Focus en Golf zitten Astra op de hielen Hyundai Elantra-reeks mist stationwagon ,ada breidt gamma verder uit HYunnni uzuki hervindt aansluiting n supersportklasse motoren IUISMAN Weg en wiel Facelift voor Citroen Xsara Audi steekt A4 in het nieuw Fietsstad 2000 niet in de Randstad RIJ DAG 27 OKTOBER 2000 MW heeft drie nieuwe model- n geïntroduceerd voor de kin eren van klanten. Het gaat om Baby Racer 2000, de Z3 Elek- ocar en de Z3 Trapcar. De Ba- Racer is bestemd voor de al- rkleinsten, is uitgevoerd in lauw en heeft een oranje bud- yseat. Het front heeft de voor MW kenmerkende koplampen j Lm de niervormige grille. De Ba- racer kost 138 gulden, e Z3 Trapcar en Elektrocar Actiemodel Mitsubishi Carisma et internet is inmiddels ook Dorgedrongen tot de actiemo- llen van autofabrikanten, litsubishi komt begin novem- :r met een speciale versie van Carisma op de markt die de m lam Carisma.nl draagt. Achter ze titel gaat geen auto schuil aarmee u tijdens het rijden egang heeft tot internet. De evoeging .nl is blijkbaar geko- Auto's verkopen is geen kunst. Tevreden klanten da's de kunst. da is weer helemaal terug in derland. Nadat eerder dit ir de import en de verkoop al ndjesmaat op gang kwa- n, wordt nu het modelleng- ma uitgebreid. Naast de La- 110 Sedan, een auto die al ids het begin van de jaren ne- itig op autotentoonstellin- stond te pronken maar nu daadwerkelijk in ons land chikbaar is, komt er ook een a 111 Stationwagon. De au- Ikrijgt hetzelfde motorenpro- mma als de 110. Dat bete- it dat er keuze is tussen een liter motor met 70 pk of een liter 16-klepper met 94 pk. GEENJAARLEIDEN Hallenweg 2, tel. 071 - 5225575 (naast hoofdingang Groenoord Hallen) Internet: www.aatonl.com/geeRjaaF. Aatotext: pag. 200. Onze occasions op internet JENOORD GPD ■07C!» belangrijkste Suzuki- iuws van dit jaar is een twee- supersportmotoren, waar- le de aansluiting wordt her- ïden in zowel de hogere als re supersportregionen. Met totaal nieuwe GSX-R 1000 Suzuki in ieder geval weer deuntje mee blazen in het lersportsegment, waarin de nda CBR 900 RR Fireblade, iviteite Batavus Batavus elektra Tomos 100% service •meer dan 100 modellen opkwaliteit in tweewielers eewielers b.v. de Kawasaki ZX-9R en Yama ha's YZF-R1 elkaar het leven zuur maken. Suzuki's vloeistofgekoelde 4-ci- linder heeft daarom af fabriek waarden meegekregen die er niet om liegen: 160 pk bij 10.750 tr/min en een droogge- wicht van 170 kilogram. Om die vermogensorgie van de 16- klepper te beteugelen, moet er afgeremd worden. En ook daar heeft Suzuki een aardige troef achter de hand: zeszuiger rem- stangen voor beide voorste remschijven. Ook de GSX-R 600 is een niet te onderschatten tegenpartij ge worden in het middenklasse supersportgevecht. Hoewel de GSX-R 600 al langer op de markt is, onderging het model een vermageringskuur. Deze was succesvol: het gewicht nam af van 174 naar 163 kilogram. De vloeistofgekoelde 4-cilinder 16-klepper kreeg dankzij brand stofinjectie ook nog een dotje extra vermogen mee. De ver- mogensafgifte staat nu te boek voor 116 pk bij 13.000 tr/min (was 110 pk) en een motorkop pel van 67,6 Nm bij 10.800 tr/min. Van beduidend bedaarder aard is de Intruder Volusia. De crui ser is gebaseerd op de bekende VS 800 Intruder. Het motorver mogen van de vloeistofgekoel de 8-klepper blijft daarom ste ken bij een gematigde 60 pk bij 7.500 tr/min en motorkoppel dat bij 68,8 Nm en 5.500 tr/min het maximum bereikt. REDACTIE PETER LODEWIJKS 3MW Z3 met elektroaandrijving zijn afgeleid van de Z3 roadster van BMW. De trapcar heeft voetaandrijving en wordt gele verd in de kleur rood. De elek trocar is er alleen in blauw en heeft een 6 volts elektromotor, die borg staat voor een accele ratie van 0 tot 6 km/uur in 15 