Ik ga door met mijn vaky Leiden Leiden wil gewoon heel Valkenburg dialect intig maanden Ir brandstichting Leiden Regio Kuistere m n DER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, wei uurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt iet t dsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden Vri d naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, ook 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl iatl dei De Beatles zijn al 30 jaar uit elkaar, maar nog steeds jn oude platen (nu cd's) verkocht. De muziek is intussen siek' geworden. Beatles-fans kunnen zondag hun hart het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare 43 op MEET 2000'. Van 11 tot 16 uur bieden standhouders uit buitenland boeken, platen en memorabilia te koop Ie Beatles- en Paul McCartney Fanclubs zijn vertegen- Verder zijn Ed Dieckmann, schrijver van het boek 'Beat- in Holland' en Azing Moltmaker, schrijver van 'The Beat- erland' en 'The Beatles Album Collection' aanwezig om :n te signeren. De entree bedraagt vijf gulden. Het Leidse Volkshuis verzorgt een basiscursus Windows iners en een cursus Typen en Tekstverwerken. De basis- dows begint woensdag en is van 9.30 tot 11.30 uur. De 85 gulden voor 4 lessen. De cursus Typen en Tekstver- 7iN 'gint op woensdag 29 november, ook van 9.30 tot 11.30 gd i n zijn 335 gulden voor 24 lessen. Beide cursussen wor- id Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk gegeven. Voor cav matie: telefoon 5419180. md Het Leids Filosofisch Café verzorgt dinsdag een forum- >ver 'De Zin van het Leven'. Kan daar anno 2000 nog zin- ig eièsproken worden? Sprekers zijn: Dogan Yavuz, Dick Dal- selij arijke Breeuwsma. Deze bijeenkomst vindt plaats om Ier- n café-restaurant Einstein, Nieuwe Rijn 19. De toegang eft o ien gulden. Informatie: telefoon 5131038/5122771. In het St. Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat 16 3sof gen van 10.00 tot en met 15.00 uur een rommel- en kle- gehouden. p st nan Dg/tl e ia *n buurthuis Matilo is zondag de traditionele herfst- n£t( irkt. De markt wordt van 12.00 tot 15.00 uur gehouden irj rthuis aan de Zaanstraat 126. STERSWUK In zorgcentrum Lorentzhof aan de Lorentz- Zoeterwoudsesingel is woensdag de jaarlijkse bazaar, tot 16.00 uur, met een pauze van 12.30 tot 13.30 uur, allerlei spullen verkocht, zoals onder meer meubilair, leken, speelgoed en lampen. Natuurlijk is er een Rad uur of Japie Rikketik. In de gang van het zorgcentrum loffertjeskraam. De opbrengst komt ten goede aan de j-eel its v iRTIER In het Heempark aan de Oegstgeesterweg 21 IVN zondag om 14.00 uur zijn laatste maandelijkse eling van dit jaar. Als thema is gekozen: "Van de hak op n alle seizoenen heeft de herfst de meeste variatie. Er inwfil minder bloemen, maar de talloze vormen en kleuren en vruchten vergoeden veel. En natuurlijk ook de vele p« Ien. Deelname aan deze excursie is gratis, rel ouw KWARTIER De Leidse ruilvereniging Koningskerk houdt nan n 10.00 tot 16.00 uur een verzamelaarsdag. De kans om smeerzameling van onder meer postzegels, munten, tele- 'n, flippo's, ansichtkaarten, sigarenbandjes of suikerzak- ullen. De verzamelaarsdag wordt gehouden in buurt - ortje, Bernhardkade 40. De toegang voor leden bedraagt i, niet leden moeten een gulden meer betalen. ar t j, RS Nu de tijd weer nadert om kerstkaarten te versturen LWO in buurthuis Morschwijck een cursus 3-D kerst ippen op woensdag 1 november