«_ubos.nl Openbaar vervoer wordt steeds minder populair De Randstad is nog lang niet vol Peper uit zeer felle kritiek op KPMG Binnenland 'Geld moet je niet achterna, maar tegemoet lopen' Kolbak verkeerd om DNA-onderzoek in zaak Vaatstra niet uitgesloten Taxipalen Amsterdam mogen nog blijven staan «DAG 24 OKTOBER 2000 tieuwe ingreep bij Prins Claus w haag Prins Claus jeft het afgelopen week- inde opnieuw een urolo- jsche ingreep ondergaan iziekenhuis Barmbek in iamburg. Ook is er tijde- ;een stoma geplaatst, en kunstmatige darmuit- mg. Volgens de Rijks- j oorlichtingsdienst (RVD) ras de prins op privébe- oek in de omgeving van I [amburg, toen zijn klach- e n zo ernstig werden dat j direct naar het zieken- moest. Hoofddirec- ;ur Brouwers van de RVD ei gisteravond dat het re- a lelijk goed gaat met de ins. Begin oktober werd aus ook behandeld aan 'u |jn urinewegen. Het is u iet bekend hoe lang hij in et ziekenhuis moet blij- i« evenslang geëist voor moord u „ningen De officier van justitie heeft gisteren voor de recht- ank in Groningen levenslang geëist tegen een 50-jarige inwo- ervan Assen. De man wordt verdacht van de moord op de 27- irige Tjirk van Wijk uit Groningen, op 16 oktober vorig jaar. De wakbegaafde Van Wijk werd met messteken om het leven ge- racht. De nabestaanden willen onder andere het Consultatie- tireau voor Alcohol en Drugs (CAD), het ministerie van justitie ode therapeut van de dader aansprakelijk stellen. De dader Hl as net enkele maanden vrij na acht jaar cel en tbs. Het CAD en epsychotherapeut hebben volgens de advocaat niets gedaan W iet signalen dat het niet goed ging met de man uit Assen. Deze ad zelfs meegedeeld dat hij iemand zou vermoorden. FOTO ANP ED OUDENAARDEN )n i'erdachte ontsnapt met politiewagen gi «sterdam Een van diefstal verdachte man in Amsterdam is er j,. istermiddag in geslaagd er met een politiewagen vandoor te ran. De politie kreeg een melding van een diefstal op de Spij- ei irkade. Toen agenten de 39-jarige man in de politieauto had- Da en gezet voor onderzoek, lukte het hem om op de bestuur- 20| ersplaats te kruipen en weg te rijden. Ver kwam hij niet. Toen r ijbij de pont over het IJ kwam, stapte hij uit en vluchtte de ont op. Hier werd hij alsnog in de kraag gevat. 4ntifile-advertentie kostte zes ton haag De paginagrote advertentie in de landelijke en regio- 30l ale kranten in de Randstad over het antifileplan heeft minister dij ietelenbos (verkeer) 585.213 gulden gekost. De bewindsvrouw ceft dat de Tweede Kamer gisteren laten weten in antwoord op ihriftelijk vragen van WD-Kamerlid Hofstra. Die had zich ge- bn rgerd aan de vorige week verschenen advertentie.«Vooral de in- oud van de advertentie schoot Hofstra en ook andere Kamer den in het verkeerde keelgat. Hij vond het niet netjes dat Ne- denbos de plannen voor het spitstarief, aanleg van wegen en aai trbetering van het openbaar vervoer presenteerde als voldon- enfeiten. Ze vermeldden niet dat de Tweede Kamer nog in ;qi ioet stemmen, rf ustitie: groene zwaailichten verboden okerk Justitie gaat het gebruik van een groen zwaailicht op de lie; ito van een huisarts niet gedogen. Volgens Justitie mag nie- jg; and in Nederland zomaar met een zwaailicht rondrijden, waalf Nijkerkse huisartsen gebruiken vanaf gisteren een groen raailicht op hun auto als zij met spoed naar een patiënt moe- ei; n rijden. Volgens initiatiefnemer Graafland is dat nodig omdat Liisartsen steeds vaker vast komen te zitten in druk verkeer, aag ledeweggebruikers reageren vaak agressief, omdat ze niet we- gj tl dat er een mensenleven op het spel kan staan, ph