Pleidooi voor pand vol ambachten Leiden Leiden Regio 'Ik weet alleen dat het een onderdeel uit een kraan is Politie zamelt vuurwapens in 'Ik heb niets gepakt, ik heb zat troep van mezelf GERECHT JINSDAG 24 OKTOBER 2000 ItflJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl Diet an ba j IE CAMP Schone en bruikbare spullen kunnen donderdag 26 ok- 5er van 9.00 tot 16.00 uur bij de activiteiten begeleiding van het Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat 16, (telefoon 122346) worden ingeleverd. Zaterdag wordt er dan een rommel- US! nkledingmarkt gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten goe- e komt aan de bewoners. ha EVEN DAAL In het kader van 400-jarige betrekkingen tussen Ne erland en Japan begint in de Suiren-Ji zentempel zaterdag een ursus koken volgens de zen klooster traditie. Docent is de Boed- histische monnik Zeshin van der Plas die de opleiding in het Ja- anse klooster Bukkoku-ji volgde. De zenkeuken is vegetarisch va iet een laag vet- en caloriegehalte. De meeste recepten zijn ge- nakkelijk, maar vragen wel enige planning. De cursus bestaat uit rht lessen op zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur. Voor verdere infor- latie kan een folder worden aangevraagd bij de Suiren-Ji zentem- el van woensdag tot zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur op Hoge- W( foerd 162, telefoon 5120051. oei L jETERSWUK Pr fessor H.M. Kuitert geeft vanavond een lezing aanleiding van zijn nieuwe boek 'Over religie. Aan de lielheb- ers onder haar beoefenaars'. De lezing wordt gegeven om 20.00 ur bij boekhandel Kooyker Ginsberg, Breestraat 93. AAGWUK In het Vijfhovenhuis is zondag 29 oktober de regionale ijaars postzegelbeurs. Van 11.00 tot 16.00 uur wordt een grote scheidenheid aan postzegels en aanverwante zaken te koop ^igeboden. Natuurlijk is er ook gelegenheid om te ruilen. Het Hfcfhovenhuis is te vinden aan de Hoflaan 169, de toegang is gratis. ^■lONESTEIN Vanuit het bezoekerscentrum Het Reigersbos in pol- ^Ttrpark Cronesteyn worden diverse activiteiten georganiseerd, iden ok een zogenaamde rugzakjestocht. Hierbij worden opdrachten i bijbehorende materialen meegegeven om zelfstandig op onder- Iers. )ek uit te gaan. In de herfst is er een speciale 'paddestoelentocht' tgezet. De tocht is ook geschikt voor kinderen. De rugzak kan igehaald worden tijdens openingsuren van het bezoekerscen- um, elke zondag van 14.00 tot 16.00 uur. Speciaal voor de herfst- he ikantie is het centrum deze week ook op doordeweekse dagen bui ten (vrijdag uitgezonderd) van 9.00 tot 16.00 uur. Het Reigersbos Ee alleen per voet of fiets te bereiken vanaf het fietspad langs het •lijk maal en het polderpad. Auto's kunnen geparkeerd worden in de ziji ngeving van de voet/fietsbrug over het kanaal of bij de volkstui- in aan de Vrouwenweg. OORDERKWARTIER De Leidse ruilvereniging Koningskerk houdt terdag van 10.00 tot 16.00 uur een verzamelaarsdag. Dé gelegen- lid om de eigen verzameling van onder meer postzegels, mun- telefoonkaarten, flippo's, ansichtkaarten, sigarenbandjes of :erzakjes aan te vullen. De verzamelaarsdag wordt gehouden in !gg'Jiurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. De toegang voor leden be- e VQ aagt één gulden, niet leden betalen twee gulden. Er kan ook nog ecj n tafel worden gehuurd. Inlichtingen: telefoon 0252-230393. de IDSE HOUT In de Leidse Hout is tot en met 15 november een na- urpad uitgezet, waar op allerlei herfstverschijnselen wordt gewe- n: zoeken