Grunberg wint AKO-literatuurprijs achter zijn computer Krang: Tom Waits meets Jacques Brei Cultuur Kunst Ilkemade Bloemen wint udenten Cabaret Festival Zesde Coverbox: Earring tot Cult Onrustige Clemens non Papa Nilgün Yerli heeft genoeg te melden IAANDAC 30 OKTOBER 2000 Winnende kindertekeningen eiden Door een fout zijn in het Zaterdags Bijvoegsel van deze jant de namen weggevallen bij de mooiste tekeningen die kin leren inleverden voor de wedstrijd om het Leidsch Dagblad- tennetje. De tekening van het oranje kasteel is van Jaap van Vijck (9 jaar) van de Zijlwijkschool in Leiden, het bewoonbare paarse) vliegtuig is van Laurie Kraus (9 jaar) van de Zijlwijk- chool in Leiden, het kleurige koningspaar is van Leonie Turk 10) van de Bernardusschool in Leiden en de berenfamilie is ^r0 an Daphne Daehl (9 jaar) van de Zijlwijkschool in Leiden. Ko- nende woensdagmiddag wordt het LD-pennetje aan de tien p z teste schrijvers uitgereikt in het gebouw van het Leidsch Dag- pjplad aan de Rooseveltstraat 82 in Leiden. r [an, Jans en de kinderen dertig jaar v uswuk Jan, Jans en de kinderen vieren 12 december een feest- De stripfiguren bestaan dan dertig jaar, maar zijn geen steek uder geworden. Zo'n 1300 strips en miljoenen verkochte al ums is ze niet aan te zien. Reden voor Studio Jan Kruis een ju- ileumalbum uit te brengen. Geestelijk vader Jan Kruis werd «?1 ouder en is met pensioen, zijn studio heeft zijn werk voort - ezet. Maar ook in die studio zullen Jan, Jans, Karlijn, Catootje, ;ckel Lotje en de Je-weet-wel-kater niet ouder worden. Kruis esloot al in 1972 de veroudering van de Trompjes stop te zet- )oni Abraham Burton in De Waag iden» Het zweet stond op zijn voorhoofd, zaterdag in De Waag Leiden. Abraham Burton bespeelde de alt- en tenorsax tij- ins een concert van zijn band Forbidden Fruit uit de Verenig- Staten, en dat deed hij met verve. Forbidden Fruit was in Lei- in op uitnodiging van poppodium Hot House, foto taco van der eb renjlusical-Popkoor in Sassenheim issENHEiM Muziekschool 't Muzenhuis begint woensdag 8 no- g va 10ss( ingl n 1 :st d errec op mber een Musical-Popkoor in Sassenheim. Het nieuwe koor aat onder leiding van dirigent Alex Hylkema. Hylkema is als Dcent en coördinator jeugdzaken verbonden aan muziek- hool 't Muzenhuis. De eerste repetitie van het Musical-Pop- j >or is op woensdag 8 november van 20.00 tot 22.00 uur in Ba- sschool de Startbaan aan de Smirnoffstraat 15 in Sassenheim. m de sfeer te proeven en de muziek te leren kennen kunnen interesseerden in november gratis meedoen. Per 1 december innen zij zich als koorlid inschrijven. Voor opgave of meer in- rmatie: 0252-422733. 'ostmen tekent contract bij Warner a sterdam De hiphop/reggae-band Postmen heeft een nieuwe atenmaatschappij. Warner Music Nederland brengt de eerst- ilgende cd uit, die waarschijnlijk 'Revival' gaat heten. In juli aï; Postmen met platenmaatschappij V2 omdat dit bedrijf niet ilde investeren in een internationale doorbraak van de groep, e nieuwe uitgever doet dat wel. De groep heeft de opnames )or de opvolger van het veelgeprezen 'Documents-album' in- iddels afgerond. De nieuwe cd moet op 12 januari in de win- il liggen. Half november wordt een eerste single uitgebracht. '98 brak Postmen door naar een groot publiek in Nederland et 'Documents'. De groep werd onderscheiden met enkele estigieuze prijzen en scoorde hits als 'Crisis', 'Cocktail' en 'U ustralische wint Tromp Concours idhoven De Australische Claire Edwardes (25) heeft het omp Muziek Concours 2000 gewonnen. Zaterdagavond be- ialde ze in het Muziekcentrum Frits Philips in Eindhoven vol- ins de jury op overtuigende wijze de eerste plaats. Dit jaar was :t concours bedoeld voor jonge slagwerkers. De deelnemers- >t vermeldde veertien namen. Claire Edwardes studeert aan t conservatorium in Rotterdam. De eerste prijs bestaat uit een idrag van 20.000 gulden. Daarnaast verzorgt de winnares een ntal concerten en recitals met onder andere Het Brabants