leapg geen extra bevoegdheden Europol haag Europol zal zich voorlopig blijven beperken tot het van de nationale politie van de EU-lidstaten. De ;opese politie-organisatie zahniet actief misstanden opspo- rha nof meedoen aan strafrechtelijke onderzoeken. De Belgische Si sinister Duquesne van binnenlandse zaken en adjunct-direc- 3tl urBruggeman van Europol onderstreepten gisteren dat Euro- ebb ol op korte termijn niet actief zal deelnemen aan onderzoeks- ams. Deze vrees leeft bij een meerderheid in de Tweede Ka- wi fêrna uitspraken van Bruggeman dat hij een wat actievere rol ken iet voor Europol. Duquesne vindt het daarvoor nog te vroeg, kre- ij vindt dat de lidstaten eerst wat meer vertrouwd moeten ra- a met de internationale politie. Verder wil de Belgische mi ster dat eerst het informatiesysteem van Europol van de ond komt, waarin alle gegevens over criminele organisaties orden gekoppeld. Eenderde van besluiten IND fout ahaag De Immigratie en Naturalisatiedienst (IND) zit er bij beslissingen regelmatig naast. De rechter oordeelt in 30 et, hi 'ocent van de gevallen waarin een asielzoeker of vreemdeling e- eroep aantekent, dat de IND een foute beslissing heeft geno- Ji sen. Dat percentage moet omlaag naar 20. Het is niet haalbaar jjn ilnog verder naar beneden te krijgen, zo schrééf staatssecreta- iCohen (justitie) gisteren aan de Tweede Kamer. De rechter aai aiietigt besluiten van de IND, omdat formele procedures niet is hi zijn gevolgd, maar ook omdat de dienst inhoudelijk fout jein t Hij vindt dan dat de IND op grond van de situatie waarin ie- 7_e\i and verkeert, een verzoek om in Nederland te mogen blijven eun iet had mogen afwijzen. Overigens benadrukt Cohen dat het (IND niet altijd te verwijten is dat de rechter een besluit moet orrigeren. Soms neemt de dienst een besluit terwijl later ande- iregels met terugwerkende kracht gaan gelden. inde1 I Zelf een hypotheek samenstellen én online afsluiten Geen afsluitprovisie ikani Rente behorend tot de laagste in Nederland (''0^ Offerte mogelijk binnen 15 minuten dieh ihe wat vele Nederlanders al geheel vrijblijvend hebben gedaan. Sa naar WWW.EUBOS.NL en ontdek dat u duizenden guldens kunt isoaren op uw hypotheek. Door uw hypotheek totaal onafhankelijk n in alle vrijheid zeif online samen te stellen én af te sluiten. Op uw gemak thuis. Ontdek vandaag de goedkope en volstrekt uilige financiële wereld van EUBOS.NL bank of Scotland Tweederde Nederlanders laat treinbus en tram links liggen den haag gpd Tweederde van de Nederlanders maakt nooit of nauwe lijks gebruik van het openbaar vervoer. Een kwart van de mensen die wel in trein, bus, metro of tram stappen, is daar steeds minder enthousiast over. Van de reizigers vindt 27 procent de dienstverlening in het openbaar ver voer slecht. Woordvoerster F. Kraaijeveld van NS noemt het percentage reizigers dat volgens Trendbox ontevreden is over de dienst verlening van NS en andere openbare vervoerders 'veel te hoog'. NS hebben al maatrege len genomen. Zo zijn de in structies aan het personeel op de stations verbeterd en is het treinpersoneel uitgerust met mobiele telefoons en zakcom- Dat blijkt uit het onderzoek 'Openbaar Vervoer in Neder land', dat bureau Trendbox deed in opdracht van Reader's Digest. De publicatie viel giste ren samen met een dag van for se ontregeling van het treinver keer, vooral tussen Haarlem en Leiden en Haarlem en Amster dam. puters waarop ze actuele infor matie over vertragingen kun nen opvragen. „Maar het moet nog beter", zegt Kraaijeveld. Volgens de woordvoerster slaagt de NS er nog altijd niet in de - in