Ook Korthals tegen grote DNA-studie Heffing op computers voor muziek 1 Binnenland Vooral keus Lubbers bittere pil voor Pronk VN akkoord met benoeming Lubbers Gat in de Hofvijver Moslims afkerig van geweld tegen joden Atoomkelder trekt mensen naar woning Inspectie schiet tekort bij toezicht vuurwerk Leen kleine kinderen op straat iNPHOVEN De Eindhovense politie heeft 's avonds laat nog zeen enkele keer jonge kinderen naar huis gebracht. Vanaf sep- ember is de politie in de wijk Woensel- Zuid extra alert op kin leren die lang na bedtijd nog rondhangen op plekken waar ze ïiets hebben te zoeken, zoals bij coffeeshops, kroegen en bor- lelen. De actie, die als proef wordt gehouden, is vooral gericht ip kinderen jonger dan twaalf jaar. Die zijn in de late uurtjes achter niet op straat aangetroffen, aldus een woordvoerster van Ie politie. ünd vindt beenderen en schedels msterdam Een kind heeft bij het Hortusplantsoen in Amster- Stijging gebruik Ritalin zwakt af lam in een berg aarde een groot aantal menselijke botten en elen van menselijke schedels gevonden. Op deze plaats lag wee eeuwen geleden een begraafplaats. Door werkzaamheden an het riool zijn de beenderen naar boven gekomen. Nadat de lolitie was ingelicht over de vondst, is een hek om de plek ge- et. Uit onderzoek bleek dat het om eeuwenoude knekels ging. (p last van de politie zijn de botten verzameld en overgebracht tar de C 1 )7y|en haag Het gebruik van het medicijn Ritalin, bestemd voor yperactieve kinderen met concentratiestoornissen (ADHD), jkt op zijn top. Na een verdrievoudiging sinds 1997, van 65.000 '0| zeepten naar bijna 160.000 in 1999, stijgt het aantal voorschrif- h® :n dit jaar naar verwachting nog licht met 20.000. Vooral huis- •j rtsen schrijven Ritalin vaker voor, met name aan tieners. Dat lijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Kengetallen tst >FK). De eerste helft van dit jaar is Ritalin ruim 90.000 keer ver at trekt via de openbare apotheek. De SFK verwacht dat het totaal 'a< it jaar uitkomt op 180.000 recepten, rrd Zerbod op stalken via internet lijf kmaar Een man uit Alkmaar mag niet langer de naam van klien mevrouw uit Langedijk op zijn internet-homepage noemen. Jit heeft de president van de rechtbank in Alkmaar gisteren in art geding bepaald. Op de homepage van de man stond dat de •ij ouw avances naar hem had gemaakt. De vrouw ontkent dit. olgens de raadsman die de gedupeerde vrouw bijstond, is nog ke iet eerder een vonnis over intemetstalking gewezen. De presi- ee ent bepaalde verder dat de Alkmaarder een jaar lang niet met )U|e vrouw mag communiceren, niet schriftelijk, mondeling, via A mail of ander internetverkeer. De twee hebben samengewerkt de gemeente Egmond. el Werkende moeders moderne slaven' v volle De Overijsselse statenfractie van de SGP noemt wer- e 1 -nde moeders die voor hun kinderen zorgen een moderne irm van vrijwillige slavernij. De partij schrijft dat in haar alge- lene beschouwing op de provinciale begroting van 2001. De jp wijst op een onderzoek waaruit blijkt dat de zorgtaken voor nderen bij tweeverdieners voor het overgrote deel bij de moe- rs liggen. „Het gevolg is een levenspatroon van haasten, lasten en haasten. Er is geen mens die dit dag in dag uit vol in houden. Er wordt dan ook vroeg of laat een hoge tol voor m :taald." re Ec jelijke rechten samenwonenden' LASTRiCHTSamenwoners zouden bij een breuk van de relatie i ettelijk gelijke rechten op eigendom van de goederen moeten V( :bben. Nu leidt de verdeling vaak tot problemen als partners et getrouwd