naar bladeren, vruchten en paddestoelen. Het natuur lij d is geschikt voor volwassenen en kinderen. De route wordt l10e ngegeven met houten palen en in het Koetshuis wordt een tas den 8even met zoekkaarten en potjes om zaden te verzamelen. Het z letshuis is gelegen aan de Groene Maredijk. De openingstijden n elke zondag van 14.00 tot 16.00 uur en elke woensdag van 00 tot 16.30. Parkeren kan op het UVS-terrein aan de Oegstgees- weg. schi 0 la/aar Moedig Voorwaarts ~.nr lanege Moedig Voorwaarts oudt zondag de jaarlijkse ba- aar aan de Wassenaarseweg 25. De opbrengst is bestemd het paardrijden voor ge- andicapten. De bazaar wordt ;houden van 10.00 tot 16.00 ur. De toegang is gratis. Op de manege worden aardrijlessen gegeven aan li- hamelijk en verstandelijk ge- andicapten. De manege eeft daarbij wel de financiële leun van derden nodig, om lag van het rijden betaalbaar te hou den voor de ruiters. Om dat te bewerkstelligen wordt jaarlijks op allerlei manieren gepro beerd geld in te zamelen. De manege houdt de bazaar voör de 27ste keer. Naast ver koop van diverse tweede hands spullen, zoals servies goed, elektrische apparatuur, boeken, speelgoed en kleding, wordt dit keer een grote hoe veelheid aan kerstartikelen verkocht. De bezoekers kun nen ook prijzen winnen, bij het Rad van Avontuur. Stichtingen denken aan Weggeefwinkel De gemeente Leiden moet het initiatief nemen om in de binnenstad een bedrijfsverzamelgebouw van ambachte lijke ondernemingen op te zetten. Daar dringen de voor zitters van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) en de Stichting Levend Ambacht Leiden (Stal) op aan. G. Nusteling (Stal) en F. Sengers (Stiel) hebben ook al een plek in gedachten: het complex van de voormalige stoom-, boek- en steendrukkerij Eduard IJdo op de hoek van de Hooglandse Kerkgracht en de Koppenhinksteeg, waar nu onder meer de Weggeefwinkel is gevestigd. wen hun ideeën in het laatste nummer van StielZ, het blad van Stiel. Volgens de voorzitters past de vestiging van een am- ANNET VAN AARSEN Nusteling en Sengers ontvou- bachtscentrum uitstekend in het historisch karakter van de binnenstad. „Leiden krijgt er een trekker van nationale allure bij", voorspellen ze. En met de huidige welvaart is er behoefte aan de producten van maat schoenenmakers, boekbinders, maatpakmakers, mandenvlech- ters, hoedenmakers en andere ambachtsmensen. Dergelijke beroepsgroepen in één gebouw zetten heeft vol gens de voorzitters grote voor delen: het drukt de kosten voor de ondernemers. Bovendien: „Klanten van het ene ambach telijke bedrijf zijn potentiële af nemers van het andere. Desge wenst in een gezamenlijke win kel aan de voorkant van zo'n complex." De panden van de voormali ge stoom-, boek- en steendruk kerij Eduard IJdo zijn volgens Stiel en Stal buitengewoon ge schikt voor een toekomstig am bachtscentrum. „Het complex is in het bezit van de gemeente en wacht al jaren op een nieu we bestemming. Het bestem mingsplan voorziet in bedrijfs matig gebruik", verklaren Nus teling en Sengers. „Bovendien versterkt de vestiging van het Ambachtscentrum Leiden de winkelroute in het vierkant Haarlemmerstraat, Hooglandse Kerkgracht, Breestraat, Hoog straat." De voorzitters zijn zich ervan bewust dat de gemeente plan nen heeft om op de plek van het complex appartementen te maken. „Toegegeven, de ge meente zou meer geld verdie nen door het complex tot woonruimte te herbestem- men." Maar ze geven ter over weging dat op de lange termijn een