Assuradeur treft geen blaam Joris de Witteschool hoopt op 'paar maatjes groter' 'Hier is altijd wat te zien andtekeningen tegen erindeling Warmond Regio Kim Pq Mexx-personeel verdacht van diefstal andermiddag in Zijlkwartier tl jRDORP 'Wie volgt?' is het motto van de kindermiddag die jjdag 27 oktober wordt gehouden in het wijkgebouw Zijlkwar- «raan de Van der Marckstraat in Leiderdorp. De toegang is ads. Van 14.00 tot 15.45 uur kunnen kinderen van 4 tot 10 jaar jsteren naar een spannend verhaal, knutselen en nieuwe lied- sieren. Voor informatie: 071-5895047. Irontrace doet Warmond aan ïijMOND/woRKUM De 22 zeilschepen die meedoen aan de irlijkse Strontrace zijn vandaag in Warmond gekeerd. Vanaf orkum, waar ze gistermiddag vertrokken, gingen ze via Haar- naar de Bollenstreek. In Warmond hebben ze hun mest ge- om meteen weer terug te gaan naar Friesland. Het is de ste keer dat de Strontrace wordt gehouden. Bij het ter perse m van deze krant was nog niet bekend wie als eerste War- erti jnd bereikte. HAAG/WARMOND Ike j Da taai nmissaris van de koningin ub$4 Zuid-Holland J. Franssen gistermiddag 2100 hand ets- >ningen in ontvangst geno- van Warmonders die wil- dat hun gemeente zelfstan- blijft. Op het provinciehuis )en Haag kreeg hij een dele van vijfentwintig War- nders over de vloer. Behalve bandtekeningen hadden ze Franssen nog wat War- idse lekkernijen meege- vrat cht, waaronder kaas van twij rderij Warmerdam, honing nko en fles Kaagwater, tenl oorzitter van de Vereniging okken Warmonders J. Se- >.D ster blikt tevreden terug op overhandiging. „Franssen uiteraard geen toezeggin- maar hij beloofde wel dat argumenten voor een even herindeling in de open- euritheid worden bediscussi- Daarin hoor ik dat hij oog voor wat er leeft onder de v olking." handtekeningen werden zomer ingezameld door van de Vereniging Be ken Warmonders. Aanlei- was de aankondiging van issen dat hij de zelfstandig- 'eg«n lenman verliest kort geding om miljoen gulden tegen Voorschotens assurantiekantoor 'Er komt een gigantische bak kinderen op ons af, kijk maar om je heen wat er gebouwd wordt heid van Warmond nadrukke lijk ter discussie wilde stellen. Een onderzoek naar de 'be stuurskracht' van de gemeente moet uitwijzen of Warmond al leen verder kan of beter bij een andere gemeente kan worden ingedeeld. De Warmonders zijn fel tegen de plannen om het dorp toe te voegen aan een buurgemeente. De bestuurlijke positie van Warmond staat ter discussie omdat het dorp met 5300 inwo ners de op twee na kleinste ge meente van Zuid-Holland is. Om die reden adviseerde Franssen minister De Vries van binnenlandse zaken dit jaar al om voor Warmond geen nieu we burgemeester te benoemen, maar te volstaan met een waar nemer. Dat is sinds 16 augustus M. Vosjan. Franssen kon de bewoners van Warmond bij de overhan diging van de handtekeningen niet geruststellen. „Veel hangt af van het oordeel van de over heid en hoe de provincie daar mee vervolgens omgaat. Alles ligt dus nog open." Hij noemde de dik 2.000 handtekeningen 'een belangrijk signaal van be trokkenheid van de inwoners van de gemeente'. OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER De christelijke basisschool Joris de Witte in het Oegstgeestse Haaswijk verzuipt in de kinde ren. Zo onaardig formuleert ad junct-directeur J. Vogel het niet. Hij noemt 'zijn' school een groeischool die echt toe is aan een paar maten groter. Meester Vogel en zijn collega's zien da gelijks bijna vierhonderd kinde ren over het kleine schoolplein rennen. Het plein aan de Jan Wolkerslaan is zo druk dat de leerlingen gespreid over de dag speelkwartier krijgen. Zo vol dat de lerarenkamer gebruikt wordt voor bijles en de bibliotheek voor de kleuters op de gang is ondergebracht. Het is schuiven op de vierkante meter. Vier jaar na de oprichting