LA - -1 Coupgevaar Servië flink verminderd Buitenland Tamil Tijgers mogelijk bij aanslag USS Cole betrokken Ruimtestation Mir wordt volgend jaar afgedankt _itonomie voor Atjeh Papua uitgesteld Dodental door noodweer in Spanje stijgt Gesluierde schoolgang Europees Parlement wijst rechtsextremist Le Pen de deur Ivorianen eisen verkiezingsuitslag edesgesprek Ethiopië en Eritrea Ethiopië en Eritrea zijn gisteravond begonnen met vre- jnderhandelingen in Algiers, de hoofdstad van Algerije. De erhandelingen moeten tot een definitiefvredesakkoord lei- In juni tekenden beide landen al een verdrag waarin ze be den de vijandigheden te staken. Blauwhelmen van de Ver fde Naties, onder wie Nederlandse mariniers, gaan binnen- toezien op handhaving van het bestand. ia ieede man CDU afgetreden n jjj* De tweede man van de Duitse oppositiepartij CDU, g recht Polenz, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden. De 54- >e Polenz was nog maar zes maanden secretaris-generaal de christen-democratische partij. CDU-voorzitter Angela kei heeft het ontslag aanvaard, en Laurenz Meyer als Po- opvolger benoemd. Polenz vond zichzelf niet de juiste voor de baan en zei liever een bruggenbouwer te zijn dan ials speerpunt te moeten profileren. ckerbie-proces verdaagd ;ist» Het proces in Kamp Zeist tegen de twee verdachten de aanslag op de PanAm-Boeing boven Lockerbie is giste- opnieuw verdaagd. De Schotse rechtbank waarvoor het !al terecht staat, zou later vandaag bekend maken hoe lang derbreking zal duren. De advocaten van de verdachten ;n meer tijd gevraagd om nieuwe informatie te kunnen deren. i rgingswerk Koersk onderbroken imorsk De duikers bij de gezonken Russische kernonder- Koersk in de Barentzs Zee hebben hun werk gisteren tij- k stilgelegd wegens slecht weer. Zodra de golven minder zijn, gaan ze weer verder. Zondag maakten zde duikers eerste gat in de romp van het vaartuig. Doel is de lichamen de in augustus omgekomen 118 zeelieden te bergen. E-gevallen in België en Frankrijk ifL-PARUSHet Belgische ministerie van landbouw heeft gis- ■rf i bekend gemaakt dat eerder deze maand op boerderijen in 1/j «laamse Vorselaar en het Waalse Ville-en-Hesbaye BSE is inconstateerd. Meer dan honderd koeien op de twee boer- f-s en zijn afgemaakt. Ook in de Franse Loire-streek werd gis- rtï i een nieuw geval van gekke-koeienziekte gemeld. Daar zijn afgemaakt. ei" riri weer premier van Libanon eii Rafik Hariri keert terug als premier van Libanon. De rij- ikenman, die twee jaar geleden moest wijken, kreeg giste- le steun van tachtig procent van de nieuwe parlementsle- President Lahoud heeft Hariri gevraagd een regering te ;n. Van de nieuwe premier wordt verwacht dat hij de eco- ie weer tot bloei brengt. 11 edselrellen in Mutare In de stad Mutare, in het oosten van Zimbabwe, zijn ren voedselrellen uitgebroken. De politie arresteerde ne- Lek en mensen die protesteerden tegen de stijgende voedsel- in. Vorige week was het drie dagen zeer onrustig in de jafefcabwaanse hoofdstad Harare, waarna het leger een eind ïties 'e re^en maakte. Zeker 160 mensen werden in Harare gear- ;r aanslag op Franse synagoge ille Opnieuw is een Franse synagoge, nu in Marseille, het rit geworden van een aanslag met een molotovcocktail. De maakte benzinebom ontbrandde gisteren echter niet. Het oodse geweld in Frankrijk begon eind vorige maand na het ;ken van de onlusten in de Palestijnse gebieden in het en-Oosten. ieuw doden op Molukken lonesische regering stelt roering van autonomie wee opstandige provin- *L President Wahid had ikelijk beloofd Atjeh en (voorheen Irian Jaya) t jaar zelfbestuur te verle- laar nu is bepaald dat dat irder dan 1 mei volgend 1 gebeuren. De coördine- linister voor politieke za- Bambang Yudhoyono Ïegering bereidt momen- n ambitieus programma ecentralisatie voor. Alle des krijgen per 1 januari om eigen economische hrJ itieke keuzes te maken, juist de twee gebieden le afscheidingssentimen- hoogst oplopen, zullen d'n Aartsen ut luisteren Suriname htige idem Wl ibo» armand snuders derlandse minister