,eiden Regio ölitie vormt oeciaal team gen inbraak Al 80 jaar een tikje tegen het achterste Veiling in Het Warenhuis als visitekaartje Extra geld van gemeente maakt renovatie Luifelbaan mogelijk MB Jaar cel en tbs voor diefstal en bedreiging Diaconessenhuis werkt over vanwege wachtlijst 'Minachting voor leven van anderen' stelwagen rijdt snorfïetsster aan 1 n_; Met een gewonde voet, overgehouden aan een aanrij- is gisteren een 31-jarige Leidse vrouw overgebracht naar Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp. De vrouw reed op haar rfiets op de Lammenschansweg/Tomatenstraat en kreeg voorrang van een bestelauto die linksafsloeg. chtpartij in kroeg n_; De politie heeft gisteravond een 17-jarige jongen uit len aangehouden die ervan wordt verdacht dat hij de 33-ja- barkeeper van een kroeg aan de Nieuwe Beestenmarkt t mishandeld en bedreigd. De aanleiding voor de ruzie, rbij nog een derde persoon was betrokken, is nog niet dui- k. De politie trof de twee kemphanen aan toen ze buiten iden. De jongeman zette het op een lopen maar werd op de enwerf in de kraag gevat. De barkeeper heeft aangfite ge- tsing op kruispunt Een 51-jarige vrouw uit Leiden heeft nekletsel overge- den aan een ongeluk op de kruising van de Haagweg en de rchillaan. Zij zat in een auto die werd bestuurd door een 55- e plaatsgenoot. De botsing was het gevolg van het door rijden door een 53-jarige automobilist, eveneens uit Lei- De vrouw is overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis in erdorp. le golf van inbraken het hoofd te bieden, heeft de e Leiden-Voorschoten een regionaal inbraakteam t leven geroepen. Politiepersoneel is vrijgemaakt aich fulltime bezig te houden met het onderzoek de explosief in aantal gestegen inbraken in de pe- van mei tot augustus van dit jaar. Korpschef R. sr meldde dit gisteren in een persconferentie over orm gestegen criminaliteit in de regio. QRP PABLO CABENDA jlitie maakt uit analyses ider meer sporenonder- p dat er een grote groep elen actief is in deze re- ver de periode mei-au- van dit jaar zijn 44 pro eer inbraken in politiere- illands Midden gepleegd rig jaar. De meeste daar- nden in de regio Leiden Opmerkelijk is dat de dcijfers van grote steden msterdam en Rotterdam en dalende trend laten Iet percentage opgeloste :n haalt de tien niet erwijl de politie zichzelf ercentage van 12,6 als Ld gesteld. grote aantal inbraken is én van de onrustbarende uit het rapport over de mei tot en met au- Het geweld op straat is ken met vorig jaar toege- met 13 procent en het straatroven zelfs met 30 Meer dan de helft van egistreerde straatroven ilaats in het district Lei- iorschoten. er verklaarde dat de cij- de hoger uitvallen om dat mensen tegenwoordig bij misdrijven eerder geneigd zijn naar het politiebureau te stap pen om aangifte te doen. De politië bespeurt een lagere tole rantie tegenover geweldsdelic ten. „De enkele klap die op straat wordt uitgedeeld werd vroeger niet gemeld. Nu wel", aldus Straver. Maar de aangifte bereidheid verklaart slechts ten dele de enorme stijging. Over de oorzaken van het toegeno men geweld zelf tast de politie in het duister. Om de schrikbarende cijfers terug te dringen, wil de politie nog altijd 'meer blauw op straat'. Dat lukt overigens goed. De politie streefde er aanvanke lijk naar voor het einde van dit jaar 800 politiemensen op straat te hebben. Inmiddels lo pen op straat al 850 politie agenten en dat aantal komt nog hoger te liggen. Bijkomend ef fect is echter wel dat geweld zich steeds meer schijnt te rich ten op de politie zelf. In Leiden heeft burgemeester Postma on langs meegedeeld naar Gouds