Spinoza betaalt deel koophuizen Ook de supporter van Lisse wordt kind aan hu] 7; Duin Bollenstreek Patisserie moet mensen prikkelen mill RANZIJN LEIDERDORt 6,99 24,95 9,99 DINSDAG 24 OKTOBER 2000 976 De Rijnsburgse Woningbouwvereniging Spinoza gaat met een in de Duin- en Bollenstreek nog niet eerder ge bruikte constructie koopwoningen bouwen voor mensen met lagere inkomens. In ruil voor een recht van eerste koop voor Spinoza bij latere verkoop, krijgt de huizenko per een korting op de aankoopprijs. De gemeente Rijns burg wil ook een duit in het zakje doen door de grond voor deze huizen voor 16.000 gulden per kavel minder te verkopen. Het gaat om 14 woningen die in de nieuwbouwwijk Kleipetten worden gebouwd. De huizen gaan, de korting op de grond van de gemeente meegerekend, ongeveer 2,5 ton kosten. Maar dat bedrag hoeft de koper niet helemaal op tafel te leggen. De woningbouwvereniging betaalt namelijk ook een deel van de koopsom. Hoe groot dat deel wordt, staat volgens Spinoza- woordvoerder C. Kortekaas nog niet helemaal vast. Maar het is wel de bedoeling dat de huizen bereikbaar worden voor men sen met een inkomen onder of rond modaal (ongeveer 60.000 gulden bruto per jaar). Die groep kan op de huidige wo ningmarkt een koophuis wel vergeten. Hoewel Spinoza een deel van de aankoopprijs betaalt, wordt de koper volledig eigenaar van zijn woning. Wel is het zo dat de woningbouwvereniging bij verkoop het eerste recht van koop heeft en dan het zelf in de woning geïnvesteerde bedrag verrekent. Om een voorbeeld te geven: stel dat Spinoza in eerste instantie een halve ton in het huis stopt, dan hoeft de koper nog maar twee ton op tafel te leggen. Na tien jaar wil hij het huis verkopen en hij kan er dan op de vrije markt vijf ton voor krijgen, het dubbele van de aanvangsprijs. Hij moet het dan terugverkopen aan Spinoza en krijgt er vier ton voor, het dub bele van de twee ton die hij in dertijd in het huis heeft gestopt. Als de koper in de tussentijd het nodige aan het huis heeft verspijkerd - dakkapel, uit bouw, luxe keuken, enzovoorts - dan worden die verbeteringen apart getaxeerd en de waarde daarvan krijgt de huiseigenaar wél voor de volle honderd pro cent terug. Hij heeft die extra voorzieningen immers ook ge heel uit eigen zak gefinancierd. De woningbouwvereniging laat 'zijn' 100.000 gulden in het huis zitten en kan het vervol gens weer (relatief) goedkoop aan een woningzoekende aan bieden. Dat kost Spinoza geld, beaamt Kortekaas. De corpora tie moet immers geld lenen om 'zijn' deel van het huis te beta len en betaalt daar dus rente en aflossing over. In principe komt dat geld nooit terug. Het blijft immers altijd in het huis zitten. Maar dat vindt Kortekaas geen probleem. ,,Dat is een deel van onze maatschappelijke verant woordelijkheid als woning bouwvereniging", vindt hij. Hij geeft echter wel aan dat de mo gelijkheden voor Spinoza om op deze manier voor betaalbare koopwoningen te zorgen „na tuurlijk niet oneindig zijn". Laatste fase opknapbeurt Foreholte breekt aan Eindelijk. Volgend jaar augus tus is Foreholte uit de rommel. Al vijf jaar lang volgt de ene re novatie naadloos de andere op, maar de laatste fase, de verbou wing van de kantine is nu be gonnen. En dan te bedenken dat ze bij de voetbalvereniging alleen de keuken maar een