Al 10 miljoen mobieltjes Winst Chrysler keldert in VS Uitzendmarkt ik in kinderschoenen 'Nederland koploper groei internethandel' Economie Bouwers in de steiger Koophuis en wijkinfo op webpagina Funda Legerauto's 'witten' 'Kleine' Ben slaat teru 1,1 Olie duurder na dreigemfe Verbod dreigt voor overname ECT VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 Bedrijven willen naar Noord-Korea Amsterdam Het Nederlands bedrijfsleven staat te trappelen om vaste voet aan de grond te krijgen op de Noord-Koreaanse markt. De Amsterdamse Kamer van Koophandel, de Rotter damse en The Dutch Korean Trade Club overwegen volgend jaar een handelsmissie te organiseren naar het stalinistische land. Dit initiatief volgt op de ontwikkeling waarbij Noord-Ko rea onlangs te kennen gaf diplomatieke betrekkingen te willen aangaan met een aantal EU-staten, waaronder Nederland. 'ABN Amro grootste in autolease' Amsterdam ABN Amro heeft zich met een overname in de VS versterkt op het gebied van autoleasing. Gisteren maakte de bank de aankoop bekend van Consolidated Service Corporation (CSC), een Amerikaanse wagenparkbeheerder. De waarde van de transactie is niet vrijgegeven. ABN Amro wordt naar eigen zeggen door de overname met dochterbedrijf LeasePlan wereld marktleider met een vloot van 1,2 miljoen voertuigen. CSC heeft zo'n 400.000 wagens onder beheer, het wagenpark van Lease- Plan omvatte tot dusver 780.000 voertuigen. Kellogg koopt grote koekjesfabrikant battle creek Het Amerikaanse concern Kellogg, groot geworden met voedingsmiddelen uit graan, heeft voor 9,5 miljard gulden Keebler Foods overgenomen, na Nabisco de grootste op de Amerikaanse markt voor koekjes en zoutjes. Bij de overname zijn de schulden van Keebler inbegrepen. Kellogg, gevestigd in Battle Creek (Michigan), vergroot met Keebler zijn omzet van zeven tot ongeveer tien miljard dollar. Einde bezetting fabriek raapzaadolie Rotterdam De bezetting van Speelmans's Oliefabrieken in Rot terdam is gisteren opgeheven. De werknemers bezetten sinds dinsdag hun fabriek. D^ actie was een protest tegen moederbe drijf Granaria, dat maandag het faillissement voor de Rotter damse fabriek had aangevraagd. Het bedrijf perst olie uit zaden. Er werken 32 mensen. Een curator onderhandelt inmiddels met twee kandidaten uit België en Duitsland die Speelman's moge lijk over willen nemen. Speelman's Oliefabrieken is in 1882 op gericht en werd in 1972 door Granaria overgenomen. Green Card ICT-specialisten succes hannover De Green Card, de speciale werkvergunning die Duitsland in juni heeft geintroduceerd voor ICT-specialisten van buiten de EU, is een succes. Volgens bondskanselier Schro der hebben al meer dan 11.000 mensen het speciale visum aan gevraagd en zijn er alleen al in de eerste twee maanden van het project 2.200 mensen met een Green Card aan de slag gegaan. De Duitse ICT-induslrie komt 150.000 arbeidskrachten te kort. Met de 20.000 beschikbare Green Cards wordt het voor bedrij ven gemakkelijker tijdelijk personeel aan te trekken van buiten de EU. Iberia wil Air Europa overnemen madrid De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia onderhan delt over een overname van Air Europa, de op twee na grootste maatschappij van Spanje. Volgens de krant El Pais is de zaak vrijwel rond. Iberia zou volledig eigenaar worden. De huidige meerderheidsaandeelhouder, de Globalia-groep van zakenman Hidalgo met een belang van tachtig procent, zou in ruil een deelneming van ongeveer tien procent krijgen in Iberia. Air Eu ropa vervoerde vorig jaar 7,5 miljoen passagiers en behaalde