Consumentenbond wil 'gezonde' voeding testen Kroonprins: Dit korte bezoek smaakt naar meer Z wil spelregels voor kenfondsen aanpassen Binnenland Eerste schademeldingen aardbeving komen binnen Bouw asielzoekerscomplex stopgezet op last rechter Informatiekoffertje wijst kankerpatiënten op instanties -IAG 27 OKTOBER 2000 itse buschauffeur niet dronken De 67-jarige chauffeur van de op 1 oktober in Venlo ver- lukte bus met Duitse scholieren was niet dronken. Dat uit een gisteren afgesloten onderzoek. De chauffeur had liet te lang achter het stuur gezeten. Volgens een woord- iter van de politie zijn geen strafbare feiten geconstateerd, de bus was technisch gezien in orde. Het dossier gaat nu justitie. Die gaat bekijken of de chauffeur alsnog kan wor- 'ervolgd voor het veroorzaken van het ongeluk. Daarbij en twaalf inzittenden gewond. in vier weken dood in huis en Een 43-jarige man uit het Brabantse Dongen heeft vier n dood in zijn woning gelegen. De politie vond de Donge- woensdagavond, nadat een buurtbewoonster gevraagd en kijkje te nemen in het huis. Uit onderzoek is gebleken e man ongeveer vier weken geleden een natuurlijke dood torven, aldus een politiewoordvoerder. renbevrijders aangeklaagd ihagen Twee Nederlandse dierenbevrijders zijn gisteren een rechtbank in Kopenhagen aangeklaagd wegens vernie- an bezittingen van twee Deense nertsfokkers. Het voorar- an de Nederlanders, 23 en 24 jaar, is verlengd met twee n. De openbaar aanklager verwacht dat het proces moge- ilgende week begint. De politie betrapte de activisten op daad, toen zij samen met drie Denen probeerden nertsen ■n fokkerij te bevrijden. Volgens een politiewoordvoerder iet duo enkele dagen daarvoor betrokken bij de 'bevrijding' chtduizend nertsen uit een fokkerij op het Deense eiland nd. iterschap wil niet fuseren Waterschap Westfriesland heeft gisteren niet ingestemd en fusie van alle Noord-Hollandse waterschappen boven oordzeekanaal. De andere vijf (De Waterlanden, Groot merambacht, Het Lange Rond, Hollands Kroon en Uitwa de Sluizen) waren wel akkoord gegaan. Westfriesland wil f opdelen in twee waterschappen, die beide fuseren met eel van Uitwaterende Sluizen. Volgens technisch directeur ichap Knook is gekozen voor de opdeling wegens de effici- I wegens berovingen op Schiphol %dam_? Wegens beroving met geweld van vliegreizigers uit lame zijn een 37-jarige, een 31-jarige en een 27-jarige man Jen in hoger beroep door het Amsterdamse gerechtshof jrdeeld tot respectievelijk vier jaar en een maand, vier jaar ie jaar gevangenisstraf. De mannen maken deel uit van een Amsterdamse Surinamers die reizigers uit hun geboorte die zij als drugskoerier beschouwden, op Schiphol beroof- i (Tegen de mannen was vier jaar gevangenisstraf geëist. orn aast op grond buren Hoom ligt dwars bij de herindeling in West-Friesland. Imeente maakte gisteren tijdens gesprekken met gedepu- i Meijdam van Noord-Holland duidelijk dat zij 1.900 hec- irond van de buurgemeenten nodig denkt te hebben. Eer- lesprekken tussen de dertien betrokken gemeenten onder- Tepen op deze eis vast. Uitgezonderd Hoorn willen de ge iten het gebied in vier kerngemeenten opdelen. 'e Rotte voor Rijnmond r— De hele rivier de Rotte gaat mogelijk tot de Rijnmond liCfen. In de herindelingsplannen van de provincie Zuid-Hol- 'ordt een voorschot genomen op uitbreiding van de Rot- se regio met Zevenhuizen-Moerkapelle, waardoor de (tot en met de bron in de polder Honderdveertig Morgen Groot-Rotterdam zal uitmaken. Een deel van de Rotte rt nu tot de regio Midden-Holland. lies militairen voor betere CAO r. iag De gezamenlijke defensievakbonden gaan acties voe- 1 "Hor een betere CAO. Gistermiddag liep het overleg met pÉsecretaris Van Hoof (defensie) over de arbeidsvoorwaar- r'pnieuw stuk. Van Hoof is diep teleurgesteld over de hou- jan de bonden. Als ze blijven weigeren te onderhandelen, voor hem niets anders op dan de weg van de arbitrage te Jidelen, zei hij gisteravond in een toelichting. Dat betekent ^Hilitair personeel geen actie magvoeren in diensttijd. De ie^n willen 4,25 