WLTO vreest verzilting bouwen Heijmans mag van rechter hoge schoorsteen Stranden van stukjes goud, juwelen en zee-egelstekels Rijn Veenstreek Taakstraf voor lawinepijl Tegenvaller van ze vei ton voor Jacobswoudi Waterschap haalt duinwand uit vaar VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 974 Ondernemingsraad niet naar rechter ter aar De ondernemingsraad van de gemeente Ter Aar stapt niet naar de bestuursrechter om het besluit van de gemeente raad aan te vechten. De raad stemde vorige week in met de re organisatie. De raadsleden, met uitzondering van het PAK, wil ligden de eis van de OR om die reorganisatie vanaf het begin door een 'controller' te laten begeleiden niet in. De OR beraad de zich daarna over de stap naar de rechter. „Dat heeft echter geen zin", legt voorzitter M. Nieuwkoop uit. „De onderne mingskamer doet geen uitspraak over hoe de organisatie eruit moet zien. De kamer kijkt alleen naar de procedures." Alphenaar veroordeeld tot celstraf alphen aan den run/den haag De 31-jarige Alphenaar die twee weken geleden terecht stond op verdenking van het afhandig maken van geld van twee plaatsgenoten, is veroordeeld tot tien maanden cel. Hij dreigde bewoners van zijn flat in de nacht van 11 op 12 augustus met een mes en gebruikte lichamelijk geweld. De Alphenaar verkeerde op dat moment onder invloed van drugs. Het vonnis van de rechter is gelijk aan de eis van de offi cier van justitie twee weken geleden. Show kromsnavelvogels in Avifauna alphen aan den run Liefhebbers van parkieten, papegaaien, ka- katoes en andere kromsnavels kunnen het komende weekeinde terecht in vogelpark Avifauna. Daar organiseert de Parkieten So ciëteit Holland een overzichtsshow van kromsnavels. Bezoekers komen alles te weten over de soorten die bestaan en de resulta ten die kwekers met de vogels hebben bereikt. Ook is er infor matie over de budep-wet, waarin omschreven staat onder welke voorwaarden deze exotische vogels mogen worden gehouden en verhandeld. Uiteraard zijn er veel kromsnavels te bewonde ren. Toegang tot de show, via de ingang van het vogelpark, is op vrijdag van 20-22 uur, op zaterdag van 10-17 uur en op zondag van 10-16 uur. Werk langs N207 voor busbanen alphen/woubrugge De provincie Zuid-Holland begint volgende week met de voorbereiding voor de aanleg van busbanen op de N207 tussen Alphen-noord en de Kruisweg bij Woubrugge. Daar moeten twee extra banen komen, waar lijndienstbussen in de spits de files voorbij kunnen rijden. Om veiligheidsredenen legt de provincie meteen twee tunnels aan voor fietsers en voet gangers. Eén tunnel gaat onder het kruispunt bij Alphen door en verbindt de Herenweg met de Ridderbuurt. De andere tun nel kruist de N207 bij de verkeerslichten op de Kruisweg (N446). Ter voorbereiding op de aanpassingen worden tussen 30 okto ber en 13 november kabels en leidingen verlegd en bomen ge rooid. Het verkeer ondervindt daarvan waarschijnlijk geen hin der. De echte werkzaamheden worden eind dit jaar aanbesteed en beginnen op zijn vroegst volgend jaar. Open dag moderne boerderij oud ade Het boerenbedrijf Van der Heden in Oud Ade houdt zaterdag een open dag. Belangstellenden kunnen onder meer de nieuwe stal met melkrobot bewonderen. De hypermoderne boerderij is te vinden aan de Leidseweg 23 in Oud Ade, schuin tegenover de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof. De staldeu ren staan open van 10-16 uur. Rijnwoude informeert over Horecawet runwoude De gemeente Rijnwoude nodigt verenigingen, in stellingen en kerkelijke organisaties die sterke en zwak alcoholi sche dranken schenken, uit voor een informatieavond op 16 november. De aanleiding is de nieuwe Drank- en Horecawet, die op 1 november van kracht is geworden. Daardoor is de mo gelijkheid om sterke drank te schenken beperkt. Ook voor de café's is er een aantal regels bijgekomen. Ook