Leidsch Dagblad Geld bedrijven voor tolweg A4 Personeel BP gijzelt directie Grote vondst explosieven en wapens in Amsterdam Negen jaar celstraf voor hoofddader Woudbeszaak' Recordaantal bezoekers dierentuinen Bush op bezoek db be® upen dag i O' r 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD J DAG 27 OKTOBER 2000 achtig jaar onvervalste npeergevoel deLCKV OPGERICHT 1 MAART 1860 Internationaal Bloembollen Centrum: 75 jaar en springlevend 15 Leiderdorp wil meer openheid over financiering grote projecten 19 21 Alphen had bouw I Normaal NY Yankees hoge schoorsteen verwacht in winnen hun bij asfaltcentrale Leiden alleen derde World moeten toestaan keurig publiek Series op rij NR. 42451 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! ^?sCieba Kantoormeubelen nanse minister :g na schandaal Japanse minister Nakaga- is vandaag afgetreden on druk van een schandaal vermeende contacten rechts-extremisten en een enechtelijke relatie. Nak- va was als kabinetssecreta- de belangrijkste woord der van de regering, en naaste medewerker van Yoshiro Mori. Zijn rek betekent een nieuwe voor Mori, die zich door n blunders al zeer impo- lir heeft gemaakt. ickers kraken twerk Microsoft ïputerkrakers zijn erin ge- gd in te breken in het net- van de Amerikanse soft- efabrikant Microsoft Het :ern kreeg er de afgelopen ?n lucht van en heeft de op de hoogte gesteld. Een rdvoerder sprak over „een eurenswaardige daad van ïstriële spionage". Hij wil- ïiet zeggen welk deel van ïetwerk was gekraakt. trdbeving treft ord-Australië aardbeving met een ht 5,8 op de schaal van iter heeft het noorden van tralie vandaag doen schud- Er werd geen schade aan- cht en er vielen geen itoffers in het dunbevolk- ■bied. De Australische geo- iche dienst zei dat het epi- rum onder de Indonesi- Bandazee lag. Een aard- ng van 6,5 die woensdag ndonesische hoofdstad Ja- trof, vond plaats langs :lfde breuklijn. issen hervatten idienst Bagdad Russische luchtvaartmaat- ippij Vnoekovski Airlines vandaag met een char- lucht naar Bagdad een ge lde dienst op de Iraakse fdstad geopend. De VS en st-Brittannië menen dat in ancties van de VN-Veilig- sraad tegen Irak een ver is opgenomen van elke ht naar het land. De ande- rie permanente leden van aad lezen dat echter niet in ancties. ;idooi voor test :zond product' Consumentenbond wil dat ister Borst van volksge- lheid voedingsfabrikanten iedt producten op de kt te brengen waarvan on- cht de suggestie wordt ge- dat rij goed rijn voor de indheid. De bond vindt dat Warenwet moet worden gelegd dat de fabrikanten producten verplicht laten :n vóórdat zij daarvoor ge- Iheidsreclame maken, na 5 n nummer drie mobiele markt ipmars van de mobiele te- on is nog niet afgelopen, ruim tien miljoen gsm's rt Nederland bij de landen de grootste dichtheid qua elefoon. Ben beweert de Ie plaats te hebben ver- d. Vooral KPN heeft rijn ktaandeel zien dalen van laar 45 procent. Libertel e van 32 tot iets boven de ig procent. Via Ben belt irocent. na 6 \NOAAt. ih PAGINA'S enland snland uur en Kunst lomie Voor zestig gulden filevrij van Amsterdam naar Antwerpen >of en Samenleving )rek van de Dag diensten visieprogramma s Het bedrijfsleven is bereid de helft te betalen van de 11,3 miljard gulden die nodig is om van de rijksweg A4 vanaf Amsterdam naar Antwerpen een 'doorstroomroute' te maken. Betaalstroken en nieuwe stukken tolweg moeten een einde maken aan het dagelijkse fileleed op deze ver keersader door de Randstad. plan overhandigen de werkge vers, vertegenwoordigd in de commissie Brinkman, dinsdag aan minister Netelenbos (ver keer). De minister had om een concrete uitwerking gevraagd als vervolg op