Leidsch Dagblad Keuze voor Lubbers verrassing ir Masker van meester-houtsnijder Aso Voor Kok is optreden Annan bijna beledigend '4 Telecombedrijf KPN leent nog eens elf miljard extra Herindeling gemeenten voorlopig van de baan •*v- wisse Militairen in Ivoorkust met elkaar slaags LEIDSCH DAGBLAD 'CAO buschauffeurs zelden nageleefd' trada kan :r aftreden' :ilipijnse vice-president heeft zich vandaag gesloten bij de groeiende politici en burgers die i dat de politieke crisis land alleen kan worden ast inet het aftreden van lent Estrada. Omdat Ar- lan voor de opvolging in erking komt, heeft ze irecte oproep aan Estra- af te treden tot nu toe den. Estrada heeft laten dat hij niet aan aftreden 1DAAG 30 PAGINA'S iland land en Samenleving ik van de Dag ura OPGERICHT 1 MAART 1860 ;e Israëlische erscheiding r 'papa en ma' Kromhout ipijnse leger /rijdt gijzelaars •ilipijrhse leger heeft drie isiers bevrijd uit handen moslim rebellen op het »lijke Filipijnse eiland Jo- )at heeft de Maleisische adeur Manzoor Hus- Arshad vandaag bekend- akt. Bijzonderheden over evrijding ontbreken. Voor r bekend hebben de rebel- ran de groep Abu Sayyaf een Amerikaanse en een jnse gijzelaar in handen. Hilariteit ICT t bij belegger jers hebben zich dit jaar in rap tempo afgewend le ICT-bedrijven. Hoewel sectoren razend populair i, leert onderzoek anders: nanciële sector was en voor veel beleggers nog i het aantrekkelijkst. In- itietechnologie en tele- vorig jaar nog op de 2de le plaats, zijn weggezakt de 5de en 6de plaats op nglijst. Dat blijkt uit on- lek van het NIPO. :ht doden bij ilosie Iran' Irak gevestigde Iraanse dtiegroep Mujahedeen heeft melding gemaakt en zware explosie in een tieopslagplaats van het se leger bij de stad Mash- in het noordoosten van Bij de ontploffing zijn ns de Mujahedeen acht ten omgekomen en on- twaalf gewond geraakt. Mujahedeen-zegsman in zei dat de explosie op ijk was veroorzaakt. is Claus mag naar huis Claus herstelt goed van ologische ingreep die hij ipen weekeinde onder in het algemeen zieken- lernbek in Hamburg. Dat ie Rijksvoorlichtings- bekendgemaakt. „Ais ontwikkeling zich door- jchten de behandelend het niet uitgesloten dat óns komend weekeinde luis mag", aldus RVD-di- E. Brouwers. 19 Belangstelling voor opvang zieke kinderen is groot in Oegstgeest 21 Klankbord: Gaan we Paul de Leeuw nog missen op de televisie, of niet? 25 27 Kijkje in de keuken van vogelpark Avifauna Wedstrijd thuis I Jan Wolkers tegen Anderlecht is eigenlijk zijn wordt voor PSV hele leven een erop of eronder kind gebleven leiden Glimlachend beziet hij de bewolkte Nederlandse hemel, het gezicht dat meester-houtsnijder Ryouichi Aso uit Japan met eigen handen uitsneed. De Noh-maskers zijn tentoongesteld tijdens de JapanWeek in de Leidse Stadsgehoorzaal die vandaag zijn laatste dag beleeft. Een week lang kon iedereen hier kennismaken met de rijkdommen van de Japanse cultuur. foto wfa michel porro den haag/regio robbert minkhorst Herindeling in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek is op dit moment niet aan de orde. Dat vindt de provincie Zuid-Holland. Wel moet de sa menwerking tussen gemeenten in beide regio's drastisch wor den verbeterd. De gemeenten in de Leidse regio en in de Bollenstreek wer ken onderling slecht samen. Slechter dan in andere regio's, vindt de provincie. ,,De samen werking in de Leidse regio ver loopt stroef. In de Duin- en Bollenstreek gaat het nog stroe ver", zei commissaris van de koningin Franssen vanmorgen. ,,Dat betekent dat daar wel flink de mouwen moeten worden opgestroopt." Hij kondigde aan dat Zuid-Holland zich nadruk kelijk zal bemoeien met het be denken van meer geoliede en ook minder vrijblijvende vor men van samenwerking. Franssen en gedeputeerde Dekker (bestuurszaken) presen teerden vanmorgen de nota 'Grensverkennend én grensver kennend?', het vervolg op de Millennium Dome in Londen sluit op 31 december londen ap 11 21 15,17,19,22,23 24,25 zieprogramma's13 .11,16 