procent meer loon. Van Hoof wil niet verder "^ajlan 3,6 procent. ^en vrije vestiging advocaten' |3urg_ï Nederland wil niet dat advocaten uit andere Euro- ^■dstaten zich vrij kunnen vestigen in de EU. Daardoor |£jn raadslieden uit landen met een minder hoog oplei- iveau de kwaliteit van de dienstverlening in gevaar kun- engen. Nederland steunt daarom een klacht van Luxem- lij het Europese Hof van justitie over de vrije vestiging van aten. Ook Spanje, Groot-Brittannië, Ierland en de Europe- nmissie, het dagelijks bestuur van de EU, hebben zich bij ht aangesloten. I WAO-keuringen onder de maat meer» De kwaliteit van eenderde van de WAO-keuringen er de maat. Over het werk van arbeidsdeskundigen is het e van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) nog som- gestemd: slechts de helft krijgt een voldoende. Het CTSV ich te zeggen dat dit niet betekent dat grote groepen ar- ingeschikten al dan niet ten onrechte een uitkering heb- •kregen. „De beoordeling of een keuringsarts of arbeids- idige zijn werk goed doet, hangt van meer zaken af dan inhoudelijke kwaliteit", zegt een woordvoerster. Uit het zoek van het CTSV blijkt dat het management van de uit- gsinstellingen als GAK, Cadans en SFB sterk nadruk legt ^igheid en het wegwerken van achterstanden. Dit lijkt ten :e gaan van de kwaliteit. RH je voor Zorgverzeke- (CVZ) wil de normen ekenfondsen afstemm- de nieuwe ontwikkelin- de zorg. Zo moeten de >ndsen meer ruimte om activiteiten te ver oor derden. Daarnaast de eisen voor goed be- orden verscherpt en •t begrip 'een goed ver schap' wettelijk wor- gelegd. leidde het CVZ gisteren dvies aan minister Borst ;sgezondheid. ns het college zijn de gen nodig, omdat de geving van de zieken- dynamischer is gewor- „LU4ze steeds meer verant- ijkheden krijgen. De indsen hebben behoef- 'uimere normen die zij inen invullen binnen bepaalde grenzen, aldus het CVZ. Volgens het college mag een ziekenfonds straks meer werk doen voor derden, ook buiten de gezondheidszorg. Verder moeten de fondsen bestuurlijk of financieel kunnen deelne men in andere rechtspersonen binnen de zorgsector. Het college wil verder het be grip 'goed verzekeraarschap' in de Ziekenfondswet opnemen. De fondsen moeten die norm zelf verder invullen. Het moei garanderen dat de fondsen re kenschap geven over hun han delwijze. Die moet doelmatig zijn en mag voor cliënten niel nadelig uitpakken. Daarnaast mogen de zieken fondsen zelf de eisen uitwerken voor een goed bestuur en de re latie tussen bestuurders en toe zichthouders. Het CVZ stelt wel algemene regels op voor toela ting van ziekenfondsen. GPD Geassocieerde Pers Diensten Fabrikanten huiverig voor verplichte controles De Consumentenbond wil dat minister Borst van volks gezondheid het voedingsfabrikanten verbiedt producten op de markt te brengen waarvan ten onrechte de sugges tie wordt gewekt dat zij goed zijn voor de gezondheid. De tot nu toe gebruikte gedragscode voor deze voedings middelen schiet te kort, constateert directeur Cohen van de Consumentenbond. den haag gpd Grote voedingsfabrikanten als Unilever en Mona kunnen de werking van een cholesterolver lagende boter of een weerstand verhogende (drink)yoghurt daarbij vrijwillig door een onaf hankelijke deskundige laten on derzoeken. Lang niet alle fabri kanten werken echter mee aan deze gedragscode, zei Cohen gisteren tijdens de start van een nieuwe Consumentenbond campagne tegen onterechte ge zondheidsclaims in de voe dingsindustrie. De Consumentenbond vindt dat in de Warenwet moet wor den vastgelegd dat de fabrikan ten hun producten verplicht la ten testen vóórdat zij daarvoor gezondheidsreclame maken. De Consumentenbond wil ook dat scherper wórdt gelet op de eventuele risico's bij het onge- doseerd eten, drinken of slikken van 'gezonde' voedingsmidde len. Dit omdat bij voorbeeld het overmatig binnenkrijgen van calcium (onder meer bestand deel van yoghurts) zorgt voor verkalking in de nieren. Ook zouden de voedingsfabrikanten duidelijker moeten laten weten voor welke consumenten hun product wèl is bedoeld