Zoeterwoude houdt vast aan hogere OZB Koopjesjagers op missie veiling aan het verkeerde adres Regio e Boer Tentenbouw irandeert veiligheid it windkracht 14 JZie jij haar lopen met een strik op haar kont?' KNOW HOW VERKOPEN AAN HET BUITENLAND HEB JE DAAR OOK EEN EXPORTVERGUNNING VOOR NODIG iNDAG 30 OKTOBER 2000 ingens mishandeld in Leiderdorp ierdorp Zonder enige aanleiding zijn zaterdagnacht een Lei dorper en een Zoeterwoudenaar in Leiderdorp van hun fiets rokken en mishandeld. Het tweetal reed op het fietspad gs de provinciale weg ter hoogte van de Leiderdorpse nieuw- ïwwijk Leyhof, toen een groepje van vijf personen dat hen seerdeW begon te schoppen en te slaan. Beide slachtoffers >en blauwe plekken op. ibrekers betrapt in bedrijf ^erwoude runduk» In een bedrijfspand op de Hoge Rijndijk beterwoude Rijndijk heeft de politie in de nacht van vrijdag zaterdag drie jeugdige Leidenaren aangehouden. De drie en binnengekomen door een ruit in te slaan. De inbrekers en geen kans om de kluis te kraken. DA Voorschoten zwaait leden uit jrschoten Het CDA in Voorschoten neemt zaterdag 18 no- ïber afscheid van Wim Valkenburg en Wilma Zoetemelk. Dat eurt tijdens een 'buitengewone openbare bijeenkomst' in Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. Valkenburg )t als raadslid en oud-fractievoorzitter Zoetemelk heeft haar jn overgedragen aan Hans Horlings, omdat zij gemeentese- :aris is geworden in Zoeterwoude. De afscheidsreceptie in Cultureel Centrum begint om 14.30 uur. en W Zoeterwoude de wijken in jerwoude Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude }ben besloten om de wijken in te gaan om erachter te komen jj er onder de mensen leeft. Als eerste is de Zuidbuurt aan de Irt. Bewoners van tweehonderd huizen in Zonnegaarde en jdhof zijn aangeschreven om op 14 november naar het paro- kpgebouw van de kerk Sint Jan's Onthoofding aan de Zuid- ^ïrtseweg te komen. Daar zit het college van 17.00 tot 19.30 om naar alle klachten, wensen en tips te luisteren. Van de tringen van dit wijkbezoek hangt het af of B en W ook ande rijken gaan bezoeken. dorp» eric went >lg van voorpagina Ot Zoeterwoude lapt bijna 90.000 gulden bij elkaar zoeterwoude suzanne barbier De straten van Zoeterwoude zijn uitgestorven deze zaterdag avond. Een groter contrast met het Muziekcentrum aan de Schenkelstraat is niet mogelijk. Een warme, afgeladen zaal waar horen en zien je vergaat en de tap geen moment rust krijgt. Het is de avond waarop niemand in het dorp met lege handen naar huis gaat. Dat is de stilzwijgende afspaak waar iedere Zoeterwoudenaar zich graag aan houdt, omdat elke cent naai' het goede doel gaat. De zesentwintigste missievei ling levert opnieuw een record opbrengst op. Maar liefst 88.339 gulden lap pen de ongeveer tweehonderd deelnemers, ruim zestiendui zend gulden meer dan vorig jaar. Volgens een van de organi satoren, Marianne van der Berg, 'een verbluffend resul taat.' Slechts een keer eerder is er zo in diep in de buidel getast, toen de veiling nog twee avon den werd gehouden. Zelfs de kinderveilirig brengt bijna vier honderdvijftig gulden op. Er is geen tafeltje in de zaal te vin den dat niet voor de gelegen heid is omgetoverd tot een win- kel-van-sinkel. Zo ver het oog reikt liggen grote kruidenkoe ken, kamerplanten, flessen graanjenever en tientallen kilo's kaas uitgestald. Alles voor 'ma gere' prijsjes van een paar