ambachtscentrum meer voordelen biedt. „Dan is er één plek in Leiden waar ambachte lijk gemaakte producten zijn te vinden. Het is logisch te veron derstellen dat dit een aanzui gende werking op potentiële klanten heeft." In de panden op de Hoek van de Koppenhinksteeg is nu nog een aantal linkse actiegroepen gevestigd. Er is onder meer een weggeefwinkel. een eetcafé en een bar. De vereniging Vrien den van de Vrijplaats Koppen hinksteeg voert actie om de ver waarloosde panden in eigen handen te houden. Computertekenaars in voorronde van 'wedstrijd voor jonge vaklieden' WILLEM-PAUL DE MOOU Het is herfstvakantie en er is dus haast geen kip in de Leidse Instrumentmakersschool (LIS) te vinden. Toch is er nog één lokaaltje bezet: vijf jongens zit- ter er achter de computer te zwoegen. Ze doen mee aan één van de voorrondes van de In ternationale beroepenwedstrijd voor jonge vaklieden. Anton Verburg (19), leerling op dé LIS en één van de deelne mers, legt uit wat er allemaal moet gebeuren. „We hebben in totaal twintig uur om vier op drachten te doen. Eén opdracht is bijvoorbeeld om van 'platte' tekeningen een driedimensio nale op de computer te ma ken." Er staat een ingewikkeld plaatje op zijn scherm. Wat het onderdeel dat hij tekent precies is, weet hij niet. „Nou ja, ik weet dat het een onderdeel uit een kraan is, maar wat voor kraan?" Het gaat deze week om het vak driedimensionaal compu- terontwerpen, oftewel auto- CAD-tekenen. De test is een voorronde van een internatio nale beroepenwedstrijd in me taal en elektro op MTS-niveau. Het is de bedoeling dat de deel nemers technische constructies en onderdelen op de computer ontwerpen. Ze worden getoetst op precisie en tijdsdruk. Als het niveau van de deelnemers hoog genoeg is, mogen ze door naar de volgende ronde. De besten daarvan mogen meedoen met de internationale wedstrijd voor de zogeheten 'vakkanjers'. Want, zo luidt de poster: „het zijn topsporters in hun vak." De jongens, waarvan er twee op de LIS zelf zitten, één op een soortgelijke school in Harder wijk en twee bij Philips werken, wilden zelf graag meedoen met de wedstrijd. Martin Hessels (19) is werkzaam bij Philips en doet in de avonduren de MTS. Hij legt uit wat hij er leuk aan vindt: „Normaal sta ik zelf ach ter de freesmachine en moet ik zo'n 3D tekening namaken. Ik vind het zelf ook wel eens leuk om zo'n tekening te mdken, dan kun je die gasten in de fa briek nog eens op hun flikker geven, haha." Anton vindt het interessant om zijn niveau met dat van zijn leeftijdsgenoten te vergelijken. I. Gonggrijp, docent en direc teur van de LIS vindt het jam mer dat er in heel Nederland maar vijf deelnemers zijn aan dit onderdeel van de wedstrijd. „Maar dat is niet te wijten aan de leerlingen. Als ik eerlijk ben, denk ik dat docenten hun leer lingen niet genoeg stimuleren om mee te doen. Dit is een wedstrijd die extra tijd kost, ook voor de leraren. Het lijkt wel alsof ze geen minuut méér wil len besteden naast het normale lesprogramma. Dan doe je je leerlingen tekort, want die wil len goed worden in hun vak en iets extra's doen. Ze moeten er in dit land een douw aan geven, verdorie nog aan toe!" De jongens kunnen bij elkaar op het scherm zien waar ze mee bezig zijn en toch is afkij ken niet mogelijk volgens Gonggrijp. „Iedereen is de hele tijd met iets anders bezig. Al leen de uiteindelijke tekeningen met elkaar vergelijken heeft eventueel zin." Anton: „Maar dat doen we niet, want het blijft een wedstrijd." Gerard van Kes- sel (19), ook werkzaam bij Phi lips: „Maar we kunnen van avond op de hotelkamer erva ringen uitwisselen. Daar weet A. Douma, begeleider van het autoCAD-tekenen wel wat op: „O ja? Als jullie dat doen, kom ik vannacht tussen jullie inlig- gen." Wie de 'vakkanjers' aan het werk wil zien, kan contact op nemen met J. Gonggrijp, 071- 5681169. De politie in de regio Hollands Midden roept vuurwapenbezitters op hun wapentuig in te leve ren. Iedereen die illegaal of legaal vuurwapens bezit, kan deze van 1 tot 12 november zonder strafrechtelijke gevolgen op de politiebureaus in leveren. Het korps doet onder het motto 'Vuur wapens. Doe ze weg of ze doen je wat' mee aan een landelijke actie. De mensen die hun schiet tuig inleveren, worden niet vervolgd als uit een onderzoek blijkt dat met het wapen geen straf baar feit is gepleegd. Het is voor het eerst dat de landelijke vuurwa peninzameling plaatsvindt. Vorig jaar liep bij de politie wel een soortgeliijke actie, maar die betrof alleen slag-, stoot- en steekwapens. Toen werden echter naast de 650 messen, boksbeugeles, knup pels en wat dies meer zij in Hollands Midden ook zes vuurwapens ingeleverd. Politievoorlichter Y. Verboon durft geen schat ting te maken van de oogst van de vuurwapenac tie dit jaar. „Deze actie is niet zozeer gestart uit een bezorgdheid over het aantal vuurwapens dat zou circuleren. Het is een kabinetsbesluit dat past in een reeks strenge maatregelen zoals het verhogen van straffen en de verruiming van con trole- en fouilleringsbevoegdheden. We willen de mensen de gelegenheid geven om in één keer schoon schip te maken. En de campagne moet de wijzigingen in de politiebevoegdheden onder de aandacht van het publiek brengen." Inlevering van de wapens is deze keer, in te genstelling tot de actie van vorig jaar, niet ano niem. Als uit een onderzoek echter blijkt dat van betrokkenheid aan een misdrijf geen sprake is, worden de persoonsgegevens vernietigd. Hetzelf de gebeurt uiteindelijk ook met de vuurwapens. Bij alle politiebureaus in de regio kunnen de wapens worden ingeleverd. moest maar met zijn zuster m vechten. En als ze de poli- zou bellen, zou hij haar 'ka- tmaken'. Een 62-jarige Leide- ■rstrd ar maakte zich gisteren be- orlijk druk om het feit dat 1,-köf 5t hjj voor de politierechter ST lest verschijnen, en niet zijn binneifuwelijke slachtoffer. Hij had mers 'geen vinger naar haar jestoken'. „Ik zei tegen haar t ik n iks kwaads in de zin slee" Ik heb haar alleen een itje uitgescholden." draaide allemaal om een een stanleymes en een iwtje. Naar eigen zeggen was Gri Leidenaar met zijn auto naar Flevoweg gereden, toen hij een hek voor een weiland eens een tas zag staan. Er lag stanleymes bij en er hing i draad aan het hek. Een td die de Leidenaar goed gebruiken, ar ja, op dat moment kwam t de vrouw aanlopen. „Zij jon te schelden: Blijf van n spullen af!'." toen ging het fout. Volgens vrouw, die met vrienden ctriciteitsdraden aanlegde 'reen paardenstal, had de denaar de tas en het mes al ijn handen. Juist omdat hij - erklaarde hij eerder - 'een Wtje in zijn auto moest doorsnijden'. 'Hij raakte mij bijna aan en zei dat zijn hele fa milie op het woonwagenkamp woonde', zo verklaarde de vrouw tegenover de politie. Daarna had de man haar drie klappen op haar hoofd gege ven. Een van haar vrienden zag de man haai' nog juist naar ach teren duwen met het dreige ment 'het hele kamp' op haar af te sturen. 