Oproep tot gebruik van sabbatkaars Geloof Samenleving Bedwelmend ritueel Pauselijk lintje voor slager Overdevest 'Geloven bungee jumpe in de armen van Jezus 'Mooi is dat, hoe jullie Gods geboden ongeldig maken' Het hoge 'wabaku-gehalte' van de vakfilosofie I MAANDAG 30 OKTOBER 2000 VANDAAG Vandaag 1299 jaar geleden, op 30 oktober 701, HTTjV koos de geestelijkheid een Griek als paus. Hij pE4h||| noemde zich Johannes VI en na hem zouden er HlUiisJ nog zeventien pausen met de naam Johannes volgen. Het pontificaat van Johannes VI heeft, zover historici kunnen achterhalen, geen grote en blijvende invloed gehad op de wereld. Hij betaalde grote sommen geld voor de vrijla ting van mensen die gevangen waren genomen tijdens ge vechten ter verdediging van de pauselijke gebieden. Hij stierf in 705 en werd opgevolgd door Johannes VII. Op 30 oktober in het jaar 1617 ov erleed de Spaanse heilige jezuïet, mysticus en asceet Alphousus Rodriguez. Zijn sterf dag is ook zijn heiligenfeestdag. Clinton zingt graag bij baptisten Arlington President Clinton zong gisteren uit volle borst mee tijdens een dienst de Alfred Street Baptist Church in Arlington (Virginia). Hij greep de gelegenheid aan om te midden van zijn geloofsgenoten een oproep te doen aan zwarte Amerikanen om 'duidelijk de verschillen te zien tus sen de kampen Gore en Bush'. Hij zei te hopen dat iedereen 'wijs zou stemmen'. Clinton en de huidige presidentskandi daat Gore zijn lidmaat van de grootste protestantse stro ming in de VS, de Zuidelijke Baptisten, met zijn 16 miljoen leden belangrijk voor Clinton om te vriend te houden. Oud- president Carter (76) hoorde ook tot deze kerk. De voorma lige pindaboer maakte echter juist vorige week wereldkun dig, dat hij er niet meer bij wil horen. Hij vindt de leiding van het kerkgenootschap te autoritair en te arrogant en sig naleert een toenemende starheid. foto ap rick bowmer Morgen bedevaart naar Kevelaer den haag De Haagse Bedevaarten houdt morgen en woensdag een tweedaagse bedevaart naar het Duitse stadje Kevelaer, een bekend Maria-oord. Eerst wordt morgoch- tend de H. Lidiuina-basiliek in Schiedam bezocht voor een gezongen Hoogmis. Daarna vertrekken de deelnemers naar het grensplaatsje bij Venlo. 's Avonds is er eerst een dienst het Lof) en vervolgens een lichtprocessie ter ere van Maria. In Kevelaer zal hulpbisschop Punt van Haarlem in de plaat selijke basiliek het bedevaartjaar sluiten. Voor meer infor matie W. van Houdt (070-3204723). Wierts: Priesters verplicht vrij roermond Limburgse priesters en diakens moeten zichzelf minstens één dag in de week rust gunnen. Dat heeft de Roermondse bisschop Wiertz hen in een brief laten weten. Kerkbesturen zouden erop moeten toezien dat de priesters en diakens ook daadwerkelijk tijd vrij maken. De brief vloeit voort uit een discussie over de werkdruk in de parochies. Omdat het aantal priesters afneemt, moet een kleiner wor dende groep steeds harder werken. Mgr. Wiertz waardeert dat maar plichtsbetrachting mag volgens hem niet ten kos te gaan van alles. De bisschop verwijst naar het scheppings verhaal, waarin één dag in de week als rustdag wordt aan gewezen. Eenmalig onderdak voor De Deur arnhem Evangeliegemeente De Deur in Arnhem heeft gis teren een kerkdienst mogen houden in het gebouw van een gereformeerde basisschool in de stad. De geplande mani festatie op het terrein voor het dichtgetimmerde pand van De Deur ging daarom niet door. De noodoplossing kwam tot stand na bemiddeling van de fractievoorzitters van de kleine Arnhemse oppositiepartijen D66, Christenunie en AOV/Unie 55+. De Deur moet voor komende zondag op nieuw op zoek naar vervangende ruimte. Zoals gemeld spij kerde de gemeente Arnhem de loods van De Deur dicht, omdat er in strijd met het bestemmingsplan diensten wer den gehouden. Een kort geding donderdag haalde niets uit. De president van de rechtbank zei dat de betimmering te recht was. De Deur gaat tegen die uitspraak in beroep. Orthodoxe rabbijnen beschuldigen media