FNV Bouw vindt looneis vakcentrale veel te laag Economie Fortis, ING Bank en ABN Amro lopen achter op internet Vele handen maken licht werk Vooral beginnende ondernemers failliet dvocaat Hammerstein ziet 'munitie' in uitspraken Kabinet Italië stemt in met opbrengst veiling UMC vangt miljoenen bij beursgang Crusell 'lakte Op de Maasvlakte houdt een medewerker van het ijf LBS uit Ridderkerk het testen van de nieuwe herbestra- iinstallatie De Opper in de gaten. Aan de ene kant van het iraat worden gebruikte stenen in een bak gegooid. De ma- e gaat vervolgens de stenen wassen, controleren op be- idigingen en maakt van de bruikbare exemplaren pakketten hergebruik. De installatie wordt in drie dagen opgebouwd eeft een capaciteit van drieduizend stenen per uur. foto anp ton borsboom jenkorf opent virtueel warenhuis ;rdam Als derde warenhuis in Europa gaat de Bijenkorf ijn website online verkopen. Na het Franse Galeries Lafay- en het Engelse Debenhams begint het eerste Nederlandse nhuis zijn achtste filiaal: een virtuele winkel ditmaal, met dres www.Bijenkorf.nl. Met behulp van webbouwers van Gemini Ernst Young en hun zusterbedrijf Bit-Ic is een si- ïtwikkeld waar klanten honderden uiteenlopende cadeaus ïen selecteren. De site gaat morgenochtend om zeven uur icht in. De bestellingen worden gedistribueerd vanuit rden. Per online bestelling wordt twaalf gulden vijftig in re- ig gebracht. dergoed vrouw wordt steeds luxer aag De Nederlandse vrouw kocht in 1999 voor gemiddeld [ulden aan onderkleding. Dat is vijf procent meer dan het daarvoor. Hoewel mannen steeds vaker hun eigen onder- k kopen, besteden zij slechts eenderde van wat de vrouwen leggen, zo blijkt uit een onderzoek van GfK Fashion Scope 5.000 huishoudens. Opvallend is dat Limburgse dames tig procent meer geld spenderen aan hun ondergoed dan innen. De string is overigens in opmars. Dit jaar maakte de g in elf procent deel uit van de inkopen van de vrouw, nen kopen de string slechts mondjesmaat. De boxershort is linderd populair. Ikestein voor terugbetaling accijns el» Europees commissaris Bolkestein (interne markt) gaat e akkoord dat Nederland de komende twee jaar een deel Ie dieselaccijnzen terugbetaalt aan de transport- en taxi- Dat blijkt uit een voorstel van Bolkestein aan zijn colle- ran de Europese Commissie. De voltallige commissie moet olgende week dinsdag nog mee instemmen. Vervolgens is log de goedkeuring nodig van de andere veertien EU-lid- Bolkestein wil ook Frankrijk en Italië het recht geven ver- bare uitzonderingen te maken op het Europese fiscale re- Voor Italië gaat het alleen om een uitzondering voor het ïtvervoer over de weg voor dit jaar. middelaars boos op Rabobank De opmerkingen van Rabobank-directeur K. Plasman dat nafhankelijke bemiddelaars' geen Rabo-hypotheken advi- zijn de NBVA in het verkeerde keelgat geschoten. De ver- ng van hypotheekadviseurs eist opheldering. De bemidde- krijgen van bijna alle financiële instellingen provisie maar (an de Rabobank. Plasman zei vorige week dat juist dat ge- een belangrijke oorzaak is dat de Rabo-hypotheken min- oed lopen. De NBVA vindt dat 'een gotspe'. ,,Dat nota bene bobank dat zegt. Klanten die daar advies vragen, zullen ;rote mate van waarschijnlijkheid alleen met Rabo-produc- ertrekken", schampert de organistie. geval treft vooral lager geschoolde ÜLi Elk jaar krijgen 2,4 miljoen Nederlanders een ongeval )ij ze zodanig ernstig letsel oplopen dat ze medisch behan- moeten worden. Het huishouden (47 procent) en sport (29 int) zijn de belangrijkste veroorzakers, terwijl het verkeer werk beide ruim tien procent voor hun rekening nemen, kt uit cijfers van het CBS en de Stichting Consument en leid. Jaarlijks krijgen 46 op de 1.000-werkenden een ar- ongeval. Mannen onder de 34 jaar lopen de grootste kans tsel. Eenderde van de slachtoffers heeft alleen lager onder- )f lager beroepsonderwijs genoten. Verhoudingsgewijs lo- cerknemers met een lagere opleiding meer kans op een cal. Dat ligt mede aan