seconden. De Z3 is 1,13 meter lang, 53 cm breed en weegt met elektromotor 13,8 kilo. De prijs is vastgesteld op 498 gulden. De Z3 Trapcar kost 298 gulden. zen vanwege de modieuze klank en vanwege het feit dat de auto in ons land gebouwd wordt (bij NedCar in Bom). Het enige waarmee de auto zich werkelijk onderscheidt van de standaard Carisma Classic is centrale portiervergrendeling met afstandsbediening. De prijs van de Carisma.nl is vastgesteld op 35.995 gulden. Citroën heeft haar middenklas semodel, de Xsara, een facelift gegeven. De auto kreeg enkele uiterlijke kenmerken van de Xsara Picasso, zoals de verder in de spatborden doorlopende koplampen, die bovendien van helder glas zijn. In het interieur is het instrumentarium ver nieuwd en de auto heeft en rij kere uitrusting gekregen. Stan daard heeft elke Xsara nu ABS met elektronische remkracht- verdeling, airbags voor de be stuurder en de passagier, zijair bags en elektrisch bedienbare ramen vóór. Vanaf de Prestige- modellen is een boordcompu ter standaard en de Exclusive voegt daar nog airconditioning en een audiosysteem aan toe. Met de laatste motor is een top snelheid mogelijk van 185 km/uur. De combiversie heeft een kofferruimte van 450 liter, die door het neerklappen van de achterbank kan worden uit gebreid tot 1.420 liter. De prij zen van de Lada 110 beginnen bij 19.999 gulden, de 111-reeks begint bij 21.999 gulden. Naast de 110 en 111 brengt La- da Holland ook de Niva, een vierwielaangedreven terreinau to, weer terug op de markt. Uit gerust met een 1.7 liter motor gaat deze ouderwetse 4x4 23.495 gulden kosten. I WÊ De A4 is het belangrijkste volumemodel van Audi (één op drie verkochte Audi's is een A4). foto p* Volkswagendochter Audi heeft de A4 compleet vernieuwd. De luxe middenklasser heeft een fris uiterlijk gekregen, een ander interieur, terwijl ook de meeste motoren in de A4 nieuw zijn. Bij de vormgeving van de nieuwe A4 heeft Audi zich la ten inspireren door de grotere broer A6. De afgeronde ach terkant en de vorm van de achterlichten geven duidelijk herkenningspunten. Aan de voorkant valt de traditionele Audi-grille op, geflankeerd door dubbele koplampen ach ter helder glas. De A4 maakt een stevige en solide indruk door de hoge taille en relatief kleine ramen. De nieuwe Audi zal vanaf me dio januari leverbaar zijn met motoren vanaf 130 pk. Dit ver mogen wordt zowel geleverd door de nieuwe lichtmetalen 2.0 liter benzinemotor als door de 1.9 liter turbodiesel (TDi). Het voorlopige topmo del is de 3.0 liter V6 (220 pk) met quattro vierwielaandrij- ving. De koper van een Audi A4 krijgt straks een auto die is voorzien van een zeer behoor lijke uitrusting. Standaard is onder meer een automatische airconditioning, links en rechts gescheiden, met zon- lichtafhankelijke regeling. Ook het elektronische stabiliteits programma ESP, een set hoofdairbags, ABS en een elektronische remassistent zit ten op elke A4. Importeur Pon heeft nog geen prijzen, maar de verwachting is dat de 2.0 liter benzinever sie net iets onder de 65.000 gulden gaat kosten. Minder duur zal de 1.6-versie zijn, die waarschijnlijk na de zomer van 2001 aan het gamma wordt toegevoegd. Pon ver wacht volgend jaar van de nieuwe A4-reeks 6.000 stuks in ons land te kunnen verkopen. In de maand september hebben vooral de Ford Focus en Volkswagen Golf veel belangstelling van de autokopers ondervonden: zij voeren de ranglijst met ruime voor sprong op de concurrentie aan. In de totaalranglijst over negen maanden zien zij de Opel Astra echter nog voor zich, met een voorsprong van 1.500 auto's op de Golf. AMSTERDAM In vergelijking met 1999 heeft de Peugeot 206 een plaats ge wonnen ten koste van de Volks wagen Passat. De Renault Scé- nic is de best verkochte midi- MPV, met een ruime voor sprong op de Opel Zafira. Bij de tien bestverkochte modellen staat één Japanner, de Auto van dit Jaar Toyota Yaris, die mede dankzij de ruimtewagen Verso grote populariteit geniet. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in Nederland in totaal 497.332 auto's verkocht. Dat is ruim 3,5 procent minder dan in dezelfde periode van 1999, toen er 515.780 werden verkocht. Ondanks de lichte da ling van het aantal verkochte nieuwe personenauto's spreekt de overkoepelende RAI Vereni ging van een goed jaar. Al aan het begin van 2000 was duide lijk dat het aantal verkochte au to's licht zou achterblijven bij Top-10 modellen Verkocht Model t/m sept. 1Opel Astra 26.285 2. Volkswagen Golf 24.707 3. Ford Focus 20.845 4. Peugeot 206 18.645 5. VW Passat 14.340 6. Renault Scénic 13.470 7. Volkswagen Polo 12.448 8. Opel Corsa 11.883 9. Toyota Yaris 11.061 10. Opel Zafira 10.995 het verkooprecord van 1999. De verwachting is echter nog steeds dat het aantal nieuw ver kochte personenauto's op 31 december van dit jaar zal uitko men op een getal dat ligt tussen de 590.000 en 600.000. In het recordjaar 1999 stond de teller aan het eind van het jaar op 611.770. Lantra met een E De Lantra heeft eindelijk zijn E erbij gekregen. In veel lan den was dat altijd al het ge val, maar in Europa leek het te veel op Elan, de naam van een model Lotus van een jaar of tien geleden. Het Kore aanse zustermerk Kia kocht enkele jaren geleden dat Lo tus-model en de rechten op de naam en Kia behoort sinds anderhalfjaar bij het Hyun dai-concern, zodat de naam Elantra voor deze midden klasser voortaan geen pro bleem meer is. Na een periode van zwaar weer timmert de Koreaanse auto-in dustrie weer flink aan de weg. Zo probeert Hyundai in record tijd bijna het gehele gamma te vernieuwen. Eén van de be langrijkste modelvernieuwin gen is de Elantra, die ifi de sterk bezette middenklasse voor op volging van de weinig succes volle Lantra moet zorgen. Bij die opvolging heeft Hyundai vooralsnog een behoorlijke in schattingsfout gemaakt. Want de huidige Lantra-reeks, be staande uit een sedan en een stationwagon, wordt opgevolgd door een sedan en een hatch back. En daarbij gaan de Korea- nen volledig voorbij aan het ge geven dat in deze klasse sta tionwagons vaak populairder zijn dan hatchbacks en sedans. De Nederlandse Hyundai-im- porteur wil de hatchback daar om juist naar voren schuiven als de praktische variant van de twee Elantra's. De 'nieuwe Lantra' ziet er ook De Nederlandse Hyundai-importeur wil de hatchback naar voren schuiven als de praktische variant van de twee Elantra's. behoorlijk anders uit. Het front van de Elantra springt er nogal uit. Dubbele ronde koplampen zitten achter helder kunststof met daartussen een forse, don kere vijfhoekige grille met een chroomrand. Verder heeft de Elantra een vrij anonieme Azia tische styling. Van de twee carrosserievarian ten ziet de sedan met de grote achterlichten er nog het vlotst uit. De 5-deurs hatchback is een samenraapsel van allerlei stijlen. Beide auto's zijn even lang, 4,50 meter. De wielbasis nam in vergelijking met zijn voorganger flink toe tot 2,61 meter. Dat is nog niet zo groot als die van de belangrijkste concurrenten (Opel Vectra, Ford Mondeo, Renault Laguna), maar het zorgt wel voor flink wat meer ruimte. De inrichting van het interieur houdt gelijke tred met de bui tenkant. Het ziet er wel netjes en degelijk, maar ook vrij fanta sieloos uit. Het enige wat echt opvalt, is de blauwe verlichting van de instrumenten 's avonds. Met dank aan Volkswagen. Er is heel redelijk meubilair aan boord, zodat men best prettig zit in de Elantra. Ook de uitrus ting is heel behoorlijk. In de ba sisversie, 1.6 GL, zijn