het vooruitzicht gestelde - verbete ring van de klantenservice daadwerkelijk door te voeren. Driekwart van de Nederlan ders denkt dat het openbaar vervoer inderdaad populairder zou zijn als de dienstverlening wordt verbeterd. Tram en stadsbus veroorzaken bij reizi gers overigens meer ergernis dan de trein; één op de vijf mensen die gebruik maken van tram of stadsbus heeft klachten over vertraging, drukte of on veiligheid. Uit het onderzoek blijkt dat vrouwen veel meer gebruik ma ken van openbaar vervoer dan mannen, en dat jongeren het meest op die manier reizen. Bij na de helft van de Nederlanders tussen 16 en 24 jaar gebruikt het openbaar vervoer vrijwel el ke dag. De onderzoekers con stateerden wel dat mensen tus sen de 25 en 49 jaar de afgelo pen drie jaar 'beduidend min der' vaak in bus of trein zijn ge stapt. „Wederom een aanwij zing dat de auto het steeds meer is gaan winnen van het openbaar vervoer", aldus het onderzoeksbureau. den haag De marechaussee rechts heeft in de haast zijn kolbak, het hoofddeksel van de militaire politie verkeerd om opgezet. Dat gebeurde tijdens het bezoek van de premier van Letland, die vandaag in het bijzijn van de marechaussee werd ontvangen op Huis Ten Bosch. FOTO ANP JASPER JUINEN amsterdam theo v De wereld draait te snel voor het traditio nele streekplan dat een provinciebestuur eens per tien jaar vaststelt. Zeker in de randstad voldoen deze betrekkelijk kleine, met raadselachtige grenzen getrokken plannen niet meer. Het Noord-Hollandse provinciebestuur wil een lappendeken van acht streekplannen rond het Noordzeeka naal vervangen door één overkoepelend reuzenplan, waarin wordt vastgelegd waar nieuwe woonwijken komen, bedrijventer reinen, wegen ep groen. Omdat zelfs de provinciegrenzen verre van logisch zijn, probeert Noord-Holland ook Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland te verleiden om mee te doen. De bestuurders schuwen daarbij geen grote woorden. Er is een Strategienota in de maak, waarin wordt gehamerd op het vormen van een Delta metropool in de Randstad. De vierhoek Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag moet aansluiten bij de Europese ontwikke lingen en daarom 'een groot netwerk wor den'. Die metropool zou een economisch en cultureel brandpunt moeten zijn in het Europa van de 2Ier eeuw. Het betekent dat de randstad nog lang niet vol is. Volplem pen is niet de bedoeling. Op alle mogelijke gebieden is 'schaalsprong' en 'kwaliteits- sprong' noodzakelijk. De Noord-Hollandse gedeputeerde voor ruimtelijke ordening H. Meijdam (WD) is de eerste om toe te geven dat het maken van een dergelijk plan een geweldige opgave is: „Gemakkelijke oplos singen zijn niet voorhanden, want heel veel grondgebied in het noordelijk deel van de randstad is al geblokkeerd. In grote lijnen moet dit gebied een economische motor blijven, het karakter van het landschap moet behouden blijven, we moeten er pret tig kunnen wonen en ons kunnen verplaat sen en bovendien moeten we de water overlast te lijf met spaarbekkens. We zullen pijnlijke keuzes moeten maken." Met ver tegenwoordigers van alle mogelijke maat schappelijke organisaties proberen de poli tieke bestuurders de komende tijd de pran gende vraag te beantwoorden of steeds weer groene gebieden in de randstad moe ten worden aangesneden om te kunnen werken en wonen, of dat er een rem op die groei moet komen. den haag anp Het is niet uitgesloten dat er alsnog een grootschalig DNA- onderzoek komt wegens de moord op Marianne Vaatstra. De beslissing is aan het open baar ministerie (OM). Er moe ten dan wel sterke aanwijzingen