c Cheerleaders veroveren Nederland Ïwim/MC Gesprek van de Dag Grootmoeder op vleugel Eten zoveel je kan binnen een uur DINSDAG 24 OKTOBER 2000 152 Dwangsom Schiphol Minister Netelenbos (verkeer) heeft Schiphol een eer ste dwangsom opgelegd van een half miljoen gulden. Dit vanwege een overschrijding van de geluidszone op een van de 249 controlepunten. Schiphol vreest dat de boete zal oplopen tot vier miljoen gulden. Pas bij het begin van het nieuwe 'geluidshinderjaar' op 1 novem ber wordt de lawaaiteller weer op nul gezet en kan er voorlopig weer volop worden gevlogen. Schiphol heeft zware kritiek op de maatregel. Vliegtui gen moeten volgens Schiphol-baas Cerfontaine pal bo ven Amsterdam gaan vliegen om lawaai boven een bie tenveld te verminderen. En dat terwijl de totale ge luidshinder dit jaar volgens hem lager is dan ooit. Cer fontaine wil dat Netelenbos voortaan alleen boetes op legt bij een overmaat aan lawaai in woongebieden. Maar het is niet terecht om alleen Netelenbos de schuld te geven van de problemen. Mede gedwongen door een uitspraak van de rechter heeft zij vorig jaar luid en duidelijk aangekondigd dat zij een einde maakt aan de praktijk van het gedogen van overtredingen. Opnieuw gedogen zou ook de geloofwaardigheid van de overheid in het toch al weinig vroljjk stemmende Schiphol-dossier verder aantasten. Veel betrokkenen zijn ongelukkig met het wettelijk vastgelegde systeem van berekende geluidshinder, maar het is momenteel wel de enige rem op een an ders ongebreidelde groei van het vliegverkeer. In af wachting van een nieuw en hopelijk beter lawaaimeet- systeem in 2003 doet Schiphol er goed aan om de hand in eigen boezem te steken. De problemen zouden namelijk minder uit de hand zijn gelopen als Schiphol het baangebruik eerder had bijgestuurd. Chaotische toestanden met urenlange ver tragingen ontstonden door noodmaatregelen om het baangebruik te beperken toen het al bijna te Iaat was. De schade aan het imago van 'Nederland, luchtvaart- land' is niet alleen te wijten aan de bekritiseerde mi lieuregels, maar ook aan Schiphol zelf. Herrie U heeft last van de herrie en dat komt door de herfst. Echt waar. Nova zei het gisteren, de overheid heeft het gemeten - oh nee, niet gemeten, maar uitgerekend - en Schiphol betaalt daar een half miljoen voor. Aan het eind van deze maand misschien zelfs vijf miljoen. Nee echt, u heeft last van de herrie. Vooral bij meetpun ten 42 en 211. Een bietenveld en de Aalsmeerse bloe menveiling, zijn dat. Dus als u bieten verbouwt en bloe men veilt, dan heeft u last van de herrie. Meetapparaat- jes zijn er dan nog wel niet, maar dat maakt niks uit. Ze kunnen zoveel tegenwoordig, ze kunnen zelfs uitreke nen hoeveel herrie er is. De meetapparatuur komt pas volgend jaar. Natuurlijk ging het in Nova over vliegtuigen. Die ma ken de herrie. Schiphol is over de grens gegaan en krijgt een boete. Wil zag het allemaal aan: de president-directeur.van de luchthaven, meneer Cerfontaine, die het natuurlijk be lachelijk vindt dat zijn bedrijf een boete krijgt voor her rie boven een bietenveld. En meneer Duyvendak van milieudefensie, die de boete veel te laag vindt en nog eens uitlegt dat dat bietenveld een signaal is dat het overal de spuigaten uit loopt met die herrie. En die zei dat de minister heeft beloofd dat zij een landingsbaan sluit, als Schiphol geluidsnormen blijft overschrijden. Beide reacties verbaasden Wil niet. Natuurlijk wil mi lieudefensie Schiphol dwars zitten. En natuurlijk pro beert Schiphol het te bagatelliseren. Maar dat uitrekenen van die herrie aan de hand van 'vliegbewegingendat is een raadsel. Rob Trip, de pre sentator van Nova, vroeger verder helaas niets over. Hoe doen ze dat? Hebben ze van alle vliegtuigen onder zocht hoeveel lawaai er op de grond te horen is als ze met welke snelheid dan ook op een willekeurige hoogte overvliegen? Maakt