hon derd gulden. Kijken is kopen vanavond. En met een beetje geluk mag je met negenentwin tig dorpsgenoten mee met de busreis naar een 'onbekende maar héél gezellige bestem ming.' Meedoen aan de missievei ling doe je ook voor de lol. Want wat moet een mens bij zinnen met 'een levende ezel in de kracht van zijn leven', zoals veiligmeester Gerard Verhoeven het zo fraai uitdrukt. En wat te denken van de aanbieding 'een wandeling door het dorp', drie liter biest of een koeienpedicu- re? Toch bieden de bezoekers alsof er een reis naar de Caribi sche Zee valt te winnen. Zonder een spier te vertrekken schuift een bezoeker elfhonderd gul den naar de penningmeester voor welgeteld één blik Belgisch bier en een worst. Nee, koop jesjagers zijn aan het verkeerde adres op de Zoeterwoudse mis sieveiling. Koos Paardekooper zit te ge nieten in de zaal. Even daar voor heeft hij voor de laatste keer zijn 'eenmaal andermaal' laten horen. Na zesentwintig veilingen zegt hij treffend: 'Het is welletjes zo'. Maar de zaal laat hem niet vertrekken zonder een 'Koossie bedankt' en een staande ovatie. Paardekooper was vanaf de eerste missievei ling de man die de hamer han teerde. Met pijn in zijn hart doet de 'peetvader van de vei ling' vanavond dat 'stukje his torie' in de verkoop. Hij lacht als de hamer elfhonderd gulden opbrengt, maar hij straalt pas echt als de koper hem de ha mer teruggeeft als herinnering. „Deze krijgt een mooi plekje thuis. Ik doe hem nooit meer weg", zegt Paardekooper ge roerd. De oud-voorzitter van de werkgroep Missie en Ontwikke ling is 'trots op Zoeterwoude' dat de veiling elk jaar weer een succes is. Aan de andere kant is er ook altijd verschrikkelijk hard gewerkt om de avond te laten slagen, zegt de 75-jarige Paardekooper. „Ik zeg altijd maar zo: vertrouwen komt te voet en gaat te paard. Mensen trekken alleen hun portemon nee als ze zeker weten dat er niks aan de strijkstok blijft han gen. De restauranthouders en winkeliers die etentjes en waren geven, doen dat voor zo'n zacht mogelijk prijsje, de rest betalen we uit een speciaal veiling fonds. Van de opbrengst zelf gaat geen gulden af." Om de schijn te vermijden is de werkgroep zelfs nog nooit samen uit eten gegaan. „Geen denken aan. Er wordt zo snel gebabbeld in het dorp. Een bakkie koffie in het kerkzaaltje drinken we samen, meer niet hoor." Dat het ingezamelde geld echt goed besteed is, kan Esther van Swieten bevestigen. Vorig jaar kreeg de Zoeterwoudse stu dente geneeskunde vijfduizend gulden voor een dorpszieken huisje in India. Zij had daar sta ge gelopen en gezien dat de doktoren extra geld goed kon den gebruiken. Nu, een jaar la ter is het gezondheidscentrum enkele onderzoekstafels en ver pleegkundigen rijker. Misschien dat ze dit jaar zelfs een kleine ambulance kunnen kopen, zegt Van Swieten. „Mensen kunnen zich nu zelf redden." eëvacueerde asielzoekers en veilig terug naar de pa ns bij Driegatenbrug. Dat ert M. Kroes van De Boer :nbouw uit Alkmaar. Vol- hem is er niets mis met tenten, maar ligt de d van de schade mogelijk e leverancier van de sys- plafonds. „Het tentdoek een staander geraakt, en oor zijn er panelen naar den gekomen. Wij gaan onze toeleveranciers bekij- 10e dit mogelijk is." blemen als in Leiderdorp Dé Boer Tentenbouw nog gehad. „Dat kan ook niet, wij garanderen veiligheid vindkracht 14", beweert Ook