zijn en geen samenlevingscontract hebben, fd of.dr. Forder pleitte vandaag voor een regeling bij haar be- 'j Neming tot buitengewoon hoogleraar European Familylaw 'dj n de Universiteit Maastricht. Forder ziet veel in de Wet sa- in' enwonenden zoals die in Zweden geldt. Daarin staat dat bei- "ai partners gelijk recht op eigendom hebben op spullen die n or gezamenlijk gebruik waren gekocht. Het gaat er niet om e die goederen heeft betaald. inderen herdenken Kristallnacht c v 5terbork-emdenDuitse en Nederlandse kinderen herdenken i'^t jaar gezamenlijk op 9 november de massale jodenvervolging nazi-Duitsland. Op de herdenkingsdag brengt een groep titse kinderen een bezoek aan Westerbork, terwijl Drentse caiholieren naar het Duitse Emden gaan. Volgens J. Martin van t Herinneringscentrum Kamp Westerbork is het idee voortge komen uit het samenwerkingsverband tussen het centrum en werkgroep Juden In Emden. „Als je de kinderen echt wat wilt erjbrengen, kun je ze het beste zelf dingen laten ervaren", aldus "'iartin. 'Jok Denen in vredesmissie Eritrea penhagen De Deense regering heeft gisteren besloten vier- •j1 nderd militairen bij te dragen aan de VN-vredesmissie Un- tel ee in Ethiopië en Eritrea. Dat meldt het Deense persbureau 11" tzau. De verwachting is dat het parlement zal instemmen met besluit van de Deense minderheidsregering. Premier Ras- jssen zei dat hij verwacht dat de militairen voor de kerst naar rika vertrekken. Nederland, Canada, Kenya en Jordanië zeg- n eerder al hun deelname toe. Nederland draagt 1.100 mili- ren bij, die eind november vertrekken. De voorbereidingen ijk ginnen al begin volgende maand. -16 zakt door landingsgestel lkel Een F-16 van de luchtmacht is gisteren bij de landing de vliegbasis Volkel door zijn landingsgestel gezakt. De twee enrittenden van het toestel bleven ongedeerd. De schade aan 10 t vliegtuig is aanzienlijk. Het is nog onduidelijk waardoor het 0 idingsgestel is afgeknapt, aldus een zegsman. Er is volgens m in ieder geval geen sprake van metaalmoeheid. Het inci- nt heeft dan ook geen gevolgen voor andere F-16's. Die hoe- 011 niet aan de grond te blijven. Het toestel maakt onderdeel van het 311 squadron dat is belast met luchtverdedigingsta- ln. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassooeerde Pets Diensten den haag lianne sleutjes KOOS van wees Milieuminister Jan Pronk had het makkelijker geaccepteerd als een van zijn vier bekende te genstrevers Hoge Commissaris voor de Vluch telingen was geworden. Nu Ruud Lubbers die post gaat bekleden, zijn klaarblijkelijk andere vaardigheden zwaarder gaan tellen voor VN- secretaris-generaal Kofi Annan. „Het maakte het moeilijker. Als mensen als Kouchner of Bonino, die ook in het veld heb ben gestaan, waren gekozen, was dat voor mij makkelijker te begrijpen geweest, dan iemand die over andere kwalificaties beschikt", aldus Pronk gisteren. De mededeling van premier Kok van zondag avond 21.00 uur dat niet hij maar Lubbers de nieuwe Hoge Commissaris zou worden, kwam als een schok. „Het kwam hard aan, ja. Het was volkomen onverwacht. En geloof me, ik had wel degelijk reden het goed in te schatten. Het deed dus pijn. Dat waren mijn eerste ge dachten. Waarom zou ik daarover liegen?" Hij zag er enorm naar uit. „Dit was een doe- functie, het echte veldwerk ten gunste van de echte slachtoffers. Daar ging het mij om. Ik ben geen hoofdstadpersoon, iemand die alle recepties afloopt. Ik ben in geen tien jaar op een receptie geweest. Ik ben geen netwerker, ik wil het veld in." Pronk vindt Lubbers