Leidsch Dagblad Borst: Meer belasting op alcohol talia Leger Ivoorkust steunt oppositie 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Yasmina uit paniek en irritatie gedood Denvenuto! Lubbers was al drie weken op de hoogte van verkiezing Jan Wolkers vandaag 75 IDERDAG 26 OKTOBER 2000 mdste en ste winkel in age Mors sluiten OPGERICHT 1 MAART 1860 16 Keurmeester van tuintjes 17 Voorschoten wil vooral een toegankelijke burgemeester Gitaarrockgroep Redivider gelooft in chemie en stoft zijn verleden af Sigrid Koetse in hommage aan 'gekke oude actrices' 12 Muziek, dj's en vj's in musea g» tijdens Leids Museumfestival LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN 071-5128030 HET WOORD IS AAN Edison Rusteloosheid en onvol daanheid zijn de eerste ver eisten voor de vooruitgang. 1 Uimt. later op dp dag ■f.i»*- mogelijk regen Z F* J* entuur 10./15 r/U» 8*/14o 30% 50% 60% 58$ 30% 20% 20% Tandarts zet vinger af voor verzekeringsgeld GAANDEREN GPD Een tandarts uit Gaanderen heeft geprobeerd een aantal verzekeringsmaatschappijen op te lichten door zijn linkerwijs vinger te (laten) amputeren. De man maakte de verzekeraars wijs dat het verlies van zijn vin ger het gevolg was van een ver keersongeval in België. Hij diende vervolgens een claim in bij zijn verzekeraars, omdat hij zijn werk als tandarts zonder die vinger niet meer kon uitvoe ren. Als de claim zou zijn toege wezen, zou dat de tandarts tien miljoen gulden hebben opgele verd. De verzekeringsmaatschap pijen kregen echter argwaan en lieten een onderzoek uitvoeren. Daaruit bleek dat het verkeers ongeval, dat vorig jaar novem ber daadwerkelijk plaatsvond, vrijwel zeker niet de oorzaak is geweest van het verlies van de vinger van de tandarts. Er zijn volgens de verzekeringsmaat schappijen sterke aanwijzingen dat de amputatie opzettelijk is uitgevoerd. Zo is er in de vinger een verdovingsvlocistof aange troffen die veel door tandartsep wordt gebruikt. De verzekeraars zagen in het rapport voldoende reden de claim niet te honoreren. De tandarts was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Telefoonnummer: r- e weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) D Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: 1 www.leidschdagblad.nl tandag t/m vrijdag ost-Drenthe is gister- rond acht uur getroffen een lichte aardbeving 2 op de schaal van Rich- schok benadert daar- le zwaarste beving die oit in Drenthe voordeed, i bij tientallen eerdere bevingen lag het epi- im bij het plaatsje Ros- I. Maar ook in Emmen, ir-Compascuum, Ter Nieuw-Weerdinge, Bar- impascuum en Exloo schok waarneembaar. :rs euro naar iw dieptepunt lat nog steeds niet goed o. De Europese een- nunt bereikte gister een nieuw dieptepunt ,46 dollarcent en daalde irgen verder tot 82,34 cent (10.00 uur) om later )p te veren naar 82,40. is sommige analisten is jllarcent 'de absolute :ns'. Dan zouden de Eu- centrale banken gaan ten om via steunaanko- koers te ondersteunen. IDAAG 24 PAGINA'S en Samenleving ik van de Dag leprogramma s UTRECHT ISTVAN KÖVI De 14-jarige Utrechtse buurjon gen van Yasmina zegt dat hij zijn 5-jarige buurmeisje op 27 september om het leven heeft gebracht in een vlaag van pa niek en angst, uit boosheid over haar gedrag en uit irritatie om dat hij er niet in slaagde een spel van de computer te win nen. Dat blijkt uit een vertrou welijk onderzoeksrapport van de politie waarop het Utrechts Nieuwsblad beslag heeft weten te leggen. De jeugdige verdachte heeft het meisje volgens zijn eigen verklaringen in paniek en bui ten zichzelf van woede geslagen en met een kraspen in de nek gestoken. Toen