de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) heeft nooit problemen met de ipaviljoens gehad. Toch was een fikse windvlaag er de oorzaak van dat het tent doek van een van de paviljoens in Leiderdorp even na midder nacht een paal van het sys teemplafond raakte. In een woonunit kwam vervolgens 25 vierkante meter aan plafond platen naar beneden. y,We heb ben direct enkele panelen uit het systeemplafond gehaald, om de winddruk in de tent overal gelijk te maken. Nu wachten we nog een paar wind hozen af om te zien hoe de rest zich houdt." Voor De Boer is het incident in Leiderdorp reden om op alle locaties in Nederland extra te controleren. „Dat is puur pre ventief, want de veiligheid is absoluut niet in het geding", stelt Kroes. „Ik heb de situatie in Leiderdorp hoogstpersoon lijk onderzocht, en de veranke ring van de tenten is nog net zo solide als voor de storm." Om 'financieel gezond te blijven', houdt Zoeterwoude vast aan een stijging van de onroerend-zaakbelasting met 10,43 procent. Burgemeester en wethouders zien niets in een verhoging volgend jaar met slechts twee procent, zoals het CDA in de algemene beschouwingen voorstelt. „Als we uitsluitend rekening houden met de inflatiecorrectie van twee procent en het opnemen van de hondenbelasting in de nieuwe tarieven ontstaat een tekort van 291.000 gulden", aldus het college. zoeterwoude nog deel uitmaakte van hét col- jan preenen lege. Die afspraken waren vol gens de partijen die het nu voor B en W herinneren eraan dat de het zeggen hebben (Progressief verhoging van het OZB-tarief Zoeterwoude en de WD) nood- onder meer is gebaseerd op af- zakelijk om een dreigende kor- spraken uit de tijd dat het CDA ting van het rijk te compense ren. Weliswaar is die korting in de praktijk meegevallen, maar daar staat tegenover dat ge meenten er als gevolg van de decentralisatie taken bij heb ben gekregen. „En daarvoor hebben we niet voldoende geld van het rijk gekregen." Het college vindt het voorstel van het CDA om het gat dat ontstaat door de geringere OZB-stijging te dekken met het overschot van 1999 (394.000 gulden) 'onacceptabel'. „Het is onverantwoord om structurele tekorten te dekken met inci dentele baten. Aanvaarding van het CDA-voorstel betekent dat zowel de begroting als de meer jarenraming niet meer sluitend is. En dat kan toch niet de be doeling zijn van de CDA-frac- tie." B en W vinden ook dat het CDA zich ten onrechte rijk re kent door te wijzen op de stij ging van de algemene reserve naar 4,7 miljoen gulden. Vol gens de christen-democraten is dat ruim boven het harde mini mum van vier miljoen. „Die stijging wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de geraamde incidentele storting als gevolg van de op handen zijnde ver koop van de parallelweg Hoge Rijndijk aan de ondernemers van de Rijneke Boulevard. In het meerjaren investerings- en dekkingsplan is er echter reke ning mee gehouden dat een aantal investeringen uit de alge mene reserve wordt bekostigd, waardoor de reserve op termijn op vier miljoen uitkomt", aldus het college. Progressief Zoeterwoude en de WD kunnen zich wél in de stijging van de OZB met 10,43 procent vinden. De gemeente stelt het definitieve percentage overigens pas in december vast. Dan is bekend hoeveel de hui zen in Zoeterwoude in waarde zijn gestegen ten opzichte van de vorige taxatie in 1992. Bo vendien hoopt de gemeente te gen die tijd duidelijkheid