'Smit heeft raad onjuist geïnformeer Jubilerend IBC wil snelle wereld voorblijven Duin Bollenstreek Rijnsburger wil van GFT-container af Eerste paal voor nieuw kantoor Positie van Smit i vrijwel onhoudbai Twijfel over zandwii uit Valkenburgse meei 't Onderdak krijj 60 mille startsubsi Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 Paaltjes kruispunt in december sassenheim Waarschijnlijk half december worden op de krui sing Hortuslaan/ Kerklaan/ Hoofdstraat de paaltjes geplaatst die het onmogelijk maken om de kruising in het hart van Sas senheim per auto over te steken. Wie van de zuidkant over de Hoofdstraat komt aanrijden, moet straks linksaf de Hortuslaan in. Wie van de noordkant komt aanrijden, moet linksaf de Kerk laan in. De proef moet voor een veiliger kruispunt zorgen. De paaltjes staan er voor een half jaar om te zien of de afsluiting de winkeliers veel omzet scheelt. De gemeenteraad moet dinsdag officieel toestemming geven voor de proef. Lezing over zendingswerk op Sumatra katwuk De Hervormde wijkgemeente 'Rehoboth' organiseert donderdag 9 november een bijeenkomst in het Maranathacen- trum aan de Poolster in Katwijk. Op deze avond komt J. Buiten huis uit Utrecht aan het woord, een dominee die afgelopen tijd zendingswerk in Noord- en Zuid-Sumatra heeft verricht. Bui tenhuis vertelt over zijn belevenissen aldaar. De bijeenkomst begint om acht uur en de toegang is vrij. Motie van wantrouwen tegen wethouder Het wethouderschap van Koos Smit hangt aan een zij den draadje. De fracties van RPF/GPV en De Noordwij- ker brachten gisteren een motie van wantrouwen naar buiten. Daarin wordt Smit ervan beschuldigd de ge meenteraad onjuist geïnformeerd te hebben op 'een cruciaal punt van besluitvorming' rond de herverdeling van klaslokalen in Noordwijk. Het lot van Smit wordt dinsdag door de gemeenteraad bepaald. den haag/runsburg cerberus Via een procedure bij de Raad van State hoopt een inwoner van Rijnsburg te bereiken dat enkele afvalcontainers naast zijn woning worden wegge haald. De container voor GFT- afval staat op de hoek van de Vliet Zuidzijde en de Smidstraat en de familie Kaptein onder vindt daar overlast van. Het gaat om het lawaai van de klep pen en stank en vliegjes in de zomermaanden. De keuken deur van de woning moet 's zo mers dicht blijven en van in de tuin zitten kan al helemaal geen sprake zijn. De kwestie heeft eerder geleid tot een zitting bij de rechtbank in Den Haag, die het protest van Kaptein afwees. Deze ging in hoger beroep bij de Raad van State, die gisteren een hoorzitting over de kwestie hield. Namens Kaptein zei ad vocaat D. van Rijn-Marijnis dat Kaptein de helft van de ver plaatsingskosten voor zijn reke ning wil nemen. Volgens de meente is verplaatsing niet wenst omdat dan de loopaf stand naar de container voor sommige bewoners te groot wordt. De gemeente heeft er wel voor gezorgd dat de deksels van de containers beter sluiten. Kaptein heeft echter nog steeds klachten. De uitspraak van de Raad van State wordt over twee maanden bekend gemaakt. noordwuk anton diedrich De motie van wantrouwen komt voort uit 'Duinpieperga- te', de affaire rond de inhuizing van twee groepen van De Duin- pieper bij de protestante school Wakersduin. Bij raadsleden Van Bockhove (De Noordwijker) en Houwaart (GPV/RPF) rees het vermoeden dat Smit de ge meenteraad verkeerd had voor gelicht over de beschikbaarheid van klasruimte in de Willibrord- mavo. In de raadsvergadering van 29 augustus meldde Smit desgevraagd dat van de Willi- brordmavo geen lokalen kon den worden gevorderd ten be hoeve van het basisonderwijs, in de raadsvergadering van 26 september verklaarde hij niet op de hoogte te zijn geweest van een eventuele overdracht van het Willibrordgebouw aan de gemeente. Houwaart en Van Bockhove komen na bestude ring van diverse stukken tot de conclusie dat beide beweringen niet waar zijn. 