hij, enigszins tot zichzelf gekomen, ontdekte dat ze dood was, heeft hij drie vuilniszakken op zolder leegge- DESIGN IN LEDER .13,15,16,17,20 10 tom Italië! Eeri uitgelezen selectie Italiaanse ubelen. Gepresenteerd in Italiaanse sfeer, stvrfj en comfortabel. Kom het zelf ervaren, geef uw interieur een Italiaans accent. gooid, het stoffelijk overschot in de plastic zakken gedaan en in de vuilnisbak gegooid. De vuil nisbak zou hij zelf de daarop volgende maandag aan de straat hebben gezet. Het is zeker niet uitgesloten dat de jongen zijn verklaringen nog aanzienlijk bijstelt. De poli tie gaat de komende tijd door met het verhoren van de 14-ja- rige verdachte. Zo lijken zijn verklaringen niet te stroken met uitkomsten van de sectie op het stoffelijk overschot. Justitie en politie willen verder geen enke le mededeling doen over de uit komsten van de verhoren. De verdachte, volgens zijn fa milie een stoere en praatgrage jongen, was aan het eind van die middag van de 27ste sep tember alleen thuis. Hij zou naar eigen zeggen tijdens een telefoongesprek tot drie keer toe gestoord zijn door Yasmina die aan de brievenbus stond te klepperen. Na de tweede keer was hij was naar boven gegaan om op zijn kamer het compu terspel Need for Speed deel 4 op zijn PlayStation te spelen. Toen Yasmina voor de derde keer stond te klepperen trok de jongen haar naar binnen. Naar zijn zeggen ontplofte hij vervol gens bijna van woede. Gisteren werd de 18-jarige broer van de verdachte al vrij gelaten. In eerste instantie werd hij ervan verdacht betrokken te zijn bij de dood van het meisje. Yasmina Habchi werd begin oktober dood gevonden tussen het huisvuil. Twee weken later werden de buurjongens aange houden. De oudere broer heeft altijd ontkend iets met de zaak te maken te hebben. Amsterdam Jan Wolkers leest voor uit eigen werk. De kunstenaar vierde gisteren in het Amsterdamse Werkteater aan de vooravond van zijn 75ste verjaar dag een feestje met familie, vrienden en collega-au teurs. De bijeenkomst werd georganiseerd door zijn uitgevers De Bezige Bij en Meulenhoff. Tijdens het feest werden drie nieuwe titels van de schrijver ten doop gehouden. Pagina 12: Wolkers in de wolken. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Ontslag Claus uit ziekenhuis nog onzeker DEN HAAG ANP De artsen die in het ziekenhuis in Hamburg-Barmbek prins Claus behandelen, hebben nog niet definitief besloten of de prins aanstaand weekeinde het ziekenhuis mag verlaten. Vol gens de Rijksvoorlichtings dienst heeft prins CLaus op nieuw een goede nacht gehad en 'achten de artsen het heel wel mogelijk' dat de prins in derdaad mag vertrekken. De voorzichtigheid van de artsen is volgens Brouwers te verklaren uit het feit dat het niet de eerste keer is geweest dat Claus ernstige klachten had na zijn prostaatbehandeling in 1998. In oktober werd hij nog behandeld aan zijn urinewe gen. Dit keer plaatsten artsen een stoma bij de 74-jarige prins. Rust in Abidjan keert terug na volksopstand ABIDJAN AFP-Rtr Alle onderdelen van de strijd krachten in Ivoorkust steunen Laurent Gbagbo, de socialist die zichzelf gisteren uitriep tot de nieuwe president van het West-Afrikaanse land. Dat heeft chef-staf Diabakaté gisteravond op de staatstelevisie verzekerd. In de West-Afrikaanse natie brak gisteren een regelrechte volksopstand uit, nadat de in tussen gevallen militaire machthebber generaal Robert Guei zich op basis van een du bieuze verkiezingsuitslag presi dent had verklaard. Zijn oppo nent Gbagbo heeft zichzelf tot winnaar uitgeroepen en wil een regering vormen. De eerder ontbonden nationale kiescom missie is weer