Personeelsproblemen kosten weer gel Bed als rode draad in televisiemarathon Alphen wil versneld jeugdtheaterschool Autofreaks hebbei lak aan regen Drietal ontfutselt vrouwen geldlade bij Alphense bank MAANDAG 30 OKTOBER 2000 In de rij voor melkrobot in Oud Ade oud ade Meer dan duizend bezoekers heeft de nieuwe koeien stal van de familie Van der Heden afgelopen zaterdag getrok ken. De mensen moesten zelfs in de rij staan om de supermo derne melkrobot te kunnen bewonderen. Behalve collega-boe ren, familie en buitenlui waren ook veel burgers uit de wijde omgeving naar het pand getrokken om iets van het moderne boerenleven te proeven. Kurt en Annabelle van der Heden spre ken van een doorslaand succes. „Onvoorstelbaar. We genieten nog na. Wellicht voor herhaling vatbaar", is hun eerste reactie. Sloten schoonmaken nieuwe wetering Leden van natuur- en milieuverenigingen in de omgeving maken op zaterdag 4 november de sloten bij Nieu we Wetering schoon. Ze doen dit op een ouderwetse manier. Wie mee wil doen aan dit landschapsonderhoud moet zich om 10 uur melden bij de picknicktafel vlakbij het trapveldje aan de Molenweg in Nieuwe Wetering. alphen aan den run marieta kroft Wethouder Dales en directeur Creuwels van de Parktheater school wil dat de leugdthea- terschool Zuid-Holland zo snel mogelijk een dependance opent in Alphen aan den Rijn. De opening van de vestiging staat nu gepland voor 2004. Maar als het aan Dales en Creuwels ligt, komt die eerder, zei de wethouder zaterdag. Dales heeft om twee rede nen haast. Ten eerste is er be hoefte in Alphen aan zo'n school. Nu al bezoeken tien tallen inwoners van Alphen de theaterschool in Gouda. Bo vendien wil Dales alle moge lijkheden benutten om het in 2004 te openen theater-bio scoopcomplex (TBC) te ge bruiken. Tijdens lege uren kunnen leerlingen van de the aterschool er oefenen. Dales is bereid om subsidie te verstrekken in de onder steunende sfeer. „Theaterles- sen mogen niet alleen be stemd zijn voor de elite." Als het lukt om de dependance eerder dan in 2004 te openen in Alphen krijgt die onderdak in het Parktheater. Zodra het TBC opengaat, verhuist de theaterschool daar naartoe. Plannen voor een jeugdthe aterschool zijn er al langer in Alphen. In 1998 gaf de Jeugd theaterschool Zuid-Holland al aan er een vestiging te willen. Op de school kunnen kinde ren van 5 tot en met 15 jaar te recht om er buiten schooltijd theaterles te krijgen. Het is de bedoeling dat de jeugdthea terschool een vooropleiding wordt voor de echte theater school. Dales verwacht dat het hem lukt om de school eerder in Alphen te krijgen dan in 2004. „Ik heb goede contacten met Theo Ham, de directeur van de Jeugdtheaterschool Zuid- Holland." De directeur was vanochtend niet voor com mentaar bereikbaar. leimuiden marieta kroft ln een open auto bij regenachtig weer voor je plezier een rit maken. Dat zijn de ware Donkervoort-freaks. FOTO TACO VAN DER EB Peinzend keken Cees Fokke Bosch uit Leimuiden en zijn vro 'a zaterdagochtend na het wakker worden door de ramen. De r gen kwam met bakken uit de lucht vallen. Uitgerekend op zi'j dag heeft hij uit alle hoeken van Nederland leden van de Dd" kervoort Touring Club (DTC) naar Leimuiden laten komen i met elkaar in de open autootjes een rit door de Leidse regie maken. „Als dat nog maar wat wordt", zei ik tegen mijn vroui) Maar naarmate de dag verstreek, vielen alle zorgen van h af. De Donkervoortbezitters lieten zich door het slechte w^ niet kisten. Van de 25 DTC-leden die zich hadden opgegevB' waren er toch nog 21 aan de start verschenen, 's Midi" dens een afsluitende borrel is Fokke Bosch dan ook laaiend thousiast. „Het was helemaal te gek vandaag." Ze kwamen uit alle hoeken van Nederland, zoals uit Leeuw den en uit Weert. Zonder kap reden ze langs de molens van Rijnlandse Molenstichting. Af en toe stapten ze eens uit om <B(j molen van dichtbij te beldjken. Om te voorkomen dat de aul f in badkuipen zouden veranderen, ging de kap er overheen dens de lunch op boerderij 't Geertje in Zoeterwoude. Fokke Bosch is een van de 250 Nederlanders die een Don A voort heeft. „Het is een super sportief laag autootje. „Je moe met een