bijvoor beeld airbags voor bestuurder en passagier standaard, net als vier luidsprekers, airconditio ning, elektrisch bedienbare ra men vóór, centrale portierver grendeling en een boordcom puter. Slechts ABS en elektrisch verstelbare buitenspiegels ont breken, maar die zitten weer wel op de GLS-versie, die daar naast ook nog elektrisch be dienbare ramen achter en zij airbags heeft. Het topmodel is de Executive met daarbovenop nog lederen bekleding, een in terieur met houtafwerking, een alarm en lichtmetalen wielen. Hyundai levert de Elantra met keus uit twee verbeterde benzi nemotoren. De 1.6 liter machi ne is met 107 pk wat minder krachtig dan voorheen. De 2.0 liter werd daarentegen iets ster- FIETSSTROOK ten en de hinder van auto's. Bovendien zijn fietsers en ge meente-ambtenaren geënquê teerd en statistieken van het CBS nageplozen. De vijf genomineerde gemeen ten scoren op veel aspecten 'goed' tot 'zeer goed'. Een hoog fietsgebruik gaat in deze ge meenten gepaard met weinig oponthoud, geringe hinder van auto's, comfortabel wegdek en weinig verkeerslawaai. Wel blij ven er verschillen tussen de steden. Houten is bijzonder verkeersveilig, maar Wagenin- gen weer niet. In Groningen kan de fiets uitstekend concur reren met de auto. Volgens de berekeningen is de fiets hier 28 procent sneller dan de auto. Veel minder te spreken zijn de Groningers over het grote risico van fietsendiefstal. Groningen, Zwolle en Houten timmeren al jaren aan de weg om een aangenaam klimaat voor fietsers te scheppen. Uit het onderzoek blijkt nu dat dit beleid vruchten afwerpt. Veenendaal en Wageningen zijn sterk in opkomst als pretti ge fietssteden. Almere en Lei den zijn net buiten de boot ge vallen. In Almere is het prettig fietsen, maar de auto is sneller. Leiden blijkt voor fietsers te on veilig te zijn om genomineerd te worden als Fietsstad 2000. redactie: Theo van der Kaaij HOndü probed! brandstofcel Honda neemt deel aan het California Fuel Cell Partnership, dat in november start. Dit maakt het mogelijk om op de openbare weg testwerk te verrichten. Honda doet aan het project mee met de FCX-V3, een elektroauto, waarvan de stroom door een brandstof cel wordt opgewekt. De 4-persoons FCX-V3 heeft een extra com pacte aandrijving. In vergelijking met eerdere prototypen met een brandstofcel is deze auto volgens Honda stiller en start hij beter. Zoals bekend heeft de overheid ervoor gekozen om nieuwe die selauto's vanaf 1 mei van dit jaar met 2.000 gulden BPM ex tra te belasten. Die maatregel heeft ertoe geleid dat de diesel verkoop de laatste maanden wat is teruggelopen. Daar staat tegenover dat de verkopen in de maanden vlak voor de in voering van de maatregel be duidend hogere percentages lieten zien, met april als uit schieter. De top-5 van de merken ziet er over de eerste drie kwartalen van dit jaar als volgt uit: op de eerste plaats staat Opel (61.962 auto's verkocht), op de voet ge volgd door Volkswagen (61.505) Derde is Renault (44.814), vier de Ford (43.517) en Peugeot (37.980) staat vijf. De verkoop van bedrijfsauto's tot 3,5 ton daalde in de eerste negen maanden van dit jaar licht. In totaal werden 78.661 auto's op kenteken gezet, vorig jaar waren dat er 80.654. De zware bedrijfsauto's (boven de 3,5 ton) deden het beter. In to taal zijn in de eerste drie kwar talen 14.405 zware bedrijfsau to's op kenteken gezet, 7,7 pro cent meer dan de 13.370 stuks in dezelfde periode 1999. foto greenib ker: 141 pk. Voor volgend jaar maart staat nog een 2.0 liter turbodieselmotor met common rail-inspuiting en 111 pk op het programma. Koreaanse auto's zijn niet meer zo spectaculair goedkoop als enkele jaren geleden, maar nog altijd vrij scherp geprijsd. Bo vendien kunnen ze nu beter concurreren