het soort werk. Werknemers in de itrie en bouw lopen namelijk meer risico. amsterdam anp Wie zijn bankzaken via internet wil re gelen, moet geen rekening bij Fortis hebben. Tot nu toe geeft de bank al leen maar informatie via het net. Ook klanten van ING Bank moeten over veel geduld beschikken, net als die van ABN Amro. Wie online informatie aan vraagt, moet maar hopen dat hij bij een bankkantoor of een callcenter het zelfde antwoord krijgt. Bij ABN Amro, dat verschillende diensten via het web aanbiedt, loopt de klant een levensgroot risico dat hij van een bankmedewerker in levende lijve een heel ander rentepercentage voor hetzelfde product te horen krijgt, zo geeft J. van Hall van de bank toe. Ook wordt de consument eindeloos naar persoonlijke gegevens gevraagd. Een woordvoerder van de bank haast zich te verklaren dat dat komt doordat een baliemedewerker een product met meer maatwerk aanbiedt. Dat is niet altijd 'exact hetzelfde pro duct' als waarmee het callcenter re kent. De verschillende kanalen van ABN Amro zijn, kortom, nog lang niet op el kaar afgestemd. „Dat duurt nog wel anderhalf jaar", schat Van Hall. Nu kent elk kanaal ook nog zijn eigen be veiliging. De klant heeft een aparte toegangscode om geld uit een pinau tomaat te halen, om via internet te be leggen, voor elektronisch bankieren en ga zo maar door. „Het is een hele uit daging om dat op elkaar af te stem menlaat de bankman zich ontvallen. Belgische klanten van Fortis kunnen wel een aantal zaken regelen via inter net. In Nederland kunnen de voorma lige VSB- en Generale Bank-klanten er nog niets mee, behalve informatie op vragen. Zelfs de zeer vermogende Mees Pierson-cliëntele moeten zich nog altijd behelpen met het aan spreekpunt van vlees en bloed bij de bank zelf. Lichtpuntje is dat binnen kort men wel de beleggingsportefeuille via internet kan bekijken. Alleen ING-dochter Postbank en de Rabobank, tegenwoordig ook als 'Ran dom Access Banking Organisation' omschreven, hebben de verschillende bedieningskanalen al in vergaande mate op elkaar afgestemd. Zo duurt het bij de coöperatieve bank slechts twee seconden voordat de klantenge gevens van het internet bij de andere servicepunten terechtkomen, garan deert de bank. Alleen voor beleggers duurt dat iets langer: zij kunnen na 15 minuten bij hun accountmanager te recht voor meer informatie. Fortis zegt inmiddels hard bezig te zijn de Belgische kennis over te heve len naar Nederland. „Dat kan niet al te lang meer duren", weet een woord voerder. ING kan geen termijn aange ven wanneer de verschillende commu nicatiekanalen op elkaar zijn afge stemd. In het buitenland past ING het Postbank-concept toe. 'Voorstel zes procent schadelijk voor werkgelegenheid' Elf banken Stellen COde Op woerden anp De leden van FNV Bouw hebben gisteren de centrale looneis, tenminste vier procent erbij, van de vakcentrale FNV verworpen. FNV Bouw eist voor volgend jaar een loonsverhoging van zes procent en nog eens één procent voor betere secundaire arbeidsvoorwaarden. tie, kan een dergelijke eis nooit bijbenen. Ook wordt op een dergelijke manier de koppeling om zeep geholpen." Vorig jaar verhoogde de FNV onder druk van de bonden de looneis van drie naar maximaal vier procent. Ook toen was FNV Bouw de eerste bond die het voorstel van de vakcentrale ver- De FNV noemt het een onver standig besluit. „Een onge wenste, zorgwekkende ontwik keling", zegt CAO-coordinator H. van der Kolk. „Een dergelijke hoge generieke looneis kan de economie en dus de werkgele genheid schade toebrengen. Denk aan de inflatie. En de col lectieve sector, het onderwijs, de gezondheidszorg en de poli- wierp. De FNV-bonden raadplegen de komende weken hun leden. Eind november stelt de FNV het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar definitief vast. De federatieraad waarin de voor zitters van alle aangesloten bonden zitten, bracht in sep tember een voorstel naar bui ten. De lonen zouden volgend jaar met tenminste vier procent moeten