schoenlepel in en je kunt alleen een tandenborstel bagage meenemen. Meer bagageruimte is er niet." De Donkervoort Touring Club is dit jaar opgericht en telt 2 vijftig leden. In augustus maakten de leden de eerste rit met kaar. Die ging over de Veluwe. De Molenrit van zaterdag wa: tweede toer en de derde volgt in het voorjaar. Het hobbywag tje varieert in prijs tussen de 60.000 en 120.000 gulden. T zijn het, aldus Fokke Bosch, niet alleen notarissen en tand sen die zich in het gezelschap bevinden. Huizenbelasting Rijnwoude volgend jaar mogelijk extra omhoog Opnieuw moet de gemeenteraad van Rijnwoude geld beschikbaar stellen om personeelsproblemen het hoofd te bieden. Dit keer gaat het om een bedrag van zes ton. Om het grootste deel van dit geld te kunnen ophoesten laten burgemeester en wethouders de raadsleden kiezen uit een extra verhoging van de huizenbelasting (OZB) in 2001 of het schrappen van de aanleg van de vrachtwa genparkeerplaats. Het geld moet er in elk geval komen, schrijven B en W. Want anders raakt de gemeente nog verder in de problemen. runwoudemarieta kroftdeel van de begrotingsbehan deling, moet de raad erover be- Burgemeester en wethouders slissen. De raad heeft geen gele- komen op een onverwacht mo- genheid gehad om, zoals ge- ment met hun voorstel. Don- bruikelijk, er in een commissie- derdag al, tijdens het eerste vergadering over te praten. B en W realiseren zich dat en bieden koord gaan, kan Rijnwoude niet hun excuses aan. Het was beter voldoen aan de wettelijke ver- geweest om het voorstel te doen bij het aanbieden van de begroting in september, schrijft het college. Maai" sommige per sonele problemen zijn volgens burgemeester en wethouders van recente datum. Van de gevraagde 600.000 gulden is bijna 100.000 gulden nodig om voor de rest van dit jaar tijdelijk personeel op de af deling financiën te kunnen in huren. Als dekking hiervoor put de gemeente uit een eenmalige rijksbijdrage van 183.000 gul den. De raadsleden hebben geen keuze, want als ze niet ak- plichting om de belastingaan slagen voor 1 maart naar de in woners te verzenden. Ook ko men de normale werkzaamhe den in gevaar. Tijdelijk De overige vijf ton is nodig om in het eerste halfjaar van 2001 tijdelijk personeel in te huren ter vervanging van vertrokken ambtenaren en langdurig zie ken. Een oorzaak van de pro blemen is dat Rijnwoude als ge volg van de arbeidskrapte moeilijk vast personeel kan vin den. Tijdelijke krachten zijn duurder. Ook bij deze half miljoen gul den heeft de raad geen keuze. Het geld kan er komen door af te zien van de aanleg van een vrachtwagenparkeerplaats waarvoor de raad eerder 421.000 gulden reserveerde. De raad kan er ook voor kiezen om de onroerendzaakbelasting 3,2 procent extra te laten stijgen. De stijging komt daarmee uit op 14,7 procent. De in septem ber gepresenteerde begroting 200-1 gaat nog uit van 10,6 pro cent. B en W vinden die 10,6 pro cent toch al achterhaald. Als ge volg van recente CAO-onder- handelingen stijgen de s (L sen. Om die stijging op t<|~] gen moet de OZB volgener in elk geval 0,9 procent e stijgen tot 11,5 procent, ook daarover mag de raa donderdag uitspreken. De raad heeft het afgf n halfjaar al diverse keren gedwongen geld besch s moeten stellen om perso^j problemen als gevolg vaa- trek en ziekte op te losse 5C leen al voor dit jaar ging f.j een extra bedrag van 1, joen gulden. Zo moest dg in juli nog van zomerree n rugkeren om 3,3 ton op t alphen aan den rijn* Drie mannen hebben zaterdag middag omstreeks kwart voor zes twee werkneemsters (21 en 15 jaar) van een bedrijf uit Al phen aan den Rijn overvallen. Drie mannen overvielen hen toen ze geld wilden storten bij de ING-bank aan de Castellum- straat. Een man bedreigde hen met een scherp voorwerp. Nadat de vrouwen de geldlade hadden afgegeven, vluchtten de drie lo pend weg in de richting van het Raoul Wallenbergplein. Later werd op het parkeerter rein aan de Paradijslaan een blauwe Opel Vectra met open staande portieren aangetroffen. Het is niet bekend of deze auto iets met de beroving te maken heeft. Hoeveel geld het drietal de vrouwen afhandig heeft ge maakt, maakt de politie niet be kend. alphen