en voor wie niet. Tijdens een in Den Haag ge houden discussiebijeenkomst bleken vertegenwoordigers van Mona, Unilever en andere voe dingsfabrikanten huiverig voor het door de Consumentenbond bepleite verplichte onderzoek. „Daarbij worden wellicht eisen gesteld die voor de voedingsfa brikanten te hoog zijn gegre pen", reageerde Mona-research directeur Lankveld. Voedselvei- ligheidsdeskundige Weekers liet weten te vertrouwen op het on- rabat berrit de lange Kroonprins Willem-Alexander geniet van het uitzicht over de museumtuin. Hij bezocht gisteren het oude deel van Rabat. „De koning vond mijn bezoek van tweeënhalve dag ei genlijk te kort, en daar had hij absoluut gelijk in", zei Willem-Alexander in een gesprek met de meegereisde journalisten. „Ik pretendeer niet dat ik Marokko nu ken. Je kunt je afvragen of je niet langer in een land moet verblijven en er misschien zelfs moet wonen voordat je het echt kent. Maar ondanks het hectische programma heb ik in korte tijd toch een goed beeld van het land gekregen, en dat smaakt naar meer." Willem-Alexander zei veel belang te hechten aan zijn bezoek van afgelopen woensdag aan het arme noorden van Marokko, waar de meeste Marokkanen in Neder land vandaan komen. Hij heeft zich in Nederland al vaker gebogen over de Marokkaanse problematiek, be nadrukte de prins. „Maar ik weet nu iets beter waar we over praten als ze over 'thuis' spreken." Het is volgens hem belangrijk dat de regering haast maakt met de ontwikkelingsplannen, zodat minder jongeren het land Kroonprins Willem-Alexander heeft de Marokkaanse koning Moharrtmed VI namens de regering uitgeno digd voor een staatsbezoek aan Nederland. De vorst antwoordde volmondfg 'ja, graag', vertelde de kroon prins op de laatste dag van zijn driedaagse bezoek aan Marokko. Een datum voor deze historische koninklijke visite is nog niet geprikt. Willem-Alexander heeft de afgelopen drie dagen veel 'flarden' van Marokko in zich kunnen opnemen. De agenda was vol: een bezoek aan de imposante Hassan Il-moskee in Casablanca, een rondgang door de vrij handelszone in Tanger, een diner met de 37-jarige ko ning, een lunch met zakenlieden, kennismaking met het Marokkaanse watermanagement en een 'toeris tisch uitstapje' naar de kleurrijke Oudaa-kashba in de hoofdstad Rabat. FOTO ANP RAYMOND RUTTING willen verlaten. De kroonprins is erg onder de indruk van het land en zal in de toekomst zeker vaker naar Marokko gaan, ver telde hij. Op huwelijksreis misschien, grapte de prins zelfs toen een Marokkaanse verslaggever niet meteen op het juiste woord kon komen. En hij moest er zelf hard om lachen. Het onderwerp 'trouwen' achtervolgt de prins overigens hoe dan ook tot ver over de grens. Zelfs zijn rondgang door de oer-Marokkaanse kashba in Rabat ontlokte snedige toespelingen aan toevallig aanwezige landgenoten in den vreemde: „Het wordt niet Maxima, maar Fatima!", brulde een Nederlandse toerist toen Willem-Alexander even in de etalage van een zilversmid blikte. De prins vertrok later gistermiddag vanuit Marokko naar het Afrikaanse Mozambique, waar hij onder meer het gebied zal bezoeken dat eerder dit jaar werd geteis terd door hevige overstromingen. Alarmnummer 112 niet minder vaak gebeld assen-roswinkel anp Bij de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in Assen zijn tot gistermiddag acht schademeldingen via telefoon en fax binnengekomen naar aanleiding van de aardbeving woensdagavond in het zuidoos ten van Drenthe. Die is zeer waarschijnlijk opgetreden als gevolg van bodemdaling door de gaswinning van de NAM in de regio. De meldingen variëren van kalk dat van het plafond naar beneden is gevallen tot scheu ren in de muur. Ook klaagde een inwoner van het gebied dat zijn broedende vogels van het nest zijn gegaan. Bij de politie zijn geen mel dingen binnengekomen van schade of persoonlijk letsel. Daarmee lijken de gevolgen van de beving, die met 3,2 op de schaal van Richter tot de zwaar ste drie ooit in het gebied be hoort, mee te vallen. De zwaar ste beving op 19 februari 1997 (3,4 op de schaal van