stijgen, daarnaast is er nog ruimte (0,5 procent) voor andere arbeidsvoorwaarden als winstdeling- en optieregelin gen. „In sommige sectoren gaat het zo goed, dat je meer kunt vragen", licht Van der Kolk de eis toe. De achterban van FNV Bouw heeft juist met deze redenering moeite, zegt een woordvoerster. „Onze leden willen graag dat iedereen er evenveel bijkrijgt. Zij zien optieregelingen, einde- jaars- en winstuitkeringen niet zitten. Ze zijn oncontroleer baar. De mannen in de keet willen elke maand hun extraatje in het handje krijgen. De hoog te ervan moet van te voren be kend zijn", zegt een woord voerster. Of FNV Bouw moet inbinden of de vakcentrale zal eind no vember mogelijk bijdraaien als de twee grootste, en dus mach tigste bonden (FNV Bondgeno ten en de Abvakabo FNV) zich hebben uitgesproken over de inzet voor volgend jaar. lienden De familie De Lange uit het Gelderse Lienden maakt er elke herfstvakantie een gezellig dagje van. Met vrienden, gezinsleden, neven en nichten worden de voederbieten op het land geoogst en opgeslagen voor de winter. Dit vanuit het principe: Vele handen maken licht werk. In de winter doen bieten dienst als bijvoer voor het vee. foto anp william hoogteijling Graydon becijfert schade voor 2000 op 5,5 miljard amsterdam anp Het aantal faillissementen is in de eerste negen maanden van dit jaar toegenomen met tien pro cent tot 3.225. Dat blijkt uit vandaag naar buiten gebrachte cijfers van het financieel onderzoeks bureau Graydon. Over het hele jaar zal ten op zichte van vorig jaar uiteindelijk twaalf procent meer faillissementen worden uitgesproken. Samen met de veel sterker gestegen schuldsa neringen komt de schade over het hele jaar uit op 5,5 miljard gulden, zo heeft Graydon bere kend. Vorig jaar was dat vier miljard gulden. Vooral veel starters gaan over de kop. Tegen over 45.000 beginnende ondernemers vorig jaar staan 60.000 nieuwe bedrijven in 2000. Van de startende ondernemingen weet 22 procent in het eerste jaar het hoofd niet boven water te houden, aldus onderzoeker R. Blom. Hij voegt daaraan toe dat al langer bestaande bedrijven het onder spit delven door een fellere concurrentie. Het aantal schuldsaneringen is over dezelfde periode meer dan verdubbeld, van 4.103 tot 9.672. Dit aantal loopt verder op tot 13.000, zo verwacht Graydon. Dat komt omdat consumen ten te veel lenen. „Veel schuldenaren laten zich verleiden door aantrekkelijke kredietaanbiedingen, waarbij hoge bedragen worden aangeboden tegen Tninimale aflossingen." De kredietverstrekkers zouden daarbij wijzen op de Fiscale rente-aftrek die in 2001 juist verdwijnt, aldus het bureau. Juridische belagers WOL analyseren interview met Nina Brink Buitenhof. De oprichtster van World Online (WOL) verbrak daarmee het spreekverbod dat ze kreeg toen ze aftrad. Brink beschimpte het beleid van de huidige WOL-directie dat ze 'weerzinwekkend' noem de. Ze gaf toe dat de beursgang van het internetbedrijf verre van vlekkeloos was verlopen. Als pleièter op de wonde be loofde ze zich hard te maken voor een fonds voor gedupeer de beleggers. Koren op de molen van Ham merstein. „Dat is hele klare taal. Ze erkent voor mij schuld. Je spreekt niet over gedupeerde beleggers als je niet in je hart voelt dat het mis t De advocaat vindt de 'bekente nissen' van Brink bruikbaar voor zijn zaak tegen ABN Amro, een van de banken die de ge flopte beursgang begeleidden. „Zij spreekt als ex-topvrouw nog altijd namens WOL. Ze is niet iemand uit de stad. Je kunt ABN Amro weer toerekenen wat WOL fout gedaan heeft." Directeur De Vries van de VEB, die eveneens een zaak te gen WOL, ABN Amro en Gold man Sachs (een andere bank die WOL assisteerde bij de beursgang) voorbereidt, raakt minder opgewonden. „Het valt allemaal erg mee. Het proces van de beursgang is onzorgvul dig geweest, dat is nog een keer vast komen te staan." De Vries zal de uitspraken van Brink niet gebruiken. „Har de informatie is het niet. Hier hoef je bij de rechter niet mee aan te