van 9.30 tot 11.30 uur. bedragen 12,50 gulden, inclusief materiaal. Buurthuis ,00r ck staat aan de Topaaslaan 19, telefoon 5765656. lik n heidService Groot Rijnland beginnen in november en- sen. Vrijdag 3 november en maandag 6 november be- wee cursussen 'babymassage' in het gebouw van de iigenpraktijk aan de Kemstraat 2a. De cursussen be- r lessen en zijn van 9.30 tot 11.30 uur. De cursus EHBO begint op woensdag 1 november (19.30 tot 21.30 uur) uit vier lessen. Maandag 6 november begint er van 19.30 ur een cursus EHBO bij kinderongevallen. Deze bestaat sen. Beide cursussen worden ook gegeven aan Kern- Ip maandag 6 en 13 november is er een cursus voor RSI willen voorkomen of lichte klachten willen verhel cursus is van 19.30 tot 21.30 uur in het gebouw van Groot Rijnland, Berkenkade 7, Leiderdorp. Het cursus- GezondheidService Groot Rijnland is gericht op ge- welzijn en comfort van mensen in hun thuissituatie, hap kost 27,50 gulden per jaar. Informatie: tel. 5161404, lm donderdag van 9 tot 17 uur, vrijdag tot 15 uur. lal buurthuizen is in november een Workshop Marse- irdt informatie gegeven en er wordt iets van marsepein )e kosten voor deze workshops, die door Charles Callen- gegeven, bedragen 9 gulden. Inschrijving kan tot 10 n de volgende buurthuizen: De Kooi, 5221197 (op dins- ember), De Pancrat, 5126243 (donderdag 23 november), t, 5313648 (maandag 27 november), Morschwijck, itrd insdag 28 november) en buurthuis*'t Spoortje, 5220866 29 november). Alle workshops zijn van 20.00 uur tot G'i ideo ige Leiderdorper die onder invloed van auto's en een wo- md stak, is door de htbank veroordeeld maanden cel, waar- aanden voorwaarde- iderdorper werd op ïgehouden nadat hij ip de Uiterstegracht stoken. In de twee ivoor had hij al au token die waren de Middelstegracht Vestestraat. Behalve 'gestoken auto's was er ook schade aan auto's die daar voor of achter waren ge parkeerd. De autobezitters dienden in totaal dertien mille aan schadeclaims in. De recht bank bepaalde dat de verdachte die schade moet vergoeden. De Leiderdorper stak ook een woning in brand op de Middel stegracht. Daarbij kwam' een papegaai om het leven. De schade aap de inboedel be droeg 20.000 gulden, die aan het (huur)pand een kwart ton. Ook die moet hij van de recht bank vergoeden. Het vonnis was gelijk aan de eis van de offi cier van justitie. 27 OKTOBER 2000 OPINIE VALKENBURG SJAAK SMAKMAN De Leidse wethouder Ron Hillebrand was woensdag in het Voorhoutse gemeentehuis een tevreden man. Een zéér tevreden man zelfs. Bij zijn Vinex-werkbezoek aan de Leidse regio zei staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting immers aUes wat hij graag wilde horen. De boodschap was luid en duidelijk: centrumgemeente Leiden zit in de problemen en de gemeenten in de regio moeten niet kinderachtig doen. Ik verwacht, zei Remkes, 'dat ze mentaal bereid en in staat zullen zijn om over hun eigen grenzen heen naar het regionale belang te kijken'. En wat is dat regionale belang dan wel? Dat zijn vooral de Leidse grotestadsproblemen, zo bleek uit zijn verdere betoog. Mensen die het kunnen beta len, vertrekken naar elders. Zo verarmt Leiden letterlijk en fi guurlijk. Die spiraal kun je al leen doorbreken door in de stad aantrekkelijke woningen te bouwen, zodat de uitstroom van de rijkere Leidenaren stopt. En dat kan door in de stad zelf ruimte te creëren via sloop en nieuwbouw én door de stad el ders de ruimte te