te hebben over de mogelijkheden om verschillende tarieven te hanteren voor huizen en be drijfspanden. Omdat de prijzen van be drijfspanden niet zo explosief zijn gestegen als die van wonin gen (16 tegen 133 procent) wil Zoeterwoude de OZB voor 'niet-woningen' former op schroeven. In dat geval kan de OZB-stijging voor huizen wel licht beperkt blijven tot 7,7 pro cent. De Zoeterwoudse gemeente raad stelt de begroting donder dagavond vast. hoin: Joh11 Kinkel ien tijd: 44 jaar ryptiep: Bouwkundig me- •ng^rker bij woningstich- ^Warmunda in War- d. Vanaf 1 november d techniek bij Habe- fonen in Hazerswou- orp ;erlijke staat: Gehuwd nplaats: Leimuiden ou u nog eens over willen jeugd. Datje een onbe- leventje heb, daar sta je ld niet bij stil. Dat besef je >as. Ik zou in elk geval niet diensttijd over willen Op de afdeling waar ik as je volstrekt nutteloos om gaat u weg bij woning- ing Warmunda? bijna veertien jaar bij ïunda gewerkt. Wat mee bij de beslissing om weg n is dat het nog maar de is of Warmond zelfstan- ijft. Als dat niet zo is, dan cans heel groot dat de wo- tichting wordt opgeheven, lag is waar je dan terecht Maar het heeft ook te n met het werk dat elk jaar fde is. Ik heb het altijd ttend naar mijn zin gehad, ik wilde weieens een ver ing. Gezien mijn leeftijd ik dat ik nü de stap moest Bruidsbeurs in Stompwijk uw vervelendste eigen- i ongeduldig. Dat zit in de an de techneut. Ik ben ijnig, hak graag knopen Ik kan me eraan storen mmige dingen zo lang Toen ik hier bijna 14 jaar n kwam werken, moest kkersgaard-flat ook al ge worden. In mijn werk er gelukkig geen last van dat dingen soms lang Ik kon altijd verder. eemt u mee naar een on- md eiland? touw! Maar het liefst ga ik helemaal niet naar een onbe woond eiland. Zo'n tropisch oord zéker, nee dat vind ik niks. Veel te warm. Daar heb je het weer: ik ben ongeduldig. Als je niks anders kan doen dan on der een parasol liggen, dan ver veel ik me. Ik hou van sportieve vakanties, wandelen, fietsen, dingen bekijken. Waaraan bent u verslaafd? Ik ben nergens aan verslaafd, al kan ik niet zonder auto. Ik ga altijd met de auto naar War mond. Ik moet voor mijn werk ook regelmatig buiten War mond zijn, dus dan heb je de auto gewoon nodig. Fietsen naar mijn werk doe ik niet. Dan kom je bezweet aan en dat vind ik voor mezelf en voor piijn col lega's niet prettig. Wat moet er in Warmond beslist komen? Een supermarkt. Ik verwacht dat de middenstand dan weer wat gaat opleven. In Leimuiden waar ik woon zit sinds een jaar of vier een Super De Boer. Mensen zoals ik, die vroeger voor hun boodschappen naar Nieuw-Vennep gingen of Oude Wetering, blijven nu in Leimui den. Warmond ligt wel wat on gunstiger. Vanuit Warmond rijdt je wel heel gemakkelijk naar Sassenheim of Oegstgeest. Maai- toch ben ik optimistisch. Wat is uw droomwens? Het is niet echt een droom wens, maai' wel een wens: om ergens een stuk grond te kopen waar een bouwvallig huisje op staat, dat te slopen en zelf iets te bouwen. Mijn huidige huis heb ik ook bijna helemaal zelf gebouwd. We wonen op een leuke stek en dat maakt je heel kritisch. We hoeven niet zo no- dig weg. Wat is de leukste kant van uw werk? De contacten met de huurders. Al is dat wat minder geworden omdat ik wat meer beleidswerk ben gaan doen. Ik ken negentig procent van de huurders. War- monders zijn een gemoedelijk volkje. De lastige mensen