komen. Maar het is'na tuurlijk nooit ongunstig voor de particuliere belegger als men sen met de beschuldigende vin ger naar elkaar wijzen. Ook advocaat Imhof van het kantoor CMS Derks, Star, Bus- mann en Hanotiau uit Utrecht 'gaat niet zo ver' het optreden van Brink als een doorbraak te beschouwen. Hij heeft namens een anonieme groep grote be leggers, die instapte via het 'Friends and Family-program- ma' de rechtbank verzocht ge tuigen te mogen horen. Daarna bekijkt hij of een procedure mogelijk is tegen WOL, ABN Amro en drie commissarissen van het bedrijf. De vermoedens bestaan dat commissarissen tegen de af spraken in rond de beursgang aandelen hebben verkocht en sommige aandeelhouders an ders behandeld zijn dan ande ren. „Ze zegt dat ze het achteraf an ders gedaan zou hebhen. Dat is iets anders dan aansprakelijk heid erkennen", beargumen teert Imhof. „Misschien betrek ik het interview erbij maar eer lijk gezegd geloof ik er niet zo Goedkope appel nekt helft telers leeuwarden anp Als de appelprijs niet om hoog gaat, zal de helft van de tweeduizend fruittelers in Nederland zijn bedrijf moe ten sluiten. Dat stelt voorzit ter K. de Jong van de vak groep fruitteelt van land bouworganisatie NLTO. De telers van appels draaien op elke kilo appels drie dubbel tjes verlies. Volgens De Jong houden de grote supermarktketens de prijs kunstmatig laag. Eenderde van de 180 fruitte lers in Flevoland is de afgelo pen jaren gestopt. „Als er niets gebeurt, zal de bedrijfs tak in Friesland en Gronin gen helemaal verdwijnen", aldus De Jong. Op de veiling wordt 60 cent voor een kilo appels be taald, terwijl de kostprijs voor de teler op 90 cent ligt. Veel fruittelers draaien vol gens NLTO om die reden al jaren met verlies. „De consu ment begrijpt er niets van. In de super- markt wordt drie of vier gulden gevraagd," zei De Jong. Volgens hem is er overigens, geen sprake van kartelvorming tussen de vier of vijf grote inkoopcombina ties. De organisaties voor fruittelers willen op korte termijn overleg met de grote supermarktketens. „We ho pen hun macht te breken, maar ik betwijfel het of ons dat lukt", aldus De Jong. amsterdam anp/rtr Elf gerenommeerde internatio nale banken hebben samen een code opgesteld om witwasprak tijken tegen te gaan. Volgende week treden zij met de details naar buiten, zo heeft een woordvoerder van deelnemer ABN Amro gisteren bevestigd. De code heeft de naam 'Wolfsbergrichtlijn' meegekre gen, vernoemd naar het confe rentiecentrum van de Zwitserse bank UBS, waarin hij tot stand kwam en richt zich vooral op 'private banking'. De nieuwe regels moeten voorkomen dat vermogende cliënten criminele gelden het legale mondiale fi nanciële circuit laten instro men. „Zij krijgen als het ware een keurmerk", weet de ABN- man. De richtlijn werd opgesteld in samenwerking met Transpa rency International, de 'Green peace' van de financiële wereld. De banken moeten onder meer op grond van de regels bepaal de transacties melden bij hun eigen autoriteiten en nieuwe klanten zijn verplicht zich te in- dentificeren. In Nederland js dat al ver plicht. „De lat ligt hier soms al hoger dan in de code", stelt de zegsman. De banken gaan geen gegevens van verdachte perso nen of transacties aan elkaar toespelen. Behalve ABN Amro en UBS hebben onder meer Deutsche Bank, Citigroup en Société Ge nerale aan de richtlijn meege werkt. ABN heeft de regels voorgelegd aan De Nederland- sche Bank (DNB), de Neder landse toezichthouder op de fi nanciële sector, in de hoop op navolging. rome anp-afp Units-frequenties leveren nam 31 miljard op miljard gulden die Blu al had gestort. De overheid heeft be sloten dat geld te houden als boete voor het feit dat het con sortium zich heeft teruggetrok ken. Ze vindt die beslissing niet gerechtvaardigd. De boete kan oplopen als blijkt dat het be sluit van Blu tot meer schade lijdt. Het Blu-consortium vond de frequenties te duur worden. Een van de leden van het con sortium, British Telecom, had aangeboden een groot