De pompoen Rijp en Groen Geïmpregneerd stro vervangt steenwol Bijna perfecte vogelgids Meer kans op voedselvergiftiging door pesticiden Kuipplanten overwinteren VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 Het woord alleen al. Als je het langzaam uitspreekt doet de klankje denken aan dik en rond. Zo ziet de vrucht die deze naam draagt er doorgaans ook uit, al be staan er ook andersoortige vruchten van de Cucurbita Maxima, zoals ze in het La tijn heet. Maar de meest fa voriete is en blijft de bolron de, soms enorm grote oran je pompoen. Rond deze tijd van het jaar zijn de meeste pompoenen geoogst en worden ze op een veilige, want vorst- vrije, plaats be waard. Ze blij ven maanden bruikbaar en indien we zaad willen winnen om het vol gend jaar zelf te zaaien, dan halen we dat pas na januari uit de vrucht. Zo kan het nog narijpen in de pompoen zelf. Het zaad moet heel goed Bnêvër schoonge- postb maakt worden. 2003 PA We wrijven het tussen de vingers schoon om zodoende het vliesje te verwijderen dat kiemrem- mende stoffen bevat. Daar na laten we het goed drogen om pas in maart of april te gaan zaaien. Het is niet he lemaal zeker dat we precies dezelfde soort terugwinnen. Lang niet alle zaad is wat je noemt: zaadvast. Wie het zekere voor het onzekere kiest, koopt in het voorjaar zaad of planten. De avontu rier houdt het op zelfge- wonnen zaad. Maar nu zijn we nog lang niet toe aan zaaien. Nu wil len we zoveel mogelijk ge nieten van onze zelfgewon- nen pompoen en als er jon geren in huis zijn dan willen die ongetwijfeld rond Hallo- ween op 31 oktober pron ken met een helverlichte pompoen. 31 Oktober is de dag voor het christelijk feest van Allerheiligen, een feest dat zoals veel christelijke feesten geënt is op een oer oud heidens feest waaraan in Engelssprekende gebie den -en dus later in de Ver enigde Staten - veel gebrui ken met betrekking tot de zielen van afgestorvenen en ook spoken zijn verbonden. Het vele licht wordt geacht deze op de vlucht te doen slaan. Willen we een licht- van een waxi- nepitje in de pompoen zet ten moet im mers royaal vragerT zichtbaar blij- naar ven- is 507 Willen we de le- aarlem vensduur van deze uitgeholde pompoen iets verlengen dan kunnen we de binnen kant insmeren met een flin terdun laagje olie. Scheelt een paar dagen eer alles naar de compost gaat. Wat doen we met het vruchtvlees? We kunnen het koken en fijnmaken. Zo kan het gemakkelijk in de diep vries worden bewaard om tezijnertijd te worden toege voegd aan gebonden soe pen en sausen. Vooral to matensoep en saus winnen aan smaak en consistentie met wat puree van de ge zonde pompoen. Gezond omdat deze vrucht rijk is aan het mineraal kali dat de strijd aanbindt met natrium (in zout) waarvan we ge makkelijk teveel binnen krij gen. Met een zelfde gewichthoe- veelheid suiker en een flinke schep geconfijte stukjes gember of met gemalen gemberwortel kunnen we er ook een heerlijke oranje kleurige jam van maken. Kortom mogelijkheden te over om te genieten van de ze vrucht die in Mexico al 7000 jaar geleden bekend was. drager maken van onze pompoen, dan beginnen we met het afsnijden van een flink stuk van de bovenkant. Nu kunnen we deze gemak kelijk uithollen. De pitten bewaren we om ze later schoon te maken, licht te roosteren en in of op ge rechten te verwerken. Men zegt dat ze een werking la Viagra hebben. In elk gevalt moet de schil van de pom poen voor de stevigheid minstens nog twee tot drie centimeter