Sigrid Koetse gaat als koningin Beatrix met pensioen Inventarisatie van werk Karei Appel Cultuur Kunst Nana Mouskouri, zangeres die ook nog iets wil zeggen Oog in oog urnaan fan Hall oet eigen orm nog vinden Vrijheidsbeeld afgestoft AG 24 OKTOBER 2000 Minnelli tijdens een concert in 1997. foto epa En altijd is ze hem trots blijven dragen, die bril met dat grote montuur rotterdam Het heeft jaren geduurd, maar de Griekse zangeres Nana Mouskouri treedt weer op in Nederland. Vanavond zingt ze in het Amsterdamse Concertge bouw en aanstaande zaterdag is ze in de Rotterdamse Concert zaal de Doelen. Voor haar pu bliek zal die terugkeer stellig een groot geschenk zijn. En in Nederland is die aanhang be slist groot. De zangeres in wie aanvanke lijk niemand een zangeres zag, werd ontdekt toen ze haar zus ter begeleidde, in wie dat vocale talent wel werd vermoed, maar van wie eigenlijk nooit meer iets is vernomen. Nana aarzelde nog wat, maar uiteindelijk deinsde ze er niet voor terug om een repertoire op te bou wen dat reikt van stukken uit de werelden van Maria Callas tot Ella Fitzgerald. En dat ze daarin wat kan, mag blijken uit de niet meer te tellen reeks van gouden en pla tina platen en onderscheidin gen, behaald in alle continen ten. Ze maakte daarmee een begin toen ze begin jaren zestig kon samenwerken met Manos Hadjidakis. Niet veel later had ze meteen iets wat nu een me- ga-hit zou heten: in zes maan den gingen er van 'Weisse Ro sen aus Athen' alleen al in West-Duitsland 1,5 miljoen exemplaren de winkels uit. En al snel volgde de rest van Europa, waar de Griekse mu ziek, onder meer door de film 'Zorba de Griek' met muziek van Theodorakis, dan een flinke hype is. Ze was toen een lid van het Atheense 'circuit' waarin ze verkeerde met bekende namen als de zangeres/actrice Melina Mercouri en de avant-garde componist Iannis Xenakis. In de jaren zeventig, als Grieken land zucht onder de dictatuur der kolonels, is zij in het bui tenland een ster, dankzij talloze platen en televisie-uitzendin gen. Pas in 1984 zingt ze weer in eigen land. Na twintig jaar. In tussen heeft zelfs Bob Dylan voor haar geschreven. En in 1985 volg dan weer een werel dhit met 'Only love'. Het kan niet op met de zangeres. Omdat ze zich realiseert dat succes ook verplichtingen geeft, is ze zich ook gaan inzetten voor Unicef. Daarnaast is ze net als Melina Mercouri in de politiek gegaan en vertegenwoordigt ze haar land in het Europese parle ment, waar ze nogal wat aan re gelingen op het terrein van de cultuur heeft gedaan. Ze heeft dus ook nog iets te zeggen. En altijd is ze hem trots blij ven dragen, als een handels merk: die bril met dat grote montuur. Flatteus of niet. Al leen dat al pleit voor haar. u Minnelli heeft hersenontsteking [LAUDERDALEDe Amerikaanse zangeres en actrice Liza Min- ligt met encefalitis in het ziekenhuis. In eerste instantie haar toestand zeer ernstig, maar inmiddels gaat het beter haar. Een woordvoerder van de Cleveland kliniek in Fort derdale, Florida, waar Minnelli is opgenomen, zei te ver- hten dat zij over enkele dagen naar huis kan. Gisteren werd md dat Minnelli eerder deze maand al acht dagen in het enhuis heeft gelegen nadat ze halfbewusteloos in haar huis orida was aangetroffen. Ze zou toen zijn getroffen door een Ininfarct. Minnelli werd op 8 oktober met verlammingsver- jnselen naar het ziekenhuis overgebracht, meldde eerste- ichef Stephen Mclnerny. De filmster zou verward zijn ge- E*t en aan een zijde van het lichaam verlamd. Ze mocht op Fiktober weer naar huis, maar werd afgelopen donderdag ■ropgenomen. Minnelli werd in 1946 geboren als dochter ■Hollywoodlegende Judy Garland en sterregisseur Vincente Hnelli. Ze is vooralsnog de enige Oscarwinnares wier beide Iers ook een Oscar hebben gewonnen. ng gaat door op internet juk Schrijver Stephen King