geven. In Den Haag gebeurt dat door via land jepik Ypenburg bij Den Haag te voegen en dwars door Voor burg en Rijswijk een 'corridor' van Haags grondgebied naar de nieuwbouwwijk te creëren. Hillebrand hoorde het allemaal glimlachend aan. Wie kon hem ongelijk geven? Vertaal dat Haagse voorbeeld, en dan staat Leiden de felbegeerde uitbrei ding op de vliegbasis Valken burg te wachten. Hillebrand heeft de plannen al klaar. Op Valkenburg moeten dure en goedkope huizen komen. Met de dure woningen kunnen de rijke Leidenaren worden verleid om in Leiden te blijven wonen en via de goedkopere huizen kan ruimte in de stad worden vrijgemaakt voor de bouw van luxe huizen en appartementen. En als bij de exploitatie van Val kenburg geld overblijft, kan dat mooi worden gebruikt om Lei den verder op te kalefateren. Vooral dat laatste is veelzeg gend. Even los van de vraag of de bouwlocatie Valkenburg wel een overschot zal laten zien - de grond gaat echt niet voor een symbolische prijs over de toon bank en de eventuele winst zal vooral worden bepaald door de verhouding tussen dure en goedkope(re) bouw - kan Hille brand toch moeilijk verwachten dat de vliegbasisgemeenten Valkenburg, Katwijk en Wasse naar een eventueel overschot zomaar overmaken naar de ge meente Leiden. De enig moge lijke conclusie: Hillebrand re kent erop dat de vliegbasis Leids grondgebied wordt. Met het bezoek van Remkes lijkt Leiden niet meer de weg te hoeven zoeken van het overleg, die de laatste tijd weer wat na drukkelijker was ingeslagen. Dat Leiden al bezig is om Val kenburg naar eigen smaak in te richten en zich al rijk zit te re kenen, is veelzeggend. Samen werken? Prima, als maar duide lijk is wat de uitkomst wordt. Zeker nu de hogere machten nadrukkelijk de kant van Leiden kiezen. Natuurlijk mogen ook de Duin en Bollenstreekgemeenten straks nog wat bouwen op Val kenburg. Die hebben volgens de provinciale prognoses de ko mende tien jaar zelfs meer hui zen nodig dan de Leidse regio en ze zitten voorlopig nog vast aan het Pact van Teijlingen. Dat betekent dat huizen bouwen op bollengrond in principe taboe is. Maar ook aan de ketenen van dat pact wordt stevig ge rammeld. Minister Pronk voelt wel voor een bollenstad van ruim over de 100.000 inwoners tussen Lisse en Hillegom - op de in het pact juist beschermde bollengronden. Die discussie, zei Pronks staatssecretaris Remkes, gaat over een tot an derhalf jaar spelen bij de uit werking van de Vijfde Nota voor ruimtelijke ordening. Wordt besloten tot een bollen stad, dan kunnen de bollen streekgemeenten volop bou wen in Bollenstad en ontstaat extra ruimte voor Leiden op Valkenburg. Dat Leiden die zal pakken ook, lijdt na het werk bezoek van Remkes weinig twij fel meer. Sjaak Smakman is redacteur van deze krant. Eigenaar sluit Antiekhuis Leythen vanwege RSI en wordt docent houtbewerking uit de Leidsch DagbladARCHIlüVliiV ANNO 1900 Zaterdag 27 October GEMENGD NIEUWS - De nieuwe guldens met het beeld van Hare Majesteit, gemodelleerd door Pier Pander, komen hoe langer hoe meer in omloop. De kop is gezien van de linkerzijde en geeft in zacht re liëf het gelaat van Hare Majesteit zeer goed weer. Het gelaat is vrij gevuld, en doet de in den laatsten tijd sterker toenemende gelijkenis van H.M. met de Koningin-Moeder zeer duidelijk uitkomen. Het haar is opgenomen tot een dikken wrong; maar aan de voorzijde zijn enkele weerbarstige krulletjes er uit ontsnapt. Voor in