in functie, en gaat alsnog uitslagen versprei den. Tienduizenden demonstran ten gingen in de stad Abidjan de straat op om het vertrek van Guei te eisen. Militairen open den het vuur op demonstranten bij het presidentiële paleis en het nationale televisiestation. Volgens getuigen werden zeker twee burgers gedood. Gister avond keerde de rust in Abidjan terug. Een flink aantal soldaten en paramilitairen koos al snel de kant van de betogers. Zij ver overden in de loop van de avond het presidentiële paleis in Abidjan. Het is onzeker waar juntaleider Guei nu is. Zijn fa milie zou een heenkomen heb ben gezocht in Benin, en ook de generaal zelf zou per heli kopter het paleis hebben veria- Zowel Afrikaanse als Europe se landen hebben opgeroepen tot nieuwe verkiezingen in Ivoorkust. Ook oppositiepartij RDR in Ivoorkust zelf eist een nieuwe stembusgang. Haar kandidaat, ex-premier Ouatta- ra, mocht niet meedoen aan verkiezingen van afgelopen zondag. De VS riepen op tot herstel van de democratie in Ivoorkust. Pagina 7: Ivoorkust is nog lang niet uit de problemen Drie weken geleden, in een telefonisch onderhoud met secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties, werd oud-premier Lubbers al duidelijk dat hij de belangrijkste kandidaat was om Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen te worden bij de Unhcr. Annan vroeg Lubbers er met niemand over te praten, zei de oud-premier giste ren op een persconferentie in New York, waar Annan de voordracht officieel be kendmaakte. Nadat Lubbers in het tele foongesprek de loftrompet over Pronk had gestoken, maakte Annan hem dui delijk dat de ajnbitieuze minister geen kans maakte. Op verzoek van Annan hield Lubbers zijn kandidatuur twee we ken voor zich. Maar ook premier Kok kreeg anderhalve week geleden al te ho ren dat Annan overwoog oud-premier Lubbers te benoemen. Kok voelde daar overigens niets voor, zo zeggen bronnen in regeringskringen. Hij hield vast aan minister Pronk als kandidaat voor de topfunctie bij de Verenigde Naties. De secretaris-generaal sprak gisteren van een extreem moeilijke keus, gezien de kwaliteit van de kandidaten. Hij licht te zijn voorkeur voor Lubbers toe door te wijzen op diens grote staat van dienst. Voor Lubbers was de overgang giste ren groot. Afgelopen maand spraak hij in de Amerikaanse stad nog een vrijwel le ge zaal toe. Dat was op een schaars be zochte schaduwconferentie die parallel liep aan de prestigieuze 'Millennium Top' van de Verenigde Naties. Ditmaal stond hij volop in de schijnwerpers van de televisiecamera's. „Als de secretaris-generaal je zoiets vraagt en je hebt de zekerheid dat de an dere Nederlandse kandidaat het niet wordt, tja, dan kun je daar toch niet zo maar 'nee' tegen zeggen?", zegt hij. „Het is net zoiets als wanneer de koningin je voor iets vraagt." Hij voelt zich enigszins overvallen door de nieuwe werkelijkheid. En hij voelt zich een beetje aangevallen door alle commotie in Nederland over zijn benoeming. „Ik hoopte dat Jan Pronk het zou worden. En ik heb tegenover de secretaris-generaai ook een pleidooi ge houden voor Pronk. Maar ik zag aan zijn ogen dat hij dat verhaal al kende." Pagina 3: Meer nieuws over benoeming Lubbers loneisen zijn 1 te hoog' werknemers moeten hun isen inbinden. Die waar- tving gaf VNO-NCW-voor- Schraven gisteravond de vakbeweging. Hij he- eisen tot zes procent de komende CAO-onder- elingen. „Het poldermo- ook over de grenzen po- r geworden. Hierdoor a sinds 1998 de loonkos- i ons land sneller dan in buitenland", aldus de jeversleider. s: Dagen van hid zijn geteld agen van Abdurrahman d als president van Indo