Archeon werkt samen met museum Hermitage Alphens paar geeft weeskinderen beetje familiegevoel Rijn Veenstreek 'Onze vrachtwagen en al die sluipers rijden zich vast' Sloop, nieuwbouw e renovatie bij Ursula Duizenden vissen in ademnoc DINSDAG 24 OKTOBER 2000 974 Conferentie over leefomgeving ouderen alphen aan den run Met een conferentie over leefbaarheid wil het OSO (de samenwerkende ouderenbonden in Alphen aan den Rijn) ouderen aanzetten tot het verbeteren van hun eigen leefomgeving. Hierover discussiëren op 3 november mensen uit verschillende organisaties die elk om hun eigen manier aankij ken tegen het begrip leefbaarheid. Zo spreken er woordvoerders van woningcorporatie Wonen Centraal, de Alphense brandweer en politie, de gemeente, Thuiszorg Groot Rijnland, en het Al phens Platform Gehandicapten. De conferentie is van 10-13 uur in hotel Toor. Workshops voor jongeren alphen aan den run Bij het pop- en cultuurpodium Het Kasteel in Alphen aan den Rijn kunnen jongeren de komende maand verschillende workshops volgen. Zo begeleidt C. Snoep van Unit Sound een workshop over geluidstechniek. In acht avon den leren cursisten de theorie achter geluidssystemen, bekabe ling, microfoons en een PA systeem. Het Kasteel biedt ook een workshop Videomixen aan, waarin wordt geleerd te werken met verschillende apparatuur. Van een heel andere orde is de work shop improvisatie en rolinleving voor beginners. Daarin passe ren improvisatie- en andere acteertechnieken de revue tijdens zeven avonden. Voor inschrijvingen of meer informatie: Het Kasteel, 0172-432424 of gertjan@hetkasteel.nl. Voorlichtingsavonden over dementie oud ade» Voor mensen die zorgen voor een dementerend fami lielid houdt de stichting Actieve Gezondheidszorg Plassenge- bied twee voorlichtingsavonden in Oud Ade. Op 31 oktober staat de vraag 'wat is dementie' centraal, op 14 november wordt informatie verschaft over hoe men omgaat met een demente rende. Verschillende professionele instellingen, waaronder Alz heimer Nederland, verlenen hun medewerldng aan de bijeen komsten. Beide zijn in café-restaurant 't Lage Land en beginnen om 20 uur. De toegang is gratis. Gratis controle autoverlichting runstreek Automobilisten in de Rijnstreek kunnen zaterdag gratis de verlichting van hun auto laten controleren. In Hazers- woude-Dorp, Alphen aan den Rijn en Leimuiden staan die dag deskundige garagebedrijven en politieagenten klaar om te kij ken of alle lichten het doen en goed staan afgesteld. Kleine re paraties, zoals het vervangen van lampjes, worden gratis ter plaatse uitgevoerd. Op verschillende locaties kunnen bestuur ders een reactie- of ogentest doen. De controles zijn tussen 10 en 15.30 op de volgende locaties: Bos Autobedrijf aan de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp, het politiebureau aan de Ouds- hoornseweg in Alphen, Tinga Autoservice aan de Burgemeester Bakhuizenlaan in Leimuiden en bij autobedrijf Maas aan de Nieuwveenseweg in Nieuwkoop. De controle-actie is georgani seerd door de Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Rijn streek. Aangehouden voor diefstal met geweld alphen aan den run De politie heeft gistermiddag een 34-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden vanwege diefstal met geweld. Personeel betrapte hem bij het stelen van een fles drank uit een winkel aan de Provinciepassage in Alphen. Een medewerkster die hem probeerde tegen te houden, werd door hem geslagen. Met de hulp van andere personeelsleden en en kele Idanten kon de man worden ingerekend. Prinsengalabal bij Cascarvieten alphen aAn den run» Carnavalsvereniging De Cascarvieten ont hult tijdens het prinsengalabal op 11 november in Avifauna in Alphen aan den Rijn de nieuwe prins en page van het seizoen 2000/2001. Iedereen is welkom. Het feest begint om 21.11 