voorbeeld een geweldscoördi- nator in te stellen om vooral het uitgaansgeweld in de horeca te rug te dringen. WILLEM-PAUL DE MOOU Een schilderij, een doktersstoel of een handgeknoopt tapijt? Een oosterse kan, messing beeldje, oud grenen tafel, aard- appelmaat van een kwart mud, een slee, kristallen ganglamp of werkend telexapparaat uit 1954, het is allemaal te koop op de veiling die kringloopbedrijf Het Warenhuis in Leiden zaterdag houdt. Het is voor het eerst in het bestaan van deze 'perma nente rommelmarkt' dat er zo'n veiling wordt georganiseerd. De bedoeling van de veiling is om iedereen op een leuke en ontspannen manier te laten meedoen. Bedrijfsleider Jan Marijt van Het Warenhuis: „Ie dereen moet kunnen meebie den, daarom wordt er ook laag ingezet." Het Kringloopbedrijf hoopt met de veiling ook meer bekendheid te krijgen. „We wil len laten zien dat het niet alleen oude banken en kasten zijn die we verkopen", vertelt Marijt. Wat Het Warenhuis verkoopt, verkeert volgens hem in goede staat. Sommige dingen, zoals wasmachines en televisies, worden eerst gerepareerd. Na reparatie en testen worden ze met twee maanden garantie weer verkocht. „En er komt zel den iets terug", aldus Marijt. Het Warenhuis haalt de spul len bij mensen thuis op. Vol gens de bedrijfsleider bellen per jaar 14.000 Leidenaars en inwo ners uit omliggenden gemeen ten om spullen aan te bieden. Zes ophaalwagens rijdeniedere dag hun vaste route. Naast het ophalen, repareren en verkopen van gebruikte spullen, haalt Het Warenhuis ook veel wit- en bruingoed op dat direct naar de milieuver werking gaat. Marijt: „Koelkas ten mogen we niet eens verko pen, vanwege de CFK's die erin Jan Marijt, bedrijfsleider van Het Warenhuis, en verkoper Simon Koster staan bij een aantal spullen die zaterdag v een aardappelmaat van een eeuw oud. zitten, en we krijgen ook heel veel ander spul dat niet meer te repareren of te verkopen valt. Kijk maar." Hij wijst op acht pallets afgedankte computers. Marijt vindt dat te veel win kels zich ten onrechte kring loopwinkel noemen. „Dat doen ze omdat dat aanspreekt bij mensen, vanwege het milieu. Maar je bent helemaal geen kringloopwinkel als je alleen maar tweedehands spullen ver koopt en verder niets doet aan hergebruik. Wij doen dat wel. We zijn met de 1400 vierkante meter verkoopruimte trouwens ook geen kringloop winkel maar een kringloop bedrijf." Het Warenhuis is naast recy- clecentrum ook nog werkver- schaffer voor mensen die er gens anders niet aan de bak kunnen komen. De ongeveer vijftig werknemers komen uit de sociale werkvoorziening of nemen deel aan werkgelegen heidsprojecten voor bijvoor beeld langdurig werklozen. Maar ook werken er jongeren die een taakstraf bij bureau HALT hebben. Als het meezit, draait het kringloopbedrijf dit jaar precies quitte en 'dan heb je toch mooi vijftig mensen aan een baan geholpen", zegt de bedrijfsleider die zelf een gede tacheerd ambtenaar van de ge meente Leiden is. Met de veiling wordt het voorbeeld gevolgd van het kringloopbedrijf in Haarlem. Marijt: „Daar doen ze dit al ja ren en dat gaat geweldig. Als het in Leiden aanslaat, en dat doet het, dan houden we er vier keer per jaar een." Marijt ver wacht 'een dikke honderd man' aan bezoekers. De veiling be gint om 14.00 uur en is in Het Warenhuis aan de Willem Ba- rentszstraat 12. DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Een 34-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en TBS wegens dief stal onder bedreiging met ge weld, vrijheidsberoving en af persing. Daarnaast moet de man 2500 gulden smartengeld betalen aan een vrouwelijk slachtoffer en ruim negenhon