Taco Nijhoff kan geen Paralympics meer zien 9 Zo lang mogelijk met de kop mee9 Aandelen Ajax? Sport ZATERDAG 28 OKTOBER 2000 983 Amstelveense Leiderdorper ziet Olympische droom uiteenspatten Landende en opstijgende vliegtuigen zorgen voor een oorverdovend geraas boven het studentencom plex in Amstelveen, maar Taco Nijhoff lijkt het niet meer te horen. De Leiderdorper woont dan ook al weer een jaar of drie in deze herrie en bovendien heeft hij andere dingen aan zijn hoofd. Hij had een paar weken geleden zelf in een van die toestellen moeten zitten, op weg naar Sydney. Daar zou hij deelnemen aan de Paralympics, de Olympische Spe len voor minder valide sporters. Maar Nijhoff zit niet in Australië, hij zit in Amstelveen, in zijn aangepaste studentenwoning. De teleurstelling daarover is enorm bij de rolstoel tennisser. Vier jaar lang werkte hij naar de Spelen toe. Hij trainde dagelijks, speelde internationale toernooien in binnen- en buitenland en zette veel van de 'leuke dingen in het leven' opzij om zijn doel te bereiken. Nijhoff zette zijn studie bewegingswe tenschappen aan de Amsterdamse Vrije Universiteit op een laag pitje, leefde heel bewust, ging niet of nauwelijks uit en investeerde in de loop der tijd een flinke som geld. Uiteindelijk bleek het allemaal vergeefse moeite. De tennisbond KNLTB droeg Nijhoff (nummer tien op de wereldranglijst) weliswaar voor als kandidaat voor het enkelspel in Sydney, maar die nominatie werd door de overkoepelende bond voor gehandi capte sporters (NEBAS) niet gehonoreerd. Een ande re tennisser, notabene met een lagere ranking dan Nijhoff, werd wel afgevaardigd. Over de achterlig gende reden van dit alles tast de sporter zelf in het duister. Een uitpuilende ordner bevat de vele brie ven die hij over de kwestie verstuurde en ontving, maar geen van alle geven ze een bevredigend ant woord. Eigenlijk kan dat ook niet, want Nijhoff is heilig over tuigd van zijn gelijk. Hij erkent weliswaar dat hij niet aan de officiële kwalificatie-eis (een plek bij de beste acht rolstoeltennissers van de wereld) heeft voldaan, maar dat geldt ook voor Eric Stuurman, die wel in Sydney uitkomt en die zelfs lager op de wereldrang lijst staat dan Nijhoff. „De NEBAS heeft gewoon geen verstand van sport. De eisen die ze stellen zijn sowieso niet reëel. De concurrentie in het rolstoel- tennis is veel groter dan in andere takken van gehan dicaptensport. Van de 32 deelnemers aan de Para lympics heeft zeker de helft medaillekansen." Officieel is Stuurman afgereisd naar de Paralympics als reserve in het dubbelspel, maar Nijhoff ziet dat slechts als een slap excuus. „Hij kan alleen invallen als een van de dubbelspelers voor het begin van het toernooi geblesseerd raakt. Als de wedstrijden een maal begonnen zijn, mag dat niet meer." Maar Taco Nijhoff: „Als nummer tien van de wereld heb ik wel degelijk kans op een plak." foto united photos de boer De Paralympics in Sydney zijn bijna afgelopen, maar voor rolstoeltennisser Taco Nijhoff zijn ze nooit begonnen. De in Amstelveen woonachtige Leiderdorper kreeg een wildcard van de organisatie, maar die werd afgewezen door de overkoepelende bond van aangepaste sporten, de NEBAS. Woedend was Nijhoff over die beslissing. „De NEBAS heeft gewoon geen verstand van sport." door MAARTEN DEKKER Stuurman is wel in Sydney en kari daardoor wel in het enkelspel uitkomen, in tegenstelling tot Nijhoff. Die kreeg net als Stuurman een wildcard van de In ternationale Tennisfederatie (ITF), maar mocht daar van de