'Ik sla al je tanden uit je bek', zo verstond de vriend voordat hij tussenbeide sprong. De Leidenaar ontkende en sprong woedend van zijn stoel. „Ik heb niets gedaan en heb haar met nog niet één vinger aangeraakt. Al had ze me dwars door de auto gegooid, dan had ik nog niets gedaan." De man wapperde met een acceptgiro van justitie voor het betalen van vierhonderd gulden in deze zaak. „Die wouw is^niet hele maal honderd procent. Vlakbij de Gamma staan allemaal spul len.op straat... Ik heb daar al leen naar staan kijken. Ik heb niets gepakt, ik heb zat troep van mezelf. Ik wil die troep niet. Wat moet ik met een stanley mes?" Politierechter N. Roché volgde de eis van de officier: 480 gul den boete. Ondanks het feit dat ze alleen de bedreiging en niet de mishandeling bewezen acht te, omdat er in de aangifte niets was te vinden over letsel of pijn. „En wat moet ik hiermee?", woeg de man daarna, wappe rend met de acceptgiro. „Die mag u in de prullenbak gooien. U kunt gaan." „Goed zo. Bui tengewoon", zei de man nadat hij de rechter had verzekerd aangifte te gaan doen tegen de wouw. Analfabeet Ergens in de periode Lussen 13 september 1996 en 1 januari 1998 had de 38-jarige Leidse loodgieter zich schuldig ge maakt aan heling van een bromfiets. De Leidenaar werd gisteren voorgehouden dat hij zelf tegenover de politie had verklaard de brommer te heb ben doorverkocht aan een an der. „Klopt. Met papieren", zei hij laconiek. ,,U zat in uw stamcafé 't Vossie lekker aan de bar bier te drin ken toen er een vreemde man bij u kwam zitten. Die begon te vertellen over zijn slechte finan ciële toestand en zei dat hij een bromfiets te koop had", zo be gon de politierechter. De lood gieter pinde wat geld, leende wat van de kastelein en nam na betaling van duizend gulden het rijwiel in ontvangst. „...En na een week heeft u de bromfiets voor 750 gulden ver kocht aan een ander." „Klopt, met papieren", herhaalde de man kalmpjes. „Ik had geld no dig." Wat er dan in die papie ren stond? Dat wist de man niet „Ik ben analfabeet." „Maar als u de papieren niet kunt lezen, dan kunt u die toch even laten lezen?", zo opperde de officier. „Klopt, maar de brommer was niet gestolen." Wat er dan wel op die papieren stond, wist de man niet goed. In ieder geval een jaartal. „Die brommer blijkt in '96 te zijn gestolenvervolgde de rechter. „Haha", de man vond het een grote grap. „De nieuw- waarde is 3500 gulden...", zei de rechter. „U koopt dat zo maar in een stamcafé. Bent u wel verstandig bezig geweest?" „Eh... nee", vond ook de lood gieter. Hij zou het 'nooit meer' doen. Maar ja, zijn wiendin was het huis uit, hij had schulden en je moet toch wat? De man had eerder al eens een taakstraf van zestig uur gekre gen wegens bedreiging. „Klopt. Dat was mijn geliefde vriendin. Hahaha." De officier vond het helemaal niet om te lachen. „Het café is niet de plek waar je van een weemde man een bromfiets koopt, met papieren die je niet kunt lezen." Zij eiste voor 'deze uitglijer' een voor waardelijke boete van vijfhon derd gulden. „Ik vind het alle maal prima. Echt", zei de lood gieter. Hij vond de politierechter aan zijn zijde: zij vond dat er een lampje bij de man had moeten gaan branden en legde hem de voorwaardelijke vijfhonderd gulden op. CONNIE VAN UFFELEN Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1900 Woensdag 24 October De Leidsche Gemeente-Begrooting voor 1901 Ontvangsten bij de Commissie van Fabricage - Daar bij de behandeling van de begrooting voor 1900 de toezegging gedaan was, dat Burg. en Weth. zouden overwegen