Precies een jaar na de opening zal de Londense Millennium Dome zijn deuren sluiten. Op 31 december kan het enorme gevaarte voor het laatst worden bezocht. Om 18.00 uur zal dan de vaste Millennium Show wor den opgevoerd. Later op de avond begint een groot dans feest, dat wordt georganiseerd door de Londense club Mini stry of Sound en dat twaalf uur zal duren. Bestuurder Pierre-Yves Ger- beau verklaarde gisteren dat Ministry of Sound geen huur hoeft te betalen voor het ge bruik op oudejaarsavond. „Het gaat niet om het geld, maar het gaat erom de laatste dag van de Dome op bijzondere wijze te vieren." De prestigieuze Millennium Dome opende op de laatste dag van de vorige eeuw zijn poor ten, in het bijzijn van koningin Elizabeth II en premier Tony Blair. De Dome werd niet het succes waarop de Britse rege ring had gehoopt. Afgelopen week werd pas de vijfmiljoenste bezoeker verwelkomd, terwijl er dit jaar twaalf miljoen mensen werden verwacht. OM moet Bovag 28 mille betalen utrecht/haarlem john oomkes/gpd Het openbaar ministerie (OM) moet de Bovag een schadever goeding van bijna 28,5 mille be talen. Dit als gevolg van het feit dat de bond van garagehouders onterecht als verdacht is aange merkt in de zaak rond de ver meende prijsafspraken op ben- zinegebied. De Bovag bezat vol gens een proces-verbaal van de Economische Controledienst 'kennèlijk' een coördinerende positie. Omdat een deel van de ECD-conclusies zich moeilijk laat bewijzen, besloot het open baar ministerie de strafzaak te seponeren! Minister Korthals van justitie heeft opnieuw afwijzend gerea geerd op een verzoek van de Tweede Kamer om het ECD- rapport beschikbaar te stellen. Pagina 9: Bovag noemt afspra ken onzin VN-secretaris Kofi Annan geeft oud-bewindstnan voorkeur boven minister Pronk De Tweede Kamer is verrast over de aanstaande benoe ming van oud-premier Ruud Lubbers als de nieuwe Ho ge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Gisteren werd bekend dat VN-secretaris Kofi An nan de voorkeur geeft aan Lubbers boven de officiële Nederlandse kandidaat, minister van VROM Jan Pronk. den haag gpd Vanmiddag voert Lubbers in New York werkoverleg met An nan. Vervolgens moet de be noeming van de oud-premier nog bekrachtigd worden dor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dat is echter een formaliteit. Op het ministe rie van buitenlandse zaken overheerst de blijdschap. „We hebben gelobbyd voor een ho ge VN post en voor Jan Pronk als Hoge Commissaris. Het is uitermate teleurstellend dat Pronk het niet is geworden, maar het binnenhalen van de post van Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen is een groot succes", aldus een woordvoerder van het ministe rie. „Het is een heel hoge post bij de VN en wij denken dat Lubbers een uitstekende kandi daat is." Pronk gold lange tijd als ge doodverfd favoriet voor de functie. Naarmate het bericht over zijn benoeming langer uit bleef, werd steeds meer reke ning gehouden met een keus van de VN voor een andere kandidaat. Maar dat uiteindelijk oud-premier Lubbers die kan didaat bleek te zijn, kwam als een volslagen verrassing. Voor minister Jan Pronk kwam de benoeming van Lub bers als een bittere pil. Hij liet twee keer een VN-functie schie ten voor een plaats in het kabi net. De derde keer was hij kan didaat voor de functie van spe ciale VN-gezant voor Kosovo. Die post ging naar de Frans man Bernard Kouchner. PvdA, WD, D66 en het CDA vinden Lubbers zeer geschikt voor de functie van Hoge Com missaris, maar zijn wel ver baasd over dit onverwachte be sluit. Fractievoorzitter Melkert van de PvdA vindt de benoe- Meer pagina 3 den haag koos van wees Het kwam voor beiden onver wacht, zij het voor Lubbers wat plezieriger dan voor Pronk. „Ik had het niet ver wacht. Een negatieve verras sing", noemde een teleurge stelde minister van VROM, Pronk, de aanstaande benoe ming van oud-premier Lub bers tot hoogste baas van de Unhcr. De bewogen politicus Pronk legde het af tegen