Richter) leverde meer dan tweehonderd claims op, waarna de NAM zo'n zeven ton moest uitkeren. Woordvoerder Jansen van de NAM noemt het 'aannemelijk dat er verband bestaat tussen de aardschok en gaswinning in het gebied', hoewel hij erop wijst dat er ook een breuklijn loopt en het daarom bij elke be ving weer de vraag is waar deze aan toe valt te schrijven. Het KNMI heeft vanaf 1992 31 be vingen in het gebied geregi streerd. EINDHOVEN ANP winterswijk gpd De invoering van het nieuwe te lefoonnummer heeft voor de politie Brabant-Zuidoost de be lasting van de alarmcentrale 112 vooralsnog niet vermin derd. Dat zegt een woordvoer ster van deze politieregio. Dit korps voerde het nieuwe lande lijke nummer 0900-8844 begin september als eerste in. Volgens een woordvoerder van het Ne derlands Politie Instituut (NPI) is er landelijk nog geen beeld te geven van de effecten van het nieuwe telefoonnummer. Het nieuwe nummer is vooral be doeld om de kwaliteit van de dienstverlening te verbeteren. Tegelijkertijd hoopt de politie dat het alarmnummer 112 mirt- der vaak wordt gebeld. houden van het azc, zullen ze toch niet bereiken." De oostelijke woningcorpora tie De Woonplaats en de ge meente Winterswijk oogstten eerder lof voor het project. In bestemmingsplan De Rikker worden tussen andere nieuw bouwwoningen tachtig huur woningen gebouwd die in eer ste aanleg zijn bedoeld voor de huisvesting van asielzoekers. Het advies van de welstands commissie van de gemeente was één van de zaken waar de Zutphense bestuursrechter veel vragen over stelde. De wel standscommissie ging akkoord met de tekeningen, maar ging er daarbij vanuit dat er verfraai ingen als erkers en balkons zouden komen. In de ontwer pen zijn die echter niet terug te vinden. De bouw van een bijzonder wooncomplex voor asielzoekers in Winterswijk is stilgelegd na een uitspraak van de rechter. Staatssecretaris Cohen (justitie) legde drie weken geleden nog de eerste steen voor het beju belde complex. Buurtbewoners hadden echter een procedure tegen de bouw aangespannen. De gemeente Winterswijk is teleurgesteld over de onver wachte uitspraak van de be stuursrechter. „Dit betekent dat de bouw zeker drie maanden stil ligt", zegt WD-wethouder Houwers. „Dat de komst van het asiel- zoekérscentrum hierdoor in ge vaar komt, kan ik me niet voor stellen. Het eigenlijke doel van de buurtbewoners, het tegen- den haag gpd „Een halfjaar nadat je uit het ziekenhuis bent ontslagen, groeit je haar weer, vliegen de kilo's er weer aan en iedereen denkt: dat zit wel goed. Ze ziet er weer als Hollands welvaren uit. Maar genezen ben je dan nog lang niet", verhaalt kanker patiënte Fairy Henneman. Daarom vindt ze het een goed initiatief dat mensen met kan ker een koffertje voorlichtings materiaal krijgen, waardoor zij voor en na hun verblijf in het ziekenhuis beter zijn geïnfor meerd. Het koffertje is ontwikkeld door de Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF). „We merkten dat patiënten vaak in het eerste sta dium van hun ziekte niet wis ten waar ze welke informatie konden vinden. Er is wel ge noeg materiaal, maar het is moeilijk om uit te vissen wat nu op jouw ziektegeval van toepas sing is", legt C. Honing van het KWF uit. Daarom bevat het koffertje ba sisinformatie zoals adressen van internetsites, patiëntenver enigingen en brochures over kanker in het algemeen en de variant die de patiënt heeft ge troffen. Ook zit er een video band met tips in voor patiënt èn omgeving. Erg welkom, vindt Henneman. „Er wordt weinig aandacht besteed aan de omgeving van een zieke, terwijl die ook niet goed weet hoe ze met de situatie om moet gaan." Henneman werd zelf geveld door acute leukemie. „Achteraf zeg ik: 'had ik ook maar zo'n koffertje'. De tijd dat je in het ziekenhuis ligt, ben je alleen maar bezig met je ziekte, maar daarvoor en daarna komen er buiten de ziekte om nog zo ont zettend veel dingen op je af." Honing: „En de behandelende artsen hebben geen tijd om daar uitgebreid op in te gaan. Bovendien is de drempel om naar ze toe te stappen hoog." Tips