het als die meetapparaatjes er zijn nog uit of de boer net zijn bietenveld aan het omploegen is met een enorme dieseltractor? Of filtert zo'n appa raatje het vliegtuiggeluid er feilloos uit? En wordt in de berekeningen wel rekening gehouden met het weer? Als het regent heeft Wil altijd veel minder last van vliegtui gen die overvliegen. Dan zit Wil namelijk binnen. Maar goed, ook Cerfontaine praatte alsof die berekeningen vaststaan. Laten we dan maar aannemen dat u inder daad teveel herrie binnenkrijgt. Omdat het herfst is. Kijk, dat begreep Wil dan weer wel: in de herfst waait het harder en vliegtuigen hebben daar last van; het kost al extra energie om in harde wind te fietsen, laat staan vliegen. Maar wat Wil dan weer niet begrijpt: waarom rekent de overheid dan niet uit hoeveel last we hebben van de kerkklokken op zondagochtend, als je je net hebt voor genomen zo lang mogelijk te blijven slapen. En waar liggen de lichtgrenzen van die neonreclame aan de overkant? En u kent ze wel, die zwarte Golfjes met twee van die vroeg-kale jongens erin, die DOEF-KEDOEF-KEDOEF langskomen. Ach, lieve mi nister Netelenbos, wilt u dat eens uitrekenen? wil buys Spuitgieten W, enselijk re kunststof te gieten, die vervolgens stolde en hard uit de mal kon worden gehaald. Toch kan ik u verzekeren dat tijdens mijn gehele middelbare schooltijd het woord spuitgieten niet één keer gevallen is. Wel hoorde ik van het wissel slagstelsel en de economische problematiek in Oost-Groningen, dus enig benul van de wereld buiten Vergilius was aanwezig. Desondanks werd aan een industriële techniek even belangrijk en gezichtsbepalend als de benzinemotor geen woord vuil gemaakt. Er zijn van mijn leven vijfentwintig jaar voorbij gegaan zonder dat ik wist waarom er op de onzichtbare kant van kunststof voorwerpen puntjes en putjes zitten. En zonder dat ik wist waarom alleen de goedkoopste plastic tuinstoelen een dunne opstaande ribbel hebben, die precies over de helft van de stoel loopt. Inmiddels weet ik dat wél, omdat ik een spel bedacht heb dat -zo bleek- uitsluitend met spuitgieten gemaakt kon worden. Inmiddels komen ergens in Rijswijk de eerste exemplaren uit de machine. Stapje voor stapje heb ik me intussen ingewerkt in de spuitgietivereld en de schade van mijn ja renlange onwetendheid binnen een jaar hersteld. Er is een mal. De holte in die mal is fret negatief van het te vèrvaardigen voorwerp. Maar mallen zijn zo duur omdat ze nog veel méér zijn dan een negatief. In de mal moeten kanaaltjes worden ge boord waardoor het hete plastic binnenstroomt. De plek waar het plastic binnenkomt is later her kenbaar op het vervaardigde voorwerp. Er zijn bovendien kanalen in de mal geboord waardoor koelwater stroomt: sneller koelen betekent meer kunnen produceren. Als het plastic hard genoeg is, gaat de mal open, in twee helften. Het vervaar digde ding blijft in de ene helft van de geopende mal vastzitten, altijd dezelfde helft. Daar zitten de uitstoters die een klein indrukje.achterlaten op het vooriverp. Dus eindelijk weet u nu de reden voor die uitsteekseltjes en putjes op de achterkant van kunststof dingen: dat zijn respectievelijk de entreeplaats van het plastic, en de blutsjes wegens het uit de mal stoten. En die ribbels op goedkope tuinstoelen, hoe komt dat? Welnu, die tuinstoelen zijn gemaakt van af geschreven. goedkope mallen. Die mallen lekken waar de helften tegen elkaar komen. Precies over de helft van de stoel loopt daarom een scherp randje van doorgelekt plastic. Uw huiswerk voor deze week is vast te stellen welke voorwerpen in uw omgeving met de spuitgietmachine vervaar digd zijn. waar de inspuiting plaatsvond, en waar de merkjes van de uitstootnokken zich be vinden. De Britse pre mier BLAIR heeft in de tuin van zijn buiten huis een vogel kooi met daarin een camera la ten installeren. De eerste mi nister kan op die manier