de als veel neutraler bekend staande Lub bers. Het is een afweging ge weest van Kofi Annan per soonlijk, waarop de Neder landse regering geen enkele invloed kon uitoefenen, bena drukte premier Kok gisteren herhaaldelijk. Maar moet het voor Kok al pijnlijk zijn ge weest te zien hoe zijn kandi daat te licht werd bevonden, de wijze waarop Annan ope reerde moet helemaal hard zijn aangekomen. Pas nadat de VN-baas met Lubbers, al lange tijd uit de politiek, had gesproken over diens bereid heid deze hoge VN-functie op zich te nemen, werd Kok be naderd. De premier werd voor een voldongen feit gesteld met de mededeling dat niet Pronk, maar Lubbers zou worden be noemd. Kok werd dus niet in de gele genheid gesteld zijn eventuele kanttekeningen bij die benoe ming te plaatsen, dan wel met een alternatieve kandidaat aan te komen. Voor iemand die zich de afgelopen maanden herhaaldelijk liet voorstaan op de persoonlijke contacten met Kofi Annan is dat bijna beledi gend. „De secretaris-generaal laat zich niet in een bepaalde rich ting duwen", voerde Kok giste ren aan. Dat zal best, maar ge lukkig met de procedure kan hij niet zijn. Dat het uiteinde lijk Lubbers werd, een ook door Kok gerespecteerd en veelvuldig geprezen staats man, doet daar niets aan af. Annan heeft Kok een fikse tik op de neus gegeven. En bij een premier van een klein land dat zich internationaal steeds meer wil doen gelden, doet dat heel erg pijn. Eén roostervrije dag per v/eek enjbaéngarantie OPEN DAGEN 11 25 NOVEMBER 10.00 ^ll0(MJur nutstraat 84 SCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM den haag anp Telecombedrijf KPN kan over veel meer geld beschikken. De onderneming maakte vanoch tend bekend dat ze nog eens elf miljard gulden (5 miljard euro) kan lenen, bovenop de negen tot dertien miljard die een aandelenemissie moet opleveren. De geldhonger van KPN lijkt niet te stillen.' Eind vorige maand schraapte het bedrijf een obligatielening van 4,4 miljard dollar (elf miljard gul den) bij elkaar. KPN heeft geld nodig om de dure vergunnin gen voor UMTS te kunnen be talen. Daarvoor wordt de elf miljard die het nu kan lenen van Bank of America en Deut sche Bank, overigens niet ge bruikt. KPN wendt het bedrag aan voor algemene middelen. „Daarvoor moet je altijd geld hebben klaarliggen," aldus een woordvoerder. „We kun nen het bedrag lenen als we denken snel geld nodig te hebben." Het geld mag KPN eventu eel in twee delen aflossen. In een jaar moet 6,6 miljard wor den terugbetaald en de rest, 4,4 miljard, binnen drie jaar. De geldhonger van het tele combedrijf is slecht voor de schuldpositie. Analisten van banken schatten de schuld van het telecombedrijf op dit moment rond de 54 miljard gulden. Verschillende financi ële instellingen hebben de kredietwaardigheid van KPN verlaagd, waardoor het moei lijker wordt om geld te lenen. Beleggers reageerden vanmor gen enthousiast. De koers van het aandeel KPN steeg flink. utrecht menno middelkoop De CAO-afspraken voor tou ringcar-chauffeurs worden zel den nageleefd. Vooral slaapac- commodaties en rusttijden vol doen niet aan de overeen komst. Dit zegt FNV Bondgeno ten na een steekproef onder chauffeurs die op Spanje rijden. „Onze vermoedens na de onge lukken van afgelopen zomer zijn duidelijk bevestigd. De si tuatie is zorgwekkend aldus bestuurder Bos van FNV Bond genoten. De controle had deze week plaats onder 25 buschauffeurs met bestemming Costa Brava. Volgens de CAO moet de werk gever minimaal elf uur rusttijd en een eenpersoonskamer ga randeren aan zijn mobiele werknemers. Bos: „In Spanje bleken twee chauffeurs met een hostess op één kamer te heb ben overnacht. Dat kan echt niet." Veel tour-operators omzeilen de CAO door Belgische chauf feurs, die slechts acht uur moe ten rusten, in te huren. Tijdens BEROEPSKLEDING NR. 42449 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Leidschj^-Dagblad Leidse regio en Bollenstreek werken slecht samen HET WOORD IS AAN Linda Ronstadt Omdat