aan den run marieta kroft Alphen krijgt waarschijnlijk een eigen Uitmarkt, waarop cultu rele instellingen zich presente ren. Wethouder Dales en direc teur Creuwels van het Parkthe ater trachten zo'n jaarlijks eve nement van de grond te tillen. Dales heeft al een aantal instel lingen gepolst over het idee. "Tot nu toe heb ik alleen maar Alphen krijgt Uitmarkt enthousiaste reacties gekre gen", zegt hij. Het is de bedoeling dat de Uitmarkt vanaf 2004 op het Rijnplein, tegenover het thea terbioscoopcomplex wordt ge houden. Eerder is het plein, dat op de plek van de Rabobank moet komen, niet klaar. „Maar misschien kunnen we in de ja- 1 ren ervoor een opwarmoefe- ning houden op het Thorbec- keplein", zegt Dales. De wethouder wil de Alphen se Uitmarkt qua omvang niet vergelijken met die in Amster dam of Den Haag. TV Centraal voorzet voor nieuwe lokale omroep in Alphen alphen aan den rijn harry oosterveen Televisie als sociaal bindmid del. Dat was het idee achter het veelbesproken kunstproject van de Amsterdamse kunstenaars Hermen Maat en Karen Lancel. Zaterdag verzorgden zij van twee uur 's middags tot twee uur 's nachts een marathon tv- uitzending. Gedurende dat hal ve etmaal mochten bijna dertig bekende en onbekende Alphe- naren in het brugwachtershuis je bij de Alphense Brug op een ruim bed plaatsnemen en voor de camera's van 'TV Centraal' hun visie geven over het cen trum van Alphen. Binnen in het fel verlichte brugwachtershuisje verwelko men Maat en Lancel om half negen hun drie nieuwe gasten. Allen kruipen op het enorme bed dat driekwart van het huis je in beslag neemt. Het reste rende deel is gevuld met stu dioapparatuur. Twee camera's staan gericht op de nieuwko mers, gezeten op blauwe, groe ne en rode dekens. Een micro foon staat op het bed. „Dit is TV Centraal. In de studio heb ben we twee mensen te gast van Samen Sterk, de belangen vereniging voor mensen met een verstandelijke beperking", zo leidt Lancel het gesprek in. Lancel, net als Maat gekleed in een gestreepte pyjama, stelt aan voorzitter van Samen Sterk, Arie Verduyn en bestuurslid Raymond van Oudenallen de vraag die als een rode draad door de televisie-uitzending loopt: „Waar in Alphen zouden jullie je bed willen neerzetten?" „We hebben eigenlijk maar één wens", zegt Verduyn. „We hopen ooit een eigen onderko men te hebben waar we kun nen samenkomen met andere mensen met een verstandelijke beperking. Voor hen is in Al phen namelijk niet veel te doen. In een eigen pand kunnen zij meedoen aan spelletjes en knutselavonden." „Ze kunnen er hun mening geven zonder betutteling", vult Van Oudenallen aan. „We zou den dus in een eigen gebouw ons bed willen neerzetten", zegt Verduyn. Met twee stickers mogen de gasten een plek aan geven op een kaart van Alphen. Verduyn: „Ik zet mijn bed op de Zegerplas. Hopelijk komt onze recreatieruimte aanvaren." De stemming wordt hilarisch als een half uur later de Alphen se band Kip met Koffie op het bed komt zitten. Zojuist hebben de twee leden ervan, Albrecht Haan en Rob Buisman, muzika le intermezzo's ten gehore ge bracht. Haan mag meteen van Lancel een weinig flatteus eigen gedicht opzeggen dat hij heeft opgedragen aan zijn vriendin. „Omdat ik niets beters kan krij gen, blijf ik toch maar bij jou", beëindigt Haan zijn pennen vrucht. „Ik kan vanavond mijn bed ergens anders gaan neer zetten", zegt hij grijnzend. Bei de muzikanten vertellen waar zij hun slaapplek willen heb ben. „Ik zet hem bij Rob voor de deur, in de Willemstraat", zegt Haan. „Mijn bed komt te staan bij die verdwenen na- tuurcamping in Zegersloot- Noord", besluit Buisman. „Er was hier ooit de Lokale Omroep Alphen", zegt Lancel. „TV Centraal is een voorzet voor een nieuwe stadstelevisie als communicatiepunt. We ho pen dat die doorgang kan vin den. Hoe zien jullie nieuwe lo kale televisie?" „Alphen is er groot genoeg voor", meent Haan. Buisman: „Er zijn steden met een bedui dend mindere omvang die een eigen stadstv hebben. Ik denk dat televisie hier mogelijk is." Hierna verdwijnen de bandle den voor hun volgende optre den in de partytent bij het brugwachtershuisje. Maat en Lancel houden een korte pauze. „Vanaf mei zijn