Orthodoxe rabbijnen in Nederland roepen joden op soli dair te zijn met Israël en de sabbatkaars weer te gebrui ken. Solidariteit kan ook worden getoond door Israël meer financiële steun te geven en door het land monde ling en schriftelijk te verdedigen tegen 'de vele valse be schuldigingen in de media'. amsterdam anp De oproep van het Nederlands College van Rabbinale Zaken is bedoeld om de joden een hart onder de riem te steken, zei se cretaris rabbijn R. Evers giste ren. Aanleiding zijn het geweld in Israël, de anti-joodse inci denten die als gevolg daarvan ook in Nederland plaatsvinden en de publieke opinie die zich vooral tegen Israël lijkt te keren. Volgens de rabbijnen kunnen joden hun solidariteit met hun broeders en zusters in Israël ook betuigen door het joden dom in de praktijk meer te be leven. Dat kan door zoals ge noemd de sabbatkaarsen aan te steken maar ook door de ge bedsriemen (tefillien) weer om te doen. Ook kunnen joden so lidair zijn door gebeden en psalmen uit te spreken, samen in de synagoge of ieder voor zich, aldus de rabbijnen. De oproep van de rabbijnen in het Nieuw Israëlietisch Weekblad (NIW) van deze week is volgens Evers geen directe re actie op de advertentie, ook in het NIW, van de ruim honderd Nederlandse joden die een an der joods geluid willen laten horen. Die hekelen in hun ver klaring het buitensporig geweld van leger en politie in Israël te gen de Palestijnen. Het aantal incidenten tegen joden in Nederland neemt toe, aldus Evers. Het afgelopen weekeinde zijn in Amsterdam- Buitenveldert opnieuw meerde re joden op straat uitgeschol den, zo heeft Evers gehoord. amritsar Een jonge sikh drinkt van een schaal met zogenoemde cannabis sativa. De ceremonie was onderdeel van een religieuze, rituele processie aan het eind van het zogenoemde Diwali-festival afgelopen weekeinde in de Indiase stad Amritsat. Elke sikh, een re ligieuze beweging in India die het veelgodendom en het kasten stelsel afwijst, dronk het zoete, bedwelmende drankje waar weed in is verwerkt. Het aantal aanhangers wordt wereldwijd op een kleine 200.000 geschat. foto ap aman sharma Voor orgelspel en hulp aan jeugd amsterdam-leiden afke van der toolen Een lintje voor André Overde vest. De 60-jarige van oor sprong Leidse keurslager heeft gisteren in de Onze Lieve Vrou- wekerk in Amsterdam een pau selijke onderscheiding gekre gen. Overdevest heeft geduren de zijn hele leven ontelbare 'rouwtjes en trouwtjes' begeleid op het kerkorgel. Ook op soci aal gebied was hij actief: als 15- jarige al spande hij zich in voor de ontspoorde jeugd in Leiden. De muzikale loopbaan van Overdevest begon toen hij in de veertiger jaren als zesjarig jon getje in het St. Petruskoor in Leiden ging zingen. Hij kreeg orgellessen van de toenmalige organist Rijnbeek, die al snel het muzikale talent van het sla gs gerszoontje onderkende, beek drong er bij vader Ov<,e vest op aan dat die zijn naar het conservatorium sturen, maar die had anr| plannen met zijn zoon. moest bij hem in de zaak. Zo kwam André Overdi terecht in de keurslagerswe f Daarin is hij bestuurlijk er( tief geweest, onder ander p de katholieke slagershond. U dertussen bleef het kerk altijd een rol spelen in zij ven. Hij is jarenlang organis weest in Oegstgeest en gom, en heeft in Woubr een kerkkoor opgericht, doet het inmiddels wat ru; aan, maar bespeelt nog r matig het orgel van de Lieve Vrouwekerk in Am)l dam. Bisschop tijdens Katholieke Jongerendag den bosch anp In nieuwe bijbelvertaling praat Christus in 'natuurlijk Nederlands utrecht anp „Mooi is dat", zegt Jezus in de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV) in 'natuurlijk Nederlands'. Van daag verschijnt de tweede deel uitgave van het oecumenische megaproject met de bijbelboe ken Genesis, Zacharia, Tobit, Marcus, 1 Korintiërs, Openba ring en tenslotte 31 Psalmen. Bijbelvaste lezers zullen veel vertrouwde uitdrukkingen moeten missen. „Mooi is dat, hoe jullie Gods geboden ongeldig maken, om jullie eigen tradities te doen gel den!", laten de vertalers Jezus in Marcus 7,9 tegen de Farizee ën zeggen. In de meest gangba re vertaling, die van het Neder lands Bijbelgenootschap (NBG) uit 1951, klinkt het wat plechti ger: „Het gebod Gods stelt gij wel fraai buiten werking om üw overlevering in stand te hou den". De vertalers willen trouw blij ven aan de Hebreeuwse en Griekse grondtekst én 'heden daags natuurlijk Nederlands' schrijven. Het tweede uitgangs punt heeft ook gevolgen voor bijbelse uitdrukkingen die in het algemeen spraakgebruik zijn doorgedrongen. 