de afspraken in Automobilisten die het hele traject op deze stroken willen afleggen, betalen zestig gulden in de spits. Voor deeltrajecten is het tarief hooguit 12,50. Dit Reed Elsevier koopt concurrent Harcourt in VS AMSTERDAM ANP Uitgeverij Reed Elsevier neemt de Amerikaanse branchegenoot Harcourt General over. Daar voor betaalt het Brits/Neder landse concern ongeveer twaalf miljard gulden. Dat heeft het concern vanochtend bekendge maakt. Reed Elsevier neemt daar naast voor drie miljard gulden aan schulden over van Har court. Een aantal bedrijfsonder delen, waaronder activiteiten op het terrein van hoger onder wijs, verkoopt Reed Elsevier door aan het Canadese Thom son. Daarmee is een bedrag ge moeid van bijna 5,5 miljard gul den. Reed Elsevier biedt 59 dollar (ruim 156 gulden) per aandeel Harcourt. Dat is een premie van 13,2 procent op de slot- koers van gisteren. Harcourt is voor meer dan een kwart in handen van de familie Smith, die bereid is de aandelen over te dragen. Reed Elsevier wil de transac tie financieren met een over bruggingskrediet ter waarde van 6,5 miljard dollar (17 mil jard gulden). Het concern wil in een later stadium via de uitgifte van nieuwe aandelen de over name voor een deel herfinan cieren. Uitgeverij Reed Elsevier komt met de verwerving van Harcourt General op de zesde plaats van de overname top tien. het Bereikbaarheidsoffensief Randstad. De werkgevers had den eerder aangegeven dat ze bereid zijn mee te betalen aan oplossingen voor het filepro bleem. De commissie onder leiding van oud-minister Brinkman hoopt dat Netelenbos het plan betrekt bij haar begrotingsbe handeling over twee weken, omdat haast is geboden. De aanleg van de betaalstroken, aan beide zijden van de A4, zou dan kunnen beginnen in 2003. In 2011 zou het gehele project voltooid kunnen rijn. De commissie denkt dat de doorstroomroute in vier stap pen kan worden aangelegd. „Het moet een aparte strook zijn, zoals de Franse autorou te", stelt C. Sleddering, woord voerder van Brinkman vast. „Mensen moeten kunnen kie zen, anders werkt het niet. Het is ook essentieel dat je kunt variëren in tarieven, afhanke lijk van het tijdstip en de druk te. Als dit eenmaal goed werkt, zijn ook de tolpoorten niet meer nodig." Het bedrijfsleven is fel ge kant tegen het plan van Nete lenbos om het fileprobleem te lijf te gaan met tolpoorten in de Randstad. De initiatiefne mers verwachten dat zij hun investering kunnen terugver dienen. Zelfs bij een voorzichtige in schatting van de verkeersgroei (plus 15 procent tot 2010) le veren tolgelden en inkomsten uit betaalstroken 3,9 miljard gulden op. De tolweg moet in beide richtingen tweebaans worden. Afritten verschijnen volgens het plan alleen bij de grote ste den. VOORBURG ANP De dierentuinen in Nederland trokken vorig jaar een record aantal bezoekers. Het waren er in totaal 10,4 miljoen, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het merendeel ging naar één van de elf bij de Nederlandse Vereni ging van Dierentuinen (NVD) aangesloten tuinen. Zij trokken in 1999 in totaal 9,4 miljoen be zoekers, ruim 400.000 meer dan in 1998. Vrijwel alle grote dierentui nen hebben de laatste jaren flink geïnvesteerd in de aanleg van nieuwe biotopen. Pittsburgh Met nog net iets meer dan een week te gaan, wordt het voor de Amerikaanse presidentskandidaten spannender en spannender. Republikein George W. Bush stopte tijdens zijn campagnetoernee gisteren even bij een militair museum in Pittsburgh, waar de vlaggen voor hem uithingen. Zijn Democratische tegenstrever Al Gore heeft in de polls weer de leiding weer van hem overgenomen, maar de verschillen tussen beide mannen