Leidsch Dagblad BaalMJfi 'Reputatie Schiphol in geding' E biosie verwoest Virenque geeft gebruik van doping toe Schooljeugd vindt ruim 150.000 pillen Bouw tunnel bij Leiderdorp begonnen Auschwitz Comité: Stop anti-joodse acties benvenuto! Nederlander ontdekt handschrift Cleopatra Weer beschietingen in wijk Jeruzalem Clinton gaat 11 november naar Korea 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 1SDAG 24 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 ,1 iel wijk Sydney n 1 krachtige explosie in een rot delijke buitenwijk van de i0{ itralische stad Sydney heeft 0r' de afgelopen nacht twee [aurants verwoest en om- '9 gende huizen, winkels en noren zwaar beschadigd, restaurants waren op dat 'm ment leeg en niemand kte gewond. De politie zei te vermoeden en heeft onderzoek ingesteld. jerg sigaretten versnipperaar ■n- Australische douane heeft daag meer dan negen mil- sigaretten vernietigd. De rieure rookwaar, in valse jes van bekende merken, d in beslag genomen in ibane. De sigaretten kwa- 11 uit China en moesten via tralie hun weg naar Hong vinden, vermoedt de po- De rokertjes worden ver- g iperd en op de afvalstort likt, aldus de Australische „„Ier ABC. 15 Nagerecht: dubieuze brommerdeal in Leids café 16 Archeon gaat samenwerken met de Hermitage in St. Petersburg 17 Warmonders tekenen massaal tegen herindeling 19 Nana Mouskouri na jaren weer op het podium in Nederland 20 Foreholte is aan de laatste fase van zijn renovatie toe 21 PSVwil zich tegen Kiev niet ingraven tal: ich geen limiet i or studiekosten :ijl nd tte ^secretaris Bos (financi- heeft enkele onreehtvaar- t en leden in het nieuwe belas- si stelsel ongedaan gemaakt, mogen ouders de studie- en van hun kinderen on- miteerd aftrekken. In het Ipronkelijke plan was de et 33.000 gulden. Ook de name van een boerenbe- door een kind wordt min waar belast. ^A-onderzoek zaak Vaatstra is niet uitgesloten dat er )g een grootschalig DINJA- ,'rzoek komt om de moord Vlarianne Vaatstra op te lttenen lossen. Het openbaar psterie kan daarvoor kie- mits er sterke aanwijzin- zijn dat zo'n onderzoek in laad zal leiden naar de rdenaar. ia3 enbaar vervoer nder populair /ooi oijederde van de Nederlan- maakt nooit of nauwe- gebruik van het openbaar oer. Een kwart van de .vai sen die in trein, bus, me- j sdof tram stappen, is daar minder enthousiast pji Van de reizigers vindt 27 ent de dienstverlening openbaar vervoer slecht, blijkt uit een onderzoek lureau Trendbox, der ia 3 naai i' kcentrale FNV I! est loongolf wakkers, aangesloten bij W, willen volgend jaar zes ent meer loon en betere ndaire arbeidsvoorwaar- -■'rs nland if en Samenleving ëk van de Dag isieprogramma's Richard Virenque heeft vandaag voor de eerste keer toegegeven dat hij tijdens de Ronde van Frankrijk van 1998 verboden spierversterkende middelen heeft gebruikt. De Franse wielrenner deed deze bekentenis tijdens de tweede dag van het proces in de zaak van de wielerploeg Festina. „Ik heb doping gebruikt", verklaarde hij. „Ik had geen keus." Virenque verklaarde gisteren tijdens de eerste dag van het proces nog op vragen van rechter Delegove dat hij niets af wist van dopinggebruik. Virenque: „Ik liet nie mand doping nemen en nam zelf ook niet." Hij zei niet te weten welke producten hij van zijn toenmalige ploegarts Rijkaert kreeg toegediend. „Een toprenner als ik krijgt veel vitamines en versterkers van de ploegdokter. Ik vertrouwde hem alsof hij mijn huisarts was." De Franse wielrenner is één van de in to taal tien verdachten die worden beschul digd van onder meer inbreuk op de antido- pingwet, de douanewet en de wetten op de volksgezondheid. De verdachten, onder wie toenmalig verzorger Willy Voet en ploegleider Bruno Roussel, riskeren maxi maal een gevangenisstraf van twee jaar en een boete van 45.000 gulden. De Festina- affaire dateert uit de Tour de France van 1998. Kort voor de start in Ierland pakte de Franse douane op 8 juli verzorger Voet op met een auto vol met doping. De complete