van de school, nu al weer elf jaar geleden, nam de basisschool het eerste noodlokaal in ge bruik. Bijgebouwd mocht er niet worden omdat de nood maar van korte duur zou zijn. Dat stond in een leerlingen prognose. Inmiddels heeft de school vijf noodlokalen, tegenover acht permanente. Vogel, droogjes: „Dit is dus het resultaat van strak kijken naar de leerlingen prognoses. Die lijken op papier heel aardig, maar in praktijk werken ze niet. Wij blijven ge garandeerd groeien de eerste jaren. Er komt een gigantische bak kinderen op ons af. Kijk maar om je heen wat er ge bouwd wordt." De noodlokalen staan in een rij achter de gymzaal aan de overkant van de speelplaats. Hun uiterlijk steekt schril af te gen de groene omgeving. De witte dozen passen niet bij het frisse karakter van de nieuw bouwwijk. Dat is echter de min ste zorg van de directie. Veel er ger vinden Vogel en directeur J. Moolenaar het dat een groot deel van de leerlingen vanaf de eerste schooldag in deze porto- Basisschool Joris de Witte in Oegstgeest kan geen kant meer op aan de Jan Wolkerslaan. Twee scenario's lijken directeur J. Moolenaar wel wat: een extra verdieping of het gebouw van buurman De Springplank erbij. foto marklamers cabins les krijgt. Gezien de groeiende populariteit van het christelijke basisonderwijs in Oegstgeest, is het bovendien niet ondenkbaar dat de school over een tijdje meer tijdelijke dan vaste lokalen telt. Niet dat de noodvoorziening vies is of koud, maar hij is wel gehorig. Met kwalitatief goed onderwijs waar de gemeente zo op ha mert heeft de hele situatie wei nig van doen, zo luidt hun oor deel. Directeur Moolenaar is daar om erg gelukkig dat de gemeen teraad het voorstel van de Oegstgeestse burgemeester en wethouders om twee portoca- bins extra neer te zetten heeft 'afgeschoten'. Dat is meer dan hij van tevoren had verwacht. „De politiek heeft nu toch aan gegeven dat ze maatwerk wil le veren, alle scholen apart wil be kijken. Nou, dat is koren op on ze molen. Alles beter dan nog meer noodlokalen. Wij hebben de architect meteen gevraagd of er een laag bovenop kan wor den gebouwd. Dat kan tech nisch in elk geval zonder pro blemen." Zo'n individuele benadering die de Oegstgeestse politiek voorstaat klinkt mooi, maar kan er ook toe leiden dat de basis scholen zich alleen om hun ei gen hachje gaan bekommeren: 'Eigen nieuwbouw eerst'. Of om met de raadsleden te spreken: „Het geld kan maar een keer worden uitgegeven." En dat: terwijl ze juist samen sterk stonden in de onderhandelin gen met het Oegstgeestse colle ge van B en W. Volgens Moole naar zal dat echter niet zo'n vaart lopen. „We zitten toch al lemaal in hetzelfde schuitje. Het huisvestingsplan raakt ons allemaal. De gemeente moet daarvoor gewoon diep in de buidel tasten." Boos: „Als de wethouder een school in Poel-! geest neer kan zetten waar alles even mooi en prachtig is voor de kinderen uit de Leidse Me- renwijk, mag ze ook over de brug komen voor de Oegst geestse kinderen." In het beste scenario dat Moolenaar kan bedenken, is nieuwbouw helemaal niet no dig. Het liefst zou zijn school het gebouw van de buurman, de openbare basisschool De Springplank, erbij krijgen. Dat is geen grootheidswaanzin, maar eigenlijk de meest voor de hand liggende oplossing, zo vindt de directeur. Het is een teken van 'mismanagement' van de gemeente dat dat sowie- so niet is gebeurd jaren gele den. „Natuurlijk is dat een be tere oplossing dan een extra verdieping. Dat hebben we in het verleden ook aangekaart bij de gemeente. Die vond zelf ook dat De Morsebel eigenlijk een eigen school moest krijgen: dat stond in de oorspronkelijke plannen. Als de mensen in het: gemeentehuis goed hadden na-: gedacht toen die nieuwbouw werd neergezet, hadden ze dat ook gedaan. Aan kinderen heb je in De Morsebel geen gebrek