'In een brief van 8 augustus van B en W wordt geschre ven: Voor de overdracht van het juridische eigenaarschap van het gebouw van de Willibrord aan de gemeente zal op korte termijn een notariële akte wor den opgesteld"zo melden Houwaart en Van Bockhove in hun motie. Verder zou uit een kort verslag van het overleg tus sen gemeente en Teylingen College op 19 juli blijken, dat Noordwijk al op die datum van plan was het Willibrordgebouw te vorderen. Door zijn uitlatin gen 'heeft wethouder Smit in grote mate de toch al wankele betrouwbaarheid van het ge meentebestuur geschonden', schrijven de raadsleden. „Dit is niet zomaar een stap", zegt Houwaart. „Alle partijen moeten zich nu de vraag stellen of we in deze democratie leu gens moeten accepteren of niet. Het imago van het gemeente bestuur is al niet best; als we dit zo door laten gaan, krijgen we nooit een voldoende van de be volking. We moeten het ver trouwen terugwinnen, dit gaat Houwaart: „Moeten we leugens accepteren of niet?" ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS om het aanzien van de ge meente." Van Bockhove sluit zich daar bij aan. „Welke collegepartij dan ook, allemaal moeten ze beseffen dat zoiets niet kan. Dit zijn allemaal feiten, die halen we uit officiële verslagen en ge sprekken." Hij is benieuwd naar de volgende stap van Smit. „Laat hij de motie in stemming brengen of zegt hij zelf al eerder 'dag jongens'. Maar dit blijft na tuurlijk een drama, het is voor niemand leuk. De wethouder zelf wil niet vooruitlopen op de raadsverga dering van aanstaande dinsdag. „Dit document is op dit mo ment niet aan de orde", aldus Smit. Van Bockhove: „Dit is voor nie mand leuk." ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Duinpiepergate speelt al sinds april 1999. Begin dit jaar kostte een eerdere motie van Van Bockhove Smit al bijna de wethouderspost. Toen overleef de hij de motie, onder meer dooi" de steun van Houwaart. Smit zou bij het onderbrengen van een Duinpieperklas in De Schapendel de raadscommissie voor onderwijs 'onduidelijk en wellicht onjuist' geïnformeerd hebben. Eerder deze maand keerde zijn eigen partij, Verenigd Noordwijk, zich tegen Smit om dat de wethouder de gemeente raad onjuiste informatie over de begroting zou hebben ver strekt. Al 75 jaar promotie voor bloembollen hillegom gerard baas Het Internationaal Bloembollen Centrum is ondanks zijn 75 jaar springlevend. Daar komen vol gens directeur Jacques Henne- man dus zeker nog 25 jaar bjj. „De combinatie van onze orga nisatie met onze leden, de kwe kers en de handelaars, is zo ijzersterk. Dat kan voorlopig niet stuk." Maar om daar met een uit te concluderen dat IBC er nog 75 jaar aan vastplakt, daar wil Henneman niet aan. „Het is in de huidige wereld niet mogelijk om nog verder te kunnen kijken. Daarvoor gaan de ontwikkelingen veel en veel te snel." In 1925 begon IBC als het Centraal Bloembollen Comité, dat werd opgericht om collec tief promotie te maken voor het oerhollandse product de bloembol. Hoewel de bijdrage met twee cent per roe (onge veer 14 vierkante meter bloem- bollengrond) gering was, bleek het CBC in staat om wereldwijd op een aantal prestigieuze plaatsen reclame te maken. „Zo stonden er in Londen, New York, Berlijn en San Francisco perken vol met Nederlandse bloembollen als gladiolen, tul pen en narcissen. Dat kostte niet al te veel geld en het was een vliegende start van onze or ganisatie." De kerntaak van het IBC is nog steeds promotie, het we reldwijd in de markt neerzetten en houden van bloembollen en bolbloemen. Voor promotie is een jaarlijks budget van acht tien miljoen gulden beschik baar. Dat is 40 procent van het totale IBC-budget dat wordt bij eengebracht door kwekers en handelaars door middel van een sectorheffing van 3,5 pro cent over de omzet. Daarnaast gaat er geld naar onderzoek, dat in Lisse en Wageningen wordt verricht. Ook de overheid draagt daar aan bij. „Die bijdra ge is in de loop der jaren ver minderd. De sector zal in toe nemende mate zelf moeten bij dragen aan wetenschappelijk onderzoek." Het geleidelijk aan stopzetten van de rijkssubsidie ziet Henne man niet als een bedreiging voor het onderzoekswerk. „We gaan waarschijnlijk naar een systeem dat voor onderzoek be taald gaat worden. Het belang van onderzoek naar bijvoor beeld gewasbescherming, houdbaarheid en resistentie te gen ziekte zal altijd onderkend moeten worden, want door on ze leidende rol daarin blijft Ne derland de nummer één in de bloemenwereld." Echte bedreigingen voor de gouden positie van Nederland zijn er volgens Henneman ei genlijk niet. „Nederland is wel iswaar zijn monopoliepositie kwijt, maar 75 procent van het grensoverschrijdendebollen- verkeer is nog