van u w'landse zaken, Van i, is gisteren begonnen n tweedaags bezoek aan 9® me. Volgens de bewinds- eeft Nederland het volste iwen in de regering van int Venetiaan. ,,Ik ben loral om te luisteren. Su- moet zelf aangeven ee Nederland kan hel- üdus Van Aartsen. ninister wil van de Suri- regering vooral de ver- ig dat wordt gewerkt aan naait ting van de democratie ngsv rechtsstaat. Van Aartsen Uil iet met 'een opgeheven vooi je' te zijn gekomen. ,,Dat ESCI juist zijn. We willen en samenwerken als twee lie nauw met elkaar zijn den." J Aartsen bracht gisteren een beleefdheids- C7| aan president Venetiaan iementsvoorzitter Jager- I achmon. Verder overleg- amet de ministers Gilds Assen (defensie) en (buitenlandse zaken). Partijgenoten Milosevic geven toe aan Kostunica Het gevaar van een coup in Servië is gisteren aanzienlijk afgenomen door een concessie van de Socialistische Partij van de Joegoslavische ex-president Milosevic. De partij zegde toe enkele coryfeeën uit de Milosevic-tijd aan de kant te zullen zetten. boedapest cees van zweeden correspondent Milosevic trad begin deze maand af als president van de Joegoslavische federatie. Zijn partij behield echter de macht in het parlement van de deelre publiek Servië. Daardoor bleef Milosevic' schaduw boven het land hangen. Zijn partij had toegezegd te zullen meewerken aan de vor ming van een overgangsrege ring. Die moet Servië besturen tot de verkiezingen voor een nieuw parlement, eind decem ber. Maar onderhandelingen over de vorming van zo'n rege ring liepen afgelopen zaterdag vast op de weigering om enkele naaste medewerkers van Milo sevic af te voeren. De Democratische Oppositie van Servië (DOS) eiste het ver trek van een drietal Milosevic- getrouwen. Onder aanvoering van Milosevic weigerde diens partij het hele weekeinde om aan die eis te voldoen. Gister middag slaagde echter een 'pa leisrevolutie' tegen de leider. Terwijl ruim tachtig parle mentariërs van de Socialisti sche Partij met Milosevic het parlement uitliepen, bleven 130 anderen achter om zaken te doen met Kostunica, de nieuwe Het dodental als gevolg van de hevige regenval in Spanje is gisteren opgelopen van drie naar acht. Steden aan de Spaanse oostkust ondervonden veel hinder van het overvloedige water. Ook het noordwesten van Turkije kamp met waterover last. In Turkije gaat het om hetzelfde gebied als waar vorig jaar bij aardbevingen meer dan 18.000 mensen zijn omgekomen en duizenden dakloos Barcelona dparaakten. Door het recente noodweer zijn veel noodwoningen en tenten weggespoeld. In Spanje is het weg- en treinverkeer voor een deel stil komen te liggen. Vooral rond Valencia heeft het noodweer huisgehouden. In de Spaan se stad Cartagena zijn enkele wijken en campings geëvacueerd. In Noord-Italië en Zwitserland is begonnen met herstel van de schade na het noodweer van vorige week. langer moeten wachten. Vol gens Yudhoyono kiest de rege ring voor een zo gedegen mo gelijke voorbereiding. ,,De spe ciale autonomie voor Atjeh en Irian Jaya verschilt sterk van die in de andere regio's. We moe ten zorgen dat het zelfbestuur' voor deze twee provincies veel groter is." Op het Molukse ei land Seram zijn gisteren zeker zeven doden gevallen door ge vechten tussen moslims, chris tenen .en het Indonesische le ger. Dat hebben inwoners van het christelijke dorp Kairatu ge meld. Door de aanval van mos lims op het dorp sloegen zo'n zevenduizend dorpelingen op de vlucht. Bij gevechten tussen moslims en christenen zijn sinds begin vorig jaar al meer dan vierduizend mensen op de Molukken gedood. Vice-president Peru stapt op LIMA AFP-EFE-Rtr De Peruaanse vice-president Francisco Tudela is gisteren af getreden. Hij protesteert hier mee tegen de terugkeer van de vorige' maand ontslagen chef van de Peruaanse geheime dienst, Montesinos. Deze keer de gisteren in Peru terug na een verblijf in Panama. De teruggetreden vice-presi dent is ook tegen een door de regering voorgenomen amnes tie voor militairen. Volgens de oppositie zou die regeling Mon tesinos kunnen vrijwaren