derd gulden aan Domino's Piz za. De rechtbank achtte bewezen dat de man op 9 december vo rig jaar op de Van Vollenhoven- kade bij een vrouw in de auto stapte en haar met een mes be dreigde. De vrouw kreeg het be vel weg te rijden, waarop de man haar sieraden en porte monnee afpakte. Het slachtof fer wist aan haar belager te ont komen door zich op de Kanaal- weg uit de auto te laten rollen en bij een andere automobilist in te stappen. Een dag eerder had de Leidenaar op de Utrechtse Veer een pizzakoerier van Domino's Pizza afgeperst. Deze had hij onder bedreiging van een mes gedwongen zijn portemonnee af te geven. In maart dit jaar eiste de offi cier van justitie vier jaar cel. Een psycholoog en de reclasse ring adviseerden de man eerst te laten observeren in het Pieter Baan Centrum (PBC), waarop de rechtbank de zaak aanhield. Na observatie kwam het PBC tot de conclusie dat de man sterk verminderd toerekenings vatbaar is. Het centrum advi seerde TBS met verpleging, om dat de kans op herhaling groot is. Vervolgens veranderde de officier van justitie de eis in een jaar cel en TBS. De rechtbank ging hier in mee. ROBBERT MINKHORST Het is de gemeente Leiden ge lukt om extra geld te vinden voor haar bijdrage aan de in grijpende renovatie van winkel centrum De Luifelbaan in Zuid west. Uit de reacties van winke liers blijkt dat dat de reden moet zijn waardoor de plannen nu 'klaar zijn' en de gemeente en investeerder Bouwfonds een akkoord hebben bereikt. Het project kost naar schatting meer dan vijftig miljoen gulden. De grootste financier blijft ABN/Amro-dochter Bouw fonds. Met de bouw van nieuwe winkels en woningen en vervol gens de verkoop danwel ver huur daarvan kan de project ontwikkelaar zijn investeringen terugverdienen. Ook Ahold is partner in het project: dankzij de verhuizing van de Albert Heijn-supermarkt kan deze meteen flink worden vergroot. De gemeente presenteert de plannen volgende week dins dag en wil tot die tijd geen en kele reactie geven. Bouwfonds was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. De opvallendste onderdelen uit het plan zijn een nieuwe rij winkels en woningen langs de Vijf Meilaan, een woontoren op de plek waar nu Blokker zit, een parkeergarage en een verbeter de infrastructuur rondom het winkelcentrum. Voor de nieuwe winkel- en appartementencom plexen aan de Vijf Meilaan wor den de kiosken die daar staan, afgebroken. Blokker en Etos ruilen met de Albert Heijn. Bo vendien komt er, zo liet de win keliersvereniging eerder weten, een tweede supermarkt, 'uit het lage segment'. „Het is nu financieel rond", zegt onderhandelaar S. Scheffer van de winkeliers. Scheffer voerde de afgelopen maanden de gesprekken met de gemeen te en Bouwfonds. „De financi en waren altijd het hete hang ijzer. Wij hebben ook altijd sterk aangedrongen op verbete ring van de infrastructuur. Dat viel dan steeds te duur uit. Er was op een gegeven moment zelfs sprake van dat de winke liers een gedeelte moesten meebetalen." Dat is geweigerd. Het nieuws dat de gemeente en Bouwfonds het eens zijn over de renovatie van het win kelcentrum, laat de winkeliers vooralsnog koud, zegt Scheffer. „Iedereen heeft zoiets van: we willen het eerst zien. Nee, dat klinkt ook niet zo positief. Maar dat kan ik me ook wel voorstel len. Er is al zo vaak wat beloofd. De mensen zijn murw." Voor zitter E. Beunk van de winke liersvereniging vult aan: „Het wordt nu écht tijd dat er wat gebeurt. We hebben zo lang ge wacht. Maar nu ben ik razend benieuwd en heel erg enthousi- Het Diaconessenhuis in Lei den pakt een van de wachtlijs ten aan op een voor zieken huizen ongebruikelijke