het haar is een diadeem aange bracht. Het wapen op de keerzijde is eenigszins an ders van vorm dan op de oude guldens; het schild is naar onder meer afgerond en de kroon kleiner. Deze guldens dragen het jaartal van het kroningsjaar. Het geheel maakt een goede indruk. ADVERTENTIE - BOVENROKKEN Zijden Rokken en Thibet Rokken met flanel gevoerd. Laken Rokken en Laken Rokken met Zijden strooken en alle soorten ONDERROKKEN van Wit en Ge kleurd Baai en Flanel, Piqué en Molton-Piqué. A. SCHNABEL, Breestraat 146 en Botermarkt 22. ANNO 1975 LEIDEN - '27MC moet vrij'. Dat was één van de teksten die zaterdagmiddag te lezen viel voor het winke lende publiek in Leiden. Ruim veertig auto's reden door de binnenstad: luid toeterend en met lichten aan. De 27 MC-ers probeerden op die manier de aandacht te trekken van het publiek, omdat ze het volstrekt oneens zijn met de maatregelen die staatssecretaris Van Huiten heeft afgekondigd: een verbod voor het verdere uitzenden van de etherpiraten. foto archief leidsch dagblad Maandag 27 oktober LEIDEN - Het streefbedrag van één miljoen gulden, dat presentator Berend Boudewijn zaterdagavond in de Leidse Groenoordhal noemde, voor de jubileum- actie van de 'Zonnebloem', komt er vrijwel zeker. Het heeft zelfs maar een haartje gescheeld of het bereiken van het magisch getal had nog in de Brand punt-uitzending, die op het 'live-gala' vanuit Leiden volgde, kunnen worden meegedeeld. Ook een uur na de uitzending stonden de telefoons nog steeds rood gloeiend. Toen het voorlopige eindtotaal werd opge maakt, kwam men tot ruim 925.000 gulden. De op brengst via giro 78866 is geschat aan de hand van ervaringscijfers bij voorgaande tv-acties. ~)e voorbereidingen voor de rechtstreekse uitzen dingen vanuit Leiden, waren woensdagnacht om twaalf uur al begonnen met het opbouwen van een grote circustent in de Groenoordhal. Die tent bood zaterdagavond plaats aan bijna tweeduizend langdu- Folo's Lr» deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen v overscbrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exempla Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AH lelden of door contante betaling. Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie w rig zieken en hun begeleiders. Om de uitzending zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen was er in de middaguren al een generale repetitie geweest. Desondanks holde de 'Johan Bodegraven van de KRO', Berend Boudewijn, het eerste half uur van de uitzending hypernerveus rond en was hij op een ge geven ogenblik zelfs de titel van het volgende num mer vergeten. Naarmate de uitzending vorderde en de bedragen binnenstroomden kwam hij beter op dreef. Terwijl in de piste artiesten optraden als Sheps Banjo Boys uit Engeland, de Duitse illusionist Frederic, de virtuoos diabolerende 3 Anatasini's en de balancerende Wasil uit Oostenrijk werd er in de administratieruimte van de Groenoordhal koortsach tig gewerkt. Via zes telefoonlijnen kwamen de meldingen van giften en toezeggingen binnen. De belangstelling voor het gala was zo groot, dat van de 4000 aanvra gen om toegangskaarten, slechts de helft gehono reerd kon worden. Wiggert de Jong (38) heeft nachtenlang liggen woelen in zijn bed en uiteindelijk heeft hij toch een van de moeilijkste be slissingen in zijn leven geno men. Hij sluit zijn winkel het Antiekhuis Leythen in Leiden, omdat hij drie jaar geleden RSI, oftewel een muisarm, kreeg. „Na