NEBAS geen gebruik van maken. Nijhoff daarover: „De NEBAS stelt dat ze alleen atle ten met medaillekansen naar Sydney willen sturei Maar zoals ik al zei: de verschillen in het rolstoelte nis zijn veel kleiner dan bij andere sporten en als nummer tien van de wereld heb ik dus wel degelij kans op een plak. Het gebaar van de ITF zegt toch les? Zij vinden dat ik daar hoor te staan. Wat geeft NEBAS dan het recht om die wildcard te weigeren Elk ander land had zo'n mogelijkheid met beide handen aangegrepen." De wildcard van Nijhoff w na de afwijzing toegewezen aan Duitsland, dat hei wel accepteerde. Saillant detail: de bondscoach die moest beslissen over wie als reserve-dubbelaar naar Sydney mocht is tevens de privétrainer van Eric Stuurman. Toch neemt Nijhoff zijn directe concurrent niets kwalijk „Ik kan prima overweg met Eric, we trainen ook w eens samen. Wat er nu is gebeurd, is niet zijn schi Als ik in zijn positie had gezeten, had ik precies he zelfde gedaan." Voor de NEBAS heeft Nijhoff echti geen goed woord over. „Hun doel moet zijn de be langen van alle minder valide sporters te behartigt Dat doen ze niet, dus is het een incompetente org, nisatie." Wat Nijhoff nu gaat doen, weet hij nog niet. „Als h zo verder moet, heb ik daar mijn twijfels bij. Ik blij in ieder geval tennissen, omdat ik het gewoon ont zettend leuk vind. Maar of ik het op dit niveau wil blijven doen?" Voorlopig richt hij zich op zijn can ère buiten het tennis. Toen Nijhoff hoorde dat hij niet was geselecteerd voor Sydney, heeft hij zijn ra kets in een hoek gesmeten en uit woede heeft hij binnen een paar maanden zijn studie afgerond. N is hij druk bezig met solliciteren naar een baan in het onderwijs. Die woede bij Nijhoff heeft inmiddels plaatsgema voor teleurstelling. „Ik heb toevallig de openingsc remonie gezien op televisie. Ik kreeg tranen in mij ogen, gewoon vanwege de gedachte dat ik daar oc had moeten zijn." Maar al had hij er zelf de afgelopen tijd absoluut geen behoefte aan, toch vindt de tennisser dat de j Nederlandse media veel uitgebreider over de Para lympics zouden moeten berichten. „Vooral tennis y en basketbal - de takken van gehandicaptensport volgens mij het verst ontwikkeld zijn - zouden eer groot publiek aanspreken. Zeker weten. En als da. meer aandacht voor komt, dan kunnen andere sp ten meeprofiteren." j- Maar zelfs als de NOS de tennisfinale rechtstreeks uit zou zenden, dan is dat aan Taco Nijhoff niet b t steed. De televisie in Amstelveen blijft uit, want het zeer^ nog te vers. ■>- - nwniy Apperloo tipt regiogenoot Reitsma voor Beach Classic Peter Reitsma en Simon Apperloo heb ben weer last van ongeduldig zitvlees. De twee kleurrijke wielrenners verschij nen morgen aan de start van de grootste strandrace voor moutainbikers in Ne derland: de Beach Classic. Reitsma - in 1999 vijfde - is met zijn 32 jaar verreweg het meest ervaren én een specialist pur sang. Apperloo is pas 19, maar won vori ge maand in Australië de prestigieuze Crocodile Trophy. De Noordwijker kijkt tegen de Hillegommer op, maar gaat net als zijn clubgenoot van het Lissese RTV De Bollenstreek voor een hoge klasse ring. 