beetje wilden opknappen. „Van het een komt het an der", zegt Walter Luynenburg, een van de vele vrijwilligers die hebben lopen breken, slopen, timmeren, metselen en schilde ren. „Als je bezig bent met het uitbreken van de rotte vloer, blijkt dat ook de muren eruit moeten en zo gaat het steeds verder." Toen de vereniging vijf jaar geleden aan de keuken wilde beginnen, vroeg het bestuur advies aan oud-lid en technisch tekenaar Ad Deutekom. „Die zei: doe dat nou niet, pak het nou meteen goed aan", vertelt Jan van Dijk, de coördinator van de werkzaamheden. „Straks heb je een nieuwe keu ken neergezet en blijkt even la ter dat voor de elektriciteit in het clubhuis weer een deel moet worden afgebroken." Dus begon Foreholte maar vanaf het begin. Eerst kwamen de velden aan de beurt. Er liggen nu vier 'ta pijtjes', waaronder een wetra- veld waar onder alle weersom standigheden op gespeeld kan worden. Daarna kwamen de kleedkamers aan de beurt. Nieuwe douches, nieuwe te gels, nieuwe riolering, maar nu zijn het kleine paleisjes. De tri bune staat weer als een huis en uiteindelijk, na vijf jaar, komt de kantine aan de beurt. Met de keuken, waar het allemaal mee begon, als laatste onderdeel. Voor zover het kan, worden de werkzaamheden uitgevoerd door vrijwilligers. Voornamelijk vutters, vertelt Van Dijk. „We hebben hier een loodgieter rondlopen, wat mensen die kunnen timmeren enzovoort. En de metselaar is eigenlijk een felle supporter van FC Lisse, maar die helpt hier ook belan geloos mee." Veel hulp krijgt de De scheid wand mai huidige k; de nieuwi ding van huis van I te. club ook van de hoofdsponsor, bouwbedrijf Noorlander. Niet alleen financieel, zegt Van Dijk: „Die leggen hier ook materiaal voor ons neer. Houten balken, dat soort dingen. Niet helemaal voor niets, maar je zal het maar allemaal moeten aanschaffen." Hij wandelt door de helft van de kantine waar het nog een puinhoop is, de helft die het eerst onder handen wordt ge nomen. „Kijk, daar komt een kamer voor de supportersver eniging. En daarnaast een klei ner vergaderzaaltje." Even ver derop, aan het veld, is nog wat ruimte over. „Dat is bestemd voor de moeders van de jeugd, 's ochtends. Kunnen die be schut zitten terwijl de kinderen aan het spelen zijn. En daar", wijst hij aan, „is ruimte voor twee dartbanen." Aan alles is gedacht. Nu lijkt het nog een puin hoop, geven Luynenburg en Van Dijk ruiterlijk toe. „En we horen ook steeds 'wat duurt dat allemaal lang dan'. Maar als je nagaat wat er allemaal al ge beurd is", zegt Luynenburg. „De hele riolering moest ver vangen worden, de elektriciteit ook, de meterkast is verplaatst, de vloer is eruit gehaal en weer volgestort, echt al heel veel." Van Dijk vult aan: „Het is te genwoordig verplicht regenwa ter en rioolwater apart af te voeren. Dat het samen door een leiding ging werd bij ons nog een tijdje toegestaan omdat we toch gingen verbouwen. Maar nu hebben we inderdaad twee verschillende afvoersyste men." Ook weer geheel belan geloos getekend door Deute kom. „En die zet al vanaf dag één alles wat er gebeurt op vi deo", zegt Van Dijk. „Dat is leuk voor als het af is, voor al die vrijwilligers die eraan heb ben bijgedragen." Ook de Lisse-supporter krijgt een videoband, natuurlijk. „Die heeft zich hier ook het schom- pes gewerkt, helemaal