van vervolging. Montesinos moest vorige maand het veld ruimen, nadat was gebleken dat hij een parle mentslid van de oppositie had omgekocht. Hij gold als sterke man achter president Fujimori. De laatste heeft vervroegde ver kiezingen aangekondfgd. Zelf blijft hij uiterlijk tot juli volgend jaar in functie. In Lima kwam het gisteren tot botsingen tussen politie en betogers die het onmiddellijke aftreden van Fujimori eisten. Oppositieleider Alejandro Tole do noemde Fujimori de bron van de politieke instabiliteit in het land, en eist eveneens diens aftreden. Abidjan Agenten in Abidjan, de grootste stad van Ivoorkust, hebben gisteren traangas gebruikt om aanhangers van de socialistische presidentskandi daat Laurent Gbagbo uiteen te jagen. De betogers eisten dat de verkiezingsuitslag onmiddellijk open baar zou worden gemaakt. De nationale kiescom missie stopte na het geven van de eerste tussen stand met mededelingen over de uitslag. Het is de bedoeling dat de uitslag later vandaag openbaar wordt gemaakt. Het hoofd van de kiescommissie, de zittende president generaal Guei, zei eerder op de staatstelevisie dat er niets verdachts schuilgaat achter de vertraging. Kort na de toespraak probeer den Gbagbo-aanhangers het kantoor van de kies commissie binnen te dringen. Volgens de eerste uitslag staat Gbagbo op winst. Guei kwam eind vorig jaar via een staatsgreep aan de macht. Wei nig kiezers maakten zondag de gang naar de stem bus. Vooral in het noorden bleven veel mensen thuis. De verkiezingen werden daar vooral geboy cot door aanhangers van oud-premier Ouattara, die niet mocht meedoen omdat hij niet de Ivori- aanse nationaliteit zou hebben. Behalve Ouattara sloot het hooggerechtshof ook de meeste andere kandidaten uit van deelname. Guei heeft overigens gezegd dat hij de uitslag van de verkiezingen zal accepteren en zal aftreden als hij verliest. FOTO AP BRENNAN LINSLEY president van Joegoslavië. Ze beloofden de drie gewraakte functionarissen aan de kant te zullen zetten. De belangrijkste van hen is de Servische procu reur-generaal, Dragisa Krsma- novic. Tot zover onze corres pondent. Een onafhankelijke interna tionale commissie vindt het ge rechtvaardigd dat Kosovo zich losmaakt van Joegoslavië, maar dan moet wel aan een aantal voorwaarden zijn voldaan. Zo zou de veiligheid van minder heden (onder meer Serviërs en Roma) gegarandeerd moeten zijn en moeten vluchtelingen ongehinderd kunnen terugke ren. De commissie, ingesteld op initiatief van de Zweedse premier Persson, heeft haar ad viezen gisteren aangeboden aan secretaris-generaal Annan van de Verenigde Naties. De VN besturen Kosovo sinds juni vo rig jaar. faizabad Sinds de fundamentalistisch-islamitische Taliban het in vrijwel heel Afghanistan voor het zeg gen hebben, zijn de rechten van vrouwen er tot een minimum beperkt. In de stad Faizabad kunnen meis jes nog maar op twee scholen terecht, en op hun weg van en naar huis moeten ze gekleed gaan in de bur- qa, de traditionele sluier. Officieel berust het Afghaanse presidentschap nog steeds bij Rabbani, maar hij vecht met zijn troepen een vrijwel kansloze burgeroorlog tegen de Taliban-strijders. Rabbani heerst slechts over vijf procent van het land. foto reuters mian khursheed new delhi harald doornbos correspondent Mogelijk zit de Srilankaanse re- bellenorganisatie Bevrijdings Tijgers van Tamil Elam (LTTE) achter de zelfmoordaanval die op 12 oktober werd uitgevoerd op het Amerikaanse fregat USS Cole. Bij die aanslag in Jemen kwamen zeventien Amerikaan se marinemensen om. De Ta mil Tijgers beschikken over zelfmoordcommando's die in het verleden al veel oorlogs schepen tot zinken hebben ge bracht. „We sluiten niets uit", zegt Andrew Mann van de Ameri kaanse ambassade in de Srilan kaanse hoofdstad Colombo. Volgens Mann hebben de Ver enigde Staten officieel geen ver zoek om informatie ingediend bij de autoriteiten van Sri Lanka. De Srilankaanse krant The Sunday Leader heeft gesugge reerd dat de LTTE was betrok ken bij de aanslag op de USS Cole. De LTTE zou, zo schrijft