Or- t en de Slagwerkgroep Den Haag. De optredens zijn in Ne- irland, België en in het Amerikaanse Nashville. lieuwe film over Anne Frank psTERDAMRegisseur Alfred Uhry, Oscar-winnaar met Driving Iss Daisy, werkt aan een verfilming van het dagboek van Anne lank. Volgens een woordvoerster van de Anne Frank Stichting HAmsterdam is Uhry al een kijkje komen nemen in het Anne "jank Huis om zich te oriënteren. Ook voor opnamen is hij wel- flm, mits er duidelijke plannen zijn, aldus de zegsvrouw. Wan- Ber de film in roulatie gaat is nog niet bekend. Verwacht wordt I t Uhry snel met een script komt. Hij zal daarbij het dagboek J luw aanhouden. Het Amerikaanse tv-bedrijf ABC werkt aan i vier uur durende mini-tv-serie over Anne Frank op basis i de memoires van Melissa Muller. Oorsponkelijk zou Steven lielberg een tv-film van drie uur maken, maar hij heeft zich te- getrokken. De serie wordt naar verwachting in mei uitgezon- jingen anp Destd rlandt Haas et pojaretduo Alkemade Bloe- heeft vrijdagavond over- nd het veertiende Gronin- Studenten Cabaret Festival onnen. Studenten Leo Al- ade (20) en Roel Bloemen uit Den Bosch sleepten in jsè k; »roninger Stadsschouwburg /rouwfl de jury- als de publieks- in de wacht. De jury prees programma 'Kstoppermee' 'vakkundig, intelligent en assend'. persoonlijkheidsprijs ging solist Matanja Pinto uit die zijn programma 'Hi- speelde. De derde finalist, Jaagse Martijn Loerakker, iet buiten de prijzen. Icemade en Bloemen, die amsterdam francoise ledeboer Vlak voor de uitzending van De Plantage gisteren begon zei Hanneke Groenteman: „Ik hoop eigenlijk maar niet dat Ar- non Grunberg wint, want dan moet ik een computer kussen." Toen juryvoorzitter Wilfried Martens een uur later bekend maakte dat de AKO Literatuur prijs 2000 van een ton inder daad aan Grunberg-achter-zijn- computer in New York was toe gekend, werden wel bladen met glazen champagne de studio binnengedragen, maar bleef de stemming katterig. „Gelukkig dat u er wel bent, anders was deze uitreiking erg kaal ge weest", zuchtte een AKO-verte- genwoordiger tegen de vriendin die namens Grunberg de che que voor zijn winnende boek Fantoompijn kwam incasseren. De schrijver liet eind vorige week weten dat hij niet kwam omdat hij 'geen twaalf uur wil de vliegen voor een uurtje tele visie'. Tijdens dat 'uurtje televi sie' werden de zes genomineer den ondervraagd door scholie ren uit Nederland en Vlaande ren. „Omdat ik dat toch niet zo goed kan", verklaarde Groente man deze nieuwe aanpak. De scholier die de taak kreeg het spits af te bijten, verslikte zich aanvankelijk in zijn tekst, maar had wel de durf de winnaar te vragen of zijn wegblijven mis schien duidde op 'een lichte mate van arrogantie'. Een serie antwoord kreeg hij niet. „Ik ben er toch per e-mail? Dat is een superieure vorm van zijn waar ik iedereen een ple zier mee doe. En vooroordelen houd je toch", mailde hij als antwoord. Toen bleek dat hij de prijs had gewonnen, sprak hij weliswaar zijn blijdschap en trots uit, maar stelde ook; „Dit bewijst opnieuw dat alleen mijn boeken aanwezig hoeven te zijn." Uit de toelichting van Mar tens bleek dat de jury tenslotte twijfelde tussen 'Publieke Wer ken' van Thomas Rosenboom en Grunbergs 'Fantoompijn', maar dat eensgezind de keus was gevallen op diens 'prachti ge, zeer tragische roman' over de schrijver Robert G. Mehl- man. Fantoompijn is net als zijn vorige twee romans een grappig boek vol meesterlijke oneliners en perfecte slapstick scènes, maar volgens de jury 'uiteindelijk een roman over grote eenzaamheid en verloren illusies'. Ook voor de scholieren was het een nek aan nek race geweest tussen Rosenboom en Grunberg, maar zij gaven de voorkeur aan Rosenboom, on der meer omdat zij diens 'taal gebruik mooier vonden'. De overige genomineerden waren Bas Heijne met 'De wijde Wereld', Paul Koeck met 'De Bloedproever', Doeschka Meij- sing met 'De tweede Man' en Allard Schroder met 'Grover'. Tijdens de ondervraging door