een omzet van bijna 2,5 miljard gulden. Iberia kwam uit op 26 miljoen passagiers en een omzet van 8,5 miljard. Fiat derde grote Franse luchthaven parus De Franse regering heeft in principe ingestemd met de aanleg van een derde internationale luchthaven. „Dat lijkt noodzakelijk te zijn om te antwoorden op de toeneming van het luchtverkeer en om de luchthavens Roisy en Orly bij Parijs te ontlasten", verklaarde premier Jospin gisteravond. De locatie wordt onderwerp van een publiek debat, aldus 4e premier. De minister van transport Gayssot noemde als mogelijkheden het midden, het noorden of het noordoosten van het land. alkmaar Klauterende steigerbouwers zijn op het ogenblik aan het werk even buiten Alkmaar. Ze maken er de bekistingssteunen voor een nieuw viaduct. Dat viaduct maakt onderdeel uit van een nieuwe verbindingsweg van de A9 naar de ringweg rondom de kaasstad. De weg wordt in op dracht van Rijkswaterstaat gebouwd door de aannemerscombinatie Van Kessel, Van Vuuren en Beentjes. De nieuwe verbinding moet met name de rotonde bij Alkmaar ontlasten zodat de files in dë spits korter worden. FOTO ANP TON BORSBOOM Opmars gsm in Nederland vooral door jongeren rotterdam gpd De mobiele telefoon zet zijn stormachtige opmars dit jaar voort. Met ruim tien miljoen gsm's op zestien mil joen inwoners hoort Nederland bij de landen met de grootste dichtheid van zaktelefoons. De drie 'nieuwe' netwerken - Ben, Telfort en Dutchtone - lopen in op KPN en Libertel. Ben beweert de derde plaats te hebben veroverd. Ben. De grootste groei komt voor rekening van jongeren. Volgens Schrijver gebruiken inmiddels ruim zeventig van elke honderd jongeren een gsm. Bij de 'wer kenden' is dat bijna iedereen. Alleen 50-plussers blijven, met een bezit van iets onder vijftig procent wat achter. Schrijver verwacht dat de dichtheid nog dit jaar verder zal Het leger mobiele bellers is sinds 1 januari met 3,3 miljoen gegroeid van 6,7 miljoen tot bo ven tien miljoen of zestig pro cent van de Nederlandse bevol king. „Iedereen dacht dat de groei na de explosie van vorig jaar zou afvlakken, maar dat is niet gebeurd", zegt commerci eel directeur W. Schrijver van stijgen naar zeventig procent (11,2 miljoen stuks) en binnen enkele jaren de 100 procent zal overschrijden. Dat laatste als gevolg van de trend dat steeds meer mensen twee of meer gsm's gebruiken, zowel privé als zakelijk. Vooral KPN heeft zijn markt aandeel zien dalen. Met 4,5 mil joen klanteri heeft het nu 45 procent van de markt in han den. Begin dit jaar was dat nog 61 procent. Libertel, met ruim drie mil joen klanten, zakte van 32 tot iets boven de dertig procent- Zijn 650.000 aansluitingen ge-, ven Ben een marktaandeel van 6,5 procent. In aantal is Ben kleiner dan Dutchtone, dat op Sympathie voor euro daalt licht brussel anp Van ruim 16.000 ondervraagde inwoners van de vijftien EU-lid staten steunt 58 procent de in voering van de euro. Eind vorig jaar bedroeg dat cijfer nog 60 procent. De steun bij de Neder landse burger loopt overigens harder achteruit. De gisteren in Brussel gepresenteerde cijfers zijn afkomstig uit een omvang rijk opinie-onderzoek in alle lidstaten dit voorjaar. Van de 975 door het NIPO ondervraag de Nederlanders steunde toen nog 67 procent de euro. Op dat moment was dat een daling van acht procent in ver gelijking met vorig najaar. En kele maanden geleden noteerde het NIPO een nog forsere da ling. Toen zei 53 procent van de ondervraagden tegen de euro te zullen stemmen bij een referen dum. De publieke acceptatie van de euro is het hoogst in Italië, waar 81 