vrijwillig. Dat is toch iets geweldigs", vindt Luynenburg. Van Dijk herinnert zich de bouw van het huidige clubhuis nog. „Dat moet 42 jaar geleden zijn geweest. En nu, bij het af breken, kom je nog dingen te gen uit die tijd. Bijvoorbeeld olieleidingen. Dan komt dat weer boven: o ja, vroeger stook ten we op olie. Die leidingen liggen er al jaren helemaal voor niets." Nog een maand of tien door ploeteren, dan is de renovatie die vijf jaar zou duren afgerond. „In vijf en een .half jaar", zegt Van Dijk. „Toch netjes, voor een project dat voornamelijk door mensen in hun vrije tijd wordt uitgevoerd." Hoeveel het allemaal gaat kosten, weet nie mand. Daar heeft zelfs de voor zitter geen idee van, omdat er steeds weer nieuwe dingen zijn die gebeuren moeten. De hele verbouwing wordt gefi door sponsors en dot „Vijf jaar geleden ve we obligaties van hom den", vertelt Van Dijk. geld terug wil, krijgt da jaar. Maar we hopen i dat er mensen zijn di 'laat nu maar zitten o obligaties hebben dik zend gulden opgelever leden van de suppc storten allemaal jaarli derd piek - en de arbe tendeels gratis. De i wandelt binnen voor koffie en de bekerwec gen Verburch. „Kijk, di hem ook weer", lacht burg. „Die wordt nt kern Foreholte-suppor Frank Haasnoot winnaar van Gouden Gard .'W-y Frank Haas noot temidden van zijn werk, zijn gouden medaille en zijn Gouden Gard. FOTO DICK HOCEWONING KATWUK GERARD BAAS Katwijk heeft er een Nederlands kampioen bij. Het is de 19-jari- ge Frank Haasnoot die beslag heeft gelegd op de Gouden Gard, de prijs voor de beste aankomend banketbakker. De ze kampioen, die als leerling werkt bij de Noordwijkse ban ketbakkerij Vis aan de Prins Bernhardstraat, is niet van plan het bij deze eretitel te laten, want Haasnoot wil hierna stap je voor stapje de wereld verove ren. Het is zijn doel om de top te bereiken in het beroep, dat tussendoor ook nog eens af moet van een matig imago. „Het gaat eigenlijk niet zo goed in het banketbakkersvak", legt Haasnoots baas George Vis uit. „Banketbakkers moeten vroeg op en hebben te maken met een enorme concurrentie van de supermarkten. Toen ik begon waren er in Amsterdam 250 zelfstandige banketbakkers en nu zijn dat er veertig, om maar een voorbeeld te geven. Om te overleven moet je onder meer op de specifieke wensen van je klanten kunnen inspelen. En natuurlijk moet je keihard werken." Bij Vis, die er trots op is dat hij nog ambachtelijk werkt, wordt keihard gewerkt. Ze be ginnen om zes uur 's morgens en zonder pauze gaat de zeven man sterke ploeg door tot twee uur. Dan is de werkdag voorbij, maar niet voor Haasnoot. De winnaar van de Gouden Gard werkt regelmatig door tot een uur of zes om zichzelf bij te schaven in het vak. „Ik wil de top halen, daarom ben ik altijd bezig met nieuwe technieken, nieuwe ideeën enzovoort. Ei genlijk merk ik niet eens dat ik zo lang doorwerk, het gaat van zelf." Om te oefenen voor de wed strijd om de Gouden Gard heeft Haasnoot ook veel overgewerkt. De twaalf deelnemers - iedere vakschool vaardigde een in dat jaar afgestudeerde leerling af - kregen zes opdrachten, die op de wedstrijddag in vijf-en-een- half uur in een gezamenlijke keuken in Amsterdam werden uitgevoerd. De onderdelen wa ren een show-/etalagestuk, fri- andises (de kleine uitvoering van petit-fours), hartige pro