Festina-ploegwerd daarna uit de Tour ver wijderd. Het proces duurt in principe tot 10 no vember. Pagina 21: Virenque wilde in de kudde blijven voorschoten Schoolkinderen hebben gister middag een opmerkelijke vondst gedaan op een speel veldje bij de Zwaluwweg en het Roerdomperf in Voorschoten. In een zak troffen zij 150.000 roze pillen aan in potjes van duizend stuks. Ook de vuilop haaldienst vond in de wijk Bij dorp een zak met 10.000 exem plaren. De politie heeft geen idee waar de pillen vandaan komen. Inmiddels is vastgesteld dat het gaat om het fhedicijn Dicloven- ac, dat js bestemd voor reuma patiënten. De pillen werken ontstekingsremmend en pijn stillend. Volgens een politie woordvoerder zijn de medicij nen waarschijnlijk bedoeld voor het buitenland. Gewapend duo overvalt C1000 Nieuw-Vennep nieuw-vennep cees van hoore Drie medewerkers van een vul- ploeg van supermarkt Cl000 in de Schoolstraat in Nieuw-Ven nep zijn omstreeks midder nacht overvallen door twee on bekende mannen. De mede werkers, een 22-jarige man uit Alphen aan den Rijn en twee Nieuw-Vennepse mannen van 20 en 16 jaar, bevonden zich in de kantine toen het tweetal bin nenkwam en hen bedreigde met een pistool. De overvallers bonden de medewerkers vast en pakten de geldlade. Hoe groot de buit is, is onbekend. Bij de supermarkt wilde men vanmorgen nog niets kwijt over de overval. Volgens politievoor- lichter J.P. Bellaart van het dis trict Haarlemmermeer hebben de drie medewerkers zichzelf weten te bevrijden en alarm ge slagen. „De slachtoffers waren behoorlijk geschokt en zijn na afloop van het eerste onderzoek onmiddellijk in contact ge bracht met slachtofferhulp." leiderdorp De aanleg van de Leiderdorpse tunnel voor de hogesnelheidslijn is begonnen. Gisteren zijn de eerste fundamenten in de Bospolder gestort. Dat gebeurde door zestien meter lange gevlochten kor ven van zwaar betonijzer te laten afzinken in diepe gaten. Deze gaten worden later gevuld met beton. Als de fundering er ligt, kan het boren beginnen. De flitstrein gaat in het Groene Hart zeven kilometer ondergronds. foto anp roger dohmen amsterdam anp Joodse gelovigen worden bij sy- nagoges geïntimideerd door groepen jongeren, zegt het Ne derlands Auschwitz Comité. Ook joodse schoolkinderen zouden het doelwit zijn van an ti-joodse acties. Het comité vindt dat de overheid maatre gelen moet nemen om de uit oefening van godsdienst te ga randeren. Het Auschwitz Comi té schrijft de intimidatie van sy nagogebezoekers toe aan de si tuatie in het Midden-Oosten, maar vindt dat het conflict tus sen Israël en de Palestijnen geen aanleiding mag zijn voor anti-joodse acties in Nederland. „De joodse gemeenschap in Nederland kan niet verant woordelijk gesteld worden voor het Midden-Oosten." De Unie van Marokkaanse Moslimorganisaties in Neder land (Ummon) polste gisteren andere islamitische organisa ties of zij overleg willen met de joodse gemeenschap. De Um mon hoopt zo te voorkomen dat het geweld tussen joden en Arabieren naar Nederland over slaat. Minister De Vries van bin nenlandse zaken kondigde vo rige week extra maatregelen aan om synagoges en andere joodse instellingen in Neder land te beschermen. Begin ok tober werden bij een synagoge in Oss ruiten ingegooid en een dienst verstoord met kreten als 'Heil Hitier'. Het Comité Joods Verzet 40- 45 heeft de voor november ge plande herdenking rond het monument bij het stadhuis in Amsterdam afgelast. schiphol richard mooyman Van Wijk trok gisteravond tij dens het Schiphol-diner van de Amsterdamse Kamer van Koop handel fel van leer tegen de la- waairegelgeving. Het beperkte baangebruik om overschrijdin gen van de geluidszone zo veel mogelijk te voorkomen, zorgt voor vertragingen en extra kos ten bij de KLM. De president-directeur op zich begrip te hebben voor het besluit-van minister Netelenbos (verkeer) om Schiphol een dwangsom van maximaal vijf miljoen gulden op te leggen. „Maar dat bedrag is maar een fractie van de schade die de KLM