die patiënten en hun fami lie en vrienden krijgen, zijn on der meer 'realiseer je dat ieder een anders met de ziekte om- erg belangrijk. Ik heb de fout gemaakt om me op te stellen zoals de mensen me het liefst zien, als de vrolijke oude Fairy. Maar dan raak je met jezelf in de knoop. Want in de eerste weken en maanden na mijn thuiskomst kreeg ik veel aan dacht, maar dan wil je er nog niet over praten. Maar hoe meer je je normale leven weer opbouwt, hoe banger je wordt dat je het weer in één klap kwijt kunt raken. En op dat moment zijn de mensen die je nodig hebt er niet meer. Dan is het heel moeilijk om naar die men sen toe te stappen." De informatiekoffer wordt ver strekt door de verpleegkundi gen. Patiënten die de KWF-kof- fer niet in het ziekenhuis krij gen, kunnen die kosteloos op vragen bij het Koningin Wilhel mina Fonds in Amsterdam. derscheidingsvermogen van de consument. „Ook bij voeding maakt de consument zijn eigen keuzes. Hij is_niet achterlijk." 'Meer controles wapen tegen smokkelen' den haag anp Er moeten meer mobiele con troles komen binnen de Euro pese Unie om ladingen van on der meer vrachtwagens te con troleren. Controles aan de bin nengrenzen van de EU zijn er namelijk nauwelijks meer door het wegvallen van grenzen. Te gelijkertijd willen transportbe drijven, onder druk van harde concurreptie, hun lading zo snel mogelijk op de plaats van bestemming hebben. Dat con stateert onderzoeksbureau KP- MG in het rapport Proefproject Doorlichting Transportsector. Dat maakt de transportsector zeer aantrekkelijk voor boeven die criminele goederen of men sen willen smokkelen. Zij ge bruiken transportbedrijven als dekmantel voor hun criminele activiteiten. Vooral kleine trans portbedrijven, die vaak met moeite het hoofd boven water kunnen houden, zijn een ge makkelijk doelwit. Criminelen weten hen feilloos te vinden, en de kleine ondernemers zwich ten vaak voor het grote geld. Ook bedrijven die werken met bederfelijke goederen, die dus een hogere 'doorloopsnel heid en minder controles on derweg' hebben, zijn kwets baar. Spullen en mensen kun nen bovendien redelijk gemak kelijk worden verborgen in koeltrailers, en zo ontsnappen aan de neus van snuffelhonden. Ook de plaats van bestemming kan bepaalde transportbedrij ven interessanter maken. Voor al Marokko en Spanje zijn aan trekkelijke reisdoelen. Naast meer controles moeten er ook strengere toetredingsei sen komen voor bedrijven die aan de slag willen in de trans portsector. Zij moeten worden gescreend op vakbekwaamheid, betrouwbaarheid en krediet waardigheid. 'Tweehonderd mark per Tamil Tijger' maastricht gpd Een 25-jarige tuinman uit Mön- chengladbach betaalde zijn to renhoge schulden met het ver voer van Srilankanen op weg naar Groot-Brittannië. „Twee honderd mark per Tamil Tijger, die ik naar Antwerpen bracht. Daar werden zij overgedragen aan Albanezen, die voor de overtocht zorgden", verklaarde hij gisteren aan rechtbankpresi dent Van Maanen Winters in Maastricht. De man kwam in een inter nationaal netwerk terecht om- dal hij werkloos was en 'toeval lig' tegen een tussenpersoon aanliep. Op 18 juli hield de ma rechaussee hem aan op de au toweg bij Heerlen met drie hy pernerveuze Srilankanen in zijn wagen. Lifters, probeerde hij de grensbewakers wijs te maken. Maar na enkele uren in een cel sloeg hij volledig door. Sterker: hij gaf de politie een feilloos in zicht in een wereldwijd opere rend netwerk. Officier van justitie Geuns be loonde die openheid en de hulp aan justitie met een clemente eis: dertig maanden, waarvan zes voorwaardelijk in plaats van mogelijk meer dan acht jaar. „Het is geen populair misdrijf', had Van Maanen Winters de Duitser al veelbetekenend voor gehouden. Na de aanhouding begon in Duitsland, België en Groot-Brit tannië een grootscheeps onder zoek dat nog steeds voortduurt. Er wordt rekening mee gehou den dat de man gevaar loopt wanneer bekend wordt dat hij geen detail over het netwerk en zijn opdrachtgevers onbespro ken heeft gelaten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5