overigens wel 'een goede kandidaat'. Het heeft Pronk gestoord dat de afgelopen da gen de indruk is ontstaan dat zijn kandidatuur is gestrand op verzet binnen de Unhcr zelf. „Binnen iedere organisatie zijn mensen te vin den die minder blij zijn met je komst, naast anderen die je toejuichen. Ik geloof ook niet dat het daar de overheersende opvatting was. Ik heb de grootste bewondering voor hen, zij zijn de echte helden. Als je dan hoort dat er binnen die organisatie zelf weerstand is, dan is dat raar en vervelend." Dat het mislopen van de functie aan zijn karakter wordt toegewezen, doet hem minder. „Als in kranten staat dat ik eigenzinnig ben en over teveel temperament beschik, dan klopt dat ook wel." Pronk voelt zich door niemand verraden. „Dat zal ik altijd blijven tegenspreken." Hij verzekert dat hij nu tot aan de verkiezingen van 2002 aanblijft als minister van VROM. De komende tijd concentreert hij zich volledig op de organisatie van de Klimaatconferentie, die van 13 tot en met 24 november in Den Haag wordt gehouden. Pronk, ironisch: „Vorige week stond een stuk in de krant van de voorzit ter van het Wereld Natuur Fonds (Ruud Lub bers - red.), die stelde dat het klimaat het grootste probleem van de wereld is. Toen dacht ik: wie ben ik dat ik daarmee bezig mag zijn. En het gekke is dat ik toen ook echt dacht: hij vergeet een ander probleem, dat van het ge weld en de vluchtelingen." new york ap De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties is gisteren ak koord gegaan met de benoeming van de Ne derlandse oud-premier Ruud Lubbers tot VN- Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. VN-chef Kofi Annan had Lubbers woensdag voorgedragen als kan didaat voor de opvol ging van Sadako Ogata. Lubbers treedt op 1 januari van het volgend jaar formeel in functie. Lubbers was de afgelo pen jaren hoofd van het Wereld Natuur Fonds en doceerde globalise ring aan de Katholieke Universiteit Brabant en de Kennedy School of Government van de Harvard University in Cambridge, Massachu setts. In juni 1994 werd hij gepasseerd voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. Een jaar later ging de post van secretaris-ge neraal van de NAVO aan zijn neus voorbij, naar verluidt omdat hij niet zo enthousiast was over de Duitse eenwor- ding. den haag Werknemers van een aannemersbedrijf uit Schagen dichten het gat in de Haagse Hofvijver met een speciale kunststof mat. Het gat is enkele weken geleden bij baggerwerkzaamheden ontstaan toen de afdeklaag kapot werd gestoten. Sindsdien liep de vijver langzaam leeg en moest telkens water worden bijgepompt wat hoge kosten met zich meebracht. foto pvw eran oppenheimer den haag anp Bij de aanschaf van computers zou een heffing moeten worden betaald waarmee auteursrech ten worden afgedragen voor het eventueel opslaan van muziek bestanden op de harde schijf. Dit idee opperen twee advoca ten in het .jongste nummer van het Nederlands Juristenblad dat vandaag verschijnt. Artiesten lopen op dit moment geld mis omdat hun producten via web sites als Napster en via inter- netuitzendingen van omroepen ongecontroleerd worden ver spreid. Met de heffing op computers of op zip-drives (voor uitbrei ding van het computergeheu gen) betaalt de consument vooraf voor de auteurs- en na burige rechten. Dat is vergelijk baar met de aanschaf van bij voorbeeld blanco cd's of casset tebandjes waar heffingen op zitten. De twee advocaten, Bannink en Aalbers, roepen de platenin dustrie verder op de handen in een te slaan om goede regels te krijgen voor