procent van de bevol king de eenheidsmunt verwel komt. Ook daar is de steun ech ter met vier procent gedaald. De Britten blijven het meest eu rosceptisch. Slechts 22 procent van de ondervraagden is voor de euro. Samenwerking Wegener en NVM den haag gpd Huizenzoekers kunnen binnen kort gemakkelijk nagaan wat de wijk waarin zij willen wonen te bieden heeft. Volgende maand opent uitgever Wegener samen met de NVM-makelaars de nieuwe website Funda. Kern van het plan is dat het woning aanbod van de NVM wordt aangevuld met artikelen en an dere relevante informatie van Wegener. Deze uitgever brengt 21 regionale kranten op de markt en geeft 185 huis-aan- huisbladen, stadsplattegronden en 400 gemeentegidsen uit. Huizenzoekers kunnen uit zoeken waar scholen zitten, of er sportaccommodaties en ver maak in de buurt zijn en of winkels op loopafstand te be reiken zijn. Via het 'doorklik ken' naar de website van de re gionale krant kan de aspirant koper uit artikelen opmaken wat speelt in de buurt: maken de bewoners zich eerder druk over verkeersdrempels en par keerplaatsen of over drugsover last. De NVM-makelaars worden verantwoordelijk voor de plaat sing en verwijdering van de huizen op de site. Daarbij plaatst de makelaar een foto van het huis, karakteristieken en de vraagprijs. De eventuele verkoopprijs maakt de make laar niet bekend, wel de tijd dat het huis al te koop staat. De kosten van de plaatsing zijn op genomen in de courtage van de makelaar. Funda wordt een concurrent van een soortgelijke webpagina van De Telegraaf: De Woon krant. Op deze al bestaande pa gina is ook informatie te vinden over de wijk, staan artikelen over wonen, stadsplattegron den etc. Bovendien staan op de woonkrant ook woningen die niet via de NVM-makelaars worden verkocht, zo'n 80.000 per jaar. De twee partijen zijn nog in onderhandeling met andere deelnemers aan Funda zoals een bedrijf dat aan hef huis ge relateerde financiële producten kan aanbieden. usselmuiden Bij de grote spuiterij Van Pijkeren in Usselmuiden worden dertig voertuigen van defensie wit gespoten. Ze behoren tot de in totaal 400 vracht- en personenauto's, pantser wagens en aanhangers die met de manschappen voor de VN-vredesmissie mee gaan naar Eritrea. Van Pij- keren is onderdeel van IJs- selveld, een landelijk sa menwerkingsverband van 25 commerciële spuiterijen. Zij verven de 150 grotere voertuigen. De kleintjes worden door marine en luchtmacht zelf gespoten. FOTO ANP VIDIPHOTO stuttgart anp-dpa Het Duits-Amerikaanse auto concern DaimlerChrysler heeft in het derde kwartaal een enor me winstdaling moeten incas seren. De bedrijfswinst zakte met 79 procent tot 1,2 miljard gulden, terwijl de nettowinst met 78 procent daalde tot 721 miljoen. De winstval is groten deels toe te schrijven aan de Amerikaanse Chrysler-divisie. Een verlies van 1,1 miljard gul den door grote concurrentie, hogere rente en aanloopkosten voor nieuwe modellen. Bovendien tellen de resulta ten van de DASA-divisie niet meer mee. DASA werd onder gebracht bij het Europese lucht- en ruimtevaartconcern EADS. Door deze ontwikkelin gen zal de bedrijfswinst van het concern over dit jaar ongeveer 6,6 miljard achterblijven bij de 22 miljard gulden van vorig jaar. Het concern gaat ervan uit dat het vierde kwartaal weer be ter wordt. Chrysler maakt vol gens de verwachtingen dan weer winst. De Duitse concerntak, Mer cedes, deed het wel goed. In het derde kwartaal werden er 249.500 personenauto's ver kocht, drie procent meer dan in het derde kwartaal van 1999. Ook de Smart werd goed ver kocht. De afzet nam