steeds Neder- Directeur Jacques Henneman: „Er is geen sector die zo hard rent als de bollensector." lands. Ik ben er van overtuigd dat dat voorlopig wel zo zal blij ven. Eerst en vooral door onze voorsprong op onderzoeksge bied. Die voorsprong wordt naar mijn mening gewaarborgd omdat het onderzoek door col lectieve sectormiddelen gefi nancierd wordt. Dat systeem is uniek in de wereld. Het maakt ook niet uit dat de onderzoeks resultaten openbaar zijn. Ten eerste zijn die resultaten niet te beschermen en ten tweede hoef je daar geen last van tehebben. als jij degene bent die bepaalt welke richting het onderzoek uitgaat. En dat blijft zolang je achter het stuur zit en dat is ze ker op het gebied van tulp en lelie het geval. Een ander voordeel van de Nederlandse bloembollenver koper is het feit dat hij overal ter wereld op zoek gaat naar nieuwe verkoopmogelijkheden. „Waar je ook komt, een Neder lander is er al geweest. Er is geen sector die zo hard rent als de bollensector", zegt Henne- FOTO DICK HOCEWONINC man. die zijn carrière in de bol- lenwereld ooit als verkoper in Engeland en de Verenigde Sta ten begon. „Het is ook niet voor niets dat onze export voor vijf tig procent naar EU- en voor vijftig procent naai' niet-EU- landen gaat. Letterlijk de hele wereld wordt afgestroopt. En dat is nog steeds zo en met De eerste paal voor het nieu we onderkomen van het In ternationaal Bloembollen Centrum (IBC) aan de Wee- resteijnstraat in Hillegom is vanmiddag door directeur Jacques Henneman gesla gen. Het nieuwe onderko men biedt plaats aan 25 me dewerkers en gaat 3,5 mil joen gulden kosten. De hui dige behuizing aan de Park laan was volgens Henneman verouderd en voldeed niet meer aan de hedendaagse normen. De nieuwbouw is medio september 2001 ge reed. Naast de kantoorvilla van het IBC komt een identiek gebouw, waar de de telersor ganisatie KAVB intrek gaat rien. Die villa wordt gelijk met het onderkomen van IBC opgeleverd. Op de huidige locatie staat al een kantoorvilla van de Bond voor Groothandel van Bloembollen en Boomkwe kerijproducten (KBGBB). IBC-directeur Henneman noemt het 'schitterend' dat de drie instanties medio sep tember naast elkaar gaan 'wonen'. noordwuk* De motie van wantrouwen te gen wethouder Smit komt voor de politieke partijen in de Noordwijkse gemeenteraad niet als een verrassing. De fractievoorzitters willen in houdelijk niet op de motie in gaan, voordat deze binnen de partij is besproken. Maar zij zijn het erover eens dat, als de beweringen in de motie waar zijn, de positie van Smit vrij wel onhoudbaar is geworden. E. Hazenoot, fractievoorzit ter van Verenigd Noordwijk - de partij van Smit - noemt diens positie 'uiterst wankel'. „Als het allemaal klopt, moet je concluderen dat hij de raad heeft misleid. En dan moet je je conclusies trekken." Coalitiegenoten CDA en Noordwijks Belang reageren in soortgelijke bewoordingen. Salman (CDA): „Het is een zwaar verhaal. We kennen Houwaart allemaal als een zeer nauwgezet man. Als het niet waar is, moet de wethou der ons daarvan overtuigen." Van Duin (NB) voegt daaraan toe: „Dat de lokalen Willibrord toen niet g konden worden, was een doorslaggevende om in te stemmen plan De Duinpieper in kersduin onder te Als blijkt dat we toen informatie hadden, is serieuze zaak." Ook de WD, bij mc fractievoorzitter Van wil eerst intern overle eventueel de bewerini motie nog eens checlfê' het bewijs er ligt, dai) als raadslid geen enke Dan moet hij weg. Ml ons is cruciaal of Smj daad bij het overleg I Willibrordgebouw was." De Combinatie Groenlinks/ D66) RPFGPV en De No. de enige oppositiefraij Zuijlen wil eerst met re Combinatieleden gen. Hij wil wel kwijl ook al zijn twijfels h; optreden van Smit. van besturen bevalt o| hele tijd niet.' den haag/ valkenburg groot succes, want een kwart van het Nederlandse handels overschot is te danken aan de sierteelt." Een van de ontwikkelingen van de laatste tijd is de veran derende smaak van de klanten. De plek van het gemengde boe ket wordt langzaam ingenomen door een meer trendy, kunsti ger opgemaakte boeket. „Met name jongeren eisen meer en meer design in het boeket. Dat vereist een geheel andere aan pak van bloemsier- en bloem schikkunst. Ook het IBC moet daarin mee veranderen, maar niet in elk land. Het ene afzet gebied