het thuiskopiëren en de afdracht aan artiesten. De twee juristen geven Engeland als voorbeeld waar bijna alle onafhankelijke platenmaat schappijen in AIM zijn ver enigd. Deze organisatie regelt bijvoorbeeld licenties voor het uitzenden van muziek via inter net. Volgens nog niet gepubliceer de cijfers van Buma/Stemra worden dit jaar naar schatting 60 miljoen blanco cd's (en cd- roms) verkocht. Dat is ongeveer twee keer zoveel als vorig jaar. De omzet van de Nederlandse muziekindustrie is tussen 1997 tot eind 1999 teruggelopen met tien procent. amsterdam anp Zeven islamitische organisaties in Neder land hebben zich gisteren in een verklaring gedistantieerd van elke vorm van agressie en geweld tegen joden. Ze hebben vandaag in Utrecht met vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap gesproken. Het overleg moet voorkomen dat het Is- raëlisch-Palestijnse conflict in Nederland tot geweld tegen de joodse gemeenschap leidt. De verklaring maakt wel duidelijk dat de sympathie van de moslimorganisaties bij de Palestijnen ligt. „Wij verafschuwen het door de staat Israël gebruikte geweld tegen het Palestijnse volk." De ondertekenaars van de verklaring zijn de Raad van Moskeeën, de Nederlandse Moslim Raad, Milli Görüs Nederland, de Unie van Marokkaanse Moslimorganisaties in Nederland (Ummon), de World Islamic Mission, het Moslim Informatiecentrum en de Stedelijke Marokkaanse Raad Amster dam. Samen vertegenwoordigen de organi saties een groot deel van de moslims in Ne derland. Ook de Marokkaanse arbeidersorganisa tie KMAN, die twee weken geleden de pro- Palestijnse demonstratie in Amsterdam or ganiseerde, distantieert zich van elke vorm van agressie tegen de joodse gemeenschap. De KMAN voelt zich beledigd door een arti kel in het Amsterdams Stadsblad, waarin de leiding op basis van anonieme bronnen wordt beschuldigd van het aanzetten tot antisemitisme. De KMAN wil het huis-aan- huisblad daarom voor de rechter dagen. Het Simon Wiesenthal Centrum meldde gisteren dat het geweld tegen joodse instel lingen, synagoges en andere doelen sinds de Kristallnacht van 1938 niet meer zo he vig geweest. Dat staat in een rapportage die gisteren werd aangeboden aan VN-chef Kofi Annan. Na het uitbreken van het ge weld in de Palestijnse gebieden, eind sep tember, zijn mondiaal zeker tweehonderd antisemitische incidenten gemeld. Rabbijn Marvin Hier, oprichter van het in Los Angeles gevestigde Centrum, overhan digde de lijst. In 93 gevallen ging het om sy nagoges, zei hij. De rapportage maakt ook melding van schiet- en steekpartijen, aan slagen met brandbommen op joodse ge bouwen, antisemitische graffiti en bescha diging van Holocaustmonumenten. Bijna de helft van de incidenten had in Frankrijk plaats. „Het is sinds de Kristallnacht niet meer voorgekomen dat zoveel synagoges in zo'n korte tijd zijn aangevallen", aldus de rabbijn. Tijdens de Kristallnacht (9 op 10 november 1938) gingen in heel Duitsland 267 synagoges in vlammen op en werden 7.500 joodse winkels geplunderd, beklad of vernield. Ook andere joodse doelen werden aangevallen. Bijna honderd mensen von den de dood. inisse sandra de vliegh is dringen geblazen in het jetje van de bungalow aan laatweg 3 in Spijkenisse. De g^ing, eens het kantoor van 0< ijkspolitie te water, staat te En op deze kijkdag heeft ofland van de dienst Do- n ïen, eigenaar van het ge- iv, het druk met vragen van intiële kopers. 'Waar is de er', 'waar is de kelder', if ct het om de paar minuten, tenom langs de garage, trap en dikke deur door en dan nh(it de deur links', luidt R|ds het antwoord. 