zijn dat zo n onderzoek inder daad zal leiden naar de moor denaar. Dat schreef minister Korthals van justitie gisteren aan de Tweede Kamer. De WD-be- windsman vindt wel dat het OM terughoudend moet zijn met het verrichten van groot schalig, vrijwillig DNA-onder zoek. Het vergt immers enorm veel tijd en capaciteit. Justitie doet weliswaar DNA-onderzoek in de zaak-Vaatstra, maar dat is beperkt van omvang. Overigens heeft onderzoek onder 194 mannen nog niets opgeleverd. De Kamer wil echter de moge lijkheid openhouden het on derzoek uit te breiden tot dui zenden mannen. Justitie wilde hier steeds niet aan. Marianne Vaatstra werd vorig jaar in een weiland bij het Frie se Veenklooster verkracht en vermoord. Volgens de recher che woont de dader binnen een straal van 15 kilometer van de plaats van het misdrijf. De Ka mer wil dat justitie stapsgewijs binnen deze cirkel mannen vraagt DNA-materiaal af te staan. Nul komma nul voor Domkoker utrecht gpd De gemeente Utrecht is niet van plan geld te betalen aan de dieven van de Domkoker. Hoe wel zij nog geen exemplaar heeft gekregen van de 'losgeld- brief die het Utrechts Nieuws blad het afgelopen weekend ontving, zegt de woordvoerder bij voorbaat al dat de gemeente niet ingaat op welke eis dan ook. „Ze krijgen nul komma nul." De brief werd afgelopen weekend bij de krant bezorgd. In uitgeknipte krantenletters staat er: 'Wij hebben de koker. Contact is gemaakt. 25.000 is onze eis. Verder contact via Springstof.' Springstof is ion links krakersblad. De koker, met tien voorspel lingen uit 1959 over de burger luchtvaart, werd begin oktobei gestolen. De koker zat ingemet seld in een nis in de Dom en de inhoud zou op 7 oktober met veel vertoon worden onthuld. Dat feest is niet doorgegaan. De politie stelde een onder zoek in naar de verdwijning, maar dat leverde niets op. Ook met de brief kon ze geen kant op. amsterdam gpd-anp De gemeente Amsterdam mag de telefoonpalen van de Taxi centrale Amsterdam (TCA) nog niet weghalen. Dat heeft de rechtbank gisteren besloten. De hoofdstad wilde de palen op de standplaatsen Centraal Station, Dam, Leidsepiein en Rem- brandtplein eigenlijk al vorige week verwijderen. Maar TCA had daar nog een bezwaarpro cedure tegen lopen, en eiste in een kort geding dat de gemeen te daarop zou wachten. Via de palen krijgen alleen TCA-chauffeurs taxiritten toe bedeeld. Dat is echter in strijd met de nieuwe Taxiwet, die vrije concurrentie tussen diver se taxicentrales mogelijk maakt. De wet leidde begin dit jaar tot de Amsterdamse taxioorlog, want het machtige TCA-bol- werk duldde geen enkele con currentie. Chauffeurs van con current TaxiDirekt werden re gelmatig bedreigd en enkele auto's werden vernield. TCA wil de palen niet delen, en de gemeente wil niet voor el ke taxicentrale aparte palen. Dat zou het straatbeeld teveel ontsieren. Na de telefoonpalen op de vier populairste stand plaatsen wil de gemeente er ge faseerd nog meer verwijderen. In september heeft de gemeen te daarom de vergunning van TCA voor de palen ingetrokken. De rechter oordeelde gisteren echter dat de taxicentrale hele maal nooit een vergunning no dig heeft gehad. Er is nu dan ook geen sprake van een illega le situatie. De rechter sluit ove rigens niet uit dat de palen als nog worden verwijderd. De ge meente zou dan een privaat rechtelijke procedure moeten beginnen. C&A verlengt geldigheid waardebonnen t/m 1 december. j J Naar aanleiding van de grote kledinginruilactie betreuren wij het ten J I zeerste dat de door ons geplaatste advertentie in de zondagskranten l heeft geleid tot misverstanden. C&A Nederland