zestien jaar is zo'n zaak toch een kind van je, dus ik heb erg lang getwijfeld", vertelt hij. Het antiekhuis legde zich naast verkoop voornamelijk toe op het restaureren van antiek. De Jong: „Restaureren en hout- bewerken is echt mijn vak, maar omdat ik altijd dezelfde bewegingen maakte zoals scha ven, kreeg ik RSI. Ik heb vorig jaar nog wel geprobeerd om me puur te richten op de verkoop en het management, maar dat ligt me niet. Restaureren vind ik gewoon het leukste en mooiste om te doen. Maar ja, als ik zo door ga, word ik een wrak." De Jong is naar eigen zeggen zo'n beetje alle ziekenhuizen in de streek langsgeweest en kwam er langzaam maar zeker achter dat hij de spieren in zijn bovenarm niet te veel kan ge bruiken, ook niet na langere pe riodes van rust. Tijdens zijn va kantie in Zwitserland deze zo mer nam hij de definitieve be slissing om te stoppen. „Ik ben 's nachts uit mijn bed gekropen en heb een plannetje met alle voors en tegens opgesteld. Toen besloot ik dat ik docent houtbewerking wilde worden." De houtkenner gaf al vanaf mei twee dagen per week les op het Hout- en Meubileringscol lege in Amsterdam. Nu wordt hij daar fulltime docent. „Het mooie is dat ik door kan gaan met mijn vak. ik kan bezig blij ven met houtbewerking via mijn leerlingen. Ik kan zo mijn kennis doorgeven." De Jong had er nooit bij stil gestaan dat je van de beweging van houtbewerking RSI kon krijgen. „Ik had niet verwacht dat mij zoiets zou overkomen, maar daar denk je niet bij na. Je moet niet alleen je arm, maar je hele lichaam gebruiken bij houtbewerking." En dat wordt zijn stokpaardje in zijn nieuwe baan. „Ik ben speciale bewe- gingslessen aan het schrijven om de leerlingen bewust te ma ken van de gevaren." Het antiekhuis had een grote vaste klantenkring en volgens De Jong werd hij overspoeld Werknemers Michel Hermsen en Henk-Jan Hoogenberk samen met hun baas Wiggert de Jong voor het pand van Antiekhuis Leythen. foto hielco kuipers met reacties toen het nieuws van zijn sluiting bekend werd. „Ze vinden het allemaal erg jammer dat ik stop, maar er is wel begrip." De antiekhande laar heeft het door zijn vaste klanten niet moeilijk om de voorraad kwijt te raken. Het ge bouw telt twee verdiepingen en een begane grond. Op de twee de verdieping werden de meu bels gerestaureerd en de rest was verkoopruimte. „Er is al één verdieping helemaal leeg- gekocht en de rest staat bene den", zegt hij. De twee medewerkers van De Jong worden niet zomaar op straat gegooid. Samen met De Jong zoeken de houtbewerkers iets nieuws, maar tot nu toe zonder resultaat. Michel Herm sen (28): „Ik weet nog niet wat ik wil gaan doen, misschien iets bij Gamma met houtbewer king." Zijn collega Henk-Jan Hoogenberk (33) weet het ook nog niet, maar heeft een duide lijke voorkeur voor de fijnere houtbewerking. De Jong maakt zich geen zorgen: „We vinden wel wat. Het zijn jongens die veel willen aanpakken." Als kind wist je precies wanneer het de tijd was ojn te tollen of om verstoppertje te spelen of om te knikkeren. Het leek wel of je dat aanvoelde. Er hing iets in de lucht dat het juiste tijdstip aangaf. Flip Lucie en Otto Bik, beiden geboren in Leiden, verzekerden mij dat er in Leiden niet over knik keren werd gesproken, maar over kuistere. Ik kan het woord in geen enkel woordenboek vinden, zelfs niet in het 40-delige Woordenboek der Ne- derlandsche Taal. Ik heb geen flauw idee wat de herkomst van