horecaonderne mers en andere belangstellenden zijn daarom welkom op de in formatieavond in het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk onder voorzitterschap van burgemeester Boelen. De aanvang is 20 uur. gewaarborgd. De provincie wei gerde begin deze maand een vergunning te verlengen voor de paralleltrommel die oud as falt recyclet. Die trommel pro duceert namelijk veel geurhin- der voor omwonenden in de Stromenbuurt, Wielingen en Groenoord. De provincie wil dat de trommel uiterlijk half november stilligt. Aangezien de fabriek voor 75 procent draait op de recycling van oud asfalt, zou dat sluiting van Heijmans betekenen. In haar motivatie meldde de den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Twee Alphenaren, 24 en 27 jaar oud, moeten zestig uur werkstraf verrichten omdat ze op 12 juni een zogeheten lawi nepijl afstaken. De pijl vloog door het raam van een flat aan de Wederikstraat. De ontplof fing veroorzaakte voor meer dan tienduizend gulden scha de.' „Het is een Godswonder dat er geen persoonlijke ongeluk ken zijn gebeurd", zei officier van justitie E. Vos gisteren bij de Haagse rechtbank. Schuld bewust zaten de twee Alphe naren in hét beklaagdenbank je. „Ik ben erg blij daf er geei- slachtoffers zijn gevallen", zrf de 27-jarige Alphenaar. Hij e zijn vriend accepteerden zon der protest de straf: ee maand cel. De eis werd door de politie rechter C. Kleene gevolgd. I plaats van een maand zitte mag het tweetal ook zestig ut dj werken. Bij haar vonnis hiel de rechter er rekening dat de verdachten na de on r ploffing de gedupeerde hacd den opgezocht. De man kree g het merendeel van de schad door de verzekering vergoe< De twee Alphenaren betaa den een vergoeding van dri< duizend gulden. jacobswoude ewout van der dussen Als gevolg van de verdubbeling van de waarde van de wonin gen krijgt Jacobswoude volgend jaar zeven ton minder van het rijk. Gisteren werd bekend dat de gemiddelde waarde van de huizen in Jacobswoude is ver dubbeld sinds 1992. Dat zei burgemeester 4van Beek gister avond in de raadscommissie fi nanciën. „Dat klinkt wel aardig voor als je je huis wilt verkopen, maar het effect voor de ge meente is dat de uitkering uit het gemeentefonds met 7 ton daalt. En daar is in de begroting niet op gerekend", zei Van Beek. De uitkering is gekoppeld aan de waarde van de wonin gen. Hoe hoger de waarde van het onroerend goed, hoe meer OZB de gemeente kan innen en hoe lager de rijksuitkering. In de begroting voor 2(r was rekening gehouden ri j een verlaging van de uitker,j van 360.000 gulden. Dat de genvalier twee keer zo hoo^r kwam hard aan. „In een exf( collegevergadering hebben vanmiddag nog bepaald, dat j toch de begroting 2001 niet ,j len aantasten. Deze tegenva s willen we vanaf 2002 opvang in de ruimte die er is in meerjarenraming", aldus Beek. Ondanks de onverwachte genvaller, waarover de polil zich nog niet heeft kunnen raden, lieten de fractievoor v ters van het CDA, de WD Gemeentebelang doorscher i ren dat ze de voorgestelde I hoging van de tarieven volgt jaar met 5,2 procent te fort vinden. De discussie hiero wordt voortgezet tijdens de grotingsbehandeling op 9 vember. marieta kroft Het waterschap Wilck en Wie- ricke laat in de tweede helft van november de ingestorte dam- wand en coniferen uit de Oost vaart in Hazerswoude-Dorp verwijderen. Het waterschap betaalt de kosten, totdat de rechter heeft bepaald wie ver antwoordelijk is voor de scha de. Dat hebben het waterschap en de familie Van Kan, die eige naar is van de damwand, deze week afgesproken. Het waterschap schreef de fa milie Van Kan een maand gele den aan, dat de troep voor 1 november uit de Oostvaart moet zijn gehaald. Zo niet, dan doet het waterschap het op kosten van Van Kan, stond er in de brief. De problemen onstonden op 27 augustus, toen de beschoei ing over een lengte van dertig meter