wijze. Artsen gaan een avond wer ken om in één klap 16 mensen met een hartritmestoornis te helpen. De speciale avondopenstel ling is op maandag 30 okto ber. Het Diaconessenhuis ziet zich geconfronteerd met een toenemend aantal mensen met afwijkingen in het hartrit me. Deze hartpatiënten staan doorgaans een flinke tijd op de wachtlijst voordat ze gehol pen kunnen worden. Het gaat aanstaande maan dagavond om een relatief een voudige ingreep. Patiënten krijgen onder narcose een elektrische schok, die moet zorgen voor een regelmatig hartritme. De kosten van de avond worden buiten het re guliere budget verrekend. Zo nodig organiseert het zieken huis vaker extra avondopen stellingen. Het ziekenhuis trok eerder de aandacht met een opmer kelijke reactie op de proble men in de gezondheidszorg. Directeur T. Lamping kondig de onlangs aan een privékli- niek te willen beginnen, naast het reguliere ziekenhuis. Een toenemend aantal patiënten die hij nu niet kan helpen, en de limiet aan het budget van zorgverzekeraars dwingen hem daartoe, zei hij ruim een maand geleden. is verdwenen: de strikte 7óa ling van jongens- en 'lA :skampen en het blaas- al. Dat heet nu abseilen of aterkanovaren. Wat er is -en: de zachte ontgroe- net het vriendelijke ha- je op het achterste, de i (Houd Uw Darm Open) ertoiletten. Maar boven- LCKV-kampeergevoel. thentieke beleving van J§uur in het nachtelijk uur 2io kampvuur. Of zoals ze 1940 zeiden: „Nimmer :530b tegenstelling tussen wat 1637 emen de kille maat- en de serene rust op 2,4( de heide zo groot. "En 1 ook lang zo moge blij de an ook: de Leidse Chris telijke Kampeer Vereniging be staat tachtig jaar. Het is een in stituut waarmee iedere Leide naar, christelijk of niet, op kamp is geweest. En anders kennen de Leidenaars wel ie mand die ermee op kamp is ge weest. Het is haast onvermijde lijk, want LCKV Jeugdvakanties is (nog steeds) de grootste kampeervereniging van Neder land. Jaarlijks trekken 1500 tof fe jongens en meiden de bos sen in om het vrije leven, en in sommige gevallen ook elkaar, te ontdekken. Vergezeld van stafleden en niet gehinderd door moderne aanstellerij zoals elektriciteit en stromend water. Eén keer in de kampweek wordt er nog in of tussen de tenten tijd besteed aan een De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad stichtelijk woord, een moment van overpeinzing dat over alles kan gaan. Het is het enige over blijfsel dat nog enigszins aan de 'C' in LCKV herinnert. Want de kampeervereniging is nu voor alle gezindten. En met het reductiefonds van de vereni ging kunnen ook mensen met een knappe beurs meedoen, want minder welgestelde kin deren moeten er ook op uit. Maar maatschappelijk werkers in bergschoenen, dat zijn ze dus niet. Penningmeester Hans Smit: „Meestal zijn de stafleden mensen die als kind zelf jaar in jaar uit zijn meegegaan naar Heerde of Diever op de Veluwe of Terschelling en daar mooie herinneringen aan hebben overgehouden." Smit is geen uitzondering. Bestuurslid com municatie Esther Sibbel heeft begin jaren '80 nog in een meisjeskamp gezeten. Beiden stoppen de meeste vrije tijd in het verenigingsleven. Smit krijgt van zijn baas bij de ge meente zelfs buitengewoon verlof als hij er weer op uit moet. In de tachtig jaar dat de vereni ging bestaat, is er veel uitge breid. De tripjes naai' Katwijk werden vakanties naar de Ar dennen en de Jura. Het L.CKV heeft mpmenteel zeven kam- peerplekken in Nederland, Bel gië en Frankrijk. Die in Diever is zelfs hun eigendom. Er is een LCKV-kamp voor gehandicapte kinderen en sinds kort twee survivalkampen voor tieners. Maar veel verder zal het niet gaan