1S(j rom zoveel belangstelling een kelder? Een kelder is een kelder? Mis. Deze olegalow heeft een atoomkei- Een overblijfsel uit de kou- ,tie orlog. En dat spreekt velen tap e verbeelding, t d metalen trappetje naar de ter is steil en smal. Je moet I r0 erwaarts naar beneden, voorzichtig. Eenmaal weer d onder de voeten volgt zware, metalen deur van zeker veertig centimeter dik. Aan de binnenkant staat in het Duits hoe het filtermechanisme moet worden bediend. Het ruikt muf in het donkere gange tje. Rechts de kelderdeur van de buren, links dé deur. Een looplamp verlicht de ruim te van zeven bij ongeveer drie meter. Eenmaal gewend aan het licht lijkt het alsof binnen de tijd heeft stilgestaan. Alles staat klaar. Links bevindt zich een enorme watertank met wasbak. Daarnaast een filter systeem voor de lucht. Achterin twee metalen stapelbedden met drie britsen boven elkaar, dus samen goed voor zes personen. De dekens liggen er nog op. Tussen de bedden een metalen tafel met één stoel. Op de grond een spiegel vol stof en nog wat serviesgoed. De inrichting van de kelder moet na de bouw van het pand in 1971 niet meer zijn veranderd. „Da's een aardige logeerka mer", zegt een man. „Voor als de kinderen lastig zijn", rea geert de vrouw die samen met hem in de atoomkelder is afge daald. „Deur dicht en je hebt nergens meer last van." Dan se rieus: „Hier doe je weinig mee. Je kunt er alleen rotzooi kwijt." Ook andere aspirant-kopers kij ken hun ogen uit. „Wat een aparte ruimte. Gelukkig hebben ze 'm nooit hoeven te gebrui ken", klinkt het. Maar ook: „Fijn hoor zo'n kel der, maar als aan de overkant zo'n chloortank ploft, ben je er toch wel mooi geweest." Hofland kan al die belangstel ling voor de ruimte onder het pand wel begrijpen. „Zoveel aandacht voor een huis is zeker bijzonder, maar ik geloof niet dat mensen het huis willen ko pen vanwege de kelder. Het is een leuke bijkomstigheid. Hofland weet te vertellen dat de wat spookachtige ruimte offici eel geen bomvrije kelder is. „Het is een 'fall out-kelder'. Maar bij een nucleaire ramp zit je daar goed. De buren gebrui ken de ruimte trouwens om met een bandje te spelen." OM weigert verzoek familie Vaatstra Minister Korthals (justitie) steunt het openbaar ministe rie in zijn beslissing geen grootschalig DNA-onderzoek te doen om de moordenaar van Marianne Vaatstra op te sporen. Volgens de WD-bewindsman vergt de vraag of DNA-bevolkingsonderzoeken in het algemeen moeten kunnen, bovendien een meer principiële politieke dis cussie. den haag anp Dat schreef Korthals gisteren aan de Tweede Kamer. Eerder deze week gaf hij al aan dat de keuze om een groot, vrijwillig DNA-onderzoek te doen, pri mair bij het OM ligt. Het kan dus wel, oordeelde Korthals. Voorwaarde is dat er sterke aanwijzingen moeten zijn dat zo'n onderzoek naar de dader zal leiden. Een grootschalig on derzoek kost immers enorm veel tijd en capaciteit. Korthals waarschuwde het OM daarom wel 'terughoudend' te zijn met het inzetten van dat middel. Het OM wil er echter niet aan. Ook Korthals ziet grote be zwaren. Zo wijst hij erop dat het OM en politie al geruime tijd bezig zijn met heel gericht onderzoek. Een kleiner opgezet DNA-onderzoek, dat zich be perkt tot enkele honderden mannen, sluit veel beter aan bij de uitkomsten van het onder zoek tot nu toe. Een grootscha lig onderzoek onder duizenden mannen gaat aan die eerdere informatie voorbij en baseert zich bovendien slechts op twee elementen uit het daderspro fiel, namelijk woonplaats en