'Loodzwaar'; dat stempel heeft de Beach Classic sinds de eerste editie. En ook tijdens deze zesde in successie, met start en finish op de Scheveningse Bou levard, is er voor het deelnemersveld geen genade. Het 56 kilometer lange parcours bleef hetzelfde: over het strand richting Katwijk, door naar de Langevel- derslag boven Noordwijk en terug via Katwijk naar de finishstreep bij het Kur- haus. Apperloo heeft zich voor de vijfde keer ingeschreven. Vandaag de dag kiest hij bewust voor het evenement, dat oneffen duinpaden, rul zand en steile trappen als ingrediënten kent. Dat was niet zo: „De eerste keer dat ik meedeed, wist ik niet waaraan ik begon. Ik was de jongste deelnemer en startte in de massa van toerrijders. Ik had net mijn eerste mountainbike gekocht en vond het ge woon een uitdaging. Het was heel slecht weer; windkracht negen of tien. Toen ik eindelijk met kramp in beide benen in Scheveningen terugkwam, riep ik: dit nooit meer. Een maand later dacht ik er al anders over. De Beach Classic staat nu voor vast op mijn programma." De jonge Noordwijker staat inmiddels te boek als een grote belofte. Opmerke lijk, want Apperloo komt niet uit een voorbeeldrijk wielernest en heeft nog geen drie jaar een licentie. „In april 1998 heb ik 'm aangevraagd, omdat het voor mij duidelijk was dat ik meer wilde. Wat bleek? Ik kon goed meekomen tijdens nationale wedstrijden." Apperloo streed volop, in eigen land en over de grens. Hij acteerde veelal in de marge, maar boekte onverwacht een groot succes in september van dit jaar. De eindzege in de twee weken durende krachtmeting om de Crocodile Trophy gaf hem veel zelfvertrouwen. „Nu ik dit heb bereikt, weet ik dat ik geen guppie meer ben. Of, zoals ze in wielerland ook wel zeggen: geen pannenkoek meer. Ik sta voor mijn gevoel op het beginpunt van een weg naar heel goed worden." Apperloo baarde eerder dit seizoen opzien in Spaarnwoude door de race om het Nederlands Kampioenschap moun tainbike te voltooien zonder zadel. „Doorzettingsvermogen is mijn sterkste punt. Ik ben nog nooit afgestapt omdat een wedstrijd wel erg zwaar was. Alleen onoverkomelijke materiaalproblemen zouden mij kunnen stoppen. Ik heb veel natuurlijke kracht in mijn lichaam, maar ik kom snelheid tekort." Volgens de ge talenteerde coureur gaat juist die tekort koming hem parten spelen tijdens de Beach Classic. „Ik wil zo lang mogelijk met de kop mee. Want dit is toch een soort thuiswedstrijd voor mij. Maar sommige gedeelten van het parcours zijn ontzettend zwaar, zoals het ruiter pad. Wie daar sterk en rap is, pakt minu ten." Apperloo tipt ware klasbakken als ve teraan Ed Scholte, de internationale ex perts Bart Brentjens, Jan Weevers, Bas van Dooren en Patrick Tolhoek, maar ook Reitsma voor de winst. De ervaren Hillegommer onderschrijft de gekozen namen voor het favorietenlijstje van zijn regiogenoot. Over zichzelf zegt hij: „Mijn vorm is goed, ik heb een aardig seizoen gehad en beter materiaal tot mijn beschikking. Ook verbetert mijn techniek nog elk jaar. Maar een man als Scholte, die vierde werd in de Hondsrug Classic in Gieten, waar 800 deelnemers van start gingen, geef ik echt een kans." Reitsma nam vier keer als licentiehouder deel aan de Beach Classic. Mede vanwe ge de stijgende lijn in zijn klasseringen - 35ste, achttiende, zesde en vijfde - wor den ook hem dit jaar kansen op een po diumplaats toegedicht. „Voor een goede prestatie van mij moet er niet veel wind staan en de temperatuur niet al te laag zijn." „Ik train niet veel op het strand. Dat zoute water is slecht voor mijn moutain- bike", verklaart Reitsma, die duidelijk is over de mogelijkheden van Apperloo. „Hij is relatief kort met deze sport bezig en kan nog veel aan zijn techniek verbe teren. Simon heeft wel wat geluk gehad in Australië, maar absoluut sterk gere den. Die prestatie werkt natuurlijk posi tief." De Noordwijker hield aan