toe met dertien procent tot 25.900 stuks. iv brussel» anp De Europese uitzendmarkt kan nog fïnk groeien. Dagelijks wer ken in de vijftien lidstaten van de Europese Unie 2,2 miljoen mensen als uitzendkracht. Dat is 1,5 procent van de totale be roepsbevolking. De Europese uitzendkoepel Ciett heeft becij ferd dat in 2010 dagelijks 6,5 miljoen mensen als uitzend kracht werken. Een groei van vier miljoen uitzendbanen in tien jaar. Om tot die groei te komen pleitten de vijf grootste Europe se uitzendorganisaties Adecco, Randstad, Vedior, Manpower en Kelly in Brussel gisteren voor een verbeterde wetgeving voor flexwerkers. „Wij willen meer bescherming bieden voor de werknemer en minder beper kingen aan de uitlener opleg gen", aldus Randstad-topman Zwarts. Hij hekelt de wettelijke be perkingen die veel Europese landen nog hebben als het gaat om tijdelijk werk. Zo mogen in Duitsland werkgevers in de bouw geen uitzendkrachten aan werk helpen. In veel Zuid- Europese landen nemen over heidsdiensten geen uitzend: krachten in dienst. Dat moet allemaal verande ren, vindt de branche. Niet slechts uit eigenbelang, maar ook omdat hiermee de Europe- ït se Unie de doelstelling onl werkloosheid in 2010 vaijva naar vier procent van roepsbevolking te verlage halen. Ter vergelijking: i derland bedraagt de wet heid 3,2 procent, in Spa idj dat ruim 16 procent. Mons wetgeving niét worden jilf raliseerd, dan blijft de gro ei perkt tot drie miljoen ban t De grootste stijging vin. uitzendbanen komt uit land. Van elke vier nieuvut wachte uitzendbanen in er één in Duitsland, denkt dat de huidige Duitse economie, waatgt mensen nog hun hele werken voor dezelfde ba; dwijnt. „Daarna volgt de ving. Ik verwacht vee^o bondskanselier Schröder. Nederland is Europees per op uitzendgebied, werkt vier procent of 2 er mensen dagelijks op tijirn basis. Sinds het begin wel jaar zien de uitzendbiit hun omzet enigszins stapz. door personeelskrapte. verwacht de branche ov^ft jaar een toename van uitzendbanen. Dat kan volgens Zwarts als meer sen aan het werk gaan [Bi hebben mensen met een ring, ouderen, allochton huisvrouwen die allemaal kunnen komen op de markt." 30 september 800.000 klanten had, en Telfort met 750.000. Maar gemeten naar telefoon verkeer zegt Ben, dat in februari vorig jaar als laatste van de vijf van start ging, de derde opera tor te zijn na KPN en Libertel. Dat komt volgens Schrijver door het relatief grote aantal jonge klanten die veel sms-be- richten en 'beltonen' verzen den, en door het hoge percen tage abonnees (70 procent) ten opzichte van de concurrenten. Door een andere tarifering schrijft Ben overwegend 'pre paid-klanten' in. Dat zijn men sen die bellen met een kaart met beltegoed. „Abonnees bel len gemiddeld drie tot vier keer zoveel als prepaid-klanten." AMSTERDAM FRED VAN ESSEN Ben ging vorig jaar als vijfde en laatste van start als het on derdeurtje van de Nederland se gsm-branche. Met bijeen- gescharrelde en aan elkaar gebreide 'regionale' frequen tiepakketjes wds volgens de concurrentie geen eer te be halen, En dan die onortho doxe, wazige reclamecam pagne. Ben gaat het niet red den, zéi een Dutchtone-di- recteur destijds. Terwijl zijn criticasters wei gerden het bedrijf serieus te nemen, werd Ben geplaagd door criminelen die de zwaar gesubsidieerde en niet ge blokkeerde telefoons met duizenden tegelijk opkochten en vervolgens naar Oost-Eu ropa brachten. Dag subsidie- miljoenen. Zware tijden voor de van KPN afkomstige direc teur Werner Schrijver. Gisteren sloeg Schrijver te rug. „Ben heeft zijn groei de afgelopen