oploopt vanwege de ver tragingen. En dan heb ik het nog niet over de imago-scha de." Van Wijk leverde geen open lijke kritiek op Schiphol zelf, maar binnen de KLM gaan stemmen op om de rekening van de vertragingen neer te leg gen bij de luchthaven. Als Schiphol het baangebruik eer der had bijgestuurd, dan had tel aviv ad bloemendaal correspondent Palestijnse schutters in Beit lala hebben gisteravond opnieuw het vuur geopend op de leruza- lemse wijk Gilo. Het Israëlische leger antwoordde met mitrail- leurvuur vanaf tanks. Later schoten de tanks ook enkele granaten af op Beit Jala, waarbij drie mensen gewond raakten. Beit Jala, een Palestijns dorp aan de rand van Jeruzalem, is gisteren in de loop van de dag omsingeld door Israëlische troepen. Ze controleren alle in gaande en uitgaande verkeer, in de hoop de sluipschutters te kunnen aanhouden die Gilo al negen nachten achtereen on veilig maken. Uit de beschietingen van gis teravond werd duidelijk dat de schutters zich overdag schuil houden in het dorp, waar Yas ser Arafats Palestijnse politie geacht wordt orde en rust te handhaven. Volgens Israël heeft Arafat militieleden toestem ming gegeven tot beschietingen op beperkte schaal. Hij zou ho pen op een hard antwoord van Israël, en dan willen vragen om internationale bescherming voor de Palestijnen. Gilo ligt op een deel van de Westelijke Jordaanoever dat na de oorlog van 1967 is ingelijfd OOI weinig terecht komt 'loonmatiging. Op 27 no- k° ler wordt de gezamenlijke iVerIjeis van de bonden defini- d in de FNV-fe- tieraad. NDAAG 22 PAGINA'S Welkom ItaTië! Een uitgelezen selectie Italiaanse meubelen. Gepresenteerd in Italiaanse sfeer. Gastvrij en comfortabel. Kom het zelf ervaren. En geef uw interieur een Italiaans accent. leuven gpd Nu van catfettiera tot cappuccino apparaat gratis 13,15,16,17,20 Een Nederlandse historicus en papyroloog heeft de tot nu toe enige handgeschreven tekst van de Egyptische koningin Cleopatra ontdekt. De tekst op een papyrusblad bleek al ruim een eeuw niet herkend in het Ber- lijnse museum voor Egyptologie te liggen. Eigenlijk is het stom toeval dat Peter van Minnen het handschrift ontdekte. En dat deed hij niet eens in Berlijn, maar op zijn werkkamer aan de universiteit van het Bel gische Leuven. Daar bladerde hij een liber amicorum door dat was uitgeven ter ere van de Belgische papyroloog Jean Bingen. Op een van de foto's van een papyrusblad ontdekte hij een enkel woordje dat in een afwijkend handschrift was opgeschreven. W. Clarysse, afdelingshoofd van de klassie ke studies van de universiteit Leuven, wordt lyrisch als hij van Van Minnens ont dekking verhaalt. „Dat vriendenboek is on geveer twee maanden geleden gepubli ceerd. Daarin staat een groot papyrusblad afgebeeld met daarop een wetstekst. Het gaat om een heel bijzondere tekst, die voor één persoon is bestemd. Deze figuur, die een Romeinse naam heeft, krijgt daarin vrijstelling van belastingen en tol op in- en uitvoer." De wetstekst is dubbel gedateerd. „Het draagt als datering 'het jaar 19 dat ook 4 is'. Hieruit is af te leiden dat het gaat om een tekst uit de tijd van Cleopatra." Op zich is dat nog niet bijzonder, stelt Cla rysse. „Dergelijke teksten zijn altijd kopie- en, maar het blijkt dat deze tekst het origi neel is, want daaronder staat in een ander handschrift een Grieks woord dat 'zo moet NR. 42448 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 KLM-topman bezorgd over lawaaibeperkingen Nederland is volgens KLM-topman L. van Wijk 'de risee' van de luchtvaartwereld aan het worden. De vertragin gen als gevolg van de lawaaibeperkingen zijn volgens hem funest voor de reputatie van Schiphol en de KLM. HET WOORD IS AAN Irving Kristol Gefrustreerd zijn is erg ver velend, maar de ware ram pen In het leven beginnen pas als je krijgt wat je wilt. het allemaal zover niet hoeven te komen, zo is de redenatie. Ook Netelenbos vindt dat Schiphol fouten heeft gemaakt bij de planning van vluchten. Directeur G. Cerfontaine