zijn erg klein. foto »ap» eric gay BRUSSEL/FELUY ANP De 165 arbeiders van de olieraf finaderij van BP Amoco in het Waalse Feluy hebben hun toe vlucht gezocht tot een onge woon wapen in de sociale strijd: gijzeling van de directie. Pas na schriftelijke toezeggin gen verder te onderhandelen over twee tijdelijke contracten mochten de negen directiele den gistermiddag hun kantoor weer verlaten. Het Waalse bedrijf ligt al twintig dagen plat, omdat de directie twee tijdelijke arbeids krachten niet in vaste dienst wil nemen. Onderhandelingen le verden niets op. De stakingslei ders binnen het bedrijf sloten daarom woensdagmiddag vlak voordat zij naar huis wilden gaan de negen leden van het di rectiecomité op in hun kanto ren. De directie waarschuwde de politie niet, in ruil voor voedsel. Gedurende de nacht werden de besprekingen her vat, maar ook die leidden niet tot enige toenadering. De direc tie toonde zich vervolgens al leen bereid verder te praten buiten het bedrijf, na vrijlating door het personeel. Na bemid deling van plaatselijke vak bondsleiders stemden de sta kers daarmee in. „Wij waren absoluut niet be reid onder zulke omstandighe den verder te praten", aldus di recteur Erhard van BP Amoco. „Wij hebben het personeel in ruil voor onze vrijlating garan ties gegeven dat er serieus ge sproken zal worden." De on derhandelingen werden gister avond hervat. De directie heeft in totaal ruim 21 uur opgeslo ten gezeten.De streek rondom in Feluy in het Waalse Hene gouwen kent een lange traditie van militante vakbondsstrijd. Zo proberen de bonden al we ken vergeefs te bemiddelen bij een staking van buschauffeurs in Charleroi en Namen. HOGESCHOOL J__ Opleiding leraar basisonderwijs Alleen voor voltijdopleiding 3 november 9.30-12.00 uur Politie treft voor het eerst schiettelefoons aan AMSTERDAM ANP De politie van Amsterdam heeft bij drie huis zoekingen grote partijen wapens en explosie ven inbeslaggenomen. Het gaat om tientallen automatische wapens, handgranaten, schiet telefoons, geluiddempers, ontstekers, schiet- balpennen en vele kilo's kneedspringstof. De enorme wapendvondst is het resultaat van een onderzoek door het zogeheten Arrow- team, een speciaal rechercheteam van de Am sterdamse politie. Tijdens de huiszoekingen zijn in totaal zes personen aangehouden, voornamelijk van Joegoslavische afkomst. Niet eerder trof de politie schiettelefoons aan. Dat zijn pistolen die niet van mobiele te lefoons zijn te onderscheiden. Door een cijfer- toets in te drukken, wordt een kogel van het kaliber .22 afgevuurd. In totaal kunnen met de schiettelefoons vier projectielen worden afge schoten. Mede door de vondst van de grote hoeveel heid kneedspringstof en ontstekers gaat de politie ervan uit dat de wapens niet bestemd waren voor de 'gewone criminele markt', al dus een woordvoerder. De meeste wapens zijn afkomstig uit het voormalige Joegoslavië. De politie deed op 5 oktober ook al een gro te wapenvondst in een woning in Amsterdam- Noord. In het vervolgonderzoek stuitte ze op de nieuwe adressen. De woordvoerder wil ver der geen mededelingen doen over de achter gronden van de personen die zijn aangehou den. Vorig jaar stuitte de politie in Amsterdam ook al twee keer op een enorme partij wapens. De Amsterdamse topcrimineel Mink Kok staat momenteel in hoger beroep terecht in ver band met gevonden wapens in een pand aan de Nachtwachtlaan. Ook deze wapens waren voor een groot deel afkomstig uit het voorma lige Joegoslavië. Waddinxvener in hoger beroep 19,20 6,10 DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De hoofdverdachtet in de 'Woudbes zaak' is gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot negen jaar cel en het betalen van ruim dertigduizend gulden schadevergoeding aan zijn slachtoffers. De officier van justitie had elf jaar geëist. De rechtbank heeft de 22-jarige man uit Waddinxveen schuldig bevonden aan poging tot doodslag in de gerucht makende roofoverval op een man en een vrouw aan de Woudbes in de Leidse Merenwijk. De Waddinxvener gaat hiertegen in hoger beroep. Dit biedt het openbaar ministerie de gele genheid de tenlastelegging te wijzigen in doodslag. Het mannelijke slachtof fer is namelijk ruim twee weken gele den overleden, maar dat is in de rechtszaak nog buiten beschouwing gelaten. Het OM heeft nog niet beslo ten of het de strafeis aanpast. De 22-jarige man beroofde, samen met een 20-jarige plaatsgenoot, het stel op beestachtige wijze in de nacht van 6 op V juni vorig jaar. Gewapend met onder meer een honkbalknuppel, een pistool met geluiddemper en handboeien drongen de twee de wo ning in de Merenwijk binnen, waar het mannelijke slachtoffer op de bank lag te slapen. De daders doorzochten het huis tot het moment dat de toenmalige vrien din van de bewoner thuiskwam. De in dringers probeerden vervolgens zowel de man als de vrouw van het leven te beroven door hen diverse malen op onder meer het hoofd te slaan met de honkbalknuppel danwel het pistool en door de gaskraan open te zetten. Vol gens de rechtbank was het de daders hierbij uitsluitend te doen om makke lijker te kunnen stelen. De advocaat van de man wil in ho ger beroep gaan omdat zijn cliënt heeft ontkend. „En omdat mijn cliënt van mening is dat er een andere ver dachte rondloopt die meer van de Ht 1 WOORD IS AAN C. Buddingh' ledereen heeft een zwak voor zijn eigen gebreken. 15° L 10° regenachtig '-'I 9713° 8713° 7*/12# 50% 80% 50% 20% 10% 30% Zilveren Camera wil naar Haarlem haarlem john oomkes De organisatie van De Zilveren Camera wil zich in navolging van het Nederlands Instituut Digitale Fotografie (NIDF) in Haarlem vestigen. De gemeente heeft daar oren naar. Het bu reau Ondernemend Werven, een vooruitgeschoven post van Economische Zaken, zal 'alles doen' om De Zilveren Camera aan bureauruimte te helpen. Het instituut raakt per 1 januari 2001 dakloos in Utrecht. De Zilveren Camera behelst het jaarlijkse, prestigieuze over zicht van de Nederlandse foto- journalistiek. De stichting be staat uit vrijwilligers en is klein van omvang: de organisatie van de jurering en rondreizende ex positie, alsmede een veilige op slag van het ingezonden mate riaal. Het effect van de prijsuit reiking, die overigens de ko mende acht jaar nog aan Rot terdam is vergeven, is zeer aan zienlijk. Hans Kouwenhoven, be stuursvoorzitter van De Zilve ren Camera, ziet in Haarlem een goed klimaat ontstaan. Het NIDF, een bevriende en aan verwante organisatie die zich nadrukkelijk richt op de digitale opleiding van beroeps- en se- miprofessionele fotografie, opent volgende maand officieel de deuren in de Spaarnestad. Haarlem heeft het Spaarnestad Fotoarchief en Medi@Haarlem al binnen de muren. 1 Ja, Ik wil een abonnement 1 op het Leidsch Dagblad. Postcode: Telefoonnummer: I (l.v.m ■orglng) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. i overval weet dan hij", zegt advocaat Baumgarten. „In de aanvang van het onderzoek van de politie wordt een naam genoemd van iemand die meer weet van de overval. De politie heeft dit niet verder onderzocht." De advo caat vindt dat de rechtbank hem on voldoende gelegenheid heeft gegeven om die persoon via een getuigenver hoor aan de tand te voelen. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 1 I I I 712141 "40011 4"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1