maanden versneld en ziet zijn klanten per maand gemiddeld meer dan 2,5 uur bellen, meer dan bij de concurrentie. Een Beri- klant stuurt per maand 10 tot 15 lucratieve tekstberichten (sms), bij KPN is dat vier keer per maand." De negen mil joen sms-jes per maand dra- gen bij aan de ruim 100^ joen belminuten die maandelijks afrekent, gens de directie 'zeker ct kwart meer dan Dutcht' en Telfort zit daar nog der." Telfort zet daar meer tegenover dan dat claim is gebaseerd 'of schatting waar wij geen vens tegenover zullen ze Dutchtone reageert hele niet. Vorige week kocht sche Telekom zich in grootaandeelhouder van (50 procent min een aan naast TeleDanmark en B com. Schrijver ziet de on kelingen als bewijs van i strategie'. „Wi den tweeënhalf jaar gel als eersten: Alles wordt biel en die visie wordt dag meer werkelijkheid, inzet op de werving van jtlr abonnees in plaats van paid werpt zijn vruchten Schrijver slaat zo terug degenen die vorig jaar zccai dat er voor 'kleine' Ben overlevingskans was, van zorg is nog de slim dekking door het gebrelei zendmastenvergunninge f£ Winst maakt Ben voónc nog nieL Dat hoeft van, aandeelhouders ook p<n 2005, zegt Schrijver. fd Irak eist betaling afnemers in euro 's londen rtr De olieprijzen zijn gisteren ge stegen na het dreigement van Irak om geen olie te leveren aan afnemers die weigeren met eu ro's te betalen. Op de Londense olietermijnmarkt steeg de note ring van een vat (159 liter) Brent-olie van 31,46 naar 32,16 dollar. Het land heeft al eerder laten weten de dollar als 'munteen heid van een vijandig land' te willen verruilen voor de euro. Gisteren verklaarde de Iraakse verkoopmaatschappij Somo dat de afnemers al hun zogeheten letters of credit in euro's moeten opstellen willen ze vanaf 1 no vember nog olie krijgen. Niet alleen de prijs van de olie steeg, ook de koers van de euro veerde afgelopen etmaal op. Vanmorgen tien uur deed de munt 0,8326 dollarcent waar gisteren aan het eind middag nog 0,8285 doll; betaald. Eerder werd de laagste koers ooit gemeten. Analisten hebben gezt het Iraakse dreigemei sterk politiek karakter Mocht het land stoppen olielevering dan valt vi cent van de wereldolie weg. Het gaat om 2,3 vaten per dag, die Irak1 teert. Stopt Irak zijn olie- dan kan de olieprijs oplol' 35 a 37 dollar, menen an; Het Internationale Bureau (IEA) liet gisterei de mogelijkheid te ove om de strategische vo( van zijn leden aan te s Binnenkort besluit de 0 de oliekraan wordt draaid. Dat gebeurt als prijs twaalf dagen gen boven de 28 dollar ligt. rotterdam gpd De Europese Commissie dreigt de overname van Rotterdams grootste containeroverslagbe drijf ECT alsnog te verbieden. Volgens een woordvoerder van Europees commissaris Monti (concurrentie) hebben de nieu we eigenaren, Hutchison Port Holdings, ABN Amro en het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam, geprobeerd de regels voor overname te omzeilen. De drie partijen krijgen vier weken de tijd om de Commissie te antwoorden. Vervolgens neemt eurocommissaris Monti een besluit of de overname wordt verboden of niet. Een woordvoerder van het Haven bedrijf zegt dat de nieuwe eige naren de zaken nu op een rij zetten. „Er zijn verschillende mogelijkheden denkbaar in de te volgen procedure, zoals het voeren van verweer." Vorig jaar mei heeft toenma lig eurocommissaris Van Miert gezegd dat de overname van ECT door Hutchison en een consortium onder leiding van het havenbedrijf niet de goed keuring van Brussel zou krijgen. Van Miert vreesde dat Hutchi son een te dominante positie in Noordwest-Europa zou