PS Y graaft zich niet in oqp 'We zijn verplicht door te gaan naar de tweede ronde' renque wilde in de kudde blijven SCOREbord sa Sport ^nti klimt naar vierde plek Voetbalcoaches stappen op ACHTERlijn Jurysport AG 24 OKTOBER 2000 nsfer Gronkjaer lijkt aanstaande dam» De overgang van Jesper Gronkjaer van Ajax naar ia lijkt aanstaande. De zaakwaarnemer van de Deen, Vi- Morabito, bevestigde gisteren te verwachten dat de trans- 1 men enkele dagen rond is. Morabito deed zijn uitspraken J e Amsterdamse zender AT5 en in enkele Deense kranten, iet er naar uit dat het goed zit", zei de Italiaan. „Jesper is eïnteresseerd." Gronkjaer staat nog tot 2003 bij Ajax on- ntract. Gesproken wordt van een transferbedrag van circa joen gulden. Het kan Ajax goed uitkomen, aangezien de ver het afgelopen seizoen met behoorlijke tekorten te ma- iihebben. Gronkjaers zaakwaarnemer Morabito behar- belangen van meerdere spelers van Chelsea. tballer verdacht van moord keeper Een 17-jarige voetballer uit Noord-Ierland wordt ervan ht tijdens een wedstrijd de doelman van de tegenpartij t leven te hebben gebracht. De verdachte is gisteren in an beschuldiging gesteld. De jongen vergreep zich zon- dens een amateurduel aan de 25-jarige doelman. Die laarbij dodelijk verwond. De keeper kreeg nog op het veld deling van medische verzorgers, maar overleed later in ikenhuis. Het incident speelde zich af in Newtownabbey lorden van Belfast. geen besluit over Masters >en De Nederlandse tafeltennisbond heeft gisteren nog iesluit genomen over het Masterstoernooi, dat op 23 de in Leimuiden zou worden gehouden. De bond ver- eind deze week de knoop te kunnen doorhakken. De Lei- nse club Play Fair wilde het toernooi met zestien toppers seren, maar kon niet voldoende sponsors vinden. De ta- lisbond heeft dit weekeinde een laatste poging gedaan onsors of andere clubs te interesseren voor het evene- sshoppers naar Groningen Eredivisionist Grasshoppers zag gisteren een verre uit rijd uit de hoge hoed rollen bij de loting van de twee ron- dii de landelijke bekerstrijd. De Katwijks basketbalsters irtn naar het Groningse MPC Celeritudo. BV Leiderdorp ka igt in eigen hal Binnenland uit Barendrecht. De duels e i in het weekeinde van 18 en 19 november afgewerkt. Bij h men werd MSV uit Noordwijk gekoppeld aan het Veghel- R cus en ontvangt de winaar van BS Leiden - Shooters navond) de winnaar van BCA - Black Eagles. >kamp: Arsenal wil van mij af Dennis Bergkamp is teleurgesteld in Arsenal. Recente- de speler weten zijn verblijf in Londen te willen verlen- )t nu toe kreeg hij geen enkele reactie. Op zijn website Bergkamp dat de club te weinig respect voor hem toont, oktober had mijn zaakwaarnemer een bespreking met Het is onbegrijpelijk dat ik nog steeds niets heb ge- Het contract met Arsenal loopt na dit seizoen af. Graag gkamp daarna nog tenminste twee jaar voor de club uit- „Ik heb de club gezegd hier te willen blijven", zegt mp, die sinds 1995 bij Arsenal speelt. „Er komt geen en- 'rd actie. Daar heb ik een zeer negatief gevoel over. Lang- maar zeker krijg ik de indruk dat Arsenal van me af vWl." itie mengt zich in zaak Daum De openbare aanklager van Keulen stelt een strafrech ts nderzoek in tegen Christoph Daum. De Duitse voetbal- wordt verdacht van overtreding van de drugswet. Daum iterdag ontslag als trainer van Bayer Leverkusen na een ïojit die hij zelf had