uur. Medewerking hieraan verlenen theatergroep EI, The Dennis Sweet Band, Blaaskaken en de dansgarde's. Voor meer informa tie: www.cascarvieten.nl. Vogeltentoonstelling in Dorpshuis hazerswoude-dorp Volièrevereniging Vogelvreugd Hazerswou- de/Koudekerk aan den Rijn houdt van donderdag tot en met zaterdag de jaarlijkse nationale vogeltentoonstelling in het Dorpshuis in Hazerswoude-Dorp. Er zijn ruim duizend vogels te zien. De opening is donderdagavond 20 uur. Vrijdag kan ie dereen er terecht tussen 10 en 22 uur en op zaterdag van 10-16 uur. De toegang is gratis. De samenwerking tussen Archeon en het Russische museum de Hermitage is bekrachtigd met de handtekeningen van de directeuren J. Veldman (rechts) van Archeon en G. Villinbakhov van de Hermitage. foto publiciteitsfoto Culturele centra in Alphen en Rusland wisselen er\'ciring en materialen uit Het Alphense themapark Archeon gaat samenwerken met Ruslands beroemdste museum, de Hermitage in St. Petersburg. De twee partners gaan ervaring en materia len met elkaar uitwisselen. Zo komt er volgend jaar zo mer een tentoonstelling naar Archeon, die is gemaakt door studenten van de Hermitage-universiteit. In de toe komst kunnen de Alphense archeologen wellicht naar Rusland om aan prehistorische opgravingen deel te ne men. alphen aan den rijn saskia buitelaar Archeondirecteur J. Veldman is enthousiast over de uitwisse ling. Hij ondertekende een sa menwerkingscontract met di recteur G. Villinbakhov van de Hermitage. De Rus was in Al phen, samen met twee mede werksters van het educatiecen trum dat bij het museum hoort. Veldman: ,,We kennen elkaar van een eerder bezoek. De Her mitage werkt namelijk ook sa men met de Nieuwe Kerk in Amsterdam." Alhoewel het voormalig keizerlijk paleis in St. Petersburg vele bezoekers trekt met de internationale meester werken die het in bezit heeft, kunnen de Russen volgens Veldman nog het een en ander leren in Nederland. „Ze willen hun museum verder ontwikke len naar Westers voorbeeld, met bijvoorbeeld winkeltjes en restaurants." Bronnen De uitwisseling met Archeon ligt echter op een ander vlak. Net als het themapark heeft het museum een afdeling levende geschiedenis, waar hoogtepun ten uit de tsarentijd worden na gespeeld. Op dat gebied kun nen Archeon en de Hermitage ervaringen delen. Ook omvat de Russische collectie een aantal middeleeuwse opgravingen, die voor het Alphense park interes sant bronnenmateriaal zijn. Verder denkt Veldman dat de Russische bodem veel waarde volle schatten bevat voor de ar cheologen die in zijn park wer ken. ,,In Rusland zijn nog enor me gebieden waar weinig op gravingen zijn gedaan. Terwijl het voor het oprapen ligt, zoals de mammoet die momenteel in Siberië uit de grond wordt ge haald. Zulke prehistorische vondsten zijn voor ons heel in teressant, omdat we daarmee ons parkonderdeel 'Prehistorie' steeds nauwkeuriger en anders vorm kunnen geven. Bovendien moeten we onze medewerkers interessant werk bieden, als we het leuk voor ze willen hou den." Zij zouden in de toe komst archeologische opgra vingen in Rusland kunnen bij wonen om nieuwe informatie te verzamelen, zo stelt Veldman zich voor. Kunstveiling en gala-diner om geld in te zamelen voor Ugandees project alphen aan den run saskia buitelaar Vanuit een hardgekaft foto-al bum kijken twintig Ugandese kinderen de wereld in. Het lijkt een familieportret, zoals ze in drie rijen en breed lachend po seren voor een eenvoudig ste nen gebouw, met drie volwas senen in hun midden. Aan het woord familie kleeft voor de kinderen echter een onwerkelij ke betekenis. Ze zijn wees, net als talloze landgenootjes. De drie grote mensen die be schermende handen op de kin derhoofdjes laten rusten, zijn een priester uit Uganda en het Alphense echtpaar Frissen. Sa men zorgen zij ervoor dat in elk