dus waarom zou De Spring plank niet verhuizen? Op de Gerrit Rietveldlaan ken ik een prima locatie. Dat daar geen geld voor is, lijkt me een sterk. Van die miljoenen grondop- brengst uit de wijk, zal toch nog wel wat over zijn?" Voorschotense assurantiekantoor Van der Waard bv ft zakenman B. Wilton geen schadevergoeding van miljoen gulden te betalen. De president van de gse rechtbank heeft zijn vordering om een beleg- ;sverlies te compenseren, in kort geding afgewezen. lAAG/VOORSCHOTEN oetston kan volgens rechtbank- beki ident R. Paris niet aanne- hui jk maken dat Van der huis rd verantwoordelijk is voor geleden verlies. Een duide- :ausaal verband tussen het van Wilton en de bemid- van Van der Waard bij uiten van een beleggings- eenkomst met Hobbs Mel- sula ville is er volgens de rechter niet. Van der Waard heeft volgens de rechter voldoende duidelijk gemaakt dat hij, ten tijde van het sluiten van de overeen komst, niet op de hoogte was van de 'deplorabele toestand' waarin Hobbs Melville zich be vond. Het verstrekken van on juiste informatie aan Wilton, re kent de rechter Van der Waard niet aan. Wilton is een in België wo nende Nederlandse zakenman, die vindt dat hij door toedoen van Van der Waard het schip in is gegaan met zijn belegging in het internationaal operende be drijf Hobbs Melville. Tijdens de behandeling van het kort ge ding, vorige week, stelde hij dat de Voorschotenaar er alles aan heeft gedaan om hem tot een belegging over te halen. Wilton werd meerdere malen uitgeno digd op een jacht in Monaco en kreeg van Van der Waard fol ders met 'cijfers die er niet om logen'. „Er werden rendemen ten van dertig tot veertig proe cent in het vooruitzicht ge steld", aldus Wiltons raadsman C. Luijks. Na lang twijfelen be sloot Wilton tot een belegging van een miljoen gulden. Al snel na het tekenen van die overeenkomst kwam Wilton er achter dat het slecht ging met Hobbs Melville, dat onder meer zetelt in Amsterdam, New York en Monaco. Het eigen vermo gen halveerde en de topman van het bedrijf verdween met de noorderzon. Hij liet tiental len gedupeerde beleggers ach ter die in totaal 300 miljoen gul den in rook zagen opgaan. Van der Waards raadsman A. Guelen stelde vorige week dat zijn cliënt niets te verwijten valt, ook al ontving hij 25.000 aan provisie voor geslaagde ef fectenbemiddeling. „Dit komt over als een geslaagde zaken man en professionele belegger die zijn verlies betreurt En, o ironie, nu gaat meneer Wilton een kleine assuradeur uit Voor schoten aanpakken. Hij kan be ter de schade bij de echte boos doeners verhalen." De gedupeerde beleggers hebben inmiddels een belan genvereniging opgericht, in de hoop nog iets van hun geld te rug te krijgen. Bij rechtbanken in Den Haag en Amsterdam hebben zij bodemprocedures tegen Hobbs Melville aange spannen. Op een bedrijfspand in Amsterdam is inmiddels be slag gelegd. De nieuwe JfpE 1 huisvesting van de 'Wil lem van den Bergh' in de Oegstgeest se wijk Poelgeest valt op door haar ronde vorm. foto dick hoce\a/oninc Kinderen baren de Oegstgeestse onderwijswethouder Heieen Steens zorgen. Het dorp is te vruchtbaar en dat stelt haar voor allerlei problemen. Voorschotense raadsleden doen geen enkele moeite om de kloof tussen de burger en de politiek te dichten. Ze spelen hun eigen spel. De Oegstgeestse onderwijswethou der Heieen Steens (Leefbaar Oegstgeest) slaapt de laatste tijd slecht. Als de dorpsbewoners het licht uitdoen, krijgt Steens hoofd pijn. Volle speelplaatsen spoken door haar gedachten, prikborden vol met geboortekaartjes kwellen haar gemoedsrust. Volgens Steens is Oegstgeest namelijk in de ban van een heuse babyexplosie. En dat ter wijl de boom niet terug te vinden is in nieuwste leerlingenprognose. Al weer. Vorige week kon ze haar nachtmer rie plotseling niet langer voor zich