aangevraagd. De test op het gebruik van rtiiel positief uit. Bovendien verklaarde het bestuur van de voetbalbond dat de mondelinge overeenkomst met om volgend jaar zomer bondscoach te worden, niet meer s. Daum ontkent en wil zich opnieuw laten testen. Waterpoloërs AZC spelen deze week Champions League in Katwijk alphen aan den run Hoewel de waterpoloërs van AZC Sprey Hout in het nieuwe seizoen nog nauwelijks samen hebben getraind, staat vanaf morgen de eerste kracht proef al te wachten. De eerste ronde van de Champions League, tot en met zondag in zwembad Aquamar in Kat wijk, moet niettemin niet al te veel problemen opleveren. „Onafhankelijk van de niet optimale voorbereiding, zijn we verplicht om door te gaan naar de tweede ronde", zegt aanvoerder Wim Vermeulen. AZC plaatste zich drie jaar geleden als bekerwinnaar voor het laatst voor een Europacuptoernooi. Destijds werd de ploeg in de tweede ronde uitge schakeld. De club die volgend jaar 75 jaar bestaat, zag zijn verzoek dit jaar de eerste ronde thuis te organiseren, gehonoreerd. Real Madrid, Salqueiros Porto, Sliema ASC (Malta) en Vitbich Vitebsk (Wit-Rusland) komen op be zoek. De eerste twee gaan door naar de tweede ronde.'In die tweede ronde wordt in vier poules van vier verder gestreden. Zeven ploegen zijn recht streeks geplaatst voor de tweede fase. Vermeulen: „Je weet natuurlijk niet wat die Wit-Russen en de Maltezen op de been brengen, maar we moeten bij de beste zestien kunnen komen. Dat is belangrijk voor AZC en het hele Ne derlandse waterpolo." Omdat thuisbad De Thermen niet voldoet aan de internationale eisen, wordt uitgeweken naar het vijftig-me- terbad in Katwijk. Ook in 1995 speelde AZC daar een EC-treffen. Waterpo- lovereniging Katwijk was ook dit keer weer bereid om haar volle medewer king te verlenen. „Dit bevestigt nog maar eens dat er in onze regio veel te weinig overdekte vijftig-meterbaden zijn, terwijl in de kring Gouwe Rijn streek de meeste teams op hoog ni veau uitkomen", zegt Leo Schaap van Katwijk. De bouw van twee extra noodtribu- nes zorgt voor een capaciteit van ruim vijfhonderd toeschouwers. „De orga nisatie is in handen van AZC, maar we ondersteunen waar we kunnen", aldus Schaap. Katwijk verschoof zelf alle thuiswedstrijden van aanstaande za terdag naar een later tijdstip. Ook voor de trainingen wordt uitgeweken. De club heeft het er graag voor over. Schaap: „Het heet toch Champions League en het is leuk om dat in je ei gen bad te kunnen organiseren. Daar zijn we polo-minded genoeg voor. AZC was met vijf internationals hof leverancier van het team dat op de Olympische Spelen op de voorlaatste plaats eindigde. Nu de eerste ronde van de Champions League al zo snel volgt op de Spelen, is de voorbereiding kort. Vermeulen, de tweede keeper van Oranje, keerde pas gisteren terug uit Australië. Hij plakte aan de Spelen een vakantie aan vast. Ook Bobby Brebde, Kimmo Thomas, Björn Boom en Niels Zuidweg hebben nog nauwelijks met hun eigen club kunnen trainen. Het vormt volgens Vermeulen geen beletsel om goed te presteren komen de week. „In het Nederlands team la gen we niet allemaal tegelijk in het wa ter. Dat is een nadeel", aldus Vermeu len. „Maar we zijn wel veel sterker ge worden. Door te trainen met de top van Nederland en te spelen tegen de beste landen van de wereld, zijn we gewend geraakt aan het hoge niveau. In de nationale