geval een handvol van de mas sa weeskinderen kan rekenen op een bed, een maaltijd, on derwijs en een klein beetje fa milie-gevoel. Hun idealistische strijd frus treert Ro en Grace Frissen soms. Uganda, in oostelijk Afri ka, telt twee miljoen straatkin deren, van wie een groot deel de ouders heeft verloren door aids, oorlog of armoede. Toch heeft het echtpaar zich als le vensdoel gesteld om een paar honderd van die kinderen een kans op een beter leven te ge ven. Twee jaar geleden spen deerden de net getrouwde Al- phenaren al het geld dat zij als huwelijksgeschenk ontvingen aan een weeshuis in de stad Bombo, eigendom van de priester die zij in Uganda had den ontmoet. Dat gebouw barst met ruim zestig kinderen inmiddels uit zijn voegen. Daarom wil het echtpaar Frissen een tweede weeshuis bouwen in Kampale, de hoofdstad van Uganda. De oudere kinderen uit de groep gaan dat voor zichzelf bouwen, inclusief een leslokaal en een bescheiden kliniek. De 300.000 guldens die daarvoor nodig zijn, schudt Frissen niet uit zijn mouw. Het paar organiseert daarom op 2 november een kunst- en antiekveiling en een Het Alphense echtpaar Grace en Ro Frissen zorgt er samen met een priester voor dat een handvol van de massa weeskinderen in Uganda kan reke nen op een bed, een maaltijd, onderwijs en een klein beetje familiegevoel. foto marklamers gala-diner in Avifauna. Frissen rekent erop 50.000 gulden op te halen die dag. Hij hoopt daarom dat hun verhaal veel mensen ertoe brengt om te reageren. Dat verhaal begon in 1996 toen hij Grace leerde ken nen tijdens een vakantiebeurs in Utrecht, waar zij beiden voor hun werk waren. Grace is Ugandese en woont sinds twee jaar in Nederland. Ro is gebo ren Nederlander, met Papoea- Nieuw-Guinese voorouders. Sa men met Grace bezocht hij haar thuisland, waar hij schrok van de problemen die er zijn door oorlog, aids en prostitutie onder jonge vrouwen. „Het is een schitterend land, maar met zoveel ellende. Dat wordt ge maskeerd doordat de bevolking zich groot houdt. De mensen schreeuwen hun leed niet van de daken, maar berusten in hun lot. Dat komt vooral door het geloof. De mensen bidden God om hen te redden. Maar ja, dat gebeurt niet altijd hè. Wij moeten een helpende hand toesteken." Toen Ro en Grace in 1998 trouwden hadden ze inmiddels een goede bestemming gevon den voor hun hulp: het wees huis van de bevriende priester. De directe bemoeienis heeft be langrijke voordelen, want het geld kan onmiddellijk en volle dig voor het weeshuis worden ingezet. Volgens Grace zijn er verschillende andere fondsen die geld inzamelen voor Ugan da. ..Maar dat komt vaak niet op de juiste plek of slechts ge deeltelijk." Ze is ontsteld over de snelle toename van het aantal dakloze kinderen. „Vijf jaar geleden kende Uganda dit probleem niet. Maar nu leven twee mil joen kinderen op straat, op een Onbegrip over wegwerkzaamheden oude wetering janneke de jonge Veel bloemen- en plantenkwe- kers langs De Baan en de Goo germolenweg in Oude Wetering en de Sotaweg in Roelofarends- veen hebben er maar weinig begrip voor dat het wegdek net nu wordt opgeknapt. Twee we ken nadat de kruising van de Alkemadelaan en de Meerkreuk op de schop ging, zijn graafma chines bezig het asfalt in het tuindersgebied weg te frezen. Onhandig, vinden de tuinders, want de wegen zijn een sluip route voor de Meerkreuk. „Nu is het 's ochtends nog drukker, want behalve onze vrachtwa gens rijden ook die sluipers zich vast", zegt R. Wubben van de Sotaweg. Wubben heeft nu nog een ge asfalteerde weg voor zijn huis. Wanneer die wordt wegge haald, weet hij niet. „Op die voorlichtingsavond afgelopen zomer zeiden ze dat ze iedereen persoonlijk zouden informeren, maar ik heb nog steeds niks ge hoord. Ik ga zelf maar eens bel len." Aan De Baan weten ze in middels wat het is om een