dik blijven. Nu snij den we met een vlijmscherp mes de gewen ste figuurtjes in, die we dan van binnen uit naar buiten duwen, zodat er rechte uitsparingen ontstaan. Het licht dat we la ter in de vorm vooral gunstige resultaten potplanten als viooltjes, get urns en fuchsia. Veenturfw wereldwijd schaars en daar steeds vaker vervangen dor bijvoorbeeld kokosvezels ei vermalen boomschors. Stn in werking veel op kokosvt Voordeel is dat het plaatse kan worden verbouwd, wa door hoge vervoerskosten terwege kunnen blijven. Een andere toepassing van is in de watercultuur. Snijh men en bladgroenten als sl worden al twintig jaar veel kweekt op steenwol. Dit su straat is echter niet afbreeï en levert na gebruik bergei val op. De markt voor biolo gisch afbreekbare alternati zoals strosubstraat, is daai groot. Tarwestro is goedkoop ent net zo goed als steenwollei matten, aldus Whiteley. Sti groeimedium geeft stikstof goed door aan de plant, ge de wortels veel lucht en zo voor een goede waterafvoj het stro voor de sla-teler ni meer voldoet, kan het volg de onderzoeker altijd nogi nen als strooisel voor ande tuinders of om landschaps nen en stadsparken mee a leggen. gpd» Vijftien jaar hebben de Zweedse ornitholoog Lars Svensson en drie medewer kers erover gedaan om de perfecte vogelgids te maken. Alleen de leden van de ANWB en van Vogelbe scherming Nederland mo gen van het resultaat genie ten, want de Nederlandse vertaling en bewerking van de vorig jaar verschenen Zweedse gids is niet te koop in de boekhahdel. En dat is jammer, want 'perfect' mag een groot woord zijn, de ANWB Vogelgids van Euro pa komt een heel eind in de buurt. Het is niet denkelijk dat ooit eerder zoveel tekst en afbeeldingen in een be trouwbare veldgids gepropt zijn. Behalve van Svensson komt de gids op naam van zijn Britse collega Peter J. Grant (die in 1990 overleed) en van de tekenaars Killian Mullarney en Dan Zet- terström. Alle vier hebben ze met succes hun best ge daan om de omvang van het boek te beperken tot precies vierhonderd bladzijden; het moest tenslotte wel een gids voor in het veld worden. Dat dit geen gemakkelijke opgave moet zijn geweest, valt cif te leiden uit een op somming van wat er alle maal in opgenomen is: alle meer dan 730 soorten die broeden of regelmatig voor komen in Europa, Noord - Afrika ten noorden van de Sahara en een groot deel van het Midden-Oosten (zijnde Israël, Palestina, Jor danië, Libanon, Syrië, Tur kije, Armenië en Azerbaj- dzjan), plus de Canarische Eilanden, Madeira en het Si- naï-schiereiland, en verder 59 apart gerangschikte dwaalgasten, honderd 'ex treme' dwaalgasten afkom stig van andere continenten en ook nog eens 22 soorten, waarvan de waarneming waarschijnlijk slaat op vo gels die uit gevangenschap ontsnapt zijn of op nakome lingen van vogels die ooit in Europa (-in-ruime-zin) ge ïntroduceerd zijn, met als oostelijke grens van dat Eu ropa de Oeral en de Kaspi sche Zee. De gebruikte gebiedsafba kening is niet willekeurig, maar staat onder biologen bekend als het West-Pa- learctisch gebied; het is dus een gebied met elementaire overeenkomsten in de die ren- en plantenwereld. Wie ervaring heeft met het gebruik van vogelgidsen, zal af) wordt echter tamelijk zachte lucht aangevoerd. De verwach ting is dat het kwik stijgt tot omstreeks 15, in het zuiden kan het wel 16-17 graden worden. Op zondag valt er een enkele bui maar zo af en toe komt ook de zon tevoorschijn. Randstoringen jagen ondertus sen