competitie ondervind je nauwelijks weerstand. Om als team te groeien, moet je dus internationaal spelen." AZC, dat naast de vijf internationals de beschikking heeft over negen (ex-) jeugdinternationals, komt donderdag pas voor het eerst in actie. Wedstrijdschema: woensdag, 19.00: Real Madrid (Spaniel - Sliema ASC (Malta); 20.30: Vitbich Vitebsk (Wit-Rusland) - Salqueiros Por to (Portugal). Donderdag, 19.00: AZC Salqueiros Porto; 20.30: Sliema ASC" - Vitbich Vitebsk. Vrijdag, 19.00: Real Madrid Vitbich Vitebsk; 20.30: AZC" Sliema ASC. Zaterdag, 19.00: Real Madrid Salqueiros Porto; 20.30: AZC - Vitbich Vitebsk. Zondag, 13.30: Sliema ASC - Salqueiros Porto: 15.00: AZC - Real Ma- gen Crucq om de winst naar m ?ich toe te trekken. Tegen ma teriaalspeler Van Rossum had tennissers van Avanti Schilperoort geen verweer, hij hun inhaalduel tegen verloor vrij dik in twee games, b Flits uitstekende za- Het was het enige verliespunt Zwolse bezoekers wer- voor Avanti, dat ook de dubbel een 9-1 verlies opgeza- verzilverde. Volgende week Me Hazerswoudenaren staat de return tegen Docos op 1 or de ruime zege op de het programma. Volgens Ro- ierde plaats met een nald Peeters is zijn ploeg ge- ng van vijf punten op brand op revanche na de eerde re 9-1 nederlaag in eigen huis. vrij matte duel was In de vierde divisie beet Play opman Martin Groene- Fair tegen Dito flink in het stof. ;enaakbaar; met ruime De Leimuidenaren staan op ers sloeg hij zijn tegen- een degradatieplaats. In 't van tafel. Ronald Pee- Spant was Play Fair met 8-2 een het slechts tegen de maatje te klein voor de titelkan- ucq even zwaar te ver- didaat uit Grootebroek. Alleen naar hij won uiteinde- Björn van der Voort kon het ge- emakkelijk in de derde weid eenmaal in een enkelpartij 15. Ook Jaap Schilper- en in de dubbel met Fred Mol- drie games nodig te- Iers afstoppen. Van het wegvallen van Ruud van Nistelrooij en het ver trek van Luc Nilis rept niemand meer bij PSV. Gedane zaken nemen, tenslotte, geen keer. Toch kijkt trainer Eric Gerets af en toe met een jaloerse blik achterom, naar het gouden vorige seizoen. En de schotkracht in het bijzon der. piysky Stadion tegen Dynamo Kiev alleen Mateja Kezman nog over heeft - Bruggink, Bouma en Claudio zijn geblesseerd - moet Gerets enigszins improvi seren. Hoewel de landskampioen in de race naar kwalificatie voor de volgende ronde van de Champions League met één punt aardig zou zijn geholpen, zal PSV om het eigen straf schopgebied geen muur op trekken. „Op de nul spelen heeft geen zin", aldus Gerets. „Het zal je maar gebeuren dat je in de 88ste minuut in de fout gaat. Kille cijfers zijn het onomstote lijke bewijs dat PSV dit seizoen flink aan productiviteit heeft in geboet. Na zeven competitie wedstrijden vorig seizoen stond de teller reeds op 33 goals, waaronder dertien voor Van Ni- stelrooy en zes voor Nilis. Daar steken elf doelpunten na even zoveel duels dit seizoen schril bij af. „Dat is een vreemde ge waarwording voor iedereen", zegt Gerets. Nu PSV van zijn spitsen-po- tentieel vanavond in het Olym- Dan is het wel helemaal voor niets geweest." Met John de Jong zwervend rondom diepe spits Kezman en Theo Lucius en Adil Ramzi als 'behoudende' vleugels, houdt PSV tegen Dynamo Kiev vast aan de gebruikelijke speelwijze. In de defensie wordt de zieke Kevin Hofland vervangen door André Ooijer. „We zullen gedo seerd