de capriolen van een uilenfami- lie volgen. Vol gens de Britse krant The Ti mes heeft de familie Blair de kooi aangeboden gekregen om er een gewonde uil te huisvesten die in augustus bij hun huis een veiligheidsalarm deed afgaan. Milieugroepen ver wijten Blair gebrek aan interesse voor natuur en milieu. Downing Street ontkent dat Blair's inte resse in uilen opportunistisch is. ..Volgens mij vindt het echtpaar Blair het gewoon leuk voor de kinderen", aldus een woordvo der. De Zuid-Larense golden retriei BARNEY heeft de nationalei slankwedstrijd voor dieren ge wonnen. Barney viel meteen speciaal dieet in vier maande' tien kilo af. Aan het begin van wedstrijd, die georganiseerd werd door diervoederfabrikan! Hill's, woog de hond 47 kilo.' nog maar 37. Hij mag nu me! zijn baas mee op de reis. die' met het afslanken heeft nen. Het probleem van Barne» was dat hij het 'te goed' had; geen wonder met een baasje! kok is in een specialiteitenrö taurant. Maar toen de golden' triever kreupel ging lopen als| volg van overgewicht, zag ook zijn baas in dat je een hond" allerlei lekkere extra hapjes! goed doet. Een streng dieeter meer beweging maakten van Barney weer een gezellige le venslustige kameraad. Een uur lang relatief luxueus schranzen voor vijftien gulden. Dat kan sinds kort in Amsterdam. De hoofdstad is binnen een jaar tijd tenminste drie restaurants rijker waar op uurgeld kan worden ge geten. De Koninklijke Horeca Neder land (KHN) is niet onverdeeld gelukkig met het nieuwe concept. „Tenzij het jongeren over de drempel van het res taurant krijgt." De nieuwe restaurants, onder meer aan de Zeedijk, Rokin en Van Baerlestraat, richten zich op consumenten met wei nig tijd en weinig geld. Met name toe risten weten de weg naar de uurgeld- restaurants inmiddels te vinden. In de eetgelegenheden koopt de klant een bonnetje - vooraf betalen - waarna die zich onbeperkt kan bedienen van een buffet. De restaurants voeren ge middeld zo'n twintig gerechten, die wekelijks verschillen. De uurgeldres- taurants zijn in andere wereldsteden als Londen en New York al langer een bekend verschijnsel. Volgens manager L. Wang van uurgeld- restaurant Dim Sum Court is het con cept een succes. „Niet alleen bij toeris ten, we zien toch ook vaste klanten praktijk is dat onze klanten een half uur lang erg veel eten, en daarna rus nog een half uurtje thee drinken." D thee zit overigens niet bij de prijs int grepen. Het restaurant voert gerechten uitd< Szechuan, Tibet en andere regionale keukens uit het Verre Oosten. „luist niet de goedkoopste gerechten", stel ze. „Dit is een nieuw idee. Dus liever een kleine winst en hard groeien." De Koninklijke Horeca Nederland, al deling Amsterdam, is enigszins scep tisch. „Tja, wat is onbeperkt eten?Ht vol kun je? Het is een leuk concept,! wel, maar of het goed is voor de brat che is wat anders", stelt voorzitter H Verweij van de KHN. De KHN denkt wel dat het uurgeldre taurant een gat in de markt kan hebl gevonden. „Creatief is het zeker. Me name jonge mensen zijn grote portie gewend. Voor hen is het leuke binne komer: eten om te eten, de buik vol hebben. Ik heb dit liever, dan dat ze naar Albert Heijn gaan om een zak snacks te halen", aldus Verweij. Miljonair Stefan en Coby getrouw Met een wat formeel klinkeni 'ja' zijn Stefan Kerkhofs (33)i Coby Bos (29) gistermiddagi het gemeentehuis van Blario in de echt verbonden. De in middels overbekende miljon uit het Vlaamse Zonhoven et de bruid uit Lunteren hebbei daarmee de laatste stap gezet van Ja, ik wil een miljonair,1 programma van RTL 4 waan de Belg zijn vrouw uitkoos. Het was echter wel een brul zonder familie, want - zo zei Coby Bos na de plechtigheid ze wil familieleden niet bloot stellen aan de mediagekted* losgebarsten, nadat Stefan Kerkhofs haar twee weken gi den uit drie overgebleven bn den koos. Pers was er gisteren des te