hob- belweg met losliggende stenen voor de deur te hebben. Echt klagen willen de broers Huig- sloot niet. „We moeten toege ven, dit komt nooit goed uit. Maar dit is wel heel vreemd ge pland." R. Reurings van de gemeente Alkemade vindt het niet zo'n vreemde planning. Volgens hem staan de twee projecten los van elkaar en hebben ze niet zoveel met elkaar te maken. „We houden telkens öf De Baan, 6f de Sotaweg open, dus het gebied is altijd bereikbi Voor de Meerkreuk wordt verkeer anders omgeleid ei houdt altijd sluipers. Bov dien, met het drukke ver! van tegenwoordig is elke i die eruit gaat een probleem.' De klus op de tuinbouvy gen moet nu gebeuren, onj Alkemade alleen subsidie la als het voor het eind van jaar klaar is. Bovendien kaï niet worden geasfalteerd als te koud is. De nieuwe fundei en het nieuwe asfalt kosten gemeente ruim zes ton. Da dertig procent van het totaal drag, de rest wordt gesubs eerd. Langs de Sotaweg en Baan komt straks een fiet& voetpad. Daarvoor legt Alkei de twee ton op tafel, de ani helft wordt gesubsidieerd. Stootje Veel tuinders zien niet vee de manier waarop die fiets voetpaden worden aangeli De rode tegels worden in berm gelegd, waarnaar vrai wagens nu nog vaak uitwij als er een tegenligger aankc Om dat straks uit te sluiten men er halfronde blokken sen het pad en de weg. „I rijden die vrachtwagens tuurüjk gewoon overheen, de hele boel zakt zo in", v spelt Huigsloot. Omdat er ii berm kabels liggen, kan i geen asfalt komen. Reur vindt daarom dat de wq bruikers zich moeten aan| sen. „Wij moeten zorgen i een constructie die tegen stootje kan en zij van hunl moeten zuinig met de weg gaan." Herinrichting kost 80 miljoen gulden 24 huizen voor verstandelijl handicapten bij het zorg trum Huize Aarhoeve in I geraar. Over de bouw val woningen voor verstand bevolking van 22 miljoen." Ver klaringen zijn er genoeg. Door het lage maandsalaris, gemid deld 150 gulden, zijn vaak beide ouders genoodzaakt te werken, vertelt ze. „Gezinnen ontsporen daardoor en worden wanhopig. Het is wel eens gebeurd dat ou ders met hun kind bij het wees huis kwamen en dreigden: 'als je mijn kind niet opneemt, dood ik het'." Ook de dictatoriale leiders die het land sinds 1979 bestuurden en vervolgens de guerrillastrijd daartegen van de huidige presi dent Museveni zijn mede-oor zaak yan de problematiek. De dictatuur en de oorlog hebben diepe wonden geslagen in de economie van Uganda. En als klap op de vuurpijl bleef ook dit Afrikaanse land aids niet ge spaard, vervolgt Ro Frissen. „Museveni was de eerste presi dent die tegen de wereld zei dat er een probleem ontstond met aids. Er zijn inmiddels meer dan een miljoen mensen aan gestorven. Circa elf procent van de bevolking is besmet met het hiv-virus." Dat Ro en Grace Frissen met hun twee weeshuizen slechts een piepklein beetje van al dat leed kunnen verzachten, besef fen ze maar al te goed. Toch denken ze dat hun bijdrage op microniveau een wereld van verschil maakt. „In het nieuwe weeshuis willen we ook men sen boven de zestig jaar opne men, die ook geen familie meer hebben. Zij kunnen de kinde ren een stuk opvoeding en geestelijke groei meegeven. Zo'n oudere woont dan in een eigen kamer met zes kinderen in een unit. De kinderen leven op die manier, met een opa of oma, toch een beetje in een ge zin." Voor inlichtingen over of re serveringen voor de kunst- en antiekveiling en het gala-diner op 2 november, bel 0172- 240666 of 06-55530467 of fax 0172-421221. nieuwveen/regio marieta kroft Huize Ursula, de leefgemeen schap voor ruim vierhonderd verstandelijk gehandicapten in Nieuwveen, ondergaat de ko mende tien jaar ingrijpende veranderingen. Voor zo'n 80 miljoen gulden wordt het ter rein heringericht. Het aantal bewoners neemt af naar twee honderd. Ze verhuizen, alleen als zij en/of hun