisch tien vissen tegen aan. Zo is het ook met dopingcontrole. Als je honderd wielrenners pakt, zijn ze waar schijnlijk alle honderd gedro geerd. Tien, vijftien, twintig jaar geleden wisten we dat al. Het schiet helemaal niet op. Het enige wat gebeurt is dat de sportprestaties een rare bij smaak krijgen en dat wil ik ge woon niet. Toen een paar jaar geleden de eerste dopingploeg in de Tour de France werd ge pakt, zat ik bijna te janken voor de tv. Ik dacht: daar gaan we...In de sport maken we er een hele poespas van, terwijl in de rest van de samenleving heel veel wordt getolereerd, zo als drugsgebruik. Maar in de sport gaan ze erop jagen en ze winnen er niks mee, want het gaat nooit meer weg. Straks ne men ze paar denbloed of wat anders. Ik vind dat sporters ver plicht moe ten worden om een dok tersverkla ring bij zich te dragen. Ie dere topspor ter zal aan moeten to nen dat een dokter hem medisch be geleidt. Dan hoeven ze ook niet meer te controleren. Een sporter kan gewoon gaan sporten en win nen en als blijkt dat de dokter buiten zijn boekje gaat, dan kunnen we hém erop aanspre ken. Het wordt voor een dokter wel heel erg lastig om zijn be roep uit te blijven oefenen als een wielrenner een keer van zijn fiets valt. Een arts zal toch niet iemand de dood in willen jagen?" Gerard Bakker (61) is tafelten niscoach bij Scylla. Hij woont in Leiden. ressief Noordwijk overklast mat Quick Boys uw! )rdwl)k nick verwoerd >rdwijk heeft zaterdag Quick rs dieper in de put geduwd, de uitstekende grasmat aan Duinwetering domineerden roodwitten op alle fronten, debuterende Martin van els< luizen speelde daarbij een gallende rol. De van SK Beve- gekomen ex-prof zorgde we r rust en organisatie in de irdwijkse defensie en inspi- de zijn ploeggenoten tot de 11 ete prestatie van dit seizoen, 'j n verdediger nam zelfs de aan ningstreffer voor zijn reke- en stond daarmee aan de ïj^is van de dikverdiende 3-1 st. e thuisclub nam door de ede competitiezege afstand de degradatiezone. Spelend 2 Is in de eerste helft tegen drack Boys heeft de formatie ?leS Ruud Bröring daar ook ha:s te zoeken. De Noordwij- waren agressief in de duels combineerden naar harte- Gu e inbreng van Van Ophui- 1 was daarbij opmerkelijk. De heutant straalde kalmte en I P rouwen uit en coachte zijn in lespelers voortdurend. Ering: „Hij laat anderen beter tk'en." Bovendien schoof de !utant veelvuldig door naar middenveld om daar samen de ook al sterk acterende II old Reinders voor de op- w te zorgen. Een enkele ging Van Ophuizen zo ver i j naar voren dat hij een l~r lpoging kon wagen. Zoals in ^oor Quick Boys zo ongeluk- dertiende minuut. Van Op ens afstandsknal werd door Katwijker van richting ver- erd, zodat Tom van der Niet loos was: 1-0. e openingstreffer vergrootte zelfvertrouwen van rdwijkers, bij wie Jurgen ber (geschorst), Geerlig r en Rian van der Niet (bei- en niet fit) ontbraken. De ing-brigade liet de bal snel Noordwijker Patrick van Dam (rechts) en Quick Boys-speler John van Otterloo hebben, hand in hand, alleen oog voor de bal. FOTO KEES VAN HOOGDALEM rondgaan en zocht veelvuldig de aanval. Op de vleugels lieten Rocky Pitti en Jeroen Struijs zich gelden en in het centrum van de aanval maakte de steeds aanspeelbare Patrick van Dam een goede indruk. Alleen in de afwerking was de spits ongeluk kig. Hij verzuimde tot tweemaal toe de voorsprong te vergroten. Patrick de Jong had met een schot op de lat pech. Het mat spelende Quick Boys moest zich voornamelijk beper ken tot verdedigen. En als de Katwijkers in balbezit kwamen, leverden ze de bal telkens weer vlot bij een tegenstander in. Het spel der blauwwitten werd ge kenmerkt door veel foute pas ses, veel misverstanden en veel mislukte acties. „Het was dra matisch", erkende trainer Ruud de Groot, „ik had ze er in de rust alle elf wel uit kunnen ha len." Toch kreeg Quick Boys, tus sen de Noordwijkse aanvallen door, twee kansen. Peter Kruit strandde op doelman Marco Korff en Michel Groenteman schoot vanuit een moeilijke hoek over in plaats van voor te geven op de vrijstaande Kruit. Tien minuten voor rust pleegde De Groot een wissel. Hij verving de middelste mid denvelder Albert Spaans door spits Ruud Bos. De in de punt van de aanval gestarte Mamix van der Gun liet zich iets terug zakken. De Groot hoopte hier door Van Ophuizen meer ach terin te kunnen houden. Die opzet slaagde redelijk, maar desondanks liep Noordwijk voor rust nog uit naar 3-0. Na dat John van Otterloo en Mar- tijn Ravensbergen elkaar in de weg hadden gelopen, speelde Van Dam op links Pitti aan, die op zijn beurt de voor het doel opgedoken Michael van der Laan bediende. De linkermid denvelder rondde beheerst af: 2-0. In de slotminuut van het eerste bedrijf voerde Jelle Kor- bee de score nog verder op. Hij voorzag een inzet van Van der Laan met zijn hak van een doel treffende koerscorrectie. Hal verwege was de wedstrijd dus al beslist. Na een donderspeech van De Groot trok Quick Boys in de tweede periode het initiatief naar zich toe. Noordwijk vond het wel best. Bröring: „We speelden op safe." De roodwit te defensie kwam nauwelijks in de problemen. De zonder over tuiging aanvallende Katwijkers leken halverwege de tweede rondgang zelfs op nog grotere achterstand te komen, toen Van der Laan vanaf elf meter mocht aanleggen, nadat Van der Niet de doorgebroken Van Dam had gevloerd. De keeper voorkwam met een knappe reactie een vierde Noordwijkse goal. In blessuretijd zorgde de goed in gevallen Bos ervoor dat de stand voor Quick Boys een iets draaglijker aanzien kreeg: 3-1. De Groot: „Dat Ruud weer speelde en scoorde was het eni ge lichtpuntje. Voor het overige is het mij wel duidelijk gewor den dat we het met dit elftal niet redden. We moeten iets gaan proberen." Bröring heeft na zaterdag minder zorgen. Het spel van zijn ploeg stelde hem gerust: „We kunnen het nog!" Noordwijk: Korff; VVim de Jong (80. Smit), Van Ophuizen. Korbee, Patrick de Jong: Roest. Reinders. Van der Laan; Struijs, Van Dam. Pitti. Quick Boys: Van der Niet: Van Dam. Van Otterloo. Aandewiel. Ravensber gen; Van Meggelen, Spaans (35. Bos), Flaton; Groenteman. Van der Gun (62. Van der Plas), Kruit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17