instortte. Daarbij werden een coniferenhaag en een hou ten bruggetje meegetrokken. Wilck en Wiericke stelt de fami lie Van Kan aansprakelijk voor de schade, omdat het echtpaar eigendom is van de beschoei ing. Van Kan, die er sinds een jaar woont, wijst elke aanspra kelijkheid van de hand. Het echtpaar weigert zelf de boel te herstellen, ook al omdat ze het geld er nie.t voor heeft. F. van Kan is redelijk tevre den over het gesprek dat hij de ze week had met Wilck en V 1 ricke en de gemeente Rijnw^ de. „Het verliep in een go sfeer. Het waterschap bet voorlopig de kosten. Afgesj: ken is dat we de bestuursdw n afwachten. Wij gaan daarte 1 in beroep. Intussen ruimt W^ en Wiericke alles op en hers het de oever. Als de commi voor de bezwaar- en berot schriften ons beroep afw e stappen we naar de rechtB Het kan wel enkele jaren du: voordat er duidelijkheid is. Vein Kan maakt zich all zorgen over de damwand het waterschap laat aanbi gen. „Die is te laag. Dan he de problemen over enige weer." Dijkgraaf Kroes van Wilck o Wiericke verwacht dat een a c nemer voor begin decembein klus klaart. De dijkgraaf wi11 niet te veel tijd meer overhv laten gaan. „De aan- en ah1' van water wordt belemmert de recreatiescheepvaart is stremd. Veel boten kunnen e niet naar hun winterstalling. De dijkgraaf schat de kost 'met een slag om de arm'1 iets minder dan een ton. Eei'1 had de familie Van Kan het lr een miljoen gulden. Kroes v f er niets voor gelijk een hoge11 duurdere beschoeiing aan» brengen. „We zetten hier 1 meenschapsgeld in. Eerst n e er duidelijkheid komen ove z aansprakelijkheid." provincie dat niet voldoende aangetoond dat het verhog van de schoorsteen een oplc sing voor het stankprobleem Heijmans heeft verder volge Zuid-Holland niet genoeg b reidheid getoond om ande maatregelen te nemen. Toch is advocaat N. Koem; van de asfaltcentrale posit over de uitspraak van de b stuursrechter. „De provint vond inderdaad dat Heijma over andere, miljoenen koste de, oplossingen te afwachte was. Maar ik heb nergens in stukken gelezen dat de hogf schoorsteen geen goede oplo sing is. Ik heb goede hoop d>. we er met de provincie wel ui komen." De reactie van een provinci ej woordvoerder is echter zonnrtj klaar. „Ik weet niet hoe de a)( vocaat stukken interpretee maar in ons besluit staat hi< zwart op wit: uit de informat0 die Heijmans ons verstrel^ blijkt dat de oplossing onvt:v doende is om het geurpi 0 bleem op te lossen." De provi u cie ziet daarom volgens i e woordvoerder geen reden o!C af te wijken van het standpucl dat de paralleltrommel sii|r moet worden stilgelegd. m Tuinbouworganisatie raadt kwekers aan watermonsters te nemen De Veense afdeling van de Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (WLTO) raadt kwekers in Roelof- arendsveen en Nieuwe Wetering aan watermonsters te laten nemen door een onafhankelijk laboratorium. Zo hebben ze een bewijs als het grondwater door de bouw projecten A4 en HSL zout wordt en ze daardoor schade lijden. Bij het Hoogheemraadschap van Rijnland is de ongerustheid over de verzilting inmiddels verdwenen. alkemade janneke de jonge Van de polders die rond de A4 en de HSL liggen, zijn de Goo gerpolder en de Veender- en Lijkerpolder in Roelofarends- veen zeer gevoelig voor verzil ting. Ook de Noordplaspolder in Rijnwoude en de Haarlem mermeerpolder vallen in die categorie: het ondergrondse water in die polders is van na ture al zout. Een dikke veenlaag houdt dit zoute water tegen. Worden daar echter palen doorheen geslagen, wat gebeurt voor de extra aquaducten in de Ringvaart, de tunnelbak voor de A4 bij Hoogmade en de boor- tunnel voor de HSL tussen Lei derdorp en Hazerswoude, dan kan het zoute water zich naar boven werken en oogsten aan tasten. Ondanks die gevaren heeft het hoogheemraadschap na het houden van een aantal onder zoeken de conclusie getrokken dat