deel van de meerkosten voor zijn reke ning te nemen, maar dat kon enkele andere bedrijven in de groep niet over de streep trek ken. Er hadden zich acht kandida ten voor de veiling gemeld. De vijf die een frequentie bemach tigden, zijn Telecom Italia Mo bile, Pronto Italia, Wind Tele- communicazione en de consor tia IPSE 2000 en Andala, geleid door KPN-partner Hutchison Whampoa. In het laatstge noemde consortium zit Tiscali, dat World Online wil overne men. De regering van Italië heeft de afgelopen nacht ingestemd met de uitkomst van de veiling van umts-frequenties. De veiling voor het snel internetten met de nieuwste generatie mobiele telefons was gistermiddag op geschort nadat een van de bie dende partijen, het Blu-consor tium, zich had teruggetrokken. Er waren daardoor vijf partij en over voor de vijf frequenties. De regering besloot zich daarop te beraden over de ontstane si tuatie. Ze zou zelfs hebben overwogen de veiling over te doen om er meer uit te halen. Uiteindelijk verklaarde ze de veiling voor gesloten, te meer daar de resterende bieders hun laatste bod van vrijdag in de elf de ronde van gisteren niet heb ben verhoogd. Daarmee komt de opbrengst op 26,8 miljard gulden. Dat is minder dan de helft van het be drag dat Italië's minister van fi nanciën Visco eerder als moge lijke opbrengst heeft genoemd. Bij het bedrag komt nog de 4,5 utrecht/leiden gpd Het Universitair Medisch Cen trum (UMC) in Utrecht ver dient waarschijnlijk 25 miljoen gulden aan de beursgang van het Leidse biomedisch bedrijf Crucell. Het UMC is met de Universiteit Utrecht één van de aandeelhouder in deze onder neming in celtechnologie. Het academisch ziekenhuis wil de opbrengst niet besteden aan patiëntenzorg. Het UMC bezui nigt het komende jaar 21 mil joen gulden vanwege grote fi nanciële moeilijkheden. Crucell ontstond eerder dit jaar door een fusie van het Utrechtse U-BiSys en het Leid se IntroGene. U-BiSys werd op gericht om dc verdere ontwik keling mogelijk te maken van een vinding van de immuno- loog professor Logtenberg, waarmee eiwitten van het men selijk afweersysteem worden geselecteerd die als geneesmid del kunnen worden ingezet te gen één ziekte. Deze methode lijkt veelbelovend in de strijd tegen kanker. Crusell betrekt binnenkort een nieuw gebouw op het Leid se Bio Science Park. De onder neming komt onder één dak met Pharming, het bedrijf dat nationale bekendheid verwierf door de ontwikkeling van Her man, Neérlands eerste stier waarin een menselijk gen was geïmplanteerd. Het UMC en de Universiteit Utrecht investeerden in 1996 35.000 gulden in U-BiSys. Voor dat bedrag kregen zij 600.000 aandelen die inmiddels zo'n 25 miljoen waard zijn. Volgens woordvoerders van het UMC en de universiteit wil len beide instellingen niet bij beursactiviteiten betrokken blij ven. „We hebben kennis ont wikkeld", zegt Joop Kessels, „die is overgedragen aan een commerciële partner, maar op den duur worden de aandelen verkocht en verdienen we wat geld terug dat in het onderzoek is geïnvesteerd." Volgens het UMC is om ingewikkelde vin dingen commercieel te exploi teren soms een beursgang noodzakelijk. CNV: Wantoestand in betonindustrie utrecht anp Extreem lange werkweken, hoog ziekteverzuim en laag ba- sisloon; de Hout- en Bouwbond CNV gaat de wantoestanden in de betonindustrie bij de werk gevers aan de kaak stellen. Vori ge week keurden ontevreden FNV-leden de overeengekomen CAO af. De onderhandelingen waren uiterst moeizaam verlo pen. Een aantal maanden gele den wezen FNV'ers de eerste poging ook al af. De CNV'ers namen wel genoegen met het akkoord maar klagen wel over allerhande zaken waaronder werkweken tot zestig uur. De vakbond wil de werkgevers nu alsnog wijzen op de vele over uren die de 2.200 werknemers in de betonindustrie draaien. FNV Bouw stuurde gisteren een ultimatum de deur uit om de werkgevers opnieuw aan de tafel te krijgen. Zij krijgen twee weken de tijd om te reageren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9