publiceert sinds gisteren het de hoofdstuk uit het boek 'The Plant' op internet. De schrij- had aangekondigd dat hij zou stoppen met publiceren op met als niet tenminste 75 procent van de internetgebruikers leen dollar per download zouden sturen. Die limiet werd het tweede deel niet gehaald. De teller bleef steken op ruim rocent. Met het derde deel kwam het wel tot de gevraagde, e. Het vierde deel kost twee dollar per download, maar is ook twee keer zo lang als gebruikelijk, zo staat op de websi- m de Amerikaanse schrijver. Wie het hele boek ophaalt (en alt), is uiteindelijk zo'n 13 dollar armer. illectie Leiden in CBK Ni In het Centrum Beeldende Kunst (CBK) aan de Hoog- se Kerkgracht is van 25 oktober t/m 3 december 'Collectie 7 en' te zien. Deze tentoonstelling bestaat uit werken van - se kunstenaars die een voorselectie vormen voor de jaarlijk- ïnkoopronde van het CBK ten behoeve van de kunstuiteen- ctie. Eind oktober vindt de definitieve selectie voor aan- i plaats. teraire avond over Godfried Bomans inaan den rijn De schrijver Godfried Bomans staat mor- vond centraal in het literair café in Alphen aan den Rijn. ans-kenner Michel van der Plas verzorgt een programma de beroemde schrijver. Hij was goed bevriend met Bomans :hreef een biografie over hem. De deuren van het literair aan de Cornelis Geellaan 2, gaan om 20.30 uur open. Kaar- j osten 15 gulden en zijn verkrijgbaar bij de openbare biblio- k en boekhandel Haasbeek aan de Van Mandersloostraat. atmeet in Antonius Zalencentrum )4 u De boeken over het viertal zijn niet aan te slepen en ook cd's vliegen nog over de toonbank. The Beaües zijn anno nog steeds hot. Fans van de 'fab four' kunnen aanstaande ag collectors items kopen, verkopen en ruilen tijdens de meet in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare 43 fc iden. Er zijn verschillende fanclubs aanwezig en er wordt J od van over de hele wereld verwacht. De Beat-Meet duurt 1.00 tot 16.00 uur. Een entreekaartje kost 5 gulden. idonna geeft gratis concert forkMadonna geeft op 5 november een gratis concert in York. De circa 3000 kaarten voor het optreden worden jegeven door radiostations in New York, New Jersey en lecticut, meldt de Internet-muzieksite Live Daily. Madonna 'E It al geruime tijd niet meer live op. Plannen voor een nieu- lur zijn er vooralsnog niet. „Het is een kans voor me om natte voeten te krijgen op het podium en om een kleine 22 fans te danken voor hun jarenlange ondersteuning", al le superster. Commissie gaat intern conflict Rijksmuseum aanpakken amsterdam anp Een speciale commissie moet het vertrouwen tus sen directie en werkne mers van het Rijksmuse um in Amsterdam her stellen. De commissie, die is ingesteld nadat de ondernemingsraad was afgetreden, gaat de ver kiezingen voor een nieu we ondernemingsraad begeleiden. De vorige on dernemingsraad was af getreden na een slepend conflict met de directie. De ondernemingsraad trad onder meer af omdat zij directeur R. de Leeuw te autoritair vond bij de reorganisatie die de afge lopen jaren vijftien mede werkers hun baan kostte. De commissie staat onder leiding van prof. dr. 1. As- scher-Vonk en adviseert de directie ook hoe er een betere medezeggenschap binnen de organisatie kan komen. In de commissie zitten verder vier medewerkers van het museum en een vertegenwoordiger van vakbond Abvakabo. As- scher-Vonk is lid van de Raad van Toezicht van de kunstinstelling. hanover Twee jonge bezoekers van de wereldtentoonstelling in Hanover vallen in het niet bij een enorm uitvergroot oog. Het oog hangt in het futuristische paviljoen van de autofabrikant Daimler Chrysler. Door een enorme hoeveelheid aan technolgie te laten zien, hoopt de fabrikant veel jongeren te trekken. De wereldtentoonstelling in Hanover duurt nog tot 31 oktober. Vast staat dat de expo met een enorm verlies wordt afgeslo ten. Het Nederlandse paviljoen is een van de grote trekkers op de wereldtentoonstelling. foto dpa/rainer jensen theater recensie max smith Voorstelling 'Bernhard'. Tekst en regie Gerardjan Rijnders Vertolkers Sigrid Koetse, Sjoera Retèl en Paul Rigter Gezel schap: Toneelgroep Amsterdam Gezien 19/10, Stadsschouwburg, Amsterdam (première) Te zien 28/10, Leidse Schouwburg, uitgebreide tournee. 