kansen op verzilting nihil zijn. Volgens dijkgraaf en hoog heemraden treffen de bouwbe drijven dusdanige technische voorzieningen dat de toename van verzilting 'binnen de aan vaardbare grenzen blijft', zo schrijven zij in een brief aan de WLTO. De WLTO begrijpt daar niets van. „Wij hebben nog steeds niet het vertrouwen dat het met de verzilting wel mee zal val len", schrijft het bestuur aan de leden. Volgens de WLTO gaat het hoogheemraadschap voor bij aan de verbreding van de A4. „De verbreding van deze rijksweg wordt gerealiseerd door het storten van giganti sche hoeveelheden ontzilt zand. Vertegenwoordigers van het projectbureau HSL/A4 heb ben ons eerder zelf verteld dat het gewicht daarvan zoute wel len kan veroorzaken", aldus de WLTO. Een woordvoerder van het hoogheemraadschap zegt dat zijn organisatie wel degelijk aandacht besteedt aan het bouwproject A4. „De brief die wij de WLTO schreven, was een antwoord op een brief over de HSL. Dan gaan wij niet opeens over de snelweg beginnen. Maar waar de A4 watergangen in de polders kruist, daar hou den wij het zoutgehalte ook scherp in de gaten. Het is onze taak de verzilting te bestrijden." Volgens het hoogheemraad schap kunnen kwekers in geval van nood een claim neerleggen bij het HSL-schadevergoedings- schap. De WLTO zegt echter dat kwekers met verziltings- schade daar nauwelijks kans maken. „Een beslissing om tot schadevergoeding over te gaan kan zoveel tijd in beslag nemen, dat de benadeelde kweker dan allang falliet is", aldus de WL TO. De organisatie adviseert de leden daarom monsters voor, tijdens en na afloop van de be malingswerkzaamheden te ne men. Sluiting blijft dreigen voor stinkfabriek' Hazerswoudse heeft duizenden soorten zand in huis De gemeente Alphen had as faltcentrale Heijmans niet mo gen weigeren om een hogere schoorsteen neer te zetten als oplossing voor het stankpro bleem. Heijmans heeft met suc ces bezwaar gemaakt tegen het besluit. De bestuursrechter heeft nu bepaald dat Alphen ten onrechte geen vergunning voor een vijftig meter hoge schoorsteen heeft verleend. De rechter gaf Heijmans ge lijk, omdat Alphen voor de wei gering van de vergunningaan vraag een onjuiste motivatie ge bruikte. Alphen ging ervan uit dat de schoorsteen een op zichzelf staand bouwwerk is. De verho ging van de pijp van twintig naar vijftig meter is in dat geval in strijd met het bestemmings plan. Maar volgens Heijmans - en de rechter geeft het bedrijf gelijk - is de schoorsteen onlos makelijk met de fabriek verbon den, en dan gelden andere re- gels. Hoewel Heijmans blij is met deze uitspraak, is het voortbe staan van de asfaltcentrale aan de Heimanswetering allerminst Kilo's zand heeft Wil Windhorst in haar huis opgeslagen. Het is zoveel dat ze er gerust in zou kunnen baden. Het zand ligt overal. Als je over de plavuizen loopt, hoor je het onder je zolen knarsen. Wie een kopje thee op de eettafel wil neerzetten, moet eerst een hoop zandzakjes en flesjes zand verplaatsen. En het wordt alleen maar erger: het zand stroomt onophoudelijk binnen door de brievenbus. hazerswoude-dorp janneke de jonge Denk niet dat Windhorst al dat zand verzamelt om de grootste zandbak van de wereld te ma ken. Al haar zand op één hoop gooien, daarvan zou ze acuut een aandoening krijgen. De zakjes zand die worden be zorgd aan de Frans Halsstraat in Hazerswoude-Dorp houdt ze strikt gescheiden. Wil Wind- horst spaart namelijk zand uit alle mogelijke uithoeken van de wereld. 