volgens Smit. „Want de vakantie moet betaalbaar blij Plezier in het veld tijdens een van de LCKV-kampen. ven. Nu gaat het meeste geld voor de kampen in Frankrijk op aan het vervoer. We zoeken het in de kwaliteit, niet in de af stand. Maar in Nederland blijft het moeiijk om je totaal over te geven aan het idee dat je mid den in de natuur zit, als men sen in de buurt na negenen be ginnen te klagen dat er te veel rumoer is. Dan is die illusie snel verstoord." Drie jaar geleden verhuisde de vereniging naar haar eigen pand aan de Voorschoterweg, najaren te hebben gebivak keerd op de zolder van het Vis ser 't Hooft College aan de Ka- gerstraat. De LCKV-kampers noemen de grote opslagruimte die nu op de begane grond zit nog steeds liefkozend 'de zol der'. Daar is de grote schoon maak voor de receptie, waar mee de vereniging morgen haai' 80-jarig bestaan viert, in volle gang. Het wordt geen groot feest volgens Sibbel, maar meer de gelegenheid voor medewerkers, donateurs, rela- PUBLICITEITSFOTO LCKV ties en natuurlijk oud-kampers om elkaar weer te zien. Oude bekenden die ooit wildvreem den waren en dat bijna ondefi nieerbare LCKV-gevoel met el kaar delen. Of zoals een kam peerder het in 1923 uitdrukte: „Wie dit genot nog niet heeft gesmaakt, hem kan ik onmoge lijk alle indrukken juist weerge- .ven." Of moderner: „Je moet erbij geweest zijn." PABLO CABENDA DEN HAAG CONNIE VAN UFFELEN VERVOLG VAN VOORPAGINA De rechtbank rekent het de hoofdverdachte in de zogehe ten 'Woudbeszaak', een 22-jari- ge Waddinxvener, ernstig aan dat hij zijn slachtoffers overviel in hun eigen woning. 'Een plek waar de slachtoffers zich veilig mochten wanen.' Bovendien weegt mee dat de verdachte en zijn mededader het grofste ge weld hebben gebruikt. „Dergelijke gevallen van ex cessief geweld geven blijk van een volstrekte minachting voor het leven van anderen en ver oorzaken niet alleen blijvende lichamelijke en psychische klachten bij de slachtoffers, maar versterken ook het gevoel van onveiligheid in de maat schappij", zo luidde de motiva tie van de rechtbank. De hoofd verdachte is gisteren veroor deeld tot negen jaar cel. Het mannelijke slachtoffer is ruim twee weken geleden overleden, mede ten gevolge van de ernsti ge hersenbeschadiging die hij aan de overval overhield. Het vrouwelijke slachtoffer lijdt nog steeds onder de gevol gen van de overval. Zij diende een schadevergoeding in van ruim elfduizend gulden. Het mannelijke slachtoffer vroeg om ruim twintigduizend gul den. Beide vorderingen zijn nu door de rechtbank toegewezen. Bij de bepaling van de straf heeft de rechtbank geen reke ning gehouden met het feit dat het mannelijke slachtoffer in middels is overleden. De rech ters vernamen dit pas uit de krant. Bij het hoger beroep kan de advocaat-generaal, de verte genwoordiger van het Open baar Ministerie, wel de tenlas telegging wijzigen van 'poging tot doodslag' in 'doodslag'. De mededader, een 20-jarige Waddinxvener, werd eerder in hoger beroep veroordeeld tot zeven jaar. De rechtbank had hem tot zes jaar cel veroor deeld. Eerder stond ook nog een vrouw terecht, volgens de rechtbank de ex-vriendin van de Waddinxvener. Zij werd we gens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Het Openbaar Minis terie is hiertegen in beroep ge gaan. De Waddinxvener stond tevens terecht voor poging tot zware mishandeling van deze vrouw, maar wegens gebrek aan bewijs werd hij hiervan vrijgesproken. De rechtbank achtte alleen 'gewone mishan deling' bewezen. Gisteren FILEDIER morgen FIETSPLEZIER Morgen vindt u de baan die bij u past in 37

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11