zijn geteld. Dat zei parle- svoorzitter Amien Rais en tegen een groep stu- n. Volgens Rais is Wahid immige opzichten een ere president dan ex- or Soeharto. gelijk toch v'olging Kohl londskanselier Kohl mogelijk toch vervolgd band met de zwart-geld- in zijn partij de CDU. uitse radio meldde van dat het openbaar minis- in Bonn een aanklacht ereidt wegens kwade omdat Kohl de zwarte liten bereik van de partij gehouden. ite aardbeving u Drenthe Kabinet praat morgen over nota Borst Minister Borst van volksgezondheid wil de accijns op al cohol verhogen en die op frisdrank verlagen. Op basis scholen moet voorlichting worden gegeven over de schadelijke effecten van alcoholgebruik en de horeca moet zich beter aan de wet houden. Deze voorstellen doet Borst in de Alcoholnota, een discussiestuk dat mor gen in het kabinet wordt besproken. Borst somt in de nota een groot aantal mogelijkheden op ten einde het alcoholgebruik te ver minderen. De verhoging van de accijns is het belangrijkste voorstel. Uit buitenlands on derzoek zou blijken dat een ho gere accijns zorgt voor een la gere alcoholconsumptie. De heffing op frisdranken en bron watertjes zou dan moeten wor den verlaagd, zo stelt Borst voor. Concrete percentages worden in de" Alcoholnota ove rigens nog niet genoemd. De minister wil ook betere voorlichting over de gevaren van alcohol. Dat moet al begin nen op de basisschool. Via spe ciale projecten moeten ook de ouders van leerlingen daarbij worden betrokken. In vergelij king met middelbare scholen wordt er op basisscholen op dit moment nog bar weinig gedaan aan voorlichting over alcohol gebruik. Verder moet in de horeca scherper worden toegezien op alcoholmisbruik en denkt de minister aan een verlaging van het toegestane alcoholpromilla ge voor automobilisten van 0,5 naar 0,2. Ook het idee van een alcoholslot, waardoor de auto niet meer start als de chauffeur te veel heeft gedronken, staat in de nota. Veel van de voorstellen die Borst doet, liggen op het terrein van andere ministeries. Of mi nister Zalm van financiën de accijnzen wil verhogen en Kort hals van justitie het alcoholpro millage wil verlagen, zal mor gen worden besproken in de ministerraad. Volgende week kan dan een definitief kabinets standpunt naar de Kamer wor den gestuurd. Kans op sloop voor woningen bij Oranjegracht leiden wim koevoet Een groot deel van de ongeveer 230 huurwoningen aan de Leid- se Waard- en Oranjegracht en omgeving moet waarschijnlijk tegen de vlakte. Directeur J. de Greef van woningstichting Por taal verwacht dat een grondige renovatie van de huurwonin gen niet meer volstaat. Ook samenvoeging van een aantal kleine woningen is een reële optie, evenals de nieuw bouw van een aantal koopwo ningen. Als woningen worden opgeknapt, moeten de huur ders tijdens de verbouwing hun huis uit. Volgens De Greef zijn de wo ningen bouwkundig slecht. Uit enkele onderzoeken is naar vo ren gekomen dat Portaal zijn doel niet bereikt door achter stallig onderhoud in te halen. „Dat komt toch neer op pap pen en nathouden. En wat we willen, is een zorgeloze exploi tatie voor de komende 25 jaar." Behalve de bouwkundige staat is ook het formaat van de wo ningen een probleem. De woningen aan de Waard en Oranjegracht zijn in de jaren zeventig gebouwd. De Greef: „Dat is relatief kort geleden. De boekwaarde is hoog. Bij de bouw ervan zijn fouten ge maakt. Veel huurders hebben structureel last van lekkages. Volgens de overlevering stroomde bij de eerste huurders het water uit de stopcontac ten." Pagina Leiden: Buurt Oranjegracht slecht en onveilig

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1