van Schiphol wil een gesprek met Netelenbos naar aanleiding van de eerste dwangsom van een half miljoen gulden die de be windsvrouw de luchthaven gis teren oplegde. Schiphol kreeg die wegens overschrijding van de geluidsnorm bij de Aals- meerbaan. Inmiddels is een tweede overtreding geconsta teerd bij een meetpunt in een bietenveld. Cerfontaine wees erop dat Schiphol in vergelij king met andere landen te ma ken heeft met zeer strenge re gels. In het buitenland valt vol gens hem dan ook niet uit te leggen waarom de luchthaven boetes krijgt opgelegd. Cerfontaine sluit niet uit dat hij de boete, die de komende week waarschijnlijk verder zal oplopen, zal aanvechten voor de rechter. Eerst wil hij een ge sprek met Netelenbos, die op dit moment op vakantie is. 14° weersverwachting voor woensdag *10° ll rjEi - onstuinjiger buien U - A '713° 6713° 8714° 60% 40% 50% 30% 30% 30% en bij Jeruzalem heeft gevoegd. Het maakt onderdeel uit van een ring van nederzettingen tussen Jeruzalem en omliggen de Palestijnse steden en dor pen, met het doel te voorkomen dat Oost-Jeruzalem ooit weer in Arabische handen komt. De beschieting van Gilo kwam gisteravond na een be trekkelijk rustige dag in de be zette gebieden. Er waren hier en daar onlusten. Voor zover bekend is daarbij in Hebron één Palestijnse dode gevallen. Premier Barak heeft gisteren formele besprekingen geopend met oppositieleider Sharon (Li kud) over een regering van na tionale eenheid. Het eerste ge sprek eindigde zonder resul taat. Morgen praten de twee verder. Een probleem voor Barak is verzet binnen zijn eigen kabi net. De meeste ministers willen afzien van een regering met Sharon als deze blijft eisen dat Barak een streep haalt door al les wat is bereikt in het overleg met de Palestijnen en president Clinton in Camp David. Om de gemoederen niet meteen hoog te laten oplopen, heeft Barak Sharon voorgesteld eerst een noodkabinet te vormen, zonder een regeringsprogramma op te stellen of ministersposten te verdelen. TOKYO-PYONGYANG ANP-Rtr-AP De Amerikaanse president Clin ton brengt op 11 november een bezoek aan het stalinistische Noord-Korea. Dat meldde het Japanse persbureau Kyodo van ochtend op gezag van bronnen binnen de Japanse regerings partij LDP. De Japanse bronnen zeggen de datum van een top ambtenaar uit Noord-Korea te hebben vernomen. Washington heeft het bericht bevestigd nog ontkend. Clinton zou de eerste Ameri kaanse president zijn die Noord-Korea bezoekt. De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Albright, is mo menteel in Pyongyang om het bezoek voor te bereiden. De scheidende Amerikaanse presi dent zal Noord-Korea waar schijnlijk aandoen nadat hij een - eveneens historisch - bezoek heeft gebracht aan Vietnam. Albright toonde zich opgeto gen over de eerste ontmoeting die ze gisteren had met de Noord-Koreaanse leider, Kim jong-il. Ze roemde de 'positieve en constructeve aard' van het onderhoud met Kim. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v raa ae eerste twee wenen Detaai ik I mijn abonnement: Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening I het gebeuren' betekent. Dat is altijd de on dertekening van de koning, die daarmee aangeeft dat hij tekst goedkeurt en dat de kopiisten het dus zo moeten overschrij ven." Cleopatra (69-30 voor Christus) is de ge schiedenis ingegaan als een bijzonder mooie, intelligente en heerszuchtige vrouw. Zij hield er diverse Romeinse voor mannen als liefje op na. maar deze relaties hadden vooral tot doel ha^r politieke ambi ties te bevredigen. In 51 voor Christus besteeg zij de troon van Egypte, maar drie jaar later werd zij door haar regenten verdreven. Al vrij snel daarna werd zij de minnares van Caesar, die haar op de troon herstelde, samen met haar broer Ptolemaeus XIV. Deze zou zij later vergiftigen. Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon li zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook:

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1