de zich op anonieme bronnen baserende krant, Arabische ter roristen opleiding en adviezen hebben gegeven inzake het op blazen van schepen. LTTE-leden zijn zeer vakkun dig op dit gebied. Gisteren nog voeren zes LTTE-zelfmoord- commando's met speedboten vol explosieven tegen vaartui gen van het Sri Lankaanse le ger. Het leger verloor daardoor twee schepen en een helikop ter. In juni brachten zes Tamil Tijgers een fregat tot zinken. Tamil-zelfmoordcomman- do's - die bekend staan onder de geuzennaam Zwarte Zee Tij gers - hebben in totaal al zeker twaalf marineschepen vernie tigd. Op land voerden LTTE-le den meer dan 250 zelfmoordac ties uit. De Tamil Tijgers strij den al zeventien jaar voor een onafhankelijke Tamilrepubliek in het noorden en oosten van Sri Lanka. De Tamil Tijgers gelden als dé specialisten in het opblazen van schepen met zelfmoord commando's. Ze zouden pre cies weten waar een schip moet worden geraakt en met hoeveel explosieven. „Ook weten we dat ze al jaren goede banden hebben met ter roristische organisaties in het Midden-Oosten", aldus een westerse diplomaat in Colom bo. „Officieel zijn we nog niet benaderd door het Amerikaan se onderzoeksteam", zegt bri gadegeneraal Karunaratne, woordvoerder van het Sri Lan kaanse leger, „Maar ze (de Tij gers, red.) zijn meesters in dit soort werk." Vooralsnog gaat het alleen om vermoedens. Bovendien heeft de LTTE zich tot nu toe niet bemoeid met het conflict in het Midden-Oosten. Ook aanvallen op Amerikaanse doe len voerden de Tijgers nooit uit. Waarom zouden ze dat dan nu wel doen? Een mogelijke verklaring kan worden gevonden in recente ontwikkelingen in Sri Lanka. Zo steunen de Amerikanen steeds actiever de Srilankaanse rege ring in de strijd tegen de LTTE. De Amerikanen hebben een militair attaché in Colombo die volgens ingewijden 'regelmatig op bezoek gaat bij de regering'. Sinds kort speelt ook Israël een actieve rol inzake Sri Lanka. Toen regeringstroepen het af gelopen voorjaar op het punt stonden de strategisch gelegen stad Jaffna te verliezen aan de Tamil Tijgers, kreeg het Srilan kaanse leger van Israël grote hoeveelheden wapens. Ook stelde Israël computer en satellietgegevens beschik baar. Enkele weken later was Jaffna weer geheel in handen van de regeringstroepen. Kort daarna, op 15 mei, besloten Sri Lanka en Israël diplomatieke banden aan te gaan. Voordien stond het officieel socialistische Sri Lanka altijd aan de zijde van de Arabische landen. Bovendien: als de Tamil Tij gers Arabische terroristen met raad en daad terzijde hebben gestaan, dan zullen ze dat niet voor niets hebben gedaan. De Tijgers hebben veel geld nodig om hun strijd tegen het grotere en beter uitgeruste regeringsle ger voort te zetten. Mishandeling kost leider Front National zetel De Franse rechtsextremist Le Pen is geen lid meer van het Europees Parlement. De leider van het Front National (FN) verloor gisteren zijn zetel om dat hij in Frankrijk is veroor deeld voor mishandeling van een socialistische politica. Vloe kend en tierend verliet Le Pen gisteren de vergaderzaal in Straatsburg. Parlementsvoorzitster Fontai ne had Le Pen verzocht op waardige wijze te vertrekken, maar schorste voorzichtig heidshalve direct na het besluit de vergadering voor vijftien mi nuten. De FN-voorman schreeuwde dat hij terug zou komen 'als president van Frankrijk'. Hij beschuldigde de media van een lastercampagne. Het besluit van het Europees Parlement is onherroepelijk. Tijdens de verkiezingscam pagne in 1997 mishandelde Le Pen een socialistische politica, de voornaamste tegenstandster van zijn dochter in de race om een plekje in het Franse natio nale parlement. In maart werd de FN-voorman hiervoor ver oordeeld, waarna de Franse premier per decreet het bevel gaf Le Pens lidmaatschap van het Europees Parlement in te trekken. In Frankrijk verliest ie mand met een strafrechtelijk verleden het recht om een poli tieke functie te vervullen. In mei verklaarde het parle ment met ruime meerderheid de Franse eis direct in te zullen willigen. Omdat Le