of de tapijtklopperij kon worden verplaatst, vraagt een lid, of de Raad daartoe een voorstel te verwachten heeft. Naar aanleiding van die vraag geeft een ander lid in overweging het be zwaar, dat aan deze klopperij door haar ingesloten ligging is verbonden, te ondervangen door het op richten van een machinale klopperij, waarin de stof fen verbrand worden. Weer een ander lid, dat ook zeer voor verplaatsing is, vreest, dat door gemeente exploitatie van een machinale klopperij, de kosten te hoog zullen worden. B. en Ws. antwoorden, dat de verplaatsing van de tapijtklopperij een punt van ern stige overweging bij hun college heeft uitgemaakt; het is hun intusschen nog niet mogen gelukken daarvoor een geschikt terrein binnen de gemeente te vinden. Ook het denkbeeld, om door oprichting een- er machinale klopperij aan de bezwaren tegemoet te komen, zullen zij gaarne van naderbij bezien. ANNO 1975 Vrijdag 24 oktober RIJNSBURG - Dokter F. Leerink zal zijn praktijk in Rijnsburg volgende week aan iemand anders overla ten. Hij moet het wat rustiger aan gaan doen en dat is nu eenmaal niet te combineren met een drukke huisartsenpraktijk. ,,lk had graag nog wat langer door willen gaan", zegt hij spijtig. ,,lk ken al m'n pa tiënten bij naam en voornaam. Het zijn m'n vrien den. Ik voel me hier in Rijnsburg als in een enorm groot gezin. Toen ik hier kwam was Rijnsburg een ontzettend arm dorp, doodarm. Een dweil werd ge bruikt als luier voor een baby, omdat de ouders geen geld hadden. Zoiets bindt je aan een dorp. En nu ge niet je ervan dat Rijnsburg het zo goed heeft, dankzij die verbijsterende inzet van de mensen. Rijnsbur gers zijn geweldig harde werkers. Daarom vond ik het nooit erg wanneer ze pas in het weekeinde bij me kwamen met hun klachten. Het is een leuk volk. LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag in het stadhuis een zilveren armband namens het Carnegie Heldenfonds uitgereikt aan Lia de Roo. Lia heeft in februari van dit jaar haar drie broertjes en een zusje van de verdrinkingsdood gered, toen ze, op een drooggevallen zandbank in Noordwijkerhout, plotseling werden ver rast door een snel opko mende vloed. Lia werd geholpen door twee meisje uit Llsse, die on langs van hun burge meester een geschenk ontvingen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Dat is de reden dat ik hier ben blijven hangen". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense raad heeft gisteravond niet in volle harmonie kunnen besluiten hoe de nieuwe rijksweg 1 l(Leiden-Alphen-Utrecht) bij voorkeur zou moeten lopen. Vijf raadsleden zei den het tracé het liefst zo dicht mogelijk langs de spoorlijn te zien aangelegd. De meerderheid van de raad verkoos de nieuwe rijksweg 11 ten zuiden van de polder Kerk en Zanen. Een bijna hartstochtelijk pleidooi van wethouder J.W. Haanstra aan de vijf 'af valligen' om toch vooral tot een unaniem Alphens standpunt te komen, bleef onbeantwoord. Haanstra: „Die nieuwe rijksweg 11 moet er ko men. Dat vraagt moed van sommige raadsleden. Zij moeten een 'prijsje' betalen. Maar de revenuen zijn straks eminent veel hoger. Dan kunt u tegen toekom stige generaties zeggen: ik heb er aan meegewerkt dat de rijksweg 11 er in versneld tempo is geko men." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, Ulv. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AH Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Hoosevel 1st raat 82. II ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15