krijgen. Het overnameplan is toen in getrokken. Na nieuwe onder handelingen tussen de aspi rant-kopers heeft Hutchison genoegen genomen met een kleiner belang van 35 procent. Het havenbedrijf nam, net als ABN Amro, een groter aandeel, respectievelijk 35 en 28 pro cent. De resterende twee pro cent zijn voor de werknemers van ECT. De 'overname' in deze verhoudingen is in Brussel aan gemeld als een samenwerkings overeenkomst. Daardoor zou den volgens juristen minder zware EU-regels van toepassing zijn. Van Miert heeft van meet af aan laten weten ambtshalve de overname te zullen onder zoeken. De Europese Commis sie vindt nu dat op de transac tie de overname- en fusieregels van toepassing zijn. Ondanks de andere verhouding tussen aandeelhouders zou de strate gie van met name het havenbe drijf en Hutchison dezelfde zijn. londen gpd Elektronische handel is hard op weg een belangrijke plaats in de Europese economie in te nemen. Nederland loopt met een groei van 100 procent voorop. Dit jaar bedraagt de totale digi tale omzet in West-Europa 142 miljard gulden. In 2004 zal dit ruim 3.000 mil jard gulden zijn, ofwel vijftien procent van alle handel die in 14 West-Europe- se landen bedreven wordt. Internet ge bruiken om producten en diensten te verkopen, over een paar jaar is het doodnormaal. Dat is de stellige overtuiging van het gerenommeerde Britse onderzoeksbu reau Gartner, dat afgelopen zomer on derzoek deed naar internet als ver koopinstrument. De onderzoekers on dervroegen ruim 800 kleine-, middel grote- en grote bedrijven naar hun me ning. Nederland doet het goed, volgens Gartner. Het is Europees koploper in internethandel als percentage van het Bruto Nationaal Product (BNP), de om zet van de gehele Nederlandse econo mie. In 2004 loopt Nederland nog steeds voorop en wordt negen procent van de verkopen (245 miljard gulden) via het web gedaan, is de voorspelling. „Nederland heeft internet bovenge middeld snel geaccepteerd. Veel multi nationals zijn er gevestigd en ook de aanwezigheid van IT-gerelateerde be drijven draagt bij", aldus het rapport dat overigens door de internetbranche gefinancierd is. Uit cijfers blijkt dat Ne derland de grootste afnemer in Europa is van software die internethandel mo gelijk moet maken. De goede internet- infrastructuur en de gestegen welvaart doen de rest, licht onderzoeksdirecteur Gartzen van het bureau toe. 1 „De oude economie gaat de nieuwe economie terugslaan", voorspelt Gart zen. Internetbedrijven zullen zich moe ten herschikken, want de traditionele bedrijven omarmen op steeds grotere schaal de mogelijkheden van het web. „Ze weten dat ze internet niet kunnen negeren", zegt Gartzen. Bedrijven breiden hun budgetten volgens haar uit voor e-business. De komende jaren investeren zij fors in software, personeel en apparatuur om hun bedrijf klaar te maken voor de overgang naar de nieuwe vorm van za kendoen. „Het zijn moeilijke beslissin gen om te maken. Dat kan niet haast. Je moet je geduld bewaren ig gaat nu heel snel. Ik schat dat e- ness in 2006 'gewone' business i worden. Dan kan eindelijk die E w ,h is de internet economie volwasse si Gartzens visie. Om de internet economie echva een succes te maken, wijst het ra|vi nog wel op enige onontbeerlijke voorwaarden. Wetgeving bijvoor is essentieel. Net als het scheppeije eerlijke concurrentie-omstandigh u Vanzelfsprekend moeten zo veel n lijk mensen toegang tot internet te ben en moet het allemaal goed ei i werken. Voor betalingen is een vei ig sluitend systeem nodig.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6