houden. „Dit dorp is ook zo vrucht baar", gooide ze er wanhopig uit te gen de raadsleden van de commissie onderwijs. Zij bogen zich over een scholenplan dat voorziet in een forse uitbreiding van het aantal klassen. „Overal waar ik ga, loop ik tegen kin derwagens aan. En ik weet niet hoe veel kindjes er nog gemaakt wor den." Steens heeft het maar moeilijk met steeds groter wordende gezinnen. Je hoort haar denken Mag het ietsje minder zijn?' Al die kleuters vormen een behoorlijke aanslag op de porte monnee van Oegstgeest. De buggy's duiken overal op in het dorp, behalve waar Steens ze had verwacht: in de nieuwbouwwijk Poelgeest. Daarstaat een bijna lege school te wachten op piepjonge Oegstgeestenaartjes. Natuurlijk een prima initiatief om een Oegstgeestse breedtesport te stimuleren, want ner gens kan je zo ongestoord skaten als in de gangen van deze school. Maar of architect Herman Hertzberger dat bedoelde toen hij een brede school ontwierp? Wij denken dat Heieen zich niet gek moet laten maken. Het is nu zaak om duidelijkheid te scheppen in het babydoolhof dat Oegstgeest dreigt te worden. Voorstel: alle stellen met kinderwens verhuizen per direct naar de milieuwijk. En de rest zoekt maar een andere hobby. Kan dat even in hele heldere taal in het fon kelnieuwe kwartaalblad komen te staan? Kom nou. Waar zijn die leer lingenprognoses anders goed voor? Bingo Raadsleden in Voorschoten hebben een nieuw soort bingo ontdekt. Een variant voor vergevorderden. Ge woonlijk leest iemand getallen op en krijgen de deelnemers ruim de tijd om die cijfers op een kaartje op te zoeken en door te strepen. Wie het eerst alle vakjes heeft ingevuld, is winnaar. Dat niveau is politiek Voor schoten echter al lang ontstegen. Dat bleek vorige week woensdag avond tijdens een commissieverga dering. De deelnemers zaten met drie kilo begroting voor zich. Ver deeld over drie boeken met in totaal 1.072 pagina's. De spelregels werden niet uitgelegd, omdat ze gemakshal ve als bekend werden beschouwd. Het ene na het andere raadslid werkte in een flitsend tempo zijn programma af. Een voorbeeld: ..In het dunne boek heb ik iets over bij lage 1.3, pagina 64." Voordat ande ren die pagina konden opzoeken, klonk alweer het volgende nummer: „In het dikste boek pagina 519. Dan in het middelste boek pagina 245. Vervolgens gaan we weer terug naar de risicoparagraaf in het dunste boek, bijage 3, pagina 5." En zo slingerden raadsleden als mo derne Tarzans van het ene naar het andere boek, steeds tot de conclusie komend dat ze te laat waren, waar door ze in het luchtledige kwamen te hangen. Veel leek het allemaal niet uit te maken. Raadsleden luis terden niet naar elkaar en vonden hun eigen mededelingen de belang rijkste boodschappen, zodat dit ge zelschapsspel uitsluitend verliezers opleverde. Het ziet er dan ook niet naar uit dat dit hogeschool-bingo straks bij wijze van geheugentraining ook in een verzorgingshuis (de bakermat van het oorspronkelijke spel) zijn op wachting zal maken. Het ligt meer voor de hand om bewoners van die verzorgingshuizen eens uit te nodi gen naar de raadzaal te komen om uit te leggen hoe je bingo echt speelt. De voordelen zijn legio. Het tempo ligt heel wat lager, men heeft weer wat meer tijd en aandacht voor elkaar en er zit weer eens publiek op de tribune die daarvoor is bestemd. Vooral dat laatste zal even wennen zijn. SUZANNE BARBIER JAN PREENEN Gehandicapten voelen zich thuis in Poelgeest OEGSTGEEST JUDY NIHOF Dozen staan onuitgepakt in het kantoortje. Poes Sjakie doet een dutje op een van de vele stapels papier. Het is een hectische tijd voor Janneke van der Plas, loca tieleider van een van de twee gebouwen met 'decentrale wo ningen' van het zorgcentrum Willem van den Bergh in de nieuwe Oegstgeestse wijk Poel geest. Tussen de telefoontjes door eet ze haar broodje op. De verhuizing is net achter de rug, maar er moet nog een hoop worden geregeld. Zo heb ben de woningen nog steeds geen aansluiting op het kabel net. „Televisie is best heel be langrijk voor sommige bewo ners. Maar bij Casema zijn ze gewoon onbereikbaar." Hoe veel telefoontjes Van der Plas de afgelopen tijd heeft moeten plegen met leveranciers, weet ze niet meer. „Niemand kan ons vinden! Je moet steeds uit leggen wat Poelgeest is en waar het ligt." 