zijn op de vingers van een hand te tellen. Ik denk wel dat dit staat of valt met hoe je de mensen benadert. Ik probeer mensen aan te horen, op hun gemak te stellen. Je moet mensen serieus nemen, ook al is een klacht on gegrond. Je moet ze ook niet la ten zwemmen, maar duidelijk zijn in je antwoord. Alleen 'nee' zeggen accepteert niemand meer. Je moet het op een goede manier uitleggen. Wat is de mooiste plek in War mond? De Dorpsstraat met het plein tje. Het is een plek die wat uit straalt. Dat ons kantoor in de Dorpsstraat zit is ook ideaal. Omdat je zo centraal zit, heb je veel aanloop. Ik voel me trou wens meer betrokken bij War mond dan bij Leimuiden. Lei muiden is toch een beetje... so ber. Waar heeft u een hekel aan? Aan mensen die stiekem zijn of oneerlijk. Ik probeer zelf altijd eerlijk te zijn, dus dat verlang ik ook van een ander. tekst. judy nihof foto: hielco kuipers marijke trouwee Party Herberg 'Het Blesse Paard' in Stompwijk was gister middag het decor van een trouwbeurs. Aanstaande bruidsparen konden alles te weten komen over de mogelijk heden om de trouwdag tot de mooiste dag van hun leven te maken. In een knusse ambian ce prezen ondernemers hun ar tikelen aan en informeerden zij aanstaande paren over zaken als bruidstaarten, boeketten, trouwkleding, lingerie, oldti mers en limousines. Vijftien on dernemers uit onder meer Zoe- termeer, Leidschendam, Lei den, Leiderdorp en Stompwijk werkten mee aan de beurs, die voor de zesde maal werd ge houden. Het is gezellig druk in Het Blesse Paard.. Behalve aan staande paren zijn ook veel moeders met (schoon)dochters naar de beurs gekomen. Tij dens de bruidsmodeshows pas seren vele creaties de revue. Pasteltinten voeren de boven toon. Reacties uit de zaal blij ven niet uit. „Die achterkant is wel heel apart, maar zie jij haar lopen met die strik op haar kont'", vraagt een toeschouwer zich af. Lenie van Dijk is met haar schoondochter meegekomen en kijkt haar ogen uit. „Dit had Het was gezel- lig druk bij de bruidsbeurs in P Stompwijk. je vroeger niet. Je ging met je nu met de tijd meegaan." moeder mee een mooie jurk De trouwbeurs is ook van kopen, trouwde op het ge- avond nog te bezoeken. Er meentehuis, daarna in de kerk staan twee bruidsmodeshows en 's avonds was het feest. We op het programma, om 19.30 waren er vroeger ook gelukkig en 21.00 uur. Een entreekaartje mee. Je wist niet beter. Je moet kost 12,50 gulden. Kledingactie Mensen in nood voorschoten 'Mensen in nood' houdt za terdag 4 november een kle dingactie in Voorschoten. Wie goede, nog draagbare kleding en schoenen, gordij nen, tafellakens, handdoe ken of dekens over heeft kan deze van 11.00 tot 13.00 uur brengen naar een van deze vier adressen: de gerefor meerde kerk op Schoolstraat 2, basisschool De Vos aan de Prof. Einsteinlaan 5, de Moe der Godskerk op de Van der Oyelaan of Pluspunt aan de A. v.d. Hulstlaan 27. De spullen zijn bestemd voor straatkinderen in La- tijns-Amerika. VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. Wat u ook onderneemt, u kunt putten uit meer dan honderd jaar kennis van zaken. Bedrijfsinformatie, starten van een onderneming, internationale handel of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake lijke vragen. Meer weten? Kom eens langs. Of beter nog: surf naar www.kvk.nl of bel 071 - 525 05 00. EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11