de scholieren drong zich de vraag op of deze nieuwe aanpak recht deed aan de kwaliteit van het werk van de genomineer den. Ze hadden zichtbaar hard De grote afwezige, Amon Grunberg. foto anp/marco okhuizen hun best gedaan, maar literaire Schelto Patijn wordt. Als schei diepgang kan van deze leef- dend burgemeester van Am- tijdscategorie nu eenmaal nog sterdam heeft hij in elk geval niet worden verwacht. ruim tijd om de honderden in Tijdens de uitzending maakte gezonden boeken voor de AKO Groenteman alvast bekend dat Literatuurprijs 2001 te lezen, de volgende juryvoorzitter muziek recensie hans keuzers Coverbox 2000 met Backseat Windows, Big Boss Trio, The Flat Car Riders. Maximum Overdnve, Ugly Walter, en Coet Fout. Gehoord: 28/10, Antonius Zalencentrum, Leiden Boven het podium van 'Het Antonius' in Leiden hangen drie ringen naast elkaar. Een 'twee' er voor en het podium voor Coverbox 2000 was klaar geweest. Golden Earring beweegt zich dit jaar wat meer in de luwte en The Backseat Windows vult dat gat op. Zanger Peter de Jong heeft niet de uitstraling van Barry Hay. Het is meer 'the guy next door' met wie je een biertje drinkt en die toevallig ook nog eens een aardige strot heeft. Met 'She flies on strange wings' spe len The Windows werk dat de Earring al lang uit hun setlist geschrapt hebben. „Heb je je zes stokken", roept Peter de Jong bij het drum-intro van 'Radar Love' nadrukkelijk naar drummer Edwin van der Beek. „Give it away, give it away, give it away", klinkt uit de mond van de zanger van Maximum Over drive. Hij staat met ontbloot bovenlijf op het podium en laat net als zijn narcistische voor beeld Anthony Kiedis nadrukkelijk zijn tatoea ges zien. Het uiterst subtiele 'Californication' is wat te hoog gegrepen en het is maar goed dat de band het merendeel van de set kiest voor de heftige stukken van de Red Hot Chili Peppers want daarmee brengt Maximum Overdrive de zaal in beweging. Leren broek, zwart T-shirt van Herman Brood, lange zwarte jas en een stevige donkere zonne bril op: zanger Herman van der Vos van Ugly Walter heeft het juiste stoere uiterlijk om een band als The Cult te coveren. De band bezit de juiste power, de galmende klanken en vooral de lekkere vocalen van Vos. Vooral 'She sells sanc- turay' en 'Love removal machine' klinken he mels voor publiek dat wat meer volume gewend is. Zanger Alex van der Schoot van Goet Fout heeft een wat ongemakkelijke presentatie, is te veel poseur en kiest in het oerwoud van Bowie- materiaal misschien ook niet de gelukkigste songs. Maar voor 'Rebel Rebel' stroomt de dansvloer uiteindelijk vol. Coverbox kan vol gend jaar nog makkelijk een rondje verder. muziek recensie susanne lammers Concert: Werk van Jacobus Clemens non Papa en tijdgenoten door William Byrd Vocaal Ensemble o.l.v. Nico van der Meel. Gehoord: 28/10, Marekerk, Leiden. Het William Byrd Vocaal En semble zingt vier-, vijf-, zes-, ja zelfs achtstemmige muziek uit de zestiende eeuw. Liederen van onder anderen Willaert, Clemens non Papa en Episco- pius, en de Missa 'A la fontaine du prez' van opnieuw Clemens non Papa. Dit is een parodie- -mis, dat wil zeggen ze is geba seerd op imitatie en uitbreiding van een bestaand lied. In dit ge val op het chanson 'A la fontai ne du prez' van Adriaen Wil laert, waarmee het concert be gint. Het koor zingt mooi. Elegant, fraai afgewerkt, mooi in balans. Het resultaat is subtiel, golvend en donzig. Vloeiende patronen in een hypnotisch ritme, zo lief en verfijnd dat het bijna deca dent wordt. Dat het koor meer op klankschoonheid dan op ex pressie mikt, is niet alleen te horen, het is ook te zien aan de naar experimenteer-woede nei gende opstellingen. Voor bijna elk lied zoeken de zangers een nieuw plekje. Soms werkt dat heel gelukkig, zoals bij Peverna- ges 'Le rossignol plaisant et gra- cieux', waar de sopranen apart extra helder kwinkeleren en de overige stemgroepen aan smeuïgheid winnen. Maar vaak geven al die verplaatsingen vooral