ducten, bonbons, marsepeinfi guren en desserttaartjes. Bovendien moest elke deel nemer een thema uitkiezen. Voor Haasnoot werd dat zijn woonplaats Katwijk, een thema dat hij consequent aanhield. Hij maakte de Katwijkse witte vuurtoren geheel uit suikerwerk en daarnaast vissers en netten- boeters van marsepein, terwijl de vismanden vol zitten met marsepeinen harinkjes. In de hartige hapjes stopte hij kippers en zSm. Met uitzondering van de vishapjes en de bavarois- taartjes staan de eetbare kunst werken samen met de Gouden Gard en de medaille in de etala ge van Vis te pronken. Haasnoot wist van tevoren dat hij wat kon, maar de over winning heeft hem toch bijzon der verrast. „Er waren zoveel goeden bij, waaronder twee jongens van Van Wely en dat is een heel erg gerenommeerde banketbakker. Een van die twee deed van tevoren nogal arro gant, alsof een van hun wel even zou winnen. Daar had ik alleen voor de wedstrijd last van, want die vijf-en-een-halve uur zijn als een droom voorbij gegaan. Het lijkt heel veel tijd, maar het vliegt voorbij. Ik was pas op het allerlaatste moment klaar. Na de wedstrijd was ik wel tevreden over mijn werk en ik hoopte op een derde of een tweede plaats. Ik bleek met een grote voorsprong nummer één te zijn. Ongelooflijk." Met de Gouden Gard in de hand openen alle deuren zich voor Haasnoot, vertelt Vis, die zelf in 1987 Nederlands kampi oen werd. „Toen stelde dat nog niet zo veel voor! Frank kan met deze prijs wat makkelijker solli citeren bij de echt grote jon gens. Als hij verstandig is, pro beert hij over een jaar of twee bij een groot hotel als het Am- stel Hotel te komen en daarna moet hij naar het buitenland. Hij moet de eerste jaren niet bezig zijn met geld verdienen maar gewoon lekker veel leren. Als hij hard zijn best blijft doen, ligt de wereld aan zijn voeten." Die goede raad lijkt Haasnoot niet nodig te hebben, want zon der dat hij de woorden van zijn baas heeft gehoord, komt hij even later met precies dezelfde levensloop. Hij voegt er alleen een speciaal tintje aan toe. „Ik kreeg de prijs uitgereikt van Ru- dolf Veen, een grote naam in de Nederlandse banketbakkers -, of eigenlijk patissierswereld. Hij maakte zich ook zorgen om het suffe image van de banketbak ker en zei dat men juist anders moest zien. Volgens Veen is pa tisserie erotiek. Patisserie moet de mensen prikkelen en nieuwsgierig maken. Het is de kunst van het verleiden. Ik denk dat Rudolf Veen gelijk heeft." tuin dïcr H00GMADESEWEG 60a TEL: 071 581 23 8 LIVISTONA palm in opgemaakte Afrikaanse schaal met kadoelnoten 24^5" P0K0N KAMERPLANTENVOEDING fles 500 ml, normaal 11.5,50 per stuk, GROTE WITTE AZALEA zware kwaliteit vol knop voor een sfeervolle huiskamer 3t99" HERTSHOORN IN HOGE VIERKANTE VAAS met gewcivormige behaarde bladeren slechts ALOCASIA 'POLÜT bladplant grote donkere bladeren met witte nerven J_4t95- NU 2 HALEN 1 BETALEN LEYLANDII HAAGCONIFEER hoogte 80 cm GEMENGDE (0NIFEERTJES 6 verschillende soorten groenblijvend, normaal fl 2,25 p/st. nu 7 voor WHISKAS COCKTAIL voor de kat pak 300 gram, diverse smaken TOP FRESH Biologisch afbreekbaar kattenbakvulling op houtbasis, zak 25 liter X2r,75 SPATHIPHYLLUM IN WINDLICHT leuk effect door zichtbare wortels en hydrokorrels compleet

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20