aanvallen." Bij een zege is PSV in elk ge- val wel verzekerd van een plaatsje in het UEFA-Cuptoer- nooi. „Dat betekent niet dat we vol op de aanval zullen spelen. Voor sportieve zelfmoord voel ik niets. Het enige wat we willen is het goede gevoel van vier Champions Leaguewedstrijdèn een vervolg geven." In drie van die ontmoetingen (Dynamo Kiev en twee keer Manchester United) gaf PSV binnen tien minuten een doel- 'an voorpagina Virenque zei vanoch- hij geen keus had. Hij cel doping gebruiken. Ie me een schaap dat lit de kudde te worden Ik leef in een wereld regels al heel lang wor- treden. Al wil ik andere niet beschuldigen. In Dton valt nooit het oping. We hebben het er medische hulp. Je pas over doping als je int." lentenis van Virenque j onverwacht. Aange- cerd dat de Franse jus- i zaak had wanneer de O >u blijven ontkennen. T roces, dat twee jaar iding kende, begon onder grote belang- van de media. Van de lachten ontbraken al- Belgische ex-ploegarts ina Eric Rijckaert en aanse collega Nicolas van de ONCE-ploeg. te verschijnt vandaag, heeft kanker en is te naar Frankrijk te rei- htbank in Lille besloot los te koppelen van de lantijgingen. Rijckaert 'an alle verdachten het de cel (95 dagen) en der in Gent al bij ver- ordeeld tot een boete 30.000 gulden. Eerste Richard Virenque arriveert bij de rechtbank, foto ap» michel spincler procureur Gérald Vinsonneau gaf er de voorkeur aan zijn zaak af te splitsen boven een veroor deling bij verstek. Richard Virenque weigerde, voordat hij de rechtzaal betrad, elk commentaar. Voor de rech ter toonde hij zich nerveus, maar spraakzamer. Samen met zijn vriend en ploeggenoot Her- vé was hij de enige betrokkene die altijd' is blijven ontkennen dat er binnen de Festina-ploeg sprake was van structurele do ping. Gisteren zei Virenque nog: „Ik heb mijn vertrouwen gesteld in een dokter, mijn wens was niet ziek te worden en niet positief getest te wor den." De renner was duidelijk nerveus en negeerde de directe vraag van de rechter of hij dope had gebruikt. Virenque verklaarde diverse malen te zijn geïnjecteerd. „Maar ik dacht dat het ging om vitamines en voedingssupple menten. Ik heb Rijckaert ge vraagd of ik later in mijn leven gezondheidsproblemen kon krijgen. Hij zei me alleen dat hij wist hoe belangrijk een gezond leven is." Oud-ploegleider Bruno Rous- sel zei gisteren dat vanaf het be gin van 1994 binnen de ploeg een dopingsysteem werd ge hanteerd, waarvoor de basis werd gelegd in de Tour van 1993. „Het draaide niet. We moesten het anders gaan doen. Niemand binnen de ploeg is buiten zijn medeweten gedro geerd." Hoewel Roussel eerder al heeft gewezen op betrokken heid van Nederlanders bij de introductie van het 'doping- plan', was ploegleider Jan Gis- bers al voor de Tour van 1993 vertrokken bij Festina. Steven Rooks en Gert Jakobs volgden niet veel later. In 1994 maakten alleen Jean-Paul van Poppel en Jans Koerts nog deel uit van de ploeg. Zij vertrokken na dat jaar. Virenque wordt gezien als de spil in het dopingnetwerk dat boven tafel kwam aan de voor avond van de Tour de France van 1998. De Franse douane onderschepte een lading epo in de auto van ploegverzorger Wil ly Voet. De Belg is een van de tien verdachten. De komende drie weken komen circa dertig getuigen en experts aan het woord in Lille. Advocaten pro testeerden gisteren, omdat zij vinden dat van de Festina-zaak