'De Brakke Grond. Klinkt als een beerput'. Sigrid Koetse spreekt haar afschuw over dit Amsterdamse theater dermate vilein uit, dat het inderdaad doet denken aan een strontbale Zij krijgt er terecht van het schaterend publiek een open doekje voor. Evenals wanneer zij opgemaakt als koningin Bea trix uit haar opgeprikte staats- mantel stapt. Dit zijn enkele van de grappige momenten uit 'Bernhard', dat Gerardjan Rijn ders speciaal voor haar heeft geschreven en geregisseerd. Met dit stuk neemt Sigrid Koetse vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van Toneel groep Amsterdam, waaraan zij vanaf de oprichting in 1987 ver bonden is. Het is ook een ca deautje voor Gerardjan Rijnders zelf. Hiermee sluit hij zijn artis tiek leiderschap bij dit gezel schap af. Na de komst van zijn opvolger Ivo van Hove, januari aanstaande, blijft hij wel als re gisseur bij Toneelgroep Amster dam. 'Bernhard' is tevens een eerbetoon aan Thomas Bern hard, die Rijnders enorm be wondert. Sigrid Koetse speelt een actri ce die van de directie ter ere van haar pensionering een stuk mag uitkiezen. Aanvankelijk wordt er gedacht aan 'Am Ziel' van Thomas Bernhard. Het handelt ovër een almaar pra tende en bazige moeder en haar hierdoor half neurotische dochter. Al jaren achtereen gaan ze* op vakantie in Katwijk. In het gedeelte voor de pauze pakt de dochter overwegend zwijgend en met een getergde houding de kleren van de moe der in. Een toneelschrijver komt hen opzoeken. Parallel hieraan situeert Rijnders dit gegeven in de salonachtige woonkamer van de scheidende actrice. Iro nisch verwijzend naar de grote collectie hoeden die Sigrid Koetse bezit, zijn het geen kle ren maar allerhande extrava gante hoofddeksels die Sjoera Retèl inpakt. Zij vertolkt de to neeldochter van Sigrid Koetse, terwijl ze in werkelijkheid ook haar dochter is. Paul Rigter vertegenwoordigt dé jonge generatie toneelschrij vers, die met het oog op jonge ren als nieuwe doelgroep ge vraagd wordt een stuk voor haar te schrijven. Met een star re manier van aankijken en een verbale uitbarsting tussendoor over zijn slechte jeugd worden modernistische theateropvat tingen op de hak genomen. Hij voldoet aan haar wens om een stuk te bedenken, dat 'met een pistool begint en een schot ein digt', en met haar als vorstin. Na de pauze wordt dit toneel spel opgevoerd. Sigrid Koetse lijkt dan sprekend op koningin Beatrix in het decor van haar paleis. Zij foetert de schrijver in de rol van een als een even wichtskunstenaar heen en weer zwaaiende minister-president uit, omdat er zoveel mis gaat in ons land en 'de leugen regeert'. De dochter wordt door haar als troonopvolgster eveneens hart grondig gekoeioneerd. Half dronken pakt ze de hoeden weer uit. Van Beatrix is bekend dat ook zij een hele verzameling hoeden heeft. Het stuk eindigt met een schot. Al speelt ze ouderwets overdadig haar sterfscène, het is niet Beatrix, c.q. Sigrid Koetse als representant van een uit de mode rakende acteerstijl die de kogel treft. Zo zit 'Bernhard' vol verrassende en geestige dubbe le bodems en verwijzingen. Sig rid Koetse speelt er mee met de gedrevenheid en bedrevenheid van een bijdehand kind dat werkelijk in haar sas is met het bijzondere cadeau. idende kunst recensie rnadette van der goes Schilderijen van Jurriaan zen. f 2 800,- tot en met f. Te zien: t/m 12/11, donder- ndag 10.30 - 17.30 uur, Bleij- 2^ jalerie. Touwbaan 