meer. Fotografen duikelden! wat over elkaar om een plaai te kunnen schieten van het bruidspaar. Willibrord Frequ en Albert Verlinde werden hardhandig door ingehuurd) lijfwachten buiten het gemet tehuis gehouden. De kersverse echtelieden lid weten nog slechts één vurige wens te hebben: dat ze elkaa kunnen leren kennen en niet via de roddelbladen allerleio waarheden krijgen te lezen. „Om die reden is er vandaag ook geen familie aanwezig. A aandacht viel ons rauw op hi dak, maar voor hen was dezi aandacht helemaal onge wenst", aldus Coby die in de bladen werd 'beschuldigd' vi het hebben van een lesbischi relatie. Een soortgelijk verha viel al eerder te lezen overSli fan Kerkhofs. Hij zou in hetl gische Hasselt de liefde hebb bedreven met een man. „Nog niet vijf procent vantfl wij de afgelopen twee weken over ons heen hebben gekrej is waar", meldde Stefan..Al leen onze namen waren goe< gespeld", aldus Coby. Vanwege alle aandacht vand roddelbladen besteedde de ambtenaar van de burgerlijh stand, Jan Martens, geen aan dacht aan de achtergronden van het tweetal. „De pers ha het me makkelijk gemaakt,h gras voor m'n voeten wegge maaid. Dat deel sla ik over.Ji lie moeten door een hel zijnj gaan", hield hij de aanwezig! voor. Volgens de ambtenaar van de burgerlijke stand ishi trouwen om geld niets nieuw zo verdedigde hij de keuze de echtelieden. „Dat gebeun vroeger al. Een boerenzoon werd om economische reden gekoppeld aan de dochter va een andere boer." TIMOTHY BELDMAN Dartele dansmariekes die keihard trainen Jonge, sexy meisjes die rondspringen in piepkleine pakjes, zwaaiend met hun glin sterende pompoenen - het is even wen nen, die cheerleaders. Ze horen bij Ameri can football als ketchup bij een hambur ger. Maar steeds vaker duiken ze ook op bij andere Nederlandse sportwedstrijden. Menig tennisser, zwemmer, voetbal- of volleybalteam is al aangemoedigd door speciaal ingehuurde cheerleaders. Het Amerikaanse fenomeen, dat met z'n blootheid, show- dans en yells zo haaks staat op de Hollandse nuchterheid, schiet hier toch echt wortel. Wij hadden majorettes, keurig in de pas lopende dansmariekes, maar die zijn samen met de muziekkorpsen stilletjes uit het straatbeeld verdwenen. Cheer leaders zijn darteier, onvoor spelbaarder, gelikter. De Amsterdam Admirals cheer leaders, Nederlands enige pro fessionele team, is vanaf dit sei zoen zelfs gestoken in de natio nale kleur oranje. De meiden, tussen de 16 en 28 jaar, zijn wel 150 keer per jaar op stap. Van april tot en met juni moedigen ze hun eigen Admirals aan, maar daarnaast treden ze op voor sponsors en worden ze in gehuurd door derden. Dit najaar 'vochten' 191 meiden uit Amsterdam, Rotterdam, Drachten, Leeuwarden, Arn hem en Eindhoven om een plekje in het team. Daarbij werd gelet op uiterlijk, uitstra ling, zelfvertrouwen, conditie en showallure. Drieëndertig ge lukkigen rolden door de strenge selectie. De Canadees/Amerikaanse Ashley Orman (26) werd vijf jaar geleden naar Amsterdam gehaald om de Admirals cheer leaders op de kaart te zetten. De doorgewinterde cheerleader professionaliseerde het team. Ze trainen drie tot vier keer per week, en een training duurt 2,5 tot vier uur. Daar komen alle optredens nog bij, dus voor een vriendje blijft nauwelijks tijd over. Voor het geld doen de meiden het niet: ze krijgen een 'bescheiden vergoeding'. De Admirals vallen onder de National Football League (NFL) Het footballteam is deels Ne derlands, deels Amerikaans. De Hongaarse grootmoeder Erzsebet Keri zit vastgesnoerd in een stoel op de linkervleugel van een Antonov-2. De Russi sche tweedekker vliegt op een hoogte van 100 meter boven een buitenwijk van Boedapest. De 73-jarige vrouw kwam op „Amerikaanse spelers die thuis veel tijd op de reservebank doorbrengen, komen een sei zoen hier om ervaring op te doen", vertelt Ashley. „Vaak is dat heel goed voor hun carrière. Neem