is veel conservatiever dan het andere. Aan de ene, be houdende, kant bevinden zich Engeland en Amerika. Italië, Frankrijk en Zwitserland zijn het meest vooruitstrevend. Ne derland zit er tussen, al is het aandeel van het traditionele vrijdag- en zaterdagboeket bij de bloemist op straat nog erg groot. Bij de promotie in elk land zul je moeten streven naar maatwerk. Daar liggen de uit dagingen en mogelijkheden. Door onze optimale formule zijn we de snelle wereld nog steeds een stap voor. Laten we dat zo houden." De kans is groot dat het plan voor de zandyrinning in het Valkenburgse meer sneuvelt. De Raad van State zette gisteren tijdens de behandeling van de bezwaren tegen het streekplan Zuid-Holland-West een groot aantal vraagtekens bij de zand winning. De provincie, die het streekplan in 1997 heeft vastge steld, geeft toestemming voor het afgraven van negentien hectare. Daarmee wordt het meer veel groter dan op dit mo ment. Het zand is bestemd voor de kalkzandsteenindustrie in Hil legom. De gemeente Wasse naar, de Vereniging Vrienden van Wassenaar (WW) en een aantal agrariërs zijn fel gekant tegen de op stapel staande af graving. De bezwaarmakers vrezen een onherstelbare aan tasting van het landschap en vinden de zandwinning onno dig. De provincie wijst er echter op dat het landelijk beleid nu eenmaal voorschrijft dat iedere regio in principe in zijn eigen zandwinning moet voorzien. De provinciewoordvoerder verwierp gisteren het verwijt van de gezaghebbende onaf- ving weer te klein zijnL ters twijfelden tijdert studeren van de topi kaarten toch enigszii) stelligheid van de woordvoerder. kti De rechters waren (e mate kritisch over d$e voor de agrariërs dieiv< len van hun landbbf kwijtraken. De provide na een vraag van reclbc stra erkennen dat zenii onderzoek heeft ge<L mogelijke compensatie landruil) voor de getrfla ren. „Dat gaan we papt als we zeker weten (Ie zand kunnen afgravejie provinciewoordvoerdje; Rechter Cleton jn vreemd dat de proviijir greep verzacht doorhe men met het begrip '»e wikkeling „Waaroje eerst een rijk ontwil) i tuur van de huidige ofrn graven om vervolgen^ tuur te ontwikkelen.n provincie wel ondeje daan naar de gevolgde vogels", vroeg hij. Ojp moest de provincie\ti; der ontkennend ai}o En of het niet erg g^ stelde rechter Bartel i provincie afhankelijk|n hankelijke adviseur van ffë gemeente wassenad Raad van State dat Zuid-Hol- de ontzanding hele|i land een milieu-effectrapporta- zitten, ge (mer) had moeten laten uit- De Raad van State do|i voeren. Daarvoor zou de afgra- weken uitspraak. Van de benodigde voor de bar was een| de opening welgetel den opgehaald, en torste al een rentelj] van de gemeente gulden op zijn schol nog een lening erbijl derdak financieel al slecht zitten vanaf df" luidde het verhaal, ke partijen kozen veil kant van het stichti De PvdA noemde 'krenterig'. Het college heef met het stichtingst de tafel gezeten. Dil subisideaan vraag bijna 62.000 gulden, I wil nu bijna 60 mille tweede renteloze Ier college 'inmiddels gewenst', schrijft h( schil van bijna 2.00C hem in het zitje vc stuur. Het college steeds niet nodig ruimte van tonee Elckerlyc, waar het b gadert, nog eens eer te maken. De tonee heeft er zelf een zitb merd en er staan al der) tafel met stoelen Het net geopende sociaal-cul turele centrum 't Onderdak krijgt een startsubsidie van bij na 60.000 gulden van de ge meente Sassenheim. Het colle ge wilde in eerste instantie niet verder gaan 13.000 gulden, maar werd teruggefloten door de politieke partijen. Die had den geen goed woord over voor de 'krenterigheid' van burge meester en wethouders, zeker niet toen het stichtingsbestuur kwam uitleggen dat het toch al geen cent te makken heeft. Het bestuur had aan de ge meente om een startsubsidie gevraagd van bijna 75.000 gul den, vooral voor de inrichting van de bar en de foyer. Daar proberen jullie maar sponsors voor te vinden, was de reactie van het college. Lukt dat niet, dan zou het bestuur een ren teloze lening kunnen krijgen. Ook de vraag om 6.500 gulden voor de inrichting van de be stuurskamer kon geen genade vinden, om de eenvoudige re den dat het bestuur geen eigen vergaderkamer heeft. In de commissie welzijn klaagde het bestuur zijn nood.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14