'In het zweet uws aanschijns zult gij brood eten' (Genesis 3,19) wordt bijvoorbeeld 'Zweten zul je voor je brood'. Van Kaïns vraag aan God 'ben ik mijns broeders hoeder?' (Genesis 4,9) maakt de NBV 'Moet ik soms over mijn broer waken?' Lezers kunnen opnieuw op de vertaling reageren. Na het verschijnen van de eerste deel uitgave in 1998, kwamen onge veer 350 brieven met 1.500 vra gen en kritische opmerkingen binnen. Bovendien protesteer den ongeveer zevenhonderd mensen tegen de weergave van de Godsnaam met HEER, vol gens hen te mannelijk. Over die laatste kwestie nemen de bestu ren van het NBG en de Katho lieke Bijbelstichting begin vol gend jaar een besluit. De vertaling van ongeveer veertig bijbelboeken is inmid dels afgerond. Het gehele pro ject, dat ongeveer 20 miljoen gulden kost, moet in 2004 klaar zijn. Ruim zestig supervisoren uit meer dan twintig christelijke en joodse kerkgenootschappen beoordelen de proeven. De Nieuwe Bijbelvertaling moet voor de meeste Nederlandse en Vlaamse kerken de standaard editie worden èn een breed, buitenkerkelijk publiek aan spreken. Behoudende kerkgenoot schappen hebben al laten we ten dat ze de gekoesterde Sta tenvertaling niet voor de NBV zullen inruilen. De Gerefor meerde Bond in de Nederland se Hervormde Kerk heeft wel opdracht gegeven tot een revi sie van de Statenvertaling. Geloven is een soort bun- geejumpen in de armen van Je zus. Dat zei de Limburgse hulp bisschop De Jong zaterdag in Den Bosch tijdens de 23ste Ka tholieke Jongerendag. De pre laat riep de 950 jongeren op 'eens lekker onder de hoogte- zon van Gods liefde' te zitten. Hij zei te hopen dat ze elke dag minstens een kwartier beseffen dat God onvoorwaardelijk van hen houdt. De Jong moedigde de bezoe kers van het festival, een reünie van de Nederlandse bezoekers aan de Wereldjongerendagen in Rome, aan voor hun geloof uit te komen en zich er niet voor te schamen. Hij zei opnieuw dat rooms-katholieken aan soort anorexia nervosa lijki lijden, omdat de RK parot alsmaar magerder worden! Jong riep de jongeren op toe te vertrouwen aan God', De Katholieke Jongereji begon met een mis in de|4 Janskathedraal. Behalve Jong woonden kardinaal Ski nis, waarnemend bissp I Punt van Haarlem en bissi Van Luyn van Rotterdan viering bij. Daarna trokkeP' jongeren naar het Sint JarL< ceum om daar samen te zil en te bidden. De bezoeker^0 de jongerendag keerden !CI waarts met een exemplaar11 de speciale wenskaart vajei bisschoppen ter gelegerf11 van het jubeljaar 2000. Benefiet Dorpskerk Voorschot voorschoten In de RK Laurentiuskerk in Voorschoten wordt vrijdag avond 10 november een bene fietconcert gehouden. De op brengst wordt gebruikt om een nieuw podium aan te schaffen in de Dorpskerk aan het |j0 plein. Tijdens het concert godshuis aan de Leidsewe;^ treden op fluitiste Daniëlli 0( Laar en de gitaristen Ernie Dijk en Joost van de Laar. ten (20 gulden) zijn op adres Schoolstraat 87. Nederlands-Vlaamse Filosofiedag in Leiden leiden afke van der toolen Wabaku. „Wabaku?" Wabaku." Ooo, wacht 'ns. „Wabaku!" Een conversatie tussen twee robotjes, software-robotjes. Het gesprek gaat over een rood vierkantje, wabaku in robotjestaal. Althans, in de taal van de robotjes die meedoen aan het Talking Heads-experiment van de Vrije Uni versiteit in Brussel. Het idee is om te kijken of een populatie robots onder ling uit het niets een eigen taal kan ontwikkelen. „Wabaku?" Wabaku!" Voer voor filosofen. Taalfilosoof