1, Leiderdorp naar Jurriaan van Hall alent en durf. Dat bleek ar jaar geleden al bij zijn 2 htstentoonstelling in het Stedelijk Museum De lal en wordt nu nog eens igd op zijn expositie bij y lerdorpse galerie Bleijen- ïoedig schildert hij por- landschappen en vooral i in een vlotte, impres- sche stijl. Evenals zijn ode Franse voorgangers en Renoir lulct het Jurri- n Hall uitstekend door van enkele vlekjes verf ik, borsten, dijen te sug- l Zijn schilderijen stra- licht en kleur, dringt zich na het zo- in klassieke houding geven naaktmodel de 'Juul', van Jurriaan van Hall, te zien bij Bleijenberg. publiciteitsfoto vraag op wanneer Van Hall klaar is met oefenen. Wanneer de' echte meesterwerken ko men. Technisch is hij daar heel goed toe in staat. Wat nog ont breekt is het vinden van een ei gen vorm. Dat blijkt ook uit de schilderijen die hij afgelopen zomer in Japan maakte. Een straatje in de stad Kyoto, land schappen met de berg Fuji, een worstelaar, een vrouw in Kimo no: het is allemaal zo letterlijk weergegeven dat de doeken op grote ansichtkaarten lijken. Soms lukt het hem de werke lijkheid een beetje los te laten. En dat levert de beste schilde rijen op. Bijvoorbeeld het por tret dat hij maakte van zijn zoontje Ramses. We zien een enorme baby die op zijn buik op het strand ligt. Onverstoor baar als een sfinx staart het kind voor zich uit. De badgas ten om hem heen hebben het formaat van mieren. Sommigen kijken naar hem op, anderen gaan door met waar ze mee be zig waren. Het overdreven for maat van de baby in zijn vrolij ke kleertjes geeft het schilderij zowel iets grappigs als iets on wezenlijks. Een ander opvallend werk heet 'Zomer 2000'. Daarop heeft de schilder zichzelf en zijn vrouw afgebeeld terwijl zij aan het strand met hun twee kinde ren stoeien. Ook hier is de reali teit niet letterlijk weergegeven. Tegen een abstracte, in,warme tinten oranje geschilderde ach tergrond steken de kinderen en hun ouders als knalblauwe ne gatieven van vakantiekiekjes af. Aan de randen van dit schil derij heeft Jurriaan van Hall een paar maal portretten van de kinderen toegevoegd. Door de ze toevoeging en door de bij zondere intensiteit van de kleu ren is het schilderij een visioen van eeuwige, dierbare herinne ringen. De Karei Appel Foundation is bezig het totale oeuvre aan schilderijen (doek en paneel) van Appel in kaart te brengen. De organisatie bevestigt dat het onderzoek loopt, maar wil ver der geen informatie geven. De foundation werkt samen met het Stedelijk Museum Amster dam en de Universiteit van Utrecht aan de zogeheten cata logue raisonné. De catalogus zal in verschil lende delen op de markt ko men. Elk deel beslaat tien jaar. Het eerste deel gaat over Appels schilderijen in de jaren negen tig. Het onderzoek wordt geleid door dr. J. van Adrichem van de universiteit van Utrecht. De kunstenaar zelf is bij de inven tarisatie van zin oeuvre betrok ken. Hij moet onder meer ver tellen of werken echt zijn of niet. Onder anderen galeriehou ders zijn via brieven op de hoogte gebracht van het onder zoek. Enkelen verbazen zich over de werkwijze. „Voor het eerste deel moet voor 1 novem ber de informatie binnen zijn. Alle werken die er dan niet in staan, worden daarna als vals bestempeld. Maar omdat er geen publiciteit is geweest, we ten sommige eigenaren van schilderijen helemaal niet dat er een catalogus wordt ge maakt", aldus een gerenom meerd kunsthandelaar in Am sterdam. amsterdam Een replica van het Vrijheidsbeeld krijgt nog een laatste schoon maakbeurt. Het beeld is onderdeel van de tentoon stelling 'Licht!' die te zien is in het Van Gogh Muse um in Amsterdam. De tentoonstelling toont de revolu tionaire ontwikke ling van licht in de westerse wereld tussen 1750 en 1900. foto anp/ mar co okhuizen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19