ouders dat wil len, naar huizen in Langeraar, Oude Wetering, Waddinxveen, Nieuwveen en Nieuwkoop of het Rijnmondgebied. Voordat de eerste veranderin gen kunnen plaatshebben, moet Stichting De Bruggen, waaronder Huize Ursula valt, toestemming krijgen van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport. VWS moet voor 60 miljoen gulden aan de plannen bijdragen. J. Verheij van het bureau plan ning en huisvesting De Brug gen, denkt dat die duidelijkheid er over een jaar is. Veel moei lijkheden verwacht hij niet om dat De Bruggen met dit plan in speelt op de beleidsplannen van het Rijk. Veel meer dan vroeger is de privacy belangrijk voor bewo ners. Ze krijgen allemaal mini maal een eigen slaapkamer. Nu slapen de meesten nog met z'n tweeën op een kamer. Ook moet de leefgroep zodanig wor den ingericht dat bewoners zichzelf kunnen redden. „Als ze bijvoorbeeld om vier uur willen eten, of om zes uur, dan moet dat kunnen", licht Verheij toe. „Nu betrekken de leefgroepen maaltijden van de centrale keu ken. Na de verbouwing moeten ze ook de mogelijkheid hebben om zelf te koken. Dan ruiken ze ook nog eens de lucht van spruitjes." Verder speelt mee dat met de bouw van speciale woningen in buurgemeenten, verstandelijke gehandicapten beter kunnen integreren in het dagelijkse le ven. Bovendien bestaat voor sommige bewoners die nu in de Nieuwveense instelling verblij ven, de mogelijkheid om naar hun geboorteplaats terug te ke ren. Zo goed als zeker komen er gehandicapten naast zorg trum Jacobus in AUcemaü De Bruggen druk met de meente in gesprek. De rea ring van twaalf woningei Nieuwkoop hangt af van nen die de Stichting Wijl Woudwetering heeft met dl jaardenhuizen Het Koets en Aar en Amstel. Zoals bel wil deze stichting de hu slopen en de bewoners hui' ten in appartementen Nieuwkoop en Nieuwveer die plannen is ook plaats bewoners van Huize Ursula De eerste verandering o[ terrein van Huize Ursula genwoordig Landgoed Ui geheten) is de sloop van sc De Viergang. De sloop staa pland voor 2003. De scho overbodig geworden omda bewoners onderwijs volgei een ZMLK-school in Al| aan den Rijn. Op de plek va Viergang komt een pavil voor meervoudig gehandic bewoners. De bedoeling fc deze nieuwbouw voor 78 r sen in 2006 klaar is. In het dige paviljoen (De Gouden gen) wordt de facilitaire di ondergebracht. Drie andere paviljoens cia, Berk en Ceder) worden gebreid met in 1 74 slaa mers. De paviljoens Den, 1 en Esdoorn worden gesk De paviljoens zijn ruim tw jaar oud. Volgens Verheij ii goedkoper om nieuw te wen dan om de paviljoei verbouwen zodat ze voli aan de eisen van de tijd. verderop op het terrein ko nieuwe zorgwoningen. De ouders hebben inmii ingestemd met de plannen der de uitdrukkelijke voorn de dat alle verhuizingen o{ sis van vrijwilligheid zullen De veranderingen zullen gevolgen hebben voor het soneel. Verheij verwacht d meer mensen op de werk nodig zijn en minder p neelsleden met een zogeni de 'overheadfunctie'. runsaterwoude Duizenden vissen in het water van de Leidsche Vaart tussen geraar en Rijnsaterwoude zijn zondagmiddag in ademnood g men. Een paar procent daarvan is dood gegaan. Het Hooghi raadschap van Rijnland staat nog voor een raadsel over de zaak. „Uit metingen bleek dat er niet of nauwelijks zuurstof ii water aanwezig was", zegt een woordvoerder. Het zuurstofgebrek in het water moet er plotseling zijn i men. „Om twaalf uur die middag was er nog niets aan de hall hoorden wij van een betrouwbare derde. En vijf kwartier laterl men alle vissen naar boven." Op een paar procent na, zo scbi woordvoerder van Rijnland, hebben alle vissen het overleefd de wind, kwam er namelijk weer zuurstof in het water. Het Ij heemraadschap hoopt deze week meer duidelijkheid te tó over de oorzaak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16