zijn zege Down Under een wielercontract over, waaronder hij afgelopen zaterdag zijn handtekening zette. Apperloo gaat - ook op de weg - koersen voor het Belgische Procycling Team Limburg. „Maar mountainbiken blijft mijn hoofddoel. Ik wil kijken hoever ik kan komen. Neem de Beach Classic; dat vind ik de mooiste strandrace die er in Nederland is. In 1998 138ste ofzo, vorig jaar 45ste. Ik wil meer." Wie heeft er nog aande len Ajax? Het voetbal- bedrijf Ajax kwam met een winstwaarschu wing, stelde de presen tatie van de jaarcijfers uit (tot maandag) en heeft het geld dat de verkoop van Gronkjaer oplevert hard nodig. Aandelen Ajax, wat moet je ermee? Gerard Heemskerk voorzitter van WSB in Noordwijker- hout en Ajax-fan sinds z'n ze vende: „Ik wil ze niet, maar ik heb ze wel. Ik heb ze bij de emissie ge kocht, dat vond ik geinig om te doen. Ik kocht voor iets van vijfduizend gulden, dat is nu nog 3500 waard ofzo. Dus het valt best mee. Het zijn emotie aandelen. Ik heb het nooit voor het rendement gedaan. Als ze morgen nog maar zes euro waard zijn, verkoop ik ze nog niet. En als nu de emissie zou zijn, kocht ik ze weer. Ik heb er ook een certificaat bij gekregen, dat heb ik ingelijst en het hangt bij mij thuis op kantoor. Ik kwam als ventje van zeven al bij Ajax, ik heb heel Europa met ze door gereisd. En ik kom er nog steeds, behalve als WSB thuis WLeidsch Dagblad, 9 mei 1998: „De aandelen van Ajax zijn enorm po- pulair. De emissie van het 'emotie'-aan- deel is ruim vijftien keer overtekend. Jasper Wegman, voormalig beleg- gingsadviseur bij een bank, nu ver- ■■I mogensbeheerder bij een kantoor in <D Amsterdam: Q„Je ziet nu dat grote partijen vooral beleg gen in Europese hoofdfondsen. De kleine, lokale bedrij ven moeten het meer hebben van particu liere beleggers. Er is weinig handel in kleine fondsen. Als iemand er een- of tweeduizend wil verko pen, is het soms moeilijk om een koper te vinden. Als ie mand aan mij vraagt, moet ik Ajax-aandelen kopen, dan zeg ik, als ik kijk naar de econo mie: nee. Maar dat geldt voor veel fondsen. Als je voetbalsup porter bent, en je vindt het leuk, dan moet je het doen. Het is ook leuk als verjaardagsca deau voor een kind, bijvoor beeld. Maar dan is het meer omdat het leuk is, niet om een mooi rendement te behalen. Nee, ik heb ze zelf nooit ge kocht. Ik ben PSV-supporter. Arie van Os, penningmeester van Ajax, afgelopen dinsdag: „Ajax heeft heus nog wel een paar centjes op de bank. Ronald Strikker, beleggings adviseur van het Leidse filiaal van ABN/AMRO, dé bank van Ajax: „Wij mogen dit soort dingen niet tegen de pers zeggen. Daar hebben wij een persvoorlichter voor. Maar het officiële stand punt van de bank is: houden. Ik ben zelf een Ajax-fan. Of ik aandelen heb? Dat is voor mij een weeten voor u een vraag." Aldo Korpershoek uit Leider dorp, particulier belegger en Feyenoord-supporter: lhAls ik nu rijk kon worden v ze....nee, nee, ik zou ze no kopen, denk ik. En ik hoef ook thuis niet mee aan te men. Ik vind ook niet Feyenoord naar de beurs mt Ajax is een dode club gew den. De hele beursgang heeft club en de supporters uit elkt - gedreven, Ajax is een bedrijf.0 kijk wel eens naar het aandi13 dan zie ik het staan op zeuin acht euro, en dan denk ik: jt° gens, jullie staan lekker zo. Toen nog reservedoelm Fred Grim bij de introduc op 11 mei 1998 - een Aj< aandeel kostte toen 25 guld (11,36 euro): „Het dak gaat eraf. The skj the limit. i t TEKST JANET VAN DUK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26