Pen in be roep ging tegen zijn veroorde ling, liet het definitieve einde van zijn Europese loopbaan nog even op zich wachten. Vo^ rige week maakten de Franse autoriteiten bekend dat het be roep was afgewezen. Na overleg met de juridische commissie van het parlement besloot voorzitter Fontaine gisteren dat langer wachten niet meer nodig was, en stuurde zij haar landge noot alsnog naar huis. Een laat ste poging van Le Pens getrou wen om de beslissing uit te stel len mislukte. Nederlandse europarlemen tariërs zijn verheugd over het vertrek van de rechtsextremist. Le Pen volgde nauwelijks de wetgevende vergaderingen maar was wel prominent aan wezig bij vele politieke relletjes. Van den Berg (PvdA) erkende dat het royeren van de FN-lei- der lang heeft geduurd. „Maar juist bij een man als Le Pen zijn zorgvuldige procedures nood zakelijk. Anders wordt je daar op teruggepakt", aldus Van den Berg. Le Pen wordt opgevolgd door zijn partijgenote Stirbois, die al eens eerder (1994-'99) in het Europees Parlement zat. moskou frank hendricks correspondent Het einde van het Russische ruimte station Mir is al talloze malen aange kondigd, maar ditmaal lijkt het de Russsiche regering ernst. Vice-premier Ilja Klebanov verklaarde gisteren dat volgend jaar het bestaan van de Mir na vijftien jaar zal eindigen in de Stille Oceaan. President Poetin moet het be sluit nog goedkeuren. De aankondiging komt niet als een verrassing. Sinds juni zweeft de Mir onbemand rond de Aarde, terwijl er vorig jaar ook al lange tijd geen leven was aan boord van het 'permanent' bemande ruimtestation. Rusland heeft geen geld meer voor de missies naar het station, dat op 400 kilometer hoog te zo'n 550 keer per'jaar rond de Aarde cirkelt. De Europese en Amerikaanse ruimtevaartorganisaties, ESA en NASA, die de afgelopen jaren honderden mil joenen guldens betaalden om hun as tronauten te laten experimenten in de Mir. hebben geen belangstelling meer. Het in Nederland gevestigde Mir- Corp haalt voortdurend de publiciteit met plannen voor particuliere vakan ties en televisieshows in de ruimte. Maar het bedrijf lijkt niet in staat om de benodigde 200 miljoen dollar per jaar op te hoesten om de Mir draaiend te houden. Deze maand moet een be voorradingsschip naar het verouderde ruimtestation, maar MirCorp is vol gens de Russen nog niet met geld over de brug gekomen. MirCorp-president Jeffrey Manber vroeg gisteren om meer tijd. Het bedrijf bereidt een beursgang voor. De Mir moet volgens de laatste plan nen in februari of maart 2001 in zee worden gedumpt, bevestigde Kleba nov tegenover persbureau Interfax. In dit scenario zullen twee Progress- ruimteschepen de Mir terugbrengen tot een hoogte van 80 kilometer, waar na het station wordt gedropt in de Stil le Oceaan. Tijdens de val in de atmos feer zal het station grotendeels ver branden. De Russen zeggen dat de brokstukken zonder problemen op de zeebodem kunnen blijven liggen. De beslissing om de Mir af te schrij ven, roept in Rusland weinig emoties op. De autoriteiten hebben de beslis sing jarenlang voor zich uit geschoven, omdat de trots van Rusland in het ge ding zou zijn. President Poetin verklaarde kort na zijn aantreden nog dat de Mir ge spaard moest blijven. Inmiddels heerst de opvatting dat de natie zich het pe perdure ruimteprogramma niet langer kan permitteren. Rusland loopt boven dien achter met bijdragen aan het in aanbouw zijnde internationale ruimte station ISS. De Mir werd op 19 februari 1986 als eerste permanente ruimtestation ge lanceerd. De oorspronkelijk geplande 'levensduur' was 3,5 jaar, maar die pe riode is sindsdien veelvuldig verlengd. De laatste jaren kwam de Mir vaak in de publiciteit door ongelukken en ge breken. In 1997 kwamen de Ameri kaanse en Russische bemanningsle den bijna om het leven bij een brand. Een botsing met een bevoorradingra ket veroorzaakte een gat in de romp, en geregeld dreigde voor de astronau ten en kosmonauten zuurstofgebrek door het uitvallen van de elektriciteit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5