onrust. De hoogst ingewikkelde, bijna onaardse muziek contrasteert nogal met de aardse tot regel recht schunnige teksten, die bijna alle aspecten van de liefde behandelen. De veelstemmig heid zit de inhoud van de liede ren nogal in de weg. Of het nu gaat over charmante nachtega len, schrijnend geldgebrek of badende meisjes die hun vrijer natspetteren, alles klinkt even hemels. Aan een mis voegt dat zwelgen in klankschoonheid wel iets toe, maar bij de liede ren leidt dat op den duur tot eenvormigheid, en zelfs saai heid. Dat het koor klanken zingt en de woorden voor zichzelf houdt, blijkt vooral bij 'Ghe- quetst ben ik van binnen'. Diri gent Van der Meel draait zich even om en zingt het lied voor. Dan antwoordt het koor met de achtstemmige versie van Ludo- vicus Episcopius. Zo dwingend als Van der Meel de tekst laat klinken, zo bedeesd en zweve rig klinkt het koor. Het idee ver dampt. Alleen Clemens non Papa's 'Blaison du laid tetin' (de be schimping van de lelijke tiet) en Episocopius' '1c sou studeren in eenen hoeck', vol hinderlijk schreeuwende straatventers, klinken spottend en pittig. Dan wijkt het beeld van gestaag val lende sneeuw die alles met een prachtig kleed bedekt en mag het, goddank, even ranselend hagelen. Schoonheid heeft con trast nodig wil het iets blijven betekenen. stompwuk Stompwijk liep zaterdagavond uit voor opnames van de nieuwe speelfilm van regisseur Tim Oliehoek. De 21-jarige Stomp- wijkse student aan de filmacademie in Amsterdam had zijn dorpsge noten opgeroepen om te figureren in een scène van zijn eindexamen film. Daaraan gaven ze massaal gehoor. Op de foto geeft Oliehoek aanwijzingen aan actrice Marian Mudder, die bekend is van de televi sieserie 'Baantjer*. Zij speelt de hoofdrol in de rolprent die over onge veer een jaar op televisie te zien zal zijn. Oliehoek, die al een aantal films op zijn naam heeft staan, is vaker in zijn woonplaats actief. Ruim drie jaar geleden nam hij zijn spektakelfilm 'Buy or die' ook al in Stompwijk op, met Stompwijkse acteurs. foto taco van der eb beiden studeren aan de Ko- ningstheaterakademie in Den Bosch, brengen een absurdis tisch, fysiek totaaltheater. Het tweetal speelt in hun program ma met het bekende thema van het duo dat last van elkaar heeft. Hun stijl doet in meerde re opzichten denken aan de ca priolen van Martin Waarden- berg en Wilfried de Jong. Het Groningse festival is sa men met het Leids, het Amster dams en het Rotterdamse Ca- maretten een van de vier groot ste kleinkunstfestivals van Ne derland. Onder de winnaars van eerdere edities bevinden zich namen als Theo Maassen, Creme Fraiche, Ajuinen en Look, Arthur Umbgrove en Jo- chem Myjer. muziek recensie hans keuzers Concert Krang: André Manuel - gitaar, orgel, zang, Jelle Smit - bas, Rick Manuel - gitaar. Adri Karsenberg - drums Gehoord: 28/10, LVC, Leiden. Op 'Junkie' kan André Manuel het niet be ter verwoorden: „Ik ben een junkie van de taal, verslaafd aan het woord." Manuel be weegt zich op twee fronten. Als cabaratier én als boegbeeld van de band Krang. Bij de nieuwe cd 'Ten Aarzel' moeten we helaas het tekstboekje missen. Door het springeri ge karakter van de songs en doordat Manu el zijn stem op een wel zeer afwisselende manier gebruikt - van fluisterend tot regel recht krijsend - zijn de teksten, zelfs thuis op de bank, al moeilijk te volgen. Die verstaanbaarheid was zaterdag in het LVC juist één van de dingen die dik in orde waren. Tijdens de climaxen vallen alleen wat kreten te ontrafelen uit de woordenbrij, maar de rustige passages zijn prima te vol gen. Bij 'Fanfare' begint Manuel rustig achter zijn prehistorisch orgel om daarna met zijn gitaar flink uit te halen en dan met broertje Rick fluisterend terug te gaan naar het bij na niets. De trommels van Adri Karsenberg klinken of ze hun hele leven in de garage hebben gestaan en bezitten de klankkleur van de muziek van Tom Waits. Associatief woordgebruik staat bij 'Paranoia' voorop. Verpakt in een jazzy