'Willem van den Bergh' be schikt in de nieuwe wijk over twee opvallende ronde gebou wen. Elk gebouw bestaat uit drie woningen, waar zes ver standelijk gehandicapten onder begeleiding met elkaar wonen. De meeste groepjes zijn be hoorlijk divers, zowel qua leef tijd als ontwikkelingsniveau. Een bewuste keuze, zegt Van der Plas over dat laatste. „We hopen dat mensen met een wat hoger ontwikkelingsniveau ook wat kunnen betekenen voor de anderen. Het maakt bovendien het werk leuker. Heb je mensen in de groep van allemaal het zelfde niveau, dan zou je kun nen afstompen." Volgens de locatieleider heb ben de bewoners het naar hun zin in hun nieuwe onderko men, waar het licht van alle kanten naar binnen komt en al le kamers ruim zijn. „Het is op vallend hoe relaxed en blij ze zijn. Ik heb niets gemerkt van onwennigheid. Sommigen zit ten hier de hele dag naar buiten te kijken. Bouwverkeer rijdt langs, mensen lopen voorbij: hier is altijd wat te zien." Nadelen Veruit de meeste bewoners ko men van het terrein van de Wil lem van den Bergh in Noord- wijk, waar ze uitzicht hadden op bomen. Ook mooi natuur lijk, maar niet zo 'prikkelend'. In Noordwijk woonden ze bo vendien in grotere groepen. „Met tien mensen zijn er veel vaker incidenten, is er veel snel ler boosheid. En hoe kleiner de groep, hoe meer aandacht je voor de mensen hebt." Hoewel de nieuwe huisves ting goed bevalt, kleven ook na delen aan het wonen in een. nieuwbouwwijk. Het aantal' voorzieningen is minimaal. Op de hoek zit geen bakker, een su permarkt ontbreekt en ook de bus doet Poelgeest niet aan. Dat betekent dat personeelsle den de boodschappen met ei gen vervoer helemaal gaan ha len in het winkelcentrum De Kopermolen in Leiden of in Oegstgeest. Hierin moet snel verandering komen, aldus Van der Plas. „We gaan kijken of we een deal kunnen sluiten met een supermarkt of een bakker. Of ze iets kunnen komen bezor gen." Het centrum voor dagbeste ding bevindt zich gelukkig wel op loopafstand. In dit noodge bouw - het permanente ge bouw is naar verwachting over twee jaar klaar - verrichten de bewoners arbeid of doen ze mee aan activiteiten. Een probleem van een heel andere orde is het nijpend te kort aan personeel. Op elke groep bewoners zijn vijf full-ti me krachten nodig en dat aan tal wordt niet in alle zes de hui zen gehaald. „Vandaar dat we! in één woning nog niet zijn be gonnen. Daar starten we pas als we medewerkers hebben. Dus als je nog mensen weet..." LEIDEN/VOORSCHOTEN Het Voorschotense kledingconcern Mexx heeft aangifte gedaan tegen twee van zijn werknemers. Het be drijf heeft sterke ver moedens dat de per soneelsleden kleding hebben gestolen uit het magazijn aan de Leidse Roosevelt- straat. Volgens het hoofd inkoop van Mexx, Da- men, gaat het niet om grote partijen kleding stukken, maar eerder om 'wat privéshop- ping'. Het kledingbe drijf heeft de politie ingeschakeld nadat verhalen op de werk vloer over dezelfde personen bleven op duiken. De politie bevestigt dat twee mensen zijn aangehouden en en kele andere werkne mers voor verhoor zijn meegenomen. Op dit moment zou de politie niemand meer vasthouden. Of de personeelsleden de diefstal hebben be kend, wil een woord voerder niet zeggen. De politie denkt nog de hele week met het onderzoek bezig te zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17