biedt haar welgemeende j J excuses aan. Om tegemoet te komen, aan de grote teleurstelling bij J I veel van onze trouwe klanten, hebben wij de geldigheidstermijn van de i uitgereikte waardebonnen verlengd. j De ruim 350.000 ingeleverde stuks worden geschonken aan projecten in Roemenië, Wit-Rusland, Zaïre en Suriname. De waardebonnen zijn nu geldig tot en met 1 december 2000. WIM STEVENHAGEN amsterdam hans geurens Accountantsbureau KPMG heeft broddelwerk afgeleverd toen het in opdracht van de ge meente Rotterdam de uitgaven en buitenlandse reizen van oud-burgemeester Peper on derzocht. Althans, dat vinden Peper en zijn advocaat H. Men- tink. Het duo probeerde giste ren in Amsterdam de Raad van Tucht voor Registeraccountants hiervan te overtuigen. De voormalige minister van binnenlandse zaken, die van wege de kritiek op zijn 'Rotter damse declaraties' moest aftre den, had eerder dit jaar de klacht tegen het accountants bureau ingediend. Gisteren mocht hij die mondeling toe lichten. Peper zei niet veel meer dan dat hij vindt dat het open baar bestuur stevig gecontro leerd moet worden, 'maar dan wel met deskundigheid'. Zijn advocaat Mentink liet weinig te raden over wat hij vindt van de werkwijze van de KPMG-accountants. Hij sprak onder meer van 'smoezelig' en 'met geen pen te beschrijven „Voortdurend is de suggestie gewekt van graaien in de kas. Dat heeft de toon in de media gezet. Men kan mijn cliënt mis schien van administratieve slor digheid betichten, maar ner gens is aangetoond dat er spra ke is van zelfverrijking", aldus de advocaat. „Er is een beeld geschetst van een burgemeester die graag reist. Maai- ik kan u verklappen dat mijn cliënt liever in Wasse naar in een leunstoel een goed boek zit te lezen dan dat hij de wereld afreist." Volgens Mentink is de repu tatie van zijn cliënt onherstel baar beschadigd. „KPMG heeft zich bij het onderzoek gedragen als een olifant in een porselein kast." Het verwijt dat KPMG tijdens het onderzoek heeft 'gelekt', kreeg Mentink overigens net zo hard terug. Als er iemand is die naar de pers heeft gelekt, is het Peper zelf wel, aldus de advo caat van KPMG. Daarmee werd gedoeld op een brief van Bram Peper aan de COR, die hij vol gens zijn eigen woordvoerder in handen van NRC-Handelsblad zou hebben gespeeld. De Raad van Tucht voor Re gisteraccountants doet binnen drie maanden uitspraak. Overi gens beslist het Openbaar Mi nisterie nog voor die rijd of Pe per nog strafrechtelijk vervolgd wordt. Duikteam zoekt naar lichamen Marion en Romy ARNHEM GPD Een team van acht duikers gaat in het Noord-Hollandse Ult- geeslermeer en de noordelijker gelegen recreatiepias Geest- merambacht op zoek naar de li chamen van Marion en Romy van Buuren. De mannen, allen lid van de marinebrandweer uit Den Helder, hebben zich giste ren bij privé-detective en voor malig politierechercheur J. Smits uit Eist gemeld. Marion en haar dochter Ro my verdwenen drie jaar terug. Hun verdwijning werd toege schreven aan een Alkmaarse crimineel, de vader van Romy. De man, die vorig jaar in de ge vangenis overleed, heeft altijd ontkend iets met de verdwij ning te maken te hebben ge had. Smits zegt echter aanwij zingen te hebben dat de jonge moeder en haar dochter door de crimineel in 'een recreatie- plas bij Alkmaar' zijn gedumpt. De acht duikers zijn bereid om op persoonlijke titel de bo dems van de twee meren te on derzoeken, zo bevestigen ze. De detective uit Eist hoeft alleen maar de plaatsen aan te wijzen waar volgens zijn informanten de twee lichamen mogelijk lig gen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3