Erik Myin heeft danig z'n twijfels, zo blijkt op de Nederlands-Vlaamse Filosofie dag op de Leidse Universiteit afgelo pen zaterdag. Oké, dan hébben de software-robotjes na vele malen trial and error een gemeenschappelijk woord voor een rood vierkantje of een blauwe driehoek. Maar heeft dat woord dan ook echt betekenis? Daar heb je toch echt mensen voor nodig, vindt hij. De Filosofiedag is vooral bedoeld voor jonge filosofen, die voor een pu bliek van vakgenoten kunnen vertellen waar ze zoal mee bezig zijn. Het thema is Global Village, filosofie in het tijd perk van ICT. Machine-metaforen voor de menselijke geest, bedreigingen van de privacy, de disciplinerende werking van de informatietechnologie, allerlei invalshoeken passeren de re vue in een kleine dertig spreekbeurten. Zo vindt Lynsey Dubbeld van de Universiteit Twente het 'onwenselijk' dat de privacy-discussie in het ICT- tijdperk zich beperkt tot persoonsge gevens, terwijl privacy een veel breder begrip is. Ooit betekende privacy het recht om met rust gelaten te worden. Volgens haar geven recente onderzoe ken aan dat mensen daar nog steeds grote waarde aan hechten. Haar publiek zet daar een groot vraagteken bij. „Dat antwoorden men sen misschien in zo'n onderzoek, maar als je op een willekeurige cam ping gaat kijken zie je wel wat anders. Daar gaan de hele dag mobiele tele foons. Dus hoezo met rust gelaten wil len worden?" Het is veelal vakfilosofie op de vier kante millimeter die de jonge filosofen laten zien. Specialistische voetnoten, geen grote gedachten. Slechts hier een daar een origineel idee. Zoals dat van Vlaming Pascal de Pester, die de machtsuitoefening van de informatie technologie vergelijkt met het panopti con van Bentham. Het idee daarachter was dat volledige zichtbaarheid een grote disciplinerende uitwerking heeft op mensen. ICT is volgens De Pester een 'hyper-panoptische biomacht'. „Bedoelt u dit als beschrijving of als kritiek?" „Beide." De Filosofiedag heeft volgens de or ganisatoren mede als doel dat de jonge filosofen hun werk leren te presente- ren. Een oude rot als Herman Phil die ook een praatje komt hot!'.1 weet inderdaad in twintig zinnen MJ duidelijk te maken over de cryprte filosoof Heidegger dan de jongeer megenaar Pieter Lemmens in tv^ minuten. Lemmens' bijdrage c neert dan ook in een discussie me voor buitenstaanders wel heel h wabaku-gehalte Men moet luisteren naar Het Ziji Luisteren naar Het Zijn? Hoe t dat?" „Luisteren naar Het Zijn, datdoe\n\ tijd. Dat doet u nu ook. „O, dus Het Zijn, dat bent WEEROVERZICHT BUITENLAND C O Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt, van tijd tot tijd veel regen en kans op storm. In het noorden iets rustiger en maandag nog enkele opklaringen. Maxima tussen 5 en 9 graden, in het noorden dik onder nul. Dins dag in het zuiden iets warmer. Zweden: Bewolkt en perioden met regen. In het noorden eerst nog droger en enkele opklaringen, dinsdag sneeuw. Verder veel wind. Maxi mumtemperatuur van -8 graden in het noorden tot 10 in het uiter ste zuiden. Finland: In het zuiden bewolkt en regen achtig, in het noorden meest droog en enkele opklaringen. Middagtemperatuur in het noor den -5 graden, in het zuiden op lopend tot +10. Oenemarken: Bewolkt en veel regen, met maandag kans op een zuidwester storm. Dinsdag naast buien ook een beetje zon. Maxima rond 10 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Overwegend veel bewolking en perioden met regen. Dinsdag bui en, maar ook wat zon. Vooral in Zuid-Engeland kans op storm. Middagtemperatuur van 9 graden in Schotland tot 15 in de buurt van Londen, dinsdag daar wat frisser België en Luxemburg: Tamelijk veel bewolking en perio den met regen. Aan zee maandag kans op zuidwesterstorm. Maxi ma 12 of 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en perioden met regen. Dinsdag buien en wat zon, in de bergen, sneeuwgrens dan dalend tot 1800 meter. Langs Het Ka naal maandag kans op zuidwes terstorm. Maxima tussen 12 en 15 graden. Zuid-Frankrijk: Van het noordwesten uit toene mende bewolking gevolg door re gen. Dinsdag in de bergen boven de 1800 meter kans op sneeuw. Maxima dalend naar 15 graden. Spanje: Maandag in het zuiden nog droog en flink wat zon, verder van het noordwesten uit toenemende be wolking gevolgd door regen of buien. Maxima dalend naar 15 graden langs de Golf van Biskaje en 22 aan de zuidelijke Costa's. Portugal: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Maxima van 15 graden bij Porto en 21 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geleidelijk naast zon ook wolken velden en toenemende kans op een bui. Middagtemperatuur da lend naar 20 graden op dinsdag. Marokko: Westkust: Droog en veel zon, dinsdag in het noorden meer wol ken en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Tunesië: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Madeira: Meer wolkenvelden en met name dinsdag kans op wat regen. Mid dagtemperatuur rond 21 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon. Dinsdag tijde lijk meer bewolking, maar waar schijnlijk wel droog. Middagtem peratuur dalend naar 22 graden. Duitsland: In het zuiden eerst nog wat zon en droog. Verder vrij veel bewol king en perioden met regen. Voor al in het noorden maandag veel wind. Maxima maandag rond 15 graden, dinsdag enkele graden lager. Oostenrijk: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden maandag al wolkenvelden. Dins dag overal meer bewolking en vooral in het westen regen. Maxi ma tussen 14 en 19 graden, dinsdag enkele graden lager. Zwitserland: Van het westen uit geleidelijk meer bewolking en met name dinsdag veel regen. Sneeuwgrens dan dalend tot 1700 meter. Maxima dalend naar 10 tot 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en vrijwel overal droog. Dinsdag in Tsjechi toene mende bewolking en mogelijk een bui. Maxima tussen 13 en 16 graden. Hongarije: Vrij zonnig en droog weer. Mid dagtemperatuur rond 18 graden. Italië: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Dinsdag in het noorden mo gelijk veel regen. Maxima daar dalend naar 13 graden, in het zuiden aanhoudend temperatu ren net boven de 20 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en maar een kleine kans op een bui. Middag temperatuur rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en alleen in het westen kleine kans op een bui. Maxima tussen 17 en 22 graden. DINSDAG 31 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.34 Zon onder 17.12 Maan op 11.46 Maan onderl9.55 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.55 18.09 05.28 17.42 Laag 02.00 14.16 01.41 13.57 Weerrapporten 30 oktobe/r07.00 u Amsterdam regen De Bilt regen Eelde regen Eindhoven regen Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca Malta 10 10 5.1 11 8 23 11 11 4.0 12 9 0.9 10 1 17.0 21 11 0.0 20 14 0.0 12 8 2.0 11 3 0.0 11 8 12 24 21 0.0 18 11 0.0 12 11 23.2 12 8 0.7 19 4 0.0 20 12 0.0 23 10 0.0 24 15 00 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F Klein Schiphorst (adjunct) telefax Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023-5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstre het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kor betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. opklaringen REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie informatie Duin- en Bollenstreek (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr« W.F. Wegman, chef redactie Leiden LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenva van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba windrichting H hogedruk 22 14 0 0 Casablanca Praag Rome Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Johannesburg zwaar bew Los Angeles zwaar bew. New Orleans onbewolkt New York licht bew. Tel Aviv half bew. Tokyo half bew. Toronto onbewolkt Tunis licht bew. Vancouver licht bew. 22 10 0.0 16 14 0.0 24 16 0.0 Z I K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnocrd: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10