we bezig geweest om dit project op poten te zetten. De laatste drie weken waren druk", aldus Maat. Lancel: „We wilden de Alphenaren iets geven wat we konden doorgeven. Omdat communicatie voor ons belang rijk is, willen we TV Centraal om twee uur vannacht symbo lisch overdragen aan Alphen." Onder de opmerkelijke men sen die de gastheren van TV Centraal in de studio ontvan gen is ook de dakloze David van Rand raat. Hij is door Lancel ge vraagd zijn mening te geven over het plaatselijke daklozen- en verslaafdenbeleid. „Ik ben mijn huis kwijtgeraakt omdat de sociale dienst mijn huur niet had betaald aan de woning- bouwstichting toen ik in de ge vangenis zat", zegt Randraat. „Drie weken terug kwam ik vrij en ontdekte ik het. Nu moet ik de nacht doorbrengen in een schuurtje. Mijn spullen hebben ze uit mijn flat gehaald en lig gen bij de gemeente. Ik kan ze alleen terugkrijgen als ik ervoor betaal." De gemeente ontkent dat de verslaafdenproblematiek groot is. Ik ken tientallen drugs verslaafden hier, maar Alphen bagatelliseert het probleem. Mijn boodschap is dat er hier een slecht beleid is ten aanzien van daklozen en verslaafden en dat de hulp moet verbeteren." Leidsch DagbladARCHIEVEX ANN01900 Dinsdag 30 October TER AAR - In deze gemeente is, op initiatief van mejuffrouw Van Lingen, onderwijzeres-alhier, een Dorcas-vereeniging opgericht, ten doel hebbende kleedingstukken te vervaardigen voor de behoeftigen in deze gemeente, welke in den a.s. winter zullen worden uitgereikt. Aanvankelijk zijn 18 leden toege treden. ALKEMADE - Uit den gemeenteraad. Aangenomen voor kennisgeving een aanschrijving van het centraal Tram-comité, inzake bevordering van de totstandkoming van de tramplannen der Hol- landsche Electrische Spoorweg-Maatschappij t Amsterdam door Haarlemmermeer en omgeving door deze gemeente, in verbinding met Leiden Amsterdam, waaraan dezerzijds reeds zooveel r lijk is of nog zal worden voldaan. Benoemd tot brugophaler aan de brug over de f weteringer vaart in den nieuwen weg tusschen wetering en Hoogmade, tegen 100 's jaars, C Prins, sluiswachter aan den Drooggemaakten V der- en Lijker Polder, nabij die brug, ingegaan 1900, voorloopigtoten met31 Dec. 1901. ANNO 1975 et ia! AARLANDERVEEN - Deze week zal er opnieuw een middenstander uit Aarlanderveen verdwijnen. Dro- giste Mieke Verburg (27) sluit na bijna zes jaar defi nitief de deuren. Een opvolger(ster) is niet gevonden en de winkel zal waarschijnlijk bij het woonhuis van de familie Herr worden getrokken. „Dat vind ik ei genlijk het ergste-, dat de winkel weggaat en dat er ook nooit meer een winkel voor in de plaats zal ko men", vertelt Mieke Verburg. Op 3 november al begint ze als apothekersassistente in haar nieuwe werkkring in Den Haag. Een fulltime job. En dat kori van haar huidige werk als drogiste in Aarlanderveen niet meer worden gezegd, De reden van haar vertrek daar 'na bijna zes jaar heel prettig gewerkt te hebben' is simpel: „Ik verveelde me." In het begin was dat anders, aldus Mieke. „Toen liep ik, omdat ik het werk nog niet zo goed kende, overal achter aan. Maar ook de koopgewoonten zijn veranderd. Vroeger had je de hele dag aanloop. Nu komen de mensen maar één keer per week, of rond de schooltijden." Het grootste deel van de artikelen wordt overge^ men door een collega-drogist. Een ander deel artikelen, zoals aspirines, vitamines en hoestdi ken etc. gaat over in handen van twee Aarlandi veense middenstanders: bakker J.H. van Haas en Th. Leliveld (onder meer houder van het po agentschap). Maar cosmetica, deodorants etc. zullen straks st meer te koop zijn in Aarlanderveen. ALKEMADE - Hoewel het aantal ingezonden k voor de Kaasdag dit jaar minder was dan 't jaai voor - 30 tegen 24 - was de kwaliteit dit jaar wi, verbeterd, vooral voor wat betreft de Goudse k<jr( De meeste punten kregen de heer en mevrouw el schop uit Rijpwetering. Zij kregen 96 punten inzending belegen Goudse Kaas. Bij de inzenc Leidse kaas jong haalde de heer Heemskerk ui Ade de eerste prijs, terwijl bij Belegen Leidse de heer Van der Hulst, eveneens uit Oud Ade i prijs in de wacht sleepte. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12