te veel werk wordt gemaakt in verhouding met andere proces sen. Het proces begon met een half uur vertraging omdat een van de verdachten, apotheker Christine Paranier, onwel werd. Lucky Day van maandag 23 oktober: 2-5 10- 11 - 13 - 14 - 15-21 -30-49-54 - 55-56-57-58-61 -65-66-71 -72. (onder voorbehoud) Lotto 42 Jackpot (f. 9.000.000 gulden): geen winnaar; hoofdprijs (f. 1.000.000): geen winnaar, 2e prijs (f 150.000): geen winnaar; 3e prijs (f. 100.000): geen win naar; 4e priis (f. 1500): 13 winnaars; 5e prijs (f. 1000): 69 winnaars, (onder voor behoud). Toto 13, week 42 le prijs (13 goed) geen winnaar; 2e prijs (12 goed): 34 winnaars die elk f 163,70 ontvangen. 3e prijs (11 goed): 490 winnaars, die elk f. 28.30 ont vangen (onder voorbehoud). Euroloterij, week 42. Laatste 6 cijfers goed (f 440 742) geen winnaar, laatste 5 cij fers goed (f 11.018,50): 2 winnaars, laat ste 4 cijfers goed (f 1101,80). 7 winnaars, laatste 3 cijfers goed (f 110,10) 88 win naars. laatste 2 cijfers goed (f 11.00) 950 winnaars, laatste cijfer goed (f 2,20)- 9363 winnaars, (onder voorbehoud) VOETBAL Toto-divisie: Veendam - FC Zwolle 2-0 (2- 0) 19. Buurmeijer 1-0, 36. Buurmeijer 2- 0. Scheidsrechter: Braamhaar. Toeschou wers.- 4119. Rode kaart 80 Hobbelen (Veendam), 80. Van der Werff (FC Zwolle) Gele kaart Mc Andrew. Buurmeijer, Hob belen, De Vries (Veendam). Bosschaart (FC Zwolle) Excelsior - Cambuur 3-2 (3-1) 10. Rook 0-1. 33 Buffel 1-1. 34 Buffel 2-1. 41. Mtiliga 3-1. 90. Van der Heide 3-2. Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschou wers: 2263. Gele kaart: Durmusoglu (Cam buur) MW - Helmond Sport 3-0 (1-0) 43. Mut- saers 1-0. 76 Heymans2-0. 85. Heymans 3-0. Scheidsrechter Sterk. Toeschouwers 3650. Gele kaart: Moonen (MW), Stock, Evers, Van Dijk (Helmond Sport). UEFA-beker: Tweede ronde, eerste wed strijd. Iraklis Saloniki (Gri) - FC Kaiserslau- tern (Dui) 1-3 (0-2) 7 Klose 0-1, 35. Christow 0-2, 47. Konstantinou 1-2 (straf schop), 64. Tavlaridis 1-3 (eigen doel punt). Scheidsrechter: Smoody (Nle). Toe schouwers: 13.000. Engeland: Southampton - Manchester Gity 0-2. Sjanghai. Mannen. Dubbelspel, halve fin zagreb/madrid/boekarest Miroslav Blazevic is gisteren opgestapt als bondscoach van Kroatië. Als reden gaf hij op niet langer bestand te zijn tegen de druk die de media hem opleg gen. Blazevic was bondscoach sinds 1991, het jaar waarin Kro atië onafhankelijk werd. Kroa tië, de nummer drie van het WK na winst in de troostfinale te gen Nederland, slaagde er niet in zich te kwalificeren voor EU RO 2000. Van de laatste 23 wed strijden werden er slechts zes gewonnen. Sociedad heeft trainer Javier Clemente ontslagen. De club uit de hoogste Spaanse divisie deed dat als gevolg van tegen- Mateja Kezman verlaat het veld van Kiev na de training van gisteravond. Kezman is de enige fitte spitsspeler van PSV. Waarschijnlijk krijgt hij voorin gezelschap van John de Jong. foto anp robert vos vallende resultaten. Vorig sei zoen werkte de oud-bonds- coach bij Betis Sevilla. Ook daar moest hij noodgedwongen ver- tekken. Anghel lordanescu en Rapid Boekarest hebben in onderling overleg besloten met onmiddel lijke ingang uit elkaar te gaan. Aanleiding zijn de slechte resul taten van de Roemeense top club.. Vorig jaar nog werd lor danescu uitgeroepen tot trainer van de eeuw in Roemenië. Hij dankte die uitverkiezing aan goede resultaten