3.300 soorten heeft ze, en de afgelopen week kwamen er daar alweer 77 soorten bij. Met het blote oog zijn die bij na 3.400 soorten wel een beetje uit elkaar te houden. Je hebt zil veren, groene, roze en gewoon zandkleurige soorten. Maar leg je ze onder de microscoop, dan gaat er een wereld open. Dan blijkt dat zand niet bestaat uit ronde of vierkante korreltjes, maar uit schelpen, stukjes goud, juwelen, glanzende steentjes, zee-egelstekels en eencellige beestjes. Het lijkt zo echt dat je het wilt vastpakken om er een sieraad van te ma ken. Maar graai je onder het vergrootglas, dan stoot je een plastic bakje met zand om en weet je het weer: het was twin tig keer uitvergroot. Na een blik door de micro scoop van Windhorst loop je nooit meer achteloos over het strand. Een zandvlakte is piot- Zand uit Madeira. In het midden een zee-egelstekel, een stokje dat in het echt twee a drie millimeter lang is. foto wil Windhorst meer te weten van geologie. „Uiteindelijk wil je door een zandsoort goed te bestuderen, kunnen zeggen waar het van daan komt. Je wilt weten waar om een rode zandlaag op de ene plek heel hoog ligt en op een andere plek heel laag. Maar dat is moeilijk als je geen geolo gische achtergrond hebt." Toch heeft ze inmiddels al heel wat geleerd over fossielen, minera len, granaten en andere be standdelen van zand. Want uit eindelijk is zand gewoon af- slijpsel van gesteente. Is een korrel kleiner dan 0,06 millime ter, dan is het zilt, leem of klei. Boven de 2 millimeter is het grind. Alles wat daartussen zit, is zand, doceert Windhorst. Het mooiste zand dat ze in bezit heeft, komt van exotische oorden waarvan de meeste mensen de naam niet eens ken nen. „Dat is ook zo leuk aan de ze hobby: je aardrijkskundige kennis wordt veel groter." Haar favoriete zand is goudgeel en bruinrood met veel zwart ertus sen, afkomstig van de Como ren, eilandjes tussen Mozambi que en Madagaskar. Uit het Vietnamese Da Nang heeft ze een zilverkleurige soort, met veel goud en zwart. Wensen heeft ze ook nog. „Zand uit Noord-Korea staat bovenaan mijn lijstje. Dat kan niemand te pakken krijgen." seling méér dan een oase van rust en de Sahara wordt je ultie me reisbestemming. Overal gaan lege plastic zakjes mee naartoe. De loep heeft een vast plekje in de jaszak en alle be kenden nemen zand voor je mee uit verre oorden. Zo hoeft het niet iedereen te vergaan, maar zo ver verging het Wil Windhorst wel. Vijf jaar geleden zat zé tijdens een va kantie in Tunesië uit te rusten in de woestijn, terwijl haar reis genoten aan de wandel gingen. „Ik zat daar helemaal alleen, en waar ik ook om me heen keek, overal zag ik zand. Ik zat er een Wil Windhorst: „Je aardrijks kundige kennis wordt veel gro ter van zand sparen." foto marklamers beetje met m'n handen in te rommelen toen ik opeens dacht 'wat een gek zand zeg, dat lijkt wel poeder'." Windhorst dacht niet lang na en propte het in haar broekzakken. „Kort daarna ging een collega naar Marokko, een ander naar Brazilië, en ik vroeg ze voor de gein eens wat zand mee te nemen." De colle ga's kwamen terug met wit en rood zand, terwijl Windhorst uit Tunesië geel zand meenam. Daarna kon ze de vraag om zand nooit meer voor zich hou den. Onder aanvoering van Joop van Dijk, Nederlands grootste zandverzamelaar die ze op tv zag, begon Windhorst als een gek zand te verzamelen en het onder haar microscoop te leg gen. „In het begin spaarde ik vooral op kleur", herinnert ze zich. Ze laat een houten bak zien waarin flesjes zand op kleur gesorteerd zijn. De vari anten van groen en rood zijn intens. Maar na een tijdje gaven die kleuren niet meer genoeg voldoening. Windhorst wilde de hele Nederlandse kustlijn heb ben, en de loop van de Rijn, en alle woestijnen. Zand uit Enge land en Frankrijk was niet goed genoeg meer toen ze via de In ternationale Zandruilbeurs in Wijk aan Zee allerlei Aziaten leerde kennen. Nu ruilt Wind- horst zand met mensen uit Vietnam en Maleisië. „Ik heb pasgeleden vijf soorten zand uit Vietnam naar Joop van Dijk ge stuurd, die hij nog niet had. Dat is natuurlijk heel wat, want hij heeft meer dan 10.000 soor ten", vertelt ze trots. Sinds Windhorst zich om ringt met zand, komt ze steeds

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18