de wind in de gordijnen. Vooral het Europese atmosfeer model voorziet nogal wat ru moer. Overdag kan het aan de kust kracht 8-9, in de nacht van zondag op maandag zelfs 9-10 worden. De windrichting is al gauw geneigd zijn elke nieuweling te vergelijken met de onder liefhebbers populaire vogelgids van R Peterson, G. Mountfort en PAD. Hollom uit 1954. Va de Nederlandse uitgave daarvan, naar de vertalen bewerker vaak simpelweg de 'Kist' genoemd, is inmi dels de 24ste druk versche nen. Nog steeds kenmerkt deze zich door één formid bele onhandigheid: de gej vens over één- en dezelfdi vogelsoort kunnen ver- spreid zijn over twee of di j ver uit elkaar liggende blai zijden. Dat is dus het grote voor deel van de twee tientjes goedkopere ANWB/Vogelbescherming gids: alle gegevens per soa bij elkaar, tekeningen (359 tekst én verspreidings kaartjes. Omslaan van paj - na's is niet meer nodig. Dj de 'Kist' ook afbeeldingen van eieren biedt (op wéér een andere plek) en de nieuwe Vogelgids van EurL pa niet, vergeten we maar Niets is perfect. De samenstellers hebben wel kans gezien ook nog aanvullende gegevens op nemen over onderwerpen als het observeren van zet vogels, het herkennen var j hybriden (bij eenden), vat roofvogels, steltlopers, ja- gers (meeuwachtige roofv gels), meeuwen en zanger De Vogelgids van Europa nog net handzaam, maar door de slappe kaft zou dl levensduur wel eens be- 1 perkt kunnen zijn. Het vo i proppen van de gids ging wel wat ten koste van de leesbaarheid (kleine letter monotone opmaak, tele gramstijl soms), maar de fraaie tekeningen met net zoals in de 'Kist' aanwijs- streepjes naar de voor de terminatie belangrijkste kenmerken maken bij na a j les goed. Handig is ook de afbeeldit van sommige soorten in slechte lichtomstandighe- y den, maar juist dan gaato de raadpleegbaarheid van de gids zelf er op achterui j Je mag vrezen dat je metj dubbelfocusbril even niet y makkelijk kunt kiezen. T jan ottens y Killian Mullarney, Lars Svensson, Dan Zetterström, Peter J. Grant: ANWB Vogelj van Europa; Tirion Uitgeval Baarn; 45 gulden. j i -W door Ji a| H V zuidwest. Tijdens het afgelopen etfl waren er flinke opklaring J gewisseld door enkele bu de kustgebieden viel over J haast niets, in Hoofddorp H nog 2 mm opgevangen. D j' kwam het in de middag o jj wat hagel. De temperatui J in Nieuw-Vennep nog op 13,4 graad. Uit Spanje onl J ik de cijfers van de totale *j slaghoeveelheden van bcj J deze week. In het plaatsje J rella, regio Castellón, is ra liefst 503 mm opgevanget jj Pesticiden op planten vormen een voedingsbodem voor schadelijke bacteriën. Pesticiden stimuleren de groei van gevaarlijke bacteriën op ge wassen. Deze micro-organis men kunnen vooral een gevaar opleveren voor mensen die rauw fruit en groenten eten. De onderzoeker Greg Blank van de universiteit van Winnipeg in Canada heeft dat ontdekt. Blank verbaasde zich over de stijging van het aantal voedsel vergiftigingen in de afgelopen jaren en vroeg zich af of wel licht vervuilde spuitmiddelen daarvan de oorzaak zijn. Om dat te achterhalen deed zijn on derzoeksteam proeven met twaalf gangbare herbiciden, schimmeldoders en insectici den die zijn toegestaan op landbouwproducten. Na verdunning met water voeg den de Canadezen bacterie stammen toe die kunnen leiden tot voedselvergiftiging, zoals shigella, salmonella, listeria en e.coli. Zij vonden dat de ziekte verwekkende bacteriën welig tierden en zich razendsnel ver menigvuldigden in een