'Debat nodig over integriteit levend organisme' Geloof Samenleving Franciscus straalt weer Problemen rond ambtswoning predikai VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 VANDAAG HEVVI Vandaag 191 jaar geleden, op 27 oktober 1809, HrjTjH werd in een zeer arm milieu Petrus Normertus Donders, bijgenaamd 'Peerke', geboren. Don- ders zou een bekend missionaris worden die in Suriname een reputatie zou opbouwen als pastoor voor mensen in een leprozenkolonie. Met veel toewijding ver zorgde hij de zieken en daarom leeft hij in Suriname voort als de 'vader der melaatsen'. Toen in 1866 de Surinaamse missie aan de redemptoristen werd toevertrouwd, trad hij tot deze congregatie toe. Hij heeft 44 jaar in Suriname ge werkt. Donders werd in 1982 zalig verklaard. Op 27 oktober valt de heiligenfeestdag van Frumentius van Ethiopië (300-380); een bisschop die door zijn predi king als apostel van Ethiopië wordt gezien. Slowaakse clerus wil geen schoolyoga Bratislava De bisschoppen van Slowakije hebben protest aan getekend tegen het besluit van de regering om schoolkinderen tijdens gymnastiek ook yoga-oefeningen te laten doen. Het persbureau TASR meldt dat de synode vreest dat de invoering van schoolyoga een grotere verspreiding van oosterse religies in het overwegend rooms-katholieke land tot gevolg zal hebben. Een van de bisschoppen, FrantisekTondra, stelde dat de recen te invoering van yoga op lagere en middelbare scholen in Slo wakije hem herinnerde aan het verplichte onderwijs in marxis- tisch-leninistische theorieen ten tijde van het communisme. Yoga is van oorsprong een hindoeistische meditatieleer. In de Europese variant staan behalve meditatie ook beweging en ademhalingstechnieken centraal. Priesters protesteren tegen Halloween nice Een trollen- en spokenfeest waarop satan en het absolute kwaad vereerd worden. Zo noemen Franse priesters het Hallo- weenfeest dat Amerikanen jaarlijks vieren op 31 oktober. Eerder deze week hielden ze samen met 120 studenten in het stadje Saint-Raphaël in het zuiden van Frankrijk een protestactie te gen het overwaaien van Halloween naar hun land Tijdens Hal loween vragen als heks of spook verklede kinderen deur aan deur om snoepgoed. De afgelopen jaren won het feest aan po pulariteit in Frankrijk, volgens de priesters omdat de commer cie geld ziet in het vieren van Halloween. De priesters vinden het kwalijk dat de Franse jeugd nu op 31 oktober in contact komt met het kwade en het donkere. „We zouden onze kinde ren iets anders moeten bieden", zei een van hen. Gezinsmis bij Willibrord-parochie oegstgeest Het evangelieverhaal over de blinde Bartimeüs staat centraal in een speciale gezinsmis komende zondag in de Willi brord-parochie aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. De mis, die om 10.30 uur begint, wordt opgeluisterd door het kin derkoor. Celebrant is pastoor Van Vliet. Iedereen is welkom. Voor de allerkleinsten is een crèche aanwezig. Rechter: Toegang De Deur blijft dicht arnhem Evangeliegemeente De Deur mag geen gebruik maken van haar loods in Arnhem. Dat heeft president N. Huygen van de rechtbank in Arnhem gisteren in kort geding bepaald. De ge meente Arnhem liet de loods op 19 oktober dichtspijkeren en zette er op 24 oktober een hek voor. De Deur eiste dat de ge meente dit weg zou halen. De rechter gaat daar niet in mee. De motivering volgt later. Advocaat mr. C. Lagarde van de gemeen te noemt het hek terecht, omdat De Deur ondanks een uit spraak van de bestuursrechter doorging met het houden van kerkdiensten. Dat is in strijd met het bestemmingsplan, dat wel een showroom toestaat. De evangeliegemeente zegt het pand alleen te gebruiken als 'christelijke boekenshowroom', wat wel zou mogen. De gemeente verdenkt De Deur ervan dat zij kerk diensten houdt onder het mom van een boekbespreking. Historici willen in Vaticaans archief parus Een team van historici heeft na onderzoek vastgesteld dat de belangrijkste vragen over de rol van de Rooms-Katholie- ke Kerk ten tijde van de holocaust nog altijd onbeantwoord zijn. Drie katholieke en drie joodse historici vragen het Vaticaan de archieven open te stellen om de antwoorden alsnog te kunnen vinden. Het Vaticaan stelde de historici vorig jaar aan om door krantenonderzoek de belangrijkste vragen te beantwoorden over de rol van Rome tijdens de holocaust. Volgens de historici heeft hun onderzoek geen adequate resultaten opgeleverd. Ze vinden dat het onderzoek voortgezet moet worden. Inzage in de archieven van het Vaticaan is daarvoor nodig. Ze zijn vooral be nieuwd naar de rol van paus Pius XII, die zich tijdens van de Tweede Wereldoorlog onvoldoende zou hebben gekant tegen de jodenvervolging. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: Y.R. Bijl. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwdorp A.J. Gunst te Benthuizen. Antroposofen willen duidelijkheid over nonnen en levensbeschouwing ,,Of het nu om gasboringen in de Waddenzee gaat, om harttransplantaties bij de mens of over genen-gemodifi ceerde maïs, het debat zou niet moeten gaan over de vraag óf we mogen ingrijpen in het leven, maar meer over het waar en hoe", zegt antroposoof Ron Dunsel man. In Driebergen vindt vandaag en morgen een sym posium plaats over 'de integriteit van het levende orga nisme'. Het debat over genoemde zaken is volgens Dun selman vastgelopen. Zijn antroposofenclub wil het debat tijdens het symposium nieuw leven inblazen. blieke debatten gemengd. Vooral daar waar het gaat over onderwijs, ecologie, voeding en gezondheid. Zaken waarin an troposofen al sinds het ont staan van antroposofische ver enigingen aan het begin van de eeuw niet alleen over willen fi losoferen. Door bijvoorbeeld biologisch dynamisch voedsel te verbou wen en verkopen, geven ze ook praktisch handen en voeten aan hun levensvisie. Het 'na- zeist onno van 't klooster Dunselman is voorzitter van de AViN (Antroposofische Vereni ging in Nederland), de organi sator van het symposium. De AViN wil het debat aanzwenge len over alle ingrepen in 'leven de organismen'. Dit in het ka der van nader te bepalen waar den, normen en levensbe schouwing. Antroposofen hebben zich in het verleden al eerder in pu- 'Antroposofie' staat voor een holistische wereldbeschouwing waarin de eenheid van het leven, mens, wereld en kosmos het uitgangspunt is. Het streven is niet een geloof of wetenschap te zijn, maar een geesteswetenschap. Om die te kunnen beoefenen kan ieder mens met behulp van 'innerlijk schouwen' erachter komen hoe de wereld in elkaar zit. In dit proces is het ideeëngoed van de Oostenrijkse filosoof Ru- dolf Steiner (1861-1925) een leidraad. Steiner richtte begin deze eeuw (1913) de Antroposofische Vereniging op, die sindsdien vooral in Europa en de Verenigde Staten veel leden heeft gekre gen. Hij schreef een groot aantal boeken waarin hij zijn eigen bevindingen en theosofische en christelijke denkbeelden ver enigde. Antroposofen trachten aan de hand daarvan hun levensvisie toe te passen in de wetenschap, religie, kunst, opvoeding, onder wijs, geneeskunde, landbouw en architectuur. Bekende voor beelden van op antroposofisch leest geschoeide zaken zijn de plusminus honderd Vrije Scholen in Nederland, de overal ver krijgbare biologisch dynamische landbouwproducten en de zo geheten organische architectuur. Voorbeelden zijn het voorma lig NMB-gebouw in Amsterdam, de Gasunie in Leeuwarden en het Triodos bankgebouw in Zeist. Voor informatie over de vereniging (of het symposium) staan open de telefoonnummers: 030-6914064 (AViN) of 0343511520 (de Reehorst) of email: secretariaat@antrop-ver.nl en anders via internet: www.antrop-ver.nl. Antroposoof Ron Bunselman voor het hoofdkwartier van zijn organisa tie in Zeist. „We willen een machtsvrije dialoog", zegt hij. „Geen loop gravenoorlog waarin iedereen al bij voorbaat zijn rotsvaste posities heeft ingenomen." foto ton kastermans tuurlijke' cosmeticamerk Wele- da komt van antroposofische huize. En het bekendst bij het grote publiek zijn de Vrije Scho len, waarin kinderen worden grootgebracht vanuit een ont wikkelingsmethodiek gebaseerd op het antroposofische mens en wereldbeeld. In de brief die is rondgestuurd als uitnodiging voor het sympo sium op landgoed De Reehorst staat dat 'de Antroposofische Vereniging niet zonder meer te gen de huidige moderne ont wikkelingen is'. Een foutje, zegt de voorzitter vanuit zijn kan toor in het statige pand en hoofdkantoor van de AViN in Zeist. „De vereniging bestaat uit zoveel mensen dat we niet het recht kunnen claimen