uitstapje wordt de kerk digitaal doorgelicht. Manuel neemt geen blad voor zijn mond en de kerk is nog niet besproken of de nummers over de zelfkant van de samenleving 'Hoeren' en 'Moeder- neuker' passeren alweer de revue. De tour van '98 stond bol van de EPO-ver- halen, maar in 'Pantani' horen we dat de kale Italiaanse wielrenner het op een ander poeder doet: namelijk LSD. Het slagwerk speelt een halve shuffle en de spacy gitaar partijen zorgen voor heftige uitspattingen die doen denken aan een psychedelische trip. Gas terug neemt Krang met 'Rijk al leen'. Hier doet de band met zijn kermis achtige sfeer sterk, aan de Knollendamse Kift denken. „Zingen van het leven en leven van het zingenechoot door het LVC en Manuel verwerkt er een strofe van 'Amster dam' van Jacques Brei in. „Het gaat nooit zoals je wilt als dat het gaat", zingt André Manuel en het publiek weet waar het over gaat en neemt de zin aan het einde van de set lachend over. theater recensie wunand zeilstra Voorstelling: 'Wat zeg ik?', soloprogram ma van en door Nilgün Yerli Gezien 28/10, Kapelzaal Leiden. Is een verjaardagskalender op het toilet het toppunt van inte gratie? Nilgün Yerli vraagt het zich in haar soloprogramma hardop af. Het publiek grinnikt, want we herkennen dit - kenne lijk typisch Nederlands ge bruik. Het woord 'integratie' valt zelfs met regelmaat. Het staat als verzamelbegrip voor de verwachtingen waaraan een allochtoon dient te voldoen. Van accentloos spreken en mo derne kleding tot aanpassingen aan tal van Nederlandse ge woonten en gezegden. Zegt ze bijvoorbeeld tegen een Nederlandse vriendin: 'Wat heb je een leuke jurk', luidt de reac tie: 'het is maar een uitverkoop- je, hoor'. Dan lijken wij Hollan ders de bescheidenheid zelve, omdat we als Calvinisten met complimenten geen raad we ten. Maar evengoed somt Nil gün Yerli de gevallen op, waarin ze laatdunkend met 'En me vrouwtje...', wordt aangespro ken. Ze is bijvoorbeeld op ka mers gaan wonen in Amster dam. In een mooi lied bezingt ze haar blijdschap daarover. „Kwam ze de nieuwe buur vrouw tegen op de gang en zag ze in d'r ogen wat de buur vrouw dacht: nu is ze nog al leen, straks zijn het er acht." Het programma van Nilgün Yerli zit vol met dit soort obser vaties. Ze heeft er door columns en optredens haar faam aan te danken. Op een sympathieke wijze worden we op onze heb belijkheden en eigenaardighe den gewezen. Belerend is ze niet. Hooguit deelt ze spelden- prikjes uit. Ze vertelt hoe ze Ne derlands heeft geleerd en ver wijst naar ons leesplankje met 'aap, noot, Mies'... Als ze ons uitnodigt het rijtje hardop mee te dreunen, hapert het collec tieve geheugen van de zaal, waarop ze reageert: „Kom nou, het is jullie cultuur, hoor." Deze vorm van direct op de zaal spelen komt bij haar helaas weinig voor, misschien wel te weinig voor een echt cabaret programma. Het blijft bij het voordragen van teksten. Daar door zit er iets krampachtigs in haar optreden. Ze haast zich van het ene naar het andere nummer. Ze heeft genoeg te melden, ze beschikt over vol doende kwaliteiten, ze mag het allemaal best meer uitspelen. Biografie Adriaan Roland Holst Bij uitgeverij De From verschijnt op 18 november een biografie van de Nederlandse dichter Adriaan Roland Holst (1888-1976). De biografie, 736 bladzijden en gemaakt door Jan van der Vegt, bevat onder meer niet eerder gepubliceerde foto's, gesprekken met men sen die hem hebben gekend en achtergronden van de kritiek op de dichter bij de totstandkoming van het Nationaal Monument op de Dam. Verder krijgt de lezer informatie over de geliefden van de au teur, die volgens de uitgeverij een liefdesleven onderhield 'waarbij Casanova zou verbleken'. De biografie doet de identiteit uit de doeken van de naar verluidt 136 minaressen van Roland Holst. Hanneke Groenteman toost met Tinka, een vriendin van Grunberg, en met AKO-voorzitter Ben Schoema- kers. foto cpd/rob keeris

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13