derde van de pesticiden. Vooral de schimmelbestrijder chlorotha- lonil, de onkruidverdelger linuron en de insecticiden per- methrin en chlorpyrifos zijn een prima voedingsbodem. „De aantallen verhoogden zich soms tot het duizendvoudige", zegt Blank. Vooral shigella, e.coli en salmonella groeiden als kool. Wanneer boeren hun gewassen irrigeren met verontreinigd slootwater is besmetting even eens mogelijk. Maar het ver schil met spuitmiddelen is vol gens Blank dat de bacteriën zich al vermenigvuldigen in tanks waarin de middelen zijn opgeslagen en daardoor veel hogere concentraties bereiken dan in slootwater. Blank gaat nu kijken in hoeverre de ziekte verwekkers op de gewassen overleven tot het moment van consumptie. peter de jaeger» Onderzoekers van de universi teit van Leeds hebben een pro cédé ontwikkeld dat tarwestro meerwaarde kan geven voor de tuinbouw. Het stro wordt geïm pregneerd met bodemminera- len die voorkomen dat het stro verteert, waardoor het veel lan ger meegaat. Dr. Geoff Whiteley heeft vijfjaar gewerkt aan deze duurzame methode, waarbij geen gifstoffen worden ge bruikt. Volgens de bioloog zijn er drie belangrijke toepassingen in de tuinbouw: strooisel, on derdeel van compost en ver vanger van steenwol. Stro wordt door de tuinder vaak gebruikt als strooisel. Nadeel is dat het gaat rotten en uit elkaar valt, voordat het groeiseizoen voorbij is. Als het rottingspro ces al optreedt bij jonge plan ten kan dit leiden tot een stik stoftekort en de groei ernstig belemmeren. Proeven met een strooien deklaag toonde aan dat niet alleen het strooisel lan ger meegaat, maar dat ook het onkruid beter onder de duim wordt gehouden, zodat de plant ongestoord kan groeien. Bo vendien blijkt het geminerali seerde stro naaktslakken af te schrikken. Bij compostering kan behan deld stro de plek innemen van veenturf. Tuincompost dat voor de helft bestaat uit stro, geeft HET WEER Cryptogram Horizontaal: 1Prima wenk voor een conferentie (6); 4. Vettig spul om iemand om te kopen (5); 5. Zijn onzinnige geklets is meer dan vluchtig (4); 7. In Frankrijk gaat een slee snel (5); 8. Het is voor elkaar als dit brood dik is (3); 9 Door een buis wordt de oplossing gedicht (6); 10. De taal van een akelig meisje (6) Verticaal: 1. Neerslachtige stam (9); 2. File in de doorgang in Frankrijk (5); 3. Je hebt 'm om, je bent erin (4); 4. Uitgeslagen gerecht (7); 6. Dat land heeft geen ontwikkelingshulp nodig (3); 8 In wezen het eten van een kannibaal (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Ard; 4 kim; 6. agami; 9. emerald, 11. gl; 12. ram; 13. oa; 15. Elia; 17. adem; 19. bed; 20. ANP; 21. epos; 23. unie; 24. dij; 25. pijn; 27. el; 28. plezant; 32. Ilium; 34. tijd; 35. mgr. VERTICAAL: 1. Ae; 2. dam; 3. mara; 4. kil; 5. mt, 7. Gera; 8. mama; 9. ellepijp; 10. doeniet; 11. gebed; 14. ampel; 16. Ido; 18. dan; 22. spel; 23. unau; 26. ijzig; 29. lid; 30. nmm; 31. vt 33. ar. Stormachtig weekeinde Ten zuidwesten van Ifsland is een zeer diepe depressie tot ontwikkeling gekomen. De druk in het centrum van het laag was vanochtend gedaald tot 948 hPa en langs de IJslandse zuid kust stond enige tijd orkaan kracht 12 met gemiddelde windsnelheden tot rond 120 ki lometer per uur. Het monstrum zweept de westcirculatie op en dat zullen we de komende tijd aan den lijve gaan ondervin den. Randstoringen, de water dragers van de megadepressie, haasten zich naar de Britse ei landen en het Noordzeegebied en veroorzaken regen en