je nooit weet wat ze van plan zijn, zien de men sen er vaak vijandig uit. vorige notitie over de bestuur lijke positie van gemeenten in Zuid-Holland. Wederom kiezen Gedeputeerde Staten in princi pe niet voor herindelingen en schaalvergroting om de be stuurskracht in de regio's te vergroten. Meer samenwerken is wel noodzakelijk. Dat betekent dat het ophef fen van kleine gemeenten als Warmond, Valkenburg en Zoe- terwoude vooralsnog niet hoeft. Dat meent althans de provin cie. Het eindrapport van de Stuurgroep Krachtige Gemeen ten sprak daar wel van. De stuurgroep concludeerde eer der dit jaar dat de kleine ge meenten niet sterk genoeg zijn om alleen door te gaan. Franssen wil sowieso wach ten met een eventuele herinde ling van Warmond, Valkenburg en Zoeterwoude. „Ik vind het onverstandig als we er nu drie uithalen", zei hij. „Dan denkt de rest dat het op dezelfde voet door kan. En dan is het: we drinken een glas, doen een plas en we laten alles zoals het was." Pagina Leiden: 'Herindeling is aan de gemeenten zelF éW r% issell/allig, ming van Lubbers een erken ning voor zijn grote kwaliteiten. „Dat neemt niet weg dat de gang van zaken verwondering wekt." Ook andere fracties vin den dit en willen uitleg van het kabinet. Alle partijen waren met stomheid geslagen. „In mijn ruimste fantasieën was ik niet op Lubbers gekomen", ver woordde WD'er Weisglas de Kamerbrede verbazing. Groen- Links had liever gezien dat Pronk was benoemd. Pagina 2: Commentaar I.ubbers op JSSTrnw' 10*/15° 9714° SEJ& 40% 30% 50% fiSÜSS# 20% 30% 20% abidjan afp/rtr In de Ivoriaanse stad Abidjan zijn sinds vanmorgen hevige beschietingen gaande nabij een militaire kazerne. Dat melden verscheidene ooggetuigen. Tij dens rellen in de stad zijn giste ren volgens onbevestigde bron nen al zeker negen doden en talrijke gewonden gevallen. De gevechten vinden plaats in Akouedo, in de buitenwijken van Abidjan. Soldaten van de presidentiële garde die trouw zijn aan juntaleider Robert Gueï zijn slaags geraakt met een deel van het leger. De politie lijkt niet van plan de vechtende par tijen te scheiden. „Dit is een zaak tussen hen beiden, daar komen wij niet tussen. Boven dien hebben ze niet om verster king gevraagd", aldus een offi cier van de politie. Generaal Gueï die sinds vorig jaar aan de macht is, riep zich gisteren uit tot winnaar van de presidentsverkiezingen. Vol gens de autoriteiten zou Gueï 52,72 procent van de stemmen hebben gekregen. De socialist Laurent Gbagbo zou daarente gen slechts 41,02 procent heb ben verworven. Gbagbo, die in de peilingen op kop lag, aanvaardt de uitslag niet. Hij riep op tot demonstra ties. Duizenden mensen gingen hierop de straat op om te pro testeren tegen de uitslag. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: I Postcode: Telefoonnummer: u v.m. controle bezorging) Na de eerste twee wek VRIJETI JDSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Tel /Fax 5121072 de controle bleek zelfs de helft van de chauffeurs uit België af komstig. „Financieel-logistiek misschien goedkoper, maar bereken eens hoeveel een ern stig ongeval kost, inclusief im materiële schade? Als werkge vers zich niet aan de afspraken houden, zegt dat iets over de manier waarop zij het begrip veiligheid invullen", aldus Bos. John Brouwer, eigenaar van het gelijknamige touringcarbe- drijf uit Noordwijk: „Garande ren van veiligheid kost zoveel geld, dat het voor kleine on dernemingen niet rendabel is pendeldiensten te verzorgen. De keus is dan: inboeten op rusttijden en veiligheid, of stoppen met pendeldiensten. Wij kozen in 1994 voor het laatste." Zaterdag controleert de FNV opnieuw. Als zich dan weer concrete overtredingen voor doen, wil de werknemersorga nisatie via de rechter naleving van de CAO afdwingen. Per maand automatisch (ƒ34.80) ["I Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) D Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 400114 i vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1