met de natio nale selectie. lordanescu was van 1993 tot 1998 bondscoach. Op het WK van 1994 in de Ver enigde Staten bereikte Roeme nië de kwartfinales. punt weg. „Het was gedeeltelijk pech", zei Gerets gisteravond „maar het kwam ook door een gebrek aan concentratie. Daar om heb ik in de training van vanavond gevraagd om al vanaf de eerste seconde alert te zijn. We zullen heel geconcentreerd moeten zijn." De absentie van drie vaste waarden (Bruggink, Hofland en Bouma) noopte Gerets gister morgen tot het inlassen van een besloten training in het Dyna mo Stadion, het knusse onder komen waar Dynamo Kiev zijn competitiewedstrijden afwerkt. „Om de druk bij de andere jongens wat weg te nemen, wil de ik dat er vooral gelachen werd. De spelers moest zich amuseren. Daarom had ik geen zin in poespas van jullie. Het was een ontspannen training in de PSV-familie. Goed voor het gevoel en goed voor de sfeer." De Nederlandse rolstoelbas ketballers hebben bij de Para lympics historie geschreven door regerend olympisch kampioen Australië in een uit verkochte Superdome (18.000 toeschouwers) met 48-47 te verslaan. Het was Gert Jan van der Linden die 11 seconden voor het einde de achterstand van een punt omzette in een voorsprong. Nederland begon sterk, maar blokkeerde daarna volledig. Australië leidde in de eerste helft met 28-25. In de slotfase bleek het gastland niet tegen de druk bestand. Van der Linden aan Nederlandse zijde en Shaun Groenewegen aan Australische kant (sensa tionele driepunter) waren de absolute uitblinkers. Neder land heeft al zijn groepswed strijden tot nu toe gewonnen. Het speelt morgen in de kwartfinale tegen Duitsland. De vrouwen werken dan de halve finale af tegen Canada. Door een blunder is Ne derland gisteren zo goed als zeker een medaille misgelo pen. Bij de zwemestafette 4x100 meter vrije slag voor verstandelijk gehandicapten bleek op het laatste moment dat de Nederlandse deelne mers niet mochten starten. De inschrijfregels voor Sydney waren ruim van tevoren be kend. Maar coach Tineke van Bentum uit Barneveld, zus van oud-topzwemster Conny, ontdekte pas enkele uren voor de wedstrijd dat ze vergeten was de namen van de zwem mers te bevestigen bij de orga nisatie. Toen was het inmid dels te laat. De vier zwem mers, Jeroen Gottemaker (24), Alwin Houtsma (22), Marcel Kamst (17) en Jeroen van Oe- ne (17) vormden een van de favoriete teams voor een gou den plak. PRIJSVRAGEN Ie: Haarhuis/Schalken (Ned) Cibulec /Friedl (Tsj/1) 6-4 3-6 6-3. Finale: Haar huis/Schalken - Pala/Viznek (Tsj) 6-2 3-6 Moskou. Mannen, 2,4 miljoen gulden. Eer ste ronde Levy (Isr) - Ruud (Noo) 6-4 6-1 Pozzi (Ita) - Koubek (Oos) 3-6 6-1 6-2,' Gustafsson (Zwe) - Clavet (Spa) 6-4 6-4. Moskou. Vrouwen, 2,5 miljoen gulden. Eerste ronde Panova (Rus) - Halard-Decu- gis (Fra/6) 6-4 7-6, Farina (Ita) - Talaja (Kro) 6-1 6-2, Schnyder (Zwi) - Serna (Spa) 7-6 1-6 6-3. Bratislava. Vrouwen, 280.000 gulden. Eerste ronde: Chladkova (Tsj/4) - Bobkova (Tsj) 7-5 6-3 Mannen, ATP Champions Race: 1 Kuer ten (Bra) 649 punten. 2 Safin (Rus) 639. 3 Sampras (VSt) 637, 4 Norman (Zwe) 606, 5 Kafelnikov (Rus) 460, 6 Corret|3 (Spa) 449, 7 Hewitt (Aus) 435. 8 Agassi (VSt) 418. 9. Enqvist (Zwe) 402, 10 Hen man (GBr) 368, 25. Schalken 194 (36). 