vooral heel veel wind. Met name op zondag en maandag is er in on ze streken reëel stormgevaar. Vanochtend veroorzaakte het warmtefront van de depressie veel bewolking en enige (mot) regen. De komende nacht en zaterdagochtend houden de re genkansen aan. In de loop van de middag trekt de regen naar het noorden weg. Met een op nieuw aantrekkende zuid tot zuidwestenwind (komende nacht neemt de wind tijdelijk Aardappel levert suiker Franse biotechnologen heb ben een aardappel geteeld die fructose levert. Deze na tuurlijke suiker komt vrij als de pieper is gekookt en ge pureerd. De zoete knollen kunnen worden gebruikt als zoetstofproducent, onder meer voor chocola voor sui kerpatiënten en voor calorie arme frisdranken. De enzymen in de genetisch veranderde aardappel zetten zetmeel om in fructose bij verhitting. De normale groei en ontwikkeling van de plant wordt er niet door aangetast, aldus Rajbir Sangwan van de universiteit in Amiens in het tijdschrift Nature. Fructose en glucose verschil len niet veel van elkaar in structuur, maar gedragen zich chemisch totaal anders. Fructose wordt vaak gebruikt als zoetstof voor diabetici, omdat het de behoefte aan insuline niet verhoogt. Som mige dieetproducten gebrui ken de veel zoetere fructose, omdat daar minder van no dig is. Miljoenen tonnen stroop, rijk aan fructose, worden jaarlijks in de fabriek gemaakt. Hiertoe wordt eerst maïszetmeel gecombineerd met water om glucose te ma ken, die daarna wordt veran derd in fructose. Het door Sangwan ontwor pen proces gaat een stuk sneller. De hele omzetting van zetmeel naar fructose gebeurt in de plant zelf. Op voering van de productie van deze fructose is geen pro bleem, zegt Sangwan. „Ge woon meer aardappels ver bouwen." peter de jaeger» bolderend blad, en rusteloze rukwind, herfst heerst, ook bij: bloementlaal bv rijksstraatweg wassenaar Kuipplanten zijn enorm popu lair. Alleen in de winter zijn er wel eens problemen. Wie zeker wil zijn dat de plant de winter doorkomt is aangewezen op een kas. Een alternatief echter is het gebruik van winterharde kuipplanten. Het begrip winterhard is een beetje vaag. Het is namelijk zel den dat de temperatuur de oor zaak is van het afsterven van de plant. De echte redaen is meestal uitdroging. De plant verdampt wel water door de zon en de wind, maar kan geen vocht opnemen doordat de grond bevroren is. Vooral plan ten die hun blad in de herfst niet laten vallen, zijn daar ge voelig voor, zeker als ze in een pot staan. Een manier van bescherming bij veel planten is een glim mend waslaagje over het blad. De Skimmia beschermt zich bijvoorbeeld op deze manier. Deze leent zich uitstekend om het hele jaar in een pot op het terras te staan. De plant houdt zijn blad en draagt prachtige bessen. Een andere struik die dezelfde methode gebruikt is de hulst. Kleinere struiken die zich ook in de winter goed voelen in de pot zijn Leucothoe en Coto- neaster. De Leucothoe is een prachtige verschijning door de vlammende kleuren van het Uit de wind en half in de schaduw komen veel planten de winter goed door. PUBLICITEITSFOTO blad. Van de Cotoneaster, ook wel dwergmispel genoemd, be staan enorm veel soorten. Een combinatie van verschil lende planten is goed mogelijk. Dit zorgt voor een voller effect in de kale wintertuin. Een plek je in de halfschaduw en uit de wind is ideaal. Vergeet niet om een gat onderin de pot te boren voor de afwatering.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8