met Europese pro ducten. De importeur heeft het basismodel, de Elantra 1.6 GL Sedan, lager geprijsd dan aan vankelijk aangekondigd: 35 mil le. De GLS-versie begint vier mille hoger. De 2.0 liter versie is er vanaf 40.495 gulden. De meerprijs voor een hatchback- versie bedraagt 1.000 gulden. Volkswagen werkt aan 'New Bus Volkswagen baarde enige ja ren geleden opzien met een Kever nieuwe stijl, die in middels als New Beetle op de markt is. Deze spectacu laire heropstanding van een beroemd concept sloeg vooral in de Verenigde Sta ten enorm aan. De autoshow van Detroit, die elk jaar in ja nuari wordt gehouden, mocht steeds als eerste de nieuwste vorderingen in het Beetle-project laten zien en de Amerikanen stonden in de rij toen de cultauto een maal op de markt was. Met de New Beetle leek Volkswagen voorlopig zijn kruit verschoten te hebben op retro-gebied, maar niets lijkt minder waar. Naar ver luidt komt de Duitse fabri kant nu met een VW Bus in de stijl van de Beetle, net zo als vroeger het VW-busje van de Kever werd afgeleid. Ook in dit geval zal de de signstudie slechts in grote lij nen op zijn beroemde voor ganger lijken. Het hele con cept van de luchtgekoelde motor achterin en de platte neus kan in deze tijd niet meer. Niettemin zijn de ver wachtingen van het nieuw ste designexperiment van VW Californië hooggespan nen. De retro-bus moet in januari voor het eerst te zien zijn, wederom op de Detroit Autoshow. DaimlerChrysler wil meer vezels DaimlerChrysler wil in de toe komst meer milieuvriendelijke vezels gaan verwerken in haar producten. Een eerste stap is nu gezet in Zuid-Afrika, waar bij de productie van de C-klasse natuurlijke vezels worden toe gepast. Zo wordt de hoeden- plank gemaakt van gerecycled katoen en sisal, een product dat wordt geleverd door lokale boe ren. In Zuid-Amerika worden kokosvezels gebruikt in be drijfswagens. In de nieuwe tou ringcar Mercedes Travego wor den vlasvezels toegepast. BLIK IN HET VERLEDEN In een voor fietsers aangename stad hoeft niet op de stoep te worden gefietst. foto archief De titel Fietsstad van het jaar 2000 gaat niet naar een ge meente in de Randstad. De Fietsersbond heeft daarvoor Groningen, Houten, Veenen daal, Wageningen en Zwolle ge nomineerd. Op 10 november wordt door minister Netelenbos bekendge maakt welke van deze steden en stadjes het fietsvriendelijkst is. Dat gebeurt op een symposi um ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de bond, die voortaan zonder de afkorting ENWB door het leven gaat. De Fietsersbond heeft het fiets- klimaat in 59 Nederlandse ge meenten uitvoerig onderzocht. De meeste gemeenten hebben zich voor deze Fietsbalans zelf aangemeld. Met twee bijzonde re meetfietsen is in totaal 2.000 kilometer afgelegd om erachter te komen hoe het is gesteld met de kwaliteit van het wegdek, het oponthoud bij de verkeerslich- Het bekende festijn Auto-Moto d'ltalia brengt voor de tiende keer het Expocenter Euretco in Houten (onder de rook van Utrecht) in Italiaanse sferen. Het geeft een goed beeld van al het moois dat dit land te bieden heeft (en had) en auto's en mo toren vormen daar natuurlijk een prominent onderdeel van. Het evenement is morgen en over morgen toegankelijk van 10 tot 18 uur en een kaartje kost twee tientjes, kinderen de helft. Naast mooie, glimmende, vaak rode bolides zijn er ook minder gave exemplaren die echter niet min der interessant zijn. Zoals de Alfa Romeo 1900 Sprint Coupé, ont werp Pininfarina, waarvan er in de jaren vijftig slechts enkele tientallen zijn gebouwd. Het exemplaar dat dit weekeinde in Houten staat moet nog gerestau reerd worden. Voor meer infor matie: tel. 035 6836 990. foto auto-moto d'italia

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17