34. Krajicek 181 (32). Plaatsingslijst: 1Sampras (VSt) 3739, 2. Safin 3537, 3. Kuerten 3363, 4. Norman 3213, 5. Agassi 2988, 6. Enqvist 2693, 7. Kafelnikov 2651, 8. Corretja 2337, 9. Hewitt (Aus) 2262, 10. Henman 1932, 21. Krajicek 1185 (21), 25. Schalken 1106 (34), 95. Sluiter 433 (99), 120. Siemerink 317 (115), 122. Wessels 314 (122), 125 Kempes 307 (116), 164 Van Lottum 237 (158), 217. Van Scheppingen 163(223). Vrouwen 1 Hingis (Zwi) 5812 punten, 2. Davenport (VSt) 5584, 3. Venus Williams (VSt) 4072, 4 Seles (VSt) 2889, 5 (6). Martinez (Spa) 2716. 6 (5) Pierce (Era) 2715. 7 (8). Serena Williams (VSt) 2306. 8 (7). Tauziat (Fra) 2142, 9 Sanchez Vi- cario (Spa) 2130. 10 Testud (Fra) 1756, 66 Boogert 480. 73 (76) Oremans 414, 77 (87). Hopmans 405, 118 (121). Bas ting 265,50, 151 Noorlander 185. WIELRENNEN Lausanne. UCI-lijst. 1 Francesco Casa- grande (Ita) 2292 punten, 2. Vainsteins (Let) 1989, 3 Zabel (Dui) 1901, 4. Arm strong (VSt) 1895, 5 Heras (Spa) 1767, 6. Ullrich (Dui) 1671, 7 Rebellin 1527 (10), 8. Laurent Jalabert (Fra) 1493, 9 Bettim (Ita) 1297, 10. Simoni (Ita) 1266 (11), 17. Dekker 1127 (16). 36. Boogerd 747 (23), 52 Hoffman 676 (58). 60 Van Bon 657 (57), 74. Knaven 571 (81), 82. Van Heeswijk 534 (84). 96 Den Bakker 461 (102) Bij tijd en wijle laait op onze redactie de discussie weer op: wat is sport? Er zijn twij felgevallen. Snooker. Touw trekken. IJsdansen. Formule I. Er is een stroming die zich ver zet tegen zogeheten juryspor ten. Een sport is een sport als de ene partij de andere ver slaat door sterker, slimmer, of beter te zijn, zo redeneren zij. Een 'onafhankelijke' jury mag dat niet be palen. Syn chroon - zwemmen, turnen, het is knap en kunstig, maar sport is het niet. Ik zeg dan altijd dat voetbal ook een jurysport is. Niet zelden gebeurt het dat een scheidsrech ter en zijn assistenten de wedstrijd bepalen. Het Afrikaans kampi oenschap van vorig jaar. De rillingen lopen over je rug. En wint bij voetbal altijd de sterkste, de slimste en/of de beste partij? Welnee. Soms wint er zelfs niemand. Noordwijk-trainer Ruud Bröring vindt dat ook raar. Na het armzalige gelijkspel van zijn tobbende ploeg tegen een andere tobbende ploeg, ARC, zei Bröring vorige week dat beide teams eigenlijk ander halve punt verdienden. Ze hadden aanvallend en 'schoon' voetbal gespeeld. Een jury moest voortaan maar de punten gaan verdelen bij een gelijke stand. Liever nog wil de trainer het gelijkspel afschaf fen. Doorgaan tot er een win naar is, net als vroeger. Leuk, dat Bröring van voetbal een échte jurysport wil maken. Komen de verhalen over voet bal dan op de kunstpagina? Ach, laten we de tegenstanders van jurysporten maar niet nog meer in ver warring brengen. Het tweede voorstel - net zo lang door- gaan tot er een winnaar m is - is prak tisch niet ge makkelijk uitvoerbaar. Behalve als je speelt volgens het volgende systeem. Als de stand na 90 minuten nog gelijk is, dick hocewoninc moeten beide trainers twee spelers uit het veld halen. Na vijf minuten spelen weer. Net zo lang totdat er twee spelers over zijn, van elke ploeg één. Dat is een moQi schouwspel voor het publiek, dat druk spe culeert wie de trainer er nu uithaalt. Een aanvaller of een verdediger? En hoe lang moet de keeper blijven staan? Er wordt massaal gewed, de in komsten zijn voor het jeugd voetbal. Het voetbal leeft op. En eindelijk weten we welke trainers echte tactische vernuf ten zijn. JANET VAN DIJK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21