leeftijd. Enkele fracties in de Tweede Kamer en de familie van Mari anne Vaatstra, drongen steeds aan op groter onderzoek. Het meisje werd vorig jaar in een weiland bij het Friese Veen- klooster verkracht en ver moord. De dader zou binnen een straal van vijftien kilometer van de plaats van het misdrijf moeten wonen, veronderstelt de recherche. De Kamer wil dat justitie stapsgewijs binnen deze cirkel mannen vraagt DNA-ma- teriaal af te staan. Korthals stelt dat de dader evengoed buiten dat gebied kan wonen. Er is geen garantie dat de dader zo op te sporen is. Dat staat nog los van meer principiële bezwaren, zo schrijft hij. Zo zou justitie in de ze zaak aan 20.000 mensen moeten vragen hun onschuld aan te tonen. Dat druist in te gen de klassieke grondslagen van het Nederlands recht, meent hij. Bovendien zal een grootscha lig onderzoek steeds vaker inge zet worden bij ernstige delicten, vreest Korthals. Boegbeeld branche ontslagen enschede gpd De inrichting van de atoomkelder is na 1971 niet meer veranderd. foto gpd john de pater De Rijksverkeersinspectie is de afgelopen jaren tekortgescho ten bij de controle van vuur werk. Er werd weinig prioriteit toegekend aan dit aspect van handhaving. Dat schrijft de in spectie zelf in een rapport naar aanleiding van de vuur werkramp in Enschede. Het KRO-programma Repor ter toonde gisteravond een in tern rapport van de Rijksver keersinspectie (RVI), onderdeel van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het rapport schetst een ontluisterend beeld van het eigen functioneren. „In de afgelopen jaren werd nim mer iets afgesproken over de handhaving op het gebied van vuurwerk." De dienst erkent dat hij vanaf 1995 niet heeft gecontroleerd of het in Nederland opgeslagen vuurwerk de juiste classificatie heeft. „Voor een veilig transport van vuurwerk is juiste classifi catie noodzakelijk. Uitsluitend een check in de vorm van mon- stername en analyse kan bij twijfel uitsluitsel geven." Dat dit niet is gebeurd, komt volgens verklaringen van in specteurs van de RVI door 'des interesse en de onwil om geld uit te geven aan het nemen van monsters. Men houdt vast aan de manier waarop de Chinezen classificeren. Daar moeten we maar op vertrouwen." Politieonderzoeken hebben duidelijke aanwijzingen opgele verd dat meerdere soorten vuurwerk in het assortiment van het ontplofte bedrijf S.E. Fi reworks in Enschede niet cor rect waren geëtiketteerd. Van wege het ontbreken van een rechtshulpverdrag tussen Ne derland en China heeft justitie nog geen inzage gekregen in de administratie van Chinese leve ranciers van S.E. Fireworks. Secretaris Harry Kapel van de brancheorganisatie Federatie Vuurwerk Nederland heeft gis teren zijn ontslag aangeboden na beschuldigingen in het KRO- programma. Dat meldde dat het boegbeeld van de vuur werkbranche vijf jaar geleden is ontslagen als medewerker van de Rijksverkeersinspectie. Onderzoek van de rijksre cherche toonde volgens Repor ter aan dat Kapel zich schuldig had gemaakt aan belangenver strengeling. Zo zou hij hebben geprobeerd iets te 'regelen' voor de eigenaar van twee in de Rotterdamse haven onder schepte containers met illegaal vuurwerk. Het ministerie ont sloeg hem na die affaire. Kapel wilde gisteren niet reageren in de uitzending. Reporter herhaalde eerdere beschuldigingen dat Kapel bij Chinese vuurwerkfabrikanten zou hebben geprobeerd lagere classificaties aan gevaarlijk vuurwerk te hechten, zodat het vervoer en de opslag ervan goedkoper zouden zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3