Kurt Warner van de Saint Louis Rams: die heeft na een seizoen hier z'n team naar de Superbowl geloodst én hem ge wonnen." American football kent veel ti me-outs. Een deel van die pau zes is bedoeld om de tv-stations die de wedstrijd uitzenden, ruimte te geven voor reclame blokken. Footballwedstrijden worden goed bekeken, en dus valt aan die reclames veel te verdienen. Publiek en spelers in het stadion moeten dan maar even geduld hebben. De cheer leaders helpen om die tijd aan genaam door te komen met dansroutines, een menselijke piramide en andere atletische hoogstandjes. Maar ook tijdens de wedstrijd komen ze in actie. Regelmatig klinken de opzwepende yells: 'G-o, Admirals go, to-night, your night!' en 'Dé-fense!' (klap Idap klap). Een goede cheerlea der kent de spelfegels uit haar hoofd, want: „Wij moeten het publiek overeind krijgen en la ten juichen en zwijgen op de juiste momenten. Als onze quarterback de bal heeft, schreeuwt hij zijn teamgenoten toe waar hij naar toe gaat. Dan moet iedereen dus stil zijn. Maar als de quarterback van de tégenpartij de bal heeft, dan gaan we flink tekeer..." Toen Orman hier vijfjaar gele den kwam, waren noch Ameri can football noch cheerleading een begrip. Inmiddels is dat veranderd: „Als zes van onze meisjes samen in de tram zit ten, hoor je: pssst, kijk, cheer leaders van de Admirals..." l-jjyM het idee van de stunt toen ze onlangs tijdens een vliegshow parachutisten zag die op vliegtuigvleugels balanceerden. Een Hongaars commercieel televisiestation hielp haar de droom te verwerkelijken. foto ap szilard koszticsak Ze is verbaasd over de onderge schikte rol van sport in Neder land. „In Amerika zitten kinde ren van kleins af aan op een sport, en op de middelbare school gaan ze dan bij het eigen team van de school. Hier is er behalve winkelen niet veel te doen voor jonge meisjes. Het is jammer dat de scholen geen ei gen sport- of cheerleading team hebben, want ik merk aan onze meisjes dat ze wel degelijk hou den van discipline, atletiek, ple zier." Mensen kijken wel eens gering schattend, heeft Ashley ge merkt, als de cheerleaders in hun pakjes door de stad lopen. „Maar na een optreden is ieder een om. De meiden werken zich rot. Het is meer dan een beetje rondhuppelen in sexy outfits. Ik vind het topsport. Bovendien: het heeft glamour. Vijf van ons traden laatst op in Axel, in Zeeuws-Vlaanderen. De mensen daar dachten dat we de Spice Girls waren." Op 7 november zijn de Admirals cheerleaders uitgebreid bij de NOS te zien in een programma over de Amerikaanse presidentsverkiezin- Ashley Orman zette de Amsterdam Admirals cheerleaders op de kaart als professioneel team. foto cpd jasper ruha Ik weet sinds kort wat spuitgieten is en hoe dat ongeveer werkt. Op school heb ik over de techniek van het spuitgieten nooit een woord vernomen, hoewel ook vijfentwintig jaar geleden de wereld al vol was met kunststof voorwerpen die op die manier waren vervaardigd. In het lokaal waar ik woord voor woord saaie zinnen vertaalde uit het door niemand nog gesproken Latijn, en dat uit sluitend om erachter te komen hoe tweedui zend jaar eerder Julius Ceasar de Galliërs een lesje leerde, in dat lokaal waren op dat mo ment alle pennen van de leerlingen ver vaardigd met een spuitgietmachine. Net als de toetsen van de schrijfmachine waarop onze leraar klassieke talen zijn tentamenvragen over Vergilius typte. Net als vrijwel alle knopen op onze kleding. Allemaal spuitgietwerk. Ik had er geen idee van, destijds. En dat terwijl ik.het geheim iedere dag aanraakte. De handvaten van onze fietssturen, de deurknopjes van de auto van de rector, alle lichtschakelaars in de gangen en vrijwel alle brilmonturen, alle spoelknoppen en brillen op de jongens- wc's, stuk voor stuk spuitgietwerk. Alle maal gemaakt door in holle ruimte vloeiba

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2