kuistere zou kunnen zijn. Wel over de benodigde hulpmiddelen. „Bij het kuistere hadden we het, zo tussen 1947 en 1951, over beukie", schrijft William den Hee- ten uit Leiderdorp. „Die beukies telden voor twee. We gebruikten ook een looier, dat was een soort kogel uit een kogel lager of zoiets. Met zo'n looier dokte je dan op een beukie van een vriendje. Als je die raakte, dan won je weer een knikker. Je vriendjes konden die looi er niet winnen, dat was meer een werkknikker. Je kon er alleen goed mee dokke. Beukies en looiers zijn dus bepaalde soorten van knikkers. Ook over de etymologie van deze woorden ben ik niet zeker. Beuk is een dialectische nevenvorm van buik. En omdat een buik bolrond is en een knikker ook, zou dat mo gelijk een verklaring zijn. Looier heeft waarschijnlijk iets met lood te maken. Maar zoals gezegd: ik ben er niet zeker van en geef mijn mening graag voor een betere. Wat dokke is, kan ik me uit de beschrijving van William den Heeten voorstellen. Je gaat met je hand naar voren en je schiet, met een schok, de looier in de richting van een op de grond liggen de knikker. Het opvallende is dat het Woorden boek vermeldt dat dokken in deze betekenis al leen maar voorkomt in Zuid-Nederland. En dat zou een bewijs zijn van de opvatting dat het Leidse dialect veel invloed heeft ondergaan van het Vlaams. Een ander voorbeeld van die Vlaamse invloed is het woord brielevoor 'huilen', verwant aan ons standaardnederlandse brullen Het Woorden boek meent dat brielen voor 'zeurig huilen, grie nen, drenzen' vooral voorkomt in West-Vlaande- Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant onder ver melding van de rubrieksnaam 'Leids dialect' of naar de auteur, Rijnsburgerweg 22, 2233 AA Leiden. E-mailen kan ook: heestermans@inl.nl ren, maar ook wel elders. Het geeft het volgende voorbeeldzinnetje. „Kijk zijn (-hem) daar in een hoekje staan te brielen", met de vermelding dat dit zinnetje in Leiden is gehoord. Zeker niet Vlaams is het woord dat Henk Matters mij stuurde. „Ik meen te weten", schrijft hij, dat het woord pik, naast de alom bekende betekenis 'mannelijk lid', in Leiden ook werd gebruikt als koosnaampje voor veelal de jongste dan wel de enige zoon in een gezin. Leidse moeders betitelden deze nakomelingen liefkozend als: 'Lekker pikkie van me'. Het is duidelijk wat het verband is tussen pik in de zin van 'mannelijk lid' en in die van 'jongetje'. Het ventje is er immers de bezitter van. En als u dan nog weet dat pik ei genlijk een houweel is om iets mee los te hak ken (ook wel een pikhou weel genoemd) dan kunt u met enige fantasie al deze betekenissen wel met elkaar verbinden. Typisch Leids is zeker het tweede voorbeeld uit de brief van Henk Mat ters. „Als iemand een wat vreemde houding aannam, en dat in letter lijke zin, dan sprak men over een standje Zurloh. Dat Zurloh was denaam van een wat deftige mo dezaak in Leiden. Moge lijkerwijze had de uit drukking iets te maken met de nogal uitgespro ken houdingen van de etalagepoppen in die winkel. De Leidenaar spreekt ook nooit van bed, Nee, het gewone woord is nest. En dat klinkt hele maal niet plat, weet H. v.d. Reyden zeker, het is gewoon Leids. En hoe heet nu een bed dat na een onrustige nacht van de slaper een chaotische indruk maakt, een om gewoeld bed dus, met de lakens boven en de de kens onder? Dat is een reunest. Een nest als van een hond.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13