om namens iedereen te spreken. Over het symposium-onder werp is het laatste woord ook onder antroposofen nog niet gesproken." Dunselman vindt het daarom belangrijk in dialoog met de sa menleving te blijven. „Dat is het doel achter dit symposium. We kunnen van elkaar leren. Het moet mogelijk zijn om met respect te luisteren naar een voorstander van genenmanipu- latie die uitlegt wat hij onder 'het kenmerkende van het le ven' verstaat. We willen een machtsvrije dialoog. Geen loop gravenoorlog waarin iedereen al bij voorbaat zijn rotsvaste posities heeft ingenomen." Het initiatief van Dunselman en de AViN kwam onder meer tot stand als reactie op uitspra ken van de regering die een groot maatschappelijk debat wil over biotechnologie. Het gaat dan over zaken als de ont wikkelingen in de genetica, xe- notransplantaties (organen van dieren transplanteren in men sen), en volgens Dunselman al le andere soorten van 'ingrijpen in het leven'. Het is een misvatting te denken dat antroposofen altijd alles maar natuurlijk willen, legt Dunselman uit als reactie op de vraag of antroposofen niet net zo goed al een positie in de loopgraaf hebben ingenomen. „Ik geloof dat elk levend orga nisme heelheid heeft, zin, bete kenis en een bestemming. Daarbij staat het organisme in een omgeving en heeft het al tijd een bepaald zelfregulerend vermogen. Bij mensen is dat het immuunsysteem. Dat zijn natuurlijk werkzame krachten." Dunselman wil niet al te dog matisch overkomen. „Of je nu eet, een hart transplanteert, met kunstmest strooit, aan plantenveredeling doet, of aan genetische modificatie van planten. We voegen in al die ge vallen iets toe, halen iets weg of muteren iets met het doel om het levende organisme te ver beteren. Antroposofen doen dat net zo goed. Vanuit levensbe schouwelijke invalshoek is ech ter de vraag interessant 'waar en hoe' je ingrijpt. Niet zozeer 'of je wel moet ingrijpen." Antroposofie, legt Dunselman, „is voor mij bewustzijn van je mens-zijn. In omvattende zin. Als mensen hier, maar ook in de andere wereld, een geestelij ke wereld. In de antroposofie vind je daar beschrijvingen over - vooral van Rudolf Steiner - die bijvoorbeeld vertellen hoe het leven na de dood is en voor de dood. Ook wanneer je slaapt heb je contact met die werke lijkheid. Steiner heeft mij ge leerd hoe ik mij langzaam n zeker ook in die andere wei kon oriënteren. Dat is nieti pisch alleen iets van nu. Vri ger waren mensen zich ook wust van die wereld en ven den daarover in mythen en gen. Volgens Dunselman is dat 1 wustzijn in de loop van de t den steeds meer gedoofd. „Mensen kregen meer oog de aardse zaken die we met zintuigen kunnen waarnem Sinds die tijd is aan ieder m persoonlijk de keuze of hij i wil verdiepen in die geestel wereld. Antroposofen wille terrein onderzoeken. Maar laatste woord is daarover n lang niet gezegd. We zijn ni onfeilbaar." De Antroposofische Vere ging in Nederland (AViN sinds 1923) is gevestigd ii Zeist en heeft verspreid over het hele land circa v tig ledengroepen, ruim d tig studiecentra, een lani lijke antroposofische bi bliotheek in Den Haag en ongeveer vijftig plaatselij bibliotheken. De Neder landse vereniging heeft o en nabij de vijfduizend 1< den, en is aangesloten bi I de Algemene Antroposof sche Vereniging in Zwitsi land. Het staat sinds 1991 onder voorzitterschap sti van drs. RJV. Dunselman (1945); een psycholoog/t rapeut die werkt bij de n de door hemzelf in de jai zeventig opgerichte insti1 ling voor verslavingszorgr Arta. Dunselman schreef ook het boek 'In plaats v ik' (1993) over drugsvers ving dat werd vertaald in11 het Engels en Duits. In Amsterdam bijna net zoveel moslims als christen amsterdam anp In Amsterdam wonen bijna net zo veel moslims als christenen. Van de Amsterdammers be hoort zeventien procent tot een kerkgenootschap, terwijl tien procent zich tot de islam re kent. Een meerderheid (56 pro cent) van de inwoners van de hoofdstad voelt zich niet ver want met een godsdienst of le vensbeschouwelijke stroming. Dat blijkt uit een onderzoek van het Bureau voor Onderzoek en Statistiek van de gemeente Amsterdam. De onderzoekers vroegen dit jaar bijna 3.000 Am sterdammers van 16 jaar en ou der naar hun levensbeschou wing. In december publiceert het bureau de bevindingen on der de titel Geloven in Amster dam. Het christendom is in de hoofdstad nog steeds de groot ste religieuze stroming. Van de kerken heeft de Rooms-Katho- lieke Kerk de grootste aan met tien procent. De Hen de, Gereformeerde en Lut il Kerken mogen samen zesp cent van de Amsterdam^ tot hun leden rekenen. Een procent van de inn 1 van de hoofdstad behoo i het jodendom. Negen pi Ie rekent zich tot andere rel ze of levensbeschouw K stromingen als human n hindoeïsme, boeddhismejer troposofie of new age. utrecht anp montefalcoEen detail van een gerestaureerd kunstwerk in een RK Kerk in het Italiaanse Montefalco. Het kunstwerk én de kerk werden getroffen door een aardbeving in september 1997. Deze fresco of muurschil dering is van de hand van Benozzo Gozzoli (1421-1497). Die gaf het kunstwerk de naam 'Cycles van Sint Franciscus van Assisi'. Het werk laat Franciscus zien als een soort 'nieuwe Christus'. Liefhebbers van kerk- kunst mogen vanaf 1 november het werk weer bewonderen. foto a. De Bond van Nederlandse Predikanten (BNP) be gint een onderzoek naar de problemen die zich voordoen rond de ambtswoning van predikan ten. De organisatie wil daarmee invloed uitoefe nen op de totstandkoming van een nieuwe rege ling voor de huisvesting van de ambtsdragers. Een onafhankelijke instantie, de Christelijke Hogeschool Ede, voert het onderzoek uit. Veel plaatselijke kerken houden zich nu nog aan ver schillende regels over het beheer van de ambts woning en de positie van de pastorie in de ar beidsvoorwaarden van de predikant. Dat leidt tot uiteenlopende problemen, schrijft onderzoeker A. van de Weerd deze week in Predikant en Sa- WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden, in het midden en noorden ook af en toe zon. Later op vrijdag in het zuiden toene mende bewolking gevolgd door regen. Maxima rond 11 graden, in het midden en noorden 0 tot 4 graden. Zweden: Wolkenvelden en vooral zaterdag perioden met regen. Vrijdag in het noorden nog wat zon. Maxi mumtemperatuur van -3 graden in het noorden tot 11 in het zui den. Finland: Meest bewolkt en geregeld neer slag, vaak in de vorm van sneeuw. In het westen minder neerslag en af en toe wat zon. Middagtemperatuur van -5 gra den in het noorden tot +5 in het zuiden. Oenemarken: Vrijdag een langere periode droog en af en toe zon, Zaterdag later op de dag opnieuw bewolkt, regenachtig en veel wind. Maxi ma rond 11 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Eerst bewolkt en flink wat regen, later op vrijdag van het westen uit een wat zon, maar ook stevige buien. Zaterdag opnieuw veel wolken, regen en wind. Middag- temperatuur van 10 graden in Schotland tot 14 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon en vrijdag al leen in het westen van Belgi kans op wat regen. Zaterdag in de loop van de dag ook elders toenemende neerslagkans. Maxi ma rond 13 graden, in gebieden met meer zon wat hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon, maar langs Het Kanaal geleidelijk toenemende bewolking gevolgd door langduri ge regen. Maxima rond 15 gra den. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. Maxima tussen 15 en 20 graden. Spanje: Alleen in het noordwesten enkele wolkenvelden en zaterdag mis schien wat regen. Elders flink wat zon en droog. Maxima van 20 graden langs de Golf van Bis kaje tot 25 in het zuiden. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Maxima tussen 20 en 24 graden, maar zaterdag in het noorden net onder de 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en alleen vrij dag ochtend nog een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: Droog en veel zon, bij maxima rond 22 graden. Tunesië: Enkele buien, soms met onweer. Tussendoor ook perioden met zon. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Madeira: Zonnige perioden en droog. Za terdag wat meer wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 22 gra den. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur rond 25 graden. Duitsland: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen. In het zuiden zaterdag droog en na optrekkende mist zonnige perioden. In het noorden aanhoudend bewolkt en regen achtig met later op zaterdag weer veel wind. Maxima rond 13 gra den. Oostenrijk: Vrijdag nog wolkenvelden en misschien wat motregen, zater dag geregeld zon en droog. Maxi ma ongeveer 12 graden. Zwitserland: Op de meeste plaatsen droog bij flinke zonnige perioden. Maxima ongeveer 12 graden. Tsjechië en Slowakije: Op de meeste plaatsen droog en af en toe wat zon. Maxima rond 12 graden. Italië: Vrij veel wolken en geregeld ste vige buien, mogelijk met onweer. In het noorden flink wat zon, maar ook kans op mist. Zaterdag in het midden minder buien en meer zon. Maxima rond 20 gra den, in het noorden koeler. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en vooral op Sar- dim vrijdag nog kans op een bui. Zaterdag meest droog en meer zon. Middagtemperatuur rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Geleidelijk meer bewolking en vooral zaterdag op Kreta kans op stevige buien, met onweer. Maxi ma rond 20 graden, in het noor den van Griekenland iets koeler. Malta: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Maxima rond 23 gra den. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en overwegend droog. Zaterdag in het zuidwes ten toenemende kans op buien. Maxima van 17 graden in het westen tot 22 op Cyprus. ZATERDAG 28 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.29 Zon onder 18.18 Maan op 09 23 Maan onder 19.17 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.57 17.17 04.30 16.50 Laag 00.24 12 43 00.05 12.24 Weerrapporten 27/10, 08.00 uur: Amsterdam regen De Bilt regen Deelen zwaar bi Eelde zwaar bf Eindhoven regen Oen Helder zwaar bf Rotterdam regen Twente zwaar bf Vlissingen regen Maastricht regen Aberdeen regen Athene zwaar lx Barcelona licht bei Berlijn zwaar bf Boedapest regenbu Brussel regen Cyprus licht bet Dublin motrege Frankfurt zwaar tx GenÊve zwaar bf Helsinki zwaar bf Innsbruck zwaar tx Istanbul onbewol Klagenfurt Kofienhagen half bew Las Palmas hall bew menleving, het orgaan van de BNP. Zo doen zich volgens hem problemen vo gevolg van de eventuele plicht tot de 'lev van een ambtswoning aan de predikant. Ti kertijd zijn er fricties vanwege de mogelijke tot bewoning van de woning door de predik De onderzoekers willen daarom van alle j kanten onder meer weten onder welke voorc' den ze in hun huis wonen, of ze gebruik n van een ambtswoning en of ze een tegemo ming in de huisvestingskosten ontvangen, alle instanties die zich met het beheer va ambtswoning bezighouden, krijgen een en toegestuurd. Het gaat dan om de college kerkvoogden, de commissies van beheer zogeheten kerkrentmeesters. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 1 v\ regen opklaringen hagel jL lagedruk onbewolkt w.s. 0 licht bew w.s. 0 mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal Moskou zwaar bew. w s. 0 9 8 0.0 Bangkok zwaar bew w 2 33 25 0.0 München zwaar bew zw 2 9 8 0.8 Buenos Aires licht bew w2 22 18 0.0 Nice zwaar bew. nw 3 18 13 0.0 Casablanca zwaar bew. zo2 21 16 00 Oslo zwaar bew. no 2 7 3 02 Johannesburg zwaar bew. nw3 19 -20 44 2 Parijs zwaar bew z3 11 10 60 Los Angeles regen o3 17 14 0.0 Praag zwaar bew. zw3 15 6 2.7 New Orleans onbewolkt zo 2 23 15 0.0 Rome zwaar bew. no 2 21 13 0.0 New York zwaar bew. w.s 0 17 13 0.0 Split zwaar bew. w.s.O 13 0.2 Tel Aviv licht bew zo 2 23 15 27.0 Stockholm zwaar bew. n 5 10 6 0.0 Tokyo zwaar bew. o2 26 15 0.0 Warschau zwaar bew w3 13 7 0.0 Toronto licht bew w.s. 0 18 9 0.0 Wenen zwaar bew. nw 5 19 10 0.0 Tunis zwaar bew. nw3 26 18 4,0 Zürich zwaar bew. z 1 15 8 2.7 Vancouver zwaar bew o2 11 6 00 kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn-en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden 17 Ir telefax